Russische voetbalkeuken gebruikt westers recept Vrouwen houden aardig huis op Wimbledon TIET CREATIVITEIT BELGIË BESTRIJDEN Reglementsaanpassing WK-Toto excelsior begint tegen Feyenoord Merrie Orilla maakt verwachting waar LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 JULI 1982 PAGINA 11 WK VOETBAL OP TV BRT 2 17.05 u 20.50 u DUITSLAND 2 16.35 u 20.40 u 117.05 i NEDERLAND 220.50 u 20.50 i DUITSLAND I 10.03 i 16.45 ii 17.15 u 21.00 i. (r) rechtstreeks (s) samenvatting (n) nabeschouwing Finaleronde groep D: Oostenrijk-Noord Ierland Finaleronde groep D: Oostenrijk-Noord Ierland Finaleronde groepA: België-Sovjet Unie Finaleronde groep D: Oostenrijk-Noord Ierland Finaleronde groep A: België-Sovjet Unie Finaleronde groep C: Argentinië-Brazllië (r) Finaleronde groep B: West Duitsland-Spanje (r) Argentinië-Brazllië (r) Oostenrijk-Noord Ierland en België-Sovjet Unie (s) West Duitland-Spanje (r) De wedstrijden van gisteren Studioprogramma Argentinië-Brazllië (r) West Duitsland-Spanje (r) De Braziliaanse ploeg vermaakt zich prima tijdens de training voor het belangrijke duel morgen tegen Argentinië. Hun goede vorm en de nederlaag van de Argentijnen tegen Italië hebben de Brazilianen nog meer zelfvertrouwen gegeven. V.l.n.r. Socrates, Falcao, Leandro, Serginho, Junior, Cerezo, Luisinho en Zico. g Ardiles naar Verona Osvalde Ardiles, de kleine middenvelder van het Argentijnse team, zal een contract tekenen van waarschijnlijk twee jaar bij het Italiaanse Verona. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Ar diles, niet bereid terug te keren naar zijn oude vereniging Tot tenham Hotspur onderdak zou vinden bij Paris SG. Leg neer die baI De Noordieren zijn niet zo po pulair meer in de Spaanse hoofdstad Madrid. Dat waren de spelers van Bingham toch al niet, omdat er immers ge wonnen werd van Spanje. Gis teren verspeelden de Noordie ren weer wat krediet. Tijdens de training verdween er een bal over de omheining. Een Spaans jongetje was echter niet van plan de bal terug te geven, waarna Armstrong zich verschrikkelijk boos maakte. Binnen een mum van tijd lie pen er honderden toeschou wers op het veld. Pas na een uur slaagde de politie erin het veld te ontruimen. Na de trai ning misten de Noordieren vier ballen... Socialisten willen onderzoek De socialistische fractie in het Spaanse parlement heeft de rege ring verzocht het organisatiecomité van het WK rekenschap en verantwoording te laten afleggen over alle betrokken zaken. Volgens de fractie hebben de breed uitgemeten schandalen in de Spaanse dagbladen met name die over de verdeling van het geld en over de handelswijze van het WK-reisbureau Mundies- pana, bij de bevolking de nodige onrust veroorzaakt. Zonder gebed Ook de Belgen hebben in Montserrat, de berg waar de Barcelona alle krediet ver- Catalanen de zwarte madonna speeld. De ploeg van Guy vereren. Polen deed dat wel. Thijs, die Munaron vanavond Vandaar dat in Barcelona de laat spelen tegen Rusland, winst van Polen snel ver achtte het namelijk niet nodig klaard is. om te gaan bidden op de IYGUAFUELA Onge- 'eer 50 kilometer buiten Ie snikhete Catalaanse Barcelona «iroeit het Russische trai- Beskov, Loba- Piovski en Achalkatzi een f ilan uit dat de Oosteuro- ijgiese ploeg in de halve fi- moet brengen. Dat ||;an wel eens