Uitgebreide rondreis door Amerika BURGEMEESTER SHAKAA YAN NABLOES: Arabische regimes hebben geen vertrouwen in de PLO I -BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 3 JULI 1982 PAGINA 7 ADVERTENTIE Amerika biedt een overvloed aan afwisseling. Naast over volle wereldsteden vindt men er natuurgebieden van een uitgestrektheid zoals die in Europa niet meer voorkomen. Er zijn het uitgaansleven, de zon, de bergen, de stranden en de amusementsparken. Van dit alles kunt u proeven tijdens een 17-daagse rondreis die wij, in samenwerking met Jan Doets Budget Tours, voor u hebben georganiseerd van vrijdag 24 september t/m zon dag 10 oktober. U vliegt (met Sabena) van Brussel naar New York. Daar zijn excursies, maar er is ook voldoende tijd om er zelf op uit te trekken (voorzien van advies van de Nederlandse reisleiding). Vervolgens gaat het per touring car naar Washington, dan via de schitterende "Sky Line Dri ve' door Virginia naar Roanoke. U rijdt door een der mooi ste natuurgebieden van Amerika. Daarna volgt de rit naar Asheville. Onderweg wordt het nationale park 'The Great Smoky Mountains' bezocht. Van Asheville wordt de reis voortgezet naar Atlanta, de hoofdstad van Georgia. Ook hier weer excursies. Dan ver der naar Orlanda in Florida, waar een bezoek wordt ge bracht aan Disney World. Tijdens de trip naar Miami Beach tenslotte staat een bezoek op het programma aan het ruim- tevaartlanceercentrum Cape Kennedy. In de prijs - v.a. 2897,- p.p. - zijn geen maaltijden begre pen. Wel inbegrepen zijn de vliegreis, vervoer per touring car van Den Haag/Rotterdam naar Brussel en terug, de trip per touringcar door de VS, verblijf in uitstekende hotels, toegang van te bezoeken evenementen, de excursies zoals genoemd in het programma en Nederlandse reisleiding. Voor belangstellenden houden wij dinsdag 10 augustus een film- en informatie-avond. Inlichtingen en aanmeldin gen op onderstaande telefoonnummers. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur, van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190696 of 190698. Wie In of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde dagen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spul). over de passieve houding van de Arabische regeringen. Hij vertelt, dat in de Arabische wereld geen democratie be staat. De Arabieren worden geregeerd door een aantal fa milies, die geen voeling heb ben met het volk. De PLO daarentegen leidt de volksbe weging en huldigt democrati sche principes. Dit schrikt de regerende Arabische regerin gen af. Zij zijn blij dat de PLO niet al te veel macht en in vloed krijgt". „Maar het wordt nu voor iedereen duidelijk, dat de Palestijnen en hun links Li banese bondgenoten alleen staan in de oorlog tegen Israël. Dit is een nieuw feit en dc Arabische regeringen kunnen voortaan niet meer beweren dat zij opkomen voor de rech ten van de Palestijnen". Shakaa meent ook, dat de in ternationale opinie op de hand van de Palestijnen is. Toch neemt dat niet weg, dat het Is raëlische leger voor de poorten van Beiroet staat en elk mo ment het laatste Palestijnse bolwerk kan gaan bestormen. Shakaa: „Wij hopen dat de in ternationale druk op Israël zal toenemen. West-Europa moet het Israëlische optreden scher per veroordelen en sancties te gen Israel nemen. Hoewel de PLO zware militaire klappen heeft gekregen, zijn we niet uitgeschakeld. Je moet de PLO niet vergelijken met een gewoon leger. Deze organisatie vertolkt de nationale gevoe lens van de Palestijnen en deze oorlog heeft dit alles al leen maar versterkt. Ook de Franse president Mitterand begint dit nu in te zien. In mijn gesprek dat ik met hem had toen hij enkele maanden geleden in Jeruzalem was, wil de Mitterrand de PLO nog niet als enige vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk zien. Ik heb hem de feiten van de Israëlische bezetting ver teld. Nu onderneemt Frank rijk diplomatieke stappen, en zal de PLO gaan erkennen". Blijft hij ondanks de tegensla gen in Libanon een optimis tisch man Shakaa: „Waarom zou ik gebroken zijn. De Israë lische doelstellingen zijn niet bereikt, de PLO bestaat nog