Brazilië: titel komt in zicht Italiaanse ploeg luistert naar advies van president Plaatsingslijst Europese bekerstrijd MYKV definitief dakloos PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 JULI 1982 PAGINA 9 WK VOETBAL OP TV Vandaag DUITSLAND I 18.05 uur DUITSLAND 2 21.50 uur NEDERLAND 217.05 uur 20.50 uur BRT 2 17.05 uur 20.30 uur 20.50 uur DUITSLAND 2 16.30 uur 17.05 uur 20.30 uur 20.50 uur 22.45 uur nÊdÊruvnD 117.05 uur 20.50 uur 20.50 uur DUITSLAND I 10.03 uur 16.45 uur 17.15 uur 20.45 uur 21.00 uur 23.30 uur Finaleronde groep D: Noord lerland-FrankrIJk (r) Finaleronde groep A: Sovjet Unie-Polen (r) Noord lerland-Frankrijk (r) Noord lerland-Frankrijk (s) Sovjet Unie-Polen (r) Studioprogramma Noord lerland-Frankrijk (r) Studioprogramma Sovjet Unie-Polen (r) Studioprogramma Finaleronde groep C: Brazlllë-ltallë (r) Finaleronde groep B: Spanje-Engeland (r) Brazilië-ltalië (r) Sovjet Unie-Polen en Noord lerland-Frankrijk (s) Spanje-Engeland (r) De wedstrijden van gisteren Studioprogramma Brazilië-ltalië (r) Studioprogramma Spanje-Engeland (r) Studioprogramma Een zoek- plaatje: waar is Klaus Fi scher, de man die West- Duitsland aan de twee de treffer te gen Spanje hielp? Wie wel te zien zijn, zijn de uitgelaten Manfred Kaltz (met baard), Hans-Peter Briegel, Karl- Heinz Förster en Uli Stieli- ke (met snor). ARCELONA Met de fereldkampioen van 1978 gisteren gespeeld, door et sterkste, beweeglijk- je, sierlijkste, oorspron- blijkste, vaardigste en intasierijkste voetbalelf- il van dit moment. Brazi- haalde de Argentijnen guurlijk onderuit, nadat jelgië en Italië dit ook al edden gedaan. De score fas 31. Onthutsender bör Argentinië was de lanier waarop de uitslag It stand kwam. De Brazi- anen voetbalden zoals zij 'ilden, zij speelden alsof joeweit, El Salvador of euw-Zeeland de tegen- nder was. jet als tegen Italië had Argen- nië lange periode balbezit, aar de Brazilianen maakten ch er in het geheel niet druk in. Zij voelden instuïtief, dat pze tegenstander niets ge- aarlijks had. Balbezit van de rgentijnen leidde bij iedere plgende stap tot vertraging, ilbëzit van de Brazilianen, Is ze het wilden tenminste, it versnelling. Het was als ïn wedstrijd tussen een ren- aard en een ezel. die boven- jen geleidelijk nukkiger werd pdat het paard zonder zicht- are inspanning deed wat de pel aldoor weer vergeefs pro eerde. Iet-bleek het duidelijkst in de jotfase van de wedstrijd toen jiego Maradona, als een raatvechter Batista in de jik trapte na diens voorgaan- i overtreding tegen Barbas, e Mexicaanse scheidsrechter ubio Vasques stuurde de iurste voetballer van dit mo- fcnt naar de kleedkamer. [Niet in vorm" ïaradona heeft zijn faam in .rgentinië's laatste duel geen joment kunnen waar maken, el de Brazilianen hem 'n seconde een speciale be- king waard hadden geacht. Ïaradona", zei de Argentijn- coach Menotti, „was niet in jn beste vorm vandaag". Me- itti is te veel heer om de spe- s in het openbaar hard te Hen. Hij was ok bereid Bra- ië'enige eer te gunnen, maar It koste hem moeite. „Brazi- heeft artistiek gespeeld, iar niet briljant. Het was mijn gevoel niet zo'n bes wedstrijd. Zij hebben echter (1 de kansen, die zich voor- Iden, gepakt en daarin zijn l' tekort geschoten". ben niet teleurgesteld in prestaties van het elftal. Ik id. dat wij in Spanje de ijd hebben aangekund, dat tegen alle tegenstanders •ben gedaan wat van ons 'irwacht werd. maar dat door imme pech niet hebben kun- Wereldkampioen Argentinië en Maradona gaan af Junior brengt Brazilië op een voorsprong van 3-0 door de bal door de benen van de Argentijnse doelman Ubaldo Fillol te spelen. lanrommelen fazilië