Verhulde staking bij Amsterdamse politie CddóeSomont Alle FNV-bonden willen prijscompensatie houden Lijsttrekker Van Agt Op tijd Buitenlands geld Tijdelijke Auto Cascoverzekering Adoptie-ouders staan Myah (6) niet meer af Eerste schadevergoedingen hormonenzaak dit najaar Rabobank Reisverzekering weer 1NNENLAND L LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JULI 1982 PAGINA 9 tekenwurm agent van de ge- ntepolitie van Idoorn staat tus- twee stapels boe- n (totaal 111), ge- nden in het huis D een twintigjarige igeman. Deze had afgelopen jaren |er dan vijfhonderd eken geleend van iliotheken in De- iter. Apeldoorn en i, ze niet terug- racht maar zelf uitgeleend. f$iade voor de bi- htptheken enkele ?nhduizenden gul- g-ns. Piloot vliegt te laag HAARLEM De kantonrech ter in Haarlem heeft een 37-jari- ge verkeersvlieger uit De Kaag gisteren veroordeeld tot 1500 gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk, en intrekking van het kleine vliegbrevet voor drie maanden. De man was in juni van het vorig jaar in de om geving van Nijkerk onder een 27 meter hoog hoogspanningsnet gevlogen. Volgens de vlieger had hij geen andere keus, „omdat het toestel door toedoen van een passagier plotseling daalde". Ie mand aan boord van een zeil jacht schrok zo van het laag overvliegende toestel, dat hij de politie waarschuwde. Kritisch Faunabeheer: „Koop geen opgezette dieren" OOSTERBEEK De Stichting Kritisch Faunabeheer vindt het verontrustend dat er zoveel zoogdieren en vo gels worden opgezet, en „beschamend dat de wetgeving hiervoor nog steeds ruimte geeft". Men wordt opgeroe pen geen opgezette dieren te kopen, vooral nu, in de zo mermaanden, de markt daarvoor weer opleeft. Volgens Kritisch Faunabeheer blijkt uit een rapport van het mi nisterie van CRM dat jaarlijks zes tot achtduizend be schermde vogels voor geld worden opgezet. Daaronder zijn veel roofvogels en uilen. Bovendien worden elk voorjaar duizenden jonge vosjes uit hun nesten gegra ven, gedood en opgezet. Jagers vrezen van roofdieren niet alleen concurrentie, ook hebben zij aan de verkoop van geprepareerde dieren als souveniers voor toeristen een aanzienlijke bijverdienste, aldus Kritisch Faunabe heer. Onkruitleden gepakt na bezetten bunker GOES De politie van Goes heeft van nacht drie leden van de Actiegroep On- kruit, die probeerden een bunker in Kloe- tinge (gemeente Goes) in Zeeland binnen te dringen, gearresteerd. Buurtbewoners zagen het vuur waarmee Onkruit een toe gangsdeur had opengebrand en waar schuwden de politie. De Actiegroep zegt de bunker te hebben gekozen „omdat bunkers een belangrijke plaats innemen in de voorbereidingen die militairen en overheden treffen voor een kernoorlog". De bunker biedt plaats aan het Provinci aal Militair Commando. In dezelfde nacht zou ook de Kringcommandobunker in Amsterdam zijn bezet. De politie verricht te daar twee arrestaties. ort geding VDM tegen defensie ECHT De solda- ivakbond VVDM gaat kort geding aanspan- tegen het ministerie defensie om de vrijla- te bewerkstelligen de twee VVDM-be- Jt:|urders die nog worden uitgehouden in verband 'et ,,de zaak van de ge- lime stukken" De yDM vindt dat de mili- 1 ire gerechtelijke autori- iten de affaire van de keningen die door tfDM'ers ontvreemd n Brden, schromelijk over riden, g.l g;it het kort geding wil de rDM bereiken dat de twee ïnkbondsbestuurders die nu al 251 week gevangen zitten zo el mogelijk vrij komen. Een 23rioek tot vrijlating werd vo- inje week door de krijgsraad Arnhem afgewezen. Hoger otroep is niet mogelijk, zodat jlgens de VVDM een kort •któing de enige mogelijkheid i. om de beslissing van de i-njgsraad aan te vechten. Het 23|ding zal waarschijnlijk vol- Inde week dienen voor de e-fesident van de Haagse recht- lfink. Als de twee tenminste al ij-et eerder vrijgelaten zijn. AMSTERDAM Vrijwel de hele afdeling recher che van het politiebureau Warmoesstraat in Amster dam (28 man) heeft zich gisteren