t)e wedstrijd van Boniek Benjamin Dwomoh hoopt op finale 'OLEN TROEFT „VERNIEUWD" BELGIË AF Sterk deelnemersveld in Sassenheim ;INJ PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JUNI 1982 PAGINA 9 WK VOETBAL' OP TV NEDERLAND 1 17.05 uur Finaleronde groep C: Itallë-Argentinlë 20.50 uur Finaleronde groep B: West DuitSland-Engeland(r) BRT 2 17.05 uur Finaleronde groep C: Itallë-Argentinë 20.50 uur Finaleronde groep B: West Duitsland-Engeland(r) Italië-Argentlnë 20.30 uur Studioprogramma 20.50 uur Finaleronde groep B: West Duitsland-Engeland(r) 22.45 uurStudioprogramma Morgon DUITSLAND I 21.50 uur WK berichten, commentaren en Interviews Degeorgi groggy MADRID Josef Degeorgi moest tijdens het duel Oosten rijk-Frankrijk even onder steund worden omdat hij grog gy was. De Oostenrijkse inter national was bij een actie bui ten de lijnen geraakt en hard tegen de reclameborden ge botst. Na een korte behande ling keerde de voetballer ech ter weer terug op het veld. 'Penï OOS 1 ARCELONA Het had t wedstrijd van Gregorz flto moeten worden. Zijn rikatonderste interlandduel, mil jn derde wereldkampi- Tastri nschaptoernooi, een idS ^strijd tegen België, e »t land waar hij sinds ree jaar bij Lokeren een k belegde boterham \e rdient. Het was het ook zou ligszins, maar de zeer ;chte ieiende confrontatie tus- n te n de Belgen en de Polen el dt er(j vooral de partij van ignieuw Boniek, die drie de doelpunten lakte. Gezien het voet van beide ploegen was logisch, dat Polen de rste winst (30) in de leede eindronde haalde i de eerste stap naar de rkte ilve finales zette in het ■t de^er warme stadion Nou van Barcelona. !.j' Igië is door de eigen wapens Sagen. Van de eerste mi- len af, door een counter, die amper tweehonderd secon de Belgen al in een nau- ijks meer te corrigeren po- >laatste. De Belgische iging, alleen Mille- was nog over van de red eningswedstrijd, werd volle- verrast door een priemen- stoot van Polen, dat in zijn opJeningszetten helemaal niet de! Me agressieve bedoelingen edei ek te h bben. eru ilen begon met slechts een die hte spits, Smolarek, drie dai [ddenvelders in de eerste woi -dedigingslijn achter de vrij- bewegende Boniek, drie de persoonlijke dek- twee vrije verdedigers iuba en Janos achter de ld. Een verdedigender con- it was nauwelijks mogelijk. Belgen verkeken zich erop. ploeg van Thijs schoof iruit zonder zijn vreemde dediging Custers, Hen en Plessers waren volsla- nieuw in dit kampioen- lap even te laten acclima- e'ren. oodzonde kt bleek een doodzonde, int de eerste Poolse uitbraak i Kupcewicz. en Lato werd eteen een stoot door het hart de verdediging. Kupce- maakte snelheid, Lato rsnelde nog meer en trok de 1 vervolgens precies in de leten van de aanstormende >eg.n jjjj op I lie p rdec Ru reagi in Zij ijk Theo Custers had zijn rol als vervanger van Jean Marie Pfaff anders voorgesteld. Hier ziet de doelman van het Belgisch elftal hoe Boniek de eindstand voor Polen op 3-0 bepaalt. Boniek, die vlammend uit haalde: 10. Halverwege de eerste periode toonden de Polen nogmaals hoe countervoetbal gespeeld kan en moet worden. Via Kupcewicz en Buncol vlogen de Polen nog eens naar het Belgische centrum, dat ver zwakt werd omdat de daar goede verdedigers Millecamps en Meeuws keer op keer moes ten bijspringen om de zwakke flanken een handje toe te ste ken. Boniek stond na de pass van Buncol volkomen vrij, doelman Custers aarzelde met uitlopen en werd met een keu rig boogje gepasseerd door Bo niek, de nieuwe ster van Ju- ventus, die ook koppend puik kan richten. Meer kracht De Belgische coach Thijs liet Van Moer in de kleedkamer achter voor de tweede helft en voerde Van der Eist op om meer kracht te hebben, maar aan beter voetbal hielp hij de Rode Duivels niet. Na de gele kaart van Smolarek, die vlak voor rust tegen de paal had ge schoten, kwam België met wat ongericht afstandsvuur van Coeck. Echt aanvallen is an ders. Lato en Boniek bewezen het in de achtste minuut met weer zo'n schitterende aanval. Boniek zelf zette in, Smolarek vervolgde de actie en Lato frommelde Boniek voor de derde keer vrij voor doelman Custers: 30. De Belgen bleven doorvechten alsof er niets verloren was. Een zeer te respecteren uit gangspunt. Overigens, de Oosteuropeanen gunden Bel gië alle ruimte. België schoot via Vanderbergh één keer op de lat boven de erg koele en veel durvende doelman Josef Mlynarczik. Daar stond dan nog een ten onrechte afge keurde treffer van Kupcewicz tegenover. Polen-België 3-0 (2-0); 3.. 