Alarmnummer effectiever dan inzetten helikopters Rode Kruis- konvooi mag West-Beiroet niet iri ANWB OVER HULP BIJ ONGEVALLEN: Kinderbijslag volgend jaar naar leeftijd Meubelfabriek Oisteiwijk^ Van Agt: PvdA moet raketbesluit Kamer accepteren ROSSI SCHIET BRAZILIË UIT WK fjwfr j 414 fieicUe 6oma/tit hp Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden, w Directeur-hooidredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. f Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. DinsdagBjuli 1982, 72e jaargang no. 22312 In „Televizier" op Ned. II om 22.10 uur aandacht voor de di abetici en voor de opbrengst en bestemming van de actie. Om 21.20 uur de berging van de vergane tanker „Betelgeu- se" voor de kust. Op Ned. I om 19.00 uur herha ling van de „Familiedag" van de Ev. Omroep. HET WEER Af en toe zon en droog weer. Minima rond 13, middagtem- peratuur ongeveer 21 graden. Weinig wind. Zon op 05.28, onder 22.00 uur. Scheveningen hoogwater 04.23 en 16.52 uur, laagwater 00 22 en 12.36 uur. Wemtest kan bloedproef vervangen JEN HAAG De bloedproef als bewijsvoering roor dronkenschap moet worden afgeschaft. Jaarvoor in de plaats moet het alcoholpercentage n iemands lichaam worden gemeten met een idemanalyse-apparaat. Dit staat in een advies van Ie Permanente Contactgroep Verkeersveiligheid, en overlegorgaan waarin onder andere vertegen woordigers van politieorganisaties. Veilig Verkeer federland, de ANWB en de ministeries van ver teer en waterstaat, justitie, binnenlandse zaken en rolkgezondheid zitten. Het advies zal worden aan- eboden aan de ministers Zeevalking van verkeer n De Ruiter van justitie. De ademtest stelt de po- ;ie in staat de alcoholcontrole sneller en doelma- ;er uit te voeren. De bloedproef zou nog wel be- hikbaar moeten blijven voor mensen dié niet •achtig genoeg kunnen blazen, zo staat in het ad- Chinezen mogen niet meer spuwen PEKING Hoewel voetgangers in de Chi nese hoofdstad Peking geen slalom hoeven te maken langs de uitwerpselen van honden, zo als in veel westerse steden, en je er geen last hebt van uitlaatgassen, omdat er nauwelijks auto's rijden, is het gemeentebestuur van Pe king van mening dat de stad vervuilt. Daar om is begonnen met een grote schoonmaak- campagne. De strijd is aangebonden met on der meer het ongegeneerd spuwen, dat in China tot een soort van nationale sport leek te zijn verheven. Wie nu nog op straat spuugt wordt direct beboet. Ook is het voortaan ver boden om kippen, duiven, schapen en var kens in de stad te houden. Eerder waren maatregelen genomen tegen het eindeloos toeteren door bussen en vrachtwagens en het onophoudelijk gebel met fietsbellen. Ons thee morgen stuiver duurder AMSTERDAM De prijs van een ons thee gaat morgen met een stuiver omhoog. De verhoging is een ge volg van de gestegen grondstoffenprijzen en andere kostenstijgin gen, aldus de Vereni ging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers. Het mi nisterie van Economi sche Zaken is met de verhoging akkoord ge gaan. Russische tv mag op kabei DEN HAAG De Russische tv-programma's die per satel liet ook in Nederland kunnen worden ontvangen, mogen worden doorgegeven aan de Nederlandse kabelnetten. De Russische autoriteiten hebben daartoe toestemming verleend. Aan deze toestemming is de voorwaarde verbonden dat Nederland auteursrechten be taalt. In hoeverre van dit aan bod gebruik zal worden ge maakt is niet bekend; het mi nisterie van crm heeft tot dus ver geen toestemming ver leend de Russische program ma's over te nemen. Vriendin Kees Kist in de cel STEENWIJK Ingeborg Marie M. (25), de vriendin van voetballer Kees Kist (AZ '67), is vorige week in verzekerde bewaring gesteld op verdenking van het op 23 juni in brand steken van de sportzaak van Kist. Kist verklaarde op de fatale avond, terwijl de brand nog nas meulde, dat hij ten tijde van de brand bij zijn vader thuis was. „Ik heb een goed lopende zaak, waar om zou er dan zoiets moeten ge beuren?", geeft hij de onschuld van zijn vriendin en hemzelf aan. Een brandweerman vertelde: „Ik heb Kees Kist en zijn vriendin om 8 minuten over 10, toen ik uitruk te naar de brand, onderweg gesig naleerd". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De spoe deisende medische hulp verlening in Nederland wordt niet wezenlijk verbeterd door artsen met helikopters of zoge heten noodartsauto's naar de plaats van het ongeval te brengen. De hulpverlening is het meest gebaat bij het in korten van de tijd die verloopt tussen het mo ment van het ongeval en de melding daarvan op het juiste adres. Van zeer groot gewicht daar bij is het invoeren van het landelijk alarmnum mer 0011. Verder dient alle aandacht te worden gegeven aan aan de ba- sis- en vervolgopleiding van het ambulanceper soneel. Dit zijn de conclusies uit het vandaag verschenen rapport „Onderzoek'naar SPOEDEI SENDE hulpverlening", uit gevoerd in opdracht van de ANWB. Uitgangspunt van het onderzoek was de vraag of Nederland wellicht gebaat zou zijn bij een aanvulling op de bestaande hulpverle ningsvormen. Twee elemen ten stonden daarbij voorop: hulp door een medicus ter filaatse en een zo kort moge- ijke „therapie-vrije inter val'", d.i. de tijd die verstrijkt tussen het tijdstip van het ongeval het het moment waarop hulp wordt ver leend. In Duitsland zou een kosten/baten-analyse erop wijzen dat het maatschappe lijk verantwoord is een kost baar net van helikoptersta tions te exploiteren. Dat in Nederland een goede hulpverlening noodzakelijk is, blijkt uit de ongevallen statistiek van 1979 van het CBS. Ongevallen in de pri- vésfeer 1.500.000; gewonden in bedrijven 86.000; in het verkeer 60.000; 160.000 har tinfarcten (dodelijke afloop inbegrepen) en 300.000 spoé- dritten van ambulances. Van de overleden verkeersslacht offers stierf 74,1 procent op de plaats van het ongeval. Pag.6:Ambulance het snelst op plaats van onge val rappenmakers delen „parkeerbonnen uit UMEGEN Vele tientallen itomobilisten zijn gisteren in (jmegen het slachtoffer van ken grap met parkeerbonnen eworden. Oorzaak is, indi- ect, de verhuizing van de Nij- "c neegse parkeerpolitie naar ?n nieuw pand. „En wat doe tijdens zo'n verhuizing", al- lus een politiewoordvoerder, W( je ruimt de boel lekker op, je -pp naakt eens een keertje schoon rtj chip". Zo kwamen oude bon ienboekjes die al sinds niet meer gebruikt wor- Üen in een container en ze verden er prompt uitgevist. Je automobilisten, die zo'n ion op hun ruit vonden kwa- nen de bekeuringen braaf op iet bureau betalen, tot niet ge- inge verbazing van de agen- en. De grappenmakers kun- ïen voorlopig trouwens nog iven vooruit: in elk bonnen- loekje zitten meer dan 100 ilanco bonnen. 3een krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 22248 en uw krant wordt nog dezeif- Ie avond nabezorgd. i VK Verrassend zijn een aantal degen door de zeef van de 'eede ronde gevallen. a Duitsland plaatste zich voor de kwartfinale met het van hen bekende geluk... BEIROET/PARIJS Rechtse Libanese strijdérs hebben giste ren een konvooi van het Rode Kruis de toegang tot West-Bei roet ontzegd. De Falangisten beriepen zich daarbij op een bevel van het israëlische leger. Het ging om vier auto's. Eerder waren al veertien vrachtwagens met verse groente en ander voedsel teruggestuurd. De Falangisten zeiden bevelen van de Israëli's op te volgen, om dat die anders zelf „douanier" zouden gaan spelen en geen ge wone mensen meer zouden doorlaten. Sinds afgelopen zondag hebben de Israëli's de watertoevoer en de electriciteitsvoorzie- ning van West-Beiroet afgesneden. De rechts-christelijke privé- legertjes willen net als de Israëli's, dat de PLO uit Libanon ver dwijnt. Zij zijn direct betrokken bij de blokkade van