ziek gemeld. Vandaag is men weer aan het werk gegaan. Hoewel de rechercheurs hun actie niet hebben gemotiveerd, bestaat er weinig twijfel over dat het gisteren om een verhulde staking ging. Volgens hoofdin specteur Heesters, de (niet ziek gemelde) chef van de recherche in de Warmoes- straat, was de actie een protest tegen de recente beslissing van hogerhand om het aantal overuren te beperken. Vermindering van het over werk gaat, aldus Heesters, voor veel rechercheurs ge paard met een inkomensver mindering van drie- vier honderd gulden per maand. Bovendien komt men nu tijd en handen tekort aangiften op te nemen en arrestanten te verhoren. In het afgelopen weekeinde zijn daarom zelfs negen verdachten de straat op gestuurd. Hoofdinspecteur Heesters: „Zeker in de binnen stad heeft de recherche de handen zo vol aan het afhan delen van aangiften en arres tanten dat er voor onderzoek nauwelijks tijd overblijft. Het aantal overuren dat we vroe ger mochten maken, was hard nodig om te kunnen draaien". Taxichauffeurs Irritatie over het terugdringen van het overwerk ligt vermoe delijk ook ten grondslag aan de, op een ander Amsterdams bureau genomen, beslissing om een 25-jarige Belg voorlopig vrij te laten, die verdacht werd van mishandeling van een taxi-chauffeur. Afgelopen vrijdagnacht leidde de arresta tie van deze man tot grote op schudding. Ongeveer 150 taxi chauffeurs probeerden toen de politie te beletten hem naar het bureau af te voeren, omdat zij „eigen rechter" wilden spe len. Slechts met de grootste moeite kon de verdachte wor den afgevoerd. Toen gisteren uitlekte dat de Belg niet, zoals verwacht, aan de officier van justftie was voorgeleid, maar Een groot aantal taxi's blokkeerde gistermiddag In het centrum van Amsterdam alle verkeer. De blokkade was een protest tegen de voorlopige vrijlating van de van mishandeling en poging tot beroving verdachte Belg R.J.H. De 25-jarige buitenlander sloeg een taxichauffeur met een steen op het hoofd. op vrije voeten gesteld, ont- waardoor in de hele binnen- vlamden de taxi-chauffeurs in stad een grote verkeerschaos woede. Enkele tientallen van ontstond. Om kwart voor zes hen vormden gistermiddag werd de actie beëindigd, een blokkade rond de Dam, Intussen doen zich in de hoofdstad ook nog de naweeën voelen van de sloopactie waar mee tegenstanders van de „stopera" aan het Waterloo- plein zaterdag van hun onge noegen getuigden. B. en w. hebben een officiële verkla ring uitgegeven waarin de be slissing van de politie-leiding wordt gemotiveerd om de bij de vernielingen aanwezige manschappen niet te laten in grijpen. „Niet uitgesloten kon worden", aldus de verklaring, „dat de politie gezien het be perkt aantal aanwezige politie mannen, zou moeten schie ten". Het bestuur van de Foram (fe deratie van ondernemers-or ganisaties in de regio Amster dam) heeft tegen de vernielin gen protest aangetekend bij de commissaris van de koningin in Noord-Holland. „Daar bur gemeester, wethouders en raad keer op keer niet in staat blij ken te zijn de veiligheid van lijf en goed te waarborgen, wenden wij ons in wanhoop tot u met het dringende ver zoek maatregelen te treffen om een einde te maken aan de situatie van rechteloosheid in de stad". et| De heer Van Agt is tijdens de CDA-partijraad van het afge lopen weekeinde teruggekomen op twee belangrijke stand punten alvorens hij en terecht uiteraard tot lijsttrek ker werd gekozen. Er wordt wel eens beweerd dat Van Agt als solist aan de top zich niets aan zijn partij gelegen laat lig gen, maar tijdens de partijraad bleek opnieuw het tegendeel. ALLEREERST kwam Van Agt in belangrijke mate terug op zijn aankondiging zich eventueel nog gedurende de komende regeerperiode te zullen terugtrekken. Zijn aanvankelijke voorbehoud bracht hij terug tot de mededeling, dat hij uit sluitend vervroegd zal opstappen als z'n gezondheid daartoe aanleiding geeft. Dat kan men geen voorbehoud meer noe men, dat is een voor