Oorlog Libanon centraal in |esprek Van Agt-Moebarak Britse politie doodt drievoudige moordenaar Palestijnen willen vasthouden aan twee bataljons in Libanon Half miljoen toeschouwers bij landing ruimteveer Acht doden bij onlusten in Z-Afrika ïrits treinverkeer Jgt opnieuw plat Geheimzinnigheid rond dood president Dominica IA KLOPJACHT VAN ZEVENTIEN DAGEN 4JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JULI 1982 PAGINA 7 redesbewegingen agen NAVO afzien 'in gebruik kernwapens ts USSEL Vertegenwoordigers Westeuropese vredesbewegin- hebben gisteren in Brussel ter el uiting van een driedaagse bij lkomst de NAVO opgeroepen, nals de Sovjet-Unie te verkla- dat zij niet als eerste kernwa- is zal gebruiken. Zij verwezen llur de speciale verklaring hier- ot :r van president Brezjnev. Onge- <>r 800 aanhangers van vredesbe- v gingen uit West-Europa waren Brussel bijeen. Zij spraken hun pe bezorgdheid uit over de be- h pening in oost en west en pleit- voor een kernwapenvrije zone Europa. Vliegtuigkaper alsnog gearresteerd COLOMBO De president van Sri Lanka heeft zaterdag de arrestatie ge last van de man die bij de kaping van een Italiaanse Boeing-747 een losgeld van 30.000 dollar wist los te krijgen door te dreigen met nep-dymamietsta- ven. De 33-jarige Sepala Ekanayake, die vorig jaar wegens drugsmokkel uit Italië was gezet en grote wrok tegen de Italianen koesterde, was afgelopen donderdag als een held binnengehaald na de vreedzame afwikkeling van de kaping op Bangkok. Aanvankelijk had de regering laten weten dat zij niets tegen de kaper zou ondernemen waarop de Italianen boos reageerden. Italië heeft om uitlevering van de man gevraagd. Argentinië onderzoekt oorzaken nederlaag BUENOS AIRES Een tribu- naai van drie gepensioneerde Argentijnse generaals gaat uit zoeken, waarom de oorlog met Groot-Brittannië om de Falk land Eilanden op een nederlaag is uitgelopen. Of officieren die grote fouten hebben begaan ook voor de krijgsraad zullen moe ten verschijnen is niet bekend. De afgelopen weken hebben la gere militairen vaak ernstige beschuldigingen - bijvoorbeeld laf gedrag geuit aan het adres van hun bevelhebbers. Ook die klachten zullen worden onderzocht. De la Madrid winnaar verkiezingen Mexico MEXICO-STAD Miguel de la Madrid, de kandidaat van de in Mexico aan de macht ziinde Institutio- neel-Revolutionaire Partij (IRP), is geheel volgens de verwachting winnaar ge worden van de gisteren gehouden presidentsver kiezingen. De la Madrid (47) wordt op 1 december voor een periode van zes jaar president, als opvolger van de huidige machtheb ber president Jose Lopez Portillo. De oppositie heeft de IRP van fraude en inti midatie beschuldigd en de uitslag aangevochten. Paus naar El Salvador SAN SALVADOR Paus Johannes Paulus II zal me dio volgend jaar een reis maken naar Midden-Ameri- ka. Hij zal dan onder meer een bezoek brengen aan het door een burgeroorlog ge teisterde El Salvador. Dit heeft de aartsbisschop van San Salvador Arturo Rivera y Damas gisteren in een preek laten weten. De paus zal verder bezoeken bren gen aan Guatemala en Ni caragua. Een Vaticaanse woordvoerder heeft beves tigd dat de paus naar Mid- den-Amerika zal gaan. Rechtse Internationale PARIJS Conser vatieve en liberale politieke leiders uit Europa, de Verenig de Staten, Azië en Australië hebben gisteren in Parijs besloten tot de op richting van een „centrum-rechtse In ternationale", als te genhanger van de Socialistische Inter nationale. De ver wachting is dat de definitieve oprich