Stichting Schaatscentrum Leiden wil Menkenhal kopen Leidse juridische faculteit „houdt chaos buiten de deur" TON MENKEN WIJST BOD VAN 2,6 MILJOEN VAN DE HAND kampeerders opqelet? Vrouwenopvang Centrum krijgt nieuwe behuizing LEIDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 JULI 1982 PAGINA 3 Braderie BTS in teken van ziekenomroep LEIDEN De braderie van de jubilerende Be- drijfstechnische School aan de Vondellaan in Leiden stond gisteren in het teken van de zie kenomroep. De opbrengst van de feestelijke markt is dan ook bestemd voor drie ziekenom roepen uit de regio Leiden: de ROVOZ van het Diaconessenhuis, de Vrije Lijn van het AZL en de 0-3-0 van het Elisabeth Ziekenhuis. Deze drie omroepen waren aanwezig op de braderie. Voor Leiden een unieke gebeurtenis. Nog nim mer werkten Leidse ziekenomroepen samen, voorheen werden door de verschillende stations afzonderlijk reportages verzorgd. Met het ver zorgen van non-stop radiouitzendingen door de ROVOZ en de 0-3-0 en televisie-uitzendingen van de Vrije Lijn ,werd de bezoekers een kijkje achter de schermen van de ziekenomroep ge gund. Bedrijfsverzamelgebouw aan Stadspolderweg LEIDEN De gemeente is van plan aan de Stadspolderweg (nabij de vuilverbranding) een bedrijfsverzamelgebouw te realiseren. De eerste paal gaat in augustus de grond in, het complex moet in het voorjaar 1983 gereed zijn. De gemeente investeert zo'n half miljoen in het gebouw. De kosten van de units, variërend van 50 tot 150 vierkante meter, kunnen door een subsidie van het ministerie van Economische Zaken van drie-en-een-halve ton laag gehou den worden. Het gebouw is bedoeld voor on dernemers die door de stadsvernieuwing ge dwongen zijn te verhuizen. Er hebben zich reeds een twintigtal geïnteresserden gemeld. Het gebouw krijgt een oppervlakte van 1600 vierkante meter. Bromfietster breekt pink LEIDEN Een gebroken pink was gistermiddag het re sultaat van een aanrijding tus sen een bromfietster en een automobilist op het Levendaal. De auto stond geparkeerd in de richting Plantsoen en de 21-jarige bestuurder uit Leiden wilde keren richting Kore- vaarstraat. Daarbij heeft hij vermoedelijk de 18-jarige Lei- derdorpse, die op haar brom fiets richting Plantsoen reed, over het hoofd gezien. Het meisje kwam te vallen en brak daarbij de pink van haar rech terhand. Zij is naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden ge bracht. LEIDEN Verenigingen, die gebruik maken van de Menken Hal, hebben een stichting gevormd om de ijshal aan de Vondellaan van de ondergang te red den. De stichting Schaats centrum Leiden neemt in het komende seizoen de exploitatie van de hal in handen en is van plan om de ijshal te kopen. De ei genaar van de hal, Ton Menken, heeft een bod van 2,6 miljoen gulden echter al van de hand ge wezen. De stichting jmeent, dat de Menkenhal van onschatbare waarde is ivoor de schaatsers uit Lei- den en omgeving. Mo- maken 2000 schaatsers, die zijn ver- 1 deeld over 20 clubs, regel matig gebruik van de hal. De stichting is ervan over tuigd, dat een gezonde ex ploitatie van de ijshal mo gelijk is. Zoals bekend wordt de Menkenhal met sluiting bedreigd. Erf pacht- en energieschulden van enkele tonnen heb ben Ton Menken op de rand van de afgrond ge bracht. In april werd bekend, dat de Ton Menken ijshal met slui ting werd bedreigd. Eigenaar Ton Menken kon de erfpacht niet opbrengen en de energie rekening niet betalen. Menken zat voor enkele tonnen in de schulden. Schulden die waren gemaakt door de vorige pach ter, Sporeco bv. De energie kosten worden als grote „boos doeners" beschouwd. Omdat Menken zijn rekening niet be taalde, sloot Rijnland op 7 april de energie-toevoer af. Menken noemt de afnemende belangstelling voor het schaat sen als reden voor de slechte financiële situatie. Na de ope ning van zijn ijshal kwamen in één jaar tijd 315.000 personen schaatsen. In dat openingsjaar bedroegen de energiekosten 80.000 gulden. In het afgelopen seizoen kwamen nog maar 70.000 mensen naar de hal. Menken moest wel 250.000 gulden aan energiekosten be talen. Ook evenementen die Menken in zijn hal hield, flop ten. De belangstelling voor