Niet alleen VUT-ten, ook later pensioneren fieidoeSomartt Hoe maakt u geld over van uw postrekening naar een bankrekening? Geen beloften over scheppen van werk Rotterdams ziekenhuis gaat „ecologisch,, koken „Daag begaafde leerling uit Rapport-Wagner te goed voor politiek gekibbel Kinderen spelen een grote rol in sociaal patroon ouderen De gezamenlijke banken en spaarbanken zorgen er graag voor dat 't goed gebeurt. BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1IUU 1982 PAGINA 9 Vlieger berispt DEN HAAG De Raad voor de Luchtvaart heeft een 49-jarige vlieger uit Lelystad gisteren berispt wegens zijn aandeel in het ongeval met een Nederlands vliegtuig, de Ph-jal. Het vliegtuig veron gelukte op 29 januari 1980 kort na de start van het vliegveld in Nantes. Dat ge beurde als gevolg van het tanken van verkeerde brand stof, kerosine in plaats van vliegtuigbenzine. Het toestel was met acht passagiers op weg naar Schiphol. Een aan tal passagiers raakte gewond. Van een tweede vlieger uit Boskoop konden fouten niet bewezen worden. Toch personeel voor lege, nieuwe bibliotheek ARNHEM Provinciale staten van Gel derland hebben gisteren een eind ge maakt aan de wonderlijke situatie van een leegstaande splinternieuwe biblio theek-afdeling in het dorpshuis van het Gelderse plaatsje Ammerzodcn (gemeen te Bommelerwaard). De afdeling stond al een half jaar leeg omdat de rijksover heid de Gelderse Bibliotheekcentrale niet toestond extra personeel in dienst te nemen. De gemeente wilde alleen de jaarlijkse lasten van de ruimte voor haar rekening nemen. Met 38 tegen 23 stem men hebben provinciale staten gisteren 62.000 guldén beschikbaar gesteld, zodat de gemeente alsnog nieuw personeel kan aantrekken. Jeugdwerkplan verloopt goed DEN HAAG Het ministerie van so ciale zaken is niet ontevreden over het verloop van het jeugdwerkplan van ex-minister Den Uyl. Het doel om dit jaar ruim 65.000 werklozen tussen de 16 en 23 jaar aan een al dan niet tijde lijke baan te helpen lijkt gehaald te worden, aldus een mededeling van het ministerie. Via het jeugdwerkplan, dat onderdeel uitmaakt van het werkgele genheidsplan van Den Uyl, komt dit jaar totaal 525 min gulden beschikbaar voor de bestrijding van de jeugdwer kloosheid. Een tijdelijke baan biedt met name de schoolverlaters zonder werkervaring meer kansen op perma nent werk. Molukkers boos op politie van Assen ASSEN In Molukse kring in Assen is grote verontwaardiging ontstaan over het optreden van de Asser politie, die vier Molukkers aanhield in ver band met de beschieting van een poli- tie-auto. Volgens de Molukkers zijn zij alleen al verdacht omdat de beschieting op de grens van de Molukse wijk en andere wijken plaatsvond. Bij één van de Mo lukkers werd een wapen zonder muni tie gevonden. In het gebouw van Masi- un, een dagopvangverblijf voor Moluk se drugsverslaafden, werd ook huiszoe king gedaan. Daar werden twee wa pens met munitie gevonden en de vijf aanwezigen zijn aangehouden en later weer vrijgelaten. Lagere boete voor chirurg DEN BOSCH Een orthope disch chirurg uit Vught die in 1976 een vrouw verkeerd aan een meniscus opereerde, waar door zij aan een been verlamd raakte, moet 7500 gulden boete betalen. Dat heeft de civiele kamer van het gerechtshof in Den Bosch in hoger beroep be paald nadat het Medisch Tuchtcollege de maximale straf van 10.000 gulden boete had geëist, officieel wegens „laakbare tekortkomingen en het ondermijnen van het ver trouwen in de medische stand". ÜBw J&Zémk r- Prijskoe Martha Martha liet gisteren op