steeds". Een half Jaar na .de aanslag op zijn leven kreeg Shakaa protheses, waarmee hij zich sedertdien voortbeweegt. Israëlische militairen op de westelijke Jordaanoever. de bezetters een dorpsliga te vestigen in Asyra, een plaatsje vlakbij Nabloes. „De bewoners kwamen hiertegen in verzet De Israëlische militairen be gonnen daarop te schieten en er vielen vier gewonden. Ver volgens werd een groöt aantal bewoners van Asyra gearres teerd. Maar de dorpsliga is er niet gekomen", zo zegt Sha kaa. Andere Palestijnen in de be zette gebieden zeggen dat de onderdrukking sinds de Israë lische inval groter is gewor den. Een journalist van het Palestijnse persbureau: „Wij kunnen niets doen. Palestijnen in de bezette gebieden hebben veel bloed gegeven voor de oorlogsslachtoffers, maar dok toren mogen het niet naar Li banon brengen". De hoofdre dacteur van het dagblad Ol Shaab, Salah Zuheika, zegt dat de censuur scherp is toegeno men. „Passages in commenta ren worden geschrapt en ook mogen wij vrijwel niets meer vertalen uit de Hebreeuwse pers. Mijn blad en de twee an dere Palestijnse bladen Al Koeds en Al Fajr mogen slechts in Jeruzalem verschij nen". Weer een andere journa list voegt eraan toe, dat de Is raëlische regering de Palestij nen in Libanon en in de bezet te gebieden wil liquideren. ,,De oorlog die tegen het Pa lestijnse volk is gericht is be doeld om ons te vernederen en totaal te breken". Afschuw Veel Palestijnen verafschuwen de Arabische regeringen die tot nu toe niets gedaan hebben om de PLO in Libanon te hel pen. Een van hen zegt fel: „De Arabische regimes, de Arabi sche wereld verkeert in een soort shocktoestand. Maar hoe wel de PLO in een vrijwel ho peloze positie verkeert, voert Israël momenteel de langste oorlog. Hierdoor wint de PLO aan prestige. In de Arabische landen zullen daarom reacties loskomen. Ik kan niet zeggen hoe er gereageerd gaat wor den, omdat de politieke situa tie nu nog te onduidelijk is". Burgemeester Basam Shakaa wijdt ook maar al te graag uit [Van onze speciale verslagge ver Rick Kersjes) BURHGJERUZALEM ?,Wij nebben rechten en accepteren nooit dat ie- "~mand onze rechten af neemt. Als de joden een ^igen staat wensen, moe- en zij dat zelf weten. Wij villen onze zelfstandig- ïeid. Ik ben bereid in ruil /oor vrede Israël te er- cennen". Dit zegt een on gebroken Basam Shakaa, lie drie maanden geleden door het Israëlisch militair bestuur werd afgezet als burgemeester van Na bloes. Het weerzien met Basam Shakaa is hartelijk. Vorig jaar zaten wij in de zelfde kamer in zijn mooi gelegen huis dat tegen de westelijke heuvelrug van Nabloes ligt. Wij drinken Arabische koffie. Het is Ramadan, (vasten maand) en moslems mogen overdag niet eten of. drinken. Zijn vrouw antwoordt meteen, dat iedereen daarin vrij moet zijn. „We storen ons daar niet zo aan, hoewel wij in een openbare gelegenheid ons wel aan de vastenregels houden", legt zij uit. Shakaa, die twee jaar geleden tijdens een bom aanslag beide benen verloor, vertelt dat zijn gezondheid uit stekend is. „Maar de Israëliërs maken het mij en mijn gezin wel erg moeilijk". Al twee jaar lang mag hij de stad niet verlaten en sinds een jaar heeft hij huisarrest. „De afgelopen maanden wordt door de militaire gouverneur elke ochtend opnieuw bepaald of ik mijn huis mag verlaten". Als hij toestemming krijgt gaat Shakaa de stad in om het een en ander te regelen. „Israëli sche militairen, die mijn doen en laten volledig controleren, rijden dan in een jeep achter mij aan. Lachen me uit omdat ik mij niet zo goed kan ver plaatsen en roepen dat ik maar een half lichaam heb. Als mensen mij op straat groeten, krijgen zij onmiddellijk pro blemen met de Israëliërs. Hen wordt gezegd mij niet te groe ten en in sommige gevallen worden de burgers dan gesla gen". Met dit alles, zo gaat Shakaa verder, „wil de militaire gou verneur mij van de bevolking van Nabloes isoleren. Hiermee wordt steeds een stapje verder gegaan. Onlangs werd een broer van mij opgepakt. Hij is nu weer vrij, maar de militaire gouverneur waarschuwde mij, dat meerdere familieleden zul len worden gearresteerd als ik doorga met