werkelijk heid worden, omdat Rus and in de groep die toch Ifjnigszins verrassend be- ;on met de ruime over winning van Polen op het jjitgebluste Belgie, nog als favoriet te boek Vanavond om 21.00 ontmoeten de Russen telgië. let favoriet zijn kan echter liet opgetekend worden uit de lond van de Russische trai- ersstaf. Want hotel „Montag- a", gelegen in het plaatsje .yguafuela, is ongetwijfeld et strengst bewaakte voetbal- brd tijdens de Mundial. Mon- tagna, uit de grond gestampt door de rijke Catalaan Leiro, is niet bereikbaar. Ongezien bij de poorten van het luxueuze complex opduiken behoort tot de onmogelijkheden. Montag- na is ook niet zo moeilijk te bewaken. Op een berg, om ringd door veel groen, heeft Leiro een complex gebouwd, dat in schoonheid tot nu toe wellicht nog niet overtroffen is. Leiro heeft werkelijk aan alles gedacht. Een gigantisch zwembad, een supermarkt, u vraagt en Leiro wijst de weg. Behalve naar de Russen, die leven in complete afzondering. Een poging om Beskov, de hoofdtrainer van de Russische delegatie, toch te verleiden tot een paar uitspraken stuit on middellijk op een nors nee. Dat nee houden de Russen nu al bijna drie weken vol. Slechts op de persconferenties na de wedstrijden willen de zij nog wel eens een antwoord ge ven. Barcelona heeft dat in middels gemerkt. Toen de Russen dinsdagavond in Cata- lonië voet aan de grond gezet hadden, werd iedereen door de eigen veiligheidsdienst op een eerbiedige afstand gehou den. Met ernstige gezichten, geen spoor van emotie, ver dween de Russische delegatie pijlsnel naar de luxueuze ap partementen, waar ongetwij feld tal van foto's gemaakt zul len worden om het thuisfront te laten meegenieten van de luxe. Slechts Oleg Blochin was even bereid de fotografen te belonen voor hun geduldig wachten. Dat werd door de be geleiding niet op prijs gesteld, waarna ook bij Blochin de glimlach snel van het gelaat verdween. Deur op slot In Ayguafuela, een oord waar de rijke Catalaanse handelaren vertoeven en onder andere Ri- nus Michels een schitterend buitenverblijf heeft, werd de deur vervolgens onmiddellijk op slot gegooid. Over de din gen die komen gaan wordt niet gesproken. Veel moet er wellicht toch niet verteld wor den. Immers, Rusland heeft in de eerste ronde bewezen de toebedachte outsidersrol aan te kunnen. Rusland, dat 4,8 miljoen gere gistreerde voetballers telt geen land kent zoveel georga niseerde spelers heeft met succes de speelwijze wat aan gepast. Jarenlang benaderde Rusland het voetbal weten schappelijk. Elke balbehande ling werd bij wijze van spre ken door tal van machines na gebootst, om te kijken of er niet het een en ander verbe terd kon worden. Rusland ont dekte echter dat er in het voetbal meer komt kijken dan wetenschap. Vandaar dat de Russische trainers opnieuw uitgezonden werden om het geheim van die dekselse kapi talisten te ontdekken. Dat bleek uiteraard niet zo moeilijk te zijn. Rusland leerde snel, begreep dat de speels heid, de creativiteit niet weg gedrukt kon worden zoals in het verleden te vaak gebeurd was. Moskou richtte daarom vooral het oog naar de nu nog altijd wat tegenstribbelende republieken Georgie en Arme nië. Daar werd en wordt an ders gevoetbald. Meer westers, maar nog wel altijd gebaseerd op ijzeren discipline. Daar ook