West-Bei roet en zorgen ervoor dat geen enkele Palestijn deze stad kan verlaten. De Israëlische regering is gisteren akkoord gegaan, dat de VN-organisatie voor de Palestijnen (UNRWA) een team des kundigen stuurt naar Zuid-Libanon om een overzicht te krijgen van de behoeften van de vluchtelingen. Israëlische militairen hebben gisteren zware beschietingen uit gevoerd op West-Beiroet. Vanaf gisteravond zeven uur werd er weer een staakt-het-vuren in en rond Beiroet van kracht. Het .Palestijnse persbureau WAFA meldde dat Israëli's gisteren had den geprobeerd door de linies rond het vliegveld Khaldé te bre ken. Palestijnen en links-Libanese soldaten zouden dit hebben voorkomen. WAFA liet verder weten, dat bij deze Israëlische pogingen de inzittenden van een Israëlische jeep gedood waren en veel slachtoffers waren gevallen onder een Israëlische com pagnie infanteristen. Pagina 7:Arabische delegatie vangt bot in Moskou. Dit Palestijnse meisje, dat tijdens de zware gevechten van enkele weken geleden werd verdreven, draagt een grote schaal met pannen en bestek naar de enige waterbron in haar nieuwe vluch telingenkamp bij Sidon. (Van onze sociaal- economische redactie) derbijslagen zo afstemmen lijk blijft en voor die van op de leefijd van de kin- twaalf tot zestien jaar aan- DEN HAAG Minister deren, dat de bijslag voor zienlijk stijgt. Het aantal De Graaf van Sociale Za- kinderen tot zes jaar lager kinderen zal niet langer ken wil met ingang van wordt, voor die van zes tot bepalend zijn voor de het nieuwe jaar de kin- twaalf jaar ongeveer ge- hoogte van de kinderbij- ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5, Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28, Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaon 65. lel. 04242-19012. slag. De Graaf hoopt met zijn nieuwe systeem een half miljard gulden te kunrien besparen ten op zichte van het huidige. Tijdens een persbijeenkomst zei minister De Graaf gisteren nog geen oordeel te hebben over de aanbevelingen van de commissie-Wagner (voor een nieuw industrieel beleid), met name niet wat betreft het on mogelijk maken van loon maatregelen. De Graaf wil het advies van de Sociaal-Econo mische Raad over het te voe ren beleid afwachten en de twee adviezen vervolgens in hun samenhang bekijken. De Graaf zei voorts, de betrek kingen tussen regering en cen trale werkgevers- en werkne mersorganisaties te willen ver beteren. „We zijn fundamen teel met dezelfde zaken bezig en daarover moet gesproken kunnen worden". De minister wil in de eerste plaats praten met de voorzitters van die or ganisaties en geen gesprekken in mammoetbijeenkomsten. Maar eerst zullen die organisa ties zelf hun positie duidelijker moeten bepalen (Van onze speciale verslaggever in Cairo, Rik in 't Hout) CAIRO Als de PvdA geen water bij de wijn doet, wat be treft haar standpunt over de kruisraketten, komt zij niet in aanmerking als coalitiepart ner. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Van Agt gisteren gezegd op de eerste dag van zijn werkbezoek aan Egypte. Voor de NCRV-radio, die een vraaggesprek met Van Agt uitzond, reageerd» PvdA- leider Den Uyl afwijzend op de eisen van Van Agt. Van Agt is eventueel bereid tot één concessie: De PvdA Zal, als zij in de regering wil, erin moeten toestemmen, niets over de rakettenkwestie af te spreken, om zich vervolgens neer te leggen bij wat een Ka mermeerderheid wenselijk acht. „Dat zou niet oneervol behoeven te zijn". „Maar als met de PvdA zelfs zó'n af spraak niet te maken zou zijn Eerder had Van Agt gezegd, dat het volgende kabinet „over een jaar of zo" de tus senbalans zal moeten opmaken van de onderhandelingen in Genève, en op basis daarvan een besluit nemen. De premier zou het onverantwoord vin den, dat de Nederlandse rege ring deze kwestie nog jaren voor zich uit zóu schuiven. De PvdA