CeicUe Qowuxrit PLO wil weg uit Beiroet» maar weet niet waarheen Kaping Italiaanse Jumbo voorbij Oostenrijkse scholier verdronken; zoekactie naar vriend voortgezet Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Donderdag 1 juli 1982, 72e jaargang no. 22308 Brandpunt op Ned. II om 22.05 uur met reportage over Ier land waarin gesprekken met jongeren, die eerder als kind op de tv kwamen: Hoe rea geerden zij op de voortduren de strijd? Om 22.30 uur docu mentaire „Waar de vogeltjes fluiten" over volkstuinen. Zonnige perioden en bijna overal droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 13 graden en enkele mistbanken. Middag- temperatuur ongeveer 23 gra den. Matige zuiden wind. Zon op: 05.24, onder 22.03. Scheve- ningen hoog water: 1.03 en 13.33. Laag water: 9.03 en 21.42. VVDM'ers nog langer vast; raadsman wil kort geding ARNHEM De Arnhemse krijgsraad heeft giste ren besloten de VVDM-bestuurders Oscar R. en Steef B. nog niet op vrije voeten te stellen omdat het militaire onderzoek nog niet is afgerond. Mr. Hummels, raadsman van de bestuurders, die door deze verlenging van het voorarrest nog dertig da gen in de militaire gevangenis Nieuwersluis kun nen worden vastgehouden, overweegt nu een kort geding tegen deze beslissing van de krijgsraad. Volgens hem is allang gebleken dat de ontvreem de tekeningen waar het om gaat, niet tot staatsge heim gerekend kunnen worden, maar slechts dienstgeheim betreffen. De militaire autoriteiten willen dit noch bevestigen, noch ontkennen. Een kort geding tegen een beslissing van de krijgsraad is nog nooit voorgekomen, omdat het in het mili taire recht niet mogelijk is in hoger beroep te gaan tegen een besluit. Proef ritje? Auto kwijt! AMSTERDAM Een onge veer 22-jarige man heeft in Amsterdam volgens de politie al tien mensen van hun auto beroofd via een gewiekste „proefrit-truc". De man doet zich voor als adspirant-koper, maar wil wel graag een proef- ritje maken alvorens hij het geld op tafel legt. Tijdens de rit vraagt hij of hij misschien zelf achter het stuur mag plaatsnemen. Als de verkoper dat toestaat en de auto heeft verlaten om van plaats te wis selen, schuift de „koper" naar de bestuurdersplaats en geeft vol gas. Binnenkort toch nacht-tv HILVERSUM - Na de sta- kingactie heeft de onderne mingsraad van de NOS er in toegestemd toch mee te wer ken aan nacht-tv, elke zater dag tot half twee, later ook op vrijdag. Het personeel vreest teveel overwerk. De VARA heeft voor aanstaan de zaterdag echter geen ge schikte film gereed liggen. De AVRO zoekt iets voor volgende week, maar ziet mogelijk ook van uitzen ding af, omdat zij net als de VARA het niet meer tijdig kan aankondigen. Man ramt woning ex-vriendin NIEUWESCHANS Een 26-jarige man uit Winschoten is vanmorgen het huis van zijn ex-vriendin te Nieuweschans op wat bruuske wij ze binnengedrongen. Hij trok haar aandacht door enkele malen met zijn auto op de gevel in te rijden, en verschafte zich uiteindelijk toegang tot het pand toen de muur brak en de wagen tot stilstand kwam in de woonkamer. Tegenover de politie verklaarde de man dat hij wraak had willen nemen, omdat zeven weken na het verbreken van de verkering nog goederen in het huis stonden die zijn eigendom waren. De ravage in de woonkamer is vol gens de politie enorm. Van Bladel en Stolzenbach van RKC en De Graaf van Ijsselmeervogels protesteren bij scheidsrechter Hartland omdat deze de wedstrijd wil staken. PvdA wil samenwerking met VVD onderzoeken AMSTERDAM Het dage lijks bestuur van de PvdA heeft drs J. van den Berg, di recteur van het wetenschappe lijk bureau van de partij, ge machtigd besprekingen te star ten met prof. J.C. Voorhoeve, directeur van het wetenschap pelijk bureau van de VVD. Die besprekingen moeten „mogelijkheden en problemen van een eventuele toekomstige samenwerking in een rege ringscoalitie van PvdA en VVD onderzoeken". Volgens een PvdA-woordvoerder kun nen de gesprekken leiden tot het opstellen van een geza menlijk verkiezingsprogram ma voor de lange termijn. Voorhoeve ontkent dat de be sprekingen een politiek karak ter zouden gaan dragen. „Wij hebben alleen afgesproken een aantal punten van overeen komst en verschil op papier te zetten". BEIROET De top van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft zich in principe bereid verklaard West- Beiroet te verlaten. Dit heeft een van de belang rijkste onderhandelaars bij pogingen om een vreedzame oplossing te vinden voor de Israë- lisch-Palestijnse con frontatie te vinden, de voormalige