'ngelse voetbalbond woedend ver loting bij gelijk eindigen Voetbalshow Frankrijk Afscheid Menotti MAANDAG 5 JULI 1982 De Franse voetballer Alain Giresse (rechts) zorgt voor 1-0. ADRID De Engelse etbalbond is woedend de FIFA. Wat is name- het geval? Stel, dat de igelsen vanavond met 1- winnen van de Spanjaar- n, dan gaan volgens ar- el 26 van het FIFA-regle- ent alsnog de Westduit- rs over naar de volgen ronde. Het reglement hrijft namelijk voor dat gelijk eindigen in pun- tenaantal eerst wordt ge keken naar de plaatsing van de teams in de eerste ronde. Maar zowel West- Duitsland als Engeland eindigden daarin als eers te. Zij het dat het eerste land vier punten haalde en de Engelsen de maximale zes. daarin geen verschil, zal het aantal zelf gescoorde goals doorslaggevend zijn. Voor de Westduitsers zijn dat na de 0-0 tegen Engeland en 2-1 tegen Spanje er dus twee. Mocht En geland vanavond ook met 2-1 winnen, moet er volgens de FIFA-re^els geloot worden. Dat zou dan als volgt moeten ge beuren: Mick Mills en Karl- Heinz Rummenigge zouden zich op de middenstip van het Santiago Bernabeu-stadion moeten verzamelen. Daar zal een grote doos met zes ballen, twee gemerkt en vier onge merkt, staan. Wie van de beide aanvoerders het eerst een ge merkte bal uit de doos trekt, gaat door naar de halve fina les. Ron Greenwood, de Engel se bondscoach, vindt dat een belachelijke zaak. ,,Het is een reglement, dat totaal verou derd is en waarnaar nooit wordt gekeken, omdat men verwacht dat dergelijke situa ties zich niet zullen voordoen. Nu het toch aan de orde schijnt te kunnen komen, schrikt iedereen zich wild. We hebben er protest tegen aan getekend, maar de FIFA heeft met de reglementen in de hand, het zo van tafel gescho ven. Als het werkelijk zo ver komt dat er geloot moet wor den en West-Duitsland, dat verloren heeft van Algerije en een schandalige vertoning te gen Oostenrijk heeft opge voerd, over zal gaan, is dat de grootste giller van dit WK-toer- nooi". LOEG IDALGO AAR HALVE INALES ADRID Eindelijk echt letbal in Madrid. Frank- It heeft tegen Noord-ler- bnd bewezen dat voetbal hba^g leuk kan zijn. Of- het aan een gelijk- ee»el tegen de ploeg van lach Billy Bingham ge- ieg had gehad om de iWe finale te bereiken, ïft het niet gerekend, tar gespeeld. En daar- }or werd het ruimschoots loond. Met 4-1 werden Noordieren kansloos de kant geschoven en doelpunten aan Franse e waren prachtexem- tren. Met Brazilië bewijst inkrijk dat aanvallen |g steeds de beste ver- Jdiging is. Een oude stel- gel die door traditionele jetbalgrootheden als En gland ën West-Duitsland middels terzijde was ge- hoven. Die landen lieten °4 rekenmachine het werk Hminique Rocheteau was bij Bi voormalige club Paris St. Jjrmain als dè vedette nauwe- fls vooruit te branden. De ^ptiele bewegingen, die hij af ^toe in Parijs liet zien, waren Hkbaar voldoende om de nterban koest te houden. Hi- n Igo heeft hem in Spanje flink at waarheid verteld. Na Frank- U-Engeland werd hem de icht aangezégd en moest de rijzenaar zelfs op de wissel- snhk plaatsnemen. Tegen 'r^cheteau-kenners een weder- tsooorte. Gisteren scoorde de cwr St. Etienne vertrekkende Itenspeler tweemaal, had Ch bij een kopstoot en andde eenmaal op doelman t Jennings. Noordierse recordinterna- Ipal stond toch onder de pa- i, omdat coach Billy Bing- (p zijn routine en zijn organi- jietalent in de kwetsbare de- gs leed, speelde hem wel Jelijk parten. Zeker bij het sede en het derde doelpunt hij niet vrijuit. I eerste Franse doelpunt voor hem evenwel on- idbaar. Platini had met een ileisterd dijbeen van Hidal- toch het vertrouwen gekre- boven Didier