Het WK van de armoe Polen gelukkig met brons HITTE VAAK ONDRAAGLIJK Chaos compleet Auguri per Itali SPORTTRIBUNE WINST VAN 3-2 OP „TWEEDE KEUS" FRANKRIJK Prijsvragen Een moment van verkoeling in het snikhete Spanje. Uwe Reinders (links), Karl Heinz Rummenigge en Harold Schu macher (rechts) gooien een Westduitse verslaggever in het zwembad. Van onze verslaggever) MADRID Veel van de 52 wedstrijden, die in Spanje ge speeld werdeq, hadden het meeste weg van een partijtje zomeravondvoetbal. Immers, de hitte in het grootste ge deelte van Spanje was tijdens het WK vaak ondraaglijk. Behalve in het noorden (Bilbao, Vigo), waar de zon het vaak liet afweten. Daar was het in de eerste ronde voor de spe lers van ondermeèr West-Duitsland en Oostenrijk heerlijk toeven. Maar weer niet voor Chili, dat in eigen land vrijwel nooit op natte velden speelt. In de rest van Spanje was het zomer met een hoofdletter. Aanvankelijk vooral in het zui den, waar groep 3 en groep 6 waren ondergebracht. Sevilla kende bijvoorbeeld dagen, dat het kwik boven de 40 graden uitsteeg. Voor tanden als Brazilië een niet zo 'n pro bleem, omdat er in eigen land vaak wordt gespeeld in ex treem hoge temperaturen. Daar is het spel ook op geba seerd. Het Braziliaanse spel kent namelijk de nodige adem pauzes. De meeste Europese landen zijn echter niet gewend aan die koperen ploert. De Britse teams zijn daar een uitstekend voorbeeld van. Alsof er niets aan de hand was, vlogen Schotland, Engeland en Noord-lerland uit de startblokken. Om vervolgens in de tweede helft tegen de man met de ha mer op te lopen. Billy Bingham, de bondscoach van het zo verrassende Noord-lerland: „Mijn spelers klagen enorm. Het is dat ze karakter toonden, maar anders is het voor ons bijna niet te doen. De hitte vreet aan je. Je raakt reeds een deel van je energie kwijt aan die zon. En dan moet je nog eens voetbal len ook". Gewichtsverlies van vier, vijf kilo was in 'Spanje dan ook meer regel dan uitzondering. Zeker in Barcelona, waar een hittegolf Catalonië bedwelmde. Daar werd overigens nog wel meer geklaagd, omdat de vochtigheidsgraad in Barce lona veel groter was dan in het zuiden. Blochin, de Russische vedette, liet na de wedstrijd tegen België weten: „Het Is vreselijk. Je kunt bijna niet ademen. We hebben in het zuiden gespeeld. Daar ging het nog. Maar in Barcelona is het soms ondraaglijk. Twee lange sprints, en je bent totaal kapot. Dat is volgens mij wel de gelijk van invloed geweest op het niveau van het toernooi". LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JULI 1982 PAGIÏ 1 MADRID Eén voor één haakten de vele trainers die hun Spaanse vakantie koppelden aan een ont dekkingsreis door het twaalfde wereldkampioen schap, op zoek naar nieu we bruikbare elementen, teleurgesteld af. Met een notitieboekje waarin nog erg veel lege plekken te vinden waren. Want de „Mundial" in Spanje, ge ëindigd in een niet ver wacht Europees onderons je, leverde weinig op. In ie der geval geen aankno pingspunten om vol goede moed een nieuw tijdperk in te luiden. Sinds 1974, toen Nederland onder leiding van Rinus Mi- chels met totaalvoetbal stor menderhand de wereld vero verde, maar in de laatste partij tegen gastland West-Duitsland wat al te lichtzinnig met de kansen omsprong, is er in het voetbal bitter weinig veran derd. In ieder geval niet ten goede. Meer en meer werd het resultaat te bepalend voor het gebodene. Het vele geld dat in de voetballerij circuleert heeft zijn verlammende uitwerking niet gemist. De enorme bedra gen, die bijvoorbeeld de Italia nen in hun zak steken, maken het voetbal als sport in feite ongeloofwaardig. Natuurlijk waren er in Spanje uitzonderingen. Met als koplo per