Commissie Wagner: onderhandelen over prijscompensatie Raden en Staten krijgen meer inspraak Eerste Kamer akkoord met bezuinigingen Buitenlanders eerst eigen taal leren voor ze aan het Nederlands beginnen Defensiedeskundige: Gestolen stukken niet geheim BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JUNI 1982 PAGINA 8 Nieuwe bedragen kinderbijslag DEN HAAG De kinderbijslag gaat morgen met de andere uitkeringen 2,46 pet omhoog; het oorspronkelijke plan van minister De Graaf van sociale zaken om de bijslagen met 1,7 pet te verlagen is vorige week ingetrokken. De nieuwe bedragen zien er als volgt uit: Een kind 291,-; twee kinderen ƒ763,-; drie kinderen 1235,-; vier kinderen /1806,-; vijf kinderen 2376,-; zes kin deren/3005,-; zeven kinderen ƒ3635,-; acht kinderen f 4328,-. Is het oudste kind voor wie kinderbijslag wordt be taald, jonger dan drie jaar, dan be draagt de kinderbijslag: bij een kind f 146,-; twee kinderen ƒ618,-; drie kin deren 1090,-; vier kinderen 1660,-. „Hongerstaking loont'' DEN HAAG Nu opnieuw een in een hongerstaking gegane gedetineerde dienst weigeraar is vrijgelaten wordt de indruk gewekt dat hongerstaking loont. Deze conclusie trekt het Tweede-Kamerlid Schutte (GPV) in vragen aan minister De Graaf (Sociale Zaken) en staatssecretaris Scheltema (Justitie) nadat de dienstweige raar Peter Veltman enkele dagen geleden na een hongerstaking uit het ziekenhuis van de Scheveningse gevangenis was vrij gelaten. Schutte vindt het ook onjuist, dat aan Veltman is toegezegd, dat hij zijn ver vangende dienstplicht mag vervullen op een manier die recht doet aan zijn overwe ging om dienst te weigeren. De GPV'er meent dat dienstweigeraars op deze manier bevoorrecht worden boven degenen die normaal hun dienstplicht vervullen. Arts schuldig bevonden aan dood patiënte ROTTERDAM De rechtbank van Rotterdam heeft giste ren de 52-jarige anesthesist L.v.A. uit Gouda veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden boete wegens schuld aan de dood van een 62-jarige patiënte. De vrouw moest in een Gouds ziekenhuis, waar A. als weekendwaarnemer werkte, een eenvoudige neusoperatie ondergaan. Bij het geven van de narcose plaatste A. de buis van de beademingsappara tuur in de slokdarm in plaats van in de luchtpijp, waardoor het hart van de patiënte uiteindelijk stil bleef staan. De arts werd onder meer verweten dat hij voor die tijd niet re ageerde op opmerkingen van de verpleegkundigen dat de patiënte blauwe nagels en een opgezwollen buik kreeg. De noodvoorzieningen die na de hartstilstand werden getroffen konden niet voorkomen dat de vrouw vier dagen later over leed. Fotografen beboet wegens inbreuk op de privacy UTRECHT Wegens inbreuk op de privacy veroordeelde de rechtbank in Utrecht gisteren twee fotografen tot een boete van duizend gulden. De foto grafen waren onder valse voorwendsels het huis van mevrouw Wolf, de moeder van een relatie van prinses Irene, bin nengedrongen om voor het weekblad „Rits" een foto van haar te maken. Zij gaven zich uit voor storingsmonteurs van de PTT. Tot twee keer toe probeer den zij een foto van de blinde vrouw te maken, maar door de zenuwen misluk te dat. Bij de derde poging werd het tweetal aangehouden door de politie. Mevrouw Wolf had in de gaten gekre gen dat er iets niet in de haak was en had de politie gewaarschuwd. ,HAAL VERSTARRING UIT DE LOONVORMING' (Vervolg van de voorpagina) De commissie-Wagner be veelt de regering aan be halve looningrepen ook andere verstarrende ele menten in de loonvor ming te laten verdwijnen. Zij doet daartoe de vol gende voorstellen: De automatische prijscom