Mmim-tomsHW 'olitie Assen krijgt .jteun bij zoekactie ÏNNENLAND/BUITENLAND Cocaïnesmokkel Br» CONSUMENTENORGANISATIES oningin n eem t eredoctoraat oor Wilhelmina ontvangst Individuele schade vaak te klein: groepsacties voor rechter van belang Engelse spoorwegstaking loopt om middernacht af £cidóc0otmuit Strategen zonder inzet Al discussiërend gaat een partij ten onder: D'66 zit fors in de knoop. De tegenstellingen over de te volgen koers zijn groot, de uitslag van opiniepeilingen erg ongunstig. In D 66 wreekt zich nu, dat deze partij geen fundamentele basis heeft. Geen eigen maatschappij-visie, waaraan men in goede en slechte tijden de actuele besluitvorming kan toetsen. En daarom dobbert D'66 nu stuurloos rond. Regering wil onderzoek Thaise KNIL-militairen LEIDSE COURANT DINSDAG 29IUNI1982 PAGINA 7 Inister in conflict At advocaten [STERDAM De Nederlandse |e van Advocaten is boos op minis- De Ruiter van justitie, omdat deze "Viiets voor voelt dat raadslieden bij (tieverhoren van verdachten aanwe- zijn. jOrde vindt dat juist tijdens het eers- [erhoor op het politiebureau de basis Igd wordt voor het hele verdere 4oop van het strafproces en dat dus ir ook de positie van de verdachte in tngrijke mate wordt bepaald. „Daar- is er alle reden om de verdachte in j opsporingsonderzoek een sterkere jjtspositie te geven. Het lijkt erop de minister uitsluitend heeft gelet het kostenaspect, zonder dit af te gen tegen het belang van de ver- Westduitser gepakt wegens spionage AMSTERDAM De Westduitse politie heeft in samenwerking met de Nederlandse justitie, een 50-jarige Westduitser gearresteerd, die zich schuldig zou hebben ge maakt aan spionage-activiteiten vanuit onder meer Amsterdam en West-Duitsland. De man zou in West-Duitsland en de Verenigde Staten door omkoping van men sen uit het bedrijfsleven geheime technische informatie gekocht hebben. De gegevens zou hij heb ben verkocht aan onder meer Oost-Duitsland en landen uit de Derde Wereld. Verder wordt niet uitgesloten dat hij ook militaire documenten heeft verkocht aan de Oost-Duitsers. DORDRECHT Met de arrestatie van drie mannen en twee vrouwen heeft de rijkspolitie in Dordrecht een bende opgerold die vanuit Co lumbia cocaïne in haarshampoo ons land binnensmokkelde. Dit is giste ren door de politie bekendgemaakt. In de woning van een van de vrou welijke verdachten in Capelle aan den IJssel werd laboratoriummateri aal aangetroffen, dat werd gebruikt bij de bereiding van cocaïne. Vol gens de politie werd al eerder door de betrokkenen een oplossing van cocaïne in vloeistof vanuit Zuid- Amerika naar Nederland vervoerd, om dat vervolgens langs chemische weg weer terug te winnen. Naar verwachting zullen nog meer arres taties volgen. Weer bestuurder VVDM vrijgelaten UTRECHT VVDM-be- stuurder Frans Maas uit Breda, die vorige week werd aangehouden op verdenking van medeplichtigheid aan het verduisteren van gehei me militaire stukken, is gis teren op vrije voeten ge steld. Hij had, naar is geble ken, niets met de zaak te maken. Alleen hoofdbe stuurder Oscar van Rijswijk en afdelingsbestuurder Steef Boot zitten nu nog vast De VVDM verwacht dat ook zij vrij komen, „omdat het met 't geheime karakter van de stukken nogal meevalt". Agressie tegen homosexuelen moet voorkomen worden AMSTERDAM De overheid moet een beleid ontwikkelen dat agressie tegen ho mosexuelen moet voorkomen. Onderwijs, gezondheidszorg en welzijnsvoorzieningen moeten worden doorgelicht op homovijan dige aspecten. Dit schrijft het bestuur van het COC in een brief aan premier Van Agt naar aanleiding van de ongeregeldhe den die zich zaterdag hebben voorgedaan tijdens de jaarlijkse homodemonstratie in Amersfoort. Het COC kondigt verder aan dat de demonstratie