Amerikaans vliegtuig $tort op woonwij k CDA en VVD voor nieuwe klassenmaatschappij ZEKER 140 DODEN Syrië weigert Palesti jnen toe te laten Yervoersbond FNV: 5000 banen in de havens op de tocht Zaterdag 10 juli 1982,72e jaargang no. 22316 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteup J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,7S. Vanavond op Ned. I om 22.10 uur film „Big dandy" en op Ned. II 21.25 uur Zuiderzees- pel. Morgen op Ned. I om 20.00 uur „kijk haar" over vrouwen die werk zoeken en op Ned. II om 19.50 uur WK-voetbalfinale Italië-W.-Duitsland. Half tot zwaar bewolkt en en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Matige wind uit westelijke richtingen. Zon op: 05.32, onder 21.58. Schevenin- gen hoog water: 6.44 en 19.24. Laag water: 2.50 en 14.55. stige uittocht akantiegangers EN HAAG De ttocht van vakantie- ingers op de eerste ig van de schoolva- inties is zonder pro blemen verlopen, olgens de verkeers- ilitie in Driebergen jn de wegen „leuk :zet", maar is het to- le verkeersbeeld op- erkelijk rustig ge- even. Er stonden einig files. Alleen 's ronds werd het iets ukker. VADER DOOD NA MESSTEEK DEN HAAG Na een hooglopende ruzie met zijn zoons is gisteravond in Den Haag een 48-jarige man door een messteek om het leven gebracht. De man kwam kort tevoren onder in vloed van sterke drank in de Fahren- heitstraat thuis, waarna een woorden wisseling ontstond. Waar het bij de ruzie om ging is de politie nog niet be kend. Wel kreeg de vader plotseling een duw van zijn 20-jarige zoon. Deze had een mes in zijn hand, waarmee hij vlak daarvoor nog zijn brood had gesmeerd. De vader, die in het hart werd getroffen, is nog naar het zie kenhuis Leyenburg vervoerd, maar op weg daarheen overleden. De zoon is aangehouden. Kind uit VS zoek in Scheveningen SCHEVENINGEN Sinds gis- termiddag half vier wordt op het Scheveningse strand de zes jaar oude Scott Alexander Ko- zlowski uit Brooklyn (VS) ver mist. De jongen, met zijn moe der veertien dagen in Den Haag bij zijn grootouders op vakantie, zat, toen hij voor het laatst ge zien is, ter hoogte van het golf- slagbad in een waterplasje te spelen. De moeder ontdekte om half vier, dat de jongen was verdwenen. Om acht uur gister avond werd op het strand en de •boulevard een grootscheepse zoekactie naar het kind begon- VS ongelukkig over aanklacht Nederland tegen Turkije WASHINGTON Hét Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft gisteren ernstige bezwaren geuit tegen de aanklacht van Nederland en enkele andere landen in de Raad van Europa tegen Turkije als gevolg van de situatie van de mensenrechten in Turkije. Fischer zei dat Washington betwij felt of „de zaak van de respectering van de mensenrechten in Turkije met de stap van de vijf Europese landen het beste gediend is". „Natuurlijk worden de mensenrechten in Turkije nu en dan geschonden. Het zou ech ter kortzichtig zijn om te vergeten dat dat de huidige regering vrijwel geheel een einde heeft gemaakt aan schendingen van de men senrechten door terroristen die in snel tempo de werkbaarheid van de Turkse democratie -ondermijnden", aldus Fischer. 'JEW ORLEANS Een aeing 727 van de Ameri- lanse luchtvaartmaat- happij Pan American forld Airways is gisteren de buurt van New Or gans neergestort op een oonwijk. Alle 136 inzit- v enden van de Boeing en bemanningsleden zou- en zijn omgekomen. Het üordt echter niet heie naal uitgesloten geacht lateen klein aantal inzit- ïnden de ramp heeft verleefd. In de woonwijk widen minstens vier lensen om het leven zijn ikomen. it toestel, op een binnen- idse vlucht onderweg van ami naar Las Vegas stortte minuten na een tussen- jng neer op Kenner, een Itad van New Orleans een inwonerstal van Verscheidene huizen- iken raakten in brand, (kstukken van het vliegtuig in over een groot gebied ipreid. Reddingsploegen jhten in de uitgebrande hui- ;h naar mogelijke overleven- Omwonenden werd ge raagd hun garages beschik- ir te stellen om gewonden te vangen en eventuele prschotten tijdelijk te ber in. Een vrouw en haar drie nderen kwamen in de wijk n, toen hun huis door de hok geheel werd verwoest de resten ervan vlam vat- n., Zeven andere huizen wer- tn zweaar beschadigd, ver de oorzaak van de ramp nog niets officieel meege- ïld, maar volgens ooggetui- in werd het toestel getroffen >r de bliksem, nadat eerder een zware storm was ge- akt. Reddingwerkers banen zich een weg door de ravage die het neergestortte vliegtuig heeft veroorzaakt. EIROET De hoop op in spoedige regeling van et vertrek van de Pales- nse bevrijdingsorganisa- i PLO