1 en W-Zoeterwoude kiezen voor tracé Meerburgerwatering George Gussenhoven bottelde tien flessen witte wijn van Leidse bodem Progressief Sassenheim stemt schoorvoetend in met rioolbelasting bernardusschool neemt fscheid van leerkrachten passenheim krijgt erde wethouder vakbonden lnkrjmping Wordt onderzocht; na overleg l 7 schokbeton: geen ontslagen voor 1983" Op mijn. omwegen door stad en land kom ik. graag mensen tégen. U kunt mij .telefonisch' of schriftelijk.ivertellen wie u graag in deze, rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben, bereikbaar via 071 - 12 .22 41 öp toestel 10. WOENSDAG 30 JUNI 1982 PAGINA 5 BIJ MEERJARENBEGROTING SASSENHEIM De fractie van Progressief Sassenheim (PS) is gisteravond schoorvoetend akkoord gegaan met de in voering van rioolbelasting in 1983. Deze nieuwe belasting, die rond de 125 gulden per gezin per jaar zou moeten opbren gen, een bezuiniging van 400.000 gulden op de begroting en bijstelling van het investeringsschema zijn nodig om de ge meentebegrotingen van Sassenheim de komende vier jaar in de hand te houden. Dat was het uitgangspunt dat B en W de gemeenteraad gisteravond voorlegde voor de vaststelling van de meerjarenbegroting 1983-1987 met het bijbehorende inves teringsschema. Zoals het PS-lid H. Drenth het uitdrukte, staat de gemeente voor het dilemma van meer bezuinigen of invoering van de rioolbelasting. Hij vindt alleen het bedrag, gemiddeld tien gul den per maand per gezin, „afschuwelijk hoog". Bovendien wil hij dat de nieuwe raad in september hier pas over beslist en de vrijheid heeft dit af te wegen tegen extra bezuinigen of meer te bezuinigen en het tarief lager te stellen. Volgens burgemeester A.J. Kret blijft de nieuwe raad die keuze houden. „We hebben al het mogelijke gedaan om die vier ton bezuinigingen te vin den. Die gaan ten koste van alle sectoren. Bovendien betekent vertraging van de beslissing dat de rioolrechten pas later kun nen worden ingevoerd en de begroting voor 1984 met een groter tekort komt te zitten. Daarnaast kan de nieuwe raad, als ze meer bezuinigingsmogelijkheden ziet, bijvoorbeeld de onroerend- goedbelasting verlagen, zodat de belastingen in zijn geheel onge veer even hoog blijven". Over het opgestelde bezuinigingsplan van het college wordt de raad vermoedelijk in augustus al geïn formeerd, maar het college ziet liever dat de nieuwe raad dit behandelt met het oog op de behandeling van de begroting voor 1983. De fracties van de VVD en het CDA steunden het collegevoor stel. VVD-fractievoorzitter drs. J.B.M. Rotteveel stelde: „Het is helaas zo dat we de Sassenheimers een bijdrage moeten vragen. De raad heeft daarover vorig jaar al beslist". Ook de hoogte is volgens hem nodig om toekomstige gemeentelijke tekorten zo laag mogelijk te houden. Het CDA-raadslid A.M. Mazee heeft het college wel om een duidelijkheid over de hoogte ervan ge vraagd. Een definitief voorstel, met bedragen afhankelijk van gezinssoort en inkomen, zal de raad in augustus worden voorge legd, beloofde de burgemeester. Hoofdstraat De raad was gisteravond blij met het voorstel het beheer van de Hoofdstraat, de rijksweg 208, over te nemen van Rijkswater staat. De gemeente krijgt een bedrag voor achterstallig onder houd en kan dan beginnen met haar plannen voor afsluiting voor het verkeer van deze straat. Dat moet echter wel wachten op de reconstructie van de Parklaan en de Van Pallandtlaan, die