Leidse stadsvernieuwing met kracht voortgezet Kakkerlakken. ongewenste huisgenoten Sportief aanbod. Ja oi*£eidóe(3ouia/nt WETHOUDER TESSELAAR WIJST VERWIJTEN VAN DE HAND Mevrouw Feenstra 102 jaar oud Politie gaat met hond aan de haal Zuidhollandse tuinders willen op grote schaal energie besparen LHDSE COURANT DINSDAG 6JULI1982 PAGINA 3 Grazende iutomobilist agent stapte de weg Alkemade op, stak arm in de lucht en ebaarde de chauffeur de naderende luggy, dat hij naar de ;ant van de weg moest [aan. De auto stopte ;eurig. De pólitie-be- mbte liep naar het 'oertuig toe en vroeg :e bestuurder om de iapieren. Tot zover keiras er niets aan de dagiand. De controle was zoals dui- aar enden controles wa- ^er' en begonnen. Toen ^beurde er iets 'reemds. Ra-', -erf[)e chauffeur van de Bug- y stapte wat gehaast uit ijn sportieve voertuig, aai<)00g zich voorover en be- <en[on als een razende gras- tijc prieten uit de grond te p^rekken. Eenmaal inNhet van voldoende ai croenvoer, propte de man jeniet gras in zijn mond en jjiegon stevig te kauwen. Terwijl de agenten ver wonderd toekeken, sprong "2 herkauwende man lotseling op en sprintte weg. Hij dook in een naast weg gelegen sloot, 'om naar de overkant en 'erdween in de weilan- len. Voordat de politie- igenten konden reageren, was de man verdwenen. jDe passagier van de Buggy |was echter niet verdwe- 'nen. De man graasde blijk baar niet, want hij had het hele tafereel van een af tand staan te bekijken, iangezien de passagier ei- [enaar van de Buggy was :n er aan het voertuig het ïn en ander mankeerde, as de man, een Ripper, isteren te gast op het lantongerecht. Kantonrechter Van Dijke m Informeerde eerst maar eens naar de nog steeds onbekende bestuurder. De man uit Rijpwetering wil de ook nu de naam van de 'razende chauffeur niet d ïoemen. „Als ik dat doe, 1( dan slaat hij me in el- en kaar," vertelde hij de rechter. Over het hoe en waarom van de gras- 1 consumptie kon hij Van -Dijke ook niets wijzer ma- ia ken. De rechter conclu- D Wdeerde toen maar, dat er de*wel „een luchtje aan die 2° zaak zal hebben gezeten." en Hij liet het er verder bij, 20jwant de geheimzinnige onbekende had immers ojwel iets bijzonders, maar niets strafbaars op zijn ge weten. 19 Van Dijke sloeg een lijvig rapport open en de echte zaak kon beginnen. Het eerste onderwerp van dis- (pcussie was de Buggy. Dat >u voertuig was uitgerust met r'te brede achterbanden. -2 Nader onderzoek leerde, dat de auto ingelaste wiel velgen had. De Buggy werd in beslag genomen. Het tweede onderwerp be handelde een tweede aan- houding van de man uit ^Rijpwetering. Een maand g nadat hij zijn Buggy was 'jl kwijtgeraakt, nam de poli- tie een andere auto van de y, Ripper in beslag. De poli- mkie constateerde, dat die gWuto niet verzekerd was in zeer slechte staat verkeerde. De carosserie a was doorgeroest en de remmen functioneerden n nauwelijks. De verdachte 6 keek daar niet van op: „Ik heb die Fiat voor honderd (fl gulden gekocht", verklaar de hij: „Toen ik werd aan- gehouden, was ik net op ^Weg naar een sloperij in „geiden." Wat hij in die I sloperij ging doen, werd ii gisteren niet duidelijk. dDe Ripper werd tenslotte r, geconfronteerd met een 3 flinke boeten-lijst. De wie- len van de Buggy werden v Verbeurd verklaard en u Voor het rijden met de f brede banden kreeg de man honderd gulden boe- l te. De doorgeroeste caros- Serie van de Fiat kwam op honderd gulden en de Rechte remmen werden j met een bedrag van ze- i ventig gulden beboet. Aan het onverzekerde rijden, tilde mr. Van Dijke het j Zwaarst. De Ripper moet ldaarvoor een bedrag van tweehonderd gulden beta- len. Als extraatje werd de 'verdachte opgedragen om aan het Waarborgfonds (de instantie die door on- verzekerden veroorzaakte ?chade dekt) de somma van vijfhonderd gulden pver te maken. KEES VAN HERPEN Bewoners Vlieweg worden aangesloten op gasnet LEIDEN Naar verwachting worden de be woners van de Vlietweg binnen afzienbare tijd aangesloten op het aardgasnet van