Ik sta er alleen voor TOUR DE FRANCE MORGEN DEFINITIEF ZONDER VAN IMPE VAN START Anne Jongkind en Evelien Poell op dreef Ook Franse politie verwacht iduizenden verkeersongelukken Drie dagen lang Nationale Vlootdagen HSPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 1IULI1982 PAGINA 13 BAZEL Nog voordat de 69e Tour de France uit Bazel ver trokken is, heeft zich al een eerste „drama" afgespeeld. Het voltrok zich gisteren rond de kleine, Belgische klimmer Lu- cien van Impe, vijfvoudig bergkoning in de Ronde. Ter wijl achter de schermen de Franse burggraaf Jean de Gri- baldy nog druk in de weer was, om bij wijze van grote verrassing Van Impe als zijn tiende renner aan de Wolbert- -ploeg toe te voegen, brachten röntgenopnamen aan het licht, dat Lucien van Impe bij een valpartij in het Belgische Kruishoutem één rib gebroken heeft, drie ribben gekneusd.' een kniespier gescheurd en ernstige schaafwonden heeft opgelopen. Voor het eerst sinds dertien jaar zal Lucien van Impe definitief niet in de Tour starten. Gisteren nog meldde het orga niserende Franse sportblad L'Equipe, dat waarschijnlijk ook van Impe alsnog in Bazel aan de start zou staan, hetgeen na zijn goede come-back in de Ronde van Italië, waar hij in het eindklassement als vierde eindigde met een achterstand van vier minuten en 31 secon den op Hinault, ongetwijfeld een verrijking van het Tour- -peloton zou betekenen. Welis waar sputterde zijn nieuwe Italiaanse sponsor „Metauro Mobili" nog tegen, want de Italiaanse directie verwachtte' kritiek in de pers, maar de adellijke en vindingrijke wie- Iermanager De Gribaldy ge loofde er nog heilig in, dat hij alsnog een overeenkomst met de Italianen zou kunnen slui ten. Zo start morgen de Tour de France voor het eerst sinds 1969 zonder Lucien van Impe. De kleine Belg, die al 35 jaar is, werd gedurende 13 jaar een bijzondere attractie in de Ron de. Hij won de Tour in 1976 ten koste van Joop Zoetemelk, en hij eindigde in 1977 en in 1981 als .tweede. Van Impe won, zoals gezegd, liefst vijf keer het bergklassement, waarmee hij na de Spanjaard Federico Bahamontes, de suc cesvolste in de Tourgeschiede nis is. Van Impe: „Het zal mij pijn aan het hart doen. als ik vrijdag naar de beelden van de proloog in Bazel kijk. De Tour is een belangrijk deel van mijn leven geworden." Voorlopig hebben de doktoren bepaald, dat Lucien van Impe minstens een week in bed moet blijven. JEAN NELISSEN STRIJDLUSTIGE KAMPIOEN JOHAN VAN DER VELDE BLIJFT REËEL: ie e-jAZEL Johan van der Vel- je wilde eerst eigenlijk liever n jiemand zien. Het grote talent n lit de ploeg van Peter Post, de nan die afgelopen weekeinde :ijn tweede nationale wielerti- el veroverde en voorbestemd p de vertrokken Joop Zoete-, nelk als kopman te doen ver- Jeten, had flink de pest in (ver zijn slechte voorseizoen. |Ik heb last gehad van mijn chouder. Een zenuw heeft be- Vflemd gezeten", vertelt hij. op .tijd lijkt alles genezen, ïet uur van de waarheid na- lert razend snel. Kan hij in iet hooggebergte nog meeko- nen, of is die periode defini- |ef voorbij? Kan hij met name Ie mentale last van het kop- dragen of bezwijken benen bij de gedachte al- een al? Van der Velde omzeilt en direct antwoord maar er- tent nerveus te zijn. Dat is tem al eerder overkomen. Na Ie dopingaffaire in Luik-Bas- enaken-Luik is hij een stukje