Belgie is een (auto-)koopreisje waard Vergelijking omzet met 1980 biedt reëler beeld 1 IN EN OM DE KAS binnen de perken J Japanse aanval op luxe markt: i Toyota Celica Supra - kiÜfllÊ LAND EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 JULI 198 2 PAGINA lak 1 Veel Nederlanders trekken dagelijks de zuidgrens over om te profiteren van de lage koers van de Belgische frank ten opzichte van de harde hoge Nederlandse gulden. Het zijn meest dagjesmensen, die zo twee dingen combineren: er even tussen uit zijn en re delijk goedkoop in e)k ge val goedkoper dan thuis bij de kruidenier op de hoek een gedeelte van de wekelijkse boodschappen doen. In de grensstreek in Zeeuws-Vlaan- deren, Brabant en Limburg, ligt het nog even iets anders. Daar wipt men graag over voor een paar pakjes shag of een slof sigaretten, wasmidde len, een paar pondjes suiker of een kratje bier. Kopers van een heel andere categorie zijn de Nederlanders die een nieuwe auto in België gaan halen. Zij denken niet aan een paar tientjes, maar aan vele duizenden guldens besparing. Al gaat dat niet voor alle merken op, en lijkt de tijd van de echt grote wins ten voorbij, omdat de frank weer wat is opgetrokken ten opzichte van de Nederlandse gulden en omdat ook in Bel gië enkele automerken wat duurder zijn geworden. Toch klagen de autodealers aan de Nederlandse kant van de grens steen en been. Zij zien verscheidene van hun oude klanten hun zaak voor bij rijden in spiksplinternieu we auto's, die ze van „over de grens" hebben gehaald, met enkele duizenden guldens winst. Dat steekt. Geen won der dat ze zeggen: „Bij ons hoeven ze niet meer voor on derhoud te komen. Daarvoor gaan ze ook maar naar Bel gië". Dat is voor iemand die in het grensgebied woont na tuurlijk een vrij simpele zaak, anders ligt het met degenen, die zo ver van de grens wo nen, dat eventjes een onder- houdsbeurtje een dagreis bete kent. Weg winst. Degene die zich bijvoorbeeld een Merce des 280 of 350 willen aan schaffen denken er echter iets anders over als ze horen, dat ze in België zo'n 8000 gulden goedkoper uit zijn. En voor de minder kapitaalkrachtige, die het met autootjes van, zeg 12.000 tot 13.000 gulden moe ten doen, is 1000 tot 3000 gul den voordeel ook mooi mee genomen. Een korte verkenning leert, dat het duidelijk afhankelijk is van het merk auto en van de dealer, hoe groot de winst is die men kan behalen. Op Er zijn heel wat paperassen maal in orde zijn een Renault 4, die hier, met afleveringskosten 12.400 gul den kost, kan bij een koers van de Belgische frank van 5,5 cent, globaal 2000 tot 2500 gulden worden bespaard, waarvan 450 gulden uit afle veringskosten bestaat. Op een Mitsubishi Colt 1200 echter is dit aanmerkelijk minder, na melijk ongeveer 800 gulden. De Mitsubishidealer in Turn hout, garage Deckx, laat er geen twijfel over bestaan, dat het voor Nederlanders heel gebruikelijk begint te worden, om in België hun auto te ko pen: „Wij hebben veel Neder landse klanten, het prijsver schil wordt te groot, hè". Ook bij de grenspost Goirle geeft de douane graag toe, dat het langzamerhand routine werk begint te worden. Na enkele vlugge aanslagen op een telmachine vertelt men u precies wat u moet gaan beta len als u met de auto de grens over wilt. Want betalen moet u en dat is een tamelijk inge- nodig, en de douaneman kijkt wel degelijk of ze alle- wikkelde zaak met de hele landse douane wordt dan ge- papierrompslomp er omheen, keken hoeveel die auto zon- Men koopt in België een auto der BTW in Nederland kost, zonder de 25 procent Belgi- over dat bedrag wordt 17,5, 19 sche BTW. Door de Neder- of 21,5 procent bijzondere ver bruiksbelasting (BVB) gehe ven, al naar gelang de prijs van de auto in Nederland. Het bedrag dat aan BVB is ver schuldigd wordt opgeteld bij