Yoorschotens D'66 gaat voor hertelling naar Raad van State REGIO EERSTE MAAL IN NEDERLAND REGI0U0UR1NAAI REGIOIJOURINAAI Ex-patiënten richten groep 'Vrienden van Rijnoord' Uitzicht op oplossing van problemen rond Lagewaard Vijftig jaar lief en leed VVD Leiderdorp tegen bouw Van Dam-eenheden Katwijks archief geïnventariseei LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JUNI 1982 PAG VVD, CDA en PvdA/D'66- /PPR leveren wethouder LEIDERDORP Zowel VVD, »ls CDA en PvdA/PPR/D'66 zullen voor het nieuwe college één wethouder leve ren. Dit althans, is het uitgangspunt tij dens de besprekingen over het nieuwe college. Het college gaat zoals bekend terug van vier naar drie wethouders. Een en ander werd in de begroting voor 1982 reeds aangekondigd. Welis waar moet de nieuwe raad het uitein delijke besluit nemen, maar de ver wachting is toch dat het college de ko mende vier jaar uit een kleiner team zal bestaan. De VVD leidt de bespre kingen over de te benoemen wethou ders. Dit omdat de liberalen na de on langs gehouden gemeenteraadsverkie zingen de grootste partij zijn geworden. ,GOED WONEN" WIL WIJZIGING VAN INSCHRUVINGSNORMEN KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het bestuur van woning- bouwvereniging „Goed Wonen" heeft het college van B en W gevraagd de inschrijvingsnormen voor woningzoekenden zo te wijzigen dat bewoners van huizen met twee kamers als woning zoekend worden erkend. Deze groep huurders ervaart volgens de woningbouwvereniging de huidige situatie als onjuist en als een belemmering om een dergelijke woning bij toewijzing te aanvaarden. Het Intergemeentelijk Overleg Orgaan Rijnstreek (IGOR) is thans bezig met coördinatie van de inschrijvingscriteria voor woningzoekenden. Inmiddels is al komen vast te staan dat aan het opstellen van een regionaal beleid in deze vele haken en ogen zitten. De Koudekerse gemeenteraad besloot derhalve gis teravond het verzoek van de woningbouwvereniging voorlopig aan te houden en te wachten op de eindrapportage van het Exultate Deo koninklijk onderscheiden VOORSCHOTEN De christelijke oratoriumvereniging „Exul tate Deo" is gisteravond tijdens een feestelijke receptie ter gele genheid van het honderd-jarig bestaan koninklijk onderschei den. De koninklijke erepenning werd het bestuur overhandigd door burgemeester P. Cannegieter. Voordat dit geschiedde overhandigde de Sassenheimse burge meester A.J. Kret in zijn hoedanigheid als voorzitter van de ko ninklijke christelijke zangersbond het bestuur de bronzen leg penning van de bond. Burgemeester Cannegieter noemde Exultate Deo de ambassa deur van Voorschoten. Buiten Voorschoten heeft het koor een grote bekendheid en ook landelijk door televisieoptredens. De burgemeester kreeg het eerste historische boekje, dat naar aan leiding van dit bijzondere jubileum werd geschreven, aangebo den. Schrijver Jan Sloof laat de lezer proeven van het leven in 1882 in Voorschoten en door middel van foto's en naslagwerk komt het beeld van 100 jaar zingen naar voren. Honderden han den moest het bestuur drukken een plezierige afwisseling na honderd jaar zingen. Avondvierdaagse van start in Ter Aar TER AAR Voor de 12e maal in successie is gisteren de Ter Aarse wandelvierdaagse ge start, georganiseerd door de oudervereni ging van de Aeresteyn- school. Maar liefst 900 deelnemers hebben zich ingeschreven, waarmede net niet het aantal van vorig jaar wordt geëvenaard. Tot en met donderdag zul len hele groepen, jong en oud, door de ge meente wandelen. De tocht is vijf of tien ki lometer. VOORSCHOTEN D'66 gaat