de Rundveedag van de tentoonstelling Landbouw '82 in de Flevohof zien waarom kenners haar in de categorie „oudere koeien" de eerste prijs toekenden. Links de trotse eigenaar, T. Hellinga uit Oudkerk (Fr.). D'66 - PROGRAMMA: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er dienen op korte termijn 650.000 ba nen geschapen te worden. Bij de huidige economische onzekerheden is het echter niet verantwoord om met beloften te komen waar en wanneer die banen tot stand zullen komen. Wel is een vereiste om haast te maken met de bevordering van deeltijdbanen en ver korting van arbeidstijd. Dit zegt D'66 in het vandaag verschenen verkiezingsprogramma. Daarin herhaalt D'66 een onlangs uitgebracht plan onder de naam Perspectief 1986, waarin de partij pleit voor het bevriezen van inkomens voor de komende vier jaar. De koopkracht zou op peil moeten blijven via een belastingverlaging. I Daarnaast is voor een groot deel het oude verkiezingsprogram- j ma van 1981 overgenomen. Als nieuwe elementen pleit D'66 bij j het mediabeleid nu voor een derde televisienet, waarop pro gramma's met reclame uitgezonden moeten worden. De op brengsten van die reclame zouden mede gebruikt moeten wor den voor het maken van Nederlandse produkties. Voor de radio wil D'66 meer lokale en regionale radio. Er dient één milieuvergunning te komen voor alle activiteiten die het milieu kunnen aantasten. In het onderwijs wil D'66 meer prioriteit voor volwasseneneducatie en multi-cultureel onder wijs. Voor het basis- en voortgezet onderwijs wil D'66 dat er een doorlopende tienjarige opleiding komt naast de bestaande oplei dingen. Academisch ziekenhuis in Bijlmer in grote schulden AMSTERDAM Het Academisch Medisch Centrum (AMC) bij de Universiteit van Amsterdam verkeert in ernstige geldnood. Het heeft een schuld van 42 miljoen gulden. Als gevolg daarvan zijn dit jaar nog geen pen sioenpremies, die van het personeel zijn ingehouden plus de werkgeversbijdrage in de pensioenvoorziening, afgedragen aan het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. De vakbonden hebben dit gisteren pas te horen gekregen en zijn in woede ontstoken. Het AMC is de samenvoeging in de Bijlmermeer van het Wil- helmina Gasthuis (thans bezig met de verhuizing) en het Bin- nengasthuis (reeds overgebracht). De bonden wijten het liquidi- teitstekort van het AMC aan wanbeheer. Zij kregen gisteren tij dens het formele overleg te horen, dat het centrum voor de keu- j ze stond van het niet betalen van de loonbelasting, pensioenaf dracht, salarissen of krediteuren. Gekozen werd voor het niet afdragen van de pensioenpremies. Atoomweigeraars krijgen weer elektriciteit I LEEUWARDEN Enkele honderden Friese gezinnen die wei gerden te betalen voor stroom uit de kerncentrale te Dode- waard, worden weer op het elektriciteitsnet aangesloten. Dit verrassende besluit van Gedeputeerde Staten van Friesland is gisteren bekrachtigd door de Friese Provinciale Staten. Het CPN-statenlid Douwe Beimin was eveneens afgesloten om dat hij 2,7 pet van zijn rekening (het Dodewaard-aandeel) niet betaalde. De provincie wil dat de stroomweigeraars dit aandeel voortaan op een geblokkeerd bankrekeningnummer storten. Het aldus verzamelde bedrag kan desgewenst gebruikt worden voor onderzoek naar alternatieve energievormen. Weersgest®ldh®ld v«n gisteren KNMI-DE BILT - Een hoge- drukgebied dat eergisteren bo ven de Golf van Biscaje tot ontwikkeling kwam is naar Zuid-Duitsland getrokken en heeft zijn greep op het weer in Midden-Europa verstevigd. Ons land bevindt