Ambulance het snelst op plaats van ongeval IN EN OM HET HUIS Ook het sterven van een kind is een deel van het leven Duikploeg onderneemt recordpoging onderwaterfietsen in Harderwijk BINNENLAND (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Uit het onderzoek van de ANWB naar een eventuele verbetering van de spoedeisende hulp verlening kwam naar voren dat de gemiddelde thera pie-vrije interval in Nederland bij spoedeisende onge vallen 12,2 minuten bedraagt als er een ambulance wordt ingezet die gestationeerd is bij een van de ambu lancediensten. Een noodartsauto/crash-auto, gestatio neerd bij een ziekenhuis verlengt de tijd tot 15,9 minu ten. Daarbij moet in aanmerking genomen worden dat de gemiddelde afstand voor ambulances naar de plaats van het ongeval 5,2 km bedraagt. Voor de noodartsau- to's is dit 8,1 km. Een helikopter zou er zelfs 17,2 minu ten over doen om de plaats van het ongeval te berei ken. Bovendien hebben ervaringen in Duitsland uitge wezen dat landen van de heli vlakbij, vaak niet moge lijk is. Er zijn gevallen bekend waarbij op zo'n vijfhon derd meter van de plek des onheils vandaan geland moest worden. Het rapport noemt wel voordelen van helikoptergebruik: Hét publiek zal de inzet van heli's zien als hoogwaardige hulpverle ning en een (psychologische) garantie „dat er alles aan gedaan wordt". Helikopters kunnen ook ontoegankelijke gebieden als de Biesbosch en de stranden bereiken en bovendien is transport van patiënten vanaf de Wadden gewaarborgd. Nadelen zijn: de therapievrije interval wordt niet verkort, de kosten zijn hoog f 2 miljoen voor slechts 2 van de gevallen waarbij een heli kan worden ingezet) en de toestellen kunnen niet landen of op stijgen bij slecht weer (bij een kwart van de meldingen). H«t rapport bestrijdt niet dat het inzetten van een crashteam of helikopter in bepaalde gevallen zinvol kan zijn. Op 15 december 1967 besloot de ministerraad in principe tot in voering van het landelijk alarmnummer 0011. In de gebieden waar men er mee werkt (Tilburg, Breda, Eindhoven, Hengelo en Leeuwarden) is het nummer een succes. Meer dan tachtig pro cent van het publiek kent het nummer, en ook hulpverleners en politie zijn er enthousiast over. Het invoeren van een landelijk alarmnummer in geheel Neder land zou 30 a 35 miljoen gulden investeringskosten vergen en aan exploitatiekosten 15 a 20 miljoen per jaar. De ANWB noemt dit niet extreem hoog. Ter vergelijking: De kosten van ambulan cevervoer in Nederland bedragen jaarlijks ca. 200 miljoen gul den, de ziekenhuiskosten voor verkeersslachtoffers 165 miljoen. Daar zijn de revalidatiekosten niet bij inbegrepen. Het rapport zegt dat bij het totstandkomen van een landelijk 0011-net niet alleen de ongevalsslachtoffers en de in acuut le vensgevaar verkerende zieken gebaat zijn, maar ook degenen die politieassistentie nodig hebben of een brand willen melden. Daarnaast hebben de drie hulpverlenende organisaties zelf veel aan een melding die gecoördineerd optreden in de hand werkt. Maar, zo zegt het rappport ook, dan zal het publiek bijvoorbeeld door televisiespots erop gewezen moeten worden hoe een onge val gemeld dient te worden. (Wie, wat, waar, wanneer en hoe). In Duitsland maakt ongevalsmelding deel uit van hét rijexa men.' Fiets- en wandelroutes voor provincie Utrecht Voor het deltagebied van de Rijn, Hollandse IJssel en Vecht rond Utrecht heeft de Streek VVV-Utrecht acht fietsroutes uitgezet, waaraan diverse wandelingen zijn ver bonden. De routes leiden door een gebied met pure natuur en monumentale panden uit de rijke historie van deze del ta. Bovendien passeert men veel gratis toegankelijke re creatieterreinen, met vaak mooie „visstekkies" en pick nickplaatsen. Voor het Loos- drechtse en Vinkeveense plassengebied zijn bovendien vaartips gegeven. De veertig pagina's dikke, geïllustreerde brochure, is gratis verkrijg baar bij onder meer VVV Utrecht: 030-314132. „Amsterdams Historisch bruist van activiteiten In het Amsterdams Historisch Museum worden naast de per manente, grote tentoonstel