Rijnland. Dergelijke verzoeken van de bewoners, reeds daterende uit '71, zijn jarenlang door het ener giebedrijf afgewezen. De aanleg van het leidin- gennet zou te duur zijn. De bewoners waren daarom aangewezen- op het (duurdere) gebruik van stookolie en propaangas. Nu de gemeente van plan is riolering aan de Vlietweg aan te leggen, kunnen de aardgasleïdingen goedkoop aangelegd worden. Het gemeentebestuur heeft het energiebedrijf reeds gevraagd om de wen sen van de Vlietweg-bewoners in te willigen en „het ziet er naar uit dat dat gaat lukken", aldus wethouder C. Waal. Gemeenteraad wil avond en zondagwinkel LEIDEN De gemeenteraad het het college gevraagd de vestiging van avond- en zondagwinkels in Leiden te bevorderen. Initiatiefnemer Frits van Oosten (PPR) wees de raad op het toenemende aantal van alleenstaanden. Zij die overdag werken zijn slecht in staat boodschap pen te doen gedurende de gebruikelijke winkeluren. Zondag- en avondwinkels passen ook in het emancipatiebeleid, vond Van Oosten. De raad ging graag met zijn voorstel akkoord zij het dat een aantal CDA-raadsleden enige re serves had ten aanzien van een zondag winkel. Bij de gemeente loopt momen teel één aanvraag voor een zondagwin kel. Brutale diefstal LEIDEN Een naar schatting veertig jaar oude man stapte gisteravond rond zes uur de winkel Toko Pasar aan de Breestraat binnen. Hij vertelde in op dracht van de eigenaar twee magne tron-ovens te komen ophalen. Hij te kende een ontvangstbewijs en ver dween met de ovens. Het personeêl van Toko Pasar besloot later eens bij de eigenaar te informe ren. Die bleek van niets te weten. Hij had helemaal geen opdracht gegeven de ovens op te halen. Aan de hand van het door de man getekende ontvangst bewijs tracht de politie de onbekende te achterhalen. Flauwte oorzaak botsing LEIDEN Een 24-jarige au- tomoblist kreeg tijdens zijn rit over de Morsweg rond twee uur een flauwte. De Voorscho tenaar verloor de macht over het stuur en ramde twee ge parkeerde auto's. De man werd voor nader onderzoek naar het AZL vervoerd. De man reed in op een aan de Morsweg geparkeerde auto. E)oor de klap botste die wagen tegen een andere geparkeerde auto aan. De wagen van de Voorschotenaar werd aan de voorkant vernield. Het mid delste vertuig raakte aan beide zijden beschadigd en van de derde wagen liep de achter kant deuken op. LEIDEN Wethouder D. Tesselaar van volkshuis vesting vindt dat de stads vernieuwing met kracht voortgezet moet worden. De wethouder was het niet eens met de stelling van PPR-raadslid F. van Oosten dat de stadsver nieuwing zal gaan lijden onder de nieuwbouw in de buitengebieden. „Dat de stadsvernieuwing te weinig aandacht gaat krij gen, wijs ik met kracht van de hand", aldus Tes selaar. Van Oosten had de wethouder een gebrek aan politieke moed verweten omdat deze niet toe zou willen geven dat de aan dacht in Leiden de komende jaren uitgaat naar de nieuw bouw. „Het volkshuisvestings plan geeft geen prioriteit aan de stadsvernieuwing", aldus van Oosten die ook door het beleid van de rijksoverheid het ergste voor de Leidse bin nenstad vreesde. Hij herinner de de wethouder aan een door de raad aangenomen motie waarin staat dat evenredig ge bouwd moet worden in de stad en in de buitengebieden. Als reactie op het voorstel van Tesselaar dat de raad binnen kort zijn voorkeur moet bepa len voor het realiseren "van een aantal bouwprojecten in de binnenstad, zei van Oosten: „De wethouder doet wel alsof er nog allerlei mogelijkheden zijn maar in feite is het afgelo pen met de stadsvernieuwing". Van Oosten stond met deze stelling volledig alleen in de raad. Vooral Tesselaar was het niet met hem eens. Hij waar schuwde er wel voor niet al te hoge verwachtingen te hebben van de omvang van de ver schillende projecten in de bin nenstad. „De grote plekken in de stadsvernieuwing hebben we gehad. Er resten nog wat kleinere zoals bijvoorbeeld Sjardin (35 woningen) en aan de Middelweg (20 woningen). Grote plekken als de Zoutkeet en het