Van Agt: Bestorming Beiroet gaat te ver Israëliërs ontdekken bestaan Palestijnse volk Nieuwe president Mexico efficiënte technocraat Egypte waarschuwt voor ongekend terrorisme ARABISCHE DELEGATIE VANGT BOT IN MOSKOU Trips naar Spanje, Oostenrijk, Brussel, Floriade 3UITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JULI 1982 PAGINA 7 Laatste Argentijnen met onbekende bestemming van Falkland Eilanden LONDEN De laatste groep Argen tijnse krijgsgevangenen op de Falkland Eilanden, bij elkaar zo'n 600 man, is gisteren met onbekende bestemming ser schip van de eilanden vertrokken. De Argentijnen, vooral hoge officieren, pnoeten in Britse gevangenschap blijven totdat Buenos Aires het einde van alle vijandelijkheden in de Zuidatlantische Oceaan heeft afgekondigd. Waar de ge vangenen naar toe gaan is officieel niet jekend, maar vermoed wordt dat de bestemming Groot-Brittannië is. Daar zouden de Argentijnen, onder toezicht .van het Rode Kruis, worden vastge- 'J houden totdat aan de Britse voorwaar- 9</den is voldaan. Mitsubishi wil minnelijke schikking in spionagekwestie TOKIO Het Japanse electronica-concern Mitsubishi wil de kwestie van de spionage waarvan enkele van zijn functionarissen in de VS worden verdacht „in der minne" re gelen om een eventuele gerechtelijke ver volging tfe voorkomen. Eind juni ontstond grote opschudding toen de arrestatie be kend werd van zeven Japanners wegens industriële spionage bij het computerbedrijf IBM. Het ging om functionarissen van Mit subishi en Hitachi. Van het laatste bedrijf zijn nu ook mensen in staat van beschuldi ging gesteld. Mitsubishi vindt het blijkbaar beter een langdurig juridisch gevecht dat slecht is voor zijn reputatie uit de weg te gaan en in plaats daarvan een minnelijke schikking te bereiken. Bomaanslagen op consulaten NEW YORK In New York zijn vannacht bomaan slagen gepleegd op de consu laten van Frankrijk en Liba non. Niemand heeft daarbij verwondingen opgelopen en de schade is gering. Bij het persbureau Associated Press in New York heeft iemand telefonisch de verantwoorde lijkheid voor de aanslagen opgeëist. De man zei te spre ken namens een „militante factie van de Joodse Defen sieliga", een beweging die eerder aanslagen heeft ge pleegd op Palestijnen en Ara bische instellingen. SMEERGELDAFFAIRE IN WEST-DUITSLAND HAMBURG BONN Het openbaar ministerie in Bonn heeft tijdens controle bij het concern Flick een lijst met namen van ongeveer 40 politici van alle partijen gevonden die van het bedrijf geld gekre gen zouden hebben. Dit heeft het week blad Der Spiegel gemeld. Op de lijst zou den de namen voorkomen van SPD- voorzitter Willy Brandt, ex-president Walter Scheel (FDP) en Alfred Dregger (CDU). Zowel Brandt als Scheel hebben tegenover de justitie ontkend geld te heb ben aangenomen. Der Spiegel sluit niet uit dat de aantekeningen waaruit de overdracht van smeergeld blijkt, vervalst zijn en dat op deze manier het bestuur van het concern geld in eigen zak heeft doen verdwijnen. Nieuwe onrust bij mijnen in Zuid-Af rika JOHANNESBURG In de Zuidafrikaanse goudmijn streek zijn gisteren opnieuw rellen uitgebroken toen 12.000 zwarte mijnwerkers weiger den aan het werk te gaan. Bij de Kloof-mijn, 32 kilometer ten zuidwesten van Johannes burg, werden auto's en gebou wen met stenen bekogeld. Niet bekend is of bij de jongste on lusten slachtoffers zijn geval len. Bij ongeregeldheden die zich verleden week bij twee mijnen voordeden, kwamen acht zwarte arbeiders om het leven. Stakende machinisten willen algemene staking tegen regering Thatcher (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De leiders van ASLEF, de bond van de sta kende Britse treinbestuurders, hebben gisteren gesprekken aangeknoopt met de voorman nen van andere machtige vak