talië: doel heiligt middelen Finale zal een leuk afscheidscadeau zijn -Duitsland-Engeland: armzalige „schaakpartij iCHEIDSRECHTER LAAT DUEL ONTAARDEN IN SCHOPPARTIJ LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JUNI 1982 PAGINA 11. WK VOETBAL OP TV sx DUITSLAND I 21.50 uur WK berichten, commentaren NEDERLAND 1 17.05 uur Finaleronde groep D: Oostenrijk-Noord Ierland Finaleronde groep O: Oostenrijk-Noord Ierland Finaleronde groep A: België-Sovjet Unie Studioprogramma Finaleronde groep D: Oostenrijk-Noord Ierland &RCELONA Sommi- clowns gaan in het hart gekleed. De FIFA pemt hen dan scheids- ichters en stuurt hen af wedstrijden als Italië Irgentinië (2—1), een putelduel in het toernooi de twaalfde wereldti- Nicolai Rainea was er een. Hij liet de wed- J-ijd geheel volgens de de Italianen on- irden, gaf vijf gele arten en één rode. Drie de gele kaarten voor ;aten tegen de scheids- |chter (Rossi, Passarella Maradona) en slechts voor aanslagen op [elers (Kempes en Genti- Gallego werd negen linuten voor het einde uit het veld gestuurd na een aanslag op Tardelli. Toen echter was in het Sarri- astadion in Barcelona al het leed al geschied, was voetbal met goedvinden van de vrijwel alles wegwuivende Roemeen al bijna anderhalf uur lang onmogelijk gemaakt door-de Italianen, die zich ove rigens niet veel schurkachtiger gedroegen dan de Argentijnen. Italië had wel de slechtste van allemaal in zijn ploeg, Claudio Gentile. Deze voorstopper was een voorschopper, die vrijwel geen duel van Maradona ver loor, omdat hij af en toe de bal. maar altijd de tegenstander trapte. Voor slechts één over treding pakte Rainea Gentile aan. De rest onttrok zich aan de waarneming van de scheidsrechter, of wilde door hem niet worden gezien. Argentinië had plannen om van het duel een voetbalwed strijd te maken. Menotti stuur de Maradona naar de spits en zette ook Bertoni en Diaz voorin. Hij liet bovendien Ar- diles, Kempes en Galvan kort aansluiten. Bearzot dacht voor Italië slechts aan twee spitsen, Rossi en Graziani, met aanvul lende aanvalsopdrachten voor Conti en de sterk spelende Antognoni. Overwicht De tactiek, voor Argentinië een middel, voor de Italianen het doel, leidde voor rust tot een duidelijk Argentijns over wicht. Bearzot deed het na af loop af met de bewering: „De Argentijnen hadden wel gedu rende grote perioden balbezit, maar werkelijk superieur wa ren zij niet". Weinig anders dan een leugen, in ieder geval een verdraaiing van de werke lijkheid. Had Rainea zijn werk naar behoren gedaan dan zou Gentile zijn grootste gevaar, Maradona, niet hebben kun nen beteugelen. De doelpuntloze eerste helft deed de Argentijnen enig on recht, maar verleidde hen vooral tot nonchalance aan het begin van de tweede periode. Graziani en Tardelli zetten Fillol aan het werk. Tardelli plaatste hem in de tiende mi nuut, na een vloeiende actie van Oriali en Antognoni, zelfs voor een probleem dat hij niet kon oplossen: 10. Ardiles („de scheidsrechter heeft ons de wedstrijd ontsto len, de Italianen hebben als gangsters gevoetbald") pro beerde daarna opnieuw per spectieven aan te boren om door de donkerblauwe muur voor Zoff te komen. Het lukte hem niet. Desalniettemin waren een vrije trap van Maradona op de paal en een kopbal van Passa rella tegen de lat, via de han den van Zoff, aanwijzingen dat er nog mogelijkheden wa ren voor de wereldkampioen. Die overtuiging leidde ertoe, dat alle voorzichtigheid over boord werd gezet en de Italia nen counterden zoals Polen een dag eerder tegen België had gedaan. Rossi werd in zo'n actie de aanstichter van de tweede treffer, die Cabrini tenslotte