Jeugdstad en de tentoonstel ling Airrail viel erg tegen. Menken, die ijshallen in En schede (ook daar is de toestand zorgelijk), Rotterdam en Dor drecht heeft, is van mening dat het het beste is, wanneer het beheer van de hal in han den van een stichting komt. Huurprijs De Stichting Schaatscentrum Leiden heeft deze maand een bod van 2,6 miljoen gulden op de hal uitgebracht. Ton Men ken wees dat bedrag van de hand. Wel werd overeenstem ming over de huurprijs be reikt. De stichting huurt de hal voor een bedrag van 225.000 gulden. Aan de ge meente moet een erfpachtsom van 40.000 gulden worden be taald. De huurperiode loopt van 15 september tot 15 maart. De stichting wil de hal kopen. Over de koopsom wordt ver der onderhandeld. Bekend is, dat de gemeente Leiden over weegt om de hal aan te kopen. Wanneer de gemeente de ijs hal koopt, dan is Wethouder D. Tesselaar van plan het bouwwerk te veranderen in een sporthal. De stichting zegt dat te betreuren. Voorzitter H.M. Zaalberg: „Het zou waan zin zijn wanneer een dergelij ke voorziening wordt opgeof ferd voor een sporthal. De stichting wil met het voe ren van acties geld bijeen krij gen. Voordat de baan op 23 september open gaat, moet een bedrag van 150.000 gulden bij een zijn gebracht. Alle over heidsinstanties zijn benaderd voor het verlenen van subsi dies. Ook worden gemeenten uit de Leidse regio, scholen, bedrijven en sportverenigin gen om steun gevraagd. In het verzorgingsgebied van de stichting wonen 550.000 men sen. Wanneer aankoop van de hal mogelijk blijkt te zijn, dan zal de stichting de Provincie vragen garant te staan voor de koopsom. Volgens de nota sportbeleid van de Provincie heeft de Leidse ijshal een re gionale betekenis. De nieuwe stichting meent, dat er hoe dan ook in Leiden of omgeving een ijshal moet staan. De overdekte ijsbaan in Haarlem is gesloten en de Uit hof in Den Haag voldoet niet aan de eisen die er door de 'Leidse' schaatsers aan worden gesteld. Lukt het de stichting niet om de Menken hal te ko pen, dan zal een eigen ijshal worden gebouwd. Wanneer Leiden geen ijsbaan meer heeft dan zal het schaats-vere- nigingsleven afbrokkelen, al dus de stichting, die de toe komst optimistisch tegemoet ziet. Door te zorgen dat de ac commodatie in prima staat verkeert en met het verlenen van een goede service ver wacht voorzitter Zaalberg, dat de mensen de Menken hal weer zullen bezoeken: „Als de baan blijft bestaan dan komen die 315.000 mensen, die in het eerste jaar kwamen, weer te rug." Hulpactie Nicaragua Het Nicaraguacomité Leiden houdt een hulpactie voor dit Midden-Amerikaanse land. Door zware regenval en overstromingen is dit land tot aan de afgrond ge bracht. De steunpilaar van de Nicaraguaanse econo mie, de landbouw, werd het zwaarst door de ramp ge troffen. Negentig procent van de bananenplantages zijn verwoest, zestig procent van de maisoogst is verlo ren gegaan en 21.000 hectare grond onbebouwbaar ge worden. De hulpactie van het comité in Leiden bestaat uit het houden van collectes, een informatieve, culture le avond, de gemeenteraad voorstellen om een gemeen te in Nicaragua te adopteren en met andere comités een solidariteitsactie voeren. Het gironummer van het comité is 3580163 tnv. Nicaragua comité Utrecht onder vermelding van Noodhulp. Verdere informatie kan men krijgen bij Rogelio Duren, tel. 769551 en Dorothee Plantenga, tel. 120369. Prorriotie De heer J.J. van der Sande, verbonden als neuroloog aan het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam, is deze week aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde. Hij promoveerde op het proefschrift „Head in jury and hemostasis". All Ohio State choir Het bekende All Ohio State Choir uit de Verenigde Staten geeft woensdag 7 juli een concert in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het concert begint om kwart over acht en de toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. Kaartverkoop bij VVV, K&O en aan de zaal. Het Ohio State Choir bestaat uit 300personen en verzorgde reeds over heel de wereld concerten. Voor de Europese toer- nee werden van het koor 80 mensen geselecteerd. Tekenfilms In de Kapel zaal van K&O wordt woensdag 7 juli de laatste kinderfilmmiddag van dit seizoen gegeven. Ditmaal wordt een serie tekenfilms vertoond met veel bekende stripfigu ren. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Aanvang om half drie. ADVERTENTIE lichtgewicht kampeer-, kar ngen Min 31 kampeer-, kano-, ^berqsport- :R iaat 07O-4549 OO Kataloqus op aanvraag en expeditie-uitrustingen bij QEVE ntessefn 317 Dsn Haag ZWERFSPORT Ree Resten oude vestingtoren blootgelegd LEIDEN Bij graafwerk zaamheden is opnieuw een historisch stukje Leiden te voorschijn gekomen. Tussen tie Turfmarkt en de Mare wer den gisteren aan de Oude Vest resten van een vestingtoren tweede stadsuitbreiding werd het bouwwerk in 1611 ge sloopt. Op het stuk tussen de Mare en de Turfmarkt ston den drie van dergelijke torens, de Jan Pas-toren, het Maregat en de toren waarvan de resten gisteren werden blootgelegd. pe toren, die is gebouwd in De naam van dat bouwsel, 1355, was een onderdeel van waarvan de fundamenten in ^en verdedigingsmuur. Bij de de buurt van het Meermans hof liggen, is niet bekend. Om de waterwegen niet van de stad af te sluiten, werden in de vestingmuren poorten aan gelegd. Op die manier konden de boten de stad in en uit va ren. Boven die openingen (een soort poorten) werden torens gebouwd. De fundamenten, die gisteren werden gevonden, behoorden aan een van die to rens. 5Minister Nypels heft ion tingen tering op Jelangstelling jremie B-sector jedroevend laag DEN HAAG/LEIDEN Mi nister Nypels van Volkshuis vesting heeft in arren moede besloten de contingentering (toedeling per provincie en ge meente) van premiekoopwo ningen in de B-sector al met ingang van 14 mei op te hef fen. De belangstelling is der mate bedroevend dat het bouwprogramma in deze sec tor op geen stukken na ge haald zal worden. Het besluit van Nypels bete kent dat iedere gemeente, ook die geen premie-B koopwonin gen toegewezen hadden gekre gen, aanvragen kan indienen. Indien het aantal aanvragen dit jaar nog de tienduizend zou overtreffen, dan worden ze toch in behandeling genomen. De toewijzing geschiedt dan op basis van het bouwprogramma voor volgend jaar. De premie- B sector betreft woningen vanaf 152.000 gulden in de Randstad en daar buiten koop woningen vanaf 142.000 gul den. LEIDEN „We zijn er in geslaagd de chaos buiten de deur te houden. Het is dan geen paradijselijke toestand, maar we hebben nu een kader waarbinnen gewerkt kan worden". Al dus luidde de conclusie van prof.mr. F.Feldbrug- ge gistermiddag in de ver gadering van de Leidse ju ridische faculteitsraad. Hij bracht verslag uit van het nadere onderzoek van zijn commissie naar aanleiding van de gerezen problemen rond de bezuinigingen bij de faculteit. De bedoelde problemen concentreren zich voornamelijk op de persoon van prof.dr.W- .Buikhuisen. Deze staat met zijn zogeheten bio-so- ciale onderzoek al enige jaren in het middelpunt van negatieve belangstel ling. Drie weken geleden besloot de raad ondermeer tot het ophef fen van het bio-sociale onder zoek van de heer Buikhuisen als bezuinigingsmaatregel en ook tot de splitsing van de. Vakgroep strafrechtelijke vak ken als gevolg van persoonlij ke onenigheid daar. De split sing zorgt nu voor het bestaan per september aanstaande van een vakgroep strafrechtelijke vakken en een vakgroep - on der leiding van Buikhuisen - criminologie. Daarnaast blijft de traditionele afdeling crimi nologie bestaan. Deze staat on der leiding van de medewer kers die op slechte voet staan met de heer Buikhuisen. Punt van discussie in de ver gadering gisteren was of stu denten op grond van hun per soonlijke voorkeur onderwijs bij de nieuwe vakgroep crimi nologie mogen weigeren. Voorzitter prof.mr.J.Reuge- brink vond van niet: „Als we hiermee beginnen is het'einde zoek". Gekozen werd voor de oplossing om „ernstige bezwa ren" van studenten door de - nu permanent geworden - commissie van de heer Feld- brugge te laten wegen. Uit de discussie in de raad werd dui delijk dat men geen idee heeft hoe de studenten tegenover „de kwestie Buikhuisen" staan. In theorie is het moge lijk dat 99% liever onderwijs volgt bij de traditionele