RodeJCruis: donors lopen weg li Shamir: „Geduld Israël raakt op Ingreep in uitkeringen in 1983 onvermijdelijk S: u Groots welkom voor kaper op Sri Lanka VV Rode Dui veis naar h uis TULiïUMLÏÏRW, SyW// VfM'? S DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 2 juli 1982,72e jaargang no. 22309 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 10,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Swiebertje op herhaling op Ned. I om 19.05 uur. Om 20.00 uur Zuiderzeespel wegens hal ve eeuw dijkdichting. Op Ned. II om 18.59 uur docu mentaire over kunstexpositie Kassei met filmische verbeel ding van „Het dronken schip" van Arthur Rimbaud. Af en toe zon en later kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 13, in de middag ongeveer 22 graden. Zwakke tof "matfge zuiden wind. Ko mende dagen: af en toe zon; kans bp heerslag 40 procent. Min. temp.: 13, max.: 22 gra den. Zon op: 5.25; onder: 22.02 uur. I Frisol eist 61,8 miljoen van gevluchte boekhouder DORDRECHT Het internationale oliebedrijf I Frisol in Dordrecht wil zijn voortvluchtige hoofdboekhouder John Uylen (40) dagvaarden j voor 61,8 miljoen gulden. De voortvluchtige Rotterdammer moet 8 september voor de recht bank verschijnen. „Het wil alleen zeggen dat we nog centjes van meneer Uylen krijgen", aldus m Frisol-advocaat mr. Kernkamp. Uylen ver dween dit jaar spoorloos nadat hij met geld van Frisol op de internationale valutamarkt specu- leerde en daarbij 30,9 miljoen gulden verloor. Dat bedrag trachtte hij te camoufleren door in de boeken te knoeien. Samen met de 30,9 mil joen boete van de belastingdienst bedraagt de to tale strop voor Frisol 61,8 miljoen. Nu 7500 academici werkloos DEN HAAG Het aantal werkloze af gestudeerden aan een hogeschool of universiteit bedraagt op dit moment ongeveer 7500. Jaarlijks komen 10.000 studenten met een titel van de univer siteit of hogeschool af. Na 1985 zal dit aantal fors stijgen door het invoeren van de twee-fasenstructuur. Dat heeft minister Deetman (Onderwijs en We tenschappen geantwoord op Kamervra gen. De verwachting is dat in het jaar 2000 het aantal studenten aan universi teiten en hogescholen 99.000 zal bedra gen. Bij het niet doorvoeren van de twee-fasenstructuur zou dat 143.000 zijn geweest. De twee-fasenstructuur houdt ondermeer de verplichting in binnen een bepaald aantal jaren af te studeren. Fosfaatvervangers niet schadelijk voor milieu DEN HAAG Tegen een geleidelijke over schakeling op fosfaatvervangende stoffen in wasmiddelen bestaat uit het oogpunt van het milieu geen bezwaar. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het TNO heeft gedaan in op dracht van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne. De stoffen, met name NTA, worden tot en met 20 milligram per li ter goed afgebroken. Dit betekent dat de helft van alle fosfaten in wasmiddelen zonder meer door NTA kan worden vervangen. Fos faten bevorderen de algengroei wat ten koste gaat van de zuurstof in het water. De rege ring wil dat in 1985 alle fosfaten uit de was middelen verwijderd zijn. De zeepfabrikan ten zijn sterk gekant tegen de plannen van de overheid, zij zijn voorstander van het defosfa- teren van het oppervlaktewater. Koeien pezen doorgesneden SCHOONEBEEK In Schoonebeek (Drente) zijn de afgelopen dagen vijf koeien afgemaakt, nadat de pezen van de achterpoten met een mes waren doorgesneden. Waarom de dieren zijn mishandeld is niét duide lijk. Wraakneming wordt niet uitgesloten, alhoewel het koeien van verschil lende eigenaars waren. In Rijswijk is gisteren een lam zwaar met een mes toegetakeld. Ook dit dier moest worden afge maakt. met dokter Knetemann. 7P Tour vandaag gestart BAZEL In Bazel zijn van daag 170 wielrenners met kloppend hart gestart met de proloog van de 69e Tour de France. Vooraf liet Jan Raas van de ploeg Post zijn zuur- stofpomp voor de zekerheid nog even nakijken door dokter Knetemann. Tourfavoriet Ber nard Hinault begon met zwaar de pest in aan het zware fiets karwei. Hij voelt zich beledigd door de massale kritiek op zijn wijze van voorbereiding. Onze speciale verslaggever Jean Ne- lissen pluisde het gedrag van Hinault uit. Pagina 10: Hinault voelt zich beledigd. DEN HAAG De pu bliciteit die er rond de bloedbanken van het Rode Kruis is geweest heeft bij de donors kwaad bloed gezet. In enkele maanden is het aantal bloeddonors te ruggelopen van een half miljoen tot onge veer 400.000 en dat, terwijl het Rode Kruis