Heen geweersalvo's doorbreken jzingwekkende stilte in Beiroet 1 si YS wijzen onmiddellijke terugtrekking Israël af m M m [raëliërs otesteren ïgen invasie NI Vertrek Haig verontrust Tindemans riTENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28IUNI1982 PAGINA 7 en Midden-Oosten fgljitraal op Eurotop iSEL De verhouding met de Vere- Staten. de gevolgen van het ontslag .linister Haig en de de situatie in het [en Oosten zijn de voornaamste onder en van gesprek op de Europese top- irentie van vandaag en morgen in iel. De topconferentie van de staats- en ingsleiders is vanmidddag begonnen :en lucht bij koning Boudewijn. Van- |d en morgen wordt achter gesloten en verder gepraat. Hoofdpunt van ge- l lijkt de verhouding tot de Verenigde jn, die als gevolg van Amerikaanse tegelen tegen de Europese staalexport, rerzet van Washington tegen het Euro- IRussische aardgasproject en de kunst- P j» omhoog gestuwde koers van de dol- ■>in§ hder druk staat. oensf udsef" ijnegl „GEEN VOORUITGANG IN EL SALVADOR" SAN SALVADOR Twee invloedrijke conservatieve leden van de Amerikaanse Senaat zijn er na een bezoek aan El Salva dor niet van overuigd, dat de Salvado raanse regering probeert landbouwher vormingen op gang te brengen en het schenden van de mensenrechten probeert te stoppen. Het bezoek van het tweetal, de Republikeinen Jerry Lewis en Mickey Edwards, komt vlak voordat het Congres moet beslissen over het voortzetten van de Amerikaanse hulp aan El Salvador. Edwards en Lewis waren in het verleden altijd grote voorstanders van economische en militaire hulp aan El Salvador. Als het tweetal nu van mening verandert lijkt de voorzetting van de Amerikaanse steun op het huidige niveau zeer twijfelachtig. Vrijlating Walesa geëist POZNAN Enige honderden aan hangers van het Poolse verboden vak verbond Solidariteit hebben gisteren de vrijlating van hun leider Lech Wa lesa geëist. Dit gebeurde na een door de autoriteiten georganiseerde her denking van de rellen in Poznan in 1956. Bij die rellen, die gericht waren tegen de regering, kwamen meer dan 70 mensen om. Gisteren, na de officië le herdenking, werd om de vrijlating van Walesa geroepen en zongen de aanwezigen een lied van Solidariteit. De politie hield zich afzijdig. Walesa, die intussen bijna zeven maanden ge vangen zit, heeft opnieuw bezoek ge kregen van zijn vrouw en kinderen. Zij mogen veertien dagen bij hem blij ven. Het is de tweede maal in een half jaar dat Walesa zijn kinderen ziet. VATICAAN ERKENT LEKEN-VAKBOND VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft het recht van de leken-werknemers van Vaticaanstad op een eigen vakbond er kend. In een brief aan de voorzitter van de vereniging van de 1.600 leken-employ- es heeft staatssecretaris kardinaal Casaroli laten weten, dat de paus persoonlijk zal antwoorden op een lijst met klachten en wensen van het Vaticaan-personeel. Die klachten leidden begin deze maand bijna tot de eerste staking in de Vaticaanse ge schiedenis. Maar vanwege de reizen van de paus naar Groot-Brittannië, Argentinië en Genève werd die staking afgelast. In het vervolg zal de vereniging met het Va ticaan mogen onderhandelen over de ar beidsovereenkomsten van het wereldlijke V aticaan-personeel. rtij h toej zich uwe f speciale verslaggever Rick Kersjes f. gisteren, onder Israëlische geleide, \it Noord-Israël een bezoek gebracht rnietfieiroet. In onderstaand verhaal de Mien&kken van de reis naar en het be isten,: aan de zwaar door de oorlog getrof- iters, Libanese hoofdstad. Tij 'Josk)ET De tocht ^enl Libanese hoofd- een dl Beiroet begint omenprgens vroeg. Terwijl lit. Ui>n steeds hoger klimt est hcL.en we het grens- .JanPfje Naqoera. Aan de amskee Lant van de weg ;t zich de vriendelijke Dirkjellandse Zee uit, die een ufle horizon lijkt op te maar jn het lichtblauwe weds ijl 3 doY1 rLmij zit colleêa Inez Po" issenfanoc^ten^ was m'b* jL-.i-iprder die vrouwen ver- ringelnaar Libanon te gaan ijournalistes opgeheven. inninl aar 's ^et vraa2 naari iz'S^e order al is door- uitslaPgen tot in de laagste re" Len' 2r van Israëlische le- i (ij heeft geluk. In Naqoe- pet zij zich bij dezelfde s BroF me^en- die ons giste- ëen enkele medewerking verlenen om naar het flandse