Anny plaats de Lange maakt in volle bloei voor de nieuwe generatie Marc Chagall wordt 95 IEDERE GENERATIE BRENGT WEER ZIJN NIEUWE TALENTEN floriadeè „KLEINTJES" 071-122244 Tel.beantw. KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JULI 1982 PAGINA nice De uit Rusland afkomstige Franse schilder Marc Cha gall wordt woensdag 95 jaar. Dit feit werd het afgelopen week einde al officieel herdacht op een bijeenkomst in het nationaal ..Museum voor de Bijbelse Boodschap", dat Chagall in 1973 in Nice heeft opgericht. Aan de arm van de Franse minister van cultuur. Jack Lang, en de conservator van het museum, Pierre Provoyeur, bezocht de bejaarde kunstenaar als eerste de grote zomertentoonstelling die dit jaar gewijd is aan „de tempel" als sacrale ruimte in het kunst van het avondland. Op deze expositie zijn ruim 200 schilderijen, beeldhouwwerken en tekeningen uit de periode van de middel eeuwen tot heden, die alle de sacrale bouwkunst tot thema heb ben. De sinds tien jaar gebruikelijke vóórviering van de verjaardag van Chagall in het naar hem genoemde museum werd ook bijge woond door onder meer de Russische ambassadeur in Parijs, de abstracte kunstenaar van Nederlandse afkomst Cesar Domela (zoon van de Nederlandse politicus Ferdinand Domela Nieuwen- huis) en de stichter van het pas in Nice geopende museum voor naïeve kunst, Anatole Jakovsky. De jubilaris, die behalve als schilder t>ok werkzaam is geweest als beeldhouwer, glazenier, etser, lithograaf en keramist, is nog steeds actief als scheppend kunstenaar. Zo heeft hij onlangs ge brandschilderde ramen ontworpen voor de St. Stefanskerk in Mainz. Hij zag daarbij af van een deel van het honorarium. Uit dankbaarheid verleende de stad hem het ereburgerschap. Over zijn gezondheid heeft de kunstenaar niet te klagen. Hij loopt al leen wat moeilijk en zijn gehoor is wat minder geworden. Chagall werd op 7 juli 1887 in het Russische Witebsk geboren als zoon van een joodse koopmansbediende. Nadat hij al vóór de eerste wereldoorlog in Parijs had gewerkt, trok hij in 1922 weer naar de Franse hoofdstad. Van 1941-1947 verbleef hij in New York. waar zijn eerste vrouw, Bella Rosenfeld, overleed. Bij zijn terugkeer in Frankrijk in 1947 vestigde hij zich in Saint-Paul- de-Vence aan de Rivièra. Daar zal Chagall woensdag in alle rust zijn veijaardag vieren, zo verklaarde zijn tweede vrouw, de Rus sische Valentina Brodzky. met wie hij in 1958 trouwde. Oprichtster van „Revue Nègre"overleden MONTPELLIER De oprichtster van de „Revue Nègre", Caroline Delteil, die in 1925 de in St- Louis geboren Josephine Baker in het Casino de Paris introduceerde, is op 92-jarige leeftijd te Mass tine bij Montpellier overleden. Zij was sinds 1933 getrouwd met de l?ranse schrijver Joseph Delteil, die in 1978 op 83-jarige leeftijd overleed. Caroline was de dochter vain een vrouwenarts uit Chicago. Al jong voelde zij zich aangetrok ken tot het theater. Zij nam het initiatief tot oprichting van de Re vue Nègre, die zij meenam naar Parijs met Josephine Baker in de hoofdrol. Vlieland krijgt herverkiezingen VLIELAND De gemeente Vlieland heeft gisteren beslo ten tot herverkiezingen voor de gemeenteraad, gezien