unaniem voor wethouder Admiraal Zoeterwoude maakt bezwaar tegen plan Noordhove Zoetermeer Tuinders staan flinke naheffingen te wachten Reken voorbeeld Leiderdorp gaat huizen kopen Veel animo voor ploegentijdrit KPJ Bewaking fietsen berging Leidsenhage bijzondere vergadering "T\T 1 #1 11* overvallen door li OOrClWl 1KS6 TclHQ KIGSt haast-voorstellen u u 1j1ydu 1 wau Zwemfestijn groot succes 'REGIO LODSE COURANT DONDERDAG 1IULI1982 PAGINA 5 (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „Alle tuinders die bovengronds telen kunnen flinke naheffingen krijgen". Dit zegt de heer J.L. van der Weijden, federatie belasting consulent van het accountants en belasting- adviesbureau LTB, die de rechtszaak voerde die tot de uitspraak van de Hoge Raad voerde. Hij deed dit namens een cliënt in Aals meer. Van der Weijden had tot nu toe geen ruchtbaarheid aan de uitspraak gegeven omdat de belastinginspecteurs geen actie ondernamen om het geld als nog te innen. Nu een aantal tuinders toch moet betalen, wil hij wel in de publiciteit. Het Landbouwschap hoopt echter nog steeds dat het aantal na heffingen beperkt blijft. In mei '78 kwam de regering met de Wet Investerings Re kening (WIR), een premiere geling voor investeringen. Deze regeling hield ook in dat bedrijven binnen de Randstad en de Veluwe minder premie kregen dan gebieden daarbui ten. De EG was het echter niet eens met deze concurrentie vervalsing in de hand werken de regeling. Daarna kreeg heel Nederland dezelfde WIR-pre- mie. Alleen de bedrijven in de Randstad, Utrecht en op de Veluwe kregen weer een extra aanslag van de SIR, de Selec tieve Investerings Regeling. Een aantal nieuwbouwvoorzie- ningen hoefde echter geen SIR te betalen zoals openbare ge bouwen, de akkerbouw, en de glastuinbouw. Maar ook voor de glastuinbouw was weer een uitzondering. De tuinders die niet op de grond kweken moesten weer wel SIR betalen. Dat laatste is bij de belasting dienst een rekbaar begrip want ook de teelt van bloemen in potten op de grond werd be last. Weerstand Bij het ministerie van land bouw was echter tegen de SIR heffing op bovengrondse teelt nogal wat weerstand. In eerste instantie was de SIR slechts bedoeld om de Bio-industrie te laten betalen. Niet om de kas teelt te schaden. In september '81 werd de SIR weer onge daan gemaakt, waardoor al- leen de investeringen in de substraatteelt tot die datum het risico van een naheffing lopen. Om hoeveel tuinders het in to taal gaat, is nog niet bekend. Niemand wil zich aan een aan tal wagen. Wel is duidelijk dat er in de SIR-periode van '78 tot '81 enorm veel geinves- teerd is in nieuwe teelten. Vol gens het Landbouwschap gaat het in ieder geval niet om meer dan „enkele honderen tuinders". Een woordvoerder vertelde dat er veel tuinders geweest die de SIR hebben omzeild door met een nieuwe kas bijvoorbeeld met grond- teelt zoals sla te beginnen. Het jaar daarna schakelden ze snel over naar substraatteelt, waar door ze geen SIR hoefden te betalen. Binnenkort komt er een wets voorstel in de Tweede Kamer om bij een terugkeer van de SIR ook bopvengrondse teelt vrij te stellen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde övpnd, nabezorgd. Met een reken voorbeeldje toont de heer Van der Weijden aan dat een tuinder die voor één miljoen gulden heeft ge ïnvesteerd alsnog een aanslag van 86.625 gulden kan ver wachten. Over één miljoen gulden investering kreeg de tuinder 230.000 gulden WIR-premie (23%). De SIR-premie eerste 250.000 gulden vrij) is dan 15% over 750.000 gulden is 112.500. Van dit laatste bedrag krijgt de tuinder nog 23% WIR terug, dat is 25.875 gulden. Dit laatste bedrag afge trokken van de 112.500 gulden geeft een extra belasting aanslag van 86.625 gulden voor de tuinder, die niet in de grond kweekt. Steeds meer vrouwen in horeca VOORSCHOTEN Het aantal vrouwen, dat zich in het horecavak bekwaamt, neemt toe. Meer dan de helft van het totale aantal mensen, dat dit jaar het horecadiploma „cafébedrijf" haalde, bestond uit vrouwen. Volgens de heer A.E. van Dijke, voorlichter