ling over de geschiedenis van de hoofdstad, deze zomer maanden drie tijdelijke expo sities gehouden. De unieke tentoonstelling „Erf en Tuin in oud-Amsterdam", bestaat vooral uit prenten, schilderij en en beelden met als onder werp de gesloten ruimtes ach ter de huizen, waarin tuinen, waterpompen, beeldhouw werken, tuinhuizen en derge lijke zijn te vinden. Een ande re tijdelijke expositie toont bloemstillevens, terwijl de laatste „Op weg naar 1795", aspecten belicht van Amster dam in de achttiende eeuw. Verder iedere zondag deze maand om 14.00 uur, theater- en filmvoorstellingen. Tips voor Wales Al is Wales nog een vrij onbe kend toeristengebied, jaarlijks brengen zo'n dertigduizend Nederlanders er hun vakantie door. Wales is vooral leuk om doorheen te trekken, op wel ke wijze dan ook. De Wales Tourist Board heeft daarom vier brochures uitgegeven met tips voor goedkoop on derdak. Het gaat om kleine hotels, adressen van cottages, boerderijen, appartementen, vakantiehuisjes en adressen voor vakantieboerderijen en pubs met slaapgelegenheid De brochures zijn te besteller bij het Brits Toeristen Bureau 020-234667. 21 Dagen vliegen door de VS voor 325 dollar De reisbureaus van Holland Overseas Travel hebben een vliegpas in aanbieding, de See America Airpass, die rechl geeft op 21 aaneengesloten dagen vliegen in de Verenig de Staten voor 325 dollar. Hel gaat om vluchten van Repu blic Airlines, een maatschap pij die op tweehonderd steden in Amerika vliegt. De pas is overigens tot op de dag voor het vertrek naar de States verkrijgbaar. Handig voor mensen die liever het koers verloop van de dollar afwach ten. Voor meer informatie: 020-238.883. Oranjevorstinnen in Gouda „Honderd jaar Oranjevorstin nen 1880-1980" is de titel van de tentoonstelling die tot en met 20 juli in Gouda wordt gehouden in de Agnietenka- pel aan de Nieuwe Markt: 01820-24515. Ma. di. wo. en vr, van 13-21 uur; do. 10 tot 21, za. 10-17 en zo. 12-17 uur. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Benelux, Denemarken, Noord-Duitsland: eerst vrij zonnig, later meer bewolking, maar waarschijnlijk droog; van 16 tot 22 graden. Alpengebied: droog weer en zonnige perioden; 20 tot 25 graden. Frankrijk: droog en zonnig, 23 in het noorden, 28 graden in het zuiden. 'Spanje en Portugal: warm toti zeer warm, 25 tot 35 graden. Italië en Balkan: zonnig, ooki regenbuien; 25 tot 32 graden. Polen, Tsjechoslowakije: zon nig, een enkele bui; 18 tot 23 graden. Britse Eilanden: eerst veel be wolking met regen, later Halfi tot zwaar bewolkt, maar vrij-i ,wel overal droog. In Schot- 'land 14, tot 22 graden in hetf zuiden. I Scandinavië en Finland: zon-f nig en droog, later in Zuid-I Noorwegen enige regen. In het noorden 14, in het zuiden 22 graden. MEVROUW VAN DEN DRIES: Quarzolux: Nieuwe vloerbedekking van steen Het assortiment vloerbedekking is uitgebreid met een totaal nieuw produkt: Quarzolux, een produkt j dat bestaat uit sediment-korrels ter grootte van en- k kele millimeters doorsnede en oplosmiddelvrije k epoxyharsen. Eigenlijk is het een vloerbedekking van steen die naadloos nagenoeg overal (ook op hout) kan worden gelegd, zelfs op plinten en trap- j, pen. Het wordt geleverd in diverse kleuren en daar- j] door bijzonder decoratief. ,j Maison Plus in Tilburg die het produkt op de Nederlandse f markt introduceert is verrukt van het resultaat. „De be- f denkers van deze vloerbedekking hebben gewoon de natuur zijn gang laten gaan, omdat het sedimentgesteente een na- i tuurlijk produkt is. In combinatie met de hoogwaardige kunststof is een staat van perfektie bereikt". Quarzolux is volgens Maison Plus (dochteronderneming Zoontjes-groep) vijf jaar in ontwikkeling geweest. In de ver schillende stadia is het telkens beproefd in allerlei woningen, hotels, modehuizen, e.d. om slijtproces en druksterkte te me ten. Een keuring door NIPO-IMA is bijzonder positief uitge vallen. Men sprak in de rapportage van het onderzoek over een exclusief produkt met tal van goede eigenschappen. Het spreekt vanzelf dat het enthousiast