maakte. Er restten de Argentijnen nog 23 minuten om de achterstand van 20 weg te werken. Zij slaagden slechts half, zeven minuten voor tijd via Passarel la. In de zelfde minuut kreeg Conti nog en gele kaart en Gallego een rode. De wedstrijd was toen afgelopen. Argenti nië wist zich verslagen door een ploeg die geen fatsoens- acht wilde nemen en die van de scheidsrechter vrijwel alles mocht, dat de spelregels verbieden. Voor het begin van het duel werd een minuut stilte in acht genomen, omdat een van de politiemannen uit het detache ment. dat de Argentijnen be geleidt, was overleden. Die mi nuut stilte had ook na de wed strijd moeten plaatsvinden we gens het bewust om het leven brengen van de voetbalsport. Italië—Argentinië 2—1 (0—0). 56. Tardelli 1—0. 68. Cabrini 2—0, 84. Passarella 21. Scheidsrechter: Rai nea (Roe). Toeschouwers: 35.000. Gele kaarten: Rossi en Gentile (beide Italië). Kempes. Maradona en Ardiles (allen Argentinië). Rode kaart: Galle go (Arg). Italië: Zoff; Gentile. Scirea, Collova- ti. Cabrini; Onali (75. Marini). Antog- Maradona, Diaz (58. Calderon). MADRID Wie wereld kampioen wil worden, zal moed moeten tonen, pro feteerde de Westduitse trainer Hennes Weiswei- Ier, die binnenkort aan de slag gaat bij de Zwitserse kampioen Grasshoppers Zurich, in een voorbe schouwing over het we reldkampioenschap. Het lijstje met kandidaten wordt voortdurend klei ner. De Engelsen worden geroemd om hun aanval lende voetbal en de West duitsers hadden na de bla merende eerste ronde iets goed te maken. Maar van een ware happening was bij de confrontatie tussen deze twee Europese voet balgrootmachten gister avond in het Bernabéusta- dion in Madrid geen spra ke. Voorzichtigheid was opnieuw de moeder van de porseleinkast. Beide teams begonnen in een 4- 4-2-opstelling, wat in een sfeerloze wedstrijd zonder treffers uitmondde. De Engelse bondscoach Ron Greenwood wordt voortdu rend verweten, dat hij on-En- gels speelt. En ofschoon het evenals Brazilië de maximale winst uit de voorronden be haalde, was er van goed voet bal nooit sprake. Wat de West duitsers presteerden is bekend. De twee bondscoaches zijn dan ook driftig bezig nieuwe ope ningen te forceren. Green wood durfde het alleen nog niet aan de inmiddels herstel de Keegan aan te laten treden en Derwall had zijn team zelfs radicaal gewijzigd. Hrubesch en Magath verhuisden naar de tribune, waardoor Bernd För- ster en Uwe Reinders een kans kregen, terwijl Hansi Müller de voorkeur boven Littbarski kreeg. Aanvoerder Karl-Heinz Rummenigge werd met injecties op de been ge houden. Bloemen en ballen De bloemen en de ballen, die de Westduitsers voor de aftrap de tribunes ingooiden, was de enige tegemoetkoming van de acteurs aan de supporters, die dagenlang in de broeiende hit te hadden doorgebracht om een kaartje te bemachtigen voor het stadion, dat bij lange na niet was uitverkocht. De fluitconcerten van het publiek na afloop spraken wat dat be treft boekdelen. Zegge en schrijven twee acties, een in drukwekkend schot van Rum menigge tegen de lat en een kopbal van Robson, die Schu macher knap pareerde, waren de enige vermeldenswaardige feiten. Wat een topper had moeten zijn, werd een armzali ge „schaakpartij". De Engelse bondscoach Green wood glunderde toch nog over het resultaat en zei: „Wij zijn een stapje dichterbij de halve finale gekomen. We kunnen afwachten wat West-Duitsland en Spanje vrijdagavond doen. Bovendien hebben we nog een week rust". Zijn Westduitse collega Derwall: „In een groep met drie landen moet je alleen maar scoren en winnen. Ik denk, dat er een te groot we derzijds respect was om er een