Britten verdedigden zich met aluminiumfolie tegen Exocetraketten Meeste bewindslieden D'66 niet naar Tweede Kamer weer Nieuwe Britse treinstaking wordt langdurige actie Gemeenten diep in krijt bij leveranciers Suriname schaft avondklok af Kabinet wil lukraak wegslepen van woon wagens voorkomen DEN HAAG Door een wij ziging van de Woonwagenwet zullen B en W van een ge meente eerst toestemming moeten moeten vragen aan Gedeputeerde Staten alvorens zij tot het wegslepen van woonwagens mogen overgaan. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met een derge lijk initiatiefwetsvoorstel van het PvdA-kamerlid Van Ooij- én. Dat voorstel beoogt verbe tering te brengen in de situa tie, dat B en W al te lichtvaar dig overgaan tot het verslepen van woonwagenbewonders. Honderden vrachtwagens aan grens Italië INNSBRUCK Als gevolg van de staking van de Ita liaanse douane staan bij de overgangen aan de grens met Oostenrijk in totaal enige hon derden vrachtauto's op afhan deling te wachten. Bij de Brennerpas waren dat er giste ren ongeveer 500. Volgens de Oostenrijkse politie hebben personenauto's geen last van de staking. Zwollenaar wereldkampioen bloemsierkunst HAMBURG Bloembinder- arrangeur Wim Hazelaar uit Zwolle is deze week de nieuwe wereldkampioen bloemsier kunst geworden. De Fleurop Wereldcup komt daarmee voor de eerste keer in Neder land terecht. Tijdens het Fleu- rop-Interflora wereldcongres in Hamburg veroverde hij de cup na een lange en spannen de strijd tussen kampioen- bloembinders uit 24 landen. Zuid-Afrika werd tweede, i Frankrijk derde. Hazelaar (38) was vorig jaar Nederlands kampioen bloemschikken. Tij dens de Europese kampioen schappen van 1981 werd hij slechts vijfde. Tilburgsche krijgt bewindvoerders AMSTERDAM De recht- bank in Breda heeft op ver zoek van de Nederlandsche Bank de met een surséance van betaling vergelijkbare noodregeling uitgesproken ten aanzien van de Tilburgsche Hypotheekbank NV. Als be windvoerders zijn benoemd de heren mr J.J.M. Kaulingfreks, T. van Wettum en drs C. van Zadelhoff. Lucht van vuile sokken verborg cocaïne NEW YORK De douane op Kennedy Airport in New York deinsde achteruit en wil de de twee opengemaakte kof fers met een smak dichtslaan en zo doen wat de eigenaar hoopte, toen de speurhonden lieten merken dat er toch meer in de koffers zat dan vuile sokken. Bij nader onder- Zoek stootte men op cocaïne ter waarde van anderhalf mil joen dollar. De eigenaar is ge arresteerd. ■BINNENLAND/BUITENLAND Opheffing militaire gerechten DEN HAAG De militaire strafrecht- spraak wordt geïntegreerd in de gewo ne strafrechtspraak. Daartoe ging de ministerraad gisteren akkoord met een voorstel van de bewindslieden van Jus titie en Defensie om drie wetsontwer pen met betrekking tot de militaire strafrechtspraak voor advies naar de Raad van State te sturen. Het belang rijkste element in de wetsvoorstellen is het opheffen van de militaire gerech ten (krijgsraad voor de koninklijke landmacht en de luchtmacht, zeekrijgs raad, de andere krijgsraden en het hoog militair gerechtshof). De strafrecht- Spraak ten aanzien van militairen zal worden uitgeoefend door de arrondisse mentsrechtbank en het gerechtshof. Schorsing voor brandweerman met baard HARDERWIJK Vanwege de weige ring zijn baard af te scheren is een brandweerman uit Harderwijk met on middellijke ingang voor drie maanden geschorst door het gemeentebestuur van deze plaats. Het advies, de baard af te scheren, is afkomstig van het minis terie van Binnenlandse Zaken na een onderzoek door TNO. Aanleiding was het om het leven