Leiden te klein voor twee zondagsbladen i Klein-auto-scooter m useum moet hobbycentrum worden GS: Geen bezwaar tegen autovrij Pieterskerkhof r4 [^Olfl Uw krant cadeau :1a CeicLeGomo-nt ZONDAG" VERLIEST EERSTE SLAG IN KRANTENOORLOG „Voor goed beleid zijn vaste commissies nodig" LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 JULI 1982 PAGINAS Bloemenhulde voor „bloemenjongen" niSASSENHEIM André Harskamp kreeg gistermiddag na '•feijn huwelijksinzegening de verrassing van zijn leven. De JCerkvoogdij van de Hervormde Kerk zette de man, die al- {Jijd voor de bloemstukken voor de kerkdiensten zorgt, zelf eigens flink in de bloemen. nRet stuk werd hem aangeboden door ouderling mevrouw Van Keune. André, die metselaar van beroep is, maar als hobby gratis de bloemen verzorgt, stapte gistermiddag in het huwelijksbootje met Patricia Klopma uit Oegstgeest. In het ^raadhuis van die gemeente werd ook het burgerlijk huwe lijk voltrokken. De kerkdienst werd geleid door ds. Van der skMeer, die daarvoor speciaal uit Apeldoorn kwam, waar hij a"deze week beroepen was. Ook na deze feestelijke dag blijft j kndré voor de fleurige versiering in de kerk zorgen. De inbloemen worden overigens na de diensten altijd geschonken L^an de zieken van de gemeente. LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben geen bezwaar te gen het autovrij maken van het Pieterskerhof. „Na realisering van San ders-garage zal er vol doende parkeercapaciteit voor auto's van het win kelend publiek zijn. Bo vendien valt er bij een stad met een regionale functie niet aan te ontko men, dat er bij topdrukte problemen ontstaan", al dus GS. G.S. wezen daarom de bezwa ren af van buurtbewoners te gen het bestemmingsplan Pie- terswijk. De buurtbewoners vonden, dat er nu al een te kort aan parkeerplaatsen is van 270 plaatsen. „De locatie Sanders is geen steekhoudend argument, want de realisering valt niet op korte termijn te verwachten", voegt men daar aan toe. Toen de bewoners hun bezwaarschrift een jaar geleden indienden, werd een onteigeningsprocedure van Sanders verwacht. Inmiddels is de voormalige fabriek ei gendom van de gemeente ge worden, „Spoedige realise ring" is echter nog steeds niet in zicht. Bovendien stelden de bewo ners, dat wanneer Sanders met 350 parkeerplaatsen klaar is, 300 plaatsen uit de wijk wor den weggehaald. „Het netto resultaat is niet meer dan 50", aldus de omwonenden, die met hun argumenten G.S. niet wis ten te overtuigen. Dat overkwam ook de indie ners van een bezwaarschrift tegen de nieuwbouw van C&A tussen Breestraat en Lange- gracht. Vergroting van C&A zou niet nodig zijn, omdat Lei den al genoeg modewinkels in de goedkopere sector heeft. Bovendien pleitten zij voor de bescherming van monumenta le en gezichtsbepalende pan den. Met b en w zijn G.S. van mening, dat het voor het eco nomische functioneren van Leiden van belang is een paar 'trekkers' in de binnenstad te hebben. De bezwaren tegen de bouwplannen werden daarom afgekeurd. G.S. waren het ermee eens om het aantal café's in de Pietersr wijk van acht naar vijf terug te dringen. De gemeente wil op deze wijze de overlast in de wijk beperken. Caféhouders,- vonden, dat de horecaproble- matiek niet in een bestem mingsplan aan de orde dient te komen. „Het bestemmingsplan, is alleen voor zaken die met ruimtelijke ordening te maken hebben", stelden zij. Echter, ook op dit punt kozen G.S. de zijde van de gemeente Leiden. n LEIDEN „Zondag", sedert begin mei op zon dag huis aan huis be zorgd in de Leidse regio, trekt zich voorlopig te rug uit de Leidse bin nenstad. Het blad wil zich de komende maan den richten op de Leidse buitenwijken en de re giogemeenten. Reden voor het tijdelijk ver dwijnen uit de Leidse binnenstad is de harde concurrentiestrijd met het door het Leidsch Dagblad