ting over enige maanden haar be slag krijgt. >g (Van onze speciale rslaggever Rik in 't Hout) JRO Premier en mi- van buitenlandse ;en Van Agt is vandaag, gisteravond laat met regeringsvliegtuig te gearriveerd, begon- 11 aan het officiële ge- lte van een vierdaags eioek aan Egypte. De r »ds begin dit jaar af ge roken komst van de Ne- rlandse minister van p itenlandse zaken heeft extra betekenis ge degen door de oorlog in ianon. Dit onderwerp °$nd dan ook centraal in meeste gesprekken die Agt, als opvolger van i<an der Stoel, vandaag in iïro voerde. esident Hosni Moebarak ontving de minister om tien uur in het Orouba-paleis. Na kransleggingen bij het graf van de vermoorde president Sadat en het graf van de onbe kende soldaat volgden ont moetingen met premier Mo- hieddin en de beide ministers van Buitenlandse Zaken, Ka- mal Hassan Ali en Boutros Chali. Volgens ingewijden hecht men in Katro veel be lang aan deze gesprekken, te meer omdat Van Agt ook deel uitmaakt van de Raad van Mi nisters van de Europese Ge meenschap. Geschokt Dit laatste is vooral van be lang, nu Egypte probeert steun te verwerven voor zijn be moeienis met het lot van de PLO in in Libanon. President Moebarak meent dat de EG een rol dient te spelen in deze kwestie, temeer omdat zijn vertrouwen in de Verenigde Staten ernstig is geschokt. Een paar dagen geleden beschul digde Boutros Chali de inmid dels demissionaire minister Alexander Haig ervan, dat hij het groene lifcht had gegeven voor de invasie van Israël in Libanon. De ontkenning van gresident Reagan noemde outros Chali onwaar. „Haig wist er wel degelijk van". Nu zij de VS niet meer ver trouwen zoeken de Egyptena- ren elders steun voor hun plannen met betrekking tot de PLO. Moebarak heeft aan de PLO-leiders, met name Yasser Arafat, voorgesteld naar Katro te komen om hier een rege ring in ballingschap te vor men. Vanuit die positie zou de PLO dan kunnen deelnemen aan de nog te voeren onder handelingen tussen Egypte, Is raël en de Verenigde Staten. Volgens de akkoorden van Camp David dienen de Pales- tijnen in de nabije toekomst een zekere mate van autono mie te verkrijgen in een eigen febied. De zes- achtduizend 'LO-soldaten in West-Beiroet zijn overigens niet zo welkom in Egypte. Het merendeel van hen zou maar verspreid moe ten worden over andere Ara bische landen. Luisterend Wat betreft het lot van de Pa- lestijnen, zowel nu als in de nabije toekomst, kan de Euro pese Gemeenschap zeker haar invloed aanwenden, meent Moebarak. De EG zou naar zijn mening druk op Israël kunnen uitoefenen om 1) West-Beiroet niet aan te vallen en 2) mee te werken aan autono mie voor de Palestijnen. Ne derlandse diplomaten veron derstellen dat Moebarak mo menteel voor de PLO probeert „te redden wat er nog te red den valt. In kringen van Buitenlandse Zaken verwacht men dat mi nister Van Agt zich vooral „luisterend" zal opstellen. Er wordt op gewezen dat de EG vorige week in Brussel een verklaring over de kwestie-Li- banon heeft uitgegeven. Daar in wordt Israël krachtig ver oordeeld en wordt aangedron gen op het terugtrekken van alle vreemde troepen (behalve Unifil), maar wordt anderzijds geen Europees initiatief in het vooruitzicht gesteld. Een po ging van Frankrijk de PLO te zien als een „essentiële ge sprekspartner", die zelf een staasvorm zou mogen kiezen, leed schipbreuk. West-Duits- land, Groot-Brittannië, Dene marken en Nederland wensten de PLO te blijven zien als „één van de vertegenwoordi gers van het Palestijnse volk". Vredesleger