terrein van de LBF zijn niet in onze handen dus daar komen we voorlopig niet aan toe", aldus Tesselaar. Hij vond de verwijten van het CDA, dat er de afgelopen jaren teveel aandacht is geweest voor de stadsvernieuwing, onterecht. „Deze prioriteit was een goede zaak. Als de aandacht ver-, deeld had moeten worden tus sen nieuwbouw en stadsver nieuwing was het niet beter gegaan dan nu", aldus de wet houder. Doorstroming Het volkshuisvestingsplan met als basisgedachte de doorstro ming te bevorderen door klei nere eensgezinswoningen te bouwen, werd tenslotte door de gehele raad onderschreven. Slechts PSP-raadslid A. Pon sen stemde tegen het plan. Wel nam de raad nog enkele moties aan. Zo werd gevraagd er bij het rijk op aan te drin gen dat toekomstige bewoners van nieuwbouwwoningen (uit gezonderd in de gebieden waar stadsverwarming wordt aangelegd) zelf mogen bepalen op welke wijze zij hun woning willen verwarmen. Voortaan zou niet in principe elk huis moeten worden voorzien van ceptrale verwarming. Ook werd het college ge vraagd er bij Rijnland op aan te dringen dat na isolatie van een woning de maandelijkse voorschotnota's voor energie verbruik worden verlaagd. Tenslotte nam de raad een motie aan waarin werd aange drongen op serieuze aandacht voor alternatieve woonvor men. Voor '83 moet het college met plannen komen voor ten minste één 'centraal wonen' project. LEIDEN Mevrouw Grietje Feenstra-Hasselbach vierde zondag haar verjaardag. Een bijzondere gebeurtenis want mevrouw Feenstra, bewoon ster van het bejaardenhuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan in Leiden, werd die dag 102 jaar oud. Voor burgemeester C. Goe- koop was dat heuglijke feit aanleiding om de jarige giste ren te bezoeken. De burge meester verraste mevrouw Feenstra met een bloemstuk en een fles eau de cologne. De jarige was wat beduusd van de bloemenhulde. Het bezoek, dat voornamelijk bestond uit fotografen die de felicitatie van de burgervader op de ge voelige plaat vastlegden, werd vriendelijk verzocht te ver trekken. Mevrouw Feenstra merkte op, dat „zij maar een man tegelijk aankon". Burge meester Goekoop mocht blij ven. Mevrouw Feenstra is nog zeer helder van geest. Zij heeft geen eigen kamer meer, me vrouw Feenstra verblijft mo menteel op de ziekenkamer van het bejaardenhuis. Af en toe maakt de eeuweling, die geen medicijnen gebruikt, nog een wandelingetje. Mevrouw Feenstra is overigens niet de oudste inwoner van Leiden. Ze is derde op de ranglijst, achter een dame die enkele maanden ouder is en een heer van 104 jaar oud. Mevrouw Feenstra, die een ge boren Leidse is, had vroeger met haar man een winkel in fijne kruidenierswaren. Na de dood van haar man opende mevrouw Feenstra een pen sion aan het Rapenburg. Als eigenaresse dreef zij van 1923 tot 1962 het pension voor we tenschappelijk medewerkers en studenten van de Leidse Universiteit. Mevrouw Feen stra heeft één kleindochter en vier achterkleinkinderen, die allen in Zuid-Afrika wonen. Burgemeester Goekoop bij de 102-jarige. De Reinigingsdienst bracht een serie van zes informatie- echte bewoners zich in huis nestelen en bij terugkomst bulletins uit over lastige insekten in huis. In zes af leve- van vakantie voor de nodige verrassingen zorgen. Infor- ringen worden ze door de Leidse Courant besproken. matie over bestrijding van insekten bij de directie Reini- Vooral nu de vakantieperiode is aangebroken, kunnen ging, Noorderstraat 18, tel. 212411. vlooien, wespen en ander gedierte bij afwezigheid van de De kakkerlak komt in Nederland in twee vor men voor, de Duitse kak kerlak en de iets grotere Oosterse kakkerlak. Het belangrijkste verschil tus sen beide is, dat de Duitse enigszins kan vliegen ter wijl de Oosterse in het geheel niet van de grond komt. De Duitse kakker lak komt het meeste voor. Hoewel kakkerlak ken in de natuur door gaan voor opruimers, is hun aanwezigheid in de omgeving van de mens volstrekt ongewenst. Het dier voedt zich met le vensmiddelen, dode die ren, uitwerpselen