succes Ploeg Post Open Tour stuit op veel weerstand OP DE LOSSE TOUR PORTTRIBUNE |n kilometer tot kilometer LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JULI 1982 PAGINA 11 tTEAULIN Meer meerderde van het =iours is na het ;onse weekeinde in ]Tour afgelegd en altijd staan dertig =|ers binnen drie njten van de gele «In tijd gemeten, is -us sinds Bazel niet gebeurd, al zor- - de renners elke 'ivoor uiterst span de finales. Weekeinde stond in het te- tyan twee lange soloritten jereputeerde renners, za- ~g van de Belg Jean-Luc jenbroucke die 80 km solo en gisteren van de Franse Regis Clere, die de (virtueel) in de gele •aeed, maar tenslotte in de 7Je kilometers na een van 180 km moest in- Idat de tijden zijn veran- Voor de ploeg van Peter "^was het een goed week- Ad Wijnands werd za- tweede en Frank Hoste e voor de vierde Ra- I «-overwinning. Haar perfectie gegroeide lenspel heeft de Tour in De dagen dat de Am- tOanimer Daan de Groot in n entje in 1955 op weg naar 22 minuten voorsprong I3lnemen en behouden op gpeloton, zijn voorbij. Ach- Vluchters wordt georgani- jü en weloverwogen gere ld (en een man, hoe sterk m houdt dat geen uren vol, had Clere gisteren op ,M<m van de aankomst, vlak het oprijden van het IJselijk circuit, waarop 12 gereden moesten wor- nog 11 min. en 30 sec. Renners zijn cal- lors geworden. In elke ron- an 7 km verloor Clere gis- Frank Hoste laat de rest van de renners ruim achter zich. teren meer dan een minuut, zodat in het peloton niemand zich drukmaakte en iedereen wist dat hij - hoe dan ook - zou worden teruggepakt. Dit geschiedde op 10 km voor de finishlijn en meteen sprintte een tiental renners tegen de laatste helling op naar een lich te voorsprong. De Belg Frank Hoste opende de jacht en won ook later de etappe, daarmee het vierde etappe-succes voor de ploeg van Post realiserend. Zaterdag had de Raleighploeg op een centimeter na, in Con- carneau, ook de etappe ge wonnen, maar Adje Wijnands bleef een fractie van een se conde te lang zitten tijdens de eindsprint, waardoor hij - als de snelste van de kopgroep - zijn fiets net iets te laat over de streep gooide. Wijnands dacht dat hij had gewonnen, de „nummer twee" Pol Verschue- re wenste de Maastrichtenaar zelfs geluk na de spannende sprint, want hij was er vast van overtuigd dat hij had verloren. Maar toen de finishfoto enkele malen uitvergroot werd beke ken, oordeelde de jury dat de voorband van de Belg nauwe lijks waarneembaar, maar toch eerder, de witte lijn had be reikt. Gekraakt Intussen verloopt de wedstrijd bijna ideaal voor de grote fa voriet, Bernard Hinault. Hij is de aanloop naar de bergen tot dusverre moeiteloos gepas seerd, waar enkele van zijn ge vaarlijkste rivalen door tegen-' slag letterlijk zijn „gekraakt". De Noord Jostein Wilmann, op wie velen een weddenschap hebben afgesloten, reikte za terdag naar z'n etenszakje bij de bevoorrading. De bedoeling is dan dat de verzorger die het zakje aanreikt, dit meteen los laat. Dat gebeurde niet en Wil mann, die vorig jaar al een vre selijke val maakte, sloeg op nieuw tegen de grond waarbij zijn linker jukbeen en zijn lin ker schouder werden geraakt. Ook Daniel Willems heeft een ontwrichte pols, waarvan men niet zeker is dat hij gebroken is. In Nantes worden vandaag opnieuw foto's gemaakt. Hinault heeft de laatste dagen onopvallend meegereden, waaruit