de Belgische prijs zonder BTW. Over het totale bedrag wordt dan 18 procent (Neder landse) BTW geheven. Is dat allemaal gebeurd, dan kan bij de Rijskdienst voor het Weg verkeer een kentekenbewijs worden aangevraagd. De ANWB geeft trouwens al ja ren een foldertje uit waarin die ambtelijke regels staan vermeld. Het zal duidelijk zijn dat een auto kopen in België niet eventjes een kwestie is van inpakken en wegwezen. Be halve dat is er nog iets verve lends. Uw oude auto moet u particulier van de hand doen. Natuurlijk kan men die ook in België inruilen, maar dan moet u hem eerst via eenzelf de dure ambtelijke weg in voeren in België. En daar hoort u van de dealer een prijs die stukken lager ligt dan in Nederland. Particulier verkopen, via een advertentie in de krant, is dè aangewezen weg. Helaas, tegen de tijd dat u de auto hebt verkocht is de frank misschien wel alweer 7 cent. Wat allemaal niet wegneemt, dat een oriënterend bezoekje aan België nooit kwaad kan. Al koopt u er helemaal niets en zeker geen auto, België is een reisje waard. Al zal hij, die echt waar voor z'n harde geld wil hebben, even door- tuffen naar Luxemburg, dat zelfs voor de Belgen een goed- koopte-eiland is. GERARD CRONE Yamaha brengt speciale Parijs-Dakar brommer Op basis van de Yamaha bromfiets DT 50M heeft de Ja panse motorfabriek een aantal speciale brommers gemaakt met de naam Parijs-Dakar. Bijzonder aan de bromfiets zijn een grote rally-tank een stic ker set die aan de race herin nert. Verder een gereed schapskist in de vorm van een jerrycan, een koplamprooster en een beugel en een speciaal nummerbord. De brommer kost 2299 gulden. Toyota celica Supra. Zoals al aangekondigd bij de introduktie van de vernieuw de Toyota Celica's komt nu ook de Celica Supra naar ons land. Dat is een exclusieve zescilinder versie, die van vo rige Celica-jaargangen alleen in Amerika en Japan lever baar was. Stilistisch wijkt de nieuwste Supra overigens meer van de normale Celica Liftback af dan tot nu toe ge bruikelijk en tevens zitten er nu een aantal technische bij zonderheden in. Het moment van de Nederlandse introduk tie is trouwens wel zeer stra tegisch gekozen. Want een meer direkte tegenhanger van de Mitsubishi Starion, die op de tentoonstelling van Ge- nève zoveel aandacht trok, is nauwelijks denkbaar. Het concept is immers vol strekt gelijk: een exclusieve Japanse 2+2 sportwagen met ook voor Europa zeer aan trekkelijke stilering. Met het zelfde motorvermogen ook van 125 kW-170 pk, al haalt de Starion dat dan uit een tweeliter viercilinder turbo motor en de Supra uit een 2,8 liter zespitter. Dat is overi gens zeker niet een iets opge fokte Toyota Crown kracht bron, maar een puur sportieve motor met twee bovenliggen de nokkenasse en als bijzon derheid hydraulische, onder houdsvrije klepstoters. De moderne constructie blijkt ook uit de snaaraandrijving van de nokkenassen en de elektronisch geregelde inspui ting plus ontsteking. Het ver mogen wordt via een vijfbak en 25 pet. sperdifferentieél naar de achterwielen geleid en zorgt voor een top van ruim boven 200 km-h. Uiter aard heeft de Supra onafhan kelijke wielophanging rond om net als de nieuwe Celica, maar ook geventileerde schijfremmen rondom. Er is wel heel wat veranderd om van de Celica een Supra te maken, want niet alleen is er ifeen lagere neus toegepast (waardoor een Cw van 0,34 bereikt zou zijn, dus een zeer gpede stroomlijn). De Supra heeft ook een langere wielba sis in verband met de langere motor. Er is dus niet meer binnenruimte, maar wel werd daardoor voorkomen dat het zwaartepunt van de wagen naar voor ging met als resul taat duidelijk onderstuur. Supra luxe De besturing geschiedt met een bekrachtigd tandheugel systeem, waarvan de bekrach tiging bij toenemende snel heid