had Argentinië een jntal minuten laten aanrom- plen, toen Serginho plotselijk ibrak. Passarella haalde hem Ideruit op dertig meter van it doel. Fillol kon niets doen pt de kogel van die afstand t de vrije trap van Eder en (co drukte de bal tegen het tt. Slechts één aanval en een Jelpunt. Argentinië bleef maar druk uitoefenen, kreeg zowel voor als na rust zes hoekschoppen tegen, (Brazilië niet een) maar bereikte niets. Twintig minu ten na rust liet Falcao Sergin ho, na een foutje van Passarel la, de tweede bal langs Fillol koppen en Zico opende de weg naar Fillol voor linksachter Junior, die het derde doelpunt maakte. Met nog een kwartier te spe len was Brazilië uitgespeeld. De uitgangspositie was beter dan die van de Italianen, die maar met 21 wonnen van Argentinië. Diaz scoorde nog tegen vlak nadat Maradona in de stad van zijn nieuwe werk gever voor een van de ordi nairste overtredingen van het WK van het veld was ge stuurd. Brazilië-Argentinië 31 (10); 12. Zico 10, 68. Serginho 2—0. 74. Ju- nior 30, 89. Diaz 31. Scheidsrech ter: Rubio Vasquez (Mexico). Toe schouwers: 40.000. Gele kaarten: Pas sarella (Arg), Perez. Socrates. Batista (Bra). Rode kaart: Maradona (Arg). Brazilië: Perez; Leandro (82. Edeval- do), Cerezo Oscar, Luizinho, Junior, Falcao, Socrates, Zico (64. Batista); Serginho, Eder. Argentinië: Fillol; Olguin, Passarella, Galvan en Tarantini; Ardiles, Barbas, Kempes (46. Diaz); Calderon, Mara dona, Bertoni (63. Santamaria). West-Duitsland - Spanje Een van de zekerheden van een toernooi om de wereldbe ker is dat het gastland een gro te rol speelt. Spanje maakt echter hierop een uitzonde ring. In de eerste ronde kwam het erg matig voor de dag en na het eerste het beste duel in de tweede ronde heeft het pu al de zekerheid dat het uitge sloten is voor een plaats in de halve finale. Het ging gister avond in het Bernabeustadion in Madrid vrij roemloos met 2- 1 ten onder tegen West-Duits land. Wat velen niet voor mogelijk hadden gehouden kan nu toch weer gebeuren: West-Du its- land in de halve eindstrijd. De enige ploeg, die dit eventueel nog kan verhinderen, is Enge land, dat maandag in Madrid op het uitgeschakelde Spanje stuit. Zelden zal een wedstrijd met meer spanning zijn omgeven dan Spanje - West-Duitsland. Voor het „alles of niets-duel" tegen Spanje had de Westduit- se bondscoach'Derwall zijn elftal weer eens omgegooid. De tegen Engeland hopeloos falende Uwe Reinders en Han- si Milller werden vervangen door Littbarski en Fischer, die tevens de tweemans-aanvalsli- nie vormden. Rummenigge werd daardoor de meest offen sieve middenvelder. Ook het Spaanse elftal was in vergelij king met het laatste duel tegen Noord-Ierland door elkaar ge hutseld. De oudste veldspeler uit de selectie Quini was voor het eerst in de basis opgeno men, terwijl Urquiaga en spits- speler Santillana voor het eerst in dit toernooi werden ingezet. Wie de Westduitsers als voor aanstaande voetbalnatie reeds had afgeschreven kwam in ie der geval in de beginfase be drogen uit. Het was aanvanke lijk een vrij eenzijdig gebeuren met een opeens weer aan vroegere en betere tijden her innerend West-Duitsland. Spanje begon pas na een half uur in het stuk voor te komen. Ingeleid door een venijnig schot van Santillana werd het spel naar de Westduitse helft verplaatst. Tien minuten voor het verstrijken van de eerste helft dook Santillana vrij voor Schumacher op, maar slaagde er niet in deze te passeren. Het was het laatste wapenfeit in de eerste helft, waarin de vooraf gevreesde hardheid weliswaar uitbleef, maar het aantal spe lers met pijnlijke enkels hand over hand toenam. De Ita liaanse