Milieudefensie is zelf ook schuldig aan huidige situatie REGIOUOURINAAL liatwijk bouwt „volgens schema :gio ifeel bezwaren tegen bouwplan kuurhotel Gesprek Weinig nieuwe gezichten in college van Leiderdorp r>r> üjl LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JULI 1982 PAGINA 5 jjukke week zesdeklassers Aloysiusschool ETERWOUDE Met de opvoering i de musical „Adieu Paris" nemen leerlingen van de zesde klas van de iterwoudse Aloysiusschool vanavond rheid van hun lagere schooltijd. |or deze bijzondere gelegenheid in h Bosco zijn ouders, leerkrachten, le- n van het oudercomité, schoolbestuur diverse speciale gasten uitgenodigd. nfdrollen in de musicals worden jtolkt door Marleen van der Krogt, ine Turk, Astrid van Leeuwen, Flo- ke Westhof, Johan de Groot, Wilko GflVlieger, Karlijn Meijer en Jan Oost- Het tweede gedeelte van de af scheidsavond staat in het teken van het songfestival, een traditie bij de Aloysi usschool. Morgenochtend wacht de zes deklassers in „De Eendenkooi" nog een leuke filmvoorstelling terwijl morgen avond de musical andermaal wordt op gevoerd. Dan voor de bewoners van „Swetterhage", het woonoord voor geestelijk minder valide mensen, waar mee de Aloysiusschool een hechte band onderhoudt. Het schooljaar wordt voor team en ouders van kleuterschool Zon- negaarde en lagere school Aloysius donderdagavond afgesloten met een barbecue en borrel rond de kleuter school. vanaf negen uur. Onderzoek brandweer Alkemade wijst uit: Veel horecabedrijven brandgevaarlijk ALKEMADE De Alkemadese brandweer heeft bij vooral ac tiviteiten in horeca-etablissementen nogal wat problemen ont dekt. Men spreekt zelfs van „een onveilige situatie" in diverse gelegenheden. Er is daarom een plan opgesteld om de meest urgente zaken na der te bekijken. Dit kornt erop neer dat alle horeca-gelegenhe- den en andere openbare gebouwen op hun brandpreventieve mogelijkheden gecontroleerd zullen worden (dit betreft looppa den tussen de stoelen en. voldoende nooduitgangen met transpa rante verlichting) alsmede op de aanwezigheid van brandblusap paratuur. De Alkemadese brandweer zal in samenwerking met de afde ling Openbare Werken beginnen aan de uitvoering van de brandbeveiligingsverordening. Hierover zal regelmatig gerap porteerd worden aan B W. Stroomstoring door explosie in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Heel Alphen heeft vannacht ongeveer twintig minuten zon der stroom gezeten. De storing werd veroor zaakt door een explosie in de nieuwe electrici- teitscentrale aan de A. van Leeuwen hoek weg. Door onbekende oorzaak ontplofte daar iets om tien minuten voor half één. Inwoners van Al phen dachten in eerste instantie aan heel zwaar onweer, omdat er een grote vuurbal in de lucht hing. De brandweer hoefde er echter niet aan te pas te komen en medewerkers van de ge meentelijke nutsbedrijven schakelden de ge meente over op een andere stroomvoorziening. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. .TB IN REACTIE OP VERVUILINGSRAPPORT: iKEMADE Het be- jur van de Roelofa- hdsveense Land- en linbouw Bond (LTB) 0dt dat de vereniging ^lieudefensie mede (ïuldig is aan de toene- tnde optische vervuiling n de sloten in Alkema- L Het bestuur stelt dit in n reactie op een uitvoe- j geïllustreerd rapport de Kerngroep Alke- e van de Vereniging llieudefensie opgesteld ;ft over het illegaal ieirten van huisvuil en loiil van kwekerijen in de nostpolder in Roelofa- Kydsveen. ekt LTB-bestuur zegt reeds e$f jaar geleden (in 1977) ver bloede pogingen gedaan te akbben om de onderhavige Problematiek op t,e lossen. ^'Dns idee was