bij de Raad van State in hoger beroep tegen het besluit van de Voorscho- tense gemeenteraad zeven CDA-leden in de raad op te nemen. De zevende man van het CDA zit op een zetel die op zes stem men na aan D'66 toe kwam. Wanneer de Raad van State D'66 in het ge lijk stelt rekent ,de partij erop dat de bij de ge meenteraadsverkiezingen uitgebrachte stemmen herteld worden. Het hoofdstembureau weiger de enkele weken geleden tot hertelling over te gaan. Het is de eerste maal in Nederland, dat de Raad van State een derge lijk probleem krijgt voor gelegd. D'66 kwam bij de gemeente raadsverkiezingen in Voor schoten zes stemmen te kort om beslag te kunnen leggen op de tweede restzetel. Daardoor kwam deze toe aan het CDA. D'66 behield één zetel. Het één en ander was voor D'66-twee- de man Jan Schreurs aanlei ding om hertelling aan te vra gen, een verzoek dat door het hoofdstembureau, samenge steld uit vertegenwoordigers van de in de raad zitting heb bende partijen, werd afgewe- Mensenwerk Afgelopen vrijdag bekrachtig de een meerderheid van de ge meenteraad het besluit van het hoofdstembureau door het aantal zetels van het CDA op zeven vast te stellen. Slechts drie leden van de PvdA-PPR fractie bleken bereid het ver zoek tot hertelling te steunen. Voor CDA en VVD speelden twee argumenten een rol. Bei de partijen meenden, dat wan neer de gemeenteraad tot her telling zou besluiten, zij impli- citeit zouden uitspreken dat de leden van de verschillende stembureaus onzorgvuldig hadden gehandeld bij het tel len van de stemmen. Boven dien meenden CDA en VVD dat hertelling geen doorslagge vend verschil in de uitslag te zien zou geven. De kans dat er voor D'66 zes stemmen wor den gevonden, die in eerste in stantie ongeldig zijn verklaard, achten zij net zo klein als de kans dat voor het CDA 23 stemmen zijn goedgekeurd, die eigenlijk ongeldig verklaard hadden moeten worden. Voorstanders van hertelling stelden zich op het standpunt dat de gemeenteraad zich niet moet overgeven aan deze vorm van kansberekening. Zij Spraken uitdrukkelijk uit geen wantrouwen te koesteren je gens de stemmentellers, „maar het blijft mensenwerk". Het verzoek van D'66 werd echter afgewezen en de Voorschoten- se gemeenteraad gaat in sep tember vooralsnog aan het werk met een tweede restzetel voor het CDA. Belang Formeel is het niet mogelijk om tegen het besluit van het hoofdstembureau om niet op nieuw te tellen, in beroep te gaan. Sinds kort kan wel be roep aangetekend worden te gen een besluit over de samen stelling van de gemeenteraad. De gang van zaken in Voor schoten heeft bewezen dat het hoog tijd wordt voor enige ju- ris prudentie op dit terrein. Zowel voor- als tegenstanders blijken geen harde argumen ten te berde te kunnen bren gen, wanneer het gaat om her telling. Rondom hertelling hangt een waas van eigenbe lang. Een partij die bij hertel ling kans loopt een zetel te verliezen, zal het immers zwaar vallen om voor die her telling te stemmen. Daarmee verwordt een beslissing die op democratische gronden zou moeten worden genomen tot een partijpolitiek spelletje. Zo lang niet gegarandeerd kan worden dat het tellen der stemmen zonder fouten ge schiedt, dient op basis van ob jectieve criteria door niet-poli- tieke instanties tot hertelling besloten kunnen worden. Onkuis In Voorschoten wordt ver wacht dat de Raad van State D'66 in het gelijk zal stellen. Formeel moet het hoofdstem bureau dan nog een beslissing nemen om de stemmen te her tellen doch het zou van onkui se politiek getuigen wanneer een dergelijk verzoek opnieuw zou