komen van een be roepsbrandweerman in Groningen. Door de baard sloot zijn gezichtsmasker onvoldoende af en kreeg de man te veel schadelijke dampen binnen. Bij de vrijwillige brandweer van Harderwijk werd aan het advies, lees eis, van de korpsleiding door zeven van de acht baarddragers gehoor gegeven. ZATERDAG 3 JULI 1982 PAGINA 5 Grootschalige handel in verdovende middelen opgespoord HELLENDOORN Een speciaal team van de Rijkspolitie in het district Zwol le en de gemeentepolitie van Hellen- doorn zijn een grootschalige handel in verdovende middelen op het spoor. Dit heeft een woordvoerder van de politie gisteren meegedeeld. In verband met deze zaak zijn inmiddels een 49-jarige inwoner van Hellendoorn, een 61-jarige man uit Oosterhout en een 40-jarige Rotterdammer aangehouden. Bij deze arrestaties is twee kilo amfetamine in beslag genomen. De politie verwacht nog meer mensen aan te houden en wil in belang van het onderzoek nog geen nadere bijzonderheden over deze zaak kwijt. Twee jaar cel en tbr geeist tegen pyromaan ZUTPHEN Tegen de 20-ja- rige R.J.M. uit Epe is voor de Zutphense rechtbank twee jaar gevangenisstraf met af trek van drie maanden voor arrest en onvoorwaardelijke tbr geëist. De pyromaan stichtte vanaf 1979 tenminste., achttien branden in scholen,' schuren, huizen met rieten da ken en andere gebouwen. Vanaf Pinksteren '81 heerste er onder de bevolking, vooral in de weekeinden, enorme pa niek. M. was meestal op vrij dagnacht na het nuttigen van veel alcohol aktief. LEIDSE COURANT Sojoez zacht op aarde terug terst bedenkelijk dat iemand die bereid is als premier zijn naam te geven aan een kabi net, na twee jaar zomaar kan opstappen of van plaats kan ruilen". Kritiek uitte mevr. Beckers verder op het deze week gepubliceerde tweede rapport-Wagner. Het is een onderhemersrapport en zal lei den tot een verscherping van Vlootdagen in Den Helder Hoewel het weer heel redelijk was, was de belangstelling op de eerste van drie jaar lijkse vlootdagen in Den Helder niet overweldigend. Ook morgen en zondag kan het publiek nog kennis maken met demonstraties van de marine. DEN HAAG De procureur- generaal bij het Gerechtshof in Den Haag, mr. P. Bos, vindt dat de daders van de moord op een taxichauffeur in Alkema de op 16 oktober vorig jaar le venslang gevangenisstraf moe ten krijgen. Bos zei dit gisteren tijdens de eerste zitting in ho ger beroep van de zaak. Op verzoek van de verdediging en met instemming van de procu reur-generaal zullen twee van de drie daders, de 18-jarige Belg B. J. en de 25-jarige Lu xemburger M. S., nu eerst psy chiatrisch worden onderzocht Zij werden in januari van dit jaar tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Het hoger beroep is ingegeven door het verlangen om „beter uit te leg gen wat er gebeurd is", aldus de Belg. De Luxemburger be nadrukte dat hij vastgesteld wilde zien, dat hij niet de moordenaar is geweest. De derde dader, een vijftienjarige jongen, kreeg destijds zes maanden tuchthuis, de hoogste straf die de kinderrechter hem kon geven. MOSKOU De Franse ruimte vaarder Chretein en zijn Russische collega's Dzjanibekov en Ivansjen- kov zijn gistermiddag na een ge meenschappelijke ruimtemissie ge land in Centraal-Azië. Hun capsule, de Sojoez T-6, maakte een geslaagde landing in het noordelijke deel van Sovjet-republiek Kazachstan, zo meldde de Russische televisie, die de terugkeer van de kosmonauten „live" uitzond. De kosmonauten hebben gewerkt aan boord van het ruimtelaboratorium Saljoet-7, waar zij medische, technische en fotogra fische experimenten uitvoerden. Zij lieten de Russen Berezovoy en Le- bedev achter in de Saljoet-7. De drie kosmonauten werden na hun terugkeer op stoelen ge zet om te wennen aan de zwaartekracht die zij ruim een week hebben gemist. Van links naar rechts: de Russische kosmonau ten Ivansjenkov en Dzjanibekov en hun Franse gast. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het ziet er naar uit, dat vanaf morgen in Groot-Brittannië opnieuw vrij wel geen enkele trein zal rij den. De nieuwe treinstaking, afgekondigd door ASLEF, de bond van treinbestuurders, is een protestactie van onbepaal de duur tegen de beslissing van de spoorwegdirectie, om zondag een nieuwe dienstrege ling in te voeren, die tot ge volg zou hebben dat de trein bestuurders harder moeten werken. Door de nieuwe dienstregeling heeft British Rail na een jaar vierduizend treinbestuurders minder nodig. Hoewel hun bond niet rijk genoeg is om stakingsgeld te kunnen beta len, wordt verwacht dat alle-,- treinbestuurders gevolg zullen geven aan de stakingsoproep. Verwacht wordt, dat de actie heel wat langer zal duren dan de algemene staking die begin deze week op touw gezet werd door de Nationale Vakbond van Spoorwegpersoneel en na twee dagen afgelopen was. De leden van die bond waren niet eensgezind. Een langdurige staking zal grote problemen veroorzaken voor toeristen. Er worden ook bijzonder nadelige gevolgen verwacht voor de Britse economie. Stammenoorlogen in Papoea-Nieuw-Guinea MOUNT HAGEN In de bergen van Papoea-Nieuw-Guinea zijn stammenoorlogen uitgebroken die door krijgers met speren, pijl en boog en bijlen worden uitgevochten. Zes afzonderlijke veldslagen in de provincie Enga, ten noordwesten van Mount Hagen, zijn met zekerheid vastgesteld. Twee daarvan gingen om traditionele strijdpunten: het bezit van varkens en van land, de. vier andere zijn waarschijnlijk het gevolg van rivaliteit tussen de stammen die bij de verkiezingen verschillende kandidaten hebben gesteund. Vorige maand hebben de bewoners van Papoea-Nieuw-Guinea drie weken lang kunnen stemmen voor het parlement, het was de tweede maal sinds het land in 1975 van Australië onafhanke lijk werd dat er parlementsverkiezingen werden gehouden. Geen enkele partij heeft een meerderheid kunnen behalen. De politici in het 109 leden tellende parlement zijn nog steeds aan het onderhandelen over de kabinetsformatie. Oud-premier Mi chael Somare, wiens Pangoe-partij als grootste uit de bus is ge komen, wordt genoemd als de nieuwe regeringsleider. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tal van Ne derlandse gemeenten staan diep in het krijt bij leveran ciers van goederen en diensten wegens geldgebrek. Ze stellen betalingen uit omdat het rijk op zijn beurt ook traag is met de betalingen aan gemeenten. Steeds meer leveranciers gaan er thans toe over van de ge meenten bankgaranties te vra gen en rentevergoeding bij trage betaling te vorderen. Op die manier willen zij tijdige betaling van rekeningen af dwingen. „De moeilijke financiële toe stand van het rijk leidt tot al lerlei kunstgrepen en nood sprongen," constateerde giste ren directeur drs. W.Griffioen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten tijdens de aandeel houdersvergadering. Hij signa leerde in dit verband, dat het rijk de woningbouwfinancie- ring heeft overgedragen aan de woningbouwverenigingen" om „het beangstigend groeiend financieringstekort minder noodlottig te doen ogen". Die woningcorporaties moeten daarvoor leningen aantrek ken, die door de gemeenten' gegarandeerd worden. Hel daaruit voor de gemeenten voortvloeinde verlies