Brazilië, eigenlijk de we reldkampioen, die schitterend voetbal afleverde, gebaseerd op techniek, snelheid en in zicht. Brazilië heeft net op tijd ingezien dat het in West-Duits land en Argentinië op de ver keerde weg zat. Ook toen ging de Zuidamerikaanse groot macht op de eerste plaats uit van een versterkte defensie. Het voorkomen van doelpun ten was belangrijker dan het maken van doelpunten. Brazilië begreep echter dat het voetbal met een dergelijke houding niet gediend was. Onder lei ding van bondscoach Tele Santana, het opperhoofd van een uitgebreide technische staf, werd het roer op tijd om gegooid. Brazilië trok weer ten aanval. Met als resultaat voet bal waarnaar likkebaardend wordt gekeken. Tot op de draad Het Braziliaanse voetbal is door de vele Europese trainers in Spanje tot op de draad gea nalyseerd. De één vond dit be langrijk, de ander legde de na druk op dat. Maar is dat wel zo belangrijk? En bovendien, hoe speelden die Brazilianen eigen lijk? De vakmensen zullen daar ongetwijfeld wel een antwoord op kunnen geven. En zeker zullen er wel fouten kleven aan het Braziliaanse spel. Zico, de vedette tegen wil en dank, om schreef het na de overwinning van 3-1 op rivaal Argentinië als volgt: ,,Wij brengén niets nieuws. Alleen, alles is gericht op de aanval. Een brede aan val. Want Brazilië heeft weer echte vleugelspelers. Gesteund door mensen uit elke linie. Dat maakt het voor de tegenstan der zo moeilijk. Er verschijnen zoveel mensen voor de goal dat de tegenstander niet meer weet wie er gedekt moet wor den. Brazilië is echter niet de we reldkampioen. Het verhaal is bekend. Brazilië liep zich tegen Italië, in overigens de beste wedstrijd van het gehele toer nooi, voorbij. Verslikte zich in hun eigen superioriteit. Jam mer, dat het echte voetbal in Spanje zo snel moest afhaken. Brazilië is overigens het enige Zuidamerikaanse land dat in Spanje als trendsetter gefun geerd heeft. De drie overige vertegenwoordigers bewezen het Zuidamerikaanse voetbal bepaald geen goede dienst. Peru, technisch ijzersterk maar zonder tempo, Chili en ook Ar gentinië waren ronduit tegen vallers. De kloof met de top lijkt alleen maar te zijn ge groeid. Patricio Yanez, één van de betere Chileense aanvallers en in Spanje momenteel azend op een contract bij FC Barce lona, geeft dat onmiddellijk toe. „Het voetbal in Europa is in zijn totaliteit beter. Maar ik geloof dat ik weet waarom dat zo is. Het voetbal in Europa is commercieel getint. Het grote geld ja. Dat is in de meeste Zuidamerikaanse landen niet te halen. Kijk maar naar Ar gentinië. Veel spelers trekken naar het buitenland. Door die commercie is het voetbal in Europa veel beter georgani seerd dat bij ons. En dat ga je op langere termijn merken. In derdaad, Brazilië is de uitzon dering. Maar in dat land is voetbal alles. Bovendien, de Braziliaanse mentaliteit leent zich voor aanvallend voetbal. Maar de andere landen? Ik heb veel wedstrijden gezien die het aankijken niet waard waren. Ook Europese wedstrij den. Op puur voetbalgebied komen wij weinig tekort. Maar al de facetten rond het voetbal hebben zich in Europa beter ontwikkeld. In dat opzicht schieten wij veel tekort". Armoe Het twaalfde WK-toernooi zal de geschiedenis ingaan als het WK van de armoe. In totaal werden er 52 wedstrijden afge werkt. Een gigantisch aantal. In Spanje nauwelijks te verteren, omdat de verveling te vaak troef was. In de eerste ronde werd er bijvoorbeeld viermaal 0-0 gespeeld, en zevenmaal verscheen er een stand van 1-0 op het scorebord. Cijfers die voor zich spreken. Vooral in groep 1, waar finalist Italië werkelijk spotte met alle voet balwetten. Schaamteloos werd er puur op resultaat gespeeld. Jammer