de hand liggende maatregel. Voor de komende regeerperiode is Van Agt derhalve volledig be schikbaar, en zo hoort het ook. Een lijsttrekker behoort de wil te hebben het beleid waarmee hij naar de kiezers gaat, ook zelf uit te voeren. ONDER druk van zijn partij kwam Van Agt ook terug op z'n enthousiaste bijval aan het rapport van de commissie Wagner. Een week geleden verhief Van Agt het rapport nog tot nationaal herstelplan: „Wie dat mee wil helpen uitvoeren, mag aanschuiven bij het CDA aan de regeertafel". Dat z'n eigen partij druk bezig was met het opstellen van een be- leidsprogram om het aan de kiezers voor te leggen, was Van Agt blijkbaar even door het hoofd gegaan. Zijn partijraad herinnerde hem er krachtig aan. VAN Agt beperkte zich er nu toe instemmend te constate ren, dat in Wagners commissie vertegenwoordigers van alle grote partijen het op persoonlijke titel eens zijn geworden over de aanpak van de economische crisis. Die bereidheid om het eens te worden moet de politici een voorbeeld zijn, zo constateerde Van Agt. En daar heeft hij uiteraard volledig gelijk in. Rijksbijdrage voor opvang vluchtelingen DEN HAAG Gemeenten die toegelaten vluchtelingen huis vesting en opvang bieden, krijgen met terugwerkende kracht tot begin dit jaar een rijksbijdrage voor de kosten daarvan. Per vluchteling wordt voor opvang minimaal een cursus lezen en schrijven en een cursus Nederlandse taal door het ministerie van CRM 5000 gulden uitgekeerd. Dat wordt 6000 gulden als een gemeente direct woningen voor dertig tot negentig vluchtelin gen beschikbaar stelt. Minister De Boer vindt wel dat vluchte lingen niet langer dan drie maanden in de centrale opvangcen tra moeten verblijven. Daarna moeten zij in acht aangewezen „kerngemeenten" worden gehuisvest. i (Van onze sociaal- economische redactie) STERDAM De bij vakcentrale FNV aan sloten bonden zijn una- in hun opvatting, t het systeem van auto- itische prijscompensatie handhaafd moet blij- tn. Wel is men, eveneens jnparig, bereid een «stuk kn die prijscompensatie I besteden voor het in- ren van arbeidstijdver- rting ten behoeve van werkgelegenheid. Er- ind wordt namelijk, dat rgaans de werknemers len moeten meebetalen werktijdverkorting, andere ruimte dan die van de prijscompensatie is er domweg niet. De ge dachte,van de commissie- Wagner om de prijscom pensatie geheel af te schaffen, is dan ook op nieuw heel nadrukkelijk afgewezen. De eensgezindheid van de FNV-bonden bleek gisteren tijdens de periodieke vergade ring van de federatieraad van deze vakcentrale. Onlangs ont stond in die kring hevige dei ning, toen de industriebond zich bereid verklaarde de prijsempensatie ter discussie te stellen. Maar voorzitter Wim Kok kon na afloop van de ver gadering de unanimiteit be kendmaken. „Iedereen vindt de prijscompensatie een sy steem, waarop we zuinig moe ten zijn. Zonder uitzondering zijn we het er dan ook over eens, dat we eraan vast moe ten houden". Evenzeer werd erkend, dat ar beidstijdverkorting een prijs vraagt. De hoogte van die prijs wordt bepaald door de mate waarin en de wijze waarop dat kortere werken wordt doorge voerd. Er zal pas een offer worden gebracht, als met de werkgevers waterdichte af spraken over werkgelegenheid kunnen worden gemaakt. Reeds lang beschouwt de FNV arbeidstijdverkorting als het beste middel om meer banen te scheppen. Vorig jaar tracht te elke bond voor zich in eigen bedrijfstak op dit gebied wat te bereiken, maar échte succes sen bleven uit, waarschijnlijk door het gecentraliseerde op treden en de uiteenlopende ei sen. Ten behoeve van de cao's voor 1983 wil men de zaken dan ook meer centraal aan pakken. Gestreefd zal worden naar een raamovereenkomst met de centrale werkgeversor ganisaties. Zo'n centraal ak koord kan dan de richtlijn zijn voor de onderhandelingen in de bedrijfstakken. Dit FN V-beleidsvoornemen staat haaks op de mening van de commissie-Wagner, die vo rige week in een aanbeveling