Morgen gaat Van Agt eerst de pyramiden en de sfinx bekij ken, waarna het programma een bezoek vermeldt aan een boerderij, waar nu tweedui zend en straks drieduizend Nederlandse koeien lopen, 's Middags gaat de minister per vliegtuig naar de MFO, de multinationale vredesmacht in de Sinaï-woestijn. Nederland neemt met 108 man deel aan de in totaal 2500 man sterke MFO, die sinds 25 april een buffer vormt tussen Egypte en Israël. Van Agt komt alleen in het kamp El Gorah, gelegen in het Noorden, vlak tegen de grens met Israël. Er is geen tijd voor een bezoek aan het andere „Nederlandse" kamp, bij Sharm el Sheik, in het zui delijkste puntje van de Sinat. in Groot-Brittannië als gevolg van de gisteren begon- ïh treinstaking: overvolle wegen en geheel lege rails, zoals hier n het Londense Waterloo Station. (Van onze correspondent Roger Simons) li INDEN De meeste van de bijna 25.000 Britse machinisten gisteren begonnen aan een staking voor onbepaalde tijd. Het I oep dat premier Thatcher zaterdag op de treinbestuurders id zij verwees naar het Britse pattriotisme na de Falkland- log bleef zonder effect. Het is de tweede spoorwegstaking een week en de derde van dit jaar. Vanmorgen zat het weg- v 'keer op talrijke plaatsen in de knoop, omdat veel mensen de eigen auto het werk probeerden te bereiken. staking is een protest tegen de plannen van British Rail om uwe dienstroosters in te voeren. Daarin wordt van de werk- j ners meer flexibiliteit in de werktijden gevraagd. De vak- ïd wil meer overleg en houdt vast aan het systeem van werk- jen van telkens 8 uur, dat dateert van 1919. Dat systeem geeft i de gelegenheid om vaak niets te doen en daarnaast veel )bel betaalde overuren te maken. Britse spoorwegen doen al geruime tijd radeloze pogingen huidige onproduktieve systeem te vervangen door een ander rkrooster, waarin minder tijd verloren gaat en het aantal jinbestuurders kan worden beperkt tot ongeveer 14.000. Afge- 3 en winter werd al op 17 afzonderlijke werkdagen tegen de 5 nnen van de directie van British Rail gestaakt. Onderhande gen hebben sindsdien niets opgeleverd. Ditmaal probeert As- 1 de vakbond van treinbestuurders, het met een nationale ac- j van onbeperkte duur. Zowel Aslef als British Rail lijken be- d tot een langdurig gevecht, dat de Britse spoorwegen naar latting elk dag zo'n vijfentwintig miljoen gulden zal gaan kos- mogelijkheid bestaat dat stakende treinbestuurders na een ek ontslagen worden. Als ze dan later opnieuw in dienst wil- treden zullen ze eerst een verklaring moeten ondertekenen, arin zij zeggen het nieuwe werkrooster van British Rail volle- te accepteren. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET De Libanese premier Chefik Wazzan brak gisteren uit protest het overleg met de Ameri kaanse bemiddelaar Phi lip Habib af en zei dat hij pas weer met de Ameri kaanse pendeldiplomaat zou overleggen als de Is- ratiërs de afgrendeling van de doorlaatposten on gedaan hebben gemaakt. Eerder waren de Palestij nen en de Libanese rege ring het eens geworden waren om de Palestijnen tijdelijk twee bataljons van 250 man in het land te laten houden als onder deel van een algemene overeenkomst ter ontwa pening en evacuatie van de Palestijnen uit Beiroet. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gister avond laat met algemene stemmen een resolutie aan vaard waarin wordt opgeroe pen de rechten van de burgers in Libanon te respecteren en waarin iedere vorm van ge weld tegen burgers wordt af gekeurd. Hoewel de resolutie duidelijk tegen Israël was ge richt werd de naam van dat land niet genoemd. Egypte en Frankrijk hebben een gezamenlijk voorstel ont wikkeld voor de terugtocht van alle buitenlandse troepen uit Libanon dat in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties in New York besproken zou moeten worden. Een De Amerikaanse actrice Jane Fonda brengt samen met haar man Tom Hayden op het ogenblik een bezoek aan Israël. ZIJ bezocht gisteren gewonde Israëlische soldaten in een hospitaal In Tel Aviv. Van een van hen kreeg zij een kus. Egyptische woordvoerder raadde zaterdag de leiders van zelfmoord zal de Palestijnse hoopte dat dit plan niet door de PLO aan liever zelfmoord zaak voor toekomstige genera- een Amerikaans veto getrof- te plegen dan de schande te ties onsterfelijk maken en fen zou worden. aanvaarden door zich uit Bei- voedsel geven aan de onver- De Libische leider Khadaffy roet terug te trekken. „Uw mijdelijke revolytie." SANTO DOMINGO De president van de Dominicaan se Republiek (Midden-Ameri- ka), de 71-jarige Antonio Gu zman, is zaterdag in zijn werk kamer in het presidentieel pa leis onder nog niet opgehelder de omstandigheden om het le ven gekomen. Onduidelijk is of hét pistool dat Guzman vasthield toen hij dodelijk ge wond werd gevonden per on geluk is afgegaan, of hij zelf moord heeit gepleegd of dat hij is vermoord. De 71-jarige Guzman was sinds 1978 president van Do minica. Op 16 augustus zou hij het leiderschap overdragen aan de eerder dit jaar gekozen liberale jurist Salvador Jorge Blanco. Diens installatie, zo werd gisteren benadrukt, zal gewoon doorgaan. Tot die dag wordt het presidentschap waargenomen door de vice- president Jacobo Majluta. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren desgevraagd, dat er volgens hem sprake is van zelfmoord. LOS ANGELES Voor de ogen van naar schat ting 500.000 toeschouwers en miljoenen televisiekij kers is het Amerikaanse ruimteveer Columbia gis teren, na een reis van ze ven dagen in de ruimte, veilig op aarde terugge keerd. Het was de vierde en laatste proefvlucht. Onder de aanwezigen be vonden zich president en mevrouw Reagen. Zij had den de viering van Ame- rika's onafhankelijkheids dag (4 juli) aangegrepen om de beide astronauten onderaan de trap van de Columbia als eersten te begroeten. De landing werd uitgevoerd op de luchtmachtsbasis Ed wards in Californië. Voor de eerste maal werd het toestel op een betonnen landingsbaan aan de grond gezet. Tijdens de afgelopen zeven dagen zijn medische, wetenschappelijke en militaire proefnemingen verricht Na terugkeer op aar de bleken de astronauten Tho mas Mattingly en Henry Hartsfield in een uitstekende conditie te verkeren. President Reagan heeft de lan ding van de Columbia gisteren aangegrepen om wat meer duidelijkheid te verschaffen over het Amerikaanse ruimte vaartbeleid in de komende ja ren. Belangrijk zijn volgens hem het versterken van de Amerikaanse veiligheid, het behoud van het leiderschap bij de verkenning van de ruimte, het behalen van wetenschap pelijke en economische voor delen en het voorkomen van militaire overheersing in de ruimte. President en mevrouw Reagan (midden) kijken vanaf een tribune naar de landing van het ruimteveer Columbia. Naast hen de vlie gers van de eerste Columbia-ruimtereis: Dick Truly (links) en Joe Engle (rechts). JOHANNESBURG Bij hevige botsingen tussen stakende zwarte mijnwer kers bij vier goudmijnen in Transvaal en de Zuida- frikaanse politie zijn on der de stakers zijn zeker acht