dat een dergelijk land, dat slechts tegen Brazilië een ruime volddende haalde, zo ver is gekomen. Het voetbal be wees zichzelf een slechte dienst. Pele, in Spanje miljoe nen winst makend door voor tal van media zijn licht te laten schijnen over het gebodene, verzuchtte na het zien van de halve finale Italie-Polen: „Er wordt nauwelijks meer gevoet bald. Helaas". Natuurlijk waren er'.in Spanje ook positieve kanten. Deze keer ingevoegd door de klein tjes. Sneller dan was verwacht hebben de derde wereldlanden veel geleerd van de buiten landse inbreng (trainers). Zo zal West-Duitsland altijd wor den herinnerd aan dat duel te gen Algerije. En Honduras, struikelend op de drempel van de tweede ronde, presenteerde zich als een volwasse Kameroen, voor het V gekondigd als de circi tie, speelde driemaal loos gelijk. Koeweit, i sjeik nooit meer u WK-herinnering te speelde modern i Nieuw-Zeeland was inl een van de zwakkere bf maar speelde zijn eiger1 tje. Frank en vrij. Dat f Salvador in zijn eerst strijd tegen Hongarij Best aardig om te zir werd echter meedoge^ gestraft, waarna El S onmiddelijk „Europees voetballen. En dan No' land. Nauwelijks serieuL men. Maar wel in de li ronde. In totaal behaah kleintjes 11 punten. Eef dat niemand voor mogéj gehouden en de nivellf het topvoetbal nog eeni lijk onderstreept. Imrrf waren meer bedoeld al voor de opwarmronde IC Spaanse kust. Het were, veel meer. n Misschien is dat wel van het WK in SpanjejJ bloed dat het voetbal,, nodig heeft. Een inject» die beweging kan leidejr het WK in Spanje wa#' moedig. Die ene goetjj strijd van Joegoslavië Spanje, het dappere oj; van Schotland, het std' gin van Rusland, de re\£ Polen, dat ene goede o,« van Argentinië tegen b rije, het technisch vm spel van Frankrijk, dat1 ver reikte, de verrassin de kleintjes en de Bra show waren veel te weti al die teleurstellingen achtergrond te dringen" len van de vedetten, h( j taatvoetbal en het verKg van het voetbal stondetr drukkelijk op de voorgri' samba klonk niet hardjJ om dat te veranderen. MADRID Geheel in stijl is het wereldkampioenschap voetbal afgesloten. Chaotisch dus. Het begon zaterdag weer in Alicante, waar Frank rijk en Polen om de bronzen medaille streden. Kaartjes waren zoek, de telefoonlijnen weigerden langdurig iedere vorm van dienst. Dat schoot signor Benitó, als secretaris- -generaal van het organisa tiecomité in Alicanté aanwe zig, in het verkeerde keelgat. Benito maakte zich zo kwaad, dat hij Daniel Perez Jordan, de hoofdverantwoordelijke voor het reilen en zeilen in Alicante, op staande voet ontsloeg. Jor dan kreeg prompt een hart aanval en moest ijling naar het ziekenhuis worden gebracht, waar Benito eveneens bijna te recht kwam. Er moest heel wat aan te pas komen om de ver hitte gemoederen in Alicante enigszins te temperen. Een dag later was Madrid het tonéel van onverkwikkelijke za- 1<en. Voor de finale in het schit terend verbouwde Bernabeus- tadion bestond erg veel be langstelling. Met opnieuw als gevolg chaos rond de kaartjes. Gregorz Lato heeft in de door Polen met 3-2 van Fr gewonnen wedstrijd om de derde plaats een nation cord gebroken. De 31-jarige voor Lokeren uitko, voetballer speelde zijn 103e interland voor Polen. H, passeerde hij Casemierz Deyna, die tot 102 Inte kwam. Met twintig wedstrijden in het eindtoernooi v WK heeft Lato nog een Pools record in handen. Dit moet hij evenwel delen met de vier jaar jongere Wla Zmuda. Lato nam zaterdag als speler afscheid van waardoor Zmuda het record alleen in handen kan ki H'Kono Als eerste Afrikaanse voet baller zal Thomas N'Kono deel uitmaken van het we reldelftal, dat op 7 augustus in New York tegen Europa aantreedt. De baten van de