verenigingen over een moge lijke solidariteitsaktie. Het mi litante linkse ASLEF-bestuur stuurt aan op een algemene opstand van de Britse arbei- (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) AIRO „Het is in het igen belang van elk land Hdat er een oplossing komt vvan het Palestijnse pro- leem in Libanon. Anders pjzal de wereld en in het -ijzonder de Verenigde Itaten en de rest van het 'esten ten prooi vallen een terrorisme van en omvang en een inten- iiteit dat u tot dusver niet [hebt gekend". Deze boodschap heeft minister Van Agt gisteren gekregen in de gesprekken op de eerste van zijn bezoek aan Egyp- ,te. Zowel president Moebarak Ljals premier Mohieddin als mi- Hnister Kamal Hassan Ali (Bui- ij tenlandse Zaken) hadden zich, t5! ieder afzonderlijk, in deze zin uitgelaten. In hun visie moet de PLO een eervolle aftocht- l:uit Libanon gegund worden en moet zij zich elders kunnen [•[vestigen, zo vertelde Van Agt i!(op een persconferentie. Het "^redden van de eer van de PLO <i|is volgens de Egyptenaren mo- wlgelijk door tenminste een deel ?jvan de 6.000 a 8.000 soldaten duit West-Beiroet te laten ver strekken met enige bewape- rüng. „Dus niet totaal gecas treerd", aldus Van Agt. Zijn ambtgenoot Kamal Has san Ali had zich eerder opti mistisch uitgelaten over de n kans op een positieve afloop van het Libanese drama. „Bin nen een week is er een oplos sing, denk ik". Volgens de Egyptische minister zal Israël er wel in toe stemmen zolang te wachten met een aanval op het laatste bolwerk van de PLO. In dat verband is het van het uiterste belang, zo me nen de Egyptenaren, dat er maximale druk op de rege ring-Begin wordt uitgeoefend. Daarom hadden de Egyptena ren Van Agt, zo vertelde deze, vooral gevraagd ervoor te zor gen dat de Europese Gemeen schap zich tot de Verenigde Staten wendt. In de ogen van Moebarak en de zijnen kun nen alleen de Amerikanen een oplossing van de kwestie-Liba- non bewerkstelligen. Van Agt is bereid zich in deze zin tot Washington te wenden, al wil hij dat het liefst doen via de (Deense) voorzitter van de ge meenschap. Niet zozeer van wege het risico op terrorisme van de PLO „alswel omdat ie der fatsoenlijk land een bloed bad wil voorkomen". De Ne derlandse minister legde uit dat de PLO „in naakte toe stand" niet zal vertrekken uit Beiroet en dat het dus daar op een bloedbad zou uitlopen. Met behulp van de Ameri kaanse regering lukt het mis schien de Israeli's gas te doen terugnemen, aldus Van Agt. Naar zijn mening is premier Begin momenteel aan het overvragen^.„Israël wil de ge hele PLO ongewapend uit Bei roet weg hebben en denkt dat te bereiken door te dreigen met een bestorming van het westelijk stadsdeel. Dat gaat te ver. Er moet een scheiding van de troepen komen", aldus Van Agt. Bestemming Waar het gewapende deel van de PLO heen zal moeten, als zij bereid zou zijn Beiroet te verlaten, is voorlopig niet dui delijk. De Egyptenaren had den daarover wel ideeën geuit, maar alleen in strikt vertrou wen. „Het staat mij niet vrij daarover te praten", aldus Van Agt. Zijn collega Kamal Has san Ali had eerder wel iets ge zegd over de mogelijke be stemming van die PLO-strij- ders, die hun wapens wel zou den moeten neerleggen. Hij wees op het feit dat deze men sen allemaal wel een paspoort hebben, van Syrië, Irak, Alge rije, Egypte en ook Libanon zelf. Deze landen zouden hen daa ook maar moeten opne men. Over de wat verdere toekomst van de Palestijnen was Kamal Hassan Ali enigszins vaag. Het leek hem het beste als de PLO zich zou neerleggen bij de re soluties van de Veiligheids raad, waarin van Israël wordt geëist dat het zich terugtrekt uit de bezette gebieden. Op die manier zal er een mogelijkheid komen de Palestijnen een ei gen gebied toe te wijzen, bij voorbeeld