uitgegeven zon dagsblad „Nieuwsweek". De advertentiemarkt voor de binnenstad is te klein voor twee zondags bladen en Zondag-direc teur Leo van Rooyen heeft daaruit zijn conclu sies getrokken. De Leidse bevolking werd begin mei 'verblijd' met de komst van twee zondagsbla den: „Zondag" en „Nieuws week". „Zondag", dat elders in den lande reeds floreerde, werd uitgebreid met een Leidse editie. Het Leidsch Dagblad reageerde haastig en draaide in enkele dagen een eigen zondagsblad in elkaar dat de naam „Nieuwsweek" meekreeg. Daarmee kwam men een week eerder op de markt, dan de landelijk ope rerende uitgever. De Leidse uitgever was „Zondag" ook te snel af door het grootste bezorgbureau van deze regio li EIGENTIJDS! iMOOIIafe iflP JE ww HOEVEEL MANS IS EEN ECHTE zouden bijvoorbeeld adver tentieruimte in „Zondag" kunnen verkopen om op deze manier een gedeelte van de winst mee te pikken. Den Haag te contracteren. Dat „Nieuwsweek" reeds op za terdagmiddag in de meeste brievenbussen werd ge dumpt, deed niet ter zake. Dat de eerste uitgave van „Nieuwsweek" inhoudelijk helemaal nergens op leek, zelfs niet vergelijkbaar was met het slechtste pulp-blad dat maar denkbaar is, was geen probleem. „Nieuws week" was niet ontstaan om dat er behoefte aan bestond of omdat daar „zakken vol goud" aan te verdiehen wa ren, „Nieuwsweek" moest de advertentiemarkt van het Leidsch Dagblad (LD) be schermen. Die bescherming zou onder meer tot stand ge bracht kunnen worden door een koppeling van het adver teren in LD en in het LD- d. Volgens Zon dag-directeur Leo van Rooy en is er van een koppeling sprake. „Uiteraard is het het goed recht van het LD het adverteren aantrekkelijk te maken", aldus de heer Van Rooyen. Enkele Leidse on dernemers zijn van de kop peling op de hoogte. Die kop peling zou er uit bestaan, dat men bij het adverteren in het LD voor een derde van de prijs een advertentie kan plaatsen in de zondaguitgave. Het bestaan van de gekoppel de tarieven wordt door LD- directeur G. Koopman met grote stelligheid van de hand gewezen. „Onzin, het Leidsch Dagblad en Nieuwsweek zijn twee aparte projecten", aldus "LD-directeur G.Koopman, die daarmee de beschuldigin gen van de hand wijst. „Nieuwsweek doet aan prijs- afbraak, verkoop adverten tieruimte voor dumpprijzen", aldus marketing-medewer- ker Vermeij van „Zondag": „Nieuwsweek biedt zijn ad verteerders een verschrikke lijk laag tarief. Het moet nau welijks mogelijk zijn die krant kostendekkend te pro duceren". „Zondag" werd van dit lage tarief de dupe. Het blad wist met moeite ad verteerders uit het Leidse centrum binnen te halen. Leo van Rooyen koos eieren voor zijn geld en besloot zijn aandacht ergens anders op te richten. „Ik had nooit ver wacht, dat het Leidsch Dag blad zo snel zou reageren", aldus Van Rooyen, die te kennen geeft, zich niet te willen storten in een oorlogje lussen de twee zondagsbla den. „Het Leidsch Dagblad staat natuurlijk volledig in haar recht, maar op deze ma nier is er van leuk werken geen sprake. Wij hebben deze concurrentie niet gezocht". De oplage van „Zondag" Leidse Editie is door het ver dwijnen uit de binnenstad gedaald van 68.000 naar 36.000. Van Rooyen ft echter niet van plan bij de pakken neer te gaan zitten. Hij hoop bin nenkort uit te komen met een aparte editie Leiden Zuid-West en Oegstgeest. Bo vendien wordt met regionale dagbladen onderhandeld om „Zondag" in licentie uit te geven. Regionale kranten In het najaar verschijnt „Zondag" met een eigen Haagse editie en dan wordt het blad ook weer door heel Leiden verspreid. „Zondag" is dan minder afhankelijk van Leidse adverteerders, zo wordt verwacht. Het regiona le karakter van „Zondag" be perkt zich overigens tot de advertenties. De redactionele inhoud, die overigens min stens zo weinig om het lijf heeft als