de verkeersstroom moeten opvangen. Voor de eerste straat wordt de uitkering van het energiebedrijf HLS gebruikt. Voor de ombouwing van de Hoofdstraat tot winkelerf is in de meerjarenbegroting een miljoen gulden uitgetrokken. Hierop kwam in de afgelopen vergadering van de commissie ruimtelij ke ordening al de waarschuwing van de leden dat die straat niet onnodig duur moet worden uitgevoerd. Burgemeester Kret stel de nogmaals dat dit niet veel is. „In Hillegom betalen ze voor een winkelerf van 360 meter 1,9 miljoen gulden, wij voor een van 500 meter één miljoen". EGIOLEIDSE COURANT wijn niet dat bouquet heeft tyat u ervan had verwacht. In dat geval zou het zinvol zijn in het college van B en W aan de orde te stellen, dat naast riolering en wal kantvernieuwing" Gus kan er bijna niet van sla pen, T.P. „tegelijkertijd ook een stukje bodemverbe-. tering gepleegd moet wor den, ten behoeve van de Leidse wijncultuur". Gus heeft ons als immer werkende vulkaan en wachter veel te vertellen, in de Leidse binnenstad. Hij is nu de Leidenaars ook voorgegaan in de wijnbouw. Laten we hem en onszelf niet teleurstellen en zijn voorbeeld volgen. Mogen we dan de dagen beleven, dat er behalve de Franse, Californische en Australi sche en Maastrichtse wijnen ook nog Leidse (witte) wij nen per fles ontkurkt kun nen worden als er weer wat te discussiëren valt. Maar dan heb je er wel meer dan tien nodig. Dit jaar, 1982, gaat tegenvallen. George Gussenhoven: „Een slechte oogst, vanwege de nacht vorst". En George wordt dan weer enigszins somber gestemd. Maar dat zijn we van hem gewend. )ETERWOUDE Na rj! spectievelijk twaalf en rel ht jaar gaan de heer Wil jrder.erboom en mevrouw rdi van Ruiten de hen zo- rtrouwde Bernardus- ningjhool in Zoeterwoude leVÊ?rlaten. Als dank voor inzet voor het onder- wordt hen ter gele- eid van het afscheid ivv 5n jo inhei* morgen een receptie aan geboden. Beide leerkrachten waren mensen van het eerste uur. Di- rekt na" het behalen van zijn bevoegdheden in 1970 kwam Wil Verboom als jong onder wijzer in de viifd'e klas. Gedu rende de gehele periode heeft hij voor deze klas gestaan. Me vrouw Van Ruiten is ruim acht jaar als taakverlichtster op de Bernardusschool actief geweest. Omdat het schoolbe stuur het niet juist vond als de leerkrachten zo maar met stil le trom zouden vertrekken, wordt morgen van zeven tot acht uur de Bernardusschool opengesteld om onder het ge not van een drankje iedereen in de gelegenheid te stellen af scheid van de heer Verboom en mevrouw Van Ruiten te nemen. mil 1 &SSENHEIM De gemeente mag de nieuwe raad- eriode van start gaan met een derde wethouder. Dit L0os|bben Gedeputeerde Staten gisteren beslist op ver- ek van de gemeente. Volgens burgemeester A.J. ret, die de raad gisteravond van dit nieuws op de logte stelde, zijn GS akkoord gegaan na een toelich- ig van B en W. fH genlijk is Sassenheim met zijn 13.000 inwoners te klein voor n derde wethouderszetel. Volgens het interprovinciaal overleg innen alleen gemeenten met 15.000 inwoners en bijzondere ta- |0U<*n hiervoor in aanmerking komen. muit de VVD is al voorzichtig een kandidaat voor de vacature lerstr ar voren geschoven: het raadslid mevrouw W. Maris, die dan eerste vrouw in het college zou worden. Op basis van de ver- ïzingsuitslag zouden twee wethouders van het CDA en één n de VVD moeten komen. Mét de toestemming voor de derde sthouder kunnen in Sassenheim