worden afgewezen. Be langrijk element is wanneer de Raad van State een besluit neemt. Zou daar geruime tijd zonder schorsing overheen gaan bestaat de theoretische kans dat de Voorschotense ge meenteraad na hertelling van de stemmen in zijn zittingspe riode van samenstelling moet wijzigen. Een college zou dan cp onjuiste afspiegeling van de raad tot stand zijn gekomen, besluiten genomen met de kleinst mogelijke meerderheid zoudenmoeten worden terug gedraaid. Een hoop ellende te genover de betrekkelijk een voudige klus de stemmen op nieuw te tellen. D'66 wil de Raad van State vragen middels een verkorte procedure (enkele weken) uit spraak te doen. Wanneer de Raad de normale procedure zal hanteren zal D'66 om schorsing van het raadsbesluit vragen. In het laatste geval gaat de Voorschotense raad in september met 18 in plaats van 19 leden van start. GERT VISSER Afscheid Adjunct-directeur C.J.C. Smit neemt donderdag scheid van de Willibrord Mavo-school aan de Van f huysstraat in Noord wijk. Hij gaat met VUT, nadat het langste deel van zijn schoolloopbaan in Noordv heeft doorgebracht. Jn 1955 kwam hij naar de Ulo mavo) in Noord wijk en gaf daar les in handel en ai rijkskunde. Hij is daarnaast adjunct-directeur, bel met de eindexamenregeling. Ook is hij al 20 jaar dit teur van de plaatselijke Middenstandscursus en jat lang was hij ook de „Sint" van de winkeliersven ging. Op 1 juli vieren de leerlingen feest en 's midi is er een openbare receptie voor alle bclangstelleni Toerkalender De Ren- en Toervereniging De Bollenstreek in Lisse h weer verschillende toertochten voor de maand juli ui schreven. De startplaats is altijd het clubgebouw aan Spekkenlaan in Lisse. De zondagsritten starten om uur 's morgens en de avondritten om half zeven. Zondi juli starten de Najaarstocht '74 (35 km) en de tocht Nie, koop-Wilnis-Aalsmeer (80 km). De avondrit Rond Sc, kwijk (35 km) staat 8 juli op het programma en 11 juli er de tochten Duin en Noord wijk (35 km) en Amstel Amsterdamse Bos (90 km). Langs de Schiphollijn (35 kn de avondrit van 15 juli en 18 juli staan de tochten Duinen en Polders (40 km) en langs nieuwe fietspaden km) op de lijst, gevolgd door de avondrit Bollen- en Di streek toer (35 km) op 22 juli. Tot slot zijn er op 25 juli, de tocht Rond Noordwijkerhout (35 km) en Boven Noordzeekanaal (90 km) en op 29 juli de avondrit Roni Lisse (35 km). Bluegrass De Rijnsburgse „Clover Bluegrass Band" treedt d derdag op in de Lindehoeve in Voorschoten. Deze nieuwe groep deed onlangs van zich spreken op co tryfestivals in Uden en Leeuwarden. Het concert i de „bluegrass-muziek" spelende Rijnsburgers beg om half tienen de toegang is gratis. Harddra verij De harddraverijvereniging „Lisse Omstreken" ht voor de feestweek van 24 tot en met 30 september nu een uniek programma voorbereid. Er zullen maar liefst evenementen worden gepresenteerd. Nieuw toegevoegt onder meer een jeugd-disco. Het ringrijden met paan zal traditioneel in het centrum worden gehouden en Jazzclub Lisse houdt een jazzmiddag. Een nieuw ondera is ook het „tonknuppelen", waarbij volwassenen met t knuppel een ton in duigen moeten slaan. Nieuw zijn ook Sfeerbingo in samenwerking met sociëteit De Schakel op de kermis de Supersnelheidsbaan, het Spookhuis twee verdiepingen en de Floridashow met echte haai Het Drogrammaboekje zal begin september huis-aan- worden verspreid. OM TEGENGAS TE GEVEN TEGEN NEGATIEVE GERUCHTENSTROOM AAN DEN gingsgebied van zielen. Een aantal pa tiënten en ex-patiënten heeft onlangs de actie groep „De vrienden van