pensatie moet afgeschaft wor den. Over prijscompensatie dient onderhandeld te worden; de overheid moet een eigen loonbeleid gaan voeren voor ambtenaren en trendvolgers. De relatie met lonen in de be drijven blijft alleen via de ar beidsmarkt gehandhaafd. Lig- Passende arbeid gen de lonen bij de overheid te laag dan zullen ambtenaren De commissie-Wagner vindt, de hoogte moet wel rekening gehouden worden met stijgen de prijzen, echter zonder dat dit een automatisme wordt; de koppeling tussen mini mumloon en sociale uitkerin gen moet vervallen. De hoogte van de sociale uitkeringen moet bepaald worden aan de hand van sociale en economi sche overwegingen, waarbij ook gekeken moet worden naar de collectieve lastendruk. Binnen de Stichting van de Arbeid kan hierover gepraat worden; er moet een vrij prijsbeleid komen. naar de bedrijven weglopen; de overheid dient het mini mumloon zelf te bepalen en niet afhankelijk te maken van de lonen in de bedrijven. Bij dat de arbeidsmarkt weer zond kan gaan functioneren als het begrip „passende ar beid", wordt afgeschaft. Vol gens dit principe kunnen werklozen tot nu toe een baan weigeren die niet min of meer gelijk is aan hun vorige baan. Verder meent de commissie dat bronnen voor werkgele genheid vooral in kleinere be drijven aangeboord moeten worden. Ook moeten maatre gelen genomen worden die het aanvaarden van werk door werklozen in de industrie aan trekkelijker rnaken. Daarnaast adviseert de com missie: schoolverlaters moeten voor een bepaalde tijd een arbeids contract bij een bedrijf kunnen krijgen om ervaring op te doen. De schoolverlater hoeft daarvoor niet het minimum loon te ontvangen; het activeren van werk in kleinere bedrijven door meer gebruik te maken van arbeids contracten voor bepaalde tijd, onder meer via uitzendbu- reau's. De bepaling dat een uitzendkracht maar een maand bij eenzelfde werkge ver in dienst mag zijn, dient te vervallen; bevorderen van de mobili teit van werknemers door overdraagbaarheid van pensi oenen en een soepel woning bouw- en huisvestingsbeleid voor werkzoekenden, die in een andere gemeente willen gaan werken; het vergemakkelijken van ontslag, indien daarover tussen werkgever en werknemer overeenstemming bestaat. Daardoor kan het onnodig lang betalen van loon, nadat ontslag al is aangezegd, voor komen worden. Naast de maatregelen inzake lonen en arbeidsmarkt wil de commissie ook dat het bedrijfs leven een lastenverlichting krijgt van twee miljard gulden door een verhoging van de vermogensaftrek voor loon- en inkomstenbelasting. Dit zal het hele bedrijfsleven in staat stel len meer vermogen aan te trekken voor investeringen. Politici lappen openbaarheid aan hun laars DEN HAAG Op alle ni veaus rijk, provincie, ge meente steunen volksverte genwoordigers vaak om poli tieke redenen bestuurders die stukken niet openbaar willen maken. Dat is de belangrijkste conclu sie van de Evaluatiecommissie Wet Openbaarheid (EWO) in haar derde interimrapport „Openbaarheid onder druk". Een'duidelijk voorbeeld wordt volgens de commissie gevormd door de laatste kabinetsforma ties, waarbij, veel vaker dan anders, teveel verschillende reacties kwamen op vragen om informatie en publicatie van bepaalde stukken. Te vaak wordt door de be stuurders informatie gewei gerd, aldus de commissie, die meent dat politieke partijen proberen uitzonderingsregels zó te interpreteren, dat hun ei gen partij, waarvan bestuur ders informatie achterhielden, schoongepraat wordt. Dat is heel nadrukkelijk het tegen deel van met de WOB bedoeld wordt. De commissie, die constateert dat de wet nog steeds onbe kend is bij