het met een' ar)ot verzamelen van tuinafval de kwekerijen en dit op een centrale plaats achter een damwand te storten, volgens de normen van het toenmalige polderbestuur. Na verloop van tijd zou dit vuil afgedekt wor den met bagger, zodat het na een aantal jaren zelfs weer als tuinland gebruikt zou kunnen worden. Met de mensen van het polderbestuur, de gemeen te en een schipper was na een aantal besprekingen overeen stemming bereikt over de wij ze waarop een en ander zou geschieden. Ook de kwekers waren bereid aan dit plan mee te werken. Na openbaring er van is er, op aandrang van mi lieugroepen,. een bezwaar ge komen vanuit Hoogheemraad schap Rijnland, die ons plan toen blokkeerde. Als reden werd aangevoerd dat een en ander een vervuiling van het oppervlaktewater zou beteke nen. De mensen van Rijnland en Milieudefensie hebben toendertijd kennelijk niets van de situatie begrepen, omdat ons plan juist tegen die vervui ling was gericht. Wij hebben toen direct gewaarschuwd dat de situatie zeker niet zou ver beteren door af te wachten en niets te doen. Mogelijk zitten er in de Milieudefensiegroep thans weer andere mensen, bij wie over het bovenstaande niets bekend is. Het is hen dan ook niet kwalijk te nemen dat zij de vervuiling van de Oost polder weer aan de kaak ge steld hebben. Juist omdat de vervuiling ook ons een doorn in het oog is, hopen wij dat de Milieudefensiegroep gaat wer ken aan een soortgelijk plan als wij vijf jaar geleden voor ogen hadden. In dat geval zijn wij als kwekersorganisatie van harte bereid om mee te wer ken de situatie in de Oostpol der te verbeteren", aldus het L.T.B.-bestuur afdeling Roe lof arendsveen. Hoorzitting Desgevraagd verklaarde Gery van Nieuwkoop van de Alke madese Milieugroep dat zij zich een gemeentelijke hoor zitting in 1977 herinnert, tij dens welke Milieudefensie en enige omwonenden bezwaar maakten tegen het hierboven omschreven plan. „Men wilde de zogenaamde „Broek van Zwartjes" (een eiland tussen de Noorderhemweg en de Gal gekade in de vorm van een broek) gebruiken om het afval te storten. Wij waren en zijn er sterk op tegen dat de polder voor het storten van afval ge bruikt wordt. Het groenafval uit de kassen bevat veel gif; dit zou door zo'n damwand sij pelen en in het omringende oppervlaktewater terechtko men, want je kunt zoiets nooit goed afsluiten. Bovendien, het was geen uiteindelijke oplos sing, want eens is zo'n polder toch vol. Er moet een afdoen de oplossing voor het afvalpro bleem gevonden worden", al dus milieu-activiste Gery van Nieuwkoojp. Overigens maakt ook water schap „De Oude Veenen" zich zorgen over de vervuiling van sloten. In een brief aan het LTB-bestuur is meegedeeld dat de automatische opheffing op het in acht nemen van be paalde afstanden tussen (kas- sen)bebouwing en sloten niet meer verleend zal worden, omdat de sloten niet voldoen de schoon en diep gehouden zouden worden door een tien tal kwekers in de Gogherpol- der. Naar verluidt komt het waterschap voor grote kosten te staan als de hoofdtochten, die regelmatig uitgebaggerd moeten worden, nóg sneller dichtslibben. De dupe Het LTB-bestuur heeft ver baasd en verontwaardigd gere ageerd op het besluit van het waterschap. Men vindt het puur onrechtvaardig dat alle Alkemadese kwekers, waar van 95% hun sloten wel goed schoonhouden, de dupe wor den van de onwil van de ove rige 5%. Men heeft berekend dat een open strook grond met een breedte van twee tot vijf meter het gemiddelde tuin bouwbedrijf bij de huidige grondprijzen ongeveer ƒ2000.