lan zijn image kwijtgeraakt. Lijn optreden in de Tour van [orig jaar heeft ook geen goed édaan aan zijn populariteit. }e kritiek is boven zijn hoofd >sgebarsten. Vorig jaar vooral fndat zijn voorbereiding ner- ens op zou hebben geleken, fan der Velde geeft toe in de rinter wel eens gestapt te pbben, maar relativeert zijn sdrag sterk. „Als je één keer En bezoek aan een café hebt iracht, gaat het verhaal al ojiel rond dat je dronken bent 'eest". schouwt het duidelijk als privé-terrein. Toch wordt dat Johan van der elde de afgelopen maanden heeft geleerd. Met zijn Belgi sche echtgenote José heeft hij eens orde op zaken gesteld. Het huurhuis in zijn geliefde Rijsbergen is ingeruild voor een prachtige houten woning in de weidse omgeving van het Brabantse landschap. Dichtbij het ouderlijke ver blijf. Vanuit die nieuwe basis werkt hij aan zijn toekomst. „Ik wil zekerheid", zegt hij. „Dat is ook een van de rede nen waarom ik niet snel bij Post zal weggaan. In de vijf ja ren dat ik voor hem rijd, heb ik nog nooit op een cent ber hoeven te wachten. Ik heb tal van goede aanbiedingen van buitenlandse ploegleiders ge had. Maar ik staar me niet blind op geld". De meditatie met. zijn vrouw heeft nog meer consequenties gehad. De riante dure BMW uit de befaamde zeven-serie is ingeruild voor een wat een voudiger type en voorts heeft hij een aantal zogenaamde vrienden aan de kant gezet. „Je zit zo in een bepaald krin getje. Vaak zijn het verkeerde mensen. Achteraf merk je dat pas. Ze komen als bijen op de honing af. Ik ben wat oufler en vooral rijper geworden". Strijdlustig Door op de fiets goede presta ties te leveren hoopt hij de noodzakelijk te maken kosten voor zijn huis te kunnen dek ken. Het maakt hem trouwens strijdlustig. „Ik heb vroeger vier jaar in de bouw gewerkt. Ik heb ook nog in de WW ge zeten. Ik heb toen al ontdekt dat ik moeilijk kan stilzitten. Ik heb er dan ook geen pro bleem mee dat ik als wielren ner zo moet afzien. Ik ben echt blij dat ik wielrenner ben. Ik zal nu moeten bewijzen dat ik me ergens doorheen kan vech ten. Dat zal niet gemakkelijk zijn, maar ik heb hetzelfde ka rakter als mijn vader. Er is geen ruimte meer voor adviseurs. „De mensen langs de kant weten het allemaal al tijd het beste. Ik baal er wel eens van. Maar als er nog eens iemand bij mij komt om te vertellen hoe het moet dan schop ik hem weg. Raadge vers? Bah, ik word er doodziek van. Die mensen doen vaak alsof ze Merckx hebben opge richt. Niemand weet precies hoe het moet. Alle renners zoeken op hun eigen manier". „Zoals het er thans naar uitziet ga ik later samenwerken met mijn broer. Die zit in de twee dehands machinehandel. Die machines worden opgekocht bij bedrijven die failliet gaan en vervolgens doorverkocht. Ik verdiep me in die materie. Ik kijk al rond bij faillisse menten, leer de prijzen ken nen en groei er langzaam in". Johan van der Velde is duide lijk in het stadium gekomen van het verder kijken dan de neus lang is. Er zit nog een tweede voordeel aan vast. Het leidt zijn gedachten ook een beetje af van de komende Tour. Zijn mislukte optreden in de Tour van 1981 - ondanks twee ritzeges - is hem ook niet in de koude kleren gaan zitten. „Als ik nu faal is er niemand meer", stelt hij vast. „Henk Lubberding is wel aanzienlijk verbeterd maar ik denk niet dat hij in het hooggebergte