afde ling dan bij de nieuwe vak groep van Buikhuisen. De door de commissie voorgedra gen oplossing is gedetailleerd, maar daarmee ook „gefor ceerd". Ofwel „een weinig ge wenste constructie" zoals een van de raadsleden opmerkte. Toekomst Ook geen grote duidelijkheid bestaat erover de toekomst van het bio-sociale onderzoek. Zoals eerder gezegd wordt het onderzoek van de heer Buik huisen afgestoten. Als reden werd onder meer gegeven het „niet typisch juridisch karak ter" en het „kwalitatief lage niveau". Anderzijds besloot de faculteitsraad echter tot het af splitsen van de genoemde vak groep criminologie, die zich toch ook weer met bio-sociaal onderzoek zal bezighouden. Voor de commissie van de Jieer Feldbrugge die deze af splitsing moest voorbereiden kwam het bericht over het af stoten van het bio-sociale on derzoek Zeer onverwacht, maar ziet deze tegenstrijdig heid vooralsnog niet als reeël. De heer Feldbrugge desge- NA „OPLOSSING" PROBLEMEN ROND BUIKHUISEN vraagd: „Het college van be stuur èn de universiteitsraad moeten zich nog uitspreken over het afstoten van het bio- sociale onderzoek. Ik denk niet dat dit onderzoek echt zal verdwijnen". De heer Buik huisen heeft eerder laten we ten ontslag te nemen als beslo ten wordt het bio-sociale on derzoek te schrappen. Buikhuisens activiteiten staan al jaren bloot aan kritiek. Kort gezegd komt zijn theorie erop neer dat crimineel gedrag niet alleen door sociale factoren als werkloosheid, slechte woonsi tuaties etc. kunnen worden veroorzaakt, maar ook door biologische. Hem werd verwe ten medische experimenten te willen uitvoeren op mensen, met name op gevangenen of jongeren in kinderberscher- mingstehuizen. Buikhuisen heeft deze beschuldigingen consequent van de hand gewe- LEIDEN Met de tradi tionele schaar die het al even traditionele lint scheidde, werd gistermid dag het nieuwe onderko men van het Vrouwenop vang Centrum aan de Boerhaavelaan geopend. Een simpele opening voor een belangrijke stap voor de vrouwenopvang in Lei den. „Een maatschappelijke aan klacht", wordt de noodzakelij ke aanwezigheid van een vrouwenopvangcentrum ge noemd, waarbij tegelijkertijd wordt geconstateerd, dat deze aanklacht in elk geval tot ge volg heeft gehad dat de mis handeling van vrouwen uit de anonimiteit is gehaald en als probleem erkenning heeft ge vonden. „Mishandeling komt voor in alle milieus, vrouwen uit 'betere' milieus kunnen sneller aan een woning en werk komen, zodat ze niet zo gauw zijn aangewezen op een Begeleid Wonen Het vrouwenopvangcentrum (het tweede in Leiden naast Cortona) was tot voorheen on dergebracht in Huize St. Maar ten. Een locatie, die bij gebrek aan beter werd gebruikt en verre van ideaal was. Het nieuwe huis heeft zich inmid dels in tweevoud aangediend. Het Vrouwenopvangcentrum aan de Boerhaavelaan en het project Begeleid Wonen aan de Rijnsburgerweg 179. Het op vangcentrum biedt ruimte aan 18 vrouwen met kinderen. Het is bedoeld voor vrouwen die geestelijk of fysiek mishandeld zijn. Het is het eerste opstapje voor vrouwen om opnieuw te beginnen. Het project begeleid wonen biedt onderdak aan acht vrouwen met kinderen en geldt als overgangshuis naar de zelfstandigheid. Hoewel de verhuizing van het Oude St. Maarten naar twee 'gloednieuwe' echte huizen Coby Singellng opent het nieuwe huis aan de Boerhaavelaan. een grote vooruitgang bete kent, zijn er nog genoeg pro blemen met de vrouwenop vang. Gesignaleerd wordt dat vinden, omdat ze niet voldoen aan de eisen die de gemeente stelt. Ook met de opening van twee nieuwe tehuizen worden maar nauwelijks beschikbaar en vooralsnog wordt gepro beerd de opvang op het huidi- ge niveau te houden. Los daar- men nog slechts aan het werk van zijn er al jaren problemen deze problemen niet opgelost, is met het topje van de ijsberg met de huisvesting van vrou- hetgeen echter niemand ervan en dat er eigenlijk veel meer wen die uit het opvangcen- weerhield een middagje te opvangruimte zou moeten ko- trum komen en die in vele ge- feesten in de nieuwe woon- men. Geld daarvoor is echter meenten geen woning kunnen ruimte.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3