wedstrijd komen ten goede van Unicef, het kinderfonds van de VN. De doelman van Kameroen, die de van Afrika wordt ge en tijdens het WK eenmaal, door Grazia Italië, werd gepassee graag voor een Eur het liefst in de Wesi Bundesliga, gaan spel Het vliegveld Barajas bij Madrid kreeg gisteren een i te verwerken van meer dan tienduizend Italiaanse en duitse supporters. Zij werden aangevoerd met mee veertig vliegtuigen. De FIFA rekent erop, dat het WK een zuivere winst van ongeveer twaalf miljoen gulden zal opleveren. De voorzitter van de financiële commissie van de wereld- voetbalfederatie, Artemio Franchi, zei zaterdag in Ma drid, dat door het gunstige resultaat van het WK de FIFA de komende vit met vertrouwen teg kan zien. De FIFA kr de periode 1978-198 31 miljoen binnen. De ven waren 1,4 mil jot ger. Veertig procent i inkomsten komt var hoofdsponsor, een fri, kenconcern. Woekerprijzen Op de zwarte markt werden zeer hoge prijzen betaalt de toegangsbewijzen voor de finale van het WK. Gis enkele uren voor de aftrap boden zwarthandelaren vo Santiago Bernabeustadion in Madrid kaarten aan 50.000 peseta's, 1250 gulden. De Spaanse politie c boomde met arrestaties de handelsacties van de i pers. Pantserbrigade Het Westduitse voetbal is niet populair in Spanje. Het Westduitse elftal werd giste ren in de Spaanse krant „ABC" als „pantserbriga de" betiteld. Libero UI like, spelend voor Res drid, heeft al sinds lani in Spanje de bijnaar tanque", de tank. Wij hebben jullie tocht naar de top van de Voe Olympus van nabij gevolgd. Sterker: van seconde tc conde, want een Seiko-horloge zat om de pols varu scheidsrechter die jullie wedstrijden floot. En daai mogen wij ons best koesteren in de gloed van jullie] den succes. Want stel nou eens dat de man in 't zwart de tijd niet nauwlettend inde gaten had gehouden, dat er buiten tijd een doelpunt tegen was gevallen? Goed dat er Seiko is. Seiko,Wereldkampioen tijdmeting. SEIl OFFICIAL I WK-toto: 1-5-2-14. Deelnemers: 44.386. Inleg: 293.I prijzen: 139.401,00. Extra prijzen op de volgende fq ren: 8571551, 8402455, 8344975, 8505118, 8t 9166195, 8212300, 8667109, 9120392, 8383152. Lotto: 12-19 21-23-31-34. Reserve: 2. Deelnemers: 5! inleg: 3.045.754,00; prijzen: 1.446.733,00. Cijferspel: 226466. Westduitse lotto: 1-12-14-21-29-46. Reserve: 47. Spiel '77: 8231079. Belgische lotto: 2-7-15-18-25-31. Bijkomend: 40. Supertrio: 8-9-10. Omzet: 147.613,00; uitkering: l De zwarte markt, waar ook tal van zwarte kaartjes circuleer- den, deed uitermate goede za ken. Kaartjes van 3800 pese ta's (ongeveer 100,00) voor een eenvoudige zitplaats gin gen grif van de hand voor 50.000 peseta's (ongeveer 1400,00). De staanplaatsen le verden tussen de 200,00 en 300,00 op. Tele Santana durfde met Brazilië veel. ALICANTE Dolgelukkig is het Poolse elftal naar huis teruggekeerd. De derde plaats tijdens het wereldbekertoernooi in Spanje, een niet verwachte herhaling van het stuntwerk van 1974, werd gevierd als een overwinning. De speciaal voor de „kleine" finale overgevlogen Poolse sportminister Marian Renke stond na de afloop van de 3 2 zege in Alicante met de tra nen in de ogen zijn spelers op te wachten. „Jullie hebben niet alleen voor jezelf een geweldi ge prestatie geleverd, maar in het bijzonder voor het hele noodlijdende Poolse volk", al dus de Poolse landsbestuur der. Minder emotie was er tijdens de persconferentie te bespeu ren bij de Poolse bondscoach Antoni Piechniczek. Ttijdens de bijeenkomst in de perszaal van het José Rico Gerez-sta- dion deed hij de mond zelfs niet open. Geërgerd verliet Piechniczek de zaal, omdat alle journalisten hem negeerden en slechts belangstelling hadden voor de coach van de verlie