- per jaar kost. Bovendien .vindt men dat het schoonhouden van sloten ook op andere ma nieren kan plaatsvinden dan alleen vanaf het land. In een gesprek tussen LTB-be- stuurders en vertegenwoordi gers van het waterschap is uit eindelijk afgesproken dat in de toekomst alleen nog ontheffin gen kunnen worden verleend, indien de in gebreke zijnde kwekers uit de Gogherpolder per uiterlijk 1 november aan staande hun sloten geschoond en uitgediept hebben. Het LTB-bestuur heeft haar colle ga-kwekers in de Gogherpol der dan ook dringend verzocht hun sloten goed schoon te hou den omdat men genoemde dreigende belemmering in de reconstructie en bij de realise ring van het derde tuinbouw gebied bij Nieuwe Wetering zeker niet kan gebruiken. Daarbij wijst de kwekersorga nisatie erop dat, bij niet goed schoonhouden van de sloten, de eigen watervoorziening en - afvoer, maar ook die van col lega's, ernstig in gevaar wordt gebracht. jaarmarkt Hazerswoude itAZERSWOUDE De jaarmarkt in Hazerswoude-dorp wordt !ej>nderdag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 augustus gehouden. Net "als in de voorgaande jaren zullen er naast de plaatselijke win- lliers ook de verenigingen op de markt vertegenwoordigt zijn. I-driedaagse evenement wordt gehouden in de Dorpsstraat. de vooravond van de jaarmarkt wordt in de wijk Zuid een ilerronde gehouden, een wedstrijd voor verteranen en lief- >bers. Aanvankelijk dacht de organisatie tevens een wedstrijd efor amateurs op poten te zetten. Een plan dat echter niet haal- djar is gebleken, daar zich tot op heden nog geen enkele sponsor -ijeft gemeld, die bereidt is middels een bijdrage mee te werken kostbare gebeuren doorgang te laten vinden. '^bORDWIJK De plannen voor de bouw van een kuurhotel n Noord wijk zijn niet overal even goed ontvangen. Maar liefst ven bezwaarschriften zijn tegen het plan aan de Wilhelmina- julevard ingediend. Morgenavond buigt de raadscommissie Armelijke ordening van de gemeente zich over deze bezwaren jeen openbare hoorzitting. bezwaren, afkomstig van zes bewoners en de Vereniging van jenaars van de Parallelflat, komen er allemaal op neer dat het zicht vanuit die flat belemmerd wordt door het hoge bouw- irk. De flat staat haaks op het bouwplan en is zes verdiepin- n hoog. Vooral de eigenaren van de woningen op de drie ogste verdiepingen zouden hun uitzicht op zee verliezen. De voners zijn bang dat hun appartementen daardoor in waarde len. De bewoners van de onderste drie appartementenlagen Ilen volgens de Vereniging van Eigenaars minder licht en zon hun woningen krijgen en daarbij vreest men overlast door jarkeerde auto's, omdat de 79 bij het kuurhotel behorende keerplaatsen te weinig zijn voor een hotel met 204 kamers, p lgens de plannen moet het kuurhotel tussen de Koningin lhelminaboulevard, de Parallelboulevard en Het Schuitegat verdiepingen gaan tellen. De bovenste vier verdiepingen rden gevuld met 204 hotelkamers. De begane grond is be- md voor een golfslagbad met bijbehoren, sauna's, solaria en nkels. De tweede verdieping is bestemd voor een restaurant een daktuin. Onder het gebouw moet èen parkeerkelder ko- Ctn met plaats voor 79 auto's. gemeenteraad stelde 27 april een voorbereidingsbesluit vast or het gedeelte van het kuurhotel. Het bouwplan past name- t niet in het geldende bestemmingsplan Noordwijk aan Zee en k niet in het door Gedeputeerde Staten nog goed te keuren '^♦emmingsplan Noordboulevards. De plannen voor het hotel in de raad met redelijk goed ontvangen. Alleen de PvdA pleitte voorzichtigheid, omdat door deze manier van werken an aanpassen) ook andere bouwprojecten (bijvoorbeeld Pala- hierop aanspraak kunnen gaan