Six. De laat- was daar nogal boos over. ant", zo redeneerde hij )raf, „Noord-lerland wordt Ir ons een makkie. En dan -it Frankrijk over naar de He finales. Aangezien een lend team niet wordt ver eerd, lijkt deze WK voor mij Jrbij". jatini op halve kracht is nog |eds goud waard voor ons _|m", had Hidalgo alle kritiek |le kiem gesmoord. De Fran- -bondscoach had het goed dien. In de 23e minuut Jintte de nieuwe Juventus- Ikoop langs Donaghy en Spelers van het Franse elftal zwaaien dankbaar naar de toeschouwers na de zege van 4-1 op Noord-lerland. In Madrid schoof de ploeg die Nederland in de voorronden uitschakelde voor het WK-hoofdtoernooi, door naar de halve finale. McClelland. De voorzet werd door de weer uitblinkende Gi resse ineens achter Jennings geknald. En waar andere ploegen onder deze omstandigheden de pijp aan Maarten geven, stookten de Fransen het vuurtje nog een beetje op. De rust was nog geen drie minuten oud, toen de zegetocht van Rocheteau begon. Met een lange sprint schoot hij het Noordierse straf schopgebied binnen en knalde in de korte hoek, Jennings rea geerde veel te laat. Dat deed hij zes minuten later ook, toen Rocheteau opnieuw toesloeg na een vrije trap van Six, die mocht opdraven omdat Soler tegen de beste Noordierse ver dediger Jimmy Nicholl kans loos was. Een geprikkelde Six probeerde evenwel te gefor ceerd revanche op Hidalgo te nemen. Zijn solo's misten scherpte en snelheid. Gevaarlijker Nee, dan waren de dribbels van Giresse en Rocheteau aan zienlijk gevaarlijker. Samen met Tigana en de voortreffelij ke libero Tresor werd de eigen organisatie voortreffelijk in handen gehouden. Een fout van doelman Ettori bracht de Noordieren toch nog even te rug. Norman Whiteside, een geweldig talent, zette Amoros op het verkeerde been en diens voorzet werd door de kleine goalie van Monaco voor de voeten van Armstrong ge tikt, waarna de aanvaller van het Engelse Watford eenvoudig kon toeslaan. Het Noordierse team bestaat trouwens voor de hoofdmoot uit spelers, die in de lagere re gionen van het Engelse prof voetbal uitkomen. Het behalen van de tweede ronde was op zich al een prestatie van jewel ste. Nog nimmer in de laatste 24 jaar zijn de Noordieren zo ver gekomen als nu. Billy Bing ham had na afloop dan ook geen moeite op deze wijze af scheid te nemen van het Mun- dial. „Het is onze eerste neder laag in dit toernooi", zei hij. „En we hebben verloren van een team dat grandioos heeft gespeeld, dat de vorm van de dag had. Waar mogelijk heb ben we de aanval gezocht, ge probeerd om er iets van te ma ken. Met die instelling zijn we ver gekomen, maar gisteren was er geen houden aan". De Fransen stalen inderdaad de show van het publiek in het Vicente Calderon-stadion, dat bij lange na niet was uitver kocht. Als gold het een stieren gevecht joelde de menigte olè, olé, als de bal weer eens van voet tot voet vertrok zonder dat een Noordier er tussen kon komen. Het mooiste doelpunt moest toen nog vallen. Op de rand van het Noordierse straf schopgebied stuurde Giresse Tigana naar de buitenlijn, de middenmelder van Bordeaux joeg de bal hard voor, waar Gi resse vlijmhard zijn hoofd te gen het leer zette. Jennings sloeg opnieuw zijn armen in het luchtledige. „Ik heb er geen woorden voor om onze zege te beschrijven", vertelde Hidalgo na afloop enigszins emotioneel. „De pech die we vier jaar geleden in Argentinië hebben gehad, bleef achterwege. En alle spe lers hebben hun verantwoor delijkheid gevoeld. Ze hebben zich nimmer verborgen, maar gevochten voor het resultaat. Vooraf was ik sceptisch ge stemd over dit duel. Maar we hebben ons eigen spelletje ge speeld. Met het oog op de ko mende halve finales is dit duel belangrijk geweest voor het zelfvertrouwen van mijn spe lers". De Franse spelers hebben met het bereiken van de halve fina les elk 580.000 Franse francs verdiend, waarvan 300.000 overigens uit een reclamepot komt. Geen selectiespeler die je over geld hoort praten. Voetbal staat voorop. Gelukkig maar. HENK WAGEMAN Noord-lerland - Frankrijk 1-4 (0-1). 