oogstte Dinamo Tbilisi succes. Het werd een voorbeeld voor Rusland. Beskov, 61 jaar oud en gezag uitstralend, koos voor een mengeling van degelijk heid uit Moskou en de Oekraï ne, gekruid met de speelsheid uit Georgië en Armenië. Het systeem werd aangepast. Niet langer werd er vertrouwd op de verdediging, maar er werd eveneens gedacht aan de aan val. Het resultaat is bekend. Rusland heeft indruk ge maakt. Met de uitstekende aanvallers Sjengelia en Blo chin, die kunnen rekenen op steun van een flexibel mid denveld, in de rug gedekt door een sterke defensie. Het maakt Rusland tot een moeilijk te kloppen ploeg en een ploeg met zwijgzaamheid, die mis schien pas doorbroken wordt als het grote succes waarop wordt gejaagd, gevierd kan worden. ROMAIN VAN DAMME De Russische ploeg is „onbereikbaar". Sterspeler Oleg Blo chin luistert zelfs niet naar Johan Cruijff, hoewel deze een zege van 2-0 op België lijkt te voor spellen. Jen HAAG De verrassen- ar» uitslagen, die consequenties nJadden voor de groepsindeling de tweede eindronde van ujet toernooi om het wereld voetbal, heb- de sporttotalisator genoopt !r;et reglement van de jubileum j'yK-toto 22/23 aan te passen. rol eïfeze sportprijsvraag kent ipjechts één prijs. Die valt ten aan degenen die de lan- ^n ais eerste, tweede, derde en vierde fn het WK-toernooi zullep eindigen in de juiste volgorde goed hebben ver speld. Gevreesd wordt dat door de resultaten die tot nu toe in Spanje zijn bereikt wel licht geen van de deelnemers aan deze toto, waarvoor de da tum van de laatste inleg al ge ruime tijd is verstreken, tot de winnende combinatie is geko men. Als dat inderdaad het geval zou zijn wordt, in de volgorde die is aangehouden, de win naar als volgt vastgesteld. 1. Degene(n) met de eerste vier plaatsen in een verkeerde volgorde, 2.De eerste drie lan den in juiste volgorde, 3.De eerste drie landen in verkeer de volgorde. 4.De eerste twee plaatsen in juiste volgorde. 5. De eerste twee plaatsen in ver keerde volgorde. 6. Degene(n) die het land noemde(n) dat de eerste plaats bezet. EIST Landskampioen ijax begint in het weekeinde an 21 en 22 augustus de nieu we competitie in de eredivisie iet een thuiswedstrijd tegen j|o Ahead Eagles. PSV krijgt /illem II op bezoek en Excel- "k>r, terug in de eredivisie, ontmoet Feyenoord. De 'klas sieker' Feyenoord-Ajax is in het weekeinde van 27/28 no vember. Op de woensdagen 25 augustus en 8 september wordt een vol ledig programma afgewerkt. De eerste ronde van de KNVB-beker is vastgesteld in het weekeinde van 9 en 10 ok tober. Hieraan nerpen zeven tien eerste divisieclubs deel, alsmede de drie clubs, die van de eerste divisie naar de eredi visie zijn gepromoveerd en veertien amateurclubs. /ASSENAAR Door tussenkomst van de bekende Engelse ickey McKay werd door de Rijswijkse familie De Wit in Enge Orilla aangekocht. McKay, die dikwijls voor belangrijke jennen een overtocht naar Duindigt maakt, stond er enkele we- ejen geleden raar van te kijken, dat Orilla nog niet in Nederland - nd gewonnen. Op 2 mei kwam hij over om de moeilijke 3-jarige Jerrie dan zelf maar eens in de koers te proberen. Gelijk na de brak Orilla uit en kwam op de draversbaan terecht. Niette- deed de Engelse topjockey de uitspraak dat Orilla in zijn een aardig paard is. gistermiddag bewees de Nederlandse kampioensjockey Terry .ain dat dan ook op Duindigt. Nadat Orilla twee keer achtereen -Veede was geworden, zegevierde de merrie in de Jupiterprijs eheel volgens de verwachting. Longway werd tweede voor Ro- ïeo Raaphorst. - Itslagen: ERSTE KOERS. 