27. en 53. Boniek 1-0, 2-0 en 3-0. Scheidsrech ter: Calderon (Costa Rica). Toeschou wers: 30.000. Gele kaart: Smolarek (Polen). Polen: Mlunarczik; Zmuda, Dziuba, Oostenrijk- Frankrijk Oostenrijk staat weer met bei de benen op de grond. De ma gere zege van 1-0, die Frank rijk gisteren behaalde in het eerste duel voor groep D van de tweede finaleronde van het WK voetbal in het Vicente Calderon-stadion, het domici lie van Atletico Madrid, was slechts een magere afspiege ling van de ware krachtsver houdingen. De vrije trap van Genghini, vijf minuten voor het rustsignaal, was de enige keer, dat doelman Koncilia moest capituleren. Krankl c.s. hadden zich in feite aan het begin van het WK al overge geven. Voortdurend werd er geklaagd over de ademsha- lingsmoeilijkheden bij de Spaanse hitte. De Oostenrij kers hadden zich bij winst op West-Duitsland veel moeite kunnen besparen. Dan zouden ze eerste van hun poule zijn geworden en in de tweede ronde 's avonds om negen uur hun duels moeten spelen. De Fransen mogen dan beter hittebestendig zijn vanwege hun eigen klimaat en de voor bereiding in Font Romeu, an derzijds waren de Haantjes speltechnisch ook superieur ten opzichte van de zwakke Oostenrijkers. De Oostenrijkse coach Schmidt waagde nog wel een poging het getij te doen keren door in de tweede helft Welzl in te zetten voor Kurt Jara, die na een blessure en een schorsing voor het eerst in Spanje aan mocht treden. Maar ook de ex-speler van AZ '67 kon ogenschijnlijk niet te gen de hitte. De Franse bonds coach Michel Hidalgo had na de eerste ronde al zijn gal ge spuugd over het spelen in de middaguren. „Het voetbal is er voor de spelers en de toe schouwers en niet voor de commercie. In de Spaanse competitie wordt nimmer vroeger dan kwart over vijf begonnen. De hitte sloopt je krachten dusdanig, dat je op het laatst net dat beetje te kort komt om een aanval af te ron den". Daarbij refereerde hij verder aan het ontbreken van Platini wegens een dijblessure. Daar door kon Tigana zijn opwach ting maken. De donkere mid denvelder deed het niet slecht. Toch oordeelde Hidalgo: „Met Platini hadden we zeker vaker gescoord. Hij zou het vermo gen hebben gehad om de ver moeidheid bij de Oostenrijkers doeltreffend af te straffen". Voor Platini's specialiteit, de vrije trap, had Hidalgo, zo bleek, in Genghini een goede vervanger. Vlak voor de rust stuurde Platini's vervanger de bal met een lichte curve pre cies langs de Oostenrijkse muur in de bovenhoek. De Oostenrijkers, die voortdu rend werden uitgefloten, bleef niets anders over dan in de aanval te gaan. Iets, dat totaal mislukte. De Fransen daaren tegen ontwikkelden voortdu rend uiterst knappe aanval- spatronen (Giresse, Tigana), maar lieten doelrijpe kansen liggen. Krauss stond eenmaal met een redding op de doellijn een Franse treffer in de weg. Oostenrijks technisch supervi sor Georg Schmidt greep de zwakke aanvalspogingen van zijn team aan door te verkla ren, dat er vrijdag tegen West- Duitsland geen afspraken zijn gemaakt. „Toen konden we niet beter en nu was dat weer zo. Wat mij betreft zit dit WK er voor ons op". HENK WAGEMAN Oostenrijk-Frankrijk 0-1 (0-1): 39. Genghini 0-1. Scheidsrechter Palotai (Hongarije). Toeschouwers: 30.000. Gele kaarten: Obermayer (Oosten- rijk). Oostenrijk: Koncilia: Obermayer Krauss. Pezzey, Degeorgi (Baumeis- ter); Hattenberger. Prohaska. Hinter- maier, Jara (Welzl); Schachner. Krankl. Frankrijk: Ettori; Tresor; Janvion. Bossis, Battiston; Genghini (Girard), Giresse, Tigana. Lacombe (Roche- teau); Soler, Six. Belgen donderdag tegen Sovjet-Unie MADRID Door de nederlaag van 3-0 tegen Polen moet België donderdag in het Stadion Nou Camp in Barcelona al weer aan treden. De tweede tegenstander van de formatie van coach Guy Thys in groep A van de tweede finaleronde is de Sovjet-Unie. Oostenrijk, dat met 1-0 het onderspit dolf tegen Frankrijk, komt donderdag in het Vicente-Calderonstadion in Madrid uit tegen Noord-Ierland. Het programma voor de tweede finaleronde is nu: Groep A (Stadion Nou Camp in Barcelona): donderdag (21 uur): België - Sovjet-Unie zondag (21 uur): Polen - Sovjet-Unie Groep B (Bernabeustadion in Madrid): vandaag (21 uur): West-Duitsland - Engeland vrijdag (21 uur): verliezer vandaag - Spanje maandag (21 uur): winnaar vandaag - Spanje Groep C (Sarriastadion in Barcelona): vandaag (17.15 uur): Italië-Argentinië vrijdag (17.15 uur): verliezer vandaag-Brazilië maandag (17.15 uur): winnaar vandaag-Brazilië Groep D (Vicente-Calderonstadion in Madrid) donderdag (17.15 uur): Oostenrijk - Noord-Ierland zondag (17.15 uur): Frankrijk - Noord-Ierland Standen Groep A: 1. Polen 1 1 0 0 2 3-0 2. Sovjet-Unie 0 0 0 0 0 0-0 3. België 1 0 0 1 0 0 3 Groep D: 1. Frankrijk 1 1 0 0 2 1-0 2. Noord-Ierland 0 0 0 0 0 0-0 1 0 0 1 0 0-1 ELFVERTROUWEN GHANESE SCHEIDSRECHTER ONAANGETAST ijk :,h' kb. ADRID Benjamin womoh blijft hopen op finale. Nu het toernooi i het wereldkampioen- iap voetbal zijn tweede >e ingaat, lijkt de rol n Dwomoh echter uit- speeld. De naam van de •jarige Ghanese scheids- ïhter komt, evenmin als van zijn Nederlandse Mega Corver, voor op p lijstje FIFA-favorieten deel twee van de titel- ijd. Mag Corver don- Tdag in Barcelona nog grensrechter optreden, >r Dwomoh is zelfs deze 0 sisterende taak niet lkl eggelegd. „Waarom zou p niet de halve finale of finale fluiten. Van de ie van de FIFA heeft emand me verteld, dat •ij mijn wedstrijd niet ed heb geleid. Behalve Afrikaanse voetbal zit k ook de Afri- arbitrage in de een fel rood shirt gestoken Afrikaan voor nogal wat thea ter. Opgewonden gesticule rend en verschillende keren controlerend of de bal werke lijk op de stip lag, bleef hij de wedstrijd meester. „Er worden hier acties toegelaten, die niet in de Ghanese competitie geto lereerd zouden worden", zegt Dwomoh Voor aankomst in Spanje ken de Dwomoh, die als admini stratief medewerker bij de na tionale sportraad werkzaam is, het voetbal op een WK-toer- nooi slechts van televisie en films. Zijn blik kan dus nau welijks vertroebeld zijn door de langzame gewenning aan de escalerende hardheid, die het mondiale voetbal vertoont. ,„Er moet'toch worden geflo ten voor grove tackles en als een speler met twee benen naar de tegenstander springt. Blijkbaar is men het stadium van de wat al te fors ingezette schouderduw allang gepas seerd. Wat ik heb gezien, ver baast me. Wat je als scheids-, rechter hebt, zijn de regels van het spel. Meer niet. Maar die moet je dan ook wel hanteren. Die regels kun je slechts aan vullen met persoonlijk gezag. Je kunt van een scheidsrech ter niet eisen dat hij, zoals na West-DuitslandOostenrijk werd verlangd, de ploegen sti muleert het wat serieuzer aan di tor I de s bu inJ eend :r V ;a„dJ!mnKa uit, "nelijk vat fai >or Benjamin Dwomoh was •choslowakijeKoeweit T) zijn twaalfde A-inter gar )d. Bij een strafschop van de W K'choslowaken zorgde de in LEIDEN De Haarlemmer Marco Winter is de grote kans hebber op de eindzege tijdens het sterk bezette toernooi van Sassenheim. Kersverse dis trictskampioen Hans Tönjann staat als tweede genoteerd voor Frans Grimbergen en, Herman van der Capellen. Een redelijke plaatsing, alleen Freek van der Capellen is met een notering als achtste te laag gewaardeerd. In het heren dubbelspel B is het wonderlijk, dat Dick Hylkema en Cornel Schrama hoger (als