de bij de Raad van State ingediende bezwaren tegen de telling en hertelling die op 2 en 4 juni hebben plaats gevonden. Bij de hertelling kreeg de VVD een derde zetel ten koste van de PvdA, maar die hertelling is niet aangevraagd op de dag van de verkiezingen, zoals is voorgeschreven. Vervolgens is op voorstel van de PvdA de eerste telling voorlopig ge handhaafd, in afwachting van de nu volgende herverkiezing. DEN HAAG Actrice Anny de Lange van „Theater" komt in het ko mende toneelseizoen niet terug op de planken. Een besluit dat goed gegrond vest is, maar toch de to neelliefhebbers niet erg zint. Wij herinneren ons zo veel mooie, leuke, goe de rollen. Maar voor haar besluit hebben wij respect, vooral als zij zegt, dat er zoveel jonge actrices staan te trappelen om de plan ken op te gaan. Anny de Lange is in het dage lijks leven net als op het to neel: vriendelijk, alert, scherp en juist formulerend, zonder franje, direct en zonder een zweem van neiging tot praten over collega's of andere voor stellingen, behalve dan in ver helderende zin. Kortom: ie mand met wie het een genoe gen is te babbelen over haar loopbaan als kunstenares. Zij werd in Rotterdam geboren als Johanna Henriëtte de Lange. Men ontdekte haar talenten bij de toenmalige A.J.C., de Ar beiders Jeugd Centrale, waar zovelen de eerste kans kregen om hun kunnen te tonen. Daar werd zij herhaalde malen ge vraagd om gedichten te zeggen op de bonte avonden. Op een van die avonden maakte zij kennis met de voordracht skunstenaar Jacques van El- sacker, die haar les gaf in het voordragen. Vandaar ging zij naar de Rot terdamse Volksuniversiteit, waar de befaamde acteur Ko Arnoldi toneellessen gaf. Deze raadde haar aan de toneel school te gaan bezoeken. Zij slaagde voor het toelatingsexa men en studeerde drie jaar in Amsterdam. Zij stuntte, door nog vóór haar eindexamen een engagement bij het grote to neel te krijgen en wel bij Cor v.d. Lugt-Melsert. Zij debu teerde als Saartje Jans in „Jan Klaasz" van Thomas Asseleijn. In 1946 ging zij over naar het Amsterdams-Rotterdams to neel onder leiding van Albert van Dalsum en August Defres- ne. Daarna maakte zij deel uit van het A.T.G. Zij speelde on der anderen Viola in Shakes- peares „Driekoningenavond", waarvoor zij de aanmoedi gingsprijs kreeg. Verdere suc cessen had zij in Pirandello's „Zes personages op zoek naar een schrijver" en in Shakespe- ares „Veel leven om niets", waarin zij de rol van Hero speelde. In 1948 ging zij met Ko Arnol di weer naar Rotterdam, waar het Rotterdams Toneel was opgericht. Men opende daar met Shakespeare: „Driekonin genavond" en later speelde men van dezelfde auteur „De storm". In 1949 stapte zij over naar „Het Vrije'Toneel" onder leiding van Cor Ruys, dat in het Amsterdamse Centraal Theater in de Amstelstraat nu afgebroken speelde. In 1953 ging zij over naar „Het Nederlands Volkstoneel" on der leiding van Defi'esne, waar zij onder meer Katharina Knie in „Circus Knie" van Carl Zuckmayer vertolkte. Anny de Lange: „Dat persoonlijk contact moest het publiek er eigenlijk toe brengen om veel meer naar levend toneel te gaan". In 1956 komt zij voor het eerst in Arnhem bij de toneelgroep „Theater" waar Rob de Vries en Kees van Ierssel de leiding hebben. Zij speelt dan in die door iedereen zo bewonderde periode o.a. in „Busstop" van William Inge, „Peer Gynt", „Kat op een heet zinken dak", „De laatste verlofganger" van Jan Staal, „De ijsman komt" van Eugene O'Neill en „Mid- zomernachtsdroom". Als Rob de Vries naar Rotterdam gaat, wil Anny de Lange niet mee. Zij komt dan in 1962 bij de Haagse Comedie, waar zij in een hele reeks produkties staat. Om een enkele te noe men: „Macbeth", „De kersen tuin", „Van de brug af gezien", „Kinderen van de zon" van Maxim Gorki, het befaamde „Marat-Sade" van Peter Weiss en „De vrouwen van Troje" van Euripides. In 1971 gaat zij naar het „Nieuw Rotterdams Toneel" waar John v.d. Rest de leiding heeft, in '73 naar de dan be kende groep „Podium" in Am sterdam om via het Grootlim burgs Toneel in 1975 ten twee de male in Arnhem bij „Thea ter" te gaan spelen. Zij is daar niet meer wegge gaan. Haar rollen zijn dan in: „Andere dodendans" van Strindberg, de schitterende rol in „Klein leed" van Peter Gill, in „Bouwmeester Solness" met Bea Meulman en Bernhard Droog en als laatste rol die van de eigenares van de plezier- tent in „Het haar van de hond" van Hugo Claus. Daar tussen speelde zij een zeer op merkelijke rol in „De tafel van tien" waarij de oude pianolera res Audrey Evans ongelooflijk goed gestalte gaf. Zij was buitendien vele malen te zien op t.v. en te horen voor de radio. Prijzen In haar lange loopbaan kreeg zij vele toneelprijzen. Zo in 1948 voor haar rol van Viola in „Driekoningenavond" de aanmoedigingsprijs, in 1958 de zilveren Theo Mann-Bouw- meester-prijs voor de mooiste rol van het seizoen in „Het donker bovenaan de trap" van William Inoë. In 1962-1963 wordt haar de „Theo d'Or" toegekend als de beste actrice van het jaar en in 1966-1967 krijgt zij deze prijs opnieuw, nu voor haar rol als Hekuba in „De vrouwen van Troje". Alsof dat niet genoeg is, was zij in haar Arnhemse tijd ook nog docente aan de toneel school aldaar, regisseerde zij amateurtoneel en hield zij'vele lezingen op scholen over haar zo geliefde vak. Dat is dan de zakelijke opsom ming van een loopbaan in de kunst die er wezen mag, een scala van vele en zeer ver schillende rollen. Mens Maar veel boeiender misschien nog is de ontmoeting met de mens-kunstenares Anny de Lange. Zij maakt er zich met geen Jantje van Leiden vanaf. „Ik ben erg gelukkig gestalte te hebben mogen geven aan alle mogelijke soorten men sen", zegt zij. „Liefst gecompli ceerde mensen. Het is heerlijk voor je om na afloop van kij kers te horen dat ze in jou, in je rol, iemand hebben her kend, die zij zelf goed kennen, hun moeder, vrouw, zusje, noem maar op. Natuurlijk zijn wij, uitvoeren den altijd afhankelijk van de schrijver, maar wij kunnen met de regisseur zelf ook veel aan een rol creëren. Ik begin altijd met de rol te lezen, goed te lezen en te herlezen. Het prettigst is het dan als blijkt dat jouw opvattingen en die van de regisseur samenval len. Anders wordt het een zaak van veel praten. Ik ben zo, dat ik achter elk woord en elke zin moet staan. Dat vraagt een vreselijk nauwkeurig lezen en repete ren. Het invullen van een rol