van het Voorschotense Eurodidakt, één van de instelling die zich met het geven van vakonder wijs bezighoudt, is de belangstelling voor de cursus „cafébedrijf" de afgelopen stormachtig toegenomen. Op 17 juni van dit jaar legden 10.000 mensen hun examen af. In december ging een zelfde aantal hen voor. De meeste van de cursisten volgen de cursus om een eigen café te kunnen beginnen of een kantine te kunnen beheren. Een ander deel van de cursisten be staat uit vrijwilligers, die het beheer over sport en clubkantines, buurthuizen of vrouwencafés hebben. Gevaar door jeugd bij Detmersweg ZOETERWOUDE Ontegenzeglijk is na openstelling van de Burgemeester Detmersweg - de provinciale weg 17 - de verkeersveiligheid in de dorpskern van Zoeterwoude aanzienlijk toegenomen. Zeker nu ook de aansluiting bij de Dr. Kortmannstraat is voltooid, is de vroeger zeer intensief bereden route Dorpsstraat, Noordbuurtseweg, Miening van de jarenlange verkeersoverlast bevrijd. Toch heeft de politie al diverse malen gevaarlij- ke situaties waargenomen nabij de Burgemees ter Detmersweg. Het blijkt namelijk dat kinde ren veelvuldig spelen op de geluidswal die naast de Burgemeester Detmersweg ligt ter be scherming van de wijken Westeinde I en II. Ook nabij de tunnel van de Westeindseweg zijn gevaarlijke situaties gekonstateerd door spelen de kinderen. Door de politie zijn de kinderen op het gevaar gewezen. Tijdelijk overlast van vliegtuigen VALKENBURG Inwoners van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg zullen de komende dagen wat meer overlast krijgen van vliegtui gen. In verband met het voldoende vlieguren maken van de vliegers van de Brequet Atlanti- que zullen tot en met 8 juli nachtelijke lan dings- en startoefeningen worden gedaan. Dit inhaalprogramma heeft te maken met het feit dat de vliegtuigen meer dan een jaar aan de grond hebben gestaan na verscheidene onge lukken. Inmiddels zijn de toestellen in orde, maar de vliegers moeten voldoende vlieguren hebben, omdat zij anders hun bevoegdheid ver liezen. Met toestemming van het ministerie mag tot 's nachts twaalf uur worden gevlogen. Het Marinevliegkamp verzoekt de omwonen den hiervoor begrip op te brengen. LEIDERDORP START WERKLOZENPROJECT LEIDERDORP De gemeente Lei derdorp gaat zich actief bezighouden met werklozen. Men wil een project gaan starten, dat beoogt mensen zonder baan met vrijwilligerswerk een zinvol le tijdsbesteding te bieden. Het project zal worden opgezet door een gemeentelijke werkgroep onder leiding van raadslid C.A. Huigen-van Boven. Het ligt in de bedoeling dat ook werklozen in de werkgroep zullen plaatsnemen. Eenmaal geïnstalleerd zal men zich gaan bezighouden met de werkgelegenheid in Leiderdorp in het algemeen, aandacht voor bijzondere groepen, regionale aanpak en contacten met organisaties op dit terrein. Leraar Kager neemt afscheid LISSE De heer C. Kager keert na de gro te vakantie niet meer terug als leerkracht op de St. Dominicus Savio Mavo aan de Lissese Oranjelaan. Hij gaat met de Vut. Twee jaar geleden vierde de heer Kager het feit dat hij veertig jaar in het onderwijs zat. Sinds 1953 werkt hij aan de St. Domini cus Savio Mavo. Kermis aan Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE Onder auspiciën van het Oranjekomité Hoge Rijndijk wordt in dat dorpsgedeelte van Zoeterwoude van vrijdag t/m zondag een kermis gehouden nabij de Een denkooi aan het Kooikerspad. Voorts staan het immer spectaculaire boegsprietlopen en een fietsdobbelrit op het programma. De kermis gaat morgen na schooltijd om vier uur open tot 's avonds elf uur. Zaterdag blijft de kermis eveneens tot elf uur doordraaien en zondag zijn de openingstijden van twaalf tot zes. Drumfanfare „De Rijntamboers" zorgt morgenavónd om half acht, voorafgaande aan het boegsprietlopen over het „schoolkanaal" bij de Bernardusschool voor een muzikale bijdrage. Zondag is er een fietsdobbelrit. De start is van af half twee bij „De Eendenkooi". Vanaf half drie geeft de Sint Jans fanfare een muzikale uitvoering in de muziektent. Afscheid van lagere