Verbeten Hinault deelt eerste klap uit Magische lijn King doorbroken Hans Tönjan zet zegereeks voort TOUR DE FRANCE Op de losse Tour SPORT LEIDEN LHDSE COURANT ZATERDAG 3 JULI1982 PAGINAL Lammers start als laatste ZAND VOORT De Fransen René Arnoux en Alain Prost staan vandaag voor de race om de Grote Prijs van Nederland in Zand- voort (start 12.30 uur) op de eerste startlijn. In de gemaakte trainingstijden kwam giste ren vrijwel geen verandering meer. Arnoux bleef met zijn Renault het snelst: 1.14,233. Voor Prost werd 1.14,660 afgedrukt. Jan Lammers kwalificeerde zich als 26e nog juist voor de race. Belangrijkste startposities: 1. René Arnoux (Fra) Renault 1.13.233 (gem. 206.204 km p/u; 2. Alain Prost (Fra) Renault 1.14,660; 2. Nel son Piquet (Bra) Brabham/BMW 1.14,723; 4. Didier Pironi (Fra) Ferrari 1.15,825; 5. Niki Lauda (Oos) McLaren 1.15,832; 26. en laatste Jan Lammers (Ned) Theodore 1.19,274. Niet geplaatst: 27. Robert Guirrero (Col); 28. Theo Fabi (Ita) Foleman; 29. Eddie Cheever (VSt) Talbot; 30. Roberto Moreno (Bra) Lotus. De Fransman Arnoux veroverde een plaats op de eerste startlijn door de snelste trai- ningstijd te rijden. „Dode" John Watson lag in bed ZANDVOORT Grote paniek ontstond donderdag- nacht in Engelse mediakrlngen, toen de BBC ln het nieuws van 01.00 uur bekend waakte, dat de Britse autocoureur John Watson bij een verkeersongeluk in Nederland omgekomen was. Het bericht was, to bleek later, naar bet Engelse radiostation doorge beld door een persoon, die zich voorstelde als mede werker Murray Walker. Dirk Buwalda, persman van bet Zandvoortse circuit, werd om drie uur 's nachts door Engelse persbureaus uit bed gebeld om bevestiging van dit bericht De on wetende Buwalda wist uiteindelijk de McLaren-te- ammanager Teddy Mayer aan de telefoon te krijgen. Mayer kon vanuit zijn Zandvoortse hotel echter slechts mededelen dat zijn rijder, die de WK-rang- lijst in de formule 1-sport aanvoert, in bed vertoefde. John Watson was van de hele geschiedenis zeer on der de indruk. Melis en Treling naar België DEN HAAG Harrie Melis noch Chris Treling speelt in het nieuwe voetbalseizoen voor FC Den Haag. Beiden gaan naar de Belgische vierdeklas ser Germinal uit het bij Antwerpen gelegen Eke- ren. Treling wordt overigens door FC Den Haag slechts uitgeleend. FC Den Haag heeft geprobeerd de Delftenaar Treling in het Zuiderpark te houden. Echter, deze kan het niet al te best vinden met trainer Cor van der Hart, terwijl hij bovendien in België een huis kan krijgen en een baan bij de bouwon derneming van de sponsor van Germinal. Het ligt in de lijn van de verwachting, dat FC Den Haag volgende week de Feyenoorder Karei Bouwens contracteert. Verder heeft voorzitter Pieter den Duik deze week in Spanje met trainer Hans Kraay van Feyenoord gesproken om nog een speler over te nemen. Hierbij is de naam van Richard Budding naar voren gekomen en in mindere mate die van Stanley Brard. BAZEL Vijftig meter na het passeren van de finish lijn greep hij in een reflex naar de bovenkant van een dranghek om een houwvast te vinden. Zijn rechter hand greep mis en Bernard Hinault dreigde zwaar op het wegdek te vallen. Op het allerlaatste moment kon de te voet achter hem sprintende persoonlijke verzor ger Joel Marteil hem vastgrijpen. Dit was de weinig verheffende binnenkomst van de proloog-winnaar Hi nault, die met ongelooflijke verbetenheid in de druk kende warmte de 7.4 km. had afgeraasd met de, voor dit geaccidenteerde parcours, zeer hoge snelheid van 46 kilometer en 607 meter per uur. Bernard Hinault zet zijn tanden in de proloog van de 69e Tour de France. Ruim zeven seconden sneller was de Breton dan Gerrie Knetemann en daarmee werd dezelfde uitslag