2100 m: 1. Valinor du Bois (G.van Eykelenborg) 1 26.8; 2. ,|deo Buitenzorg; 3. Virrwind Belwin. TOTO: winnend f. 2.30, plaats f. 1.10, f. fK>. f. 2.50, koppel f. 14.40; trio f. 132.20 IVEEDE KOERS. 2040 m: 1 Taxi Buitenzorg (A.Raats) 1.24.4; 2. Ubertide bdney; 3. Uniek Performer. TOTO; winnend f. 13.90; plaats f. 6.50, f. 10.80; ~)ppel f. 41.80; trio f. 264.10; niet gestart: Undine Last. Silia Bronstee 1.ERDE KOERS, 2040 m: 1. Usta Fortuna (J.Hoejenbos) 1.23.2; 2. Udet West- ndia; 3. Varna Pluto. TOTO: winnend f. 18.70; plaats f. 2.80, f. 2.40, f. 1.70; >ppel f 80.40; trio f. 586.40. lERDE KOERS, 1900 m: 1. Orilla (T.Cain) 2.03.6; 2. Longway; 3. Romeo saphorst. TOTO: winnend f. 3 30; plaats f. 1.20, f. 1 60, f. 1.20; koppel f. 7.60; :|o f. 43.70; niet gestart: Jobsalla. IJFDE KOERS, 2040 m: 1. Upperten laren (H.Langeweg) 1.22.3; 2. Trotting ar; 3 Uropina D. TOTO: winnend f. 11.50; plaats f. 5.70, f. 4.90, f. 3.40; kop- jl f. 86.60; trio f. 5800.20; niet gestart: Uncanny. ^tSDE KOERS, 2520 m: 1. Sergio Kandia (J.Hoejenbos) 1.25.5; 2. Unio Fortu- I; 3. Theorita. TOTO: winnend f. 7.70; plaats f. 5.00, f. 1.80; koppel f. 8.70; trio ...307.00; niet gestart: Treize Star, Sweety. ÈVENDE KOERS, 1300 m: 1. Fine Spun (M.Riley) 1.20.6; 2. North Green- |ch; 3. Princess Asia. TOTO (4-11-8): winnend f. 9.80; plaats f. 3.10, f. 5.60, f. 60; koppel f. 58.50; trio f. 984.70; niet gestart: Anna van Kleef. CHTSTE KOERS. 2040 m: 1. Udo F (P.Zandt) 1.21.2; 2. Tadira Loo; 3. Upshot itnover TOTO: winnend f. 5.60; plaats f. 1.60, f. 2.70, f. 1.70; koppel f. 32.10; io f. 234.90 "EGENDE KOERS, 1609 m: 1. Rodachs G (C.Guldemond) 1.19.1; 2. Sigolino; Theo Albo. TOTO' winnend f. 3.80; plaats f. 2 00. f. 1.60, f. 1.80; koppel f. 450; trio f. 191.20 fNDE KOERS, 2120 m: 1. Ros Performer (R.Pools) 1.20.8; 2. Savero; 3. mpus. TOTO: winnend f. 14.50; plaats f 2.20, f. 1.20, f. 1.50; koppel f. 31.60; f. 310.30 - LFDE KOERS. 2040 m: 1. Ursus H (P.Zandt) 1.20.5; 2. Tim Hanover; 3. Onno ■4n Assum. TOTO: winnend f. 2.70; plaats f. 1.90, f. 1.20; koppel f. 2.80; trio f. f 429.882,00. Sportwereld DEN HA'AG De honkbal- hoofdklasser ADO nam gister avond revanche op HCAW en zegevierde met 3-2. De softbal- dames van Wassenaar verste vigden hun koppositie door zelf met 7-3 van Thamen te winnen, terwijl concurrent Tilburg verloor. BIRMINGHAM Het Neder lands cricketteam zag gisteren zijn kansen om door te drin gen tot de halve finales van het WK-toernooi in Birming ham stijgen doordat concur rent Bangla Desh tegen Ber muda de eerste nederlaag leed. DEN HAAG Diederik Everts van V&LTC (Den Haag) is voor de 200meter toe gevoegd aan de atletiekploeg die dit weekeinde in Dublin deelneemt aan Westathletic- wedstrijden. DEN HAAG Jeugdspeler Alphons Groenendijk van UVS uit Leiden heeft een con tract getekend bij FC Den Haag. VOLOS Olympiakos Pi raeus is gisteren voetbalkam pioen van Griekenland gewor den door een zege van 2-1 op Panathinaikos, dat eerder de Griekse beker veroverde. VENLO De gemeenteraad van Venlo heeft