de onderhandelingen over n nieuw college beginnen. SASSENHEIM Geboren: Marieke, d.v. J. Bos en C.W. Nicola; Michaël, z.v. T.J.J. Tijssen en E.f.M. Post; Evelien, d.v. J.L.C. van der Geest en E.A. van der Lans; Petrus C.M., z.v. P.M. van Dijk en P.G.M. de Zwart; Menno, z.v. H. Kooi en W. van der Wulp. Gehuwd: J.L.W. Nieuwenburg en M.C.C. van den Berg, A.C. van Kapel en P.A.M. Elberse, L.H.B.M. Knep- pers en J. Brünet, R.J. van der Klugt en H.E.M. Bax, M.C.M. den Os en M.F.C. Alkemade, F.T. Vertuin en M.T. Turenhout, A.W.G. Vendel en W. Terpstra. Overleden: K. Hollander, D. Meijer, H.A. van der List, G. van der Lin den, M. Bulk w.v. Den haan, W.H. Langelaan w.v. Van der Zwet, J.W. de Goeij. K; EVOLGEN INSTEEKWEG RIJNSBURGERPAD ONTOELAATBAAR '?'(OETERWOUDE De ivolgen van een „in- eek weg" op het Rijns- >r di urgerpad blijken nu voor et gemeentebestuur van oeterwoude ontoelaat- aar te zijn. Daarom ook ^enst het college van urgemeester en wethou- :rs zich uit te spreken 'or handhaving van het oude" tracé langs de feerburgerwatering. Tij- ens een gecombineerde ergadering van diverse aadscommissies zal mor- rj enavond meer duidelijk- J eid over deze zaak moe- komen. aanleg van een zogenaam- insteekweg in de Grote ^0 older in het kader van de •f'lverkaveling Rijnstreek zuid, het gebied tussen Meer burgerwatering, Miening en het Rijnsburgerpad, staat al sinds 1976 ter discussie. Aan vankelijk werd gekozen voor het tracé langs de Meerburger watering, maar in december 1977 koos men voor de in- steekweg nabij de „boerderij van Rijnsburger". In oktober vorig jaar kwamen pas de ge volgen van deze keus aan het licht, bij de uitwerking van het plan. Het korte, simpele woordje „op" blijkt verstrekkende ge volgen te hebben. Gebleken is dat bij de keuze voor het „Rijnsburger pad" géén afwe ging heeft plaatsgevonden van landschappelijke, technische en financiële gevolgen van de verplaatsing van de insteek- weg. Bovendien blijkt de aan duiding „pad van Rijnsburger" te globaal geweest, waarbij met name de zinsnede voor een weg op het pad van Rijnsburger" voor veel proble men zorgt. Op grond van die aanduiding hebben waar schijnlijk velen gedacht dat het bij de verplaatsing van de insteekweg inderdaad slechts ging om een weg óp het pad van Rijnsburger. Het tracé voor de aanleg van de insteek weg loopt echter vanaf de Miening, ter plaatse van het Laantje van dokter Kortmann en gaat via een schuine dam in de wijk (het boezemwater) naar het Rijnsburger pad. Om voldoende afstand tot de daar aanwezige woning en bedrijfs gebouwen te verkrijgen wordt het boezemwater over de res terende lengte drie tot zes mè- ter smaller gemaakt. Door de aanleg van de dam en de ver breding van het pad, resteren van de wijk slechts twee sche ve onooglijke waterparijen. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat het monu mentale woonhuis van dokter Kortmann en de boerderij van Rijnsburger met de aanwezige begroeiing een karakteristieke dorpsgedeelte bij de Noord- buurtseweg zijn. „Er wordt steeds meer op gewezen datge ne wat nog van het eertijdse Zoeterwoude resteert zo veel mogelijk te behouden. In dit streven is het ondenkbaar dat de insteekweg wordt aange legd op de manier zoals de Plaatselijke Kommissie zich dat voorstelt", aldus B en W. Bezwaren Aanvankelijk was gekozen voor een tracé van de insteek weg langs de Meerburgerwate ring tegenover de Miening 33. Nergens