Rijnoord" opgericht. Doel van deze groep is om van het ziekenhuis „Rijnoord" een waardig streekzieken huis te maken dat bere kend is voor een verzor- Volgens de initiatiefnemers neemt de -geruchtenstroom waarin het functioneren van het ziekenhuis in een kwaad daglicht wordt gesteld, onrust barende vormen aan. Er wor den klachten geuit over het eten, over starre en stuurse verpleegkundigen en onzorg vuldige behandeling. De groep stelt dat in veel gevallen deze Naar aanleiding van deze ge ruchten is een aantal patiënten hun mede-patiënten gaan on dervragen. Het bleek dat pa tiënten en oud-patiënten voor het merendeel juist heel tevre den waren over het zieken huis. „Een zeer goede keuken, zorgzame en geduldige verple ging en een zorgvuldige be handeling" waren de conclu sies van dit onderzoekje. Om te bewijzen dat het zie kenhuis uitstekend is hebben de „vrienden" een boekje uit gegeven waarin zij een opsom ming geven van de voordelen in het ziekenhuis. Onder deze voordelen valt de actieve vrij willigersorganisatie, die men sen bij opname naar hun ka mer of zaal begeleiden en zor gen dat er boeken te leen zijn. Ook gaan vrijwilligers op be- weinig bezoek ontvangen. Het ziekenhuis kent ook een eigen ziekenomroep „Alpheo". Ama teurs verzorgen de hele week allerlei vormen van radio-uit zendingen. Om buitenlandse patiënten en kinderen op te kunnen vangen zijn werkgroepen opgericht. Hierdoor is het mogelijk dat buitenlanders de tekst van bij voorbeeld de opname-procedu re in hun eigen taal horen en een aantal v tingsformulieren worden. Ook kunnen aangepast worden voor lim- en hindoepatiënten De werkgroep die zich' houdt met het kind in I kenhuis zorgt ervoor meer aandacht is voor vang van de kinderen, ouders inspraak hebben de mogelijkheid is zei kjnd te begeleiden en zorgen. Vijftig jaar getrouwd, lief en leed gedeeld. Dat viert het gouden echtpaar Koelewijn uit Lisse morgen. De heer L. Koelwijn en mevrouw G.J. Koelewijn-Gahrmann laten daarom om twee uur een eucharistieviering uit dank» baarheid opdragen in de Mariakerk aan de Oranjelaan. Vervolgens worden familieleden, vrienden en bekenden tussen vijf uur en half zeven in de gelegenheid gesteld hen te feliciteren in „Taveerne" aan de Wagendwars straat. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het Koudekerkse ge meentebestuur zal op korte termijn in overleg treden met de commissie herstructurering Lagewaard om een einde te maken aan de impasse waarin de reconstructieplannen voor deze weg zijn geraakt. Zoals bekend verzetten de bewoners, die vertegenwoordigd zijn in de commissie, zich tegen de herstructureringsplannen, zo als ze door de gemeehte op ta fel zijn gelegd. Het gesprek heeft plaats op initiatief van het CDA. bij monde van mr. Th.O. Vreug- denhil werd gisteravond tij dens een vergadering van de gemeenteraad gepleit voor een LEIDERDORP Woningen volgens de „Van Dam"-eenhe- den hebben geen toekoms twaarde. Ze zijn te klein voor twee personen en te duur voor één persoon. Deze kritische kanttekeningen plaatste VVD- fractievoorzitter Th. Stuiven- berg gisteravond in de raads vergadering bij het verzoek van de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp om medewerking voor de bouw van 69 woningwetwo ningen voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens in Buitenhof-Oost. Stuivenberg deelde namens zijn fractie mee deze keer nog wel akkoord te gaan. maar hij waarschuwde het college niet op de ingeslagen weg voort te gaan. „Welke weg moeten we dan bewandelen om jongeren en alleenstaanden aan wonin gen te helpen", vroeg