zijn rivaal Bernaudeau de conclusie heeft getrokken dat hij niet zo sterk is als in 1978 en 1979. „Andefe hadden we hem voor eigen volk wel ste Hinault, zelfs toen een he vig onweer losbarstte, zo ont spannen rond, uiterlijk althans, dat hij de indruk maakt rustig zijn beurt af te wachten in de tijdrit van overmorgen. Intussen voeren voor het eerst In de 69-jarige ge schiedenis twee Engels-ta lige renners, de Australiër Anderson en de Ier Kelly al acht dagen het klassement aan. Dit had de stichter van de Tour, Henri Des- grange in 1903, nooit kun nen bevroeden. Maar - zo als gezegd - de tijden ver anderen. (Van onze verslaggever) CHATEAULIN De kleine 'Napoleon' van de wieler sport, Felix Levitan, zal niet eerder rusten dan dat hij in 1983 in zijn Tour de France de twee wereld machten Amerika en Rus land tegenover elkaar heeft geplaatst. Maar dan moet hij eerst de tegen stand van de sponsors van In Cancale starten 159 renners voor de zeven- 'lappe van de Ronde van Frankrijk over 234,5 kilometer naar N Jarneau. ieull: eers,e bonificatie-tussensprint: 1- Anderson (12 sec.) 2. Hinault (8) 3. de n.: vlucht Clere, Bernaudeau en Thureau mislukt. laah.: tweede bonificatie-tussensprint: 1. Kuiper. 2. Boyer, 3. Mentheour. Eet"1-1 Van den Broucke start solo. Van den Broucke 3 min. voor. Braun stapt af. =Sn.: doorkomst op de Cote de Kerbedic (4e cat.): 1. Van den Broucke, 2. /elll op 4.40, 3. Kuiper, ienlm.: Hekemi zet achtervolging in. mrrtn.: derde bonificatie-tussensprint: 1. Van der Broucke, 2. Hekemi, 3. Kel- j-fijm.: vierde bonificatie-tussensprint: 1. Madiot, 2. Marlens, 3. Rodriguez. lm.: nieuwe kopgroep met De Rooy, Nulens. Verschuere, Poisson, Tac- 'er(en Wijnands. im.: Andersen. Van de Wiele, Van der Velde. Sherwen, De Gendt, Chas- (jen Bernaudeau op zoek naar kopgroep. vijfde bonificatie-tussensprint: 1. De Rooy. 2. Verschuere, 3. Nulens. .de groep wordt opgeslokt door peloton. Dallm.:"Verschuere wint zevende etappe in de sprint voor Wijnands. Ander- iCtldehoudt gele trui. starten 158 renners voor de achtste etappe van de Ronde van wafrijk over 200 kilometer naar Chateauiin. jm.: Solo van Clere .Hm.: Walter Planckaert zet achtervolging in. aviW: Eerste bon.-tussensprint: 1. Clere (12 sec.), 2. Planckaert op 2.27 (8 e 0| 3. Anderson (4 sec.) op 3.45. SteMn.: tweede bon.-tussensprint: 1. Clere. 2. Planckaert op 6 minuten, 3. fgyf) op 10 minuten. .lm.: derde bon.-tussensprint: 1. Clere, 2. Planckaert op 10 minuten, 3. ^ss-lassale op 12.46 min. 61 lm.: Planckaert Ingelopen door peloton. \lm.: voorsprong Clere 11.30 min. (ja«n.: doorkomst op de Cote de Cast 64e cat.): 1. Clere, 2. Vallet, 3. nllsson. H.: vierde bon.-tussensprint: 1. Clere. 2. Anderson, 3. Menthouer. i.: doorkomst op de Cote Stang Garront (3e cat.): 1. Clere, 2. Russen-, op 3.05, 3. Vallet op 3.22, 4. Bernaudeau. 5. Hinault. Russenberger ingelopen door peloton. Van den Broucke staakt de Clere ingehaald door peloton. Lubberdlng begint solo, maar krijgt lek- doorkomst op de Cote Stang Garront (3e cat.): 1. Lubberdlng, 2. Go- Vallet, 4. Peeters, 5. Alban. ridetm.: vijfde bon.-tussensprint: 1. Kuiper, 2. hoste. 