die donderdag in Hel mond zal worden gehouden tegen het ont slag van een lesbische lerares, een mani festatie zal worden tegen het groeiende geweld tegen homosexuelen. zon. slektri het i hoogst geamuseerde koningin Beatrix bij de Rut- i Universiteit in New Brunswick, waar zij van twee ine meisjes bloemen had gekregen. BRUNSWICK Op de laatste dag van het itsbezoek van het koninklijk paar aan de Verenigde 3ten heeft koningin Beatrix op de beroemde Rutger- iiversiteit in New Brunswick de bul in ontvangst ge inen die hoort bij het eredoctoraat dat haar groot- (eder (wijlen koningin Wilhelmina) in 1941 kreeg. pdrik Edelman, sinds 1979 universiteitsbibliothecaris, die op 2 idee kwam, vertelt: „Toen ik hoorde dat de koningin van A geen eredoctoraat wenste, stuitte ik in ons archief op deze 'f Ik ben blij dat de koningin er mee akkoord ging om deze i 41 jaar later, nu voor haar overleden grootmoeder in ont- agst te nemen". 'december 1941, vlak voor de aanval van de Japanners op de *erikaanse vloot in Pearl Harbor, ondervond het plan van de imalige president Roosevelt om de geallieerden in Europa te komen tegen de nazi's veel tegenwerking. De president ag dat de wereld totaal zou veranderen als het regime van Ier in Europa de definitieve macht in handen zou krijgen. De Gersuniversiteit, die in 1766 door Nederlandse emigranten i gesticht, wilde met het uitreiken van het eredoctoraat aan ngin Wilhelmina pressie uitoefenen op de publieke opinie Ie VS. liman: „Het was een unieke gebeurtenis. Koningin Wilhelmi- kas in Londen en kon hier niet aanwezig zijn. Via een direc- [adioverbinding werd zij op de hoogte gesteld. Enige dagen jr vielen de Japanners de Amerikaanse vloot aan en werd de |l toch betrokken in de Tweede Wereldoorlog", liingin Beatrix wees in haar rede op de grote moed die de kersiteit in 1941 had getoond. „Met deze handelwijze liet de persiteit zien dat er ook Amerikanen waren die niets voelden r een afzijdige houding van de VS in de Tweede Wereldoor- het bezoek aan de Rutgersuniversiteit, die in opzet een ko- is van de universiteit van Utrecht, kwam een einde aan het .jrtiendaagse staatsbezoek. Koningin en prins legden in die da- j meer dan 10.000 kilometer af. Atlanta, Houston, Los Ange- jSan Francisco, Chicago, Detroit, Ann Arpor, Holland, Alba- pn New Brunswick werden bezocht. Slechts op de laatste dag Jest het perfecte draaiboek gewijzigd worden. De regerings- jllowship kon vanwege de mist niet landen op de kleine lithaven van New Brunswick. Het koninklijk paar dat uit Al ly kwam moest per auto van de Newyorkse luchthaven Ne- afk naar de universiteit. New Yorjc Times schreef op de dag van het vertrek: „Konin- Beatrix en prins Claus hebben met deze rondreis de VS en Ierland dichter tot elkaar gebracht". DEN HAAG Groepsac ties van consumentenor ganisaties zijn van belang omdat individuele burgers hun rechten vaak niet doorzetten. Het indivi dueel aangedane onrecht is vaak te klein om ver haal te zoeken, maar de optelsom van die belan gen is soms zo dat het al gemeen belang in het ge ding komt, zodat de con sumentenbonden in het geweer moeten komen. Maar de stap naar de rechter is dan niet moge lijk: de consumentenorga nisaties hebben geen pro cesbevoegdheid. Aldus mr L. Dommering van Konsumenten Kontakt giste ren in Den Haag tijdens de presentatie van het rapport Kollektieve akties', samen met de Consumentenbond. Een individu kan wel naar de rechter stappen, omdat hij een eigen, rechtstreeks vermo- gensbelang heeft. Toch doet zich steeds vaker de situatie voor dat een bepaald onrecht niet één individu be treft maar massaal voorkomt. De noodzaak een effectief middel tot groepsverhaal te scheppen vormt dan ook een belangrijk probleem, volgens