derde) zijn aangeslagen dan het duo Hen- ny Koemans/Herman van der Capellen. Bij de vrouwen zal Ingelise Driehuis het toernooi wel win nen. Hennie Fehling is de te kloppen opponente in de fina le. In C voert Cees Heemskerk het deelnemersveld aan voor René van der Wilk, Stefan Faas en Bob Bijleveld. Bij de C vrouwen wordt een finale tus sen Patricia Lafay en Juliëtte Grimbergen verwacht. In D is Eric de Graaf favoriet met Er- win de Vries als tweede, bij de vrouwen staat de winnares van het toernooi te Lisse, A. Jünger, bovenaan de ranglijst. H. van Ark stond als tweede genoteerd, maar heeft inmid dels wegens een blessure moe ten opgeven. Hazerswoude Arnold van der Capellen voert in Hazerswoude het magere lijstje van acht deelnemers in B aan. In de eindstrijd tegen Ivar de Jong zal hij het onge twijfeld erg lastig krijgen. Bij de dames is Christel Verwoerd favoriete, Hanneke van der Klis wordt geacht haar in de, finale te gaan bestrijden. In C is de plaatselijke favoriet Rob Lucas als eerste geplaatst. Michael van der Berg volgt hem op de plaatsingslijst. Out siders zijn Jan van Duyn en Jan Willem Nijhuis. Bij de da mes is nogal ongelukkig ge plaatst. De winnares van het Munnik-toernooi, Margot van Overloop, is over het hoofd ge zien. Zij ontmoet nu in de tweede ronde clubgenote Bri- git van der Marei. Beide speel sters hadden een beter be schermd plaatsje verdiend. In D zijn Pierre van Overloop en districtskampioene Trees van der Voort als eerste genoteerd. te pakken. Daarin voorzien de regels namelijk niet". Dwomoh, FIFA-scheidsrech- ter sinds 1971, leidt al twintig jaar voetbalwedstrijden. „Het is de eerste keer, dat ik buiten Afrika fluit. Internationale er varing heb ik opgedaan bij wedstrijden voor de verschil lende Afrikaanse bekertoer nooien en bij vriendschappelij ke ontmoetingen met Europe se teams. Ik geloof, dat de ver schillen in stijl van spelen steeds minder zullen worden. De kloof in kwaliteit zal ech ter minder snel overbrugd zijn". Dwomohs eerst WK zal ook zijn laatste zijn. Over vier jaar zal hij de maximum leeftijd voor FIF A-fluitisten hebben overschreden. Ook de Ghane se voetbalbond houdt zich strikt aan deze regels. „Nu fluit ik bij wijze van voorbe reiding al wat minder. Ik hoef lang niet elke week meer aan de bak". Afrika levert in Spanje twee van de 24 deelnemende landen en drie van de 41 scheidsrech ters. Ondanks het betrekkelij ke succes van Algerije en Ka meroen, is Dwomoh er geen voorstander van dit aandeel te verhogen. „Binnen de FIFA is Afrika met 49 landen sterk vertegenwoordigd. Je zou het WK-toernooi devalueren als je meer plaatsen voor Afrika be schikbaar stelt ten koste van bijvoorbeeld de Europese lan den. Voetbal steunt op een Eu ropese en Zuidamerikaanse traditie, wij zullen ons geleide lijk moeten ontwikkelen". Te druk Evenals Nederland is Ghana wel met een scheidsrechter, maar niet met een ploeg in Spanje aanwezig. In de eerste voorronde van de Afrikaanse zone trok het Ghanese elftal zich voor de wedstrijd tegen Egypte terug. „Wij hadden het te druk met duels voor de Afrikaanse beker. En omdat een reis naar Egypte de voor bereiding voor andere ontmoe tingen zou doorkruisen, heeft Ghana die WK-kwalificatie la ten vallen". In eigen land heeft men nau welijks weet van de weder waardigheden van Benjamin Dwomoh in Spanje. Alleen de openingswedstrijd is in Ghana rechtstreeks door de nationale televisie uitgezonden. Verder zal de informatie slechts mondjesmaat naar het Westa- frikaanse land doorsijpelen. Ghanese kranten hebben niet de financiële middelen een verslaggever naar het wereld kampioenschap te sturen. Dwomoh: „In mijn land is voetbal natuurlijk een luxe, die wij ons eigenlijk niet kun nen veroorloven. Concorde-club De „Concorde club" in Lon- den heeft een reis met de supersonische Concorde voorbereid op de dag van de finale (11 juli) in de vaste overtuiging dat Engeland een van de finalisten zal zijn. Een