ontvangen is door binnen huisarchitecten en interieur-specialisten. Quarzolux is onder houdsvrij; men hoeft het hoogstens een paar keer per jaar te stofzuigen en hardnekkig vuil is te verwijderen met een neu traal reinigingsprodukt. Dit „steengoeie" tapijt kent twee standaardtypen:; 2 tot 4 en 2 tot 7 mm (doorsnede korrels) en wordt gelegd met een dikte van 7 tot 10 mm. Het gewicht per vierkante meter is respec tievelijk 12 tot 15 kg en de oppervlaktestructuur is korrelig. Daarmee wordt een licht poreus effekt bereikt en kan de vloer blijven ademen. Quarzolux is sowieso bestand tegen loopverkeer, maar verdraagt ook lichte transporten en kan bijvoorbeeld ook rond zwembaden gelegd worden. De prijs is f 135,- per vierkante meter, inclusief BTW en leggen (op elke vormvaste ondergrond). Inl. 013-43.36.76. Wegwijzer voor woongroepen Wonen in gezinsverband gaat voor een steeds groter wordend deel plaats maken voor wonen in groepsverband. Woongroepen schieten als paddestoelen uit de grond. Sommi ge gemeenten houden hier in hun huisvestings- en toewij zingsbeleid al rekening mee en als het om huurpanden gaat kan de zaak ook zonder veel risico's worden beklonken. Voor leefgemeenschappen echter, die een gezamenlijk pand willen kopen, liggen er nog heel wat voetangels en klemmen, vooral omdat de bestaande wetgeving niet op dit nieuwe verschijnsel is toegesneden. Op basis van bestaande wetgeving moeten nieuwe regeltjes worden gemaakt waarmee niet alleen de woongroepen uit de voeten kunnen, maar ook notarissen en - vooral - de banken die hypotheek moeten nemen op de groepshuizen. Want te aanzien van financiering en aankoop van een pand door een woongroep is nog weinig uniform geregeld. Een juridische werkgroep heeft 3,5 jaar op deze leemte gestu- lE deerd en heeft verschillende juridische constructies en de mo- gelijkheden en onmogeljkheden ervan op een rijtje gezet. a; Mede aan de hand van woonovereenkomsten en statuten van bestaande woongroepen heeft deze werkgroep het boekje e „Woongroep-Wijzer" samengesteld. De werkgroep komt voort 'D( uit De Vereniging voor Leef-, Woon- en Werkgemeenschap- >e pen. Woongroep-Wijzer te verkrijgen bij L.W.W.-Contactblad De Trechter prijs 12,50 op giro 4184341 druk: De Inktpot, Zutphen Kinderen gaan naar een zie kenhuis om beter te worden. Dat gebeurt ook, maar een heel enkele keer gebeurt het niet. Dan sterft het kind. Het komt heel weinig voor: in de dertien jaren dat mevrouw Van den Dries bij het psychi atrisch team van het Haagse Juliana Kinderziekenhuis werkt, werd zij er maar acht maal bij betrokken. Ze telt langzaam op de vingers van de hand. „Acht maal, maar ik weet nog elk geval". Elk ge val staat afzonderlijk en is uniek. Ik heb erg tegen dit gesprek opgezien. Mevrouw Van den Dries heeft me er overheen geholpen. „Sterven is een deel van het leven, er mag geen taboe op rusten, ook niet als het om kinderen gaat". Maar is er nu geen twinkeling ach ter haar brilleglazen. Het is zo onnatuurlijk, begin ik aarze lend. Je weet immers dat je aan een der pijnlijkste erva ringen in een mensenleven raakt. Ze knikt. „Iedereen die ermee te maken krijgt denkt: het hoort eigenlijk niet dat een kind doodgaat. Dat is iets dat is voorbehouden aan de oude dag. Kindersterfte in Nederland is ook heel laag; het vaakst nog komt het voor rond de geboorte. Maar het komt uiteraard wel eens voor dat kinderen op oudere leef tijd een ziekte krijgen met do delijke afloop. Dit is dan al opgenomen in de diagnose, bij een vorm van kanker bijvoor beeld. Als het stervensrisico erg groot is, schakelen ze mij meteen al in om contact met het kind en de ouders op te bouwen". Haar stem is vlak. in tegenstellingen tot haar ge wone spreektrant. Ze heeft geleerd haar gevoelens onder controle te houden. Emotiona liteit is goed opgeborgen, want iemand die zich door emoties laat meeslepen, die kan geen steun bieden. Daarna zegt ze: „Dan kom je oog in oog te staan met een kind, waarvoor geen hoop meer is. „Behandeling sta ken", dat is de verschrikkelij ke term die ik te horen