de consumentenorganisaties. Andere reden waarom burgers hun rechten niet doorzetten zijn volgens mr Dommering: rechtshulp is niet voorhanden of te duur, mensen kennen hun rechten niet en missen de bekwaamheid gebruik te ma ken van bestaande procedures, de feiten of het recht zijn te ingewikkeld in verhouding tot het bedrag dat het onderwerp van het geschil is; en de tegen partij is veel sterker, deskun diger en heeft een betere toe gang tot zeer goede juridische adviseurs. De consumentenorganisaties zouden het liefst door wijzi ging van het Nederlandse pro cesrecht procesbevoegdheid krijgen. Mevr. mr E. Dil (Con sumentenbond) heeft weinig hoop op een snelle en gunstige uitspraak van de Hoge Raad, waardoor het actierecht van organisaties in het algemeen zal worden erkend. Toch stapt zij binnenkort als Consumen tenbond weer naar de rechter om de belangen van de bewo ners van een nieuwbouwwijk te verdedigen, die door een ge meente gedwongen worden in het koopcontract voor een aansluiting op het kabelnet te kiezen. Zij verwacht echter dat de Consumtenbond niet als partij zal worden erkend. f' x r~ f 1 1 1 •m. j p -m 1 PMMH Gestrande Britse treinreizigers op het Euston-station in Londen doen van ellende maar een dutje. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Tegen alle verwachtingen in, is de Britse spoorwegstaking maar van korte duur ge weest. Morgen rijden er alweer treinen, want de nationale vakbond van de spoorwegpersoneel heeft met 47 tegen 30 stemmen op zijn jaarlijks congres in Plymouth besloten van nacht twaalf uur de aktie op te schorten. Daarna wordt het loongeschil tussen de spoorwegmannen en British Rail voorgelegd aan de eigen arbitragecommissie van de spoorwegen. De bond eist voor zijn leden een onvoor waardelijke loonsverhoging van twaalf procent, maar de direktie van de Britse spoor wegen weigert hoger te gaan dan vijf procent. Daaraan is dan nog de voorwaarde van een harder werken verbon den. De beslissing zo snel mogelijk weer aan het werk te gaan, was een gevolg van het feit, dat gisteren veel meer spoor wegmannen dan de NUR ver wacht had, ronduit weigerden te gehoorzamen aan het sta kingsbevel. Hoewel de vak bondsbazen 's middags be weerden dat 99 procent van hun leden het werk neerge legd had, bleek ruim veertig procent geen gehoor te hebben gegeven aan de stakingsop- roep. Vooral in Noord- en Midden- Engeland reden vrij veel plaatselijke treinen. Maar de grote Intercitylijnen lagen vol ledig plat. Hoewel ook in Zuid-Engeland talrijke spoor wegmannen normaal wilden werken, bleek dit onmogelijk omdat ander personeel van British Rail de vitale seinhuis jes platgelegd had. De treinstaking veroorzaakte overal in het land een enorme verkeerschaos. Londen was er het ergste aan toe, omdat daar ook haast geen metrotreinen reden, ten gevolge van een ge schil over nieuwe dienstrege lingen. Er waren ook veel minder openbare autobussen, omdat de chauffeurs van ze ven garages besloten hadden te staken uit solidariteit met de spoorwegmannen. Voor vandaag werd evenwel ver wacht, dat alle Londense auto bussen op straat zouden ver schijnen. Het gebrek aan openbare ver voermiddelen doet het aantal particuliere wagens op de Brit se wegen in een dergelijke mate stijgen, dat het verkeer geregeld vastloopt. Gistermor gen was er op sommige routes richting Centraal Londen file vorming over een afstand van nagenoeg 120 km. Dezelfde si tuatie deed zich 's avonds voor. In het centrum van Lon den kon op gegeven momen ten geen enkele auto meer voor- of achteruit. Gisteravond zaten de hotels van Londen vol employe's die niet naar huis konden. Maar vanavond is het lijden al voor' bij. Die onverwachte wending wordt als een grote overwin ning voor de