op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gaza-strook. „Dan hebben zij tenminste het uitzicht op auto- De Egyptische minister sprak niet van een Palestijnse staat. Ook tegenover Van Agt had hij dat niet gedaan, evenals trouwens Moebarak en Mo hieddin. Volgens de Neder landse delegatie mag daaruit wel het „voorzichtige vermoe den" worden afgeleid, dat de Egyptenaren nog steeds den ken aan een Palestijns thuis land onder souvereiniteit van Jordanië. „Dus kunnen zij niet spreken van een Palestijnse staat", aldus Van Agt. Egypte heeft nog geen ant woord gekregen op zijn aan bod om de PLO-leiding in Kairo een regering in balling schap te laten vormen. „Helaas heeft deze organisatie vele fac ties", aldus Kamal Hassan Ali. Zijn president had eerder, in gesprek met Nederlandse jour nalisten, gezegd dat de PLO „er nu heel wat beter aan toe zou zijn als zij eerder naar Egypte had geluisterd". Moe barak doelde daarmee op het feit dat de Palestijnen in 1977 op het laatste moment hadden geweigerd deel te nemen aan de onderhandelingen over de akkoorden, die later in Camp David afgerond zouden wor den. Moebarak zei niet van plan te zijn de naleving van deze ak- ïBHP* President Moebarak in koorden op te schorten. „Wij houden ons aan onze verplich tingen, ook jegens Israël". Hij had er evenmin bij Van Agt op aangedrongen sancties te treffen tegen Israël. Van Agt wees er in dat verband op dat geen van de Arabische landen zelf iets had ondernomen om de Israëliërs te dwarsbomen. President Moebarak kwam op dit punt zelfs met een onthul ling. Volgens hem hebben Is raël en Syrië een geheime overeenkomst gesloten. Daar bij zou Israël de heerschappij over de Beekaa-vallei (in Li banon) aan Syrië hebben gela ten, in ruil voor de blijvende zeggenschap over de Golan- hoogvlakte. „Hoe is het anders te verklaren dat de Syriërs niets terug deden toen de Is raëliërs twintig van hun rake tinstallaties vernietigden en de ene na de andere neerhaalden?" met premier Van Agt. MOSKOU Arabische afgezanten, die in Moskou meer steun trachten te krijgen tegen de Israëlische inval in Libanon, heb ben het Kremlin niet bereid gevonden openlijk meer hulp te be loven. Wel is de Sovjet-leiding bereid om meer advies te geven. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, gaf gisteren tijdens een ontmoeting met Arabische leiders speciale aandacht aan „het feit dat deze situatie als nooit tevoren eenheid en samenhang vereist onder de Arabische landen en volken", zo meldde het Sovjet-persbureau TASS. De Amerikaanse president Reagan heeft zijn afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, gisteren nieuwe instructies gege ven voor diens pogingen om de crisis in Libanon tot een oplos sing te brengen. De VS hebben alle partijen erop gewezen, dat een wapenstilstand geboden is", aldus woordvoerder Speakes. „De gevechten moeten worden gestaakt en er moet in goed ver trouwen worden onderhandeld". Speakes zei verder dat de be middelingspogingen van Habib tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganbisatie PLO „een hoogst gevoelig" stadium hebben bereikt. Reagan gelooft, zo zei Speakes, dat er een snelle regeling moet komen „omdat ieder uitstel de kans op hernieuw de gevechten vergroot". ders tegen de „reactionnaire" regering-Thatcher. ASLEF's stakingsbevel werd gisteren net zo min als de dag tevoren algemeen opgevolgd. Ongeveer 400 van de in totaal 25.000 machinisten bleken be reid door te werken. De direc tie van de spoorwegen ver heugde zich over het feit, dat vooral in Zuid-Engeland een aantal diensten gewoon was doorgegaan. Treinbestuurders, die toch werken, verklaren dat deze actie van onbepaalde duur te gen het nieuwe werkrooster van British Rail, een krank zinnige onderneming is voor een bond, die zelfs geen