krijg. Al weet ik donders goed dat ze alles gedaan hebben wat maar mogelijk is". „Ik heb eens gelezen dat de laatste maanden in zo'n geval de ouders soms zo dicht bij een kind brengen". „Dat kan wel zijn", zegt ze zakelijk, „maar kinderen die doodgaan zijn vaak apatisch; ze voelen zich erg ziekn. Het betekent geen „naar iets toeleven". Het is per keer natuurlijk anders. Ik heb een kind meegemaakt dat heel bewust haar ouders dankte dat ze zo lief voor haar waren geweest. Zo'n kind is bezig met de dood vanuit het onderbewustzijn. Het is een diep weten. Het li chaam weet altijd als de dood ermee gemoeid is. Grote men sen weten het toch ook van elkaar Signalen „Weet je wat terminale kinde ren vaak doen Tekeningen maken waarin de dood een rol speelt. Dat is een signaal. Ik probeer zoveel mogelijk signalen op te vangen in zo'n situatie. Je hebt al je voelho rens uitstaan". Mevrouw Van den Dries: Alleen al door er te zijn kun je al helpen. „Wat is in zo'n geval eigenlijk „stervensbegeleiding", waar tegenwoordig zoveel over ge publiceerd wordt", vraag je dan. „Je kunt toch niet bij een kind in z'n kamer komen om een beetje te gaan begelei den". „Ik ben dan heel bescheiden", zegt mevrouw Van den Dries, „de beste troost is soms alleen een stoel naast het bed te ne men en geen geluiden te gaan zitten maken". „Het is dus niet zinvol met een terminaal patiëntje te pra ten". „Je praat niet zomaar met een kind over zijn dood. Het gaat erom dat je ter beschikking bent als het nodig is. Dat er iemand in het ziekenhuis is waarmee het stervende kind een goede band heeft. Je moet ook weten, hoe het zich in zijn omgeving uit. .Toen opa doodging werd hij door oma afgehaald', zei eens een dood ziek kind tegen me. Dat is een signaal. Dan wil een kind ge rustgesteld worden. Ze vragen meestal niets aan hun ouders. Ze denken: daar ben jij voor. Of ze praten helemaal niet met jou, maar stellen vragen aan een jonge, onervaren zus ter. Daarom moet ik ook de verpleegkundigen in de gaten houden. Die hebben het er vaak moeilijk mee". „Naar gevoel" Ze praat over een zwaar ziek jongetje. „Ik kwam vaak bij hem, maar ik kon hem niet bereiken. Hij zei niet veel. Ik ook niet. Maar ik was er, mis schien toch als een vast punt in de ruimte. Op een dag vroeg hij of ik zijn rug wilde wrijven. Hij had een „naar gevoel". Hij vond het heerlijk en het werd vaste prik. Het duurde nog een paar weken voor hij stierf, maar iedere middag tussen vijf en zeven was ik bij hem. We spraken nooit over zijn dood, maar ik wist dat hij het wist en hij wist, dat ik het wist. Dat gaf een vreemde rust". „Je moet heel eerbiedig zijn bij een stervend kind", zegt ze langzaam, „ik ben nooit de eerste om te spreken. Ze staan zó ver boven je, ze zijn veel verder. Als de dood nadert, hebben ze al een ervaring waar wij geen voorstelling van hebben. Bij het sterven treedt er een toestand op, die zo totaal anders is. Een mens en ook een kind wordt zo to taal anders", herhaalt ze pein zend. „Zo heel anders dan hij tevoren was. Het is of hij al in een andere dimensie leeft En, op een desbetreffende vraag: „Nee, wat je leest en soms hoort aan gruwelverha len over kinderen die aan het doodgaan zijn, zoiets heb ik persoonlijk nooit meege maakt, Kinderen sterven rus tig, misschien omdat ze nog dicht bij de natuur staan". „Moeten de ouders erbij zijn"? Ze valt stil. „Het is een een zaam gebeuren, ik geloof dat dierbaren zover mogelijk mee moeten gaan". „Wat kan je als psycholoog doen om die eenzaamheid te doorbreken Het antwoord komt direkt: „Niets. Niemand kan iets doen. Je moet alleen de drem pel over, of je nu oud of jong bent". Ze bekijkt foto's in haar geest. „Een meisje zei eens plomp verloren tegen me: „Onze hond is ook afgemaakt met een prikje, die had kanker". „Hoe kom je daarop", zei ik. „Nou", zei ze, „iedere keer als ik die spuit zie dan denk ik: daar komt-ie". Na een korte f»auze. „Ze is later thuis over- eden en ik voelde me on trouw. Ik had bij haar willen blijven. Dat kind had zo'n waardigheid". Mary van den Dries „blijft