Te veel lood in Leids drinkwater Hu llfgmila ONDERZOEK WATERLEIDINGBEDRIJVEN WIJST UIT: Annelies van den Broek wint ruwe diamant VANAF 6 JULI 1982 15.00 UUR, NIEUW TELEFOONNUMMER ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN 071-269111 'i Wespen: slechts in uiterste noodzaak bestrij'den STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JULI 1982 PAGINA 3 Consternatie aan Oranjegracht LEIDEN De Leidse politie heeft za terdagavond de handen vol gehad aan een laveloze man, die voor onrust zorg-; de op de Oranjegracht. De beschonken man had zich neergevlijd in een tuintje van een van de woningen aan de gracht, dit tot groot ongenoegen van de bewoners. Deze riepen de politie te hulp. De agenten wilden de man ter ont nuchtering meenemen naar het bureau. De man verzette zich hevig. Even later kwamen ook de beide ouders van de man aanlopen. De vader eiste zijn zoon, op. Uiteindelijk slaagde de politie erinj de dronken man mee te nemen. De va der moest zich onder medische behan-; deling stellen wegens ademhalings moeilijkheden. Geluids apparatuur gestolen LEIDEN Voor een bedrag van 18.000 gulden aan video-re corders en geluidsap paratuur is in de nacht van donderdag op vrijdag gestolenj uit een winkel aan1 de Nieuwe Rijn. De inbraak werd ge pleegd door het rol luik op te lichten en een ruit van de toe gangsdeur in te slaan. Bromfietsers doorgereden na aanrijding LEIDEN Twee bromfietsers werden vrijdagavond om half elf verbaliseerd, nadat ze doorgereden waren na een aanrij ding met een personenauto. De aanhouding had plaats in de Paramaribostraat. Daar hield de bemanning van een surveil lancewagen een 17-jarige jongen op de bromfiets aan die zon der valhelm reed. Enkele ogenblikken later stopte een personenauto bij de politie en de bestuurder meldde, dat hij korte tijd daarvoor door de jon geman was aangereden. Ook een tweede bromfietser was daarbij betrokken. Deze kwam enkele ogenbikken later langsrijden. Deze bromfietser negeerde het stopteken van de agenten, reed vervolgens bijna een agent omver en kwam daarbij ten val. Het bleek een 15-jarige Leidenaar te zijn. Het tweetal is verbaliseerd wegens het doorrijden na een aanrijding, terwijl de jongste ook nog eens een verbaal wegens het negeren van een stopteken aan de broek kreeg. Jongens gewond LEIDEN Twee 16-jarige jongens uit Leiden zijn gis termorgen om half twaalf gewond geraakt op de Sitter- laan. Het tweetal reed op een bromfiets over de Sitter- laan. De bestuurder raakte, vermoedelijk door een te hoge snelheid, de macht over het stuur kwijt. De brommer botste tegen een geparkeerde auto. De be stuurder en de duo-passagier werden van de brommer ge slingerd en zijn opgenomen in het AZL. Zeven arrestaties wegens geweldpleging LEIDEN Zeven Leidse jon geren zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag om twee uur aangehouden in de Vrou- wensteeg. De jongens hadden kort daar voor op de Turfmarkt een eta lageruit vernield en vier pas santen (uit Roelofarendsveen en Oude Wetering) mishan deld. Op de Apothekersdijk werd een fiets vernield en in de gracht geworpen. De arres tatie van het zevental, in leef tijd variërend van 16 tot 18 jaar, leverde geen moeilijkhe den op. LEIDEN Het Leidse drinkwater bevat te veel lood. Dit is gebleken uit een onderzoek van de ge zamenlijke waterleiding bedrijven (VEWIN), het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening (RIV) en het Keuringsinstituut voor Waterleidingartike len (KIWA). Uit het onderzoek is geble ken dat in twintig procent van de genomen monsters van het drinkwater meer dan 50 microgram lood zat en dat ligt ver boven de EG- norm. De hoge loodbelasting in het water komt vooral door gebruik van loden wa terleidingen. Lood kan nadelig zijn voor de ontwikkeling van de her senen en het zenuwstelsel. Vooral kleine kinderen zou den op die manier nadelen kunnen ondervinden. Volgens de huidige inzichten krijgt de mens ongeveer 10 tot 20 procent van alle lood binnen via het drinkwater. Dit dan vooral daar waar lo den waterleidingen gebruikt zijn, hetgeen vooral in oude re stadswijken het geval is. Naar schatting