sta- kingsgeld kan betalen. „AS- LEF betaalt mijn huishuur niet", zei een van de werkwil ligen. „De actie van afgelopen winter, die ook tegen het nieu we werkrooster gericht was, heeft mij veel geld gekost en niets opgeleverd". Mogelijk meer Amerikaanse adviseurs naar El Salvador SAN SALVADOR De ma gere resultaten van het Sal vadoraanse leger in de strijd tegen de guerrillabewegin gen is voor Amerikaanse mi litaire functionarissen in El Salvador aanleiding geweest een eventuele uitbreiding van het aantal adviseurs in het land te overwegen. Dit is gisteren in San Salvador ver nomen uit een welingelichte westerse bron. Volgens de bron zou het wenselijk zijn dat de militai re bevelhebber van elk van de veertien provincies van het land begeleid wordt door een aantal Amerikaanse mi litaire deskundigen op het gebied van de strijd tegen het gewapende verzet. Op het ogenblik bevinden zich 55 militaire adviseurs uit de VS in El Salvador die drie bataljons van elk 1000 man voor de strijd tegen de guer rilla hebben opgeleid. JERUZALEM Met opgetrokken schouders en gebo gen hoofd baande ze zich langzaam een weg door de mensenmassa die naar het plein stroomde, langs de piz- c^zatentjes en lawaaierige café's, dwars door de opwin ding en woede heen, weg van de spreuken en spanbor- den. Miriam die in een kibboets in het zuiden van Is rael woont, was een van de honderdduizend mensen die afgelopen zaterdag naar Tel Aviv waren gekomen om te protesteren tegen de oorlog in Libanon en te pleiten voor vredesonderhandelingen met de Palestij nen. Haar man Eli, een reservesoldaat ingedeeld bij een eenheid pa ratroepers, bevindt zich op dat moment in een van de christelij- - ke voorsteden met uitzicht op het belegerde Beiroet. Ze hebben drie jongetjes. „We kunnen zo gewoon niet doorgaan. Hoeveel bloederige oorlogen kunnen we nog hebben?" vroeg ze moe. Va lium en slapeloze nachten hebben van haar knappe gezichtje niet veel overgelaten. Smadar Haran draagt nog diepere littekens. Nog steeds woont zij in Nahariya, een klein kuststadje even ten zuiden van de Liba nese grens dat tot de Israëlische invasie van vorige maand bin nen het bereik van de PLO-raketten in Tyrus lag. In april 1979 landde een groepje Palestijnen met rubberbootjes op het strand en viel haar huis aan. Haar man schoten ze neer om hém ver volgens in zee te laten verdrinken en haar zoontje sloegen ze dood met de kolven hun geweren. Gek van angst verborg Sma dar zich met haar dochtertje in een keukenkast waar ze wanho pig probeerde om het gillen van haar kind te smoren, zo wanho pig dat ze haar liet stikken. N.u is ze hertrouwd en heeft ze weer een kind. Smadar steunt de oorlog in Libanon. „Er bestaat geen wraak voor zo'n verschrikkelijk verlies", zegt ze, „maar ik zal doen wat ik kan zodat wat mij overkomen is niet ook een ander wordt aangedaan". Wat de PLO aangaat gelooft ze: „Iedere Is raëlische baby die ze de schedel inslaan is voor hen een mijlpaal op weg naar nationale bevrijding". Palestijnse natie De Israëliërs zijn over de oorlog in Libanon meer verdeeld dan over alle andere oorlogen die ze hebben gevoerd. En wat ook de afloop is van de belegering van Beiroet, wat ook de toekomst is van de PLO, de discussie over hoe een beperkte operatie om voor vrede in Galilea te zorgen kon uitlopen op een directe oor log tegen de Palestijnen, zal blijven voortwoeden. Een van de opvallendste gevolgen van deze laatste oorlog is dat het nu tot een brede laag van Israëliërs begint door te dringen dat het conflict niet met Syrië is, niet met Jordanië, Irak, Libië of Saoedi-Arabië, maar met de Palestijnen. Dat hadden de Israë liërs toch al veel eerder kunnen weten, denkt men misschien, maar dat is niet zo. Sinds 1948 zijn de Palestijnen telkens buiten het conflict gehouden. De