open wedstrijd van te maken". Het ene punt lijkt meer waard te zijn voor de Engelsen, dan voor de Westduitsers. Bij eventueel verlies het thuisland immers al uit geschakeld en treft Engeland een mogelijk uitgebluste ploeg tegenover zich. Derwall voor ziet die mogelijkheid ook. Op een vraag of hij een groot na deel vindt om eerste tegen de Spanjaarden te moeten uitko men zei hij: „Ik neem dat Spanje geen twee keer voor ei gen publiek wil verliezen". Het rekenwerk is dus al driftig begonnen. Greenwood liet zich bij het vertrek uit de perszaal ontvallen: „Op 11 juli zal ik hier weer zitten". Het zou een devaluatie van het wereldkampioenschap zijn, als met dit soort voetbal een we reldkampioen wordt geboren. De Westduitsers lijken niet be ter te kunnen. De blessures van Rummenigge en Stielike drukken blijkbaar te zwaar op de ploeg, die daarmee aangeeft dat het minder inhoud heeft, dan vooraf werd aangenomen. In Argentinië gingen de West duitsers ten onder door een ge brek aan persoonlijkheden op het veld. Nu, vier jaar later, lijken ze geen steek verder te zijn gekomen. HENK WAGEMAN Toeschouwers: 75.000. Gele kaart: Stieleke (WD1). West-Duitsland: Schumacher; Kaltz, Stieleke. Karl-Heinz Förster. Briegel; Dremmler, Bernd Förster. Breitner. Muller (Fischer); Reinders (Littbars ki), Rummenigge. Engeland: Shilton; Mills. Butcher. Thompson. Samson; Coppell, Robson. Wilkins, Rix; Francis (Woodcock). Charles Corver kandidaat voor eindstrijd WK MADRID De scheidsrechterscommissie van de FIFA zal uit het drietal arbiters Castro (Chili), Garrido (Portugal) en Cor ver (Nederland) een keuze maken, wie de finale op zondag 11 juli in het Santiago de Bernabéu-stadion mag fluiten. De Chi leen heeft de beste papieren voor dat duel, omdat de laatste negen WK-finales door een Europeaan zijn gefloten en de scheidsrechterscommissie nu een scheidsrechter uit een Zuida merikaans land de eer wil gunnen. In ieder geval is Corver verzekerd van een halve finale of de strijd om de derde en vierde plaats. Aan het drietal Castro, Garrido en Corver zal nog een scheidsrechter worden toegevoegd. Die keuze moet worden gemaakt uit de vijf scheidsrechters, die voor de twee de ronde in actie komen of gekomen zijn: Palotai (Hongarije), Prokop (DDR), Klein (Israël), Coëlho (Brazilië) en Jarguz (Po len). Het Chamartin Hotel in Madrid, waar alle scheidsrechters zijn ondergebracht, ademt daarom een sfeer van teleurstelling en verwachting uit. Voor Charles Corver, die vier jaar geleden in Argentinië slechts één keer in actie kwam, omdat Nederland de finale bereikte, wordt de komende dagen een kwestie van trainen, rusten, eten en vroeg naar bed. „Want er wordt hier flink gecontroleerd. Iedereen wordt in de gaten gehouden. De scheidsrechters schijnen van elkaar precies te weten hoe laat ze naar bed gaan, waar ze zijn geweest en wat ze hebben ge dronken. Het interesseert me niets, wat anderen doen, maar de scheidsrechterscommissie let overal op". Lang duren De weken WK beginnen hem trouwens ook lang te du ren. „Wat dat betreft zijn we teleurgesteld, dat er niets meer voor ons wordt georganiseerd. We hebben nog niet eens een excursie gehad. Je moet echt oppassen, dat je je niet gaat ver velen. Het eerste duel, dat we als toeschouwers hebben be zocht, was Frankrijk-Oostenrijk. En daarvoor moesten we zelf ook nog de tickets betalen. Pas nadat we daartegen hadden geprotesteerd kwamen ze de kaarten brengen". Het is begrijpelijk, dat de vertegenwoordiger bij een dranken- concern niet over zijn collega's wil praten. Echter, ook voor hem zal wel duidelijk zijn, dat het niveauverschil tussen Euro pese