politieke activitei ten". Plaatsvervangers De Israëlische regering wil alle burgemeesters die achter de PLO staan, afzetten en daarvoor in de plaats een stadsbestuur vestigen, dat zich onderwerpt aan de wil van de Israëliërs. „Maar dat zal niet lukken, de Israëliërs hebben hier in Nabloes geen plaats vervanger voor mij kunnen vinden. Daarom heeft de mili taire gouverneur maar een Is raëliër, Shlomo Cohen, tot burgemeester van Nabloes be noemd. Gisteren probeerden \volksvijand -nummer twee Diabetesvereniging Nederland Postbus 9210 3506 GE Utrecht Telefoon 030-620822 I)EN HAAG-ARNHEM- LMSTERDAM Voor iet eerst in haar geschie- lenis houdt het diabetes- onds Nederland komende yeek een landelijke col- ecte onder het motto Geef eens voor diabetes". )e opbrengst is bestemd Ivoor het wetenschappelijk londerzoek naar de behan deling en bestrijding van 'diabetes mellitus, oftewel kisuikerziekte, ook wel volksvijand nummer twee r. genoemd, omdat honderd duizenden Nederlanders aan deze stofwisselings ziekte lijden. Door de „onzichtbaarheid" van hun kwaal zitten diabeten r nogal eens in het vergeethoek- |je, terwijl hun leven er toch iingrijpend door beïnvloed wordt. Altijd en overal moeten ze zich aan een streng dieet Émden. Vaak is dat nog niet ildoende en moeten ze zich- lf ook nog inspuiten met in line, soms meerdere keren ./per dag. /Suikerziekte kan op allerlei 2|manieren ontstaan. Door zenu- of erfelijkheid, zoals bij ile bekende zanger Johnny het geval was. Of idoor ouderdom, zoals de oud- -"minister van Binnenlandse Za dr. De Gaay-Fortman on- idervond. Zelfs dieren blijft ^cleze ziekte niet bespaard, zoals jwel blijkt uit de diabetische 'tackel van mr. Geertsema. de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Een paar voorbeelden uit de lange lijst van diabetici, wadrop ook de acteur Sacco van der Made en de musicus Rick van der Linden voorkomen. De volksmond noemt het sui kerziekte en inderdaad is het deze stof waar alles om draait. Want diabeten produceren in hun alvleesklier geen of te weinig insuline, een hormoon dat nodig is om suiker in het lichaam om te zetten in warm te en energie. Deze insuline is van levensbelang, omdat de ongebruikte suiker in het bloed een bron is van allerlei klachten. Het kan zelfs leiden tot blindheid of een coma. Vroeger gingen diabeten dan ook zonder meer dood. Daar om was de ontdekking van in suline een zegen voor deze pa tiënten. Bij de behandeling van diabe tes staat het dieet centraal en een deel van de diabeten kan hiermee volstaan. Sommigen moeten daarnaast tabletten in nemen om de alvleesklier te stimuleren. Anderen, bij wie de alvleesklier helemaal niet meer werkt, moeten zich iede re dag één of meerdere keren inspuiten. Bij zwangere vrou wen met diabetes kan dat op lopen tot zo'n zeven keer per dag, omdat er op hun innerlij ke huishouding in die periode helemaal een zware wissel wordt getrokken. En dat alles om een goed evenwicht te vin den tussen de hoeveelheid in gespoten insuline en de hoe veelheid in suiker omgezet voedsel. „en daar heb ik, ook tijdens mijn zware min.isterbaan to taal geen hinder van gehad. Als ik bepaalde dingen maar mijd". Toch hebben dieet-diabeten het vaak nog het moeilijkst. Ze leven volgens een stringente regelmaat, waarbij van uur tot uur ie vastgesteld wat ze mo gen eten en hoeveel. Suiker is taboe maar ook vetten en koolhydraten mogen maar mondjesmaat worden geconsu meerd. Juist omdat bij hen de insuline-produktie op de nor male manier tot stand moet komen, is het evenwicht snel verstoord en de gevolgen daar van zijn direct merkbaar. Een dieet-diabeet kan nooit eens uitslapen zonder de wek ker te moeten zetten voor het ochtendbeschuitje. Slaat hij dat over, dan wordt hij zwaar transpirerend wakker en voelt zich duizelig en prikkelbaar. Het is een reactie van zijn li chaam, die veroorzaakt wordt doordat zich op dat moment meer insuline dan voedings stoffen (suiker) in zijn bloed bevindt. In vaktermen heet dat een hypo. Het tegengestel de (een hyper) ontstaat als een diabeet zich niet goed aan zijn dieet houdt. En wie komt niet eens in de verleiding bij een