veel gebruikers, heeft overigens geen idee hoe stukken van het kabinetsbe raad in de openbaarheid kon den worden gebracht. Wel vond men, dat elke minister in principe met de in 1980 inge voerde WOB in de hand bijna alle informatie kon vrijgeven. Met de smaak van echte boter De boterham kan binnenkort worden besmeerd met een nieuwe soort margarine die lijkt op roomboter. De Van den Berg en Jurgensfabrieken (Unilever) in Rotterdam bren gen deze nieuwe margarine, die moet kunnen wedijveren met boter, op de markt onder de naam Morgen. Volgens Unilever heeft consumente nonderzoek uitgewezen dat er behoefte is aan een margarine met een romige, koele smaak en een stevige structuur. Mor gen, is gebaseerd op een oud Australisch recept met een sa menstelling van 70 procent zuivere runderoleiine, 10 pro cent plantaardige olieën en 20 procent ondermelk (melk zon der vet). De adviesprijs van een pakje 250 gram wordt 1,69. De duurste margarine kost momenteel 1,59. DEN HAAG Veel volwas sen buitenlanders zijn analfa beet en spreken zelfs hun ei gen taal slechts gebrekkig. Mede daarom slaat Nederlands taalonderwijs dikwijls onvol doende aan. Buitenlanders moeten vaak eerst de moge- Bij benoeming burgemeesters en commissarissen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gemeenteraden en Provinciale Staten moeten vanaf 1 november meer inspraak krijgen bij de benoeming van een burgemeester, respectievelijk een commissaris der koningin. Dit voornemen heeft minis ter Rood (Binnenlandse Zaken) gisteren in een brief aan de Tweede Kamer kenbaar gemaakt. Roods voorganger Van Thijn had eerder dit jaar ook al plannen gelanceerd voor versterking van de inspraak bij benoemingen van burgemeesters en commissarissen. Van Thijn wilde toen ook, dat de gemeenteraad een zwaardere stem in het kapittel zou krijgen bij de beslissing, een burgemeester na een ambtspe riode van zes jaar al dan niet te herbenoemen. Zo ver wil zijn opvolger echter nog niet gaan. Minister Rood stelt voorop dat de commissarissen van de konin gin het laatste woord moeten blijven houden bij de aanbeveling (aan de minister van Binnenlandse Zaken) voor de benoeming van burgemeesters. Hetzelfde geldt voor de minister van Bin nenlandse Zaken ten aanzien van de aanbeveling (aan de konin gin) voor te benoemen commissarissen. Rood stelt de Kamer voor, per 1 november de volgende benoe mingsprocedures te hanteren: - Bij een vacature voor een burgemeester of commissaris der ko ningin stellen de raadsleden c.q. statenleden in aanwezigheid van de commissaris der koningin, respectievelijk de minister van Binnenlandse Zaken een profielschets op van de te benoe men persoon. De sollicitanten krijgen die schets ook te zien. - De commissaris of de minister selecteert de sollicitanten zoda nig. dat er vijf tot tien kandidaten overblijven die voor benoe ming in aanmerking zouden kunnen komen. - Uit de raad of de staten wordt een vertrouwenscommissie ge kozen. Deze commissie krijgt inzage in de sollicitatiebrieven van de geselecteerden en kan eventueel met de geselecteerden ge sprekken voeren. Bij de uiteindelijke aanbeveling voor de be noeming moet de commissaris of de minister met de gevoelens van de commissie rekening houden. Begroting Economische Zaken blijft warboel DEN HAAG Het ministerie van economische zaken kampt permanent met een tekort aan geschoold personeel bij de ei gen accountantsdienst. Daar door blijft de begroting van EZ ondoorzichtig. Dit blijkt uit antwoorden van minister Ter- louw (Economische Zaken) op vragen van de Algemene Re kenkamer. Op zijn ministerie raken miljoenen guldens zoek