bereikt als de laatste drie jaar al het geval was. In 1980 in Frankfurt was Hinault vijf seconden sneller dan Knetemann, in 1981 in Nice zeven. De Fransman was de enige die op de één kilometer lange hel ling van de Höhestrasse het tandwiel 14 naar boven draai de, de anderen moesten terug naar 15. Tactisch reed de Bre ton ook erg sterk. Hij bewaar de enige reserve tot de top van de helling, die na 2500 meter Pljnkreet werd bereikt. Daar had Hi nault vijf seconden achter stand op Knetemann. Maar in de laatste vijf kilometer won, de gele-truidrager liefst twaalf seconden op Knetemann, die met een verbeten en even la ter teleurgesteld gezicht luis terde naar de speaker. Bij het passeren van de finish lijn kwam er, ergens uit het middenrif van Hinault, een angstaanjagend geluid over zijn lippen. Een pijnkreet, an ders was dit geluid niet te ver klaren. Vlak daarna viel hij bijna van zijn fiets. Maar de pijniging had zich geloond. In nog geen 10 minuten fietsen wierp Hinault zijn tegenstan ders al vrij ver terug. In se conden uitgedrukt verloren de klassementsrijders Anderson 12, Zoetemelk 20, Beccia 25, Laurent 27, Wilmann 28, Ber- naudeau 30, Willems 31, Win nen, Criquielion en Breu 34, Kuiper 41, Van der Velde 42, De Wolf 50, Battaglin 54 en Alban zelfs 59 seconden. Het werd de 19e etappe-zege van Hinault sinds hij in 1978 in de Ronde van Frankrijk verscheen. Een overwinning die geen twijfel liet over zijn fysiek en psychisch weer standsvermogen van dit mo ment, al moest - zoals om- Uitslag proloog: 1. Hinault (Fra-Gui) 7400 meter in 9 minuten en 31 seconden (gem. 46.607 km/uur); 2. Knetemann (Ned-Post) op 7 sec.; 3. Braun (WDl-God) op 11 sec.; 4. Anderson (Aus-Mue) op 13 sec.; 5. Clère (Fra-Dan) op 13 sec.; 6. Vallet (Fra-Cre) op 14 sec.; 7. Gisiger (Zwi-Zan) op 16 sec.; 8. Oosterbosch (Ned-Bru) op 19 sec.; 9. Zoetemelk (Ned-Bru) op 19 sec.; 10. Bonnet (Fra- Gui) op 21 sec.; 11. Duclos-Lassalle (Fra-Mue) op 23 sec.; 12. Milhaud (Fra-Dan) op 23 sec.; 13. Peeters (Bel- Post) op 24 sec.; 14. Deccia (Ita-Zan) op 26 sec.; 15. Andersen (Den-Dan) op 27 sec.; 16. Poisson (Fra-Gui) op 27 sec.; 17. 'De Rooy (Ned-God) op 27 sec.; 18. Laurent (Fra-Mue) op 27 sec.; 19. Mutter (Zwi-Arn) op 28 sec.; 20. Kelly (Ier-Gri) op 28 sec. Klasseringen overige Nederlanders: 24. Jan van Houwelingen (Ned-Swe) op 32 sec.; 27. Winnen (Ned-God) op 34 sec.; 40. Veldscholten (Ned-Post) op 39 sec.; 44. Kuiper (Ned-Bru) op 41 sec.; 47. Van de Velde (Ned-Post) op 41 sec.; 54. Hoste (Bei-Post) op 44 sec.; 59. Raas (Ned-Post op 45 sec.; 74. Broers (Ned-Kim) op 49 sec.; 79. Adri van Houwelingen (Ned-Swe) op 51 sec.; 94. Lubberding (Ned-Post) ep 55 sec.; 104. Wijnands (Ned-Post) op 57 sec.; 106. Schipper (Ned-Kim) op 57 sec.; 121. Van Vliet (Ned-Post) op 1.02 sec.; 134. De Keulenaer (Bei-Post) op 1.05; 135. Van der Poel (Ned-Bru) op 1.05; 143. Zijerveld (Ned-Bru) op 1.09; 169. en laatste: VersluyS (Bel-Dri) op 1.45. schreven - de Breton ditmaal heel diep tegen de pijngrens aangaan, om voor de ogen van duizenden zonnende Zwitsers weer op het podium te staan. Met zijn derde proloogzege evenaarde Hinault zijn grote voorganger Eddy Merckx, die in 1972, '74 en '75 het ope ningstijdritje won. LONDEN De bijna ma gische lijn die Billy Jean King de voorbije ander halve week op Wimble don doortrok tot aan de halve finales werd ten slotte een zijden draad. Die uiteindelijk brak on danks haar voorzichtige pogingen als een koord danseres haar bijna onaf wendbare val met de no dige kunstgrepen uit te stellen. Waarbij zelfs oc culte machten nog een duit in het zakje deden. Want op het moment dat Chris Lloyd-Evert juist haar eerste wedstrijdpunt verijdeld zag door een te riskant