er ook dikwijls bij" als een kind bestraald moet worden, ,,'t Is soms zo beangstigend voor ze, daar in die bestralingsruimte. En dan moet zo'n kind maar iedere dag naar die afdeling. Als ik meega zit ik een beetje te praten. Dat leidt af. Het stelt het kind misschien wat op zijn gemak". Ook als ze meerijdt in een ambulance, sluit ze een bondgenootschap met een kind tegen iets, dat gaat overweldigen. „Vaak al leen maar door aanwezig te zijn, kun je helpen, maar het is aangrijpend", geeft ze toe. TINY FRANCIS Landbouw '82 was succes Overvolle tribunes op de rundveedag. De manifestatie „Landbouw '82" in de Flevohof in Bid dinghuizen, die de afgelopen week is gehouden, heeft 65.000 bezoekers getrokken. De organisatoren hadden eerst op 50.000 mensen gere kend, maar alleen woensdag al - rundveedag - kwamen er 30.000 bezoekers. De land bouworganisaties in de IJssel- meerpolders wilden met deze manifestatie speciaal de land bouw in hun gebied voor het voetlicht brengen; het evene ment groeide echter uit tot een landelijke manifestatie van de landbouw. Het Dolfinarium Harderwijk krijgt er morgen om twaalf uur een paar vreemde vissen bij. In het zogeheten onder waterpanorama zal het „Duikteam Drachten" probe ren het wereldrecord onder- waterfietsen te vestigen voor opname in het Guinness Book of Records. De 24 duikers wil len het record dat nu nog op zestig uur staat, op honderd uur brengen. Wanneer alles volgens plan verloopt, wordt dat punt zondag om vier uur 's middags bereikt. De sportie ve verrichtingen van het team zijn voor het publiek prima te bekijken dank zij de 21 meter lange glaswand van de waterkuip. „Nu moet je niet denken dat wij boven water uitgekeken zijn, hoor Wij zijn gewoon mensen die genieten van wat er onder het wateroppervlak te zien is. Als het water maar een beetje helder is, duiken we er in", zegt de 47-jarige Aad van Steenis uit het Friese Gorredijk, secretaris en één van de drie trainers van het „Duikteam Drachte' Nadat hij bij een aantal grote rijwielfabrikanten bot ving, wist Aad de fietsenfabriek Ri- vel in Surhuisterveen (Fries land) enthousiast te maken voor het plan. „In twee dagen tijd had men daar al een pro totype voor ons geconstrueerd en niet lang daarna rolde de onderwaterfiets met zijspan uit de fabriek. De fiets is voorzien van 35 kilo lood, terwijl de fietser tij dens het trappen aan het rij- /vaar/wiel vastgesnoerd zit om te voorkomen dat hij tij dens het krachtzetten op de trappers, naar de oppervlakte stijgt. Gedurende de trainin gen behaalde het duikteam een gemiddelde snelheid van twee kilometer per uur. „Je begint vol enthousiasme aan zo'n plan", zegt Aad, „maar naarmate het evene ment nadert, begin je er toch wel tegen op te zien. Bij de training merkten we al dat het een heel zware klus is. Fietsen onder water kan je niet lang volhouden, vandaar dat we elkaar elk kwartier gaan aflossen". Het zal er tijdens de „onder watermarathon" officieel aan toegaan. Omdat zulks noodza kelijk is voor een vermelding in het World Guinness Book of Records, zullen een notaris en twee getuigen de verrich tingen constant in de gaten houden. Bovendien wordt een logboek elk kwartier bijge houden. Het oude record staat De helft van de duikploeg staat opgesteld voor de Tour van Harderwijk onder water. op naam van een Amerikaan se duikploeg die met 32 man in een zwembad in Tucson (Arizona) zestig uur rondfiet ste en daarbij 105 kilometer aflegde. De duikclub hoopt nog tijd te vinden voor het geven van demonstraties. Aad denkt aan reddend zwemmen en het to nen van het juist gebruiken van duikkleding en -appara tuur. De verrichtingen van het team zijn dagelijks van 10 tot 18 uur te bekijken. Het pu bliek kan tegen een inzet van 1 raden hoe lang de record- poging wordt volgehouden en hoeveel kilometer zal worden afgelegd. De opbrengsten van de recordpoging gaan naar het Rode Kruis van Harder wijk, dat genoeg geld hoopt binnen te krijgen voor de aanschaf van een autobusje voor rolstoelgebruikers.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8