dat van de Leidse concurrent, is voor alle regio edities door den lande het zelfde. „Wij beschouwen het niet als onze taak plaatselijk nieuws te brengen", aldus Van Rooyen: „Daar zijn re gionale huis aan huisbladen voor". Het Leidsch Dagblad is, on danks de zorgelijke financië le situatie van Damiate Pers (het LD maakt deel uit van Damiate), van plan gewoon door te gaan met „Nieuws week". „We kunnen nog weinig zeggen over de ex ploitatie van „Nieuwsweek". Daarvoor zijn we te kort be zig. In het najaar, als we een volledig seizoen hebben mee gedraaid, gaan we kijken of er op de advertentiemarkt behoefte is aan „Nieuws week" en dan zien we wel verder", aldus LD-directeur Koopman. tEG-subsidie voor [ïitbreiding feiling ora ujlIJNSBURG De veiling vereniging Flora heeft voor jlaar nieuwbouw een subsidie Van 1,7 mijloen gulden van ejluropese Gemeenschap gekre gen. De subsidie is gegeven in Jlet kader van marktstructuur- irojecten. In totaal heeft de pG 6,5 miljoen gulden subsidie iitgegeven voor negen land- juwprojecten in ons land. nieuwbouw, waarvoor de ibsidie is bedoeld, is vorig !<^ar al gerealiseerd. Op het "Irrein van de nieuwe Flora in de Laan van Verhof werd immense veiling nog eens itgebreid met 10.000 meter irjopershal en dokshelters. Die kshelters zijn een soort aan- lerstrips met speciale voor- ieningen, waardoor de ojrachtwagens voor het trans- rt met de achterkant tot aan deuren kunnen rijden. !ierdoor kan het laden en los- de wagens sneller ge- ■uren. De nieuwe hal heeft lim 10 miljoen gulden gekost. ijfan de subsidie van de EG as wel de voorwaarde ver- nden dat ook de Nederland- fe staat zou bijdragen in de -josten. lp totaal is er nu 2,4 liljoen gulden subsidie ver- ekt: 1,7 door de EG en 0,7 tor het ministerie van land- iuw en visserij. Overigens is in nieuwe subsidie-aanvraag tor nog een kopershal van 000 meter afgewezen. De tilingvereniging wil volgen- maand met de bouw begin- in. Vorig jaar moest echter subsidie worden aange- agd. Toen was het ministe- dat de aanvraag bij de EG iet ondersteunen, niet over- ligd van de noodzaak van :ze uitbreiding. VIJFTIGER JAREN HERLEVEN AAN DE VLIETWEG LEIDEN Leiden kan met ingang van vandaag nog wat meer recht maken op het pre dikaat „Museumstad van Ne derlandLeidens nieuwe aan winst, een particulier museum bevindt zich niet in het oude centrum, maar is gevestigd aan de rand van de stad. Aan de Vlietweg heeft de heer A. Hemerik de poorten geopend van het „Klein-auto-scooter museum". De heer Hemerik, die al jaren gogomobils en scooters verzamelt, heeft be sloten die oude voertuigen aan het publiek te tonen. Behalve het bekijken van die voor Ne derland unieke tentoonstelling van dergelijk rijdend mate rieel, kunnen de bezoekers een kijkje nemen achter de scher men van het pottenbakken. De heer Hemerik verzorgt op verzoek demonstraties potten bakken. Een vreemd museum, dat ook nog eens is uitgerust met een gezellige koffiebar. De heer Hemerik spreekt dan ook liever niet van „een mu seum Hobby een trumis volgens hem een betere bena ming. Een centrum waar ver zamelaars bijeen komen om over hun hobby te praten en modellen te ruilen. De heer Hemerik, die in het dagelijks leven met „patat en ijs langs de weg zit", begon ze ventien jaar geleden met zijn hobby. Hij was in het bezit van een Messerschmidt-auto. „Ik moest dat autootje van pure armoede rijden,zegt hij. Van lieverlee werd de verzameling uitgebreid. Met zijn twee zoons Pieter en Johan, carosserie- bouwers van beroep, knapte hij de wagens op. „Ik kreeg die dingen toen bijna voor niks. Ik werd in die tijd ook voor gek uitgemaakt." Toen De heer Hemerik naast zijn veertig jaar oude NSU-motor, die hij in 1950 voor zestig gulden kocht. Als het mooi weer is, maakt hij nog tochtjes met zijn NSU. meer mensen zich wierpen