is te vinden waarom van dit tracé is afgeweken. Als feitelijke bezwaren tegen de insteekweg tegenover Miening 33 werden tijdens een commis sievergadering genoemd: de slechte bodemgesteldheid ter plaatse; twee bochten die in de insteekweg zouden moeten ko men; de langere afstand van het tracé alsmede een behoor lijke omleiding waarbij de ge meente met de volkstuinhou ders in de problemen zou ko men. Deze bezwaren worden door het gemeentebestuur sim pel weerlegd en men wijst op ernstige problemen die zich zouden kunnen voordoen bij handhaving van het tracé via het „Rijnsburger pad". De weg moet namelijk gedeel telijk worden aangelegd op de bestaande kade en gedeeltelijk op een aan te brengen verbre ding, te storten tussen een - onverankerde - damwand en de bestaande kade. De ander soortige ondergrond van de beide delen van de weg, zal hoogteverschillen veroorza ken. Door het zware verkeer dat erover moet, zal het hier en daar verzakken en zal her haaldelijk kostbaar onderhoud voor rekening van de gemeen te nodig zijn. Ook zou de in steekweg op te korte afstand van de woningen van dokter Kortmann en Rijnsburger ko men. Voor eventuele beschadi gingen aan deze huizen door het zware verkeer is de ge- heerder van de weg, de ge meente Zoeterwoude, aanspra kelijk. Voordelen Aanleg van de insteekweg na bij Miening 33 biedt volgens het gemeentebestuur grote voordelen. Op de eerste plaats zal het dorpsgezicht niet on herstelbaar worden aangetast en verder zal de aanleg min der gaan kosten. Vier jaar ge leden bleek al uit berekenin gen dat aanleg van het tracé via het Rijnsburger pad ruim 100.000 gulden méér zou kos ten. Verder zullen de onder houdskosten binnen de perken blijven, zijn schadeclaims van omliggende gebouwen uitge sloten en kan vertraging van de noodzakelijke procedures worden voorkomen door nu al de verplaatsing van boerderij en voor te bereiden. Het verwijt van de Plaatselijke Kommissie Ruilverkaveling aan het gemeentebestuur van Zoeterwoude dat op gemaakte afspraken wordt teruggeko men, is volgens B en W per se onjuist, vooral omdat de pre cieze keuze van het tracé nog open gelaten was. De opmer king van het LTB-bestuur over „onbehoorlijk bestuur" is bij de gemeente niet in goede aarde gevallen. Het gaat na melijk niet Slechts om aanleg van een weg op het pad van Rijnsburger, want de gevolgen zijn aanzienlijk groter. „Een gemeentebestuur mag - en moet zelfs - tot een afweging van belangen komen. Niet in het minst in dit geval, waar een plan voorligt, dat zo dui delijk in strijd is met het be leid dat de raad voor ogen staat", aldus het college van B en W. De Plaatselijke Kommissie, Ruilverkaveling is uiterst te leurgesteld in de houding van het Zoeterwoudse gemeentebe stuur. In plaats van te kunnen starten met de aanleg van de insteekweg wordt de gehele procedure teruggedraaid, dat steekt de commissie het mees te, omdat destijds mede op verzoek van het gemeentebe stuur van het oorspronkelijke, goedkopere plan werd afgewe ken. DE A YA TOLLAH VAN LEIDEN-CITY PROBEERT 'BURGEMEESTER TE BEDWELMEN Oo genV' Toch is George W.M. een vriendelijk man; een best laat! aardige, constant romme- jende vulkaan Gus ook. •hran remi George Gussenhoven, eau voor mij al geruime tijd oced de ayatollah van de lden Leidse binnenstad, voor ^anderen weer de waker, 'es[!,de wachter, in het City- n ^duister, gaat op gezette jijden het Leidse stadsbe stuur te lijf