geslagen bal en Kings balanceren op het slappe koord weer net iets meer evenwicht had gekregen, werden de hemelsluizen open gezet. Terwijl het volgepakte centre-court verrast naar dek king zocht tegen de neergut sende regen, keken Lloyd en King elkaar verbaasd aan om vervolgens hun heil te zoeken in de kleedkamer. De stand was 7-6, 2-6, 5-2 en 40-40 voor Chris Lloyd en zij was dus twee punten verwij derd van de zege en een plaats in de finale tegen Martina Na- vratilova, die voor de „bui bin nen was" tegen de Westduitse Bettina Bunge. Na een opont houd van ruim een half uur waren King en Lloyd terug, maar geheel in stijl met Kings optreden dit jaar kostte het Chris Lloyd niet slechts twee punten, maar slaagde zij er pas na acht minuten in het verzet van haar taaie opponente te breken: 6-3. „Ik stond klaar om te server en", vertelde een nauwelijks teleurgestelde Billy Jean King later, „toen ik tegen mezelf zei: Droom ik nu, of regent het echt? Ik kon niet geloven dat het ineens zo hevig naar bene den kwam". De veterane, die haar 250ste partij op Wimble don speelde, had echter van de onderbreking nauwelijks voor deel gehad. „Toen we weer op de baan kwamen waaide het harder dan daarvoor. Het kostte me te veel tijd voor ik daar voldoende aan was ge wend". Billy Jean King, die Chris Lloyd voor het laatst in 1975 had verslagen - overigens ook in de halve finales van Wim bledon - heeft nog alle moge lijke kansen gehad om voor de grootste sensatie uit het toer nooi te zorgen en Lloyd te ver slaan. De naar eigen idee ze ker vijf kilo te zware King had evenals in haar partij een ronde eerder tegen Tracy Aus tin haar tactiek gebaseerd op zoveel mogelijk variatie, dje haar tegenstandster inderdaad moeilijk tot efficient tegenspel bracht. „Ik stond onder druk", gaf Chris Lloyd later toe. „Ik wist niet wat ik van haar moest verwachten. Maar door dat ik haar van tevoren niet had onderschat, kon ik ten slotte toch het juiste antwoord vinden". Billy Jean King, die door haar aansprekende resultaten dit jaar uitgroeide tot de grote smaakmaker van het evene ment, dat zo werd overscha duwd door regen en een over vol programma in de droge uren, kon die eerste set daar door niet grijpen. „Daar heb ik de partij verloren", vertelde d eopmerkelijk fit ogende Ame rikaanse. „Maar ik ben er trots op dat ik zulk goed tegenspel heb kunnen bieden. Ik was 27 toen ik voor het eerst tegen Chris speelde, net zo oud als zij nu is. Ik voelde eigenlijk geen verschil tussen toen en nu ik 38 ben. Pas als ik 45 jaar ben, gaat het een groot onderscheid geven". Chris Lloyd, die de titel op Wimbledon won in 1974, 1976 en 1981 en wier aanblijven in het toernooi net zo safe leek als het afsluiten van een ver zekering bij het gelijknamige Londense assurantiehuis, hoeft zich van haar finale-optreden tegen Navratilova weinig illu sies te maken. Daarvoor ope reert de tot Amerikaanse ge naturaliseerde oud-Tsjechoslo- waakse te gedegen, hetgeen ook gisteren in haar duel met Bettina Bunge bleek. Met tweemaal 6-2 bereikte zij voor de derde keer in haar carrière de eindstrijd. De twee voorgaande malen, 1978 en 1979, versloeg zij Chris Lloyd, die toen op haar top was. Sindsdien is het talent van Na vratilova vervolmaakt en is ook haar mentale stabiliteit groter geworden. Normaal ge sproken kan haar de titel niet ontgaan. Dat geldt ook voor John McEnroe, die zich gisteren pas voor de halve finales kwalifi ceerde. De Amerikaan werd door Johan Kriek stevig aan de tand gevoeld, maar McEn roe brak zijn gebit niet op de fanatieke Zuidafrikaan. Juist met een partij, waarin McEn roe eindelijk de nodige reser ves moest aanspreken, op zak, maakte hem weer tot de grote favoriet voor de