direktie van de Britse spoorwegen beschouwd. Ze heeft hardnekkig gewei gerd zich door de NUR te la ten intimideren. De schorsing van de staking is ook koren op de molen van de regering- Thatcher. Zij kan nu zeggen, dat haar politiek van niet tus senbeide komen het gewenste resultaat opgeleverd heeft^ al 6 1 1 De gemeente- (itie van Assen heeft ïrking gekregen van korps uit Groningen 'haar zoekactie naar de srs van de aanslag op Dlitieauto. De wagen enkele weken gele- in de Molukse wijhk Assen tijdens een pa- 'lerit beschoten. I Asser politie heeft tot nu toe zes mensen aangehouden. Geen der arrestanten is tot nu toe beschuldigd van de schiet partij, wel van openlijke ge weldpleging. Ze zouden schul dig zijn aan het gooien van stenen naar een politiewagen en het stichten van een brand- Het Moluks Scholings Collec tief heeft al felle protesten la ten horen tegen de handelswij ze van de Asser politie in de beschietingszaak. Volgens het collectief zijn voor de politie „alle Molukkers verdacht". Het vergelijkt het politie-on- derzoek met de razzia's die vijf jaar geleden werden gehouden naar aanleiding van onrust in de Molukse wijk. Volgens het collectief worden momenteel woningen in de Molukse wijk doorzocht terwijl de bewoners afwezig zijn. Ook zouden ouders van arrestanten geïntimideerd worden. Zware straffen neo-nazi's (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In het tot nu toe grootste proces tegen een groep neo-nazi's rond de voormalige advocaat Man fred Roeder (53) zijn giste ren in de gerechtsbunker van Stutgart-Stammheim de vonnissen geveld. De 26-jarige Sibylle Vorder- brugge en de monteur Ray- mund Hornle (51) werden op beschuldiging van tweevoudi ge moord en pogingen tot moord tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, terwijl de neus-, keel- en oorarts Heinz Collditz (52) wegens hulp bij aanslagen er met zes jaar vanaf kwam. De eigenlij ke aanvoerder en leider van de rechts-extremistische Deut sche Aktionsgruppe, Roeder, werd veroordeeld tot slechts 13 jaar wegens medeplichtig heid aan bomaanslagen en brandstichting. Hoewel de of ficier van justitie ervan over tuigd is dat hij de geestelijke vader van alle ten laste geleg de acties en aanslagen is ge weest, kon niet worden bewe zen dat hij rechtstreeks be trokken was bij de brandaan slag op een tehuis voor asiel zoekenden in Hamburg in au gustus 1980, waarbij twee Viet namese vluchtelingen om het leven kwamen. Terwijl de drie neo-nazi's hun schuld bekenden en berouw toonden, bleef hun 'Fuhrer' tot het laatst toe bij zijn politieke overtuigingen en doeleinden. Geweld De waanzinnige actie van een 26-jarige neo-nazi uit Neuren berg die eind vorige week uit pure vreemdelingenhaat een Egyptenaar en twee gekleurde Amerikanen doodschoot en een Turk, een Libanees en een Koreaanse vrouw ernstig ver wondde, waarna hij - opge jaagd door de politie zichzelf dodelijk in de borst trof - heeft de vrees voor een steeds grote re neiging tot aanwending van geweld door rechts-extremis- ten in de Bondsrepubliek ver groot. In Neurenberg is op de plaats van het gebeuren een dodenwacht gevormd door mensen die daarmee proteste ren tegen het toenemend rechts-extremistische geweld en die een verbod eisen van de NPD en alle andere fascisti sche organisaties. ADVERTENTIE Deze week al inleveren e duizenden gratis extra prijzen Doe óók mee aan het Cijferspel. Kans op hoofdprijs van f 100.000,--. Voor maar f 1,50 mag u die kans toch niet laten liggen DAARBIJ maakt deze partij de fout uitsluitend te discussië ren over de plaats die de partij in de Nederlandse politiek moet innemen ten opzichte van andere partijen. Is D'66 een partij tussen PvdA en CDA, zo is de centrale vraag, of is dat niet