Unifil-gebied te Hij wil haar blijkbaar nieuw teleurstellen en Beiroet. '1 de afstand naar Bei- ihine lechts 125 km bedraagt, iel kla$de door het oorlogs- Blacke* b'jna drie uur. Omdat HuasP01" donker uit Libanon Jwe. B4moeten zUn> rijden wij in nt tel. ipk door, zodat we enkele fin Beiroet kunnen blij- )6r6D Dnze begeleider, een Is- Iv.o. /fche officier, heeft een ».a. Jajachinepistool op zijn 11, eikei jnie, en er nog wel eens Pales- 9 door acties in dit gedeelte van r biliijkon plaats?, zo vraag ik ijlingerl 02522- dat niet, maar je weet Inooit", is zijn antwoord. Palestijnen, maar ook tientallen Syriërs gevangen genomen. Op deze foto reikt een Israëlische militair een gewonde, geblinddoekte Syriër een veldfles met water aan. goestingen die in de eerste dagen van de oorlog zijn aangericht. De meeste huizen, die ik in Tyrus en Sidon zie, zijn of platge bombardeerd of zwaar bescha digd door kanonskogels. De grote gaten in muren wijzen er op, dat hier van huis tot huis gevochten is. Het kustplaatsje Damur, dat op een twintigtal kilometers van Beiroet ligt en tot voor kort in handen van Palestijnen was, is geheel vernietigd. Alleen het kerkje van dit oorspronkelijk lorpje, waar ooit zo'n 500 christelijke dorpje is gespaard hebben gewoond, gebleven. Vanaf de kustweg zie ik de overblijfselen van het huis, waar ik enkele jaren ge leden gastvrij door een Pales tijnse familie ben ontvangen. De gastvrijheid maakte een ireSident Sadat in zijn diepe indruk, omdat deze fa- lent aankondigde dat hij milie met de 25.000 andere Pa lestijnse vluchtelingen kort te voren uit hun kamp Tall Zaat- ar in Beiroet was verdreven door de rechts-christelijke mi litia. Twee weken geleden hebben deze Palestijnen op- krijgen wij een in- nieuw moeten vluchten. De van de verwoestingen meeste zijn uitgeweken naar »kele kilometers te heb- ireden, verheft zich trots peren paal in het droge, mooie berglandschap, staat: Hinniye, met Ijl naar rechts. Dit Liba- lin november 1977 door ische gevechtsvliegtui- pet de grond gelijkge- Dit gebeurde op het- moment dat de Egypti an was naar Jeruzalem Er is geen tijd om een e nemen in Hinniye. lid over de kustweg, die Volg van bominslagen en verkeer moeilijk be- West-Beiroet, waar ze nu op nieuw onder Israëlisch vuur liggen. Beiroet We staan aan de zuidelijke rand van Beiroet. Voor ons ligt de internationale luchthaven Khalde, die in Israëlische han den is. Wij mogen daar niet heen, omdat het binnen bereik ligt van Palestijnse artillerie. Onze begeleider zet in duide lijke bewoordingen uiteen hoe de militaire situatie is rond de Libanese hoofdstad. Om deze stad binnen te komen, moeten wij een omtrekkende bewe ging maken door de bergen rond Beiroet. Vanuit het zuid oosten rijden wij naar Baabda, een bergplaatsje aan de rand van Beiroet, waar het Libane se presidentiële paleis is geves tigd. We rijden over een sterk stijgend zandpad. Enorme stof wolken ontnemen elk uitzicht. Onze begeleider merkt op, dat het eigenlijk een schande is op deze wijze een metropool als Beiroet binnen te moeten ko- In Baabda aangekomen, gaan we meteen naar het Israëli sche hoofdkwartier, dat geves tigd is in een school. We rijden nog even door om onze auto ergens te parkeren en geheel onverwachts staan we voor een afgrond. Zo'n 100 meter lager ligt West-Beiroet. Ik zie de vluchtelingenkampen Boersj Barasjne, Sabra en Cha- lita. Even verderop ligt het centrum van West-Beiroet en daarachter de kustweg, waar de dure hotels staan. Terwijl wij over Beiroet uitkijken, worden wij al gauw gewaar schuwd niet te lang op dezelf de plek te blijven staan. „Daar beneden kunnen zij niet zien dat jullie journalisten zijn en elk moment kan er geschoten worden". „Prachtig gezicht" West-Beiroet is gehuld in een ijzingwekkende stilte. Vrijdag voerden Israëlische F-16's hier hun zwaarste bombardement uit sinds het begin van de oor log. Mijn begeleider zegt dat wij twee dagen te laat zijn ge komen. „Vrijdag", zo vertelde hij, „stond ik op dezelfde plek en het was een prachtig ge zicht om al die bommen te zien vallen. Het was nog veel mooier dan in een oorlogs film", zo voegt hij er lachend aan toe. Volgens berichten moeten er tijdens dit bombar dement enkele honderden do