titel. McEnroe moet nu eerst nog afrekenen met Tim Mayotte, die als onge plaatste speler Brian Teacher versloeg, om dan met waar schijnlijk Jimmy Connors de degens te kruisen. Tenzij Mark Edmondson nog roet in het eten gooit. FRANK WERKMAN Uitslagen: Herenenkelspel: Kwartfinales: McEnroe (VSt)-Kriek (ZAf) 4-6, 6-2, 7-5, 6-3. Mayotte (VSt)-Teacher (VSt) 6-7, 7-6, 7-5, 3-6, 6-1 Damesenkelspel: Halve finales: Na vratilova (VSt)-Bunge (WD1) 6-2 6-2. Lloyd (VSt)-Jean King (VSt) 7-6 2-6 6-3. Herendubbelspel: Derde ronde: Ed monson /Warwick (Aus)-Ball/Simp- son (Aus/NZl) 6-4, 3-6, 12-10. Kwart finales: Curren/Denton (ZAf/VSt)- Lloyd/Stockton (GBr/VSt) 7-6, 7-6. McNamara/McNamee (Aus)-Edmon- son/Warwick (Aus) 6-3, 6-4. Damesdubbelspel: Derde ronde: Bunge/Kohde (WD1)-Piatek/White (VSt) 7-6, 6-2. Kwartfinales: Jor dan/Smith (VSt)- Burgin/Moulton (VSt) 6-7 7-6 7-5. Bunge/Kohde (WDl)-Backwood/Leo (Can/Aus) 7^6, 7-5. Gemengddubbel: Tweede ronde: Rennert/Allen (VSt)-Jarrett/Jevans (GBr) 6-1, 3-6, 6-1. Johnstone/Whyt- cross (Aus)-Visser/Rollinson (AAf) 6- 2, 6-4. Derde ronde: Johnstone/W- hytcross (Aus)-Mcmillan/Stöve (ZAf- /Ned) 6-3, 7-5. 35-plusser Tweede ronde: Okker (Ned)-Fillol (Chi) 3-6, 6-4, 6-3. Meisjestoernooi: Tweede ronde: Flu (Ned)-Louis (VSt) 6-4, 0-6, 3-6. Jongenstoernooi: Tweede ronde: Eric Wilborts (Ned)-Leach (VSt) 7-6 (8-6), 6-7 (2-7), 2-6. SASSENHEIM Henny Koemans heeft zich vrij eenvoudig in kwartfinales van het tennistoernooi in Sassenheim gespeeld. Koemans, overigens niet geplaatst, maakte korte metten met de nummer zes Robbert Jan van der Feen: 6-2, 6-2. Koemans ontmoet in die kwartfina le Hans Tönjann. De ka kelverse districtskam pioen kende eveneens geen problemen met Ben jamin Ruysenaars en ver speelde slechts drie ga mes. Die ontmoeting tussen Tön jann en Koemans belooft ove rigens een bijzonder aardige te worden. Tönjann mag dan nu wel als districtskampioen te boek staan, Henny Koemans wordt allerwegen nog wel ge zien als een minstens gelijk waardige tennisser. Deze we tenschap, gevoegd bij het gege ven dat Koemans bijzonder gebrand is op de Sassenheimse titel, zal de toch al leuke con frontatie er beslist nog aan trekkelijker op maken. Andere B-kwartfinalisten in Sassenheim zijn Marco Winter, Grimbergen en Freek van der Capellen. Winter plaatste zich, evenals Frans Grimbergen donderdag al, Van der Capel len deed dat gisteravond. Te genstrever Jan Willem Lugt- nart bood wel zeer goed tegen stand. Met 5-7 en 6-7 diende hij echter wel voor de derde opeenvolgende maal de winst aan de jongste, weinig gemoti veerde Van der Capellen te la ten. Ook Herman van der Ca pellen en Leon Damen speel den zich bij de laatste acht. Van der Capellen door Anne Jan van der Meer in een mise rabele wedstrijd aan de kant te zetten (6-4, 6-2), Damen door Mare Nije te verslaan: 5-7, 6-3, 6-0. In de heren-enkel C werkten Stefan Faas en Leen van der Wilk zich in de halve finale. Michael Dijkstra en Thomas de Mooy liéten zich opmerke lijk eenvoudig wegzetten. Bij de C-dames versloeg Juliëtte Grimbergen Nollie Bennink volgens plan met 6-2, 6-4. Lex Mooyman tenslotte, leverde in D weer het nodige vuurwerk af. Tegenstander R. Steenhof werd niet gek, maar verloor wel: 6-2, 6-3. Hazerswoude het Hazerswoudse toernooi. H. Snaterse werd met 6-3, 7-6 ge klopt. Hop wacht nu de num mer een geplaatste Arnold van der Capellen. Voor T. de Waal bleek de superieure voorberei ding niet goed genoeg. Patrick Ching a Fung liet hem in C slechts een game. Margot van Overloop lijkt haar vorm weer te hebben teruggevonden. Via een overtuigende 6-2, 7-5 zege op Nelleke Weyermans be reikte zij de finale dames en kel C. Al voor de proloog in Bazel kreeg de 69e Ronde van Frankrijk zijn eerste uitvaller. Het Zwitserse talent Jean- Marie Grezet, kopman van zijn ploeg, besloot niet te star- ten. De Tourarts kon medisch gezien niets ontdekken, maar Grezet achtte zich toch niet in staat te vertrekken. 