wethou der A. H. Meerburg (CDA) zich af. Meerburg betwijfelde of Stuivenberg wel goed naar het plan had gekeken omdat het naar zijn mening om kwa litatief zeer goede woningen ging die wel degelijk toekoms twaarde hebben. CDA'er A. Roest kwam zijn wethouder te hulp door te wijzen op de re delijke huurprijs van gemid deld 251.18 per maand. Stui venberg vond ook de fracties van PvdA en PPR tegenover zich, zodat het voorstel moeite loos werd aanvaard. Het wachten is op de toewijzing door het Rijk voor er met de bouw kan worden begonnen. Noorlander Wethouder Meerburg kreeg van de raad de opdracht op korte termijn opnieuw met aannemer Noorlander te on derhandelen over de bouw in 70 premie-hui in Buitenhof-Oost. duidelijk blijken een huurprijs van 700,- onaanvaardbaar te vinden. Wethouder Meerburg zag zelf een lichtpuntje omdat, naar hij mededeelde, Noorlan- uit de naaste omgeving vinden die wel bereid is bene den de grens van de indivi duele huursubsidie te bouwen. De PPR bleek de enige fractie te zijn die tegen grondaankoop was in het gebied tussen rijks weg A4 en de Does. Met het besluit een aantal percelen weiland van Nationale Neder landen over te nemen en de Eachtovereenkomst van de eer T. Rijnsburger en mevr. D. v.d. Wolk af te kopen werd een eerste stap gezet naar de realisering van het toekomsti ge recreatiegebied. Met de transacties is bijna een bedrag van 1,3 miljoen gemoeid. PPR'er J. Gordijn voorspelde een langdurige bezwarenpro cedure wanneer het recreatie gebied verder in ontwikkeling wordt genomen. Hij baseerde zijn verzet op de financiële ri sico's voor de gemeente en de gevaren van puinstort die het plan kostendekkend moeten maken. hernieuwd contact tussen ge meente en bewoners. Volgens het CDA-raadslid liggen de twee standpunten van bewo ners en gemeentebestuur veel dichter bij elkaar, dan thans wordt gedacht. Burgemeester G. Zwaan stelde te zijner tijd een positief advies- van de commissie aan het adres van de aanwonenden van de Lagewaard te ver wachten. Hij benadrukte nog eens dat geen afzonderlijke heffingen (baatbelasting) zul len worden geheven. Logopedische hulpverlening op de Koudekerkse kleuter en basisscholen zal met ingang van het komende schooljaar van start gaan. Echter uitslui tend voor de urgente gevallen. Volgens een begin dit jaar ge houden onderzoek, gaat het om iets meer dan 10% van de schoolkinderen die echt be handeling nodig zou hebben. Minder dan 10% moet wat be treft hun controleerd urgente gevallen komen pas vanaf 1 januari 1983 aan de beurt, vanwege het feit dat de gemeente nogal krap bij kas zit. De onduidelijke verkeers situatie aan het begin van het nieuwe fietspad langs de Wei- dedreef zal worden besproken met een verkeerskundige van de provincie. Formeel hebben gebruikers van dit pad voor rang op het verkeer van de Kerklaan. Dit werkt evenwel een bijzonder onoverzichtelij ke verkeerssituatie in de hand. Paardenmarkt in tekeningen VOORSCHOTEN Honderd- doeling de prijzen tijdens de twintig leerlingen van de vijf- paardenmarkt eind juli uit te de de zesde klassen van de ba- reiken, maar in die periode sisscholen in Voorschoten heb- bleken van de prijswinnaartjes ben deelgenomen aan de te- er minstens zeven op vakantie kenwedstriid die ter gelegen- te zijn. Alle tekeningen krij- heid van de paardenmarkt is gen een plaatsje op de tentoon- gehouden. Burgemeester P. stelling „Paardenmarkt en Cannegieter reikte gistermid- Voorschoten in verleden tot dag in de raadzaal de prijzen het heden", die de laatste uit. week van juli wordt gehouden. Aanvankelijk