Libanese premier Saeb Salam, gis teren verklaard. Libanese regeringfunctiona rissen verklaarden vanmor gen echter dat er nog steeds gesleuteld wordt aan de ma nier waarop de naar schat ting zesduizend vrijheids strijders uit het omsingelde westelijke stadsgedeelte moeten worden geëva cueerd. De grote vraag is nog steeds waar de Palestij- nen dan naar toe moeten. De Saoedi-Arabische regering heeft gisteren formeel tegen gesproken dat het de evacu atie naar een bestemming naar keuze heeft voorgesteld van de PLO in Beiroet. Israël leek gisteren bereid tot enige concessies. Het zou onder meer bereid zijn een beperkte terugtrekking te overwegen van zijn troepen rond Beiroet, wanneer de evacuatie eenmaal is begon nen. Ook zou de mogelijk heid bestaan dat de Pales tijnse guerrillastrijders Liba non mogen verlaten met hun zware wapens. De Is raëlische premier Begin had al eerder gezegd dat de Pa- lestijnen hun lichte wapens mogen houden. Maar het ge duld aan Israëlische zijde be gint langzamerhand op te raken. Een woordvoerder van het Israëlische kabinet verklaarde gisteren dat „er steeds minder tijd is" voor de Palestijnse guerrillastrij ders om uit Beiroet te ver trekken. Hij weigerde echter te zeggen wanneer Israël tot daden zou overgaan als de diplomatieke pogingen niets opleveren. De Libanese bemiddelaar Saeb Salam verklaarde dat „het niet gemnakkelijk aan te geven hoe gewapende mensen Libanon moeten verlaten. Daar is een inge wikkelde procedure vc nodig die niet op stel sprong kan worden afge rond", aldus de 77-jarige is lamitische politicus. Volgens Saeb Salam zeggen de PLO- leiders in het openbaar dat zij willen doorvechten tot de laatste man, maar achter ge sloten deuren geven zij te kennen dat zij bereid zijn te vertrekken. Pagina 10 vervolg llllllllllllBlllllillllHllllllllllllll'lllill H35 Geëscorteerd door Italiaanse politiemannen liep Anna Aldrovandi gisteravond naar het vliegtuig, dat haar en haar zoontje naar Bangkok zou brengen. BANGKOK De kaping van een Boeing 747 van Ali talia is voorbij. De kaper, de 33-jarige Sepala Ekanaya- ke uit Sri Lanka, liet vanmorgen de laatste 117 passa giers en bemanningsleden gaan, nadat al zijn eisen wa ren ingewilligd. Met zijn gisteren uit Italië overgeko men vrouw, van wie hij gescheiden leeft, zijn 3-jarig zoontje en een losgeld van 825.000 gulden heeft de ka per een vrije aftocht naar zijn geboorteland gekregen. Gisteren waren al 139 passagiers en bemanningsleden vrijgela ten uit het vliegtuig, dat dinsdagnacht werd gekaapt en sinds gistermorgen op het vliegveld van Bangkok stond. De man dreigde zichzelf en het toestel op te blazen als niet aan zijn eisen werd voldaan. Die waren: de overkomst uit Rome van zijn vrouw, de 33-jarige Anna Aldrovandi, en hun 3-jarig zoontje; een vakantie van twee weken op Sri Lanka om zich met zijn vrouw te verzoenen en een losgeld. Volgens vrijgelaten passagiers wekte de kaper de indruk „zwaar gedrogeerd" te zijn. In en naast zijn stoel lagen flesjes, pillen en een injectiespuit Mogelijk naheffing voor tuinders POELDIJK Tuinders, die tussen juni '78 en sep tember '81 hebben geïn vesteerd in kassen en schuren voor zogenaamde bovengrondse teelt, lopen grote kans op een belas- tingnaheffing van vele tienduizenden guldens. Dit is het gevolg van een uit spraak van de Hoge Raad. Teelt men bijvoorbeeld to maten op steenwol dan is er volgens de belastingwet sprake van „bovengrondse produktie" die extra moet worden betaald. Alleen over investeringen voor opstallen die worden ge bruikt voor zogenaamde „grondgebonden produk- ties" wordt geen extra be lasting geheven. Een tuin der uit De Kwakel is in middels door de belasting dienst voor een bedrag van 250.000 gulden aange slagen, omdat hij boven gronds teelt. Het Land bouwschap liet vanmorgen weten tegen eventuele na- heffingen niets te kunnen ondernemen. Pag. 5:Tuinders wacht flinke belastingaanslag. PIZZERIA PINOCCHIO Iedere avond voetbal op kleurentelevisie t/m 11 juli 1982 Uniek in Leiden en wijde omgeving Parkeergelegenheid op het Rapenburg Bouw ziekenhuis begint mogelijk nog eind dit jaar ZOETERMEER Wanneer de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne akkoord gaat met het schetsontwerp van het nieuw te bouwen Algemeen Ziekenhuis Zoetermeer kan nog voor 1983 worden begonnen met de bouw. Het bestuur van de Stichting Algemeen Ziekenhuis Zoetermeer heeft al de goedkeu ring weten te bemachtigen van het college van ziekenhuisvoor zieningen. Op 7 juli wordt het schetsplan voorgelegd aan