arbiter Casarin bleef echter mild in de beoordeling van tackles op dit lichaams deel. Programma WK Groep A (Stadion Nou Camp in Bar celona): morgen (21 uur): Polen - Sovjet- Unie Groep B (Bernabeustadion in Ma drid): maandag (21 uur): Engeland - Groep C (Sarriastadion in Barcelona): maandag (17.15 uur): Italië Brazi lië Groep D (Vicente-Calderonstadion in Madrid) morgen (17.15 uur): Frankrijk - Noord-Ierland Standen 1. Polen 1 1 0 0 2 3-0 2. Sovjet-Unie 1 1 0 0 2 1-0 3. België 2 0 0 2 0 0 4 Groep B: 1. West-Duitsland 2 1 1 0 3 2-1 1 1 0 0 2 3-1 1 1 0 0 2 2-1 2 0 0 2 0 2-5 1 1 0 0 2 1-0 2. Noord-Ierland 10 10 1 2-2 3. Oostenrijk 2 0 111 2-3 De tweede helft begon met een grote verrassing aan West duitse kant. Karl-Heinz Rum menigge, geenszins een gebles seerde indruk makend, ver scheen wel op het speelveld maar in trainingspak. Hij bleek te zijn vervangen door Uwe Reinders. Ook aan Spaanse zijde viel er een wis sel te noteren, die zich voor de pauze reeds had aangediend. De hinkende Juanito bleef in de kleedkamer achter ten fa veure van Lopez Ufarte. Wat ook de motieven van Derwall voor de wissel van Rumme nigge zijn geweest, succes had deze reeds na vijf minuten. Bij een schuiver van Dremmler kreeg de Spaanse doelman Ar- conada de bal niet onder con trole, waardoor de aanstor mende Littbarski simpel de score kon openen. Voor de Spanjaarden begon daarna een race tegen de klok. Toen echter Klaus Fischer na een half uur de voorsprong tot 2-0 vergrootte bleek dat een goed resultaat een illusie voor de gastheren was. Ook het te gendoelpunt door Zamora kort voor tijd gescoord kon daaraan niets meer veranderen. West-Duitsland - Spanje 2-1 (0-0); 50. Littbarski 1-0, 75. Fischer 2-0, 83. Za mora 2-1. Scheidsrechter: Casarin (Italië). Toeschouwers: 95.000. Gele kaarten: Fischer en Briegel (Wdl), Sanchez (Spa). West-Duitsland: Schumacher; Kaltz, Stielike, Karl-Heinz en Bernd För ster; Dremmler, Breitner. Briegel. Rummenigge (Reinders); Littbarski. Spanje: Arconada, Urquiaga, Alesan- co, Tendillo, Gordillo; Juanito (Lopez Ufarte), Camacho. Alonso, Zamora; Santillana, Quini (Sanchez). BERN De Europese Voetbalunie (UEFA) heeft gisteren de plaatsingslijst bekendgemaakt voor de eerste ronde van de voetbaltoernooien om diverse Europese bekers in het seizoen 1982/83. Drie Nederlandse clubs kregen een derge lijke voorkeursbehandeling, omdat zij in de afgelopen vijf jaar ten minste één keer in de halve finales van een Euro pa-Cuptoernooi hebben gestaan. Het zijn Ajax, AZ'67 en PSV. De lijst ziet er als volgt uit: Europese beker voor landskampioenen: Hamburger SV (Wdl), Liverpool (Eng), Aston Villa (Eng), Standard Luik (Bel), CSKA Sofia (Bul), Juventus (Ita), I Ajax (Ned), Grasshoppers (Zwi). Europese beker voor bekerwinnaars: Bayern München (Wdl), Tottenham Hotspur (Eng), Austria Wien (Oos), Real Madrid (Spa), Barcelona (Spa), Inter Mi lan (Ita). AZ'67 (Ned), IFK Göteborg (Zwe), Rode Ster Bel grado (Joe). UEFA-beker: Carl Zeiss Jena (Odl), FC Köln (Wdl), FC Kaiserslautern (Wdl), Arsenal (Eng), Ipswich Town (Eng), RSC Ander- lecht (Bel), Valencia (Spa), FC Sochaux (Fra), PSV (Ned), Benfica (Por), Banik Ostrava (Tsj), Dinamo Tbilissi (Sov) en Dinamo Moskou (Sov). Van onze correspondent Cees Manders) ROME De explosies van geestdrift in de Italiaanse ste den na de overwinning van het nationale voetbalelftal op dat van Argentinië afgelopen maandag doen het ergste vre zen voor nog meer successen in de strijd om de wereldcup. Gelukkig is de volgende te genstander Brazilië, en vol gens betrouwbare weervoor- spellers betekent dit dat de Azurri'sspoedig in het va derland zullen weerkeren. Val