neemt!, het rijk voor zijn rekening. Het rijk draait ook op voor de gevolgen van exploitatietekor- ten. Naast de kunstgrepen, aldus Griffioen, maakt het rijk ook noodsprongen door gemeenten traag te betalen. „Een gedeelte van het financieringstekort van het rijk wordt op die ma nier op de gemeenten afge- wenteld. Als gevolg daarvan gaan sommige gemeenten niet al te gewetensvol omspringen met haar eigen betalingsver' plichtingen." DEN HAAG Alle zit- tende Tweede-Kamerle den voor D'66 hebben zich opnieuw kandidaat gesteld voor het kamer lidmaatschap. Van de D'66-bewindslieden zijn minister Terlouw (econo mische zaken), minister Nypels (volkshuisvesting) en staatssecretaris Lam- bers-Hacquebard (milieu) ook bereid in de Tweede Kamer te gaan zitten na de verkiezingen. De overige bewindslieden van D'66, de ministers Zeevalking (verkeer), Van Mierlo (defen sie), Rood (binnenlandse za ken), en de staatssecretarissen Dik (economische zaken) en Scheltema (jusitie) zijn dat niet. PPR de ongelijke machtsverhoudin gen. PvdA Op de kandidatenlijst van de PvdA zullen de staatssecreta rissen Dales en Stuiveling geen verkiesbare plaats krij gen, tenzij gewestelijke verga deringen nog veranderingen brengen in de lijst. In de mees te gewesten is de voorkeur ge geven aan zittende kamerle den op verkiesbare plaatsen. Dales in Utrecht en Stuiveling in Rotterdam moeten kamerle den voor laten gaan, hoewel in de Maasstad oud-burgemeester Van der Louw en ex-staatsse- cretsaris Kombrink wel de eerste plaatsen innemen. akkoord met invoering vaarbewijs DEN HAAG 1 Voor het re creatief varen met schepen met een grotere lengte dan 15 meter en voor het besturen van snelvarende schepen op de Nederlandse waterwegen zal een vaarbewijs verplicht worden gesteld. De minister raad ging gisteren met de in voering van dit vaarbewijs, dat met name bedoeld is om onge lukken met gehuurde tjalken en grote jachten en speedboten te voorkomen, akkoord. Over de datum van invoering kon vice-premier Terlouw, die de ministerraad voorzat, nog geen mededelingen doen. PARAMARIBO Bevelhebber Desi Bouterse heeft de afschaf fing van de avondklok in Suriname aangekondigd die op 11 en 12 maart weer was ingesteld na een mislukte poging tot een staatsgreep. Eerder dit jaar. op 25 februari, de verjaardag van de revolutie, was de avondklok die toen al twee jaar van kracht was, opgeheven. De aankondiging werd met applaus begroet door honderden aanwezigen in het voormalige „Fort Bomika", de plaats van waaruit 28 maanden geleden de militairen hun actie startten die leidde tot de machtsovername op 25 februari 1980 en de val van- het kabinet Arron. Bevelhebber Bouterse sneed in zijn toespraak ook economische en politieke problemen van de revolutie aan. Hij noemde de 10.000 geregistreerde woningzoekenden, de duizenden werklo zen, de vele ondervoede kinderen en andere vraagstukken een gevolg van de economische en politieke structuren die tot voor kort het gezicht van Suriname bepaalden. „Deze structuren wa ren niet van ons, maar van buitenaf aan ons opgelegd", aldus Bouterse, die hierbij met name Nederland noemde. Ria Beckers, herkozen als PPR-lijsttrekker, heeft v daag op het congres van haar partij in Utrecht kritiek gele verd op het feit dat Van Agt en Den Uyl beiden voorwaar den aan hun lijsttrekkerschap hebben verbonden. „Het is Procureur vindt dat moordenaars taxichauffeur levenslang moeten krijgen LONDEN De Britse troepen zijn de oorlog om de Falkland-Eilanden in gegaan met raketten die niet werkten en wapens die slechter waren dan die van de Argentijnen, aldus