bruiloft of een veijaardag? Een bijna onlesbare dorst, mis selijkheid en buikpijn zijn het gevolg. Het is voor een diabeet dus voortdurend uitkijken ge blazen. Isolement Suikerziekte is geen kwaad aardige kwaal meer, maar in het dagelijks leven nog steeds een grote handicap. Er zijn nog te veel diabeten die in een isolement leven. Er zijn ook nog te veel mensen die denken dat een diabeet zielig en niet volwaardig is. Daarom moet niet alleen de patiënt zelf, maar ook zijn omgeving weten wat er met hem aan de hand is. Vrienden, familie, klasge nootjes, collega's en sportgeno- ten moeten begrip kunnen op brengen voor situaties waarin een diabeet terecht kan ko men. Door heel Nederland zijn plaatselijke afdelingen te vin den van de Diabetes-vereni ging Nederland, die niet alleen de nodige ruggesteun geven, maar ook veel informatie en recepten. De familie Geertse ma werd lid, omdat de dieren arts ontdekte dat hun langha rige tackel Violon-noire ook suikerziekte had. „Ze was zo ontzettend min en ziek", ver telt mevr. Geertsema, „ze ziet slecht, omdat het netvlies is aangetast door de ziekte en het is eigenlijk helemaal een beet je een zielepoot. Maar ja, we hebben zo veel jaren pret van haar gehad, dat ze nu ook wel een beetje plezier van ons mag hebben". Twee keer per dag wordt Violon ingespoten en wordt de zaak gecontroleerd. Suiker is ook voor deze hond uit den boze. Mevr. Geertse ma: „Ze was gek op chocolade en dat mag ze natuurlijk niet meer. Ik geef nog wel eens wat van die diabetische choco Suikerziekte, door zenuwen of erfelijkheid, zoals bij de bekende zanger Johnny Jordaan het geval is. Omdat dit dagelijks inspuiten bepaald geen pretje is, moet worden gezocht naar andere behandelingswijzen. Ook het onderzoek naar complicaties, waarmee deze ziekte zo vaak gepaard gaat, kost geld. Van daar deze landelijke actie, waarvan het welslagen voor diabetea van het grootste be lang is. I^erveus „Je went eraan", zegt Johnny Jordaan, die zich al 28 jaar da gelijks moet injecteren. Het is bij hem een erfelijke kwestie; zijn grootmoeder en tante had den het ook. „Maar ik ben nerveus van aard en dat heeft ook meegewerkt", bekent hij. In het verzorgingstehuis waar hij de laatste jaren verblijft, wordt streng de hand aan zijn dieet gehouden, maar ook zelf 'hield hij er altijd en overal re kening mee. Hij doet er laco niek over. „Op elk feestje een kopje koffie en een slaatje. Dat was alles. En ach, na een tijdje weet je niet beter. Ik heb er nooit hinder van gehad, omdat ik altijd goed dieet heb gehou den, ook toen ik nog de hele wereld rond reisde. Alleen bij een rondje gebak had ik het wel eens moeilijk, want zo'n suikervrij gebakje, daar zit geen smaak aan!" Dr. De Gaay-Fortman heeft het dan heel wat gemakkelij ker. Bij zijn ouderdoms-diabe- tes hoeft hij zich niet zoveel te ontzeggen. „Ik heb alleen een heel licht dieet", zegt hij zelf, Ontregeld Het leven van een diabetische hond gaat dus niet over rozen. Maar ook de diabetische mens heeft al met al een verre van plezierig leven. Altijd en over al moet hij zijn dieet volgen en weerstand bieden aan verlei dingen die hem door een on wetende of niet begrijpende omgeving worden opgedron gen. Altijd en overal moet hij een rustige plek zien te vinden om zich te injecteren. Ook als hij op reis is. Door verre reizen en grote tijdsverschillen kan de diabeet totaal ontregeld raken, met alle vervelende gevolgen van dien. Want een langdurig ver stoord evenwicht kan allerlei complicatties met zich mee brengen. Beschadigingen aan het netvlies, nierafwijkingen, ontstekingen aan de voeten, blaasaandoeningen en impo tentie. Daarom is het voor dia beten van het grootste belang dat de actie slaagt, waardoor het wetenschappelijk onder zoek verder kan. Er zijn proe ven gedaan met pompjes in plaats van injectienaalden en met apparaatjes op de heup die insuline produceren, maar zo als diabeten verzuchten: „Het zou verrukkelijk zijn als ze een serum uitvonden dat je maar eens per maand zou hoe ven in te nemen." lade, maar dat is niet zo dave rend voor de ingewanden".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7