voor een nieuw industrieel be leid de hele prijscompensatie afgeschaft wilde zien en ver vangen door een vrije loonpo litiek. Ook op andere punten wijst de FNV het commissie rapport af. Vrijlaten van de prijzen, eveneens door Wagner c.s. bepleit, zal stellig tot forse prijsstijgingen leiden, meent de FNV. Het loslaten van de koppeling tussen de lonen en uitkeringen wordt nog feller afgewezen. „Het hele rapport staat in het teken van het recht van de sterkste", aldus Kok. „Het heet dan, dat men de niet-actieven door grotere inkomensver schillen wil prikkelen om aan de slag te gaan. Een nogal merkwaardig argument, want waar zijn de banen voor die 500.000 geprikkelde werklo zen...?" Kok was dan ook ver ontwaardigd, dat premier Van Agt zo bejubeld heeft en het zo ongeveer het laatste woord heeft genoemd, waarover poli tici en vakbeweging eigenlijk niet meer zouden moeten pra ten. „Ik hoop, dat men Van Agt van een dergelijk doldriest gebruik van het rapport-Wag- ner weet te weerhouden". een rustig vakantie-gevoel De Grote Uittocht staat voor de deur. Stap tijdig voor Buitenlands geld bij de Rabobank binnen. Ook voor uw Reisverzekering, Reis- of Eurocheques, Internationale Reis- en Kredietbrief of Europeesche Automobilistenhulp Verzekering, tijdelijke Auto Cascoverzekering DQjiükjmb of Safe-loket Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. noUUUdlIn W een rustig vakantie-gevoel. rkeersregels zijn in elk land anders. Soms kan dat minder prettige gevolgen hebben. Sluit daarom en tijdelijke Auto Cascoverzekering af. Uw auto is verzekerd tegen de dagwaarde. De Rabobank maakt 't voor u in orde. Ook uw Reisverzekering, Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, nternationale Reis- en Kredietbrief of Europeesche Automobilistenhulp P«i||f|||«|||l* Verzekering, Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. lldUUUulln UB MENALDUM „Ons ge adopteerde dochtertje Myah hoeft niet terug naar Indonesië. Wij heb ben voldaan aan alle rechtsregels die gelden in het land van binnen komst, Nederland". Aldus de stellige reactie van de adoptie-vader van Myah, de heer P. de Best uit het Friese Menaldum, op het bericht uit Indonesië dat een rechtbank in Djakarta de adoptie van het 6-jarige meisje ongeldig heeft ver klaard. Diezelfde recht bank had aan de toewij zing van Myah aan het echtpaar De Best op 1 de cember 1980 zijn fiat gege ven. Intussen is volgens de Indone sische autoriteiten echter ko men vast te staan dat het meis je als gevolg van een ontvoe ring in het adoptie-circuit is terecht gekomen. De zaak kwam aan het rollen, toen de natuurlijke vader, de heer Yus Amir, hiervan aangifte deed. De ontvoerder, die inmiddels tot vier jaar celstraf is veroor deeld, verkocht Myah voor 500 dollar aan de adoptie-bemid delingsorganisatie Kasih-Bun- da. De directrice van deze or ganisatie, de ongeveer 40-jari- ge mevrouw Tumewa, kreeg een half jaar celstraf. Toen het echtpaar De Best in zee ging met het bemidde lingsbureau, had het van de werkmethoden van deze orga nisatie geen flauw idee. Alles leek koek en ei tot het mo ment dat de natuurlijk vader van Myah aan de horizon ver scheen. Peter de Best: „Toen we van de ontvoeringszaak hoorden, wilden we Myah naar Indonesië terugbrengen. We dachten dat er een wanho pige vader en moeder op haar zaten te wachten. Al spoedig bleek echter dat de man die zegt de vader te zijn, helemaal niet zo om het meisje zat te springen, maar wel om geld. Daar draait het bij hem hele maal om. Maar ook de Indone sische binnenlandse politiek heeft zich op deze zaak gewor pen, waardoor nu argumenten een rol gaan spelen die met de adoptie totaal niets te maken hebben". Het Bemiddelingsbureau In terlandelijke Adoptie bevestigt dat de heer en mevrouw De Best zich over de pogingen om Myah naar Indonesië terug te halen, geen al te grote zorgen hoeven te maken. Directeur dr. A Hendriks van dit bu reau, dat, als enige op dit ter rein, door de