zicht aan de flank van dit hogedrukgebied en kan niet volledig profiteren van zijn gunstige invloed. Vanuit Engeland kunnen na melijk wolkensluiers blijven doordringen, restanten van een oceaanstoring die geleide lijk in betekenis afneemt. Mor gen blijft het in ons land waar schijnlijk droog en kan de temperatuur net als vandaag tot iets boven de 20 graden op lopen. Voor het komend weekend wordt een wisselval lig weertype verwacht met en kele buien en lagere tempera turen. Bordeaux Frankfort l.bew Helsinki geh.t Innsbruck l.bew Klagenturt rog.b Kopenhagen zw.br Lissabon zw.br Locarno onbe- Londen reger Luxemburg zw.br 100.5 (T 10 1 rr 11 0 n 23 10 0 n 19 12 - n 34 21 On Stockholm Ziirk Casablanca h.bew. Las Palmas onbew. Tel Avlv zw.bew. Tunis onbew. onbew. 30 17 i onbew. 25 18 i geh.bew. 13 zw.bew. 21 13 i l.bew. -- 17 i onbew. 30 22 i motreg. 12 110.: DEN HAAG Om oude ren in de samenleving be ter tot hun recht te laten komen zal naast de be staande mogelijkheid tot vervroegde uittreding (VUT) de mogelijkheid moeten worden open ge laten later met pensioen te gaan. Het ontslag om reden van het bereiken van een bepaalde leeftijd zou wettelijk verboden moeten worden, zo meent de Wetenschappelijke Raad voor het Regerings beleid (WRR). In een rapport aan de minis ter-president adviseert de raad een flexibele pensionering toe te passen, zodat niet iedereen op een vaste leeftijd met pensi oen behoeft te gaan. Vele ou deren moeten nu beginnen met een periode van inactivi teit op een moment dat dit voor hen in fysiek of psy chisch opzicht nog niet nodig is en komen daardoor in een geïsoleerde maatschappelijke positie terecht. Door de invoe ring van vervroegde pensione ring zal dit nog verergeren. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid advi seert ook, ter vermijding van onnodige medische handelin gen en een besparing op de kosten van de gezondheids zorg, de invoering van een volksverzekering. Naast een premieheffing naar draag kracht zal de patient ook een eigen bijdrage voor de voorzie ningen van het basispakket moeten gaan betalen. Voorts zullen de tarieven van de art sen en de ziekenhuizen moe ten worden aangepast. Welkom van Van Agt Premier Van Agt verwelkom de gisteren de 50.000ste inwo ner van Lely stad. Na de ge bruikelijke over handiging van de sleutel en het bosje bloe- men bleef hij nog even na- praten met de il nieuwe inwo- ners, de heer en jü mevrouw Vis ser. ROTTERDAM Het Rotterdamse Van Dam- Bethesda Ziekenhuis gaat op de ecologische toer. Drie ziekenhuiskoks heb-' ben een wekenlange kookcursus gevolgd bij het milieu-educatie en voorlichtingscentrum „De Kleine Aarde" in Boxtel. En daaruit is voortgeko men dat wie zich in „Het Van Dam" laat opnemen, de keus heeft om gewoon of ecologisch te eten. Mits hij/zij niet op diëet staat. Louise van Gisperen en Greet Hospers beiden werkend bij de Kleine Aarde hebben een boek samengesteld waarin alle wat's, waar's, hoe's, wan- neer's en waarmee's van de ekologische bereidingswijzen op een rijtje gezet zijn. De 334 recepten zijn alle voor uitbrei ding vatbaar. Leo van der Wagt, hoofd voeding van het Van Dam-Bethesda Zieken huis: „We werken ermee, en we zullen zien hoe het uit pakt". Voedingsdeskundige prof. dr. C. Den Hartog, die een van de eerste exemplaren van het ecologisch boekwerk in ont vangst nam: „Alhoewel ik niet zo alternatief ben, heb ik waardering voor alternatieve groepen. Ze houden, ons èn de overheid wakker. De Kleine Aarde is in ons land nog een van de weinige plaatsen waar