Juf len geeft op M voorbereidende levenslessen l 4 5 EEN HOOFDKLEUTERLEIDSTER DIE IN OUDE WETERING 25 JAREN IN ZORG EN TOEWIJDING VOORBIJZAG GAAN Weer vier wethouders in Noord wijk uwe ooievaars aj? ÊekLc Sowo/nt LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JUNI 1982 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 Tl op toestel 10- Dus dit is nou die juf frouw, waar ze op Ma rieëngaard 25 jaar lang geen centje last van heb ben gehad. Sterker nog: het schoolbestuur van Marieëngaard, tweeklas- sig instituut voor katho liek kleuteronderwijs in Oude Wetering, draagt juf len gewoon op han den. Mevrouw Van Dui- keren, lid van dat be stuur en één van de „len" bewonderende moeders: „Juffrouw De- vilee heeft in alles mee gewerkt, ook als besnoei ingen in het budget de tijden vertroebelden. En altijd opgewekt hè. Wij allemaal, ouders en schoolbestuurders en col lega-kleuterleidster zou den haar niet kunnen missen". Prettige gelui den voor hoofd-kleuter- leidster len Devilee, die 27 jaar in het kleuteron derwijs „zit" en daarvan alweer 25 jaar op Ma rieëngaard. Geen eeu wigheid nog, maar vol doende om even in de publiciteit te komen. Mevrouw Van Duikeren had me, nota bene, inge licht: „Juffrouw Devilee is er nog één van de oude stempel". Leuk, dacht ik nog; leuk voor die 40 bloed jes van kinderen, moderne prille jeugd. Dat treffen ze niet, hoor, zo'n pinnig ge val, spichtig, met een knot in heur haar en een brille tje op. Eventueel met een gedrag corrigerende pets-lat in haar hand. Dat dacht ik zo, na mevrouw Van Dui keren aan de telefoon te hebben gehad. Verbazing Niemand schetst mijn ver bazing die schets ik zelf wel nu ik tegenover juf len" zit. Dat kan natuurlijk niet: ze straalt een leeftijd uit die een stuk beneden haar „actuele" aantal le vensjaren moet zijn; goed lachs, donkerblond, ge bruind van teint; een per soonlijke jeugd die niet ge heel bij haar zilveren car rière past. Ook juf len zit even te kijken van die ka rakterisering: „een nog ou derwetse juffrouw", tot me vrouw Van Duikeren haar uit de penarie helpt: „Ou derwets? O jee nee, dat is juffrouw Devilee bepaald niet. Maar ze is niet een on derwijzeres die alles maar goed vindt". Dat is een ty pering, waar de jubilaresse beter in kan komen: „Als dat een beetje van die oude stempel is, ja, dan wel. Ik ben best voor vrije ideeën en zo, maar de kinderen moeten toch weten waar ze aan toe zijn. Hou 't midden; dan kom je het verst. Niet de boel laten afbreken, geen troep ervan laten ma ken. Daar moet ik niets van hebben. Maar nee, dat is niet ouderwets". Of dat grut (al een paar da gen helemaal in de stem ming; in een soort Sinter klaassfeer wordt de viering voorbereid) weieens het bloed onder haar nagels vandaan haalt? „O ja hoor, ze proberen 't wel. Maar ik hoef maar even te kijken, met m'n ogen te werken, en het is over. Gaat u vanmid dag maar eens een uurtje in uw eentje voor de klas staan; dan proberen ze je uit. Maar het is een veel fij nere tijd dan vroeger. Ook de jongste jeugd is sponta ner. Ze durven je iets te vertellen, zeggen wat ze willen. Ze weten, dat ook de juf het weieens mis heeft. De afstand kindje juffrouw is veel kleiner ge worden". Leidse len Devilee is geboren leid ster en Leidse. Twee jaar kleuterleidster-ervaring, en daarna als hoofdleidster („eerst van twee, later van vier, en nu weer twee klas sen, gelukkig") naar Ma rieëngaard, in 1957. Het was eigenlijk op 1 septem ber, maar onderwijstech nisch is het beter om het feest morgen, op 30 juni te houden. Steeds is juf len op hetzelfde stekje gebleven; zo'n 700 kinderen heeft ze „achter de rug". „Eerste ja ren op een heel klein sala- risje, en toen steeds maar beter. Kleuterleidster zijn stelde destijds