op het verzamelen van de Goggo- mobils, haakte Hemerik af. Hij had inmiddels een grote collectie autootjes opgebouwd en ging zich bezighouden met het vergaren van scooters. Ook die kreeg hij bijna voor nop. Maar ook voor scooters groeide de belangsteling en andermaal stegen de prijzen. Hemerik, die een grote verza meling scooters aanlegde, hield op met het zoeken naar scooters. Momenteel is hij be zig met een speurtocht naar oude bromfietsen: „Ik vind het leuk om dingen te verzame len. Op de vraag waarom hij juist scooters, auto's en brom fietsen verzamelt, zegt hij: Ik had ook postzegels kunnen gaan verzamelen. Maar die waaien zo gauw weg. Inmiddels groeide de belang stelling voor zijn auto's en scooters. Hij kreeg veel aan loop, zoveel dat zijn vrouw er genoeg van kreeg. Om ruzie met zijn wederhelft te vermij den, vatte Hemerik het idee op om een museum te beginnen. Van een opgeheven koffiebar kocht hij de inboedel op, zodat zijn vrouw niet constant met de koffiepot hoefde klaar te staan en achterin het museum bouwde hij een toilet, zodat de gasten niet voortdurend het woonhuis hoefden te bezoe ken. De oude garage („het was een puinhoop") werd opge knapt, de gemeente gaf ont heffing voor de koffiebar en het museum was klaar. Elke zaterdag en zondag zijn be langstellenden van 10.00 tot 17.00 uur welkom. Hemerik, die ook nog oude radio's ver zamelt, heft geen toegangs prijs. Hij vraagt de bezoekers om begunstiger van het mu seum te worden. De kosten be dragen één rijksdaalder per jaar. De voertuigen, die staan opge steld in het museum aan de Vlietweg, zijn bijna allemaal gebouwd in de vijftiger jaren. Eén ruimte is gevuld met klei ne autootjes die indertijd de Nederlandse wegen vulden. Zo staat er de Kleinschnittger. Een in 1954 geconstrueerd wa gentje, dat er uitziet als een snelle sportwagen. Nadere be studering leert echter dat het voertuig, waarvan er maar twee in Nederland zijn, die ti tel niet verdient. De Kleinsc hnittger weegt 140 kilogram, heeft een cilinderinhoud van 125 cc en haalt een „topsnel heid" van 65 kilometer per uur. De fabrikant vergat des tijds de versnellingsbak van een achteruit te voorzien. In de tweede ruimte staan scooters. Volgens Hemerik zijn er in totaal veertig merken, hij bezit er daar 17 van. Zo staat er een Bi tri, de enige Neder landse scooter, een Puch, een Heinkel en de in Nederland nooit verkochte Piatti. Scoo ters, die vooral in de vijftijger jaren razend populair waren, zijn weer in opmars. Hemerik is daar niet zo gelukkig mee. Hij beschouwt scooters als ge vaarlijke vervoermiddelen. Behalve scooters en motoren worden in het museum enkele oude motoren tentoongesteld. Al zijn voertuigen rijden nog. Ter demonstratie start Heme rik enkele modellen. Waarvan de motoren zonder te haperen aanslaan. Alle scooters en au tootjes zijn ook voorzien van een geldig kentekenbewijs. Met verschillende autootjes gaat Hemerik elk jaar naar Duitsland. Zijn gezin, dat be staat uit zeven kinderen, reist dan in zes wagentjes naar een plaatsje in de buurt van Han nover om daar een bijeen komst van verzamelaars van „Kleinautos" te bezoeken. Hemerik zegt dat hij zijn tijd altijd vooruit is geweest. Toen hij begon met verzamelen van autootjes, was hij de enige. Hetzelfde geldt voor scooters en bromfietsen. Veel later, toen de prijzen naar grote hoogten stegen, kregen andere mensen er belangstelling voor. Voor mensen die oude voertui gen willen verzamelen,, heeft de museumhouder een tip: „Ga dan Dafs verzamelen. De Daf'33 bijvoorbeeld. Die is nu nog voor drie of vierhonderd gulden te koop. Over een paar jaar is zo'n auto niet meer te krijgen. Dan betaal er je zo ne genduizend gulden voor. KEES VAN HERPEN Katwijkse VVV uit de brand „In de brand, uit de brand". Dat merkte burgemeester mr. C. A- Bos (rechts) gistermiddag op bij de opening van het nieuwe Katwijkse VVV-kantoor aan het Vuurbakenplein. Hij mocht het kantoor openen door de VVV-vlag de hijsen. Met zijn opmerking doelde hij op de brand, die in april 1981 het noodgebouw van de WV in as legde. Daardoor moest er eindelijk wel nieuwbouw ko men. Eindelijk, want de Katwijkse WV was al 26 jaar gehuisvest in dat noodgebouw. Zonder de brand was het nog maar de vraag geweest of er ooit nieuwbouw gepleegd zou gaan worden. „In deze tijd van bezuinigingen had dat nog lang kunnen duren", al dus de burgemeester. Overigens vond hij sinds zijn komst in 1976, dat de VVV eigenlijk wel goed zat in het houten kantoor aan de boulevard. De nieuwbouw is razendsnel van de grond ge komen en de VVV zit nu in een iets ruimer jasje met een kelder en een etage op de begane grond. Nota voor nieuwe gemeenteraad Noordwijkerhout. NOORDWIJKERHOUT Voor een duidelijk functioneren van het gemeentelijk bestuur is het noodzakelijk dat, behalve de functionele commissie huisvesting, vijf vaste commissies voor advies en bijstand worden ingesteld. Dit staat in een nota van de hand van gemeentesecretaris Adriaanse, die is opgesteld naar aanleiding van de aantreding van de nieuwe gemeenteraad in september. De fractievoorzitters van de verschillende partijen hebben de nota ontvangen om te behandelen in de onderhande lingen over een nieuw te vormen college van B en W. Het nu zittende college zal de nieuwe raad 7 september voorstel len de nota te behandelen. Eigenlijk moet dat in de commissie algemene en bestuurlijke zaken gebeuren, maar die is er nu juist niet. Dat is dus één van de vijf commissies, die moeten worden ingesteld. De andere zijn voor openbare werken, financiën, wel zijnszaken en als laatste de commissie onderwijs. Verder moet de commissie ad hoe raadhuis/bibliotheek blijven bestaan tot de voltooiing van het project. Allerhande functionele commissies voor specifieke belangen worden in de nota van de hand gewe zen, omdat deze leiden tot versnippering van het bestuur en ze vaak de neiging hebben bepaalde deelbelangen als alleszaligma- kend te zien. Tweeslachtig Behalve de aantreding van de nieuwe raad is ook de onduidelij ke status van de gemeentelijke commissies aanleiding geweest voor de nota. De commissies zijn aan de ene kant een adviesor gaan voor de gemeenteraad en aan de andere kant voor B en W. Dit is volgens secretaris Adriaanse tweeslachtig en ondoorzich tig. Vooral omdat de openbaarheid hierbij om de hoek komt kij ken. Adviezen aan het college worden in de regel in besloten heid gegeven, terwijl adviezen aan de raad in de regel openbaar worden verstrekt. Dat verschil werkt verwarrend in de prak tijk. Daarnaast blijkt, dat de bestaande commissies elk een eigen afgebakend terrein hebben, maar niet het totale pakket van ge meentelijke taken beslaan. Dat leidt tot misverstanden, zoals is gebleken bij de wijziging van de woonruimteverordening en de sluitingstijden van de horeca. Beide zaken zijn niet in commis sies voorbereid. Hierbij betreft het dan vaak behalve de woon ruimtezaken onderwerpen uit de portefeuille van de burgemees ter. Die laatste en de algemene bestuurlijke zaken zou dus in een speciale commissie moeten worden ondergebracht. Verder wordt nog melding gemaakt van de Kaderwet Specifiek Welzijn, die aan het eind van de jaren tachtig in werking gaat treden. Volgens de nota mag de gemeente geen afwachtende houding aannemen en moet nu al worden begonnen met het voeren van een planmatig beleid, waarbij de burgers in grote mate betrokken moeten worden. Wij een nieuwe abonnee, voor u dit glazen bakje met een afbeelding van uw krant. van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) iper kwartaal Stuur een glazen bakje naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3