heeft tot nu toe vol gehouden, dat een regering, waar zij aan deelneemt, niet tot plaatsing van de kruisra ketten zal overgaan. Op de vraag of daarmee de kans op een CDA/VVD-kabinet niet steeds dichterbij komt, ant woordde Van Agt: „Dat is een heel reële mogelijkheid". D'66 moet, „als het tenminste een betekenend aantal zetels overhoudt", bij de komende formatie worden betrokken, vindt Van Agt. Hij wees op het feit, dat D'66 de moed had ge had om in mei van dit jaar „verantwoordelijkheid te blij ven dragen". Pagina 7: Van Agt: Bestor ming Beiroet gaat te ver. advertentie GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INTORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE. EK POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Verschil moet er zijn tussen win naars en verlie zers. In Rome sprongen de Ita lianen schreeu wend van blijd schap over de éigen zege in het water van de Trevi fontein. Enkele duizen den kilometer verderop, in Rio de Janeiro, ver werkten de Bra zilianen de ne derlaag van hun land somber naast brandstapel. Als stookmateriaal werden gebruikt vlaggen, borden, foto's en andere voorwerpen die de achterban aan het wereld kampioenschap voetbal deden herinneren. BARCELONA De nieuwe wereldkampioen voetbal zal niet Brazilië heten. De favoriet van velen werd gisteren de weg naar de halve finales ver sperd door Italië. Hoewel de Italiaan Claudio Gentile zijn tweede gele kaart in het toer nooi om het wereldkampioen schap opliep, won Italië, dat in Paolo Rossi een drievoudige schutter had, gisteren in Bar celona met 3-2 op een manier, waarop niets was aan te mer ken. Engeland kwam in Madrid te gen Spanje niet verder dan 0- 0, waardoor West-Duitsland groepswinnaar werd en don derdagavond in Sevilla in de halve finale Frankrijk ont-' moet. Italië treedt die dag, in de namiddag, in Barcelona aan tegen Polen. Feyenoord wil doelman van Nieuw-Zeeland ROTTERDAM Een woordvoerder van Feyenoord heeft van ochtend bevestigd dat de Rotterdamse eredivisionist belangstel ling heeft voor de doelman van Nieuw-Zeeland, Frank van Hat- tum, maar dat er nog t veel moeilijkheden zijn om al direct tot een verbintenis te kunnen komen. De ouders van de 23-jarige Van Hattum, die in Spanje met zijn land deelnam aan het WK, zijn van oorsprong weliswaar Neder landers, maar de doelman zelf is Nieuwzeelander, zodat het ver krijgen van een verblijfs- en werkvergunning het grootste ob stakel vormt. Vrijdag hoopt Feyenoord echter de zaak af te ron den. Gedacht wordt aan een tweejarig contract voor Frank van Hattum, die reserve-doelman Ton van Engelen zal gaan vervan gen. Maertens doet echt niet mee LEIDEN De bonificatiesprints onderweg, die alleen in de eerste etappes van de Tour de France voorkomen, brengen toch regelmatig wat leven in de brouwerij. Stond Bernard Hinault gisteren nog op de zevende plaats, nu is de Breton al weer opge rukt naar de tweede. De Belg Daniël Willems moet in zijn ploeg het ontbreken van Freddy Maertens goedmaken, die echt niet deelneemt aan de Tour. (Veel inzenders van de Tourprijsvraag vullen nog regelmatig zijn naam als kanshebber in!). Willems won de derde etappe. Het antwoord op de Tourvraag (Wie rijdt er.na de derde etappe in de gele trui?) was mede door die pre miesprints erg lastig. Toch kunnen vandaag opnieuw drie dag prijzen worden uitgereikt. Die gaan naar A. van Delft (Rijns burg), P. Haanstra (Leiden) en Maarten v.d. Hoeven (Zoeter- woude). Het antwoord op vraag 6 (Welke Nederlander staat na de zesde etappe het hoogst geklasseerd en op welke plaats in het algemeen klassement) moet morgen in ons bezit zijn! Vandaag op pagina 10 de eerste nostalgische vraag (twee punten),plus de rebus en de extra vraag die alleen van belang zijn wanneer meerdere succesvolle deelnemers gelijk eindigen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1