school met musical ZOETERWOUDE De leerlingen van de zesde klas van de Zoeterwoudse lagere school „Sjaloom" laten hun overstap naar het voortgezet onderwijs niet onopgemerkt voorbij gaan. Morgen bieden zij vanaf acht uur hun ouders en leerkrachten een afscheidsavond aan in de school. Het programma bestaat uit diverse zelf gemaakte onderdelen en de opvoering van de musi cal „De geheime piratenzender". Na afloop van dat officiële ge deelte zal nog gezellig worden nagekaart over de zes-jarige pe riode op de lagere school. Ook de overige leerlingen van de Sja- loomschool kunnen overigens genieten van de musical want dinsdag 6 juli volgt andermaal een opvoering tijdens schooltijd terwijl dinsdagavond de overige ouders die belangstelling heb ben voor deze kindermusical van harte welkom zijn. LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp wil voorkomen dat ze verlies lijdt wanneer een woning waarop een gemeentegaran tie voor de hypothecaire lening is verstrekt executoriaal moet worden verkocht. De gemeenteraad heeft het college van B en W gemachtigd als kandidaatkoper aan het spel van loven en bie den op een openbare veiling mee te doen teneinde een zo hoog mogelijke prijs voor het onroerend goed te verkrijgen. De mach tiging gaat zelfs zo ver dat de gemeente de woning aankoopt wanneer de prijs tot een niveau is gezakt waarbij de koop zon der enig risico gedaan kan worden. Het is de bedoeling dat een dergelijke woning zo spoedig moge lijk door middel van onderhandse verkoop weer wordt ver kocht. De gemeente Leiderdorp volgt daarmee verschillende an dere gemeenten die al eerder met verliezen bleven zitten wan neer in geval van gedwongen verkoop een beroep op de ge meentelijke garantie werd gedaan. In Leiderdorp hebben zich tot dusver, zo werd van de afdeling Voorlichting vernomen, zul ke situaties nog niet voorgedaan. Maar men wil wel de nodige instrumenten in handen hebben om te voorkomen dat courante woningen op een veiling tegen bodemprijzen worden verkocht* en de gemeente voor het tekort moet opdraaien. Weliswaar houdt de gemeente een vordering op de geldnemer, maar het is duidelijk dat deze in de meeste gevallen niet te gelde kan wor den gemaakt. De gemeente Leiderdorp denkt er op dit moment niet aan het systeem van garantieverlening voor het aankopen van een wo ning te beperken of af te schaffen. AANTASTING GROENE BUFFER" ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoe terwoude heeft ernstige bezwaren tegen het ont- werp-bestemmingsplan „Noordhove" van buurge meente Zoetermeer. De voorgenomen uitbreiding van Zoetermeer in noor delijke richting betekent opnieuw een ernstige aan tasting van het waarde volle veenweidegebied dat als groene buffer functioneert tussen Lei den, Den Haag en Zoeter meer. Daarbij komt, zo stellen B en W. van Zoe terwoude in het concept- bezwaarschrift, dat aan een aantal randvoorwaar den voor de realisering van de nieuwe wijk „Noordhove" niet is vol daan, wat in de toekomst tot onaanvaardbare pro blemen zal leiden. Van avond zal in een gekombi- neerde commissievergade ring het bezwaarschrift van Zoeterwoude ter spra ke komen. Het gemeentebestuur van Zoe-' terwoude onderkent dat er in de komende jaren een blijven- i de behoefte is aan woning bouw en dus aan bouwlocaties. De gevolgen van het aanwij zen van dergelijke nieuwe bouwlocaties zijn, zeker als ze omvangrijk zijn, zodanig dat een integrale planologische af- c weging noodzakelijk is. In het kader van het streekplan „Zuid Holland West" heeft die afweging plaatsgehad wat leid de tot het aanwijzen van de nieuwe lokaties Zoetermeer- zuid, Leidschendam/Nootdorp en Delft/Delfgauw. Met stij gende verbazing en veront waardiging heeft het gemeen tebestuur van Zoeterwoude sindsdien kennis genomen van de planologische voorberei ding van de wijk Noordhove, een ontwikkeling die strijdig is met het streekplan. Geconsta teerd wordt dat de ontwikke ling van Noordhove weer een aanslag betekent op het groene hart van Zuid-Holland West. Ontsluiting Over de ontsluiting van Noordhove merkt