maken. Drie vrouwen druk in ge sprek. Dat is het beeld dat de Oegstgeestse bevolking bin nenkort voor het raadhuis aan het Wilhelminapark kan bewonderen. Het beeld ,,Drie vrouwen, die het Oegstgeest se gebeuren bespreken", is een kunstwerk van de beeld houwer Van Kralingen. De kunstcommissie van de ge meente Oegstgeest heeft eenstemmig geadviseerd het beeld te plaatsen. Een eerder ontwerp van de kunstenaar, dat hetzelfde voorstelde, is naar aanleiding van wensen van de kunstcommissie ge volgd door het huidige. Daar mee is men bijzonder tevre den. Voorlichting Speeltuinvereniging De Bijenkorf houdt morgen een voorlichtingsavond in het verenigingsgebouw aan de Koningstraat in Lisse. Tijdens deze bijeenkomst komt de bestemming van het terrein achter de speeltuin (Ju- lianastraat-Koningstraat-Wilhelminastraat) aan de orde. De mogelijkheden zijn: bijvoegen bij de speel tuin, er een parkeerterrein van maken of er een open bare speelgelegenheid maken. De voorlichtingsavond begint om acht uur. Veertig jaar Het was gisteren precies veertig jaar geleden dat de heer C.A. de Vroomen in overheidsdienst trad, voor het Kat- wijkse gemeentebestuur reden genoeg om hem een recep tie aan te bieden. De huidige chef van het bureau Bevol king van de afdeling Burgerzaken begon zijn loopbaan in 1942 in zijn woonplaats Ottoland gemeente Goudriaan) op de leeftijd van 17 jaar. In de periode van 1945 tot 1959 was hij in dienst van de gemeente Renesse en op 1 juli 1959 verhuisde De Vroomen naar het Katwijkse raadhuis. Be halve chef van het bureau Bevolking is de heer De Vroom en nu alweer zo'n zeven jaar voorzitter van de personeels vereniging van de gemeentesecretarie. Fietspad Realisering van het fietspad om Oud Ade heen en aan sluitend aan het fietspad vanuit Rijpwetering is een stapje dichterbij gekomen. Provinciale Waterstaat heeft de gemeente Alkemade bericht dat de benodigde financiën in 1984 beschikbaar gesteld zullen worden. Over spoedige realisering van het lang verbeide fiets pad vanaf Oud Ade naar Leiden is nog niets bekend. Alkemade begint zo spoedig mogelijk met de grond verwerving ten behoeve van het fietspad om Oud Ade heen. VVV-folder De Oude Weteringse VVV heeft ook dit jaar een prachtige informatiefolder uitgegeven over dit historische dorp nabij het Braassemermeer. De folder bevat behalve een doorlo pende lijst van evenementen ook toeristische auto-, fiets en wandelroutes. Er zit een plattegrond van Oude Wete ring in, alsmede een waterkaart. Een overzichtelijke lijst van monumenten, een stukje plaatselijke geschiedenis en algemene informatie completeren het geheel. OVER AANKOOP TITANINE-TERREIN Leidschendam bespaart half miljoen gulden met nieuwe onderhandelingen LEIDSCHENDAM De eis van de meerderheid van de gemeenteraad van Leidschen dam opnieuw te gaan onder handelen over de grondprijs van het terrein van Titanine aan de Oostvlietweg heeft Leidschendam ruim een half miljoen gulden opgebracht. Vorig jaar november moesten burgemeester en wethouders een voorstel tot aankoop te rugnemen omdat de raad, met uitzondering van de VVD- fractie, de koopprijs van 180 gulden per vierkante meter te hoog vond. Nieuwe contacten, aldus het college in het voor stel dat gisteravond aan de raad werd gedaan, hebben ge leid tot aanzienlijke verlaging van de prijs. Het perceel grond zal na ont vangst van een door TNO op gestelde verklaring dat de grond in bodem-milieuhygië nische zin geschikt is voor wo ningbouw worden bebouwd. De gemeente hechtte grote waarde aan het verkrijgen van de grond omdat er een bestem ming industrieterrein op rust. Het