arbiters en die uit de andere continenten opvallend is. Daarom dicht hij zich nog een kleine kans toe om de finale te leiden. „Ik denk niet, dat de FIFA de Chileen Castro de finale laat fluiten, als Argentinië zover komt". Zelf filosofeert hij liever over de mogelijke halve finales. Bra zilië - Sovjet-Unie in Barcelona bijvoorbeeld, of Engeland- Frankrijk in Sevilla. Maar ook de strijd om de derde en vierde plaats zit nog in het vat. „Als ik mag kiezen, dan leid ik liever een halve finale. De strijd om de derde en vierde plaats is na tuurlijk minder interessant. Hoewel ik niet ontevreden zal zijn, als ik die wedstrijd krijg toegewezen". Nog correct Vergeleken met het WK in Argentinië vindt Corver niet, dat er doorgaans overdreven hard wordt gespeeld. „De meeste duels verlopen nog correct", zegt hij voorzichtig, nog niet we tend dat het duel Argentinië-Italië voor een sombere uitzon dering zou zorgen. Maar ook dit WK heeft weer eens bewezen, dat scheidsrechters, die ook maar mensen zijn, ten onder gaan aan de grote druk, die van buitenaf op hen wordt gelegd. „Soms merk je het al in de kleedkamer", vertelt Corver. „Dan vertellen ze je drie keer hetzelfde, of ze klappen helemaal dicht. Dat is funest, want je beoordelingsvermogen wordt dan minder. Ze lopen verkrampt in het veld en fouten zijn dan snel gernaakt". Van opzet wil hij niets weten. „Neem Oostenrijk-West Duits land. Valentine heeft veel kritiek te verduren gekregen, om dat hij niet heeft ingegrepen. Maar de spelregels voorzien daar nu eenmaal niet in". Even later laat hij doorschemeren, dat hij het toch anders had aangepakt. „Maar ik geloof niet, dat beide landen de zaak van tevoren hebben afgesproken. Het zal wel erg stom geweest om dan op 1-0 te spelen. Dan was het vast 3- 2 geworden of zoiets, want als je wilt, is dat natuurlijk gemak kelijk te regelen". Anderzijds is Corver van mening, dat de spelregels dusdanig moeten worden veranderd, dat de scheidsrechter in dergelijke situaties meer bevoegdheden moet krijgen. „Verandering van spelregels is haast onmogelijk. Ieder jaar komen er zo'n 20 voorstellen binnen, die allemaal van tafel worden geveegd. Ik zou bijvoorbeeld de buitenspelregel graag afgeschaft zien. De 16-meterlijn zou dan moeten worden doorgetrokken en daar buiten is geen buitenspel mogelijk. Vaak worden daardoor de mooiste doelpunten afgekeurd". Corver heeft niet de illusie, dat hij die aanpassing nog als ac tief scheidsrechter zal meemaken. Nog één seizoen en dan zit het betaalde voetbal er voor hem op. Een halve finale (of meer) zou hij alvast een leuk afscheidscadeau vinden. HENK WAGEMAN Controle De Poolse spelers Maty sik (30) opgeroepen voor een en Palasz en de Belgen Ceu- doping-controle De resulta- lemans en Mommens zijn zullen vandaag bekend na het duel PolenBelgië zÜn- Boerjak De Russische coach Konstantin Beskov heeft in het duel tegen België weer de beschikking over Leonied Boerjak. De 28-jarige spelmaker van Dinamo Kiev ivas langdurig geblesseerd aan de hiel. Met de Russische selectie verhuis de Boerjak gisteren van Estepona naar Barcelona, waar het morgen de eerste wedstrijd in de tweede ronde speelt tegen België. Wijziging Pele heeft in een Brazili aanse krant verklaard voor stander te zijn van ingrij pende spelregelwijzigingen. Allereerst stelt de Brazili aan voor het aantal scheids rechters per wedstrijd te verdubbelen. Bovendien wil hij de gele kaart vervangen door strafminuten. in na volging van het ijshockey. Onzekerheid In het Braziliaanse kamp heerst onzekerheid over het meespelen van rechtervleugelverdediger Leandro in het eerste duel uit de tweede