er al 10.000 tekort kwam. Het tekort aan bloed moet nu worden geïmporteerd. Bij de bloedbanken in Den Haag en Leiden is van terugloop nauwelijks sprake, zo melden de directeuren van beide instellingen. De reactie van de vrijwil lige bloeddonors moet worden toegeschreven aan de berichten over .grote hoeveelheden plasma die als overschotten in de ma gazijnen liggen opgeslagen. De heer Anema van het Rode Kruis: „De donors vragen zich af: waar geven we het voor als het bloed er toch maar ligt. De do nor kent het onderscheid niet tussen plasma en rode bloedcellen. Hij weet niet dat er door importen een overschot aan plasma is ontstaan, terwijl er een schrikbarend tekort is aan rode bloedcellen". Volgens directeur J. van der Does van de Haagse bloedbank heeft de nega- v tieve berichtgeving wel een „bepaalde stemming" geschapen, maar lopen de klanten nog niet weg. „Er wordt de laatste tijd wel vaak gevraagd: hoe zit dat nou?", aldus de directeur „Maar gelukkig weet ie dereen toch wel dat het bloed geven hard nodig is". Den Haag en Delft kunnen met totaal 24.000 donors volgens Van der Does nog 3.000 tot 4.000 nieuwe donors gebruiken. Dr. Eernisse, hoofd van de bloedbank in Leiden, heeft zijn 13.500 donors vooral in de vakantiepe riode hard nodig en wijst er op dat dit bestand van wege het natuurlijk ver loop toch al voortdurend aanvulling behoeft. COLOMBO Sepala 1 Ekanayake, de Srilankaan die op het vliegveld van (Bangkok met behulp van namaak-dynamiet de 259 passagiers en bemannings leden van een Italiaanse Jumbo-jet meer dan 32 J uur in gijzeling hield, is vanmorgen met vrouw en zoon als een soort volks- i] held in zijn vaderland in- gehaald. c Op het vliegveld van Colom- bo, de hoofdstad van Sri Lan- !j ka, hadden zich drommen mensen verzameld om een I glimp op te vangen van de in- De Srilankaanse kaper Sepala Ekanayake (tweede van rechts) en zijn vrouw en zoon werden bij aankomst in Colombo door de politie (uiterst links en rechst) be schermd. middels steenrijke en wereld beroemde kaper. Ekanayake kreeg gisteren van •de regering van Sri Lanka de verzekering, dat hii bij aan komst niet zou worden aange houden en veertien dagen op het eiland vakantie mag hou den. De bebaarde kaper zei nog niet te weten, wat hii gaat doen met de ruim 800.000 gul den die hij als losgeld van de luchtvaartmaatschappij Alita lia heeft meegekregen. Eka nayake, die door de politie wordt beschermd, heeft zijn intrek genomen in een groot, duur hotel in Colombo. Ballon-ramp in Alpen: vier doden Op de laatste dag van een ballon-wedstrijd In het inzetje de ballon kort voor het ongeluk, Zwitserland zijn vier doden en een zwaar ge- toen de mand al vrij laag over de bergtoppen wonde gevallen, toen een van de deelnemen- scheerde. Op de grote foto, die kort na de. de gevaartes tegen een helling van het Jung- ramp werd genomen, ligt de ballon tegen een frau-massief (Midden-Zwitserland) vloog. De met sneeuw bedekte helling, vijf ballonvaarders waren allen Zwitsers. Op (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is onont koombaar, zo heeft minister De Graaf van sociale zaken gisteren nog eens verklaard, dat op 1 januari concrete maat regelen worden genomen op het gebied van de sociale ze kerheid. Als het niet mogelijk is voor die datum het sociale stelsel specifiek te wijzigen dan zal het nodig zijn dat de automatische koppeling van de uitkeringen wordt losgelaten. De minister zei dat tijdens een vergadering van de kamer commissie voor sociale zaken voor een eerste gedachtenwis- seling over herziening van het stelsel, dat door de CDA'er Weijers „het beste, duurste en ingewikkeldste tér wereld" ge noemd. De minister liet doorscheme ren, dat hij bij de loonder vingsverzekeringen (werkloos heid en invaliditeit) toe wil naar een voorziening van be perktere duur, naar lagere uit keringspercentages, naar een glijdende schaal (een lager percentage van het loon naar mate dit loon hoger is) en het rekening houden met gezins inkomens en arbeidsverleden. Onder dit alles moet dan een „vangnet" komen, die iedere Nederland een sociaal mini mum garandeert. Dat vangnet moet door de overheid worden gespannen, het meerdere door werkgevers en werknemers worden geregeld. De minister bleek er ook voorstander van te zijn, de uitzonderingspositie van overheidspersoneel niet langer te handhaven en hen onder de werknemersverzeke ringen te laten vallen. - BEIROET TEL AVIV j Israël heeft gedreigd