uit het belegerde fest-Beiroet is weer ge- mperd nu de beschietin- ïn van Israëliërs en Pa- stijnen gisteren opnieuw jn opgelaaid en Syrië ets voelt voor opneming in de Palestijnse PLO. Syrië maakte gisteren via een regeringsfunctionaris duidelijk dat dit land niet bereid is de Palestijnse guerrillastrijders uit Libanon op te nemen. Sy rië reageerde hiermee op voor stellen van 'de Libanese be middelaars en de Amerikaanse gezant Philip Habib dat de be legerde PLÓ-strijders met au tobussen uit Beiroet naar Syrië zouden worden overgebracht. „Syrië is onder normale om standigheden een thuisland voor de Palestijnen, maar on der de huidige omstandighe den is er geen mogelijkheid de Palestijnse strijders van Bei- ro,et naar Syrië te verplèatsen omdat hun normale plaats is waar zij zich thans bevinden", aldus de woordvoerder. Ook het plan om de Palestij nen te evacueren onder toe zicht van Amerikaanse mari niers lijkt van de baan te zijn. Volgens Farouk Khaddoumi, politiek, leider van de Pales tijnse PLO, is zeventig procent van de overeenkomst rond, en kan éen overeenkomst inzake de terugtrekking van de Pa lestijnen binnen 24 uur gere geld zijn, maar hij wees erop dat de PLO vasthoudt aan haar eis dat zij een politieke vertegenwoordiging houdt ir. Beiroet en dat de guerrillastrij ders met al hun wapens over de weg naar Syrië kunnen vertrekken, eisen waaraan Is raël niet wenst te voldoen. Volgens de Israëlische krant Jeruzalem Post zou de verhou ding tussen premier Begin en zijn minister van defensie Sha ron zijn bekoeld. Volgens Be gin heett Sharon de onderhan delingen over beëindiging van de crisis willen torpederen door de informatie over de komst van SAmerikaanse ma riniers uit te laten lekken. Sharon voelt niets voor Ame rikaanse troepen in Libanon en wil het liefst korte metten maken met de Palestijnen. Op de westelijke Jordaanoever en in Gaza is het verzet tegen de Israëlische invasie sterk toegenomen. Israël ontsloeg de burgemeester van Gaza, de zesde die dit jaar de laan werd uitgestuurd. VANAVOND BLUE STAR Aanvang 2CT.30 uur „DE SCHAKEL" LANGERAAR ZATERDAG 10 JULI Disco Compagnie Lid DE DOES TE HOOGMADE Aanvang 21.00 uur. PVDA - VOORZITTER MAX VAN DEN BERG: (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Als CDA en VVD straks weer samen gaan regeren, zal onze maatschappij een nieuwe klassenmaatschap pij worden, waarin een enor me kloof bestaat tussen wer kenden en niet-werkenden. „Wat CDA en VVD samen willen, is elan voor de sterken en ontmoediging voor de zwakken". Met deze woorden opende PvdA-voorzitter Max van den Berg vanmorgen het PvdA-verkiezingscongres in Amsterdam. „De neerwaartse spiraal van matigen, ombuigen en bezuini gen, zonder te komen tot een- actief werkgelegenheidsbeleid, brengt ons onherroepelijk op een miljoen werklozen in 1985. klassenmaatschap pij van werkenden en niet- werkenden is dan een onaf wendbaar feit geworden", al dus Van den Berg. Volgens hem gelooft geen wel denkend mens, dat er in de toekomst veel nieuw werk bij komt. De oplossing voor het werkloosheidsvraagstuk zou dan ook gevonden moeten worden door arbeidstijdver korting, herverdeling van werk en inkomensoffers naar draagkracht. Van den Berg: „Zonder die maatregelen wordt de druk op de sociale zekerheid zo groot, dat CDA en VVD lonen en uitkeringen zullen ontkoppe len. De solidariteit tussen wer kenden en niet-werkenden is dan doorbroken. Hun volgen- 'de stap zal dan zijn de invoe ring van het kostwinnersbe ginsel, waarmee de verzelfs tandiging van mannen en vrouwen is geblokkeerd". Pagina 5: Van den Berg heeft kritiek op Van Agt ROTTERDAM De Ver- voersbond FNV vreest dat de komende tien jaar 5000 administratieve banen bij havenbedrijven in ons land gaan verdwijnen. „De tweede automatise- ringsgolf zal die banen overbodig maken", aldus de werkgroep administra tieve automatisering van de FN V-bedrijfsgroep ha vens. Momenteel werken bij de Nederlandse haven bedrijven in totaal onge veer 10.000 beambten. Als de sombere voorspellingen van de werkgroep uitkomen betekent dit dus dat dp ko mende tien jaar één op de twee havenbeambten zijn of haar baan zal verliezen. De werkgroep administratieve au tomatisering vreest bovendien dat de banen die er nog over blijven zo zullen uitgehold tot routinematigheid dat er wei nig plezier meer aan te bele ven valt. Volgens de voorzitter en de se cretaris van de werkgroep. Zuydwijk en Walstra, kan deze desastreuze ontwikkeling niet meer worden tegengehou den. „De opmars van de chips technologie niet meer de stui ten. Bij de huidige stand van de techniek