met de besten meekomt. Ik sta er alleen voor. 1982 wordt een belangrijk jaar voor me. Geen kwestie van er op of er onder, maar ik wil wel kort rijden in het klassement. Natuurlijk heb ik nog steeds mijn twijfels, maar ik zoek naar de grens van mijn moge lijkheden. Mijn doel is een plaatsje bij de eerste vijf, maar ik wil in ieder geval bij de top tien zitten. Ik voel me - hoe gek het misschien ook klinkt - in ieder geval wel op mijn ge mak. Vorig jaar heb ik dagen gehad dat ik niet vooruit kwam. Dat is nu niet gebeurd. Als het waar is dat een seizoen in de winter wordt gemaakt dan heb ik daar toch aan ge werkt. Ik verzorg me zelf goed. Ik ben ook sterker ge worden. Ik weeg tegenwoordig 74 kilo. Dat is vijf meer dan vorig jaar. Vet heb ik niet, dus moeten dat wel spieren zijn". „Voor de eerste keer in mijn carrière heb ik alle klassiekers gereden. Het heeft me goed gedaan. Ik heb me niet zoals vroeger vaak uit elkaar moe ten trekken om er in de finale bij te zijn. Dit jaar heb ik op de beslissende momenten zelfs nog kracht over gehad. Ik ben dan ook twee keer dichtbij een overwinning geweest. PETER VAN PUTTEN TOURVRAAG 4: Welke renner draagt de groene trui na de vierde etappe Bearaing-Moes- kroen (201 km)? Antwoord: (uw antwoord moet 5 juli in ons bezit zijn) INZENDER: Adres: Postcode:Woonplaats: Spelregels: 1. Dagelijks het antwoord op de vraag in de krant opsturen. Bij voorkeur per briefkaart (frankering 50 cent), door het invulformulier uit de krant te knippen en op de achterzijde van de briefkaart te plakken of over te schrijven. Daarbij moet vooral niet worden vergeten het juiste vraagnummer te vermelden. Het invulformulier kan ook worden inge stuurd per brief (open enveloppe frankering 60 cent, geslo ten enveloppe frankering 70 cent). 2. Per vraag slechts één inzending op dezelfde naam, om een eerlijke puntentelling mogelijk te maken. 3. Halverwege de Tourprijsvraag een rebus en een extra vraag over de eindtijd van de Tourwinnaar oplossen. 4. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. U mag uw antwoord ook (zonder postzegel) in de bus doen op ons adres Apothekersdijk 34. Leiden, maar dan wel vóór de bij de vraag vermelde datum. 6. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum die ver meld staat bij de vraag in ons bezit zijn. Eerste LSF - vergadering schiet aan doel voorbij LEIDEN De Leidse Sport federatie is nog altijd niet veel meer dan een vereniging mét rechtsgeldige statuten, maar (bijna) zónder leden. De door het voorlopige bestuur vastge stelde eerste bijeenkomst in het restaurant van zwembad De Zijl, leverde gisteravond in ieder geval niet het resultaat op, waarop de vijf bestuursle den hadden gehoopt. Zo wer den de reeds bij de notaris ge passeerde statuten door diver se aanwezigen tijdens de „in spraakronde achteraf" fors be kritiseerd en ook konden slechts twintig van de mogelij ke honderdvijftig verenigin gen als federatie-lid worden verwelkomd. Na afloop van de wat chaoti sche eerste vergadering, dien de ook federatie-voorzitter Carl Pries te constateren dat de avond enigszins aan haar doel voorbij was geschoten. „We hadden gehoopt op een constructieve discussie met de nieuwe leden, maar we zijn in feite niet verder gekomen dan het bespreken van formele za ken. En dat onderdeel was duidelijk niet als avondvul lend