ronde, vrijdag tegen Argentinië. Leandro klaagt al geruime tijd over pijn in de heup. Even tuele vervanger wordt Edevaldo. Ook middenvelder Cera- zo is niet honderd procent fit. Daarentegen hebben Zico, Serginho en Falcao na twee dagen rust de training weer hervat. Carrousel De transfer-carrousel draait contracteerd door de Franse tijdens het WK op volle toe- eerste-divisieclub Auxerre, ren. De Pool Janas werd de waar zijn landgenoot Szar- zoveelste speler die voor mach al een paar een attractieve geldsom van furore maakt, club wisselt. Hij werd ge- Verjongingskuur Het Tsjechische elftal ondergaat na de teleurstellende pres taties in Spanje een drastische verjongingskuur. Dat werd duidelijk na een bericht in-de Rude Pravo, het lijfblad van de communistische partij. Het centraal Comité van de Tsje chische sport stelt daarin, dat „de trainer en spelers begrip moeten opbrengen, dat hun falen in Spanje consekwenties met zich meebrengt. De situatie verlangt een complete ver jonging en een geheel nieuw spelconcept". Geen verhuizing De WK-organisatie heeft geweigerd medewerking te verlenen aan de door de Noordieren gevraagde wis seling van onderkomen. Uit veiligheidsoverwegingen bleek de organisatie niet be reid op de wens van coach Bingham in te gaan zijn se lectie niet in het nabij het vliegveld gelegen hotel Ala meda maar elders onder te brengen. Bingham wenste een andere verblijfplaats omdat Alameda geen ont spanningsmogelijkheden bood. Zo togen de spelers gisteren op zoek naar een openbaar zwembad voor een verfrissende duik. Tellen is moeilijk Het tellen levert de Spanjaarden kennelijk nogal wat pro blemen op. Meldden de WK-organisatoren voor het duel van maandag tussen Frankrijk en Oostenrijk dat er 62.000 belangstellenden waren, een dag later zou de ontmoeting tussen Engeland en West-Duitsland door 90.000 kijkers zijn bezocht. De opgegeven aantallen komen echter overeen met de maximum capaciteit van de stadions Vicente Calde ron en Santiago Bernabeu. In werkelijkheid waren er maandag 40.000 en gisteren 75.000 plaatsen bezet. Marco Tardelli kan zijn geluk niet op. Geruime tijd na het eindsignaal van het duel tegen Argentinië uitte de maker van het Italiaanse openingsdoelpunt zijn vreugde tegenover de in groten getale meegereisde „tifosi". PROGRAMMA WK Het programma voor de tweede finaleronde is verder: Groep A (Stadion Nou Camp in Barcelona): morgen (21 uur): België - Sovjet-Unie zondag (21 uur): Polen - Sovjet-Unie Groep B (Bernabeustadion in Madrid): vrijdag (21 uur): West-Duitsland - Spanje maandag (21 uur): Engeland - Spanje Groep C (Sarriastadion in Barcelona): vrijdag (17.15 uur): Argentinië - Brazilië maandag (17.15 uur): Italië - Brazilië Groep D (Vicente-Calderonstadion in Madrid) morgen (17.15 uur): Oostenrijk - Noord-lerland zondag (17.15 uur): Frankrijk - Noord-lerland Standen Groep A: Groep C: 1. Polen 1 1 0 0 2 3-0 1. Itali© 2. Sovjet-Unie 0 0 0 0 0 0-0 2. Braz'lië 0 0 3. België 1 0 0 1 0 0 3 3. Argentinië 1 0 0-0 3. Oostenrijk 10 0 1 0 0-1 Sportprijsvragen i de sportprijsvra- 189 Uitslagen gen zijn: elk 1029.2 prijs: 7411 winnaars, elk 30.80. 5e prijs: 101.165 win naars. elk f 5.-. Cijferspel 25: winnend nummer: 467396. Ie prijs: 1 winnaar 100.000.-; 2e prijs: geen winnaar. 3e prijs: 13 5, elk 1000.-. 4e prijs: elk 100.-. 5e elk 10.-. prijs: 391 win- >1.50. 3e prijs: elkJ 12.-. Cijferspel-lotto-toto 24: winnend nummer 634666. Ie prijs: geen winnaar. 2e prijs: 1 winnaar./ 10.000.-. 3e prijs: 21 winnaars, elk 1000.-. 4e prijs 240 winnaars, elk 100.-. 5c prijs: 2168 winnaars, elk 10 -

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11