34. Giresse 0-1. 47 Rocheteau 0-2, 68. Rocheteau 0-3, 75. Armstrong 1- 3. 80. Giresse 1-4. Scheidsrechter: Jarguz (Pol). Toeschouwers: 25.000. Gele kaarten: Hamilton (N-ler), Tigana (Fr). Noord Ierland: Jennings; Jimmy Ni choll, McClelland. Chris Nicholl, Do naghy; Martin O' Neill, McCreery (John O' Nelll), Mcllroy, Armstrong; Hamilton, Whiteside. Frankrijk: Ettori; Amaros. Tresor, Janvion, Bossis; Giresse, Ghenghini, Platini. Tigana; Rocheteau (Couriol), Soler (Six). - Shirts Het is sinds vrijdag onmogelijk nog een Spaans voetbalshirt in de winkels te kopen. Ze zijn, na de uitschakeling van de nationale ploeg, teruggegaan naar waar ze vandaan kwamen: de grossiers. De Braziliaanse shirts doen het beter. Sinds de aankomst van de Brazilianen in Spanje zijn er reeds 7.000 Braziliaanse shirts, geïmporteerd uit dat land, verkocht. Reinders gewond Bij een ontspannend tafel- tennispartijtje heeft de West- duitse spits Uwe Reinders zaterdag een ernstige knie blessure opgelopen. Hij gleed uit op de natte grond naast het zwembad. De ploe- garts sloot niet uit dat Rein ders drie tot vier weken niet kan spelen. Dat betekent dat hij niet meer inzetbaar zou zijn als West-Duitsland de halve finales bereikt. Congres FIFA De Internationale Voetbal Federatie (FIFA) zal een onderzoek instellen om te komen tot eenheid in de rechtspraak over in ternationale straffen in het voetbal. Dat is de uitkomst van het eerste congres over sportrecht, dat zaterdag in Madrid afliep. Het volgend congres zal in 1983 in Mexico plaatsheb ben. Tot dan zal een inventarisatie worden gemaakt van alle straffen die voor de verschillende vergrijpen in het voetbal worden gegeven. BUENOS AIRES De uitscha keling van het Argentijnse elf tal in de tweede ronde van het wereldkampioenschap voetbal in Spanje heeft de Argentijnse pers heftige reacties ontlokt. Vooral trainer Cesar Luis Me notti moet het ontgelden. Het populaire dagblad Tronica schrijft: „De leugen is achter haald. De Braziliaanse superio riteit maakt een einde aan Me- notti's voorwendsels". Diaro Popular's paginabrede kop luidt: „Ze zijn allen meelijwek kend, niet alleen Menotti." Unaniem wordt in de sportbla den de eigenzinnigheid van Menotti opgevoerd als voor naamste oorzaak van de te leurstellende resultaten. In een interview met het Argentijnse ochtendblad Clarin heeft Cesar Menotti zijn afscheid als bondscoach van het Argentijn se elftal aangekondigd. „Mijn besluit is gevallen. Ik ga niet verder", zegt hij. De 45-jarige trainer is van oordeel dat een nieuwe man het nationale elftal met frisse ideeën beter kan motiveren. „Er zijn nu veel mensen die zeggen dat ik het zinkende schip verlaat. Ik laat ze praten." Programma WK Groep B (Bernabeustadion in Madrid): vandaag (21 uur): Engeland - Spanje Groep C (Sarriastadion in Bar celona): vandaag (17.15 uur): Italië - Brazilië Eerste halve finale (Stadion Nou Camp in Barcelona): donderdag: Polen-winnaar groep C Tweede halve finale (Sevilla): donderdag: winnaar groep C - Frankrijk 1 Om derde en vierde plaats (Ali cante): zaterdag: verliezer eerste hal ve finale-verliezer tweede halve finale finale (Madrid): zondag: winnaar eerste halve finale-winnaar tweede halve fi nale STANDEN: Groep A: 1. Polen 