Zoeterwou de op dat door buurgemeente Zoetermeer als voorwaarde voor de ontwikkeling van Noordhove is gesteld dat de Aziëweg wordt verlengd in noordelijke richting. Aan deze voorwaarde is niet voldaan en zal ook niet voldaan kunnen worden, omdat de verlenging van de Aziëweg niet voorkomt in het streekplan en ook niet in het geldende secundaire wegenplan (1973) en het ont- werp-secundaire wegenplan (1981). Daarnaast is doortrek king van de Zoetermeer- spoorlijn naar Noordhove en verder zeer onwaarschijnlijk. Op basis van die overwegin gen kan niet anders worden geconcludeerd dat de moge lijkheden voor een aanvaard bare ontsluiting in noordelijke richting ontbreken en dat van een goede verbinding van openbaar vervoer vanuit en naar de nieuwe wijk geen sprake zal zijn. Voorts geeft Zoetermeer niet aan op welke wijze wordt voorzien in het re aliseren van circa 65 hectare oppervlaktëwater ten behoeve van het waterbeheersingsplan. Uitvoering van dit waterbe heersingsplan is ook een voor waarde voor de realisering van Noordhove. Het is bekend dat de gemeente Zoeterwoude onder geen enkele voorwaarde medewerking zal verlenen aan het tot stand brengen van een dergelijke voorziening op haar grondgebied. Pat-stelling De nu ontstane Pat-stelling tussen beide gemeenten is door Gedeputeerde Staten doorbro ken in het kader van de eva luatie van het streekplan Zuid-Holland West. Uitgangs punt van de nieuwe oplossing is dat in afwijking van het streekplan, ten noorden van Segwaert nog ongeveer 1500 woningen worden gereali seerd. Ten noorden van dat gebied zou dan een waterber ging moeten komen, onder meer ter afscherming van uit breiding van Zoetermeer in de richting van Benthuizen. Deze waterberging (en de daaraan gekoppelde recreatieve voor zieningen) komen in hoofd zaak in de plaats voor een der gelijke voorziening die gepro- {ecteerd was op het grondge- >ied van de gemeente Zoeter woude, namelijk de Droogge maakte Geer- en Kleine Blan- kaardpolder. Geconstateerd wordt nu dat het ontwerp-be- stemmingsplan „Noordhove" volledig in strijd is met het standpunt van Gedeputeerde Staten. ZOETERWOUDE Er is weer veel animo voor de ploe gentijdrit, die de Zoeterwoudse KPJ aanstaande zondag houdt. Om half elf zal nabij Don Bos- co aan de Zuidbuurtsweg de eerste ploeg, bestaande uit vijf renners waarvan er minimaal drie in Zoeterwoude moeten wonen óf lid moeten zijn van de organiserende KPJ, van start gaan om driemaal het trajekt van ruim 14 kilometer af te leggen. Om de minuut zullen de for maties via de Nieuwe weg, Weddepad, Broekweg, Gel- derswoudseweg, fietspad naar Palenstein, Geerpolder (Stompwijkse gedeelte) en Zuidbuurtse weer richting Don Bosco rijden. Inmiddels staan achttien teams inge schreven voor de krachttoer tegen het uurwerk. Als favo riete formaties gaan van start „Kerkro", bestaande uit Kees Kerkvliet, J. Riethoven, Hen- nie van der Maat, Leonard Vogelaar en Ruud Dobbelaar en het team „Theo van Leeu wen" geformeerd door Adrie van Diemen, Nico van der Salm, Peter Berg, Jan van der Salm en captain Theo van Leeuwen. Er kunnen maxi maal twintig teams aan de ploegentijdrit deelnemen zodat ploegen die nog deel willen nemen haast moeten maken. Telefonische inlichtingen bij Peter Berg, Noord Aa 2a, tele foon 1609. LEÏDSCHENDAM Het gemeentebestuur van Leidschendam pleegt overleg met de Dienst So ciale Werkplaats Rijswijk. Hierdoor wil men komen tot bewaking van rijwie len in het winkelcentrum Leidsenhage. Dit heeft burgemeester W. F. de Vreeze van Leidschendam meegedeeld in de commissie voor algemeen bestuurlijke aangelegenheden bij het jaar verslag van de gemeentepolitie van Leidschendam. Vorig jaar werden in Leid schendam 485 fietsen als ver mist aangegeven tegen 348 in het jaar daarvoor. Bovendien werden 74 bromfietsen gesto len tegen 70 in 1980. Van het aantal gestolen rijwielen wer den slechts 42 teruggevonden tegen 150 in 1980. Van de bromfietsen werd slechts een zestal teruggevonden. •ï'1 Het zomeravondfestijn dat gisteren in het Waterbos is gehouden, is een groot succes