onderdeel geprogram meerd." Overigens is de teleurstellende gang van zaken voor Pries en de zijnen nog geen reden om te treuren. De oud-voorzitter van De Zijl/LGB is van zins na de vakantieperiode met zijn mede-bestuursleden „de boer" op te gaan om verenigingen en koepels in persoonlijke ge sprekken nogmaals te overtui gen van het nut van een in stelling als de SLF. Over dat, eigenlijk algemeen erkende nut van die advies raad werd gisteravond overi gens maar weinig gezegd. Hoofdmoot van de niet ge plande discussie vormde het gegeven dat het voorlopige fe deratie-bestuur, gevormd door de heren Pries, Van Leeuwen, Verstraaten, Kallenberg en Pannekoek, er voor de verga dering al toe over was gegaan de statuten notarieel te laten passeren. Met name de, sinds kort in een stichting samenge bundelde, Leidse korfbalwe reld vond dat geen manier van zaken doen. Het verweer van Pries vond nauwelijks genade. Zoals ook de mededeling van het voorlopige bestuur dat voorstellen tot statutenwijzi ging door de verenigingen tot 15 september kunnen worden ingediend, de ontstane wrevel niet wegnam. LEIDEN De als tweede ge plaatste Maureen Meyer is tij dens het toernooi van Sassen- heim verrassend uitgeschakeld door Nancy Toole. De OLTC- speelster klopte haar opponen- te met 6-2, 6-0. Bij de mannen in B had de favoriete Marco Winter weinig problemen met Roy Mooyman: 6-0, 6-2. Freek van der Capellen klopte de Amsterdammer Bonno Med- dens met 6-3, 6-2. Beide spe lers komen elkaar nu £egen in de kwartfinale. Tijdens het Masters-toernooi van vorig jaar won Winter in drie sets. Frans Grimbergen lijkt ook deze week goed in vorm te zijn. Robbert Haye kwam niet verder dan één game: 6-1, 6-0. Benjamin Ruysenaars drukte het krachts- en lengteverschil met Michael Dijkstra met een 6-3, 6-2 overwinning duidelijk uit en Mark Nije vierde zijn terugkeer op de 'Leidse' toer nooien na een studiejaar in Engeland met een driesets zege op Stefan Faas. In de mixed B lijkt de overwinning weggelegd voor Henny Feh- ling en Frans Grimbergen. In de poulewedstrijd tegen Peter Klein en Ingelise Driehuis wonnen zij met 6-4, 4-6, 6-0. Districtstrainer Klein had daarvoor met Leon Damen aan zijn zijde met de grootste moeite gewonnen van Marcel Vink en Michael Dijkstra: 7-6, 4-6, 6-4. Patricia Lafay hand haafde zich wel in C - een 2-6, 6-2, 6-4 zege op Lizette van Noort -, maar ging in B onder uit tegen Liz Weare: 4-6, 6-1, 6-1. Hazerswoude In Hazerswoude zijn drie hal ve finalisten bekend. Arnold van der Capellen speelde te gen clubgenoot Valentijn We ber: 6-2, 7-5. Ivar de Jong be vestigde zijn goede vorm door de goed serverende Bart van der Velde met 6-1, 6-1 te ver slaan. Jasper van Marwijk kwam bij de laatste vier dank zij een zege op Luike Tjebbes: 6-2, 6-2. Bij de vrouwen won Christel Verwoert gemakkelijk van In- grid Chaudron: 6-3, 6-1. Petra Velzel speelde goed tegen Bri- git van der Maarel: 6-2, 6-3. Petra Velzel en Christel Ver woert ontmoeten elkaar nu in de halve eindstrijd. Deze con frontatie is wellicht Interras- santer dan de finale. Hanneke van der Klis had het één set moeilijk tegen S. Flens: 6-0, 7- Bij de heren in C speelde Rob bert Lepelaar een bekeken spelletje tegen Rob Lucas, eerste geplaatst, na in beide sets een achterstand te hebben goedgemaakt: 6-4. 