en af valstoffen en draagt bac teriën en mijten met zich mee. Omdat de kakker lak in aanraking komt met allerlei vuil, ver sleept het smetstoffen en kan het ziekten over brengen. De Duitse kakkerlak is stro geel en heeft twéé zwarte lengtestrepen op het borst schild. Vliegen kan het alleen bij hoge temperaturen. Het dier houdt zich op in wonin gen, bakkerijen, hotels, res taurants en ziekenhuizen maar ook op vuilstortplaatsen waar broeiwarmte en een overvloed aan voedsel ideale levensvoorwaarden zijn. Wordt tegen hun aanwezig heid op vuilstorten niets on dernomen, dan neemt de po pulatie snel toe en kunnen de dieren in de zomermaanden naar omliggende bebouwing trekken. Kakkerlakken zijn licht schuw. Overdag houden ze zich schuil op donkere, war me en vochtige plaatsen: in en achter keukenkastjes, bij mo toren van koelkasten, onder plinten, in leidingkokers en putjes, in kieren en naden, in badkamers of bij aquaria, 's Nachts gaan ze op zoek naar voedsel. Voorraden maken ze niet, ze eten elke nacht waar bij ze zich zeer snel verplaat sen. Daarentegen kunnen ze lange tijd zonder voedsel. De ontwikkeling van het in- sekt geschiedt vrij langzaam. Het wijfje draagt de eieren ongeveer drie tot vijf weken bij zich voor ze op een wille keurige plaats af te zetten. De larven ontwikkelen zich in ongeveer twee maanden tot een volwassen kakkerlak. De diertjes hebben een levens duur van ongeveer een half jaar. De temperatuur speelt bij het beest een belangrijke rol. Lage temperaturen kunnen de ontwikkeling met enige maanden vertragen. De verspreiding van kakker lakken heeft plaats door het binnenbrengen van meerma len gebruikte dozen, manden, kisten, containers en bij ver huizingen en transporten. De kakkerlak kan preventief be streden worden door het voedselaanbod voor het dier door zorgvuldige hygiëne te beperken. Etensafval en keu kenafval opruimen, de vuil nisemmers goed afsluiten en 'S nachts buiten zetten. Ver spreiding van het beest kan worden tegengegaan door doorvoeropeningen van lei dingen en dergelijke goed te dichten. Vuilnisstortplaatsen moeten afgedekt gehouden worden met een 30 cm. dikke laag zand- Bestrijding De bestrijding van kakkerlak ken dient door deskundigen te gebeuren. Belangrijk is dat ook in belendende percelen aan de bestrijding wordt.mee gewerkt om te verkomen, dat kakkerlakken zich over de omgeving gaan verspreiden. De bestrijding wordt in de meeste gevallen uitgevoerd door behandeling van alle mogelijke schuilplaatsen met insekticide. Vijf weken na de bestrijdingsactie wordt een controle uitgevoerd. Bewo ners moeten er rekening mee houden dat hun huis na een schoonmaakaktie drie uur lang niet betreden kan wor den. De bestrijding van kakkerlak ken is niet kosteloos. Vooraf dient een waarborgsom ter dekking van de bestrijdings middelen geètort te worden, het teveel betaalde wordt te ruggegeven. LEIDEN De politie trof gisteren een hond aan, die was vastgebonden aan een boom in de Robijnstraat. Het arme beestje jankte hartver scheurend en daarom werd besloten het dier mee naar het bureau te nemen. Het „vakantie-slachtoffer" werd liefderijk op de achter bank van de politiewagen neergeled. Nog tijdens de rit richting bureau kregen de diervriendelijke agenten de melding door, dat een dame zojuist getuige was geweest van de diefstal van haar hond. De dame bracht een bezoek aan bejaardenhuis Robijnzicht. Aangezien daar geen huisdieren zijn toege staan, had de vrouw haar hond aan een bom in de Ro bijnstraat geparkeerd. Vanuit het raam van het bejaarden huis zag zij hoe de politie zich over de viervoeter ont fermde. De agenten hebben de hond weer netjes in de Robijnstraat afgeleverd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Fietstocht De vereniging Oud Leiden houdt zaterdagmorgen 10 juli om negen uur een fietstocht naar Valkenburg en Rijnsburg. Bezocht wordt de Oudheidkamer van de Vereniging Oud-Valkenburg in het oude raadhuis met herinneringen aan het Castellum en zaken uit recenter