gebeurt maar langzaam. Als je partners een andere opvatting hebben, dan moet je je weder zijds aanpassen. Je hebt elkaar op toneel zo verschrikkelijk nodig en als de menselijke contacten goed zijn in een groep, merkt het publiek dat ook. Teamwerk is heerlijk, vooral bij de repetities. Dan is het een heerlijk stuk creativi teit. Iedere avond spelen is niet al tijd zo leuk. Vooral voor een actrice met een gezin, geeft dat soms vele moeilijkheden. Ik heb dan nog het geluk gehad, dat mijn man een vrije kunste naar was. Het gevaar van „elke avond de planken op", is dat er een soort automatisme ontstaat en dat is de doo»d voor het toneel. Het mooie van het toneel vind ik juist altijd het contact dat het publiek heeft met levende mensen, geen fi guren op een buis. Het dikwijls spelen dwingt je juist telkens je rol als nieuw te brengen. Persoonlijk Dat persoonlijk contact moest het publiek er eigenlijk toe brengen om veel meer naar le vend toneel te gaan. Het is toch juist de charme daar le vende mensen te zien. Ik heb geen bedenkingen te gen een soort toneel. Ik ben voor elke vorm van theater. Maar er moet onderscheid zijn tussen theater- en toneelspe len. Bij theater hoort 'elke po diumkunst, het doet er niet toe wat, als het maar iets te zeg gen heeft. Ik voel piet veel voor de z.g. „vrije produkties", omdat ze zo'n grote versnippering ge ven. Men ziet er goede krach ten, in een niet goede omge ving. Het is zo vaak, dat het alleen maar om de negotie gaat. Maar alle soorten toneel heb ben mijn aandacht. Als ik jon ger was, zou ik ook beslist al die soorten willen spelen. Ik vond en ik vind het hog altijd heerlijk om zo ven genre te wisselen. Alleen kun je, omdat je bijna elke avond sp>eelt, niet alles op toneelgebied zien. Dan moet je je verlaten op de re censies in de kranten... Ik ben tegen het verschijnen van actrices en acteurs in re clame-spots in bioscoop of op t.v. Dan zegt het publiek: „Dat is die meneer van de wijn" bij voorbeeld en het dcorbreekt daar ben ik tenminste erg bang voor later in de zaal de illusie van het publiek. Debuut Ach, erg leuke dingen of erg nare heb ik nooit beleefd. In 1966 kreegde actrice (rechts) haar tweede Theo d'Or voor haar rol als Hekuba van Troje". in „De vrouwen Alleen herinner ik mij hoe ik bij mijn debuut in de Amster damse Stadsschouwburg die bel in de kantine niet hoorde, die aangaf dat de pauze voorbij was. Na een tijdje riepen ze mij gejaagd naar beneden. Het was in „Jan Klaasz" en dat is een stuk in rijm. Wijlen Anton Roemer en Jan van Ees, die op mij eigenlijk stonden te wach ten, bleven op het toneel staan en gingen zelfs door met ei gengemaakte rijmen. Een staaltje van collegialiteit. Ik ben erg gevoelig voor de zaal waar ik speel. Ik let zeer op de akoestiek. In wat ouder wetse kuip-theaters is die meestal erg goed als in Zwolle, Leiden en Den Haag. Daar heb je ook het beste contact met het publiek. Ik zie als ik op toneel sta geen zaal, maar ik voel hem. Je stemt automatisch je spel af op de weerklank uit de zaal. Als ik merk dat er veel jong pu bliek is, probeer ik aangepast te spelen. Ik vind reacties van het publiek heerlijk. Het dwingt je tot aanpassen, maar