3. Crlqullion. Drgffm.: kopgroep van tien renners: Hoste. Leali, Criquilion, De Rooy, Breu, Br. Lejarreta. Beccia, Peeters en Nilsson. lm.: Hoste wint achtste etappe voor Leali. Anderson behoudt gele trui. en- de groene. Vallet de gestippelde truK het dwarsliggende West europa breken. Het ambitieuze plan van Levi tan om de Tour structureel open te gooien en er de hele wereld bij te betrekken, zodat inderdaad alle toprenners van de 5 continenten slag kunnen leveren, is niet alleen op louter sportieve overwegingen ge grond. De noodzaak dient zich aan om de Tour, die vooral de laatste jaren weer kampt met finaniële problemen, een bre der (politiek) draagvlak te ge ven. Tot nog toe krijgt Levitan enkel een verkapte vorm van subsi die van de Franse staat. De politiemannen staan bij tien duizenden gratis op de hoeken van straten en wegen, en de PTT legt gratis de verbindin gen. Voor de rest moet de Tour self-supporting zijn. En hoewel de kapitalen, welke de ètappeplaatsen moeten op brengen, in 10 jaar met 100 procent zijn gestegen, lukt dat nauwelijks. Als nu de 'Grande Bouclé' Frankrijk nog meer aanzien in de wereld zou kunnen geven, door er Amerika, Rusland en Zuid Amerika bij te betrekken, dan kan de Franse staat niet langer achterblijven en wordt ook meer druk gelegd op de gemeentebesturen, waarvan dit jaar sommige dwars lagen en heel bijzondere eisen stel den aan de doorkomst van de Tourkaravaan. Zo moest de 13e etappe van Pau naar Le Portet dit jaar gewijzigd wor den in een aankomst op de Col Pla d'Adet, omdat het ge meentebestuur van een plaats je, 20 km. voor Le Portet, ab soluut entreegeld wilde heffen, als de Ronde zou passeren. De economische en juridische noodzaak dient zich dus aan om de Tour meer gewicht te geven en dus wordt de Tour 'open', worden Russen, Ameri kanen, Columbianen, Oostduit sers, Polen, Tsjechen, Mexica nen binnen gehaald, om het beoogde doel te bereiken, een wereldkrachtmeting op - de fiets, waaraan geen departe ment, geen stad en geen dorp meer aan kan voorbij gaan. Het plan van Felix Levitan stuitte echter al in het afgelo pen Tourweekeinde op grote weerstand in sponsorkringen en in het peloton. Bernard Hi nault, over de 'open' Tour aan de tand gevoeld, verklaarde, „het is vals dat deze amateurs uit de Oostbloklanden zich nog amateur noemen. Ik heb in de ronde van Luxemburg met de Russen gereden. Als ik die rode truien zie met CCCP op de borst, dan denk Ik dat zij de grootste sponsor van ons alle maal hebben, de Russische staat". Triomf Niettemin heeft de Franse wie lersport al jaren naar deze 'open' Tour toegewerkt. De creatie van de Tour de l'Avenir in 1961, sinds vorig jaar 'open' voor profs en amateurs, moest de weg effenen. In 1980 kwam een sterke Columbiaanse ploeg naar Frankrijk. De Co- lumbiaan Alfonso Florez won de ronde en werd in zijn land een held omdat hij de Russen Barinov en Souhoroutschenkov had verslagen. Toen Florez op het vliegveld van Bogota land de, stond president Julio Cesar Turbay Ayala hem op te wach ten voor een triomftocht door de straten van Bogota, waar een half mijoen mensen op de been was. Op dat moment tel de Columbia nog geen 100 .amateurwielrenners. Nu zijn het er, twee jaar later, al 1300. Op 17 mei werd het Ameri kaans wielerkampioenschap verreden in Baltimore. Er wa ren 20.000 toeschouwers en van overal In de wereld waren de deelnemers gekomen, Au straliërs, de Nederlanders Ad van Peer (5e) en Jos Lammer- tink (13e), Canadezen, Noren, Duitsers, een hyper internatio naal gezelschap. Het gemak waarmee de Amerikanen met hun keiharde