verleden. In Rijnsburg wordt het museum van het Ge nootschap Oud-Rijnsburg bezocht. Rond het midda guur wordt de tocht beëindigd bij het Haagsche Schouw. Voor inlichtingen: de heer G.J. Philipsen, tel. 071-124406. Orgelconcert In de Pieterskerk wordt vrijdag 9 juli het vierde concert gegeven in de serie K&O-orgelconcerten door Ben Feij met piedewerking van hoboïst Han Kapaan. Het concert begint om kwart over acht. Op het programma staan werken van Bohm, Rheinberger, Guilmant, Rota en Andriessen. Gasprijsverhoging Gedurende de maand juli is er geen spreekuur van het comité gasprijsverhoging. Voor dringende gevallen kan contact opgenomen worden met G. Lantrok (142605), A. Pieters (122764) of J. Jacobs (214654). LEIDEN Bijna 3500 tuinders uit Zuid-Holland hebben bij de overheid gevraagd om steun voor energiebesparende investerin gen. Dit op basis van een regeling die medio 1981 opgesteld is en waarvoor in totaal over het gehele land 300 miljoen gulden is uitgetrokken. Aanvragen voor een subsidie moeten voor 1 okto ber van dit jaar binnen zijn. De regeling loopt in januari 1985 af. Dit blijkt uit een overzicht dat minister De Koning (Landbouw en Visserij) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd over de be langstelling voor de regeling die medio 1981 werd opgezet. Dit vooral om tuinders te helpen de stijgende kosten voor energie de baas te worden. Van alle aanvragers (6000 in het helé land) voor subsidie hebben er 4160 ook al een definitief plan voor energie besparing ingediend, 3703 tuinders hebben de investeringen al aangemeld terwijl de investeringen in 1396 gevallen al zijn afge rond en opgeleverd. Het ministerie heeft tuinders die niet vol doende geld hadden voor de investeringen 68 miljoen gulden als voorschot voor investeringen gegeven. Gebleken is dat groentetelers meer belangstelling hebben voor de subsidieregeling dan bloemen- en potplantenbedrijven. Dit ondanks het feit dat de groentetelers minder energie per ha. grond verbruiken. Waarschijnlijk is de grotere belangstelling van groentetelers te verklaren uit het feit dat zij beter verdien den in 1980 en 1981 dan hun collega's. Van de 1396 al voltooide investeringen in energiebesparing wa ren er 806 in Zuid-Holland. Goekoop vraagt PSP- raadslid beschuldigingen waar te maken Zij het twee weken te laat, heeft burgemeester C. Goekoop er bij het PSP- raadslid A. Ponsen alsnog op aangedrongen haar be schuldigingen aan het adres van de ambtenaren waar te maken. Twee we ken geleden uitte Ponsen de wens dat „er eindelijk eens een college op zou staan dat een einde maakt aan de protectie van aan nemers en architecten die op het Stadsbouwhuis welig tiert". Die opmerking ontlokte grote woede bij enkele raadsleden die toen gnige voorzichtige po gingen ondernamen het PSP- raadslid tot duidelijkheid te bewegen. Het scheidende raadslid beriep zich echter op haar parlementaire onschend baarheid en daarmee was de kous af. Verschillende leden van de raad uitten in de wan delgangen hun ongenoegen over het optreden van de bur- gemeester die verzuimd had in te grijpen. Gisteravond spoor de Goekoop mevrouw Ponsen alsnog aan haar beschuldigin gen hard te maken. Zijn po ging was echter te zwak om serieus bedoeld te zijn. Me vrouw Ponsen reageerde met de opmerking dat de burge meester in de tussenliggende twee weken uitstekend ge souffleerd was. „Ik kan mijn opmerkingen alleen hard ma ken tegen de verkeerde perso nen en dat doe ik dus nog maar niet", aldus het raadslid. En daarmee was voor haar de kous af. Voor de andere raads leden kennelijk ook want zij lieten het, evenals de burge meester, hierbij. Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite voor het opgeven van een nieuwe abonnee, van de Leidse Courant "I _als nieuwe abonnee Naam_ Adres Postcode/Plaats_ Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een softtennisset naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, i 2300 VB Leiden. L_i

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3