voedsel verbouwd wordt op ecologische grondslag. Erva ringen, kleinschalig opgezet zullen ons moeten leren of een „terug" mogelijk is, en zo ja, hoe". UTRECHT Zorg ervoor dat het onderwijs in de middenschool de begaafde leerlingen voldoende uit daagt. Hierop komt het advies neer, dat de Acade mische Raad gisteren in Utrecht heeft opgesteld. De Raad hecht er grote waarde aan, dat alle leer lingen gelijkwaardige mo gelijkheden krijgen om hun talenten te ontplooi en. Het is van groot be lang dat in de midden school differentiatie tot stand komt. Volgens de Raad lopen in de middenschool de leerlingen een achterstand op op het ge bied van de kennis en de Raad noemt het nog onzeker dat die achterstand in een vierjarige bovenschool kan worden inge lopen. Van grote waarde wordt geacht dat het huidige niveau van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (VWO) tenminste blijft ge handhaafd. Het tweede rapport van de commissie-Wagner is uitermate waardevol. Dat betekent echter nog niet, dat het daarmee automatisch is gestegen tot de hoogte van een „regeerpro gramma", zoals premier Van Agt het wil zien. Voor een re- geerprogram komt meer kijken dan alleen datgene, wat en kele deskundige en verstandige heren kunnen neerschrijven. Maatschappelijke haalbaarheid bijvoorbeeld. IMaATSCHAPPELIJKE haalbaarheid wordt echter voor een goed deel mede bepaald door wat politici en politieke groeperingen voorstellen en met kracht van argumenten be pleiten. Veel hangt daarom af van wat politici de kiezers pre cies voorhouden en de manier waarop dat gebeurt. Uitgaan de van de zeer goede uitgangspunten die het rapport-Wagner geeft, zouden de politici moeten voorkomen, dat het rapport inzet wordt van partijpolitieke strijd. Politieke eensgezind heid is in deze crisistijd niet alleen hard nodig, maar met de nodige goede wil ook haalbaar. De onderlinge verschillen zijn veel kleiner dan men wil doen voorkomen. ALLE vier de grote fracties beginnen hun reacties op het rapport met positieve bewoordingen, en plaatsen er vervol gens wat kanttekeningen bij. Dat is een goed begin. Maar er is een ernstige dissonant. Dat is de eerder genoemde uit spraak van premier Van Agt, die het stuk juist tot partijpoli tieke inzet dreigt te maken. Want wat doet hij anders indien hij het rapport op voorhand tot regeerakkoord verklaart en vervolgens zegt dat wie het „mee wil uitvoeren mag aan schuiven"? INDIEN men erin slaagt het rapport-Wagner politiek onom streden te houden, dan kan het de basis vormen voor een economisch herstel, dat weer kan leiden tot een eensgezinde aanpak op de langere termijn. Dat hoeft niet voor elke letter en komma van het stuk te gelden. Zo ontbreekt in het rap port bijvoorbeeld de ondergrens van de koopkrachtbescher ming voor de „echte minima". Maar los van detailkritiek: het is uitermate bemoedigend te kunnen vaststellen, dat deskun digen van uiteenlopende politieke en maatschappelijke rich tingen het in de commissie-Wagner eens konden worden over de voor ons land belangrijkste zaken. Waarom zouden politici en sociale partners dat ook niet kunnen? DEN HAAG Voor oudere mensen spelen de eigen kinderen een zeer vooraanstaande rol in hun sociale patroon en bij hulp. Ouders die geen kinderen hebben, compenseren het ontbreken van een dergelijk relatie patroon maar in zeer beperkte mate door extra contac ten met andere mensen. Dit blijkt uit het artikel „Relaties tussen zelfstandig wonende ouderen en hun kinderen" in het Sociaal-Cultureel Kwartaalbe richt van het CBS. In het artikel