afneemt. Dat kon dus best eens zorgen voor een even exacte, maar gevoeliger besturing dan die van de Sta rion (met kogelkringloop-be- sturing). Officieel zou de Su pra net niet de prestaties van de Starion halen, maar het is de vraag of iemand dat merkt bij een acceleratie van 0-100 km-h in 8,3 seconden. Vergejr' lijkbaar voor beide wagens is tevens de uitrusting (als we tenminste vergleijken met de311 Starion EX-versie). De Toyota beschikt standaard over elek-51"' trisch bediende ruiten en cruise-control, een gedeeld neerkklapbare achterbank en grote achterklep. Net als Mit-H subishi besteedde Toyota veel™ aandacht aan de zitpositie en— ging daarbij zelfs tot het uiter-B ste. Niet alleen is het stuurS verstelbaar, maar ook kent deB| bestuurdersstoel zelfs achtB stelmogelijkheden. De meest opvallende is daarvan wel deer met een luchtpomp te veran-^ deren vorm van rugleuning. Als klap op de vuurpijl dan. nog de prijs: 47.500,-. Dat isL precies halverwege tussen de. Starion standaard en EX-ver-r(i sie en daarmee niet alleen ten f opzichte van die concurrent.' gunstig, maar ook ten opzich-i' te van alle andere denkbare I concurrenten. Op slag is de Datsun 280 ZX (waarvan de voorganger nog konden gel- i den als de enige echte sport wagen uit Japan) vrijwel ach- L terhaald geworden. In hetj Verre Oosten heeft men ken- nelijk de aanval ingezet op de klasse der exclusieve wagens, j En als dat zo doorgaat kan succes niet uitblijven. Beursveiling: op monster veilen van planten De Honselersdijkse CCWS blijkt als eerste in ons land, een goed initiatief te hebben genomen met de invoering van een beursveiling. Dit houdt in dat potplanten niet in volledige par tijen dienen te worden aangevoerd, maar dat volstaan wordt met een op monster veilen van planten. Het is dus zoiets als ook wel in de groente is gedaan. De beursveiling is min of meer een combinatie van het normale systeem via de klok ver koop en verkoop middels het Bemiddelings Bureau (B.B.). De eerste veilingen die meer als een proef beschouwd kunnen worden, hebben zowel bij kwekers, veiling als handel bevredi gende resultaten opgeleverd. Men heeft hierdoor ervaringen kunnen op doen wanneer zo omstreeks september de grote pot- plantenaanvoer zich laat gelden. Het nieuwe systeem heeft voor de kweker het voordeel, dat hij niet gedwongen is snel zijn, eventuele omvangrijke partijen potplanten, ter veiling aan te voeren. Hij kan volstaan met het presenteren van de monsters die hij voor de dan gestelde prijs binnen uiterlijk acht dagen moet leveren, binnen welke tijd ook de handelaar moet afnemen met boetebepaling bij ingebre- ke blijven. Over de resultaten van de eerste beursveilingen zijn zowel de heer H. J. J. Hampsink, die de leiding heeft van de beurs aan de CCWS, als kwekers en kooplieden goed te spre ken. De eerste beurs telde een aanvoer van 357 monsters, het geen betekende zo'n 3500 stapelwagens potplanten, die in twee uur tijd werden verhandeld met een omzetbedrag van bijna 300.000 gulden. Aan de tweede veiling werkte ook bloemenveiling Berkel en Rodenrijs mee, welke veiling een veelbelovend verloop had, waarbij ook Berkel tevreden was over de proef. De beurs-ad- ministratie wordt door beide veilingen afzonderlijk gevoerd. De beurs geeft een ontlasting zowel aan het B.B. als de veiling- klok en m et de nog steeds groeiende aanvoer van potplanten, komt dat goed van pas. „Het is bij de beurs gebleken dat er veel nieuwe kopers naar Honselersdijk kwamen en ook dat geeft mogelijkheden", aldus de heer Hampsink. „Er blijven ook voor de kwekers en hande laren goede alternatieven in de potplanten en er is nu ook meer keus langs welke weg men wil verkopen of kopen. Het plafond van de beursveiling zal worden bepaald dtoor het B.B.", aldus Hamspink. De kweker kan