2. Sovjet-Unie 3. België Polen halve-finalist Groep B: 1. West-Duitsland 2. Engeland 3. Spanje Groep C: 1. Brazilië 2. Italië 3. Argentinië 1. Frankrijk 2. Oostenrijk 3. Noord-lerland Frankrijk halve-finalist. Amateurisme in tennisbond Twee zaken, de tennis- school en de part-time buitenlandse coach, hebben weliswaar over de goede bedoedelin- gen van de Nederland se bond geen twijfel la ten bestaan, maar te gelijkertijd aangetoond dat het amateurisme in de vaderlandse tak van de mondiaal zo verza kelijkte sport nog hoogtij viert. Eindelijk wordt dan, wel tien jaar te laat, het initiatief ge nomen om een gericht opleidingsinstituut in het leven te roepen en dan gooien elkaar be concurrerende spon sors roet in het eten. Dat wil zeggen, consta teert de tennisbond dat men de zaken niet bij ster zorgvuldig had voorbereid. Want in dien alle betrokkenen van tevoren onder één noemer waren ge bracht, was in een vroeger stadium duide lijk geworden dat de formule die de bond voorstond, onhaalbaar was. Een staaltje slor dig beleid, zoals dat wel vaker in de Neder landse tennisbond kon worden waar genomen in het laatste decen nium. Het kan niet worden ontkend dat de KNLTB sinds Koen Hehen- kamp het roer overnam van zijn al kort na diens installering inge dommelde voorganger Coert Beek, de malaise in ons land wilde aan pakken. En dat was ook nodig, want het is onbestaanbaar - en wordt in het buitenland met grote verbazing vastgesteld - dat een bond met meer dan een half miljoen leden zo weinig presteert. Uitgaande van dit ge geven was de missie van Hehenkamp naar Londen om een buiten landse coach vast te leggen lofwaardig. Maar de uitwerking van deze idee is uiterst cu rieus. De betrokken buitenlandse coach moet jaarlijks maxi maal twee maanden de supervisie over het hele Nederlandse ten- nisgebeuren op .zich nemen. Daarna is alles weer bij het oude, dat wil zeggen, de coaches Fred Hemmes en Jan de Rook hebben weer de leiding. Maar waar dat toe leidt is op dit moment te zien: een bloedeloze toestand. Hemmes' voorganger Rinus Buytelaar was net zo'n coach, te zacht, te weinig autori teit, te weinig buiten landse ervaring, geen persoonlijkheid. En nu wordt een buitenlander voor hooguit twee maanden per jaar aan getrokken. Wat moet die man in slechts acht weken doen? Spelers begeleiden, coaches opleiden, scouten? Het kan hooguit een alle gaartje worden van dit alles. Kortom het effect kan nooit groot zijn. Wat het Nederlandse tennis nodig heeft is een figuur die op lan gere termijn kan wer ken, iemand die voor een aantal jaren kan worden aangetrokken. Pas dan kan wat op po ten worden gezet. Ie mand voor twee maan den contracteren kost relatief te veel, je komt te gauw terecht bij ie mand die op makkelij ke manier zijn bankre kening wil spekken en je schiet het doel volle dig voorbij. Jaren lang was het ar gument voor het uit blijven van actie dat er niemand was te vinden en dat het te veel zou kosten. Nu lijkt Frew McMillan (Zaf) de grootste kandidaat. Maar in bijvoorbeeld T sjecho-Slowakije, waar het tennis floreert als nooit tevoren, zijn voldoende kandidaten die nog goedkoop zijn bovendien. Jaren lang ook zijn in de vader landse tenniswereld ingrijpende stappen uitgebleven, omdat men geen impopulaire maatregelen wilde ne men. Buytelaaar was niet de man die nodig was, Hemmes is dat ook niet, maar hun po sitie was en is vrijwel wankelbaar. Met zachte heelmees ters maak je stinkende wonden. Nederland als doodzieke patënt in het internationale ge beuren moet het bed maar eens verlaten. En daarvoor is een vakbe kwame dokter nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9