je moet niet te ver gaan. Ik heb bij „Het haar van de hond" soms wel eens gespeeld dat het publiek gewoon „dood" bleef en anders weer als in Apeldoorn was de reactie schitterend. Ik vind, dat de toneelspeler zelf voor het publiek min of meer onherkenbaar moet zijn. De regisseur vind ik zeer be langrijk. Decors mogen voor het publiek veel waarde heb ben, maar ik zie het niet meer. Vari mij mag het, maar je moet je spel er niet op af moeten stemmen. Soms heeft decor in een stuk een ongelooflijk be langrijke functie. De costuums helpen je in een bepaalde stijl te bewegen. Ik heb geen bepaalde voor keur voor een soort toneel. Ik speel net zo lief Euripjdes als Tennessee Williams. Een goed blijspel er tussen door is ook heerlijk. Ik ga om de werkloosheid. Ik wil plaats maken voor de jeugd. Daarom stop ik ook ab soluut. Ik blijf kijken en alles op het toneel volgen, maar ik kan nu ook eens een avond naar muziek en hoef niet iede re avond de straat op. Ik heb er grote behoefte aan eens vrij te zijn, eens een keer niet te moeten. Ik geloof niet in de onmisbaar heid van bepaalde figuren. Elke generatie komt met zijn kwantum aan talenten. Ik zie mijn stoppen niet als iets tra gisch. Ik heb het gevoel dat ik aan iets heel nieuws begin. Maar ik zou ieder die talent heeft aanraden te gaan acte ren. Het is iets geweldigs, maar het vereist wel doorzet tingsvermogen, geweldig veel. Je moet, en dat vereist wils kracht en liefde voor het vak, maar het geeft jezelf veel vol doening en eht geeft het pu bliek ook erg veel genot, hoop ik", zegt de scheidende actrice. Opvoeden is voorgaan, de weg wijzen. Het moet een troost zijn dat de dochter van Anny de Lange het beroep van haar moeder volgt en dit jaar in Arnhem eindexamen toneel school doet en net als moe der al een engagement heeft. R. MESTROM Minister van onderwijs en wetenschappen, de heer W. Deetman, reikt een MBO-VZ-diploma uit aan Coby Jong. één van de geslaagde leerlingen van de Utterdij Interkerkelijke school voor Middelbaar Sociaal Pedagi gisch Onderwijs in Leiden. Dongelmans. R Dongelmans. G. v Emn rik. P. van Eijk, R Ganga. P Gerse, Groen. P. Hading. K. van der Hoorn. B. Jong, N. Kleyn. J. de Leeuwe, D. Nelema Roes, P. Schouten. A. van Stralen. E. VI man. G. van Vliet. B. Voets. A. de Vogel. Vogelaar. E. Wolvers. H. v.d. Zande. Uytterdijk, Interkerkelijke school voor Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs Voor de dagopleiding MBO-VZ zijn de gende leerlingen geslaagd: H. J. Beelen, v. Beelen. J. P. v.d. Berg, M. Bos. J. G. B< Bedrijfstechnische School Leiden Streatmaken: Eric Bos. John Charité. Wim bach, Mustafa Basar. Must, san el Houari. Mostafa el Houari. Thom Maciaglewisz. Hoessain Sambou. Fikret S Slingerland. Metealen: Ron van Amsterdam. Richard de Boer. Robert Brandt. Theo van Dort. Henny Goudkuil. Ed Havik. Wim Hillebrand. Wim van Noort. Jos Tilburg. John Veenhof, Rob Adrie de Vet. Fred van Zuylen. r. S. C. M. v.d. Meer., M. M. Meulenht i H. Mosterl, P. A. Oud. C. H. G. Paarde! per. C. W. A. Pouw. C A. M. v.d. Putten, v C. Ringlever, Y. I. Schaafsma. J. T. M. t Seggelen. M. M. J. v. Schooien, M. C. Spruyt. C. C. M. v. Tol. A v Varik. A M