oorlogscorrespondenten die uit het zuiden van de Atlantische Oceaan zijn teruggekeerd. Gereth Par ry van The Guardian be schrijft hoe „de veel ge prezen raketsystemen geen gevoel van veilig heid gaven. Te dikwijls schakelden de raketten zichzelf uit en tuimelden dronken uit hun lanceer- inrichtingen de zee in". Het landingsschip Sir Galahad, dat door de Argentijnse lucht macht werd gebombardeerd, was op weg gestuurd zonder enige bescherming. Vijftig Welsh Guards werden daarbij gedood. Het kwam tot een woedende signaalwisseling tussen het vlaggeschip Fear less en het vliegdekschip Her mes. De Hermes liet weten dat het op geen enkele manier be scherming kon bieden. Parry zegt: „De Sir Galahad heeft in het volle zicht van de Argen tijnen zes uur voor anker gele gen voordat met het ontsche pen van de manschappen werd begonnen". Parry schrijft ook dat de voor naamste verdediging van de Britse commandotroepen te gen de Argentijnse Exocetra ketten, die de torpedobootjager Sheffield tot zinken brachten, was afgeleid van een techniek die uit de Tweede Wereldoor log stamde: het in de lucht schieten van stroken alumini um die de vijandelijke richtap- paratuur in de war moest brengen. Er is zelfs eens ge probeerd die via de schoor steen van de „Invincible" de lucht in te brengen om dit vliegdekschip te beschermen. De meest bizarre verdediging bestond uit het laten bungelen van een groot stuk alumini umfolie uit een hefschroef- vliegtuig, in de hoop dat de over zee scherende Exocet tot een aanval daarop verleid kon worden. Overigens heeft Australië la ten weten nog steeds belang stelling te hebben voor de In vincible. Eerder had de Au stralische premier Fraser aan geboden van de koop af te zien, om de Britten in staat te stellen de grote verliezen hier door te compenseren. Het schip moet voor de Britten omgerekend 1,35 miljard op brengen. Blokkade voor radio-actief afval Demonstranten blokke ren de weg voor een vrachtauto met radio actief afval van de Kema in Arnhem, die op weg was naar het ECN-terrein in Petten waar de lading voorlo pig zou worden opge slagen. Bij de poort van het terrein dwongen de demonstranten de auto te stoppen en trokken vervolgens een aantal rem- en brandstoflei dingen kapot. Nadat de demonstranten door de politie waren wegge sleept en de vrachtauto was hersteld, kon deze met enkele uren vertra ging alsnog het ECN- terrein oprijden. In de loop van de zomer zal het op het ECN-terrein verzamelde radio-actie ve afval in de Atlanti sche Oceaan worden gedumpt. Levenslang voor moord op ouders WINCHESTER De 27-jari- ge Amerikaanse student Da niel Rosenthal is in Winches ter in Engeland tot levenslan ge gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op zijn ouders. Hij was ervan beschul digd dat hij zijn ouders om het leven had gebracht en hun stoffelijke overschot in stuk ken had gezaagd. De dubbele moord speelde zich in augustus van het vorig jaar af in een flat in Parijs en een huis in Southampton. Het lichaam van de moeder is nooit gevon- ETA-leden gewond tijdens transport MADRID Vier vermoedelij ke leden van de Baskische af scheidingsbeweging ETA zijn gisteren tijdens het transport naar een andere gevangenis gewond geraakt, toen het ge weer van een bewaker per on geluk afging. Tijdens het transport werden acht ETA- verdachten van Noord-Spanje overgebracht naar Madrid. Drie leden van de Guardia Ci vil staan momenteel terecht in verband met een soortgelijk geval: toen werden drie jonge Basken door hun bewakers ge dood. Kabinet

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5