hebben tussen 850.000 en 1,2 miljoen wonin gen in ons land nog loden waterleidingen. Dit is onge veer 20 procent van het tota le woningbestand, hetgeen zou betekenen dat ongeveer 2,5 miljoen mensen water uit loden leidingen krijgen. Eerder dit jaar liet staatsse cretaris I. Lambers van volksgezondheid en milieu hygiëne weten dat het lood- gehalte in water vooral aan gepakt diende te worden door het veranderen van de aard van het water. Dit zou kunnen door water minder zuur te maken, waardoor minder lood in het water wordt opgelost. Verlaging van de zuurgraad van het water zal leiden tot een ont harding van het water. On langs is vast komen te staan uit onderzoek, dat een ont harding van het water bij het waterleidingbedrijf centraal kan staan, zonder dat dit na delen voor de volksgezond heid zal opleveren. Ook kunnen loden waterlei dingen vervangen worden. Dit is niet alleen duur, naar schatting 1,5 tot 3 miljard gulden, maar bovendien zijn vaak de papieren weg, waar uit afgeleid kan worden waar nog loden leidingen ge bruikt zijn. Een derde maat regel is om water dat lang in de leidingen gestaan heeft eerst enige tijd te laten door stromen voor het te gebrui ken. Dit is vooral van belang voor kinderen en zuigelin gen, die lood uit het water gemakkelijker opnemen dan volwassenen. Telefoonnummer AZL Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) schakelt morgen over op een nieuwe telefooncentrale. Vanaf morgen is het AZL op een nieuw centraal nummer te lefonisch bereikbaar. Dit nummer is: 071-269111. Na de in gebruik name van de nieuwe centrale zullen alle af delingen en centrale diensten via een doorkiessysteem, direct bereikbaar zijn. De periode van wachten op doorverbinding naar de afdeling is daarmee definitief voorbij. De bouw van de nieuwe centrale begon in sep tember 1981. Het ziekenhuis blijft 2000 toestellen hou den. De oude centrale wordt overgenomen door de Leidse universiteit Vara-leden vergadering De afdeling Rijn- en Bollenstreek van de Vara houdt woensdag 7 juli om acht uur een extra ledenvergadering in „Wienerwald" aan de Leidse Steenstraat. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Na afloop van het huishoudelijke deel van de vergadering spreekt G. Heyne den Bak. politiek adviseur van oud-mi- nister Van der Louw en lid van het partijbestuur van de PvdA over de te verwachten ontwikkelingen van de om roep in ons land. De prijsuitreiking in de Pieterskerk. OP LAATSTE DAG VAN „TUSSEN HEMEL EN AARDE" LEIDEN De ruimte vaart-tentoonstelling „Tussen hemel en aarde" die woensdag 16 juni werd geopend, is door ruim twintigduizend mensen bezocht. Duizenden bezoe kers, die de tentoonstel ling in de Pieterskerk be keken, deden mee aan een prijsvraag. Gisteren, op de laatste dag van „Tussen hemel en aarde" werden de winnaars van de prijsvraag bekend ge maakt. De tienjarige An nelies van den Broek werd winnaar van de hoofdprijs, een zes-karaats ruwe diamant. Gezien de leeftijd van de prijs- winnares, wat heeft een tienja rige aan een ruwe diamant van vierhonderd gulden?, deed de organisatie er nog een aan tal cadeaus bij. Annelies van den Broek, die gisteren niet in de Pieterskerk aanwezig was, krijgt nu ook een zilveren armbandje en ruimtevaart spullen. De drie andere hoofdprijzen gingen naar de zestienjarige Radboud Bruinsma uit Lisse. Hij kreeg een mgdel van de Ariane raket. P. de Best (75 jaar oud) uit Leiden ontving een model van een OTS-sate- liet. De 31-jarige Henri Bran denburg uit Leiden won een model van de wetenschapssa- teliet Exosat. In totaal ontvin gen honderd mensen een prijs. De tentoonstelling, die werd verzorgd door Estec, wordt nu naar Wenen getransporteerd. In die stad wordt in augustus een conferentie over het vreedzaam gebruik van de ruimte gehouden. Vindersloon bleef achterwege LEIDEN De politie moest er zaterdagavond aan te pas- komen om een ruzie te sussen tussen de vinder van een bankbiljet van honderd gulden en de man, die zei het biljet te hebben verloren. Een Leide naar had het bankbiljet op de Beestenmarkt gevonden. Toen hij vroeg wie het had verloren, was er snel een