Velzen. J. J. Verwey. W. G. M. Vlanen. C M. Vieveen. M. J. E. Winters. H. C. M. Wit. J. M. Zandbergen, en part-time opleiding tot gezineverzt j Clemens. J. Edel. Hel. M. Jansen. R. Jelsma. P. van Leeuwen, A. M. v.d. Lek. J Manna* C. J. M. A. v.d Ploeg. J. Roeleveld. Schering. M. Schouwenburg, F H Koninklijk Conservatoriurt Einddiploma uitvoerend muiicue Operazang: A. H. M ten Kate-Are Solozang: R P M. Dains Viool: F H. Groot. C. H Postma Cello: R M A sing. Contrabas: P B Smilhuysen Fluit:)' Kennedy. C W Meijers Traverse Jerfy ver nooi Schilderen: Renè v.d. Berg. Klaas Dekker. Asseimar Goksel Dengizer. Dirk-Jan Filippo. Johan Gordijn. Erol Güldali, Koos Piket. Kees Schetter, Gurbus Uysal. Erik Verdel, Joop Vosse, Theo van Winsen. Eddy Duyverman. nenburg. Blokfluit: Ashram College, Alphen aan den Rijn Atheneum: P M Bauer. R H. van den Berg, H. A. Bruinsma. A Y. Buur. A. H. Buijs. S. F M S. Chang. A 'R. R Chevalier, B. Cou- mans. E. R. Driehuis, M. C. M. van Dijk. C M. van Egmond, A. G. G. van Eist. R. M. Freudenthal. W. Gonlag, J. K. A. Haalebos, D. M. Hopmans. A. Th. Hoppenbrouwer, J. J. Huitema. I. A. J. Janssen, P. C. Jung, M. J. van Kempen. R. N. van Kempen. R. R. C. Kimpel. J. J. de Koning, M. P. van Leeuwen. M. D. Llgtvoet, C. C. van der Meer, M. Th. A. Meijer. E. A. C. van Nlerop, J. M. M. van den Oord. G. H. M. Oostdam, J. A. Th. Ou wehand. A. C. M. Overes. W. Pennekamp, M. W. van der Poel, J. P Renooij. M. L. Rientjes. P. M ter Riet. R. P. G. M. Rogge- kamp, M. H E. J. Rohrman. J. A. de Roo. F A Rotteveel, C A M Rozestraten. C. L. J Rijkelijkhuizen. J. M. Rijnsburger. J. Th. M van der Salm. M A J. Sannen. F. M. Schmidt, M. J. Slimmens, C. B. Spreij. J. M. Straathof. L. M. Th Swart, P. Tónjes. T. W. M. Valentijn. P. M. Vergeer. F. P. de Vries. I. M. de Vries. Th. A. M. Wagenmakers, I. C. M Wegman, I. J M Werneke. R. Th. Wijfje, Y. van Wijk. P. Ch. Wijnen. M. C. Zuidema. HAVO: E. J van Amson. D. P Bax. M. Bek kering. L. A. Beuk. J. A Bezuijen. P. C. Be- zuijen, G. P. de Bock. M. Boot. T. J. Borgen. A. J. Boxmeer. W. J M. Brand. R. A Broek huizen. M. Brussee. B G. M. van der Burg. M. D Buur. M. A. M. Deckers. G. M. van Deuren, A B M Dobbe. R G. Duisterhof. P J. van Duijsen. W. C. van Egmond. F. Th. J Francino. G Franken. E. H C van der Geest. M. H. M van der Geest. M. L. Ger- rmann, A J. M Goddiin. J M Goederaad. A. N. Gorter. P. H. van Haastrecht. J A. Halfwerk. E. J. Haringsma. M N Harmsen. G. R. Herman. S P Herman. J. L. J.' Herr. M. van 't Hoog. M A Hoogduin. C. G Hoogervorst, P Th. A. M. Hijdra, M M In der Maur. M. E. M. Janssen. E M Jans- sens. J. M. M. Kempers, P W. J. M. van Wllod-Verspril rinet: W. C. J. N. Smit. F. Tree. Trompet: F ■k: F. P. i boer. J. W. Jansen, Gita» 1 J. Hofman, R. West» E, S. F de Korte. R. V. Liem. M. Lieverse. J. M. van der Linden. E ri, A M te Marvelde, dl Bella. F P. C. Elenl heide. Piano: W. Kurpershoek. R. Oosten. Orgel: T Goedhart, S. E. Mostc M. H. Stoel. Luit: J. J. Loeff, I mas. Blokfluit: P. C. van der L vah Loenen Viola da Gamba: Theorie der Muziek: P A Schoolmuziek: L E. Gascard. f G. J. Overmeire.