Nederlandse overheid wordt gesubsidieerd: „De jongste uitspraak van de rechtbank in Djakarta heeft, op zichzelf genomen, in dit stadium geen invloed meer op de positie van Myah. Wel kan men van Indonesische zijde nog proberen de, over enkele maanden te verwachten, er kenning van de adoptie door een Nederlandse rechtbank, tegen te houden. De kans dat men hierin zal slagen, is zeer gering. Myah verblijft al lan ger dan een jaar bij het echt paar De Best. Dat betekent ju ridisch dat de adoptie alleen ongedaan kan worden ge maakt als wordt aangetoond dat het meisje in haar huidige situatie schade lijdt. Dat lijkt me uitgesloten". In Indonesië zelf heeft de hele affaire veel stof doen opwaai en. Vorig jaar stelden de Indo nesische autoriteiten naar aan leiding hiervan een adoptie- verbod naar ons land in Begin dit jaar is de adoptie uit Indo nesië schoorvoetend weer op gang gekomen. Het Bemiddelingsbureau In terlandelijke Adoptie hoopt dat van de geschiedenis nog eens een extra waarschuwing uitgaat dat niet alle organisa ties die bemiddelen bij adoptie als bona fide kunnen worden aangemerkt. Directeur Hen driks wijst er in dit verband op dat het voormalige Kasih Bunda thans onder de naam „Bina Seratia" gewoon door werkt. De veroordeelde me vrouw Tumewa is inmiddels alweer directrice van een op vangtehuis van deze organisa tie, zo stelt hij, en haar zoon neemt nu het bemiddelings- werk voor zijn rekening. 'an onze parlementaire re dactie) EN HAAG Als alles lel verloopt zullen in het ijaar de eerste boeren l e zich gedupeerd voelen Dor het overheidsonder- •lek naar de aanwezig- Bid van verboden hor- onen bij runderen, een hadevergoeding krijgen, ij dit onderzoek werden ims runderen geslacht of doesten nodeloos lang op de boerderij worden vast gehouden. In totaal hebben 86 boeren een aanvraag voor schadevergoe ding ingediend. De behande ling van deze aanvragen liep echter in veel gevallen vertra ging op omdat de aanvragen onvolledig ingevuld waren. Ook waren in sommige geval len dubbele schadeclaims inge diend. In totaal hebben de boeren voor twee miljoen gul den aan schadeclaims inge diend. Op het ministerie van Land bouw en Visserij zijn de eerste tien aanvragen voor een scha devergoeding nu afgehandeld. Na beoordeling door Justitie en Volksgezondheid kan de betrokken boer een aanbod ge daan worden over de schade vergoeding. Het indienen van de schade claims werd mogelijk nadat de overheid erkend had dat een methode die werd gebruikt om hormoongebruik bij dieren aan te tonen, niet waterdicht was. een rustig vakantie-gevoel. Ook in de vakantie kan 'n ongelukje in 'n klein hoekje liggen. Neem een Rabobank Reisverzekering. Verzekert tegen ongeval, ziekte, buitengewone kosten en diefstal. De Rabobank maakt 'm in orde. Ook uw Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, Europeesche Automobilistenhulp Verzekering of Internationale Reis- en Kredietbrief, tijdelijke Auto Casco- Dj|||||||«||||» verzekeringof Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. HullllllQllll fJÊm Iets warmer DE BILT Een gebied met veel bewolking en af en toe regen trok vandaag over ons land naar het oosten Daarna komt het weer geleidelijk on der invloed van een in beteke nis toenemend gebied van hoge luchtdruk. Morgen zullen er eerst nog wolkenvelden zijn, maar het blijft droog en geleidelijk komen er meer op klaringen. De temperatuur komt morgen met circa een en twintig graden al op een wat hoger niveau. De wind wordt morgen veranderlijk, wind kracht 3 of minder. De tempe ratuurstijging zet zich de ko mende dagen nog voort, waar bij echter tegen het einde van de week de kans op buien met enige afkoeling groter wordt. Eelde Eindhoven Oen Helder Ui. R'dam Vlissingen 2.-Limburg temp temp eleg e.bew. 20 10 0 n onbew 30 21 0 n Luxemburg Madrid Malaga Casablanca onbevr. Istanboei onbev». 18 0 mm 12 0 mm 29 0 n 20 0 n 18 0 n 10 On

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9