niet zoveel voor, je kon het zelfs zon der akte worden. Pas toen de wet op het kleuteronder wijs er kwam is dat anders geworden. Zes jaar heb ik hier op kamers gezeten, om in te burgeren. Dat werd door het bestuur als voor Juffrouw len Devilee met haar schatten tijdens een „boekbespreking". waarde gesteld. Daarna ging ik weer in Leiden, op een flatje, wonen. Op en neer; eerst tobben met de bus, maar nou zit ik alweer een tijd boven m'n eigen vier wielen. Toen ik hier kwam, was het nog echt een dorpssfeertje, midden in het weiland, met het vee op de speelplaats. Tussen de koeien en kalveren had je „sexuele voorlichting" kun nen geven. Nu is Oude We tering meer „verstedelijkt". Ze werd opgeleid als klassi kaal leidster. „Die oude toe stand heb ik nog even mee gemaakt, voordat de omme zwaai kwam van klassikaal naar het werken met groepjes. Individueel onder wijs kwam in de plaats van „de klas". Ik bestrijk nu een grensgebied, geef wei eens les in de tweede klas van de basisschool. Ook projecten doen we samen met het basisonderwijs. Machtig mooie lokalen hier hè? Ja, dit is nog een echt speel-werklokaal. Zo wor den ze niet meer gebouwd. Het mooiste zou zijn zo'n groot werklokaal en. een speelruimte nog eens daar bij. Maar ja, dat is niet meer op te brengen in deze tijd". Op ti \imisme Juffrouw len Devilee is duidelijk niet ouderwets. En haar jongens en meisjes (er is een goede moeder aan haar verloren gegaan: „maar een zilveren feest, als een huwelijksfeest, altijd met een man erbij? Nou nee, dat zie ik niet; maar ik ben niet bang van ze hoor") vinden het gewoon fijn dat juf len er is. „Ze zijn erg aanhankelijk. Verder is het jong blijven met jonge kin deren". Dat is klaarblijke lijk te zien aan haar. „Maar het is geen verdienste van mezelf. Ik ben trouwens erg optimistisch van aard. In het onderwijs moet je „het" hebben. Dat kun je niet aanleren. Alleen de erva ring verfijnt. Je moet aller eerst van kinderen houden, anders kun je beter weg gaan, dan moet je hier trou wens niet aan beginnen. En ik heb het hier in Oude Wetering best naar de zin gehad, met die sfeer en de mensen. Je moet ze leren kennen, die Veenders en Oude Weteringers". Met een juffrouw len om je heen voel je je gauw op je gemak. Ze is met haar kin deren creatief bezig „Juf, mag ik lijmen?", vragen ze altijd. „Dat doen ze 't liefst; komt misschien ook, omdat ik dat zelf ook wel prettig vind. En we doen aan voor bereidende lezen, taal en rekenen. Doen spelletjes, gericht op „spelend leren". We hebben overal onze hoekjes voor: muziek, han denarbeid (een groot woord), een keukentje, een leeshoekje en wat voor nog moois meer". Feest Eigenlijk is elke dag hier een feest, aan de vooravond van de nog verweg zijnde volwassenheid. Veel ple zier, veel vrijheid en onbe kommerdheid (ofschoon de scherpe kanten van het le ven ook hier naar voren komen, soms pijnlijk, als het leefmilieu, het „thuis", dit o zo trefbare jonge goed een godvergeten hak zet), en een beetje discipline en zin voor orde en regelmaat. Het is bijzonder aangenaam en waardevol als die lijnen tussen kleuterschool en in het gezin wat parallel lo pen. Harmonie, heet dat. En het bevorderen daarvan is op Marieëngaard in uitste kende handen, zo heb ik de indruk. Mevrouw Van Dui keren, gade van een wet houder en fan van de kleu terschool, zegt: Kijk, dat is nou een groot pluspunt van deze school: ergens ligt een grens, in alle openheid. Je kunt nog zo progressief zijn, maar er ligt een grens; er zijn bepaalde richtlijnen en er is een zeker houvast". De jubilaresse van morgen, een „mens dat nooit lastig is" en die velen len mogen noemen, is een vrouw van wie (nadat ze jaren uit het oog is geweest) men zegt: "Goh, je bent er ook