dollars goede renners van overal in de we reld naar Baltimore haalden, heeft Felix Levitan opk aan het Felix Levitan heeft met zijn plan een revolutie in de Tour op gang gebracht. denken gezet. „Straks vormen zij nog een alternatieve wieler bond en krijgen wij, tegen hun dollars, een harde noot te kra ken", zei hij gisteren. Een van de twee Amerikaanse bonden wordt namelijk niet erkend door de UCI, zodat Levitan een afscheidingsbeweging vreest, want de voorbeelden geven aan dat de wielersport in tal van landen in de wereld in op mars is. Vanaf 1903 tot 1929 werd de Tour door fabrieksploegen ge reden, van 1930 tot 1961 met landenploegen, van 1962 tot 1966 met merkenploegen, in 1967 en '68 weer met landen ploegen en daarna - het leek voorgoed - weer door merken ploegen. De economische re cessie heeft de haalbaarheid van een Tour die enkel op merkenploegen gebaseerd is, op z'n minst twijfelachtig ge maakt. De rekenmeesters in het Parijse hoofdkwartier voe len misschien aan, dat er een moment zal komen dat de re geringen moeten inspringen, vooral ook omdat de druk op de beperking van de in Eurovi siebeeld gevoerde reclame groot is. En als de grote prof sponsors hun investering niet langer in Eurovisieseconden vertaald zien, zullen ze snel verdwijnen. Vijftien jaar geleden is er eer. poging gedaan om de wieler sport als geheel opde Olympi sche Spelen te projekteren. Profs en amateurs zouden strijden om de medailles. Maar Avery Brundage bleek niet te vermurwen. „Heel vreemd", zegt Levitan, „Als ik nu zie dat Rusland en Polen tijdens het wereldkampioenschap vgetbal in Spanje gewoon tegen de profs voetballen en straks weer tot de Olympische Spelen in Los Angeles worden toege laten." De Tour in 1983 'open', ver schillende ploegleiders dreig den gisteren dan te kiezen voor de Ronde van Italië, want er zal immers slechts plaats zijn voor tien profformaties, waar er in Europa thans 40 zijn. Levitan laat het allemaal op zich afkomen in de weten schap dat er toch iets zal moe ten gebeuren. anders fietsen is óók je eigen Tour maken Verschuere near Flan drie Pol Verschuere. de Belg die zaterdag in de Breton se badplaats Ad Wijnands in de sprint verraste, gaat volgend jaar voor de ploeg van Sean Kel/y (Sem) rijden. Verschuere wordt door ploegleider Jean de Gribaldy aangetrokken op aandrang van Kelly en Briek Schotte, die assistent-ploegleider bij Sem is. Zowel Kelly als Schotte hebben met Ver schuere opgetrokken in hun Flandria-tijd. Het is de bedoeling dat Verschuere de sprints gaat aantrek ken voor Kelly. Zijerveld nuar huis Peter Zijerveld is zater dag niet gestart voor de zevende etappe. Hij deed dit op advies van Tourarts Porte. Woens dag werd bij de knecht van Hennie Kuiper een nlerbekkenontsteklng geconstateerd en hij zal zich nu In Nederland uit gebreid moeten laten onderzoeken. Overigens was er enige onzeker heid over de kwetsuur van Zijerveld. Een zeke re arts beweerde dat hij een ga/aandoening had, en weer een ander meldde dat Zijerveld aan een leverkwaal leed. Krachtbeul Ook Gregor Braun stapte af. Zaterdag kon de Westduitser na 129 kilometer echt niet meer ver der, vanwege een pijnlijk handkwaal. Peter Winnen zal Braun zeer zeker node missen, omdat hij als een enorme krachtbeul te boek staat en bij ploe gentijdritten een bruikbare kracht is. Hinault 1 Hoewel Bernhard Hi nault niet elk