de mi nister, die binnen drie maanden een besluit moet nemen. Het ziekenhuis komt te liggen aan de Aziëweg in Zoetermeer. Burg meester en wethouders van zoetermeer hebben nu ingestemd rnet de ontwikkling van definitieve plannen. SCHEVENINGEN Na een grootscheepse zoekactie naar twee vermiste Oostenrijkse zwemmers is gisteravond kort na tien uur het lichaam van een achttienjarige jongen ge vonden op een golfbreker ter hoogte van het Kurhaus in Scheveningen. Een helicopter van de Marine Luchtvaart dienst heeft nog tot tegen elf uur met behulp van zoeklich ten verder gezocht, maar zon der resultaat. De twee jongens, maakten deel uit van een groepje zwemmers, dat rond vijf uur 's middags ten noorden van de Scheve- ningse pier in moeilijkheden was geraakt. Andere leden van de groep klampten zich vast aan een golfbreker. Om kwart voor zes bleek dat de twee jongens, die deel uit maakten van een groep Oos tenrijkse scholieren die in Ne derland verblijft in het kader van een uitwisselingsprogram ma, niet waren teruggekeerd. Bi] de konijnen af De acht jaar oude jach thond Beertje van de fami lie Van Soest uit Lienden (Neder-Betuwe), heeft voor een pasklare oplossing ge zorgd. toen onlangs drie van haar vijf jongen wer den verkocht. Het moeder schap bleek zo sterk dat Beertje in de weilanden drie jonge konijnen vingom te zogen. Sindsdien worden ze thuis voorbeeldig verzorgt. Wat zou de konijnenmoeder nu gaan vangen? Publiek laat Rode Kruis in de steek DEN HAAG Het gaat het Rode Kruis in Nederland slecht. Op het rampennummer 777, dat was opengesteld voor de Libanon, is maar 70.000 gulden binnengekomen, in plaats van de enkele miljoenen, die normaal binnen dezelfde tijd binnenkomen voor inzamelacties. Het Rode Kruis wijt het slechte resultaat deels aan het mooie weer, maar mogelijk spelen ook politieke factoren mee. „Verscheidene mensen belden op om ons te vragen, voor welke slachtoffers giro 777 openstond en als ze dan hoorden dat dat voor slachtoffers van beide kanten was, zeiden ze: O, dan hoeft het niet meer. Terwijl er wèl 65 miljoen voor Polen is ge geven". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 eri uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Strijd om voetbaltitel amateurs in veldslag geëindigd VEENENDAAL De alge meen amateurkampioen van Nederland is nog steeds niet bekend. De ontmoeting tussen RKC en Ijsselmeervogels gis teren in Veenendaal eindigde in een complete veldslag. Scheidsrechter Hartland moest in de tweede verlenging, met nog elf minuten spelen, bij de stand 3-2 de wedstrijd voor goed staken. Hij werd daarna door supporters tegen de gras mat gewerkt, maar kon onder politiebescherming toch nog ongedeerd de kleedkamer be reiken. De arbiter had ook al eerder de wedstrijd tien minu ten moeten staken, omdat het publiek steeds het veld op kwam. Inzet van het conflict was het toekennen van enkele twijfelachtige doelpunten. Britse supporter neergestoken MADRID De wedstrijd En geland- Spanje maandag aan staande bezorgt de Spaanse po litie extra hoofdbrekens nu ge bleken is dat tientallen Engel se supporters na het duel van hun nationale ploeg afgelopen dinsdag tegen West-Duitsland, zijn aangevallen door rechtse Spaanse extremisten. Onder de kreet „Gibraltar is Spaans" en „Dood aan de Engelsen" stak een Spanjaard een 19-jari- ge Brit in het hart. Deze over leefde een hartstilstand en een zware operatie, maar is nog niet buiten levensgevaar. Er vielen nog meer gewonden en er volgden enkele arrestaties. Pag 11: Russische voetbal keuken gebruikt westers re cept. Billie Jean King (38) weer in halve finale Wimbledon LONDEN Met haar twintig Wimbledontitels is de bijna 39- jarige Amerikaanse Billie Jean King een levende legende. Gisteren versloeg ze verras send haar twintig jaar jongere landgenote Tracy Austin met 6-3, 4-6, 2-6. Billie Jean King: Ik ben mentaal erg sterk en had nog zeker drie sets door kunnen gaan. Zo als het nu gaat moet ik in de halve finale ook Chris Evert Lloyd kunnen verslaan". Pagina 11 Vrouwen houden aardig huis op Wimbledon. Tourprijsvraag LEIDEN Morgenmiddag start in Bazel de 69ste Ronde van Frankrijk. De organisatie van de ronde heeft de namen van alle renners nog steeds niet vrijgegeven. Vandaar dat het inzenden van vraag 1 (Welke renner wint de eerste etappe?) tot zaterdag 3 juli 10.00 uur mag worden ingele verd. Vraag 2 (Welke Neder landse renner gaat het eerst over de Ballon d'Alsace?) moet op 2 juli bij ons binnen zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1