1 De reden voor zijn besluit bleef voor iedereen een raadsel. Raas in „heuveltrui Jan Raas vertrekt vandaag in de eerste etappe in de berg- trui. De Zeeuw legde in de proloog beslag op het tricot met de rode balletjes door de enige heuvel van de vierde cate gorie als snelste af te leggen. Val du Marne In Bazel werden de eerste geheimen van de Tour de Fran ce 1983 prijsgegeven. De start is op 29 juni in Val du Mar ne, een klein plaatsje in de omgeving van Parijs. Daar wordt een proloog en de eerste etappe gehouden. De finish is gepland op 24 juli. In 1983 zal het fenomeen van de ver plaatsingen waarschijnlijk niet meer voorkomen. De cou reurs zullen vermoedelijk worden geconfronteerd met etappes die meer dan 300 kilometer lang zijn. De totale lengte zou ruim 4.000 kilometer gaan bedragen. Alleen op de wereld De oude Jacques Goddet slaagde er toch weer even in ie dereen aan het schrikken te maken. Uitgerekend op de dag dat de Tour in Bazel met een proloog van start ging, ventileerde de grijze eminentie in zijn lijfblad L 'Equipe wat plannetjes om de Tour de France om te bouwen tot een ronde om de wereld. Goddet staat wat het geloof in dit plan betreft helaas alleen op de wereld. Jurylid Wim Voor de tweede heer in de geschiedenis van de Tour de France maakt een Nederlander deel uit van het internatio nale jurykorps. Ditmaal is Wim Jeremiasse de eer ten deel gevallen door de UCI, de internationale wielerorganisatie, te worden aangewezen. De verkiezing van de Zeeuw is niet onlogisch. Hij maakt al enige tijd deel uit van de zoge naamde A-groep en heeft al interessante „klussen" toege wezen gekregen. Ter nagedach tenis De enige tijd geleden overleden Jean Leulliot wordt niet vergeten. Howel Felix Lévitan een grote hekel had aan de organisator van de meerdaagse etappe-wedstijd Parijs-N ice, heeft hij toch besloten ter nagedachtenis aan de „uitvin der" van de proloog en de ploegentijdritten tijdens deze Tour de France een sprint te laten verrijden. Dat gebeurt dan in de omgeving van Fleurance. De winnaar krijgt een schilderij dat door Leulliot zelf nog is geschilderd. DE BERGEN WJ DE VOGEZEN. zondog £juli-2eeh-246km NAAR DE ..GRENS maandag bJUll- 3e 0r-131 I TQURVRAAG 6: Welke Nederlandse renner staat na de zesde etappe het hoogst geklasseerd en j op welke plaats in het alge- j meen klassement? (Lille-Lil- Ie, 219 km). Antwoord: (uw antwoord moet 7 juli in ons bezit zijn) Adres: Postcode:Woonplaats: Spelregels: 1. Dagelijks het antwoord op de vraag in de krant opsturen. Bij voorkeur per briefkaart (frankering 50 cent), door hét invulformulier uit de krant te knippen en op de achterzijde van de briefkaart te plakken of over te schrijven. Daarbij moet vooral niet worden vergeten het juiste vraagnummer te vermelden. Het invulformulier kan ook worden inge stuurd per brief (open enveloppe frankering 60 cent, geslo ten enveloppe frankering 70 cent). 2. Per vraag slechts één inzending op dezelfde naam, óm j - een eerlijke puntentelling mogelijk te maken. h 3. Halverwege de Tourprijsvraag een rebus en een extra j vraag over de eindtijd van de Tourwinnaar oplossen. I* 4. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. U mag uw antwoord ook (zonder postzegel) in de bus doen op ons adres Apothekersdijk 34, Leiden, maar dan wel vóór de bij de vraag vermelde datum. 6. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum die ver meld staat bij de vraag in ons bezit zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8