dan toch aan, gedraag je niet als een stelletje balleri na's", had staatspresident Ber- tini zijn jongensin Spanje toegeroepen. Hij en miljoenen andere Italianen hadden zich blauw geërgerd aan het spel van hun nationale elftal in de eerste ronde. Drie gelijke spel letjes en de Italiaanse voetbal eer bleef ontluisterd op de Spaanse grasmat achter. „Italië is een belediging voor het voetbal" hadden de Italiaanse kranten geconcludeerd. Nu is dat allemaal even an ders. De woorden van hun president indachtig waren de Italianen in de aanval gegaan, maandagavond, en wereld kampioen Argentinië werd ge reduceerd tot een voetbalnatie van een onbekend merk. Premier Spadolini, een man die er eerlijk voor uitkomt in zijn leven heel weinig achter de bal te hebben aangehold, verscheen maandagavond na de overwinning spontaan op het balkon van zijn Romeinse ambtswoning om blij en dank baar de huldebetuigingen van het volk in ontvangst te ne men. Hij had een „bespreking van de ernstige economische problemen van het land" on derbroken voor een negentig minuten durende seance voor het tv-apparaat. Tijdens een wedstrijd van het nationale team sluiten winkels en kanto ren, rijden bussen met merk bare tegenzin, en alle open ra men vespreiden hetzelfde in dringende tv-geluid. Maandag werd er dus gewon nen, en het enthousiasme, waarmee de Romeinen alleen al naar de straten afdaalden, zal menig politicus en vak bondsman hebben doen water tanden. In een half uur tijd verzamelden zich op een der pleinen in het centrum een menigte van 30.000 mensen, uitbundig zingend, met vlag gen zwaaiend en zich uitle vend in andere vormen van saamhorigheid. Weggebrui kers, die elkaar normaliter naar het leven staan, beleef den momenten van ontroeren de verbroedering. In rustige en respektabele stadswijken dezelfde uitbundige taferelen, vlaggen, claxons, loeiende an- ti-inbraakalarmen en discus sierende groepjes, die de we dergeboorte van het elftal ont leedden. De eersfe overwin ning van Italië in het wereld- toernooi zal nog heel wat van de voetbalwetenschap vergen. Maar voor de nieuwslezer van het tv-journaal maandagavond had de miraculeuze overwin ning van Italië op wereldkam pioen Argentinië volstrekt geen geheimen meer: de Italia nen hebben volgens hem ge wonnen, omdat ze zich precies hadden gehouden aan de aan wijzingen uit het presidentiële paleis. Topscorers Door zijn doelpunt in de wedstrijd tegen Argentinië is de Braziliaan Zico op gelijke hoogte gekomen met beide aanvoerders van de topsco rerslijs t, de Westduitser Rummenigge en de Pool Bo- niek. Het trio heeft vier doelpunten op zijn naam. De al huiswaarts gekeerde Hon gaar Kiss scoorde drie keer en negentien spelers troffen tweemaal doel. Probleem De Franse bondscoach Michel Hidalgo zit met een probleem. Platini is door de ploegarts weer fit verklaard. Daar Tigana en Genghini de bewierookte middenvelder tegen Oostenrijk' praktisch geheel deden vergeten, wil Hidalgo Platini toch in zijn ploeg passen voor het duel tegen Noord-Ierland. Hidalgo is een fan van Platini. Dat bleek zelfs op de persconferentie na het met 1-0 gewonnen treffen met Oostenrijk, toen hij zei, dat met Platini de zege veel hoger zou zijn uitgevallen. Hidalgo zal dan wellicht een aanvaller vervangen. Politiek asiel In totaal 25 Poolse voetbal fans hebben tot dusverre een verzoek om politiek asiel in gediend bij het ministerie van buitenlandse zaken in Spanje. Er zijn ongeveer 500 supporters uit Polen naar de eindronde om de wereldtitel voetbal gereisd. Volgens Ro man Ga wel (32), een mijn- bouwkundig ingenieur uit Silezië. zijnongeveer 200 a 300 fans van plan in het westen te