zende Franse ploeg, Michel Hi dalgo. Buiten het stadion door brak hij het zwijgen. Boze ton gen hadden beweerd, dat Piechniczek van hogerhand „gemuilkorfd" was. „Ik zeg iets, wanneer ik dat wil. Dat merken jullie toch. Ik ben overgelukkig. We hebben met deze jonge ploeg een resultaat bereikt, dat in onze stoutste dromen niet voor mogelijk was gehouden", aldus Piechniczek, die ter plekke ook kritiek op nachtelijke uitstapje van de Poolse sterspeler Zbigniew Bo niek weerlegde. „Boniek heeft zich geweldig ingezet voor het Poolse elftal. Dat is het enige, dat hier telt.' Ik neem het hem in het geheel niet kwalijk, als hij eens wat langer wegblijft of een pakje sigaretten teveel rookt. We zijn hier in Spanje. Niet in Polen, daar kan hij zoi ets onmogelijk doen". Over beloningen voor de bron zen medaille werd in het Pool se kamp niet gerept. De Pool se spelers ontvangen, dat stond voor de strijdin Alicante al vast, een premie voor hun prestatie in Spanje. De hoogte daarvan is echter niet bekend gemaakt. Niet rouwig Michel Hidalgo, de tot na het EK van 1984 in Frankrijk ih blijvende Franse bondscoach, was niet rouwig om het verlies. Frankrijk kwam met een grote hoeveelheid reserves in Alican te opdraven. Van vrijwillig weg geven van de bronzen medaille was volgens de Franse voet balbaas echter geen enkele sprake. „Wat wilt u nou? Wereldkam pioen konden we niet meer worden. Wat is in zo'n toernooi nu het verschil tussen de der de en vierde plaats, als je de beste plaats moet laten schie ten? Mijn elftal heeft zich ge geven de omstandigheden dapper geweerd. Zo'n wed strijd tegen West-Duitsland laat je vooral mentaal niet on beroerd". De Fransen hadden een soort „open deur" systeem ontwik keld een spel van vrijheid-blij heid, waarbij de Polen uitein- Hoewel hevig belaagd door Polens Zbigniew Boniek slaagt de Franse doelman Jean Castaneda er ditmaal wel in de situatie te klaren. delijk alle ruimte kregen hun nuchtere zakelijkheid om te zetten in doeltreffende acties. Platini zat op de tribune, even als de ongelukkige Bastiston, die bij de botsing met de Westduitse doelman Toni Schumacher een hersenschud ding opliep en juist uit het zie kenhuis was ontslagen. Slechts vier spelers maakten deel uit van het basisteam tegen West- Duitsland. Toch nam de „tweede keus" van Hidalgo de leiding. Al in de dertiende minuut sprong de bal uit een afstandschot van Girard via de paal achter de verblufte Mlynarczyk (01). Twee minuten voor de pauze was Boniek er opeens weer. Hij bood Szarmach met een fraaie pass een niet te missen kans (1—1). Geknakt Geknakt gingen de Fransen de rust in, want ook Majewski scoorde nog voordat de Portu gese scheidsrechter Garrido afblies. Daar was een fout van doelman Castaneda, voor het eerst actief als opvolger van de curieuze doelman Ettori, aan vooraf gegaan. Na een hoek schop liep Castaneda finaal onder de bal door. Dicect na de hervatting deelden de Polen de genadeslag uit. Opnieuw ging Castaneda niet vrijuit. Bij een vrije trap van Kupcewicz verwachtte hij in het geheel niet. dat de bal direct werd in geschoten. Na een pas van Ti- gana zag Cowid kans Mlynarc zyk te passeren (32). PolenFrankrijk 3—2 (3—1): 13. Gi rard 01, 43. Szarmach 1—1, 45. •Majewski 2—1, 47. Kupcewicz 31, 73. Couriol 32. Scheidsrechter: José da Silva Garrido (Portugal). Toe schouwers: 25.000. Gele kaarten: Buncól (Pol), Wojcicki (Pol) en Tigana (Fra). Polen: Mlynarczyk; Zmuda; Dizuba,. Janas en Majewski; Kupcewicz, Lato, Matysik (Wojcicki), Buncol; Boniek, Szarmach. Frankrijk: Castaneda: Tresor; Jan- vion (Lopes), Mahut, Amoros; Larlos, Girard. Tigana (Six); Couriol, Soler, Bellone.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10