is vrijwel elke ad ministratieve arbeidsplaats in de haven te automatiseren". Volgens Zuydwijk en Walstra meent de werkgroep dat de Nederlandse havenonderne mingen uit concurrentie-over- wegingen niet buiten spel mo gen blijven staan bij de auto matisering, omdat de winst bij de meeste havenbedrijven toch al marginaal is. De bedrijven kunnen volgens hen geen stootje verdragen. Dat zou de werkgelegenheid in de haven sector definitief de das om- Spaanse horeca heeft genoeg van WK- voetbal (Van onze speciale ver slaggever) BARCELONA-MADRID Spanje heeft zijn buik vol van het WK-voetbal. Hunkerend naar het ein de, omdat de beloofde gou den bergen onder de gloei ende zon verschrompelden tot nauwelijks te ontdek ken heuveltjes. Vooral de winkeliers en horecamen- sen klagen steen en been over het organisatiecomité, dat totaal geen rekening heeft gehouden met hun wensen. De omzet tijdens een maandje WK-voetbal is met de helft gekelderd, waardoor de Spaanse rechtbanken worden over spoeld met aanvragen voor surséance van beta ling. De Spaanse winkeliers en horecamensen wijten het verlies vooral aan de in hun ogen slecht gekozen aanvangstijden. De Span jaarden bekeken de tv-uit- zendingen op de tijden, die zij gewoonlijk benutten om inkopen te doen. Tij dens het WK werd slechts het hoognodige in huis ge haald. Om negen uur volg de dan de tweede wed strijd/ het tijdstip waarop de Spanjaard, veelal bui tenshuis, gaat eten. Tijdens de Mundial keken de res taurants echter tegen lege tafeltjes aan. De Spaanse middenstand protesteert nu reeds heftig tegen de plannen de Olympische Spelen in 1992 te organise- Marjorie Barnes: „waanzinnig groot talent" „Het is toch te gek om los te lopen dat zo'n vrouw al een jaar in Nederland woont en nog steeds niet aan de bak is gekomen". Driftig doordouwende duvelstoejager Jan Pie- ters, promotor, ex-vibrafonist van Pia Beek, oprichter en bandleider van de Swing Society, laat er geen misverstand over bestaan dat „dit vrouwtje binnen een jaar heel Europa in haar zak heeft". Daar staat hij borg voor. Het vrouwtje in kwestie is de in de New Yorkse wijk Harlem geboren Marjorie Barnes, in Amerika voortdurend vertoevend in de regionen waar de halfgoden van het amusement hun onderonsjes plegeh te houden. Ze trad met Frank Sinatra op in Las Vegas en in Amsterdam, schitterde als Osalee op Broadway in het stuk van Freeman en vormde tijdens vier Europese toernees van de musical Bubbling Brown Sugar met haar middelpuntvliedende verschijning een publiek strekker van jewelste. Sinds een jaar woont ze in Rotter dam, wat in de vergeteldheid geraakt. Jan Pieters brengt zijn kersverse troetelzangeres morgen weer voor het voet licht, tijdens een optreden met zijn Swing Society in het Circustheater in Scheveningen. Onze verslaggever Leo Thuring zocht het tweetal op maar moest, zoals op de voor pagina van onze bijlage Finale valt te lezen, constateren dat de bescheiden Maijorie helemaal 'niet van plan is zich door iemand sterallures te laten aanmeten. VERDER IN FINALE Fietscross: bloedstollende 'sport voor jongeren. Ex-onderwijzer teistert schrijfmachine met humor. Franse „Domaines" ver kopen alles wat los en vast zit. o Yvonne Keuls: „Schrij ven op zich is vervelend". Manouk van der Meulen, nieuwe Nederlandse filmster? WK van Spanje: Manana en momentito. Rustdag Tour de France CANCALE De renners van de Tour de France hadden giste ren een rustdag. Opvallend groot is het aantal geblesseerden. De Nederlander Peter Zijerveld heeft een nierbekkenkwetsuur en zal het de komende dagen rustig aan moeten doen. Ploegleider Peter Post kondigde gisteren aan dat hij zijn functie te zijner tijd ter beschikking wil stellen. Hij zoekt een opvolger en ziet in zijn huidige vedetten Raas en Knetemann de geschikte mensen daarvoor. „Het zou zonde zijn indien zulke renners voor de wie lersport verloren gaan aldus de koning van de Zesdaagse. Tourprijsvraag Het enig juiste antwoord op de nostalgische vraag (Welke wielrenners hebben de Tour de France vijf keer gewon nen?) was Jacques Anquetil en Eddie Me rek x. Vrijwel alle deelnemers aan onze Tourprijsvraag gaven deze namen op. De dagprijzen gaan naar Robbert van Leeu wen (Sassenheim), Gerard Onderwater Voorhouten N. Voordouw (Zoeterwoude). Het antwoord op vraag 10 Welke Nederlander gaat het eerst over de streep in de tiende etappe Saintes-Bor- deaux?) moet uiterlijk 12 juli in on$ bezit zijn. Vraag twaalf vindt u van daag op pagina 9 'Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur', zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1