moment van de dag klaar staat voor de pers, is hij toch bereid regelmatig zijn visie op de situatie te geven. „De Tour", zo merkt hij op, „verloopt voor mij bijzonder goed. Zelden heb ik zo'n goe de uitgangspositie ge had. Het grappige is, dat iedereen zijn best doet om Anderson in het geel te houden. Daarbij wordt ik mooi in de kaart gespeeld. Tot nu toe is het allemaal slechts een kwestie van seconden geweest. Als de individuele tijdrit en de eerste bergen ko men, zal er veel duidelijk worden". Angst voor zijn tegenstanders heeft hij niet. Hij meent zelfs dat niemand hem se rieus zal kunnen bedrei gen. Naar de Nederland se toppers kijkt hij al helemaal niet meer. Als hij over rivalen spreekt, dan somt hij slechts de namen op van Ander son, Battagtin, Wilmann en Bernaudeau. Hinault 2 Bernhard Hinault heeft een ernstige waarschuwing gekregen. De Breton, die er in navolging van de be faamde tennisser Björn Borg een gewoonte van heeft gemaakt met een haarband te rijden, zal niet meer in beeld worden gebracht wanneer hij er mee doorgaat. De Franse televisieleiding heeft geen trek om de sponsornaam op deze manier permanent te vertonen. Hinault heeft wat nukkig gereageerd, zonder te laten blijken of hij voortaan zonder hoofdband zal koersen. Wel heeft hij nog eens be nadrukt dat de renners na afloop van een koers meer recht hebben op wat privacy. Voorbestemd als knecht Frank Hoste, die op voorspraak van Jan Raas in de ploeg van Peter Post is gekomen, leek te zijn voorbestemd voor de rol van knecht. De 27-jarige coureur uit Gent, zonder indrukwek kende erelijst- hij werd vorig jaar in de Tour slechts 95e - kwam dit seizoen echter tot fraaie prestaties. In de klassie ker Gent-Weiveigem be schaamde hij het ver trouwen niet toen hij voor eigen kans mocht rijden. Daarna bracht hij nog de Vierdaagse van Duinkerken op zijn naam en tijdens het kampioenschap van Bel gië had hij ook vleugels. In een massaspurt wees hij befaamde snelheids duivels als Planckaert en Vanhaerens terug. De etappe van gisteren ge bruikte hij om een ieder zijn snelheid nogmaals te tonen. TOURVRAAG 13: Welke renner wint de der tiende etappe (aankomst op de Portet 2328 meter hoog) van Pau-St. Lary? (127 km). Antwoord: (uw antwoord moet 15 juli in ons bezit zijn) INZENDER: Adres: Postcode:Woonplaats: Spelregels: 1. Dagelijks het antwoord op de vraag In de krant opsturen. Bij voorkeur per briefkaart (frankering 50 cent), door het invulformulier uit de krant te knippen en op de achterzijde van de briefkaart te plakken of over te schrijven. Daarbij moet vooral niet worden vergeten het juiste vraagnummer te vermelden. Het invulformulier kan ook worden inge stuurd per brief (open enveloppe frankering 60 cent, geslo ten enveloppe frankering 70 cent). 2. Per vraag slechts één inzending op dezelfde naam, om een eerlijke puntentelling mogelijk te maken. 3. Halverwege de Tourprijsvraag een rebus en een extra vraag over de eindtijd van de Tourwinnaar oplossen. 4. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 9. 2501 CA Den Haag. U mag uw antwoord ook (zonder postzegel) in de bus doen op ons adres Apothekersdijk 34. Leiden, maar dan wel vóór de bij de vraag vermeide datum. 6. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum die ver meld staat bij de vraag in ons bezit zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11