kandidaat. Deze accepteerde zonder moei te de vondst. Er ontstond daar na ruzie over het zogenaamde vindersloon. De vinder eiste tien procent op en de bezitter van het biljet weigerde dit te geven. De politie kwam tus senbeide. maar bood geen op lossing waar beide partijen te vreden mee waren. De vinder vertrok vervolgens zonder ook maar een bedankje te hebben ontvangen. BURGERLIJKE /STAND geboren Hendrik, z.v. H. Ciere en A. C. van Iterson; Sophia, d.v J. Slootweg en J. Brak; Adrianus Hendrikus, z.v. C. van der Niet en J. M. van Rhijn; Cornelis, z.v. A. van Duijn en N. P. Guijt; Adriana Clasina, d.v. P. G. W. Brussee en C. Rietkerk; Idske Corne lia Lydia, d.v. J. I. Kremer Hovinga en M. C. A. Bakker; Renate. d.v. H. N. Koster en G. Hoogendijk; Inge, d.v. H. van der Lelie en L. P. Glas bergen; Steven, z.v. L. A. van den Haak en S. C. Schats; Francisca, d.v. A. Stouten en P. J. Jagel. Overleden: L. W. van Pelt, geb. 12- 12-1914, man; J. J. Kroft, geb. 23-11- 1920, man; G. Smit, geb. 25-1-1897, vrl. geh. gew. met J. J. van der Steen; L. de Vries, geb. 15-6-1898, man; S. I. Y. M. van Rijs. geb. 27-9- 1973, vrl.; B. J. van der Dussen, geb. 7-3-1976, man; H. van der Meij. geb. 10-6-1889, man; F. Veenstra, geb. 3- 12-1897, vrl. geh. gew. met A. Muil- Gehuwd: D. M. Boelee en J. de Groot; A. J. B. M. Brandenburg en C. J. Cazander; R. de Ligny en S. Hons- beek; G. J. C. van den Berg en S. van Maanen; A. A. G. van der Hoeven en C. M. E. Otgaar; J. M. Paardekooper en M. C. J. Onderwater; H. van der Born en J. G. Bavelaar; Evert Blankensteijn en Ans Ages van het comité „Tegen Atoomtaken Valkenburg" overhandi gen Officier van Dienst, de heer Van Hoorn, het ludieke cadeau en het manifest. Massaal protest tegen atoomtaken Valkenburg VALKENBURG Duizend mensen uit Leiden en omge ving deden zaterdag mee aan de demonstratieve fietstocht voor de vrede. Doel van de door het comité „Tegen Atoomtaken Valkenburg" ge organiseerde tocht was de Ma rine Viegbasis in Valkenburg. De demonstranten protesteer den aldus tegen de atoomtaken van de op de basis gestatio neerde Neptune-vliegtuigen en tegen de atoomtaken van de eventueel op Valkenburg te plaatsen Orion-vliegtuigen. Na de tocht werd een manifestatie op een tegenover de basis gele gen parkeerterrein gehouden. Aan de officier van dienst van de basis werden een manifest en een ludiek cadeau overhan digd. De fietstocht had het karakter van een estafette. Gestart werd in Leiden. Via Oegst- geest, Warmond, Sassenheim, Voorhout, Noordwijkerhout, Noordwijk en Katwijk werd de basis in Valkenburg zonder moeilijkheden bereikt. In Val kenburg voerden Wilke Schram van het IKV en Guus van Teeseling van „Stop de N Bom" het woord en verzorg den de groepen „Rapaille" en de „Eeuwigdurende bijstand" optredens. Rond vijf uur wer den aan de officier van dienst, de heer Van Hoorn, een mani fest en een ludiek cadeau, een wit fietswiel, overhandigd. Het cadeau symboliseert vol gens de demonstranten de af keer van atoomdreiging en kernbewapening. De demon stranten riepen degenen, die werken op de basis, op om te praten en te denken over kernwapens en ontwapening. Ook werd een brief aan de mi nisters van buitenlandse zaken en defensie en het parlement gestuurd. In dat schrijven wordt gevraagd om vliegbasis Valkenburg geen atoomtaken te geven. Ook verklaarden de demonstranten zich solidair met het Vrouwenvredeskamp. Wethouder D. Tesselaar op „Cronesteyn". NA OPENING CRONESTEYN Leidse volkstuinders uit de problemen LEIDEN Wethouder D. Tesselaar droeg zaterdagoch tend het volkstuinencomplex Cronesteyn over aan de Leidse Bond van Amateurtuinders. Het complex aan de Vrouwen- weg is 18 hectare groot en be staat uit 307 tuinen. Met deze uitbreiding zijn de Leidse tuin ders in één klap uit de moei lijkheden. De overdracht had een offi cieus karakter. Omdat Crones teyn momenteel nog niet vol ledig bezet is en daarom een voorlopig bestuur heeft, neemt de Leidse Bond de verant woording voor de tuinen. Wanneer de ruim driehonderd bewoners van Cronesteyn een officieel bestuur hebben geko zen, draagt de Leidse bond het complex aan dat