blijven. Kale tovenaar Santos Paredos, een Peruaanse „tovenaar" is donderdag in Lima kaal geschoren. Paredos, die tijdens de eindronde om de wereldtitel voetbal in Spanje tot de officials behoorde, had zijn volle, zwarte haardos als inzet gebruikt bij een wed denschap. Hij voorspelde dat Peru de tweede finaleronde zu halen. Nu moest zijn haar er voor de televisie en vele toe schouwers aan geloven. Bummler De Spaanse politie heeft donderdag dertig buiten landse „schlachtenbummler" tijdelijk in hechtenis geno men wegens vernielingen. Het betreft elf Westduitsers, negen Engelsen, twee Fran sen en een fan uit Iran. Ze ven andere Engelsen wer den gearresteerd omdat ze de openbare orde verstoord hadden, vijf niet nader aan geduide buitenlanders zijn het land uitgewezen. Replay Indien de finale van het eindtoernooi om de wereldtitel voetbal zondag 11 juli na verlenging nog onbeslist is zal de wedstrijd dinsdag er na worden overgespeeld. Plaats van handeling is ook dan Madrid. Is de stand in de replay na verlenging wederom gelijk dan brengen strafschoppen de beslissing. Voor de halve finales en de wedstrijd om de der de plaats wordt bij een gelijke stand na negentig minuten eerst verlengd met daarna indien noodzakelijk een reeks strafschoppen. Exploiteren Onder leiding van zijn ma- van Barcelona over het nager Czisterpeller is Diego Spaanse volk uitstrooit, wil Maradona al hard ezig om hij ook een restaurant ope- zijn naam in Barcelona te nen. FC Barcelona heeft de exploiteren. Naast de vele Argentijn inmiddels toege- reclameboodschappen, die zegd uit te zullen kijken de toekomstige aanvaller naar een geschikt pand. Een minder gunstig aspect om je naam te exploiteren: uit het veld worden gestuurd zoals Maradona (links) gisteren over kwam. Menotti gevraagd Na het WK zal Spanje zonder zijn huidige coach Santamaria doorgaan. Pablo Porta, de voorzitter van het Spaanse voet balbond, heeft namelijk recentelijk toegegeven Luis Cesar Menotti, nu nog bondscoach van Argentinië, gevraagd te hebben als opvolger van de heftig bekritiseerde Santamaria. Menotti. die ook belangstelling heeft van Valencia, zal de aanbieding in overweging nemen. Minder publiek Het toeschouwersgemiddel de van het WK in Spanje was tot gisteren 29.381. Dit is minder dan was verwacht. De eerste ronde was begroot op een gemiddelde van on geveer 30.000. Dat werd keurig gehaald. Het organi satiecomité had grote ver wachtingen van de tweede ronde, die ondermeer in de grote stadions van Real Ma drid en FC Barcelona zou plaats hebben. Door verras sende ontwikkelingen op het sportieve vlak kwamen top pers in de kleinere stadions terecht en de minder aan trekkelijke duels, waarbij Polen, België en de Sovjet- Unie zijn betrokken, in het' grote Nou Campstadion in Barcelona. De wedstrijden in die groep trekken relatief weinig toeschouwers en drukken het gemiddelde. VALKENBURG De Valkenburgse voetbalvereniging MVKV is definitief dakloos. Het bestuur van de op de velden van het Marine Vliegkamp Valkenburg spelende zaterdagclub ontving deze week een brandbrief van de commandant van het vlieg kamp waarin de vereniging (na zestien jaar) van de ene op de andere dag de toegang tot de velden werd ontzegd. MVKV dat een week eerder al werd verrast met een zendmast op het hoofdterrein, dit terwijl er nog een beroepsprocedure (AROB) tegen de verleende bouwvergunning liep, zal nu op zeer korte termijn een oplossing moeten vinden om volgend seizoen toch nog aan de competitie deel te kunnen nemen. Tijdelijk in trekken bij KRV lijkt op dit moment de meest waarschijnlijke oplossing.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9