namelijk zelf zijn bodemprijs voor het produkt bepalen, welk bedrag evenwel geheim wordt gehouden, maar wel tevoren vastgelegd. De handelaar bepaalt dus in vrijheid diens prijs aan de hand van het monster. Bij de eerste veilingen bleef slechts een klein deel onverkocht. Er waren ook aanvoeren van buiten het Westland. Als prijsbepa ling was het begin van de beurs niet zo gunstig vanwege een rustiger aanbod in de zomer en ook vanwege de vakantietijd. Gesteld kan worden dat het voornamelijk de groene planten zijn die ter beurs worden aangevoerd. De tijd voor levering is voor deze planten wat ruimer hetgeen niet het geval is met bloeiende planten, die meer aan tijd zijn gebonden. Maar zowel voor binnenland als export wordt aan de beurs ge kocht. Het is ook opvallend dat het vooral de potplanten zijn, die in grote partijen worden aangevoerd en middels de beurs verkocht. Dat komt ook doordat de kweker meer tijd heeft een en ander op het bedrijf klaar te maken. De CCWS stelt tevoren lijsten samen welke potplanten op monster aangevoerd wor den, zodat de koper beter diens belangstelling kan bepalen. De beursveiling begint des morgens om elf uur aan de CCWS. De prijsbepaling gaat dan door middel van de klok. Een verkoop- eenheid komt in het algemeen overeen met het aantal planten op een stapelwagen. Het ligt in de bedoeling voorlopig iedere maand, meestal op vrijdag, een beursveiling te houden. Uiter aard wordt er goed toezicht gehouden op de kwaliteit van de aangeboden produkten. De veilingen 7ijn al weer druk bezig om de balans op te maken over het eerste half jaar van 1982. Vooral aan het begin van het jaar waren de omzetten kleiner als gevolg van de zeer slechte sla-prij zen. Naarmate de tijd vorder de werden de verschillen met 1981 kleiner. Toch bleef er sprake van een behoorlijk op gelopen achterstand. De om- zetachterstand, in geld uitge drukt, kwam niet alleen voor rekening van de slateelt. Ook bij gewassen als komkom mers, tomaten en paprika's bewogen de prijzen zich op een lager niveau. Eerlijk heidshalve dient er wel opge merkt te worden, dat 1981 het jaar van de gouden eieren was. Daarom is een vergelij king niet helemaal terecht. Als er vergeleken wordt met 1980, dan ontstaat er een reël er beeld. Zo blijkt uit de vei- linggegevens van de Coöpera tieve Tuinbouwveilingvereni ging Westland Zuid dat er in het eerste half jaar ongeveer 11 miljoen gulden minder is omgezet dan in 1981. Als er echter vergeleken wordt met 1980, dan blijkt er een meer- omzet behaald te zijn van on geveer 19 miljoen gulden. Het spreekt voor zich dat de le den, de aangesloten tuinders, dus ook minder ontvangen hebben. Het is voor veel be drijven dan ook noodzakelijk om de vinger aan de pols te houden. Er worden dan ook niet geringe eisen aan de on dernemers gesteld. Tomaten Op de Westduitse markt wordt er op het ogenblik flink strijd geleverd, de concurren tiestrijd werd heviger. In de week van 21 tot en met 26 juni nam het concurrerend aanbod met 1 miljoen kilo toe. De export van België was in drukwekkend, want dit land exporteerde in die week maar liefst zo'n kleine 1100 ton, te gen vorig seizoen in dezelfde week 185 ton. Een tweede niet weg te cijferen concur rent was Roemenië met 602 ton tegen 272 ton in 1981. Ook Albanië een inmiddels groter geworden concurrent onder nam weer een aanval. Dit land exporteerde in de ge noemde week 536 ton naar West-Duitsland. De Europese De kersen zijn schaars, dus duur. Commissie heeft inmiddels met ingang van 29 juni weer een invoerheffing ingesteld voor tomaten uit dit land. Deze invoerheffing is vastge steld op 80,96 per 100 kilo. Naast de toegenomen concur- werden dus kleiner en doken onder die van vorig jaar. Daarnaast viel de export naar Engeland en Frankrijk sterk terug. De komkommerprijzen daalden voor de sorteringen van 41/76 van 47 tot 62 cent rentie op de Westduitse markt per stuk naar 30 tot 58 cent. 