jonger op geworden!" Dat is dan mooi meegenomen. Maar dat ze het plakken en knip pen op school, het opvoeden tot verantwoordelijke kan didaat-grote mensen met bekwame hand en geest al 25 jaar lang heeft aange pakt, is veel voornamer en essentieel. En Marieëngaard je zou het de tuin van Maria kunnen noemen is nog een katholieke leer- en speelplaats ook. „Katho liek? Ja; al zou ik zelf rooms een te zwaar beladen aanduiding vinden. Ik doe waar de kinderen het meest baat bij kunnen vinden in hun relatie tot God: een be vattelijk gebedje 's morgens, geen „formulier"-gebed. Ze begrijpen het. En ik houd ze voor die kinderen van 4, 5, 6 jaar dat ruzie al leen maar ellendig is, net zogoed als oorlog; dat ze vriendelijk en lief met el kaar en met de grote men sen moeten omgaan. Al is dat nog zo moeilijk. Ik wil hier ook geen oorlogstuig, geen soldatenspeelgoed over de vloer. Ons leven is daarmee niet gediend, met die „historische" herinne ringen en vertier; ook al schijnt het onschuldig". Jubelprogramma Om al deze dingen is het ju bileum van juf len best de moeite waard om „naar buiten" gedragen te wor den. Ook al ter bevestiging van haar geestverwanten. Wie iets met juffrouw Devi lee schools of annex te maken heeft, of heeft ge had, zal op de hoogte zijn van het jubelprogramma, morgen. Ze zal in elk geval aardig wat oud-leerlingen, van wie ze alweer de twee de generatie in de klas heeft, over de vloer krijgen: de kleuters van toen. Dat gaat hand in hand met de kleuters van vandaag. En ze kan nu weer eens zien wat er van haar „opbouw werk" is overgebleven. ONDANKS TEGENSTAND LINKSE PARTIJEN Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. sport, jeugd en recreatie (was VVD) en maatschappelijke zorg. Full-time De linkse partijen in Noord- wijk wilden met drie in plaats van vier wethouders gaan werken. Aanleiding hiervoor is het rapport van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten, waarin staat dat een gemeente ter grootte van Noordwijk het best uit is met drie full-time wethouders. Uit een ambtelijk onderzoek is ge bleken dat de huidige vier part-time wethouders gemid deld 35 tot 40 uur per week an dit werk kwijt zijn. Bovendien hebben zij geen enkele rechts zekerheid op een volledige baan als zij plotseling geen wethouder meer zijn. Met een effectievere werkindeling en een zwaardere taak voor de burgemeester, de enige full time „wethouder", zou volgens de linkse partijen het werk best te doen zijn. Een andere aanleiding voor de drie-wethouders-keuze is de verkiezingsuitslag van zeven zetels voor het CDA, zes voor de VVD en zes voor de linkse partijen. Daarnaast maakt links de kanttekening dat de VVD vier jaar geleden nog wel en nu ineens niet voor drie wethouders is. Wel is te gemoet gekomen aan de PvdA-wens dat er een eerlij ker portefeuille-verdeling is toegepast, waarbij Bedijn niet alleen voor de zware last van persoonlijke burgerproblemen komt te staan. Daarnaast had men graag gezien dat de bur gemeester toerisme en perso neelsbeleid erbij krijgt. Daar in de komende raadsperiode nog over worden gediscus sieerd. Beleid Voor het eerst is in Noordwijk een behoorlijk collegepro gramma door de deelnemende fracties op tafel gelegd. Wel moet er nog worden onder handeld over wat er in welke commissie wordt onderge bracht en zal er nog worden vergaderd over zaken als spreekrecht voor de bevolking en openbaarheid van commis sievergaderingen. Dat is ook één van de uitgangspunten van het collegeprogramma, waarin de partijen zich groten deels kunnen vinden. Alle punten kunnen op een raads- meerderheid rekenen. Er zal een actief informatie- en voor lichtingsbeleid voor burgers komen en er komt een in spraakverordening. Verder zal na overleg