-H. B. P. M. Walter Akte muziekonderwijs A Solozang: C J A. de Jongh. J. Maioor. viool: T. W. S. Ellegiers. T. W Sar Paulides. Hobo: M Fopma. F. H donk-Keijzer Gitaar: H B van V Blokfluit: P. M. Akerboom. AMV: M. B. Praktijkdiploma Protestantse Kerkmuziek Orgel: hart Protestantse Kerkmuziek I Koorleider: T. Goedhart. Aantekening A van der Wulp Barokviool: I Kamermuziek: R V. Eckhardt. K Certificaat Prijs voor Compositie: G M Carl De zilveren Fock Medaille is uitgereikt aaiir C W. Meiiers (fluit). Oe Nicolaiprijs is uitgereikt aan: C W. MoitC ers (fluit). J W Jansen (slagwerk). P rfll Scheepers (theorie der muziek). Oe Cuijpersprijs is uitgereikt aan: W Kur pershoek (piano). t jans. A. J. F. M. Pielerse. E M. J Pieterse. J. Polderman. E. Prent. Ph Rodrigues. F. P Roffelsen. W C. de Rooij. P. H. M Roukens. P. G Segaar. R. J. Somberg. A. J Telkers. Ch. G. D Tewarie. J. M. Toobosch. B. N. Toonen. C. G Toor. M I den Uijl. J van Veen. J. E. G. van Veen. C. J. M Verlaan. W J. M Verlaan. A. Vermaal. M W A. O. Versluis. E. G Vis. W. L Vis. M H Visser. M. C. van Vliet. M P C van Vliet. C E. M Voordouw. J E Wagemans. R. E Weijman. E. M. van Wingerden, M. J. van Wolven. H. E. Wondergem, W. J. van der Woud^. M. M. MAVO M. M. van der Aa. M. M. Bakker. S. M. Bak ker. M J. C Bartels, O W Bauer. J. J. M R. de Beer. E. C. van den Berg, J R. P. van den Berg, Y. M. Blom. E. A. Bloot. A. B. Boere, M. E. van den Bosch. M M. C. W. Brand, W. Buers. C. P M. Burgmeijer. F A. Hoogervor: M. A. A. de Jong, W. F. G. Kemp. B. F. Th. W. van der Klugt, C. A. van Leeuwen. M. M. M. Markman. R. H Martens. M. C. H. Meu- lenbroek, R. F. den Otter, O. A. van der Pluijm, M. C. M. van der Salm. J. C. Schlag- wein, V. Th. M Segers. J. A. M. Slot. M. A. M. Straathof. G. A Uittenbogaart, E. G. M. Uljè, P. V. van Valderen, N. J. Valens, A. Th. M Vlasman. A L. J. Welles, J. W. van der Werft, I. J. M. Wouda. LTO R. Ammerlaan. D. Bouland. F. Davidis. E. ADVERTENTIE ALLICANTE15 ER NIETS BIJ AFGESCHERMD TEGEN DE WIND IS HET ZALIG ZONNEBADEN OP DE ZONNEWEIDE. KOM OOK LEKKER LIGGEND VAN DE ZON GENIETEN OPDE... LEIDSE COURANT DIVERSEN 12V4 jaar ANWB autorijschool Han Lacourt bv fer gelegenheid hiervan geven wij aan leerlingen die zich in de maand juli en augustus bij ons In laten schrijven voor autorijles, de complete theoriecursus (10 avonden) gratis. Leerlingen die zich In de maand juli en augustus voor motorcursus opgeven (nieuwe sty le) 50% korting op de totale cursus. Maresingel 56. Leiden. Tel.J 071-126763 Ook te huur. Tel. 02522-10063 Beautyfarm Wassenaar, Rijksstraatweg 787. tel. 01751-78685 b.g.g. 77534. Snel bruiner, lichaams- massage, alle cosmet. behan delingen enz. Ook dag- en weekkuren. Gespecialiseerd in afslankdiëten. Graszoden tuinaarde, bielzen, levert, ver werkt v.d. Meer. Meestal goed koper. Tel. 01719-13939. Wol- en handwerkhuis Stukja Uitgebreide kollektie scheep jeskatoen. borduurzijde DMC en Schrürer Tafellakens, rond en vierkant in kruis- en steelsteek in wit en écru. Ruime keuze voorbedruk te stramlens. Nu ook Nevada Chenille, Paula v.d. Pluymm Groenesteeg 14. Leiden, tel 071-125956 Markiezen Ladan Zonwering Uw vakspecialist Welkom in onze showroom Molensteeg 12-14, bij Doeza- straat. Leiden. Tel. 071-121375-140006. Vrijblijvend advies en prijsop gaaf aan huis. Visser Etalage Industrie Oprulmings- kaarten Belettering Decoraties Wij maken elk type plakletter Hogewoerd 131 2311 HK Lejden Tel. 123747 KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen. Schelpenkade 47, Lelden. Tel. 120794. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Nigor B.V. Glas- en schilderwerk. Gespec. in Poliglass. Tel. 071-120315. kompleet met spatborden, ver lichting. bagagedrager, stan daard, 10 versnellingen, races- tuur. 1 jaar garantie en 3 servicebeurten nu f 399. Na tuurlijk bij Van Zijp, tweewieler- specialist, Haarlemmerstraat 295, Leiden. Tel. 122082. Fietsvakantie? denk dan eens aan: lichtgewicht fietstassen, kaartklem, veiliig- heidsremmen, berg verzet, fiels- broek, rugzak, handschoenen, raceverlichting, drlnkkruik, t»o- gedrukpomp, stuurtashoud 6'r, zweethemd. regenpak, fieLs- schoenen... Allemaal verkrijg baar bij Van Zijp. tweewiehsr- specialist, Haarlemmerstraat. 295, Leiden. Tel. 122082. 10 versnellingen voor slechts 425,-. Kreidler bromfiets voor slechts 325,-. Wegens O'aar compleet 4 autobandon, ,n. maat 135 SR 14 voor slechts f 75,-. Te bevr. J. v.d. Zalm. Welpoortseweg 4, Zoa- terwoude. Tel. 01715-1337 tus sen 6-7 uur. D.H.-KENNEL biedt aan: 6 «lut jes. met stamb., H.D. vrije af stamming. Met vakantie wordt rekening gehouden. Tel. 05182- Ze zijn er weer in alle kleuren jonge parkieten Div. papegaaien w.o. jonge grij ze roodstaarten, tropische vo gels en zangkanaries. Grote collectie kooien. De Viskiet. Di amantplein 4. Leiden. Tel. 764727. In uitgezocht assortiment tropische vissen planten en vijvervissen van de allerbeste kwaliteit, elke week natuurlijk speciale aanbiedin gen. De Viskiet. Diamantplein 4, Leiden (Morswijk). Tel. 764727. De dierenbescherming van Lel- den e.o. zoekt met spoed beslist goed tehuis voor zwarte poes met witte pootjes plm. 1 jr. oud wordt gesteriliseerd. Voor inl. 071-121554. De dierenbescherming voor Leiden e.o. zoekt met spoed be slist goed tehuis voor enige al Voor Inl. 071-215706. Hengelaars Nieuw Goed nieuws voor alle henge laars in de regio. Het geheim van de Duitse hengelaar „Meis ter Macher" nu ook in Neder land verkrijgbaar 3 tot 5 drup pels door uw lokvoer en ze springen bij wijze van spreken in uw leefnet. Voor 12.50 vangt u elk kanaal leeg. Meister Macher is verkrijgbaar bij uw hengelsportleverancier Fred Veltman, Lage Rijndijk 36-40, Leiden. H. J. Boelee, Hoge Rijn dijk 110, Leiden. Importeur: Langhout, Oegstgeest. Jonge dwergkonijntjes en langharige cavia's, buitenren met nachthok, al vanaf f 39.50, konijnenhokken in alle maten vanaf 29.50. Alles voor knaag dieren, natuurlijk bij De Viskiet, tel. 071-764727. UW KLEINTJE WORDT GELEZEN Oe heer V. L. O. Ie Z. (32) 'Ik dacht, zal ik voor mijzelf beginnen of niet. Hoe kom je aan de klanten? Toen keek ik eens in die rubriekadvertenties van onze krant. Ik dacht wat zij kunnen kan ik ook. Ik geadverteerd. Wat die dingen gelezen worden. En door wiel Ik adverteer nu regelmatig. En verleden maand heb ik een schilder in dienst genomen. Uw dienstwillige werkgever V. L. D.'

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6