'kwam de export naar Frank- Het aanbod lijkt niet veel te rijk en Engeland steeds meer veranderen, maar door afzet- in het gedrang. Deze terugval problemen kan de prijs ver moet toegeschreven worden der dalen, aan een grotere binnenlandse produktie van deze landen. Het is daarom niet zo verwon derlijk dat de prijzen geen ■stand wisten te houden. Bij de vleestomaten was het prijs- verval groter als bij de ronde Overige gewassen Bij de aanvoer van paprika's bleven de rode sorteringen het duidelijk winnen. Het - - aanbod van groen veranderde tomaten. Er werd voor de sor- weinig en de prijs wist zich tering BBB 1.33 per kilo be- met r 3 05 per kilo goed te taald (in de week ervoor -< - 1.75). Bij de ronde tomaten daalde de prijs voor de Al-ex port naar 1.06 per kilo (in handhaven. De rode sorterin gen moesten de afgelopen week weer de klappen opvan gen, de gemiddelde prijs daal- de week ervoor 1.32). Bij de „aar 2.80 per kilo.' een aanhoudende concurren- tie zal de afzet problemen blij ven ondervinden. Het aanbod lijkt niet veel te veranderen en er wordt daarom op gelijke of iets lagere prijzen gere kend. Komkommers Op de komkommermarkt Bij de gele sorteringen was er sprake van een kleiner aan bod. De prijs liep als gevolg hiervan op naar 6.20 per kilo. Het ziet er niet naar uit dat er in de komende week opvallende verschuivingen zullen plaatsvinden. Bij de au bergines was er sprake van een gering prijsverval, dit werd in hoofdzaak veroor- speelt zich hetzelfde af als op zaakt door een wat toegeno de tomatenmarkt. Alleen is hier de concurrentie op de Westduitse markt de laatste drie weken aanmerkelijk gro ter dan vorig jaar. De grootste concurrent is Roemenië ge volgd door België, Italië, Oos tenrijk, Frankrijk en Albanië. men concurrentie van Italië op de Westduitse markt. De aanvoer vertoont de laatste weken een afname. Dit zal ook de komende week het ge val zijn, hierdoor ontstaat er meer ruimte voor prijsherstel. De kassnijbonen hebben het De afzetmogelijkheden voor goed gedaan, de aanvoerpe- de Hollandse komkommer riode begint nu af te lopen. Dat het kasprodukt gunstig ontvangen wordt blijkt uit de prijsvorming, zo liep de prijs de afgelopen week op naar 6.10 per kilo. Het volle- grondsprodukt zal spoedig aan de markt komen en dit zal prijsdaling tot gevolg hebben. De vraag naar koolrabi bleef zeer matig, vandaar dat de prijs op 31 cent per stuk bleef hangen. Het verder afnemen de aanbod van radijs liet de prijs verder oplopen en wel naar 59 cent per bos. Deze ontwikkeling zal de komende week doorzetten. Ook bij ret tich was er sprake van een kleiner wordende aanvoer. De prijs liep op naar 82 cent per stuk, de prijs lijkt niet veel te veranderen. Spinazie bracht de afgelopen week 1,05 per kilo op. Het aanbod wordt echter weer groter met als gevolg een verdere prijs daling. De prijsstijging bij bloemkool zette ook de afge lopen week door. De „zessen" brachten ƒ2,13 per stuk op. Door het weer groter worden de aanbod lijkt de prijs niet verder te stijgen. Andijvie zit nog steeds in de moeilijke hoek, er werd 38 cent per kilo betaald. In de komende week zal er niet veel veranderen. Met de prijs van natuursla is het nog steeds droevig gesteld, er werd 15 cent per krop be taald. Door een kleiner aan bod is er wat kans op enig prijsherstel. Klein fruit Bij de fruitteelt neemt de teelt van perziken en pruimen van onder glas een speciale plaats in. Voor dit kwalitatief hoog waardige produkt worden er dan ook behoorlijke prijzen betaald. Zo bracht bij de prui men het ras Golden Japan 5,80 per kilo op en het ras Ontario 6,65 per kilo. Voor perziken werd er 81 cent per stuk