met horeca en om wonenden eventueel een proef worden gehouden met een be perkte verlenging van de slui tingstijden. Wat betreft het toerisme is het hoofdpunt dat gesproken zal worden over de invoering van toeristenbelasting, iets waar CDA en VVD tot op heden te gen waren. Op het gebied van ruimtelijke ordening is het hoofdpunt een woningbehoef te-onderzoek, waar de PvdA NOORDWIJK Het Noord- wijkse gemeentebestuur krijgt in september in zijn nieuwe samenstelling weer vier wet houders. Ondanks oppositie van PvdA, PPR/PSP en D'66 wensten VVD en CDA niet met drie wethouders te gaan „regeren". Gisteravond is be kend geworden dat het nieuwe college, net als het huidige, zal bestaan uit twee CDA-, een VVD- en een PvdA-wethou- der. De PvdA-ledenvergade- ring was de laatste bijeen komst voor het beleidspro gramma '82-'86 en de namen van de wethouders werden vrijgegeven. De kandidaat-wethouders zijn geen nieuwelingen. Alleen voor de VVD komt het raads lid A. Admiraal op de plaats van ex-wethouder Jansen, die gedeputeerde van Zuid-Hol land is geworden. Morgen ver gadert de gemeenteraad over zijn benoeming als wethouder voor de periode dat de raad nog in zijn oude samenstelling zit. Verder keren voor het CDA P. Warmerdam en C. van Duijn terug en voor de PvdA J. Bedijn. Wel wordt de portefeuille-indeling anders. Financiën gaat van de VVD naar het CDA en zal behartigd worden door de heer Warmer dam, die ook onderwijs erbij krijgt. Verder behoudt deze partij de portefeuille ruimtelij ke ordening, woningbouw en verkeer voor Van Duijn. De VVD gaat zich bezighouden met opnebare werken en de nutsbedrijven. De PvdA-wet- houder Bedijn krijgt als taken al jaren op aandringt. Boven dien zal, zo nodig, op basis van dit onderzoek worden gepraat over het vinden van nieuwe bouwlocaties na realisering vanhet Vinkeveld. Verder zal met voorrang woningbouw in het Vinkeveld en het Stille Zuie worden gepleegd. W e rkge legen heid Volgens de collegepartijen moet er verder haast worden gemaakt met de realisering van het bedrijfsterrein ter hoogte van de waterzuivering achter de Beeklaan, moet deel tijdarbeid door de gemeente worden bevorderd en moeten initiatieven voor bepaalde werkprojecten van werkzoe kenden gestimuleerd worden. Ook hebben de partijen zich eensgezind geschaard achter het belang van ontwikkelings hulp en met name het project van gemeente en bevolking in Boven Volta. Onder het hoofd stuk onderwijs staan twee hoofdpunten: het streven naar algemene muzikale vorming op de lagere scholen, in plaats van dit soort lessen aan de spe ciale muziekschool en een on derzoek naar de mogelijkheid voor openbaar of neutraal ver volgonderwijs na de lagere school in Noordwijk. Gedacht wordt daarbij aan een soort onderbouw van de midden school voor de 12- tot 16-jari- gen. Tot slot maken de partij en nog de kanttekening dat een en ander wel mogelijk moet zijn vanuit financieel oogpunt. tien meter hoge paalnest in het dierenpark Wassenaar is dit jaar weer bevolkt door een paar vrij rondvliegende De ooievaars blijven het paalnest in het kangeroe-' dus trouw. Er zijn al vier jonge ooievaars in het nest .enomen. Biologen van het trekstation hebben ze al ge- güj^ngd, zodat ze na het uitvliegen in de gaten kunnen worden |_|ej ooievaarsnest is een unicum langs de kust. Op foto is één van de ouderooievaars met een jongte zien. Adres Postcode/Plaat: Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een softtennisset naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon- I I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden. j Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite voor het opgeven van een nieuwe abonnee.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5