terrein grenst aan de woonomgeving in Leidschen- dam-Zuid, reden om te voor komen dat de grond in „ver keerde" handen kwam. Na wijziging van het bestem mingsplan zullen er waar schijnlijk circa 44 woningwet- of premie A-woningen worden gebouwd. De verantwoordelij ke gedeputeerde, aldus het col lege, heeft al gezegd dat het gemeentebestuur een reële kans op verwervingssubsidie maakt Wethouder H. L. van Dongen zei nog dat „boven aan de dijk" (langs de Vliet) misschien nog wel plaats zou zijn voor een paar vrije-sector- woningen „waarvoor altijd wel belangstelling bestaat". LEIDERDORP De onder handelingen over de college- vorming in Leiderdorp, die gisteren werden afgesloten, hebben geen verrassingen op geleverd. Met uitzondering van wethouder H. J. Verdier (CDA) die zich niet meer voor een nieuwe raadsperiode be schikbaar had gesteld, maken dezelfde wethouders deel uit van het nieuwe college. Wethouder I.J. Gehner-Ellen- berger (VVD) blijft loco-bur gemeester en houdt de porte feuille welzijn, sport en recre atie. Nieuw in haar portefeuil le is het personeelsbeleid. A.H. Meerburg (CDA) krijgt naast zijn bestaande portefeuille van ruimtelijke ordening, verkeer vervoer te behartigen. J. Bezemer (PvdA) die al finan ciën onder zijn beheer had, heeft nu ook de omvangrijke portefeuille van onderwijs toe bedeeld gekregen. Daarnaast blijft hij zich bezighouden met economische .zaken. Een ge volg van het terugbrengen van het aantal wethouders van vier naar drie is dat de taak van burgemeester M.A. van der Have wordt verzwaard. Naast zijn algemeen coördine rende en representatieve ta ken en zijn wettelijke taak op het gebied van openbare orde en veiligheid krijgt hij de post bestuurszaken. Het college is op een zo'n breed mogelijke basis samengesteld. Ook D'66 cn de PPR die niet in het col lege zijn vertegenwoordigd hebben aan de onderhandelin gen deelgenomen en dragen verantwoordelijkheid voor het collegeprogramma. Beleidsprogramma Tijdens de presentatie van de hoofdlijnen van een beleids programma voor de jaren 1982-1986 werd gisteravond de nadruk gelegd op de eensge zindheid en de plezierige en zakelijke sfeer waarin de on derhandelingen zijn verlopen. Jaarlijks zal er een miljoen gulden moeten worden bezui nigd, waarbij de sectoren on derwijs en welzijn zullen wor den ontzien. Volgens het colle geprogramma mogen de ge meentelijke belastingen jaar lijks niet meer stijgen dan het prijsindexcijfer. Er komt een onderzoek naar een billijker verdeling van de reinigings rechten op basis van het wa terverbruik. Bij de rioolrech ten is dit reeds het geval. Ook wordt gedacht aan het afstoten van gemeentelijke taken naar particuliere ondernemingen, bijvoorbeeld het ophalen van huisvuil. Het collegeprogramma maakt ook melding van het feit dat er naar de mogelijkheid tot de instelling van een avondwin kel wordt onderzocht en gesti muleerd. Op het gebied van de woningbouw wil het nieuwe college de ontwikkeling van Buitenhof-midden en -west, de twee laatste grote bouwloka- ties in Leiderdorp, snel ter hand nemen. '&TWIJK De groei in de woningvoorraad in atwijk loopt vrijwel pa- llel met de prognoses, ils die zijn neergelegd het Streekplan Zuid- >lland-West. De voor de riode 1980-1985 ver achte bouw van 990 wo- hgen wordt ruimschoots haald, terwijl ook het ntal van 3170 woningen i de periode 1975-1990) kunnen worden be- Ekt. ,,Een uitstekende éstatie", zo luidde giste- n dan ook de reactie van wethouder J. van Dijk, in de vergadering van de raadscommissie voor stadsontwikkeling. Van de beoogde 3170 wonin gen zijn er tot nu toe 1370 ge