worden de resultaten bespro ken van een enquete die het CBS heeft gehouden naar de leefsi tuatie van ouderen. De belevingswaarde van sociale contacten blijft daarbij buiten beschouwing. Van alle zelfstandig wonende Nederlanders van 55 jaar en ouder heeft ruim 75 procent één of meer buitenshuis wonende kinde ren. Van hen krijgt 89 procent tenminste éénmaal per maand bezoek en gaat 76 procent ook zelf éénmaal per maand op be zoek. In veel gevallen vinden dergelijke bezoeken zelfs aanzien lijk vaker dan éénmaal per maand plaats. 65 Procent van de ouderen met kinderen buitenshuis wordt ten minste wekelijks door één of meer kinderen bezocht. Bezoek- contacten tussen ouderen en andere familieleden zijn veel min der frequent. Hetzelfde geldt voor bezoek van en aan buren en kennissen. Dertien procent van de ouderen krijgt regelmatig hulp van de kinderen bij huishoudelijk werk of persoonlijke verzorging, tien procent heeft een werkster. Bevolkingsonderzoek borstkanker lijkt zinnig UTRECHT Bevolkingson derzoek naar borstkanker bij vrouwen in de „riskante" leef tijd van boven de 50 jaar, is waarschijnlijk nuttig. De kan ker wordt in een vroeger sta dium ontdekt dan anders en het blijkt dat bij die vroege ontdekking vaker dan nor maal nog geen uitzaaiing heeft plaatsgevonden. De kans op genezing is dan ook groter. Dat is de - voorlopige - conclu sie van het Utrechtse diagnos tisch centrum Preventicon, waar sinds 1975 meer dan 23.000 vrouwen één of meer keren op borstkanker zijn on derzocht. Of er in heel Neder land een grootscheeps en re gelmatig terugkerend onder zoek moet worden gehouden, is pas te zeggen in '85, wan neer het onderzoeksproject is afgerond. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE. Als u geld wilt overmaken van uw postreke ning naar een bankrekening, denk er dan vooral aan dat u twee nummers invult. Eén: het postrekeningnummer van de be treffende bank. Twee: het bankrekeningnummer van degene voor wie het geld bestemd is. Ontbreekt in de omschrijving het bank rekeningnummer (de 9 cijfers dus), dan komt uw postgiro-overschrijving bij u terug. En dat kost tijd. Let daarom altijd op die twee nummers. Dan is uw geld op tijd waar 't zijn moet. Let wel: als u zelf ook een bankrekening hebt, is het raadzaam om het bedrag van uw bankreke ning te laten overboeken. Dan gaat 't nog sneller. girokaart imet vouwen a.u.b.l V P mededelingen. 0} ,.yjvan f MODEL Postrekeningnummer van de bank van Jan Jansen b.v. Naam en bankrekeningnummer van Jan Jansen b.v. Na opruimen knelpunten kan NS weer ademhalen UTRECHT Na volledi- ge opruiming van de acht grote knelpunten in het Nederlandse spoorwegnet stijgt de capaciteit van de NS tot 12,5 miljard reizi gerskilometers per jaar. Dan komt er een einde aan de situatie waarin de rek uit het net is en de kwaliteit van de dienst te snel in de verdrukking komt. Momenteel be draagt het aantal reizi gerskilometers jaarlijks ruim 9,25 miljard. Dit zei de president-directeur drs. L. Ploeger van de Neder landse Spoorwegen gisteren in Westervoort, waar minister Zeevalking van verkeer en waterstaat het startsein gaf voor een verdubbeling van dé enkelsporige brug over de IJs- sel. Andere knelpunten die binnen enkele jaren worden aangepakt zijn de Delfhavense Schiebruggen bij Rotterdam, de aansluiting bij Lage Zwalu- we, de Gouwbrug bij Gouda, de spoorkruising in Boxtel, de beperkte capaciteit rond Utrecht, het tekort aan sporen tussen Leiden en Den Haa* en de Vinkbrug bij Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9