plaats in het char-' ter toes tel, dat zijn vlucht op ongeveer twintig kilometer hoogte maakt, komt op 4400 gulden. Dat is inclusief een toegangskaart en een koud buffet alsmede gratis cham pagne. Er is evenwel geen hotel voorzien. De wereldti tel van Engeland zal op sUaat ge vierd moeten wor den. In vogelvlucht Herman Neuberger, de Westduitse voorzitter van het orga nisatiecomité van de strijd om de wereldtitel, heeft in de eerste ronde van het toernooi per vliegtuig 7000 kilometer afgelegd. Neuberger heeft voor zijn reizen een straalvlieg tuig tot zijn beschikking. Honduras loopt uit Een wereldkampioen had zich geen grootser ont vangst kunnen wensen dan die welke gisteren de ploeg van Honduras bij terugkeer in eigen land ten deel viel. Een kleine 100.000 Hondu- rese voetballiefhebbers ont vingen het team bij aan komst op de vlieghaven van Tegucigalpa. De ontvangst liep zo uit de hand dat de brandweer de fanatieke supporters achter de drang hekken moest spuiten. In de aankomsthal sneuvelden vele ruiten en werd vrijwel al het meubilair vernield. Langs de vijf kilometer lan ge weg naar het nationale stadion, waar president Ro berto Suazo Cordoba de spe lers als „nationale helden" ontving, hadden zich nog eens 50.000 Hondurezen op gesteld. Luilakken Joegoslavië werd op zijn beurt in Belgrado heel wat min der enthousiast ontvangen. Slechts vijf van de 22 spelers kregen applaus van de 2000 toeschouwers op het vliegveld. De andere spelers, die door de politie zorgvuldig waren af geschermd, werden uitgefloten en er klonken kreten als verradersluilakken en schande". Weer Kissinger Bij het begin van de kwart finales van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Spanje arriveren ook de prominente gasten. Gisteren kwam de voorma lige minister van buiten landse zaken van de Vere nigde Staten, Henry Kissin ger, als voetbal-toerist in Madrid aan. Kissinger heeft sedert 1970 alle wereldkam pioenschappen voetbal bij gewoond. De Amerikaan zei na afloop van het duel tus sen Oostenrijk en Frank rijk: „Ik hoop dat ik in Bar celona, waar ik nu naar toe ga, betere wedstrijden zal zien. Frankrijk won terecht omdat Oostenrijk veel te langzaam speelde. In Barcelona arriveerden prins Rainier van Monaco en zijn zoon Albert. Zij woonden de wedstrijd Po len-België bij. Knokken Bij de voorverkoop van kaarten bij het Santiago Bernabeu stadion in Madrid is het gisteren tot vechtpartijen gekomen tussen rechts-extremistische groepen Spaanse jongeren en Engelse voetbalsupporters. De Spanjaarden riepen in ver band met de Falkland-crisis anti-Engelse leuzen en provo ceerden de Britten. De Spaanse politie zette het terrein rond het stadion af en verspreidde beide groepen. Er wer den geen arrestaties verricht. Binnenstebui ten De Argentijnse stervoetbal- ander reclamecontract dan Ier Diego Maradona draagt het nationale team van Ar- tijdens trainingen zijn shirt gentinië en moet het merkje binnenstebuiten. De nieuwe op zijn trainingstricot voor Barcelona-vedette is bijgelo- de camera's verborgen hou- vig noch vergeetachtig, den. Mardona heeft slechts een Paulo Rossi, die vandaag met Italië aantreedt tegen Argen tinië, ontspande zich vooraf even op het Plaza Catalunya In Barcelona. Er ging kennelijk zo 'n rust van de speler uit, dat de Spaanse duiven niet aarzelden uit Rossi's hand te eten. Kassa De eigenaar van hotel „Principe de Asturia" in Gijon heeft twee weken van uitstekende bedrijfsresultaten achter de rug. In het enige vier-sterrenhotel van Gijon logeerde de Westduitse voetbalafvaardiging (veertig personen voor een 1/2 miljoen) en veertig Westduitse journalisten. De heren broodschrijvers betaalden 440 gulden per nacht. Het hotel sloeg echter ook een slaatje uit de telefoonwoede van de Duitse redacteuren. In plaats van het normale tarief van een kwartje, rekende de neringzieke hotelleiding 2,50 gul den per telefooneenheid.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9