noodzakelijkerwijze het geval? Over het beleid dat men wil voeren, hoort men nauwelijks iets. Strategen zonder inzet dus. HET feit dat D'66 vanuit politieke posities en niet vanuit beleidsplannen discussieert, is des te opvallender nu andere partijen die strategie vaarwel hebben gezegd en zich aller eerst op het te voeren beleid concentreren en profileren. Met name voor de PvdA is dat nieuw: geen uitsluitingen meer van de VVD enz. In D'66 is men dat stadium nog niet voor bij, integendeel. D'66 zou er goed aan doen het te voeren beleid centraal te stellen, en op te houden met de zelfvernietiging. En als dat te voeren beleid D'66 door de opstelling van andere in een niet direct gewenste coalitie drijft, wat dan nog? Dan wordt dui delijk dat deze partij tenminste verantwoordelijkheid wenst te dragen, en zich niet volstrekt afhankelijk maakt van an dere partijen. In het andere geval zal D'66 weldra helemaal geen rol meer spelen in de Nederlandse politiek. Fietser ernstig gewond LEIDSCHENDAM Een 59- jarige inwoner van Leidschen- dam is gistermorgen zeer ern stig gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Voorburgseweg - Damlaan. De man reed op de fiets van de Voorburgseweg de Dam laan in en zag daarbij een per sonenauto, bestuurd door een vrouw uit Wassenaar niet. De fietser werd gegrepen. De man werd opgenomen in zieken huis Antoniushove en later vervoerd naar het Westeinde ziekenhuis in Den Haag. GRATIS ELKE'WOENèDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG De regering zal een archief- of een his torisch onderzoek laten instellen naar de achtergrond van „vlucht" van ex-KNIL-militairen naar Thailand. Dat heeft minister Rood (Binnenlandse Zaken) op ge zag van zijn ambtgenoot Van Agt (Buitenlandse Zaken) meegedeeld aan het PvdA-kamerlid Henk Knol die vragen over deze kwestie had gesteld. De PvdA-fractie vindt dat de Thaise ex-KNIL-militairen ,hun familie en eventuele nabestaanden (20 ex-soldaten, 23 weduwen, 10 echtgenotes en 128 kinderen) recht hebben op een uitkering volgens de „Wet Uitkering Vervolgingsslachtoffers 1940-1945. Ook wil Knol dat deze mensen die in het bezit zijn van een Ne derlands paspoort (al dan niet verlopen) een werkvergunning krijgen of alsnog in staat worden gesteld naar Nederland te re patriëren. De KNIL-militairen zouden destijds op advies van een vertegenwoordiger van de Nederlandse regering naar Thai land zijn uitgeweken. Voor miljoen aan goederen gestolen AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft het afgelopen weekeinde een 35-jarige man uit Weesp aangehouden, omdat hij voor ongeveer een miljoen gulden van zijn werkgever, Kwan tum Hallen, zou hebben gestolen. De politie vond gestolen ge reedschappen en andere goederen in zes garages en andere op slagplaatsen in Amsterdam en omliggende gemeenten. Voor het vervoer maakte de man gebruik van drie containers, die hij bij een melkboer gestolen had. In totaal werden vijf vrachtauto's volgeladen met van diefstal afkomstige goederen in beslag geno- Zonnige perioden DE BILT Een depressie bij Schotland die gisteren en van daag het weer in de Noord zeelanden bepaalde, trekt de komende nacht naar Zuid- -Scandinavië. In ons land kan daardoor een weersverbete- ring inzetten di? donderdag zal leiden tot temperaturen van iets boven de 20 graden. Voor morgen wordt ook al droog weer verwacht met zon nige perioden, maar dan zal de temperatuur bij een westen wind nog wat achterblijven. De weersverbetering zal overi gens maar van korte duur zijn, want in het komend weekend komt het weer opnieuw onder invloed van een Oceaande pressie. Vlissingen Z.-Limburg geh Stockholm Zurich mbm Casablanca rw bew. Las Paim&s h bew

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7