den zijn gevallen. Nu is het stil in West-Beiroet. Te stil. Dan ineens valt er een schot, dat meteen wordt gevolgd door een ratelend salvo uit een Ka- lasjnikov, een automatisch ma chinepistool van Russisch ma kelij, dat gebruikt wordt door Palestijnen. Het vuur wordt niet beantwoord. Opnieuw die vreemde, onheilspellende stil te. Sinds vrijdagavond is er een bestand. Zal dit staakt-het-vu- ren stand houden? Zo nee, wat zal er dan gaan gebeuren? Zul len de Israëli's een bloedbad gaan aanrichten of wordt er een politieke regeling getrof fen? Vragen die niemand hier kan beantwoorden, maar on ophoudelijk door mijn hoofd spoken, nu ik heb gezien hoe zeer de bevolking van West- Beiroet in de val zit. Oost-Beiroet Ik wil naar Oost-Beiroet. Om met leiders van de Falangis- ten, de rechts-Libanese bond genoten van Israël, te verne men hoe zij de Libanese crisis denken op te lossen. Vanuit het Israëlisch hoofdkwartier in Baabda wordt contact opge nomen met de Falangisten. Onder hun begeleiding ga ik naar het oostelijk stadsdeel, omdat Israëli's hier niet bin nen mogen. Keurig op tijd, een zeer opmerkelijk iets in het Midden-Oosten, rijdt een grote jeep voor. Twee Falangisten stappen uit. Het eerste wat mij opvalt is dat het uniform van deze rechts-Libanese militai ren, die door de Israëli's de Li banese strijdkrachten worden genoemd, geheel identiek is aan het Israëlische uniform. Slechts een kleine rode streep op de linker borstzak en een ceder op de helm maken dui delijk dat het Falangisten zijn. De rit naar het perskantoor van de Falangisten lijkt even een probleem op te leveren. Bij de laatste Israëlische con trolepost krijgen wij te horen niet verder te mogen. Onze Li banese begeleiders willen ons langs de Groene Lijn, de grens tussen Oost- en West-Beiroet, voeren. Dit wordt niet toege staan, omdat wij dan te dicht bij de Palestijnse stellingen ko men. Via een omweg arrive ren wij uiteindelijk in het perskantoor en hebben een ontmoeting met Pierre Yaz- bek, een woordvoerder van de Falangisten. Tegen de muren in zijn kamer hangen grote portretten van de bejaarde lei der van de Falangisten, Pierre Gemayel en zijn zoon Baschir, die straks het leiderschap zal gaan erven. Nieuw Libanon Is, nu de PLO ingesloten is in West-Beiroet, een einde aan de Libanese crisis in zicht Pierre Yazbek zegt: „Wij bou wen aan een nieuw Libanon. Er is overleg met de leiders van de andere gemeenschap pen en partijen in Libanon en hebben alle hoop de Libanese crisis op te lossen. Met Israël hebben wij een gemeenschap pelijk belang: het verdrijven van de Palestijnen". Maar tot nu toe hebben de Is raëli's het militaire werk al leen gedaan. Zal een nieuwe Libanese regering niet afhan kelijk worden van Israël „Wij streven", zo antwoordt Yazbek, „naar een sterk en onafhankelijk Libanon". En de Palestijnen dan Yazbek: „Die moeten ontwa pend worden en weg uit Liba non". Maar als de Palestijnse guerril lastrijders ontwapend zijn, dan zijn er nog altijd zo'n 350.000 Palestijnse burgers in Libanon. Krijgen zij dezelfde rechten als de Libanese burgers Yazbek: „Wat er met de Pales tijnen gebeurt interesseert mij geen biet. Zij hebben ons al last genoeg bezorgd". Wanneer wij terugrijden naar het Israëlisch hoofdkwartier in Baabda, vraag ik mijn bege leider wat hij van het vraagge sprek vond. „Ik ben er zeer te vreden mee. Pierre Yazbek is een bekwaam iemand, die zich niet van zijn stuk laat bren gen". Tegen vij uur verlaten wij Bei roet. De ijzingwekkende stilte ligt achter ons. Maar dezelfde vraag waarmee ik hierheen ben gekomen, neem ik weer mee terug: wat zal er van Li banon worden RICK KERSJES ZALEM Meer dan tienduizend mensen hebben zater- Tel Aviv betoogd tegen de oorlog in Libanon. Zij eisten liging van de vijandelijkheden, terugtrekking van het Is- 'ie leger en onderhandelingen met officiële Palestijnse inwoordigers. taiden met borden waarop een foto stond afgebeeld van lister van defensie Sharon, waardoor het woord schande jschreven. Een resereve-generaal veroordeelde de operatie loor Israëlische soldaten worden opgeofferd ten gunste Libanese Falangistische leider Bechir Gemayel". fohannes Paulus II vreest nog bloediger gevechten tussen 'lëliërs en de Palestijnen