betaald. Ogen meloenen brachten gemiddeld ƒ3,50 per stuk op, voor de grotere sui kermeloenen werd er 6,70 per stuk betaald. Voor veel klein fruit van buiten zijn de weersomstandigheden niet zo best. Door het natte weer zijn de gewassen moeilijk houd baar. De rode bessen brachten 2,40 per kilo op. Kruisbessen f 1,80 per doosje en frambozen f 1,05 per doosje. Voor aard beien werd er ƒ3,35 per kilo betaald. Hydrocultuur Onze planten, struiken, heesters of bomen staan bijna allemaaz met een omvangrijk wortelstelsel verankerd in de bodem, in d aarde dus. Omvangrijk, jawel; wist u bijvoorbeeld, dat een uitgi groeide aardbeiplant tot bijna een meter diep kan wortelen? Da j wortelstelsel heeft eigenlijk een dubbele taak: in de eerste plaab< houdt het de plant, de struik, heester of boom in de grond vei,, ankerd; minstens even belangrijk is, dat de wortels in staat zjjr water en allerlei voedingsstoffen uit de aarde op te nemen eie „naar boven" door te sturen. Potplanten moeten het doen met maar een klein beetje aard(t We weten allemaal wel, dat zo'n bloempot met een potplant dik,, wijls méér wortels bevat dan' teelaarde. Daarom moeten we pow planten regelmatig een beetje bijmesten en op gezette tijden ve*r potten en van frisse potgrond voorzien. Maar men heeft al lang ontdekt, dat planten om te gedijen niev bepaald potgrond of teelaarde nodig hebben. Ze „eten" immer j geen aarde, ze nemen het voedsel uit de bodem via de wortel! in opgeloste vorm op. Dat zou betekenen, dat een plan ook bes kan gedijen in water, mits we zorgen dat de benodigde voedingq£ stoffen in het wa- y ter opgelost zijn SjfSatSiPlg SPPj En zo komen we üh bij een wat eigen aardige manier van planten hou den, namelijk de hydrocultuur. Wa tercultuur dus. Te genwoordig wordt dat nogal eens toe gepast, bijvoor beeld bij grote plantenbakken in winkel- of kan toorruimten. Die hydrocultuur biedt namelijk een paar belangrijke voor delen. In de eerste plaats vergt de verzor ging minder tijd en werk. Het risi co, dat de boel er maar verpieterd bijstaat omdat juf zus-en-zo het gie ten vergeten Hydrocultuur, goed voor de planten, heeft, wordt uitge schakeld. Trouwens, heel vlijtige zielen kunnen ook makkelij!1 te veel water geven; er zijn heel wat kamerplanten die daar nie tegen kunnen en dan praktisch „verzuipen". f De meeste planten doen het prima in hydrocultuur, tot cactusse# en vetplanten toe. En we kunnen planten, die in aarde opger kweekt zijn, makkelijk overplaatsen in hydrocultuur. De worv tels moeten daarvoor absoluut schoongespoeld worden, er maf geen korreltje aarde blijven zitten. In bloemenzaken kunnen wr hardgebakken kleikorrels kopen, dat wordt als het ware bnzf nieuwe „potgrond"; want daarin plaatsen we de wortels valji onze plant of planten. Trouwens, sommigen proberen het mek grind en dat lukt ook wel aardig. k Als we het goed willen doen, hebben we eigenlijk een specialfl pot nodig, die uit twee delen bestaat. De plant wordt in ons kleit korrelmengels in een vrij gewone pot gezet. Die pot wordt da# in een soort van diepe schotel gezet met een doorzichtig gedeelk te, waardoor we de waterstand kunnen aflezen. Er komt zoveai water in de pot, dat de ondereinden van de wortels in het watei komen; dat is voldoende. De eerste week vullen we alleen hel opgenomen en verdampte water aan; zodra de plant zich „gezeti heeft, dat is na ongeveer een weekje, kunnen we aanvullen met water, waarin we een beetje bloeibare plantenmeest gedaan heb| ben. Een beetje, niet meer dan een theelepel per liter water. ff In tuincentra en bloemenzaken zijn allerlei hulpmiddelen vooji hydrocultuur te krijgen, 't Is weer eens iets heel anders en di meeste kamerplanten doen het uitstekend in „watercultuur". f

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18