doden gevallen. De onlusten braken donder dag uit. Volgens woord voerders van de mijnen kwam het tot de ongere geldheden doordat de ar beiders die onder de grond werken meer1 sala risverhoging was toege kend dan degenen die bo vengronds werken. Een menigte van ongeveer vierduizend zwarte mijnwer-' kers stak vrijdagnacht ten zuidwesten van Johannesburg een gebouw van de overheid in brand. Ook gingen zij over tot vernieling van barakken en de auto's van blanken. De autoriteiten verklaarden dat zij eerst geprobeerd hadden met behulp van traangasgra naten de orde te herstellen. Toen dat niet lukte, was „uit zelfverdediging" op de menig te geschoten. Behalve de zes doden waren er vijf mijnwer kers zwaar gewond geraakt. De directie van de goudmijnen heeft bekend gemaakt dat zij enige honderden „raddraaiers heeft ontslagen. Meer dan dui zend zwarte mijnwerkers zou- den zelf hun ontslag hebben genomen. De meeste zwarte mijnwerkers Zijn contractarbeiders afkom stig uit Zuidafrikaanse buur landen of de zogenaamde thuislanden. Zij verrichten jn de mijnen ongeschoold werk. Het geschoolde werk is vol gens de apartheidswetgeving voorbehouden aan blanken. (Van onze correspondent Roger Simons)- )NDEN Zwaar gewapende politiemannen hebben itermorgen in het Noord-Engelse stadje Malton de ievoudige moordenaar Barry Prudom (36), op wie zij dagen lang jacht hebben gemaakt, in het nauw ge- even en doodgeschoten. Prudom had drie brutale lorden op zijn geweten, gepleegd in Harrogate, Gir- en Malton. Twee van zijn slachtoffers waren poli- mannen. Volgens een zegsman van de politie had Prudom, toen hij in de val zat, geweigerd zich over te geven. Hij had integendeel nog geschoten op de mannen van de wet, die daarna niet langer aar zelden om hem zelf onder vuur te nemen. Prudom werd dode lijk getroffen. In zijn rechterhand hield hij nog een automati sche revolver geklemd. Na Prudoms laatste moord afgelopen maandag in het marktstad je Malton in Noord-Yorkshire speurden honderden gewapende politiemannen niet alleen die gemeente, maar ook de omliggen de velden, bossen en weilanden af. Zij volgden een spoor dat hen het steeds verder van het stadje bracht. Gisteren werd dui delijk dat Prudom Malton nooit verlaten had. Zaterdagmiddag drong hij daar de woning van een bejaard echtpaar binnen. Hij bedreigde hen, waarna zij hem eten gaven. Hij deed hen geen kwaad. Zondagmorgen knoopte Prudom de oude man en de vrouw vast, waarna hij omstreeks drie uur het huis verliet. Om dat zijn voeten vol blaren stonden, kon hij niet goed meer lopen. Hij trachtte zich te verschuilen in een naburige tennisclub, vlak bij het politiebureau van Malton. Enige tijd later slaagde het bejaarde echtpaar erin zich te bevrij den. De man telefoneerde naar de politie. Deze zond 60 scherp schutters. Het Britse leger zorgde per hefschroefvliegtuig voor speciale verdovingsgranaten en CS-gas. Iedereen hoopte dat Prudom levend gevangen genomen zou kunnen worden. Maar de schietpartij, die door hemzelf ontketend werd, maakte zijn arrestatie onmogelijk. Het stoffelijke overschot van Prudom is overgebracht naar een ziekenhuis, waar vandaag sectie verricht wordt. Prudom was af komstig uit Leeds, en elektricien van beroep. Tijdens zijn opspo ring zei de politie, dat hij kennelijk een specialist was in overle vingstechnieken. Hij haa een militaire opleiding genoten bij de geheimzinnige SAS-commando's, maar bleek na verloop van tijd ongeschikt voor de dienst.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7