omdat zij verkeerd geboekt worden. EZ probeert het tekort aan ac countants op te heffen, maar nieuwe accountants moeten enkele jaren opgeleid worden voordat zij inzicht hebben in de gecompliceerde manier waarop de begroting van het ministerie in elkaar zit. Prinses rooit het wel Prinses Margriet heeft gisteren in de de Fle- vohof de landbouwma- nifestatie Landbouw '82 officieel geopend. Ze deed dat door een maaltje aardappels te rooien. Later ging zij met haar echtgenoot mr. Van Vollenhoven even winkeltje spelen. lijkheid krijgen in de eige taal een basisniveau te berei ken. Anders kan een vreemd taal niet met enig succes goe worden geleerd. Dit staat „Inspraak over 3 x 30 mi joen", een open brief van hi Samenwerkingsverband va buitenlanders in Noord-Ho land boven het Noordzeek; naai, inclusief Velzen, excli sief Amsterdam. Met de open brief reageren op de plannen van de regerin voor drie jaren telkens derti miljoen gulden extra te bestt den aan het minderhedenbe leid. De helft van dit extr geld is bedoeld voor de Nedei landse taal en oriëntering o de Nederlandse samenlevini Deze educatie mag volgens d buitenlanders niet alleen g{ richt zijn op integratie in aanpassing aan de Nederland se situatie. Volgens hen is edu catie gericht op de eigen iden titeit, eveneens noodzakelijk. Het Samenwerkingsverban betreurt het dat de geldstro men zo versnipperd zijn. Ht ministerie van de coördine rend bewindsman, staatssecre taris van Leyenhorst van bin nenlandse zaken, zou ze moe ten beheren. Goede plannen projecten van andere departe menten en van de zelforgani saties en stichtingen voor bui tenlanders zouden dan via adres aan de financiële midde len kunnen komen. Zelfstandigen partij wil in Tweede Kamer DEN HAAG Do Partij Kle ne Zelfstandigen (PKZ) landelijk meedoen aan de ka merverkiezingen van 8 sep tember. Dit heeft de oprichte en lijsttrekker van de parti de heer T. Ploeg uit Den Haa{ gisteren meegedeeld. De PKZ, die bij de raadsver kiezingen in Den Haag gee zetel behaalde, vindt dat d bestaande politieke partijen d laatste jaren niets voor de klei ne zelfstandigen hebben ge daan. „Daardoor zijn in 1981 en 1981 maar liefst dertigdui zend kleine zelfstandigen ove de kop gegaan", aldus de hee Ploeg. De belangrijkste pro grammapunten van de PK. zijn: vermindering van de be drijfslasten voor kleine zelfs tandigen, beteugeling van on eerlijke concurrentie door d grootwinkelbedrijven, ophel fing van het vergunningreeh voor slijters, invoering va vrije stadsradiozenders, gee vestigingsvergunningen mee voor mensen zonder vakdipf ma's en een hardere aanpa van straatschenderijen, vanda lisme en intimidatie van w keiiers. Oude parkeerschijf in de prullenbak DEN HAAG Met inganj van 1 juli mag alleen nog ge bruik gemaakt worden vai het nieuwe model parkeer schijf. De oude parkeerschijf vanaf die datqm niet meer gel dig. Op de nieuwe parkeer schijf is alleen nog het tijdsti van aankomst aangegeven Voordeel hiervan is dat schijf voor verschillende par keertijden kan worden bruikt. UTRECHT De defensie stukken die onlangs door en kele VVDM-bestuurders wer den gestolen zijn slechts „dienstgeheim". Het gaat om twee eenvoudige bouwteke ningen die bijvoorbeeld ge bruikt zouden kunnen worden voor openbare aanbesteding van de hele aanklacht tegen van een bouwwerk. de bestuurders Oscar van Rijs- Dat heeft een veiligheidsóffi- wijk en Steef Boot niets over- cier van de landmacht volgens blijft. De twee andere gearres- VVDM-advocaat mr. Hum- teerde bestuurders zijn door de mels verklaard toen hij als ge- marechaussee al vrijgelaten, tuige-deskundige werd ge- De VVDM'ers waren aange hoord. Hummels meent dat nu houden op verdenking van het verduisteren van zeer geheime militaire stukken die het land in gevaar kunnen brengen, zegt Hummels. Nu blijkt dat daar geen sprake van is: de term dienstgeheim de laag ste kwalificatie voor geheime militaire stukken wordt ge- L< L( bruikt voor militaire zaken di §1! niets om het lijf hebben. Ooi het handboek soldaat en ht dagmenu van de kazerne zij: dienstgeheim, aldus de advo caat. De VVDM heeft i begin af aan gesteld dat defen deze zaak schromelijk overdreef. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren in gestemd met een aantal bezuinigingsmaatregelen, die vorige week al door de Tweede Kamer waren aanvaard. Daarmee is de weg vrij gekomen voor de invoering van de solidari- teitsheffing (tijdelijke ver hoging van de loon- en in komstenbelasting ten be hoeve van de werkgele genheid), de invoering van een bijzondere ver bruiksbelasting voor mo torfietsen en een beperkte verhoging van de sociale uitkeringen met 2,46 pro cent per 1 juli. De fracties van VVD en SGP en zes CDA'ers stemden tegen de solidariteitsheffing. Het procent BVB en daarboven CDA ging slechts met grote met 24 procent. Uiteindelijk moeite akkoord met de invoe- stemden alleen VVD, CPN en ring van de bijzondere ver- SGP tegen de BVB-voorstel- bruiksbelasting op motorfiet- len. sen. Deze belasting komt erop De verhoging van alle sociale neer dat de prijs van nieuwe uitkeringen met 2,46 procent motorfietsen tot ƒ6000,- wordt verhoogd met 8 procent en bo ven dej 6000,- met 15 procent. Het CDA vreest dat hierdoor minder motoren zullen wor den gekocht, waardoor een da ling van de werkgelegenheid in de motorfietsenbranche zal inplaats van ruim 4 procent kreeg geen steun van de PvdA en de kleine linkse partijen. De tegenstanders wilden lie ver de hoogste uitkeringen be vriezen en de minimum-uitke ringen meer geven. Nu moe ten op 1 januari aanstaande de ontstaan. Minister Van der „echte minima" weer naar het Stee (financiën) zegde toe niet postkantoor (evenals eind vo- van plan te zijn, in de toe komst nog meer vervoermid delen, zoals fietsen of brom fietsen, met een bijzondere verbruiksbelasting (BVB) op te zadelen. rig jaar) om een extraatje op te halen. Minister De Graaf (So ciale Zaken) kondigde aan, dat hij binnenkort een nota naar de Tweede Kamer zal sturen met voorstellen voor een an der, permanent systeem om de Tegelijk met de invoering van koopkracht van de echte mini- de BVB voor motoren wordt ma op peil te houden. Hij liet de reeds bestaande BVB voor doorschemeren dat voor de auto's verhoogd. Auto's tot echte minima een aparte prijs- 10.000,- worden belast met 16 index zal worden ontwikkeld. Iets warmer DE BILT Gisteren nam de buiigheid in ons land in de loop van de dag geleidelijk af, doordat een depressie op het noordelijk deel van de Noord zee werd opgevuld. Vandaag verbeterde het weer nog wat verder onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, een uitloper van een hogedrukge- bied dat het afgelopen etmaal boven de Golf van Biskaje is ontstaan. Morgen zal de in vloed van deze uitloper ook nog merkbaar zijn, zeker -de eerste helft van de dag. Het kan dan iets warmer worden dan vandaag doordat de wind naar het zuidwesten draait. Later op de dag neemt de be wolking toe op de nadering van oceaanstoring, maar regen wordt voor het begin van de avond niet verwacht. Aberdeen Klagenturt Kopenhagen Lissabon temp temp «lag jnbew 33 22 0 n 16 0 n 15 On 18 0 rr 17 0 rr 17 Oit 10 2 rr Stockholm regen 27 19 0 n 36 20 On 26 20 0 rr

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8