geworden. Honder den kwamen naar het zwembad om dit sportieve en tevens gezellige gebeu ren bij te wonen. Om kwart voor zeven begon nen de polowedstrijden en de zwem-handicapwed- strijden (zwemmen met ballons). Om half negen startte de prominentenes- tafette. Een estafette van teams uit o.a. de brand weer, Rijkspolitie, Kon. Marechaussee, gemeente secretarie, de gemeente raad, etc. Bij elkaar ver schenen er zeventien teams aan de start, die el kaar op 8 keer 25 meter moesten bestrijden. Wet houder J. v.d. Meij (zelf één van de zwemmers) reikte de prijzen uit. 1. werd de Kon. Mare chaussee uit Valkenburg, 2. 't Kraaijenest en 3 het Waterbosteam. zijn hiervoor al benaderd. De Stichting katholiek Onderwijs heeft al toegezegd dat de St. Jeroenschool daarvoor ge bruikt mag worden. De raad stemde uiteindelijk toe in het dekken van eventuele tekor ten van deze manifestatie tot een maximum van 5.000 gut den. Wel stelde de fracties dat dit voorstel te plotseling komt, zonder overleg in de commis sies. Vooral VVD-raadslid K.J. Rubingh uitte daarom de vrees voor een politieke manifesta tie. „Wij kunnen niets poli tieks in het programma vin den en bovendien geldt er een vrijheid van meningsuiting", aldus wethouder J. Bedijn. Werklozen De tweede verrassing was het subsidieverzoek van de Stich ting 't Steuntje. Deze stichting bestaat uit een groep werklo zen, die werkgelegenheid wil creëren voor zoveel mogelijk werklozen in Noord wijk. De' stichting heeft daarom een startsubidie van 2.000 gulden. Hiermee wil de stichting, die al een aantal maanden bezig is, een enquête houden onder werklozen in Noordwijk waar in het oordeel over een paar projecten wordt gevraagd en wordt verzocht zelf met ideeën te komen. Verder wil 't Steun tje onder verenigingen een af zonderlijke enquête houden over het project drukwerk. De raadsleden E. Hogervorst (VVD) en L. Alkemade (CDA) stelden ook hier: „U verrast ons compleet. Wij willen deze materie, die verder gaat dan een startsubsidie, eerst in de fracties en commissies bespre ken en dan pas in de raad". B en W kregen wel direct de steun van de PvdA en PPR, die stelden dat er niet snel ge noeg iets kan worden gedaan aan de werkloosheid. Wethou der J. Bedijn verdedigde het voorstel met te zeggen dat deze subsidie geen verdere ga rantie voor de stichting biedt. „Bovendien duurt de opzet van een regionaal arbeids plaatsenplan lang en de gege vens die 't Steuntje verzamelt,, zijn ook voor de gemeente erg nuttig. De regionale commissie heeft dit initiatief goedge keurd. Het ontbreekt de ge meente aan mankracht om dit soort onderzoek te doen. Daar- om hebben we gedacht: Geef ze geld. Het kan de moedeloos heid bij vooral werkloze jonge ren doorbreken". NOORDWIJK Met 18 stemmen voor en één blanco (zijn eigen) is het VVD-raadslid A. Admi raal gisteren tot wethou der van Noordwijk geko zen. Hij komt op de plaats van ex-wethouder Th.F.J. Jansen, die 28 mei tot ge deputeerde van Zuid-Hol land werd benoemd. Tij dens de bijzondere raads vergadering gisteren werd tevens mevrouw G. Kok als nieuw raadslid voor de VVD beëdigd. De heer Admiraal hoefde ver der in de bijzondere raad, die nog zeven andere agendapun ten telde, niet in actie te ko men. Wel sprak burgemeester mr. J.M. Bonnike hem bemoe digend toe: „We hebben uw portefeuille (nutsbedrijven, fi nanciën, sport en jeugdzaken en recreatie) behoedzaam voor u bewaard. U kunt dus de ko- mende twee maanden voort De nieuw gekozen wethouder A. Admiraal, tot de nieuwe gemeenteraad wordt geïnstalleerd". Jongerenmanifestatie De gemeenteraadsleden wer- groep wil 28 augustus een gro te jongerenmanifestatie hou den met activiteiten voor en door jongeren en aandacht voor de problemen waar jon geren mee worden geconfron teerd. Allerlei instellingen den gisteren ook nog verrast met twee haast-voorstellen. Allereerst was daar de vraag van de initiatiefgroep Jonge renmanifestatie Noordwijk om een eenmalige subsidie van maximaal 5.000 gulden. Deze voor jeugd- en jongerenwerk

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5