met „nadere stappen" en een j verdere verscherping van j de belegering van de Li banese hoofdstad, als de onderhandelingen tussen i Libanezen en Palestijnen geen resultaat opleveren. Minister Shamir heeft verklaard dat het geduld van zijn regering opraakt. De Israëlische artillerie vuurde voor de tweede maal oranje lichtfakels uit over westelijk Beiroet, waardoor de spanning en de angst in het westelijk staddeel aanzienlijk toe nam. Er zijn opnieuw dui zenden mensen uit het stadsdeel gevlucht De Verenigde Staten trachten van Israël nog steeds meer tijd te kijgen om te onderhandelen over een Palestijnse militaire terugtrekking. In de PLO blijkt men daarover nog steeds verdeeld te zijn. Een functio naris van de PLO zei zei dat de Palestijnen het nu al een week van kracht zijn oude staakt-het-vuren hebben ge bruikt om hun militaire posi ties te versterken. Binnen de PLO gaat het overleg verder hoe op de juiste wijze moet worden gereageerd op een mo gelijke Israëlische aanval. Een van de belemmeringen voor terugtrekking van de PLO is in welke vorm zij militair aan wezig kunnen blijven in Liba non. Leider Abu Iyad van de be langrijkste Palestijnse organi satie binnen de PLO, de Fa tah, heeft verklaard dat de PLO bij haar voorstel blijft voor het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Bei roet onder garantie van een vredesmacht van de Verenig de naties. Abu Iyad verklaarde op een personferentie dat de PLO met de Libanese regering opnieuw wil onderhandelen over het statuut van de Pales tijnen en de vorm van hun ge wapende aanwezigheid in Li banon. Israël geeft verklaard dat de Palestijnen van elke militaire aanwezigheid in Li banon zullen moeten afzien. Pagina 7: Egypte beschul digt minister Haig Tourprijsvraag LEIDEN De inzendtermijn voor de openingsvraag van onze Tourprijsvraag is gesloten. Onder de deelnemers zijn er velen die ook vorige jaren met veel enthousiasme hebben deelgeno men. Er zijn er ook nogal wat die hun antwoorden op felicitatie- kaarten inzenden! Dat brengt wat fleur voor de organisatie van de Tourprijsvraag. Vandaag zijn de eerste drie punten te verdie nen met het juiste antwoord op de proloogvraag. Het inzenden van vraag 3 (Welke renner draagt de gele trui na de derde etap pe Nancy-Longwy?) moet zaterdag 3 juli in ons bezit zijn. De namen van de renners en vraag 5 staan op pagina 10. BARCELONA De Rode Duivels gaan naar huis. Hoe wel een verzwakte Belgische voetbalploeg redelijk acteerde tegen de matig draaiende Sov jet-Unie, werd gisteravond in Barcelona met 1-0 verloren en was het WK-avontuur voor de formatie van coach Guy Thys voorbij. Ook Oostenrijk kan naar huis na het gelijke spel van 2-2 tegen Noord-Ierland. Zie verder pag.ll: Sovjets moeizaam langs Belgische B-ploeg Leontien Ceulemans Leontien Ceulemans weggelopen bij Jeugdjournaal HILVERSUM - Leontien Ceu lemans heeft er plotseling de brui aan gegeven als nieuwsle zeres van het NOS-Jeugdjour- naal. Dezer dagen verscheen zij niet meer op het scherm. Zij werd vervangen door Mar- ga van Praag. Ook het laatste Jeugdjournaal van dit seizoen vanavond zal door haar wor den gepresenteerd. Hoofdredacteur Ed van Wes- terloo van het Jeugdjournaal liet weten, dat de wegen met Leontien in onderling overleg zich scheidden. Op korte ter mijn wordt een sollicitatiepro cedure in gang gezet om een opvolgster voor Leontien te vinden. Die gaat dan aan het werk bij de start van het nieu we seizoen op 6 september. Leontien lag enigszins moeilijk op de redactie van het Jeugd journaal. Zij onderscheidde zich van de rest door het standpunt van de artieste in te nemen, het gezicht van die ru briek. Als zodanig maakte zij eerder naam. Hoofdredacteur Ed van Westerloo bleef haar echter zien als een gelijkwaar dig lid van het team, ook be last met redactionele werk zaamheden. Dit leidde tot in terne spanningen. Zij had voorts enige moeite met de gevolgen van haar werk. Zij werd vaak op straat door kinderen herkend en aangeklampt. Reden waarom zij wel met een pruik op zich naar haar werk begaf. Boven dien vertelde zij destijds bij het in dienst treden van het Jeugdjournaal al, dat zij dit werk slechts zag als een tus senfase. Zij wilde toch ooit weer het toneel op. ADVERTENTIE EEN VERTROUWD ADRES VONDELLAAN 45 2332 AA LEIDEN TEL.:07I-769303 Officiële dealer voor Mercedes-Benz personen- en bedrijfswagens. *y W A WV v- X- -V U'V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1