Israëliërs hebben hen altijd be schouwd als vluchtelingen of terroristen. Maar dat de Palestij nen een volk zijn met een eigen geschiedenis en eigen aspiraties is een mening die nooit echt onder de Israëliërs heeft postgevat. „Wie zijn de Palestijnen vroeg Golda Meir. Er zijn eervolle uitzonderingen. Wijlen Moshe Dayan heeft het bestaan van de Palestijnen en het feit dat ze door de joodse staat verdreven zijn altijd erkend. Hij sprak ook altijd over „militai re" en „burgerlijke" elementen binnen de PLO, een onderscheid dat premier Begin en zijn koppige minister van defensie Ariel Sharon tot dusver lijkt te ontgaan. De algemene opvatting luidt hier nog steeds dat de PLO niet veel meer is dan een wankele coalitie van elkaar bestrijdende terreurbendes, pionnen en ma rionetten in de handen van cynische Arabische staten. De PLO komt helemaal niet op voor de belangen van haar volk, zegt men hier, maar is slechts een werktuig in handen van het Kremlin of Khadaffy. Op de korte termijn zijn de meeste Israëliërs in deze opvatting gesterkt door de oorlog in Libanon. Verhalen ongetwijfeld waar over hoe de PLO de Libanese bevolking heeft mis bruikt en burgers in gevaar heeft gebracht en het tonen van een enorme hoeveelheid buitgemaakte wapens en een handjevol ge vangen genomen niet-Palestijnse huursoldaten hebben hun uit werking niet gemist. Maar toch verandert er hier iets. De Israë liërs lezen en horen dagelijks over de vluchtelingen in de totaal verwoeste kampen in Libanon; over de onderhandelingen, zij het via bemiddelaars; over het vertrek van de PLO uit West- Beiroet; over de vrouwen die huilen om de huizen die ze 35 jaar geleden zijn kwijtgeraakt; over de duizenden mannen die wor den ondervraagd. De geesten zijn op de een of andere manier tot leven gekomen. Vrede met Palestijnen De vredesbeweging is niet langer uitsluitend tegen oorlog. De vredesbeweging wil vrede en vrede met de Palestijnen. De sol daten en burgers die zaterdag in Tel Aviv demonstreerden, droegen een boodschap uit die nog lang na deze oorlog zal nak linken. „Genoeg! We kunnen dat andere volk dat dit droevige land voor zichzelf opeist niet langer negeren. Er is geen militai- kamp om direct met de Palestijnen te onderhandelen en hen niet af te schuiven naar Jordanië, zal de regering-Begin waar schijnlijk niet tot andere gedachten brengen, hoewel het mis schien wel invloed heeft op de beslissing over het lot van Bei roet. Een oplossing voor dit conflict als die al bestaat is nog lang niet in zicht. Het beste dat gezegd kan worden, terwijl de wielen van het diplomatiek verkeer verder knarsen op het geluid van geweersalvo's is dat de wetenschap tegen wie je vecht en waarom op een goede dag tot vrede leidt. IAN BLACK Copyright The Guardian Het is een nieuwe benadering. De zionisten hebben altijd gepro beerd vrede te sluiten met de omliggende Arabische landen om zo het moeilijke probleem van de onhandelbare Palestijnen te omzeilen. Ze probeerden het in de jaren twintig met koning Fei- sal, in de jaren dertig met emir Abdullah van Trans-Jordanië. Sinds 1967 proberen ze het tot dusver tevergeefs met Ab dullah's kleinzoon koning Hoessein. Ze sloten vrede met Egypte, maar het Palestijnse probleem bleef onopgelost. Zelfbestuur voor de „Arabieren van Judea en Samaria" zoals premier Begin dat wil zal het probleem niet oplossen. En evenmin hoeft men een oplossing te verwachten door de Palestijnen uit Libanon te ver drijven en een „stabiele regering" te herstellen in dat door oor log verscheurde land. Het is nog te vroeg om te zeggen of de PLO de klappen die het de afgelopen maanden heeft opgelopen, te boven zal komen, of de leiders vervangen zullen worden door nog wanhopigere man nen of nieuwe gezichten die hun volgelingen weten te doordrin