in woord en geschrift. Men kan dit weten. Bruggetjes en pa len, die vloeken in het stadsbeeld, komen bij hem als heidens over. En hij tracht dan B en W en de raad en de ambtena ren slapeloze nachten te jajbezorgen door te fulmi- n Dineren tegen al die zaken daan welke hem als onrein en Nie^oneigenlijk over komen. '[Maar toch: er steekt nog Ï6wat anders achter de Vi Gus. Sinds enkele jaren, geva namelijk, verbouwt hij '"[q tegen zijn voorgevel aan ;en stadsgracht blauwe iaaVb druiven. Met zorg en h hoopvol. Zijn rankende, pla opgestoken wijngaard aan de Rijnarm en Gus' geduld wérd vorig jaar gezegend met een rijke oogst. Hij voelde zich waarlijk een Gus Geluk. Voor 't eerst sloeg George W.M. dit jaar opgewekt zelf aan het bottelen. En hij bot telde tien flessen: „Vin du Leyde, Chateau Gussenho ven 1981". Mis en bouteille par George lui-même. Nabij de St. Jansbrug, praktisch op de hoek van de Hoog straat. De eerste fles was voor Leidens eerste burger mr. Cees Goekoop, die nou maar eens van dat bier af moet. Tweede fles voor mij. Geschenk op de dag van botteling. Trots als een aap, was ik, en dankbaar. „Hou de kurk nat", waarschuwde George me, droogweg; „leg de fles neer. Kijk uit met die wijn. En vertel me een keer hoe je 'm vond". Smaak Iets dergelijks adviseerde George de burgemeester, bij het aanbieden van de „eers te fles wijn van Leidse bo dem". Hij schreef daarbij, in een begeleidende brief: „Hoewel over smaak moei lijk valt te twisten, zou het toch kunnen zijn dat de George W. M., enigszins zuur kijkend, met zijn „Vin du Leyde" 1981, geschonken door de persoonlijke wijngaard achter z'n rug. Zeker is in ieder geval, dat voor welke mogelijkheid ook wordt gekozen, een deel van het personeel zal moeten ver dwijnen. In Koudekerk wer ken ongeveer 270 mensen. Ellende Op één uitdrukkelijke eis van de industriebonden FNV en CNV is in ieder geval inge gaan. De directie zal zich hou den aan de begin dit jaar ge maakte afspraak dat er buiten de oude reorganisatie, waarbij 118 werknemers moeten af vloeien en het aantal werkne mers op 654 komt, geen ge dwongen ontslagen voor het eind van dit jaar zullen vallen. „Wij hebben de rampen en el lende van de directie aange hoord, maar deze afspraak blijft het uitgangspunt voor verdere onderhandeling over inkrimpingen", aldus FNV- woordvoerder G. Frielink. Over de drie mogelijkheden voor de nieuwe reorganisatie hebben de vakbonden nog niet gesproken met de directie. Eerst moeten de mogelijkhe den worden uitgewerkt en dan verwachten de bonden een uitnodiging voor een nieuw gesprek. KOUDEKERK De di rectie van Schokbeton gaat drie mogelijkheden onderzoeken om een nieu we reorganisatie bij het bedrijf door te voeren. Verder heeft de directie de vakbonden toegezegd dat buiten de lopende re organisatie voor 1983 geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Verleden week werd al bekend dat de ca paciteit van het bedrijf met een derde is terugge lopen en dat daardoor 200 tot 250 banen op de tocht staan. De vakbonden en directie zul len na de besprekingen van vrijdag pas weer om de tafel gaan zitten als de drie moge lijkheden verder zijn uitge zocht. Die mogelijkheden zijn: sluitng van één vestiging in Koudekerk, Zwijndrecht of Kampen, inkrimping van alle drie de vestigingen of fuseren met een ander betonbedrijf. Het bedrijf van Schokbeton aan de Rijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5