lag het in de be- Veel kritiek op terugschroeven van subsidies VOORSCHOTEN Enkele instellingen hebben gisteravond tij dens een hoorzitting van de commissie voor welzijn geprotes teerd tegen de plannen van de gemeente om de subsidies aan sociaal-culturele instellingen op het peil van 1982 te handhaven. Deze beslissing is de gemeente afgedwongen door de centrale overheid. Zo stel de leiding van buurthuis Bloemenwijk/Bosch- geest in ernstige moeilijkheden te komen, wanneer de subsidie niet verhoogd wordt. Het buurthuis draait nu twee jaar, heeft 19 activiteiten en wekelijks bezoeken enige honderden wijkbewo ners het buurthuis. Het bestuur vraagt maar liefst tienduizend gulden meer dan vorig jaar. Ook de Stichting Kinderspeelzalen heeft onder meer door loon kostenstijging bijna 10.000,- meer nodig. Het buurthuis Vliet- wijk draait nu een jaar en wil ook graag extra subsidie van ruim 2.000,-. Muziekschool Otto Wolthuis heeft 24.000,- subsidie nodig en dat is nog helemaal niet in het plan opgenomen. ma ams Burgemeester Bos neemt de eerste exemplaren in ontvangst. KATWIJK Zo'n drieën half jaar lang heeft een werkgroep onder leiding van professor J. L. van der Gouw in de kelders van het raad huis gewerkt aan de inventa risatie van het gemeentelijk archief. Uit honderden dozen met de meest uiteenlopende officiële stukken is de groep erin geslaagd om de Kat- wijkse geschiedenis vanaf de achttiende eeuw toegankelijk te maken. De eerste exem plaren van de „Inventaris van de archieven der ge meente Katwijk" zijn gister morgen officieel aan burge meester mr. C. A. Bos aange boden. „Het was een enorme klus om enige orde te scheppen in de chaos die we aantroffen in de kelders van het gemeente huis", zo vertelde professor Van der Gouw bij de eerste af sluiting van zijn archivistische werk. „Het leek erop alsof het complete archief in een lucht ballon mee omhoog was geno men, over het dorp was uitge stort en door de schooljeugd tegen beloning van een reep chocola weer naar het raad huis was gebracht. Hier moet het dan vervolgens in een doos zijn gestopt waarna er een eti-r ketje is opgeplakt dat in de meeste gevallen alleen sloeg op het bovenste vel dat in de doos zat". Met deze omschrijving reken de professor Van der Gouw af met de algemeen heersende opvatting dat het ordenen van een archief „een gemakkelijk werkje" zou zijn. „Het vraagt kennis van zaken, geduld, ac curatesse en vindingrijkheid om deze klus te klaren. Het is dan ook een prettige bijkom stigheid om te werken voor een gemeentebestuur dat niet iedere drie maanden vraagt of het karwei nog niet klaar is". Een goed geordend gemeente lijk archief is volgens profes sor Van der Gouw noodzake lijk om iets van de geschiede nis van de eigen woonplaats te weten te komen. „Aktief staatsburgerschap begint met de betrokkenheid bij del gemeente en inzicht f verleden van de plaats. 1 schiedenislessen op de I school moeten dan ookf de eerste plaats begin de vaderlandse geschil waar iedereen die iets vof land betekent vroegtijd] hardhandig aan zijnl komt, maar binnen de gif van de eigen gemeente".] De tijd dat de geschiede! een plaats bepaald wei de hand van de anekdo^ dertig jaar geleden uit d van de dorpsveldwacht^ gezogen is allang meent professor Van| Gouw. „De gegevens i komen uit een betrouf bron en de gemeentelijlj chieven kunnen als fungeren. Ik hoop dan o velen zullen profiterend ons werk en dat er, door het onderwijs, wat] aandacht zal worden f aan dit stukje plaatselijk schiedenis.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4