6-4. Bij de vrouwen in C verrasten Anne Jongkind en Evelien Poell, die beiden in de D-categorie wa ren uitgeloot. Anne Jongkind' klopte de favoriete Thea de Gunst met 6-3, 6-3. Evelien Poell bleek na drie sets sterker dan Alkemade speelster Petra Regoor: 6-0, 4-6, 7-6. ij Grotendeels als gevolg van vakantieverkeer ver- jwacht de Franse politie dat er jin Frankrijk tussen 1 juli en lj31 augustus in Frankrijk f40.000 verkeersongelukken gebeuren. Statistieken de afgelopen jaren wijzen *'it dat die ongelukken voor ,iiit 5hei iet merendeel het gevolg zul- zijn van oververmoeid heid van de automobilisten en Ihet te zwaar belasten van hun 'motorvoertuigen of caravans. Gok de ANWB heeft onlangs bekende waarschuwingen 'laten horen, maar gezien der gelijke statistieken kan er blijkbaar niet genoeg op ge- Iwezen worden, dat „twee uur rijden.een kwartier rus- Jten", noodzaak is. Vakantie gangers hebben het zelf in de hand in welke richting de fcurve van de statistieken dit jjaar gaat. jDe komende dagen zullen voor velen die per auto naar bf door Frankrijk reizen, weer de traditionele bezoe king zijn, die zich elk jaar om deze tijd voordoet. Daarbij komt ditmaal dat het begin de maand samenvalt met het weekeinde, waardoor het tussen vandaag en fnaandag met name in de om- Meer dan zes miljoen vakan tiegangers bevolkten vorig jaar de Franse wegen in een poging de Middellandse Zee te bereiken. Tegelijkertijd met een groot aantal andere Euro peanen hielden de Fransen vakantie. Rond Parijs ontston den files met een totale lengte van 850 kilometer. geving vande grote steden bijzonder dicht zal zijn. Vier en een half miljoen Fransen trekken er tijdens het week einde per auto op uit, waarbij dan nog enkele honderddui zenden Duitsers, Nederlan ders, Belgen en Britten ko men. Dit alles zal de grote verkeersaders noord-zuid zeer zwaar belasten. Op zaterdag in de voormidda guren is het raadzaam het Pa- rijse gebied te vermijden, ter wijl ook Noord- en Oost- -Frankrijk dan zwaar belast zullen zijn. Rond Parijs wor den zeer grote opstoppingen verwacht tussen 6 en 9 uur en. tussen 9 en 12 uur op de rijks weg nummer 74 ten zuiden van Nancy. Uiteraard zal het verkeer eveneens zeer moei lijk zijn op de autoweg A-6 vooral tussen Beaune en Cha lons (tussen 6 en 12 uur) en tot minstens 17.00 uur in de sector Lyon waar de roem ruchte tunnel onder de heu vel van Fourviere altijd als een nauwe flessehals fun geert. Andere punten die men tus sen 9 en 15 uur moet vermij den, zijn de N-7 ten zuiden van Nevers en tussen 10 en 18 uur op de autoweg A-7 tussen Lyon en Valence; van 6 tot 12 uur de rijksweg 2(3 ten zuiden van Orleans en tussen 10 en 14 uur ten zuiden van Limo ges. Door de dagjesmensen die tijdens het weekeinde grote steden verlaten en daar zon dagavond naar terugkeren, wordt de situatie niet eenvou diger. De opstoppingen van morgen zullen voor een groot deel aan deze weekeinders toe te schrijven zijn. In het Parij- se bekken tussen 15 en 21 uur; tussen 16 en 21 uur op de rijksweg 20 ten zuiden van Orleans; van 10 tot 15 uur en tussen 18 en 24 uur in het ge bied van Lyon. Men wachte zich ook voor woensdag en donderdag 14 en 15 juli vooral ten zuiden van Orleans en rond Lyon. Auto mobilisten doen er goed aan zich over de laatste verkeer- sontwikkelingen te informe ren bij de posten waar gratis kaarten worden verstrekt met