gisteravond met 21 tegen 10 stemmen be sloten de schuld van FC VVV aan de gemeente, groot 922.000 gulden, kwijt te schelden. VVV krijgt echter geen jaar lijkse subsidie van 150.000 gul den meer. HAMBURG In de West- duitse lotto waren de winnen de getallen; 1-9-11-14-17-27-38. Reservegetal: 31. Spel 77: 9766216. LONDEN Met uitzon dering van de Verenigde Staten en Japan bestaat er doorgaans niet zo'n grote belangstelling voor vrou wentennis. Ooit heeft een vindingrijke scribent het volgen van het spel door dames eens treffend om schreven als „Nog minder interessant dan het kijken naar het groeien van gras". Met andere woor den: er gebeurt wel wat, maar het duurt allemaal ontzettend lang en erg spectaculair is het ook niet. Het merkwaardige is, dat juist in een op spektakel en sportie ve competitie zo ingesteld land als Amerika het vrouwenten nis een grote vlucht heeft ge nomen. Ondanks het feit, dat niemand zal kunnen ontken nen dat een partij tussen man nen aanzienlijk meer inhoud heeft, vaker verrassingen op levert, en in ieder geval lang duriger is, kunnen tennissters in de Verenigde Staten met hun sport net zo'n royaal inko men genieten als de andere sexe. De reden voor deze opbloei is simpel. Creëer een groepje sportlieden dat naam heeft, or ganiseer een circuit, dat her kenbaar wordt en bespeel de publiciteit. In Amerika is dit gelukt, waarbij de commercie gretig inhaakte. Materiële sponsors en andere geldschie ters stonden weldra in de rij om een graantje mee te pikken van het vrouwentennis, dat ook door de uitzendingen er van op televisie, voor het grote publiek toegankelijk werd, waardoor de exhibitie-evene menten als paddestoelen uit de grond schoten, welk voorbeeld werd gevolgd door het kapi taalkrachtige Japan. Dank zij impulsen van voor vechters als Billie Jean King raakte het vrouwentennis in Amerika in een stroomver snelling, en het is nu één van de takken van sport in dit land, waarin het meeste geld omgaat, waaraan de „gekke" miljonair Bobby Riggs onge wild overigens zijn steentje bij droeg door eerst Margaret Court en vervolgens King voor een een man-vrouwcon frontatie uit te dagen. Elders in de wereld, met uit zondering wellicht van Enge land, loopt men echter nog steeds niet warm voor de vrouwen. Hetgeen in ons land anderhalf jaar geleden bleek bij een toernooi in Amsterdam, dat zo slecht werd bezocht, dat het de volgende editie niet eens meer mocht beleven. De managers gaan echter in te genstelling tot tien jaar gele den niet meer gebukt onder dat gebrek aan Europese inte resse. Nu er vooral in Amerika schatten geld zijn te verdienen en het damescircuit - het dient gezegd - eindelijk eens wat meer diepte heeft gekregen, is daar de toekomst volledig ver zekerd. Het is niet voor niets, dat er vooral uit Amerika de laatste jaren een stroom heel jonge speelsters tevoorschijn is gekomen. Het grote geld blinkt, zowel op de baan als vooral daarbuiten. Uitzondering Wimbledon vormt, wat het oude continent betreft, zoals ook in vele andere opzichten, een uitzondering. In dit toer nooi, dat ondanks de ongeloof lijke concurrentie van andere evenementen nog steeds geldt als het officieuze wereldkam pioenschap, bestaat bij het pu bliek wel degelijk voor de vrouwen belangstelling. En de dames werken daar op een