bouwd. Verder zijn er per 1 juni nog zo'n 263 woningen in aanbouw en was al goedkeu ring verleend voor de bouw van nog eens 15 woningen. Reeds goedgekeurd voor de resterende maanden van 1982 zijn ook nog zo'n 172 wonin gen waarvan het merendeel in Rijnsoever zal worden gereali seerd. Om ook in de komende drie jaar geheel „volgens schema" te bouwen zullen tot 1 januari 1986 nog zo'n 860 woningen worden gebouwd. Om dit aan tal te halen zal er in Rijnsoe ver onverminderd worden doorgewerkt, terwijl ook op andere plaatsen in het dorp nog druk zal worden gebouwd. Zo staan er voor het terrein De Hoop in 1983 22 premie- koopwoningen gepland en krijgt Katwijk aan den Rijn er in Schutterswei ook nog eens 22 vrije sectorwoningen bij. Nog meer woningen staan in dit dorpsgedeelte geprogram meerd voor het jaar 1984 Op het terrein van De Wilbert moeten dan 60 premie-huur woningen worden gebouwd en wordt de Dahliastraat verrijkt met nog eens twaalf woning wetwoningen. De gemeente Katwijk h eeft naast de te bou wen woningen in het eigen dorp ook woningen opgeno men die in de gemeente Voor hout moeten worden gebouwd. In het project Oosthout (dat in totaal zo'n 1500 woningen om vat) heeft de gemeente voor 1983, 1984- en 1985 ongeveer 100 woningen gereserveerd. Over dit aantal zal echter nog wel met de gemeente Voor hout moeten worden onder handeld. Daarnaast is het ook nog maar de vraag in hoéverre de Kat wijkse woningzoekenden be reid zijn naar Voorhout te ver huizen. Om deze interesse te peilen zal wellicht een enquête onder de ingeschreven wo ningzoekenden worden gehou den. De Katwijksche Bouwvereni ging heeft voor de komende jaren plannen ontworpen om de flats in de oude Molenwijk in het eerste kwartaal van 1983 geschikt te maken voor het gebruik door 1- en 2-per- soonshuishoudens. Daarnaast zullen er in 1984 en 1985 reno vaties plaatsvinden van 126 woningen aan de Baron van Wassenaerlaan en 186 wonin gen in de oude Molenwijk. LEIDERDORP Wethouder Irma Gehner-Ellesberger slaat vrijdag de eerste paal voor een gehandicaptenwoonvorm. Dit in opdracht van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland (SVG) te bouwen onderkomen zal verrijzen aan de Hans Vonkstraat in Buitenhof-oost. De SVG is een stichting, die meerdere dag- en woonvoor zieningen beheert. In Leider dorp zijn dat het activiteiten- centrum „Gading" en het ge zinsvervangend tehuis aan de Brunelkamp. De nieuwe woonvorm zal plaats bieden aan 23 volwassen lichamelijk gehandicapten. Zij zullen on derdak vinden in zeventien één-persoons- en drie twee persoonswoningen. Elke wo ning heeft een eigen slaapka mer, een keuken annex woon- Bouw nieuw onderkomen voor gehandicapten gaat vrijdag van start kamer en badkamer/toilet. In het gehele complex zijn voorts een centrale keuken en een tweetal eetkamers, een wasse rette en een dienstruimte voor de medewerkers, waarvan een deel steeds aanwezig is, opdat de bewoners 24-uur per dag op beroep op hen kan doen. De opzet van de nieuw te bou wen woonvorm in Leiderdorp is, dat lichamelijk gehandicap ten op een zo gewoon mogelijk manier gehuisvest worden. SVG ziet een kleinschalig op gezette woonvoorziening in een woonwijk als een goede mogelijkheid daartoe. Boven dien werkt dit de integratie- gedachte in de hand, zo meent men. De toekomstige bewo ners zullen in de loop van het komend jaar hun woning be trekken. De meesten van hen wonen momenteel nog bij hun ouders of in een internaat. Twee toekomstige bewoners zullen mevrouw Gehner vrij dag bij het slaan van de eerste paal bijstaan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5