gegevens over de omleidin gen. Bovendien onderbreken diverse Franse radio-stations hun uitzendingen herhaalde lijk om verkeersinformaties te geven. Intussen is de Franse verkeerspolitie op alles voor bereid; er zijn zelfs een aantal helikopters met een arts aan boord voor eventuele eerste hulp. verleningen. Vorig jaar stonden de mensen zelfs in de rij bij een bezoek aan de Nationale Vlootdagen. De traditionele Nationale Vlootdagen van de Koninklijke Marine worden morgen, zaterdag en zondag weer in Den Helder gehouden. Het publiek kan er van 9.15 tot 17 uur op het terrein van de Nieuwe Haven kennis maken met het' marinebedrijf. Daar zijn fregatten, onderzeeboten en mij nenvegers te bezichtigen. Verder geven mariniers spectacu laire demonstraties met helicopters en vliegtuigen en zul len duikers laten zien hoe ze onder water werken. Een ex positie toont het werk van de mijnen- en de onderzeedien sten en hoe de marine samenwerkt bij reddingsacties op zee. Verder zijn er nog rondvaarten en concerten. De Nieu we Haven is vanaf het NS-station bereikbaar met een bus pendeldienst. Alle „dagjes uit" in één brochure Dagjesmensen die moeilijk kunnen kiezen uit het grote aan bod van de tientallen Nederlandse attractiepunten zoals de musea, attractieparken, dierentuinen, rekreatiecentra, expo sities en rondvaarten, worden door het Nationaal Bureau, van Toerisme een handje geholpen met de brochure „Een dagje uit met de kinderen". Deze folder zet de prijzen en openingstijden van al die „attractiepunten" op een rijtje en geeft verder ideeën, tips en routebeschrijvingen. Vooral handig voor wie op het laatste moment beslist een dagje uit te gaan met de kinderen. Prijs: ƒ2,95; verkrijgbaar bij alle VVV-en ANWB-kantoren en in de tijdschriftenhandel. Tentoonstelling over Nederlandse tuinen Een fototentoonstelling in de dom aan tuinen Nederland Wandelkerk in Wemeldinge bezit. Alle dagen, behalve (Zuid-Beveland) laat tot en zondag geopend van 10 tot 12 met 10 juli zien welk een rijk-, en van 13.30 tot 17 uur. In een keer van Nice naar Bordeaux Sedert enkele dagen is nu ook het Middellandse Zeegebied met de Atlantische kust per autoweg verbonden nadat de laatste 44 kilometer tussen Agen en Castel Naudary in bedrijf gesteld is. Men kan nu van Nice naar Bordeaux en omgekeerd over een onafgebroken autoweg. Langs de bestaande autowegen zijn se dert enkele maanden op een vrij groot aantal rustplekken speeltuinen voor kinderen ingericht, hetgeen kan bijdragen de vermoeienis te verminderen. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden Benelux, Noord- en West- af en toe regen, maar in het In de noordelijke landen 17 Italië. Balkanlanden en Al- Duitsland, Zuid-Scandinavië, Westen geleidelijk meer zon. tot 22, overige genoemde lan-, penlanden: zonnig, 26 tot 29 Denemarken: veel bewolking Noord- en Midden-Scandina- den 21 tot 25 graden. graden. en af en toe een bui; circa 17 vië, .Finland, Zuid- en Oost- Spanje en Portugal: eerst nog Britse Eilanden: wisselend be- graden. Duitsland, Polen, Tsjecho-Slo- zonnig en 30 tot 35. later be- wolkt, af en toe buien. Van 14 wakije: zonnige perioden en wolking en regenbuien, 25 tot graden in Schotland tot 18 frankrijk, veel bewolking en op d^. meeste plaatsen droog. 28 graden. graden in het zuiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13