bestuur over. Door de uitbreiding van Cro nesteyn heeft Leiden nu 1300 volkstuinen. De huur van een tuin in Cronesteyn kost vijftig cent per vierkante meter per jaar. Op het complex is plaats ingeruimd voor een aantal bio- logisch-dynamische tuinen. Vóór de Tweede Wereldoorlog waren er in Leiden 2000 volkstuinen. De Leidse bond wil terug naar dat aantal. Mo menteel wordt met de ge meente Leiden onderhandeld over de aanleg van zeventig tuinen in Stevenshof. De Leid se bond wil overigens geen grote volkstuincomplexen meer. Men denkt aan de aan leg van een klein aantal tui nen in de buurt van woonker nen. De Reinigingsdienst brengt een serie van de bewoners zich in huis nestelen informatiebulletins uit over lastige en bij terugkomst van vakantie voor insekten in huis. In zes afleveringen de nodige verrassingen zorgen. Infor- worden ze door de Leidse Courant be- matie over bestrijding van insekten sproken. Vooral nu de vakanties zijn bij de directie Reiniging, Noord er- aangebroken, kunnen vlooien, wes- straat 18 tel. 212411. pen en ander gedierte bij afwezigheid Wespen komen in Neder land in twee soorten voor, de gewone en de Duitse wesp. Het verschil tussen beiden is echter nauwelijks te onderschei den en steken doen ze ook allebei, zij het alleen wanneer ze in het nauw gedreven worden. Wespen behoren tot de cate gorie van sociaal levende in sekten. ze leven in grote groe pen bij elkaar. In een goed ontwikkeld volk leven zo'n 5000 individuen. In het voorjaar legt het reeds in het najaar bevruchte wijfje, de koningin, een nest aan, meestal in de grond of op be schutte plaatsen, in schuren, muurholten, spouwmuren of onder het dak. De raten zijn gemaakt van grijze of bruin- gelige stof, bereid uit door het insekt fijngekauwde hout- of andere vezels. In de cellen van deze raat legt de koningin haar eitjes. De daaruitkomen- de larven worden ook door haar verzorgd. Na een maand ontstaan na verpopping de werksters. Zij lijken veel op de koningin maar zijn iets kleiner. Deze werksters zijn ook van het vrouwelijk ge slacht, doch onvruchtbaar. Zij zijn het die, als ze in het ge drang komen, gaan steken. In het najaar worden de man netjes-wespen geboren en kort daarna nieuwe en wei- vruchtbare wijfjes. Beide ver laten het nest om te paren waarna de mannetjes vrijwel onmiddellijk sterven. In de loop van het najaar verlaten alle inwoners het nest dat on bewoond wordt achtergelaten. De jonge bevruchte wijfjes zoeken een beschutte plaats om de winter door te brengen om in het voorjaar een nieu we kolonie te stichten. De ta melijk grote wespen die in het vroege voorjaar rondvliegen zijn vrijwel altijd de jonge ko ninginnen. Wespen eten uit bloemen af komstige nectar maar ook vloeibare 'voedingsmiddelen zoals stroop en limonade. Daarnaast vangen en consu meren zij andere insekten. Ook vlees van kadavers, mits vers en met beschadigde huid, wordt door wespen gegeten. Hieruit blijkt dat wespen een nuttige rol spelen in de na tuur door het opruimen van afval en schadelijke of hin derlijk insecten. Wespen mo gen dan ook slechts in uiterste noodzaak verdelgd worden. Is dit echter toch noodzakelijk dan kan een leek dit het beste doen door poedervormig in secticide aan te brengen in de openingen waar wespen in en uit kruipen. Dit kunnen nes topeningen zijn maar ook ope ningen in een gebouw, venti latieopeningen of gaten bij kozijnen. Het insecticide dient als werkzame stof propoxur (Baygonstuif in plastic strooi- of knijpbus of in poederspuit), bendiocarb (Ficam-D) of Lin- daan-methoxychloor (Omyl- poeder in metalen strooidoös- je) te bevatten. Deze behande ling dient bij voorkeur 's avonds of bij koel weer te ge schieden als de wespen in het nest zijn. Doet men dit niet dan loopt men de kans te worden aangevallen. De be doeling is dat binnenkomende wespen het poeder meenemen en in het nest brengen waar door larven en koningin wor den gedood. Wespenbestrijding door de reinigingsdienst is niet koste loos. Vooraf dient een waar borgsom betaald te worden waarvan de bestrijdingsmid delen worden betaald.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3