plezierige wijze aan mee. Want terwijl bij de mannen de ge vestigde orde het blazoen on geschonden houdt, wordt er bij de vrouwelijke collega's be hoorlijk huis gehouden. Waarvoor in de eerste plaats de al eerder genoemde Billie Jean King verantwoordelijk is. De 38-jarige bebrilde Ameri kaanse, die de laatste van haar zes enkelspeltitels behaalde in 1975v na als Miss Moffit voor het -erst met een dubbeltitel op Wimbledon van zich te hebben laten horen, bereikte gisteren de halve finales. Ten koste van Tracy Austin, van wie zij nota bene nog nooit eerder had gewonnen. King kwam na een verloren eerste en een gewonnen twee de set met 2-0 voor, net als in 1979 en zij toch verloor. „On middellijk", vertelde een in middels alweer tot rust geko men King, „dat ik die 2 zag, stokte mijn adem. En vervol gens zag ik die 2 steeds groter worden op dat scorebord. En ik dacht bij mezelf: Dat moet heel gauw een 3 worden". Het geen gebeurde, waarna de ve terane doorging en de set en de partij won, „Er was overi gens wel een verschil met die andere partij tegen Tracy", vertelde King. „Drie jaar gele den was ik bij de training al moe. Nu voelde ik me fysiek uitstekend. Ik had nog wel drie sets kunnen spelen", De titel zal Billy Jean King waarschijnlijk niet meer kun nen veroveren, hoewel de oudste Wimbledon-winnares, mevrouw A. Sterry, in 1908 37 jaar en 7 maanden was. Maar sindsdien is er nog al het een en ander veranderd. King moet, als zij dat kunststukje uithaalt, nog afrekenen met Chris Lloyd, en dan met Mar tina NavratiloVa. En dat nu leek zelfs voor de taaie King te veel van het goede. Mannen Bij de mannen gebeurde er, zoals gezegd, gisteren niet veel bijzonders. McEnroe, Connors, Gerulaitis, Kriek en Gene Mayer plaatsten zich zoals ver wacht voor de kwartfinales. Waarin Mark Edmondson een nieuw gezicht is en de als vier de geplaatste Sandy Mayer ontbreekt. Hij werd gisteren in een achterstallige partij voor de vierde ronde verslagen door de Amerikaan Tim May- otte, die ook vorig jaar verras send zo ver had gereikt. May- ottè ontmoet nu Mottram en de winnaar van dit duel treft de sterkste van de krachtme ting Wilander-Teacher in de kwartfinales. Daarin komen verder tegen elkaar uit McEn roe tegen Kriek, Edmondson tegen Gerulaitis en Connors tegen Gene Mayer. In het jeugdtoernooi bereikte de Nederlandse Yvette Flu de tweede ronde door een zege op de 13-jarige Japanse Bkiko Kijimuta. De 16-jarige Flu won met 6-3 en 6.4. Bij de 35- plussers versloeg Tom Okker Dennis Ralston in drie sets. FRANK WERKMAN Dames enkelspel Vierde ronde: Bettina Bunge (Wdl, 11)-Candy Reynolds (VS) 6-2, 6-3 Kwartfinales: Billie-Jean King (VS, 12)-Traey Austin (VS, 3) 3-6, 6-4, 6-2; Chris Lloyd-Evert (VS)-Barbara Pol ier (VS) 6-2, 6-1. Martina Navratilova (VS)-Joanne Russell (VS) 6-3, 6-4 Heren enkelspel Derde ronde: Brian Teacher (VS, 11)- Stefan Simonsson (Zwe) 7-6, 4-6, 6-3. 6-3. Vierde ronde: Gene Mayer (VS, 6)-Steve Denton (VS) 6-3, 6-4! 6-4. Jo han Kriek (Zaf, 5)-Nick Saviano (VS) 6-2, 6-3, 7-5. Mark Edmondson (Aus, 12)-Russell Simpson (Nwz) 6-4. 7-6, 7 McEnroe (VS)-Hank Pfister (VS) 6-4, 6-4, 6-4, Vitas Gerulaitis (VS)-Roseoe Tanner (VS) 6-3, 6-4, 6-3. Jimmy Connors (VS)-Paul McNamee (Au»l 6-2, 6-3, 6-1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11