gen van de noodzaak vrede te sluiten met Israël.. Ook de PLO moet veranderen. En er is een uitdaging. Een wijdverbreide verklaring met be trekking tot het tijdstip van de oorlog is dat Israel niet langer op kon tegen de spanning van de twaalf maanden wapenstilstand met de PLO die eraan vooraf ging. Het uitblijven van militaire activiteiten, zo wordt gesteld, gaf aan dat Jasser Arafat zijn ui terste best deed om een diplomatieke koers te volgen en niet op oorlog uit was. Druk uit het kleine, maar luidruchtige vredes- MEXICO Met Miguel de la Madrid Hurtado, die zondag tot nieuwe presi dent van Mexico werd ge kozen, krijgt dit land een effciënt werkende techno craat als staatshoofd. De 47-jarige De la Madrid, die zichzelf graag „realist" noemt, krijgt te maken met de economische en sociale crisis waarin zijn land zich bevindt, als ge volg van de verslechte ring van de wereld-olie- markt. En olie is de kurk waarop Mexico's economie drijft. Op 1 december wordt De la Madrid voor een periode van zes jaar tot president beëdigd. De nieuwe president heeft on der meer in de Verenigde Sta ten gestudeerd en bekleedde functies in het bankwezen, binnen de nationale oliemaat schappij Pemex en in de rege ring. Vorig jaar werd hij door de regeringspartij IRP kandi daat gesteld voor de opvolging van de huidige president, Lo pez Portillo. Toen was al vrij wel zeker, dat De la Madrid de verkiezingen zou gaan win nen. Miguel de la Madrid, een ener gieke en elegante verschijning en vader van vijf kinderen, staat bekend als een optimis tisch man. Hij heeft de 70 mil joen Mexicanen een maat schappij beloofd, die „is geba seerd op het principe van de gelijkheid". Evenak zijn voor ganger heeft hij aangekondigd dat hij af wil rekenen met de wijdverbreide corruptie en er voor te zorgen, dat de miljoe nen Mexicaanse armen zullen meedelen in de olierijkdom men van het land. Op buiten lands terrein zal hij, zo wordt verwacht, de ongebonden koers van Lopez Portillo voortzetten. Miguel de la Madrid werd zondag met een grote meerderheid gekozen tot nieuwe presi dent van Mexi co. De opposi tiepartijen hebben deze uitslag aange vochten. maar volgens de lei ding van het nationale stembureau was er geen sprake van fraude noch van intimidatie van kandida ten en verte genwoordigers van de opposi- 4DVERTENTIE SPANJE Voor onze tiendaagse busreis naar het Spaanse Malgrat aan de Costa Dorada hebben wij nog enkele plaatsen beschik baar. De prijs: ƒ515,- p.p. op basis van een 2-persoonska- mer. Inbegrepen: volpension, overnachting onderweg, excur sies. Vertrek: woensdag 11 augustus. Minimum aantal deelnemers: 40. OOSTENRIJK Ook onze tiendaagse bustrip van 24 augustus naar Kolsass in het Inntal in Oostenrijk is nog niet geheel vol. De prijs: 615,- p.p. op basis van een 2-persoonskamer. Inbegrepen: volpension. overnachting onderweg, excursies. Minimum aantal deelnemers: 40. BRUSSEL In het weekeinde van zaterdag 24 t/m zondag 25 juli hebben wij weer een trip naar Brussel georganiseerd. De prijs: 157,50 op basis van een 2-persoonskamer in het Brusselse Hilton-hotel. Inbegrepen: diners, ontbijten, excursies in Ant werpen, Brussel en Gent. Minimum aantal deelnemers: 40. FLORIADE Op dinsdag 20 juli organiseren wij een dagtrip naar de Flori ade in Amsterdam. De prijs: 49,- p.p. Inbegrepen: de reis van Den Haag/Rotterdam/Gouda naar de Floriade, koffie met gebak onderweg, toegang tot de Floriade, diner na af loop, de reis terug naar plaats van vertrek. Minimum aamtal deelnemers: 30. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur: van maandag tot en met vrij dag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070 - 190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde dagen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7