in Libanon, wanneer het opnieuw iepen staakt-het-vuren geen stand houdt. De paus bad in 'onder voor het Palestijnse volk, opdat er een eind komt lijden en „zijn rechten worden erkend zoals dit volke- het gehele gebied terecht en billijk is". De paus is de malen herhaalde malen opgekomen voor de rechten van ïstijnen. id van kerken voor het Midden-Oosten heeft bij de We id van Kerken in Genève geklaagd over de houding van aëlisch leger in Libanon tegenover de hulpverlening. Zijn erking is zeer stroef, aldus de raad. Israël gebruikt fragmentatiebom JERUZALEM Hoge Israëlische militairen hebben gisteren toegege ven dat Israël bij de ope raties in Libanon frag- mentatiebommen ge bruikt. Deze bommen, die bij ontploffing in dui zenden scherpe deeltjes uiteen spatten, richten bij mensen afschuwelijke verwondingen aan. Vol gens Israël zijn de frag- mentatiebommen alleen gebruikt tegen Syrische tanks en Palestijnse een heden, niet tegen de bur gerbevolking. De bom men zijn door de Vere nigde Staten geleverd op voorwaarde, dat ze uit sluitend bij de verdedi ging gebruikt zullen wor den. In Washington heeft men zich zeer bezorgd getoond over het feit, dat Israël openlijk het ge bruik van de bommen heeft toegegeven. NEW YORK, TUNIS De Verenigde Staten heb ben zaterdag hun veto uit gesproken over een door Frankrijk bij de Veilig heidsraad ingediende re solutie waarin onmiddel lijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit de buitenwijken van Beiroet wordt geëist als eerste stap naar volledige terug trekking uit Libanon. De PLO zou zich in kampen buiten Beiroet moeten te rugtrekken. De overige veertien landen van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties keurden de resolutie goed. De Amerikaanse afgevaardig de Charles Lichenstein zei in de raad dat de ontwerp-resolu- tie een essentieel onderdeel miste: opheffing in Beiroet en elders van de aanwezigheid van gewapende Palestijnse elementen, die zich nooit aan de soevereiniteit van de Liba nese regering hebben onder worpen en die nog nooit had den gerespecteerd. President Moebarak van Egypte waarschuwde ervoor dat de voortdurende Israëli sche aanvallen op Beiroet rampzalig zouden kunnen zijn voor de stabiliteit in het Mid den-oosten en de Amerikaans- Egyptische betrekkingen zour den kunnen aantasten. Moeba rak zei verder niets te zien in de door de Verenigde Staten gesteunde eis dat de PLO haar wapens neerlegt en Libanon verlaat. Moebarak zei verder dat zijn aanbod in Kairo een Palestijnse regering-in-balling- schap te vestigen, niet wil zeg gen dat „de hele PLO welkom is". „Ik deed het aanbod alleen om de PLO een uitweg te bie den. Als een dergelijke rege ring wordt gevormd kunnen de Palestijnen wellicht met steun van de VS worden over gehaald onderhandelingen te beginnen met Israël over Pa lestijns zelfbestuur op de wes telijke Jordaanoever en in Gaza. Moebarak deed verder een be roep op de leiders van de EG- landen „een beslissende geza menlijke maatregel te nemen om de situatie in Beiroet te redden en te komen tot drin gende maatregelen om een eind te maken aan de slacht partijen en de verliezen in Li banon". De spoedzitting van de minis ters van buitenlandse zaken van de Arabische Liga giste ren in Tunis heeft geen geza menlijk standpunt ten aanzien van de Israëlische inval in Li banon opgeleverd. De afge vaardigde van de PLO, Fa- roek Kaddoemi, had om eco nomische strafmaatregelen, waaronder het weigeren van olie, tegen de VS gevraagd. Ook de vertegenwoordiger van Koeweit had hierop gezin speeld, maar de vergadering nam geen enkel besluit. Ruimteveer precies op tijd vertrokken CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimteveer Co lombia is gistermiddag om vijf uur en exact op tijd be gonnen aan de laatste proef vlucht in een reeks van vier. De astronauten Mattingly en Hartsfield zullen een week in een baan rond de aarde blij ven. Zij zullen proeven nemen met een aantal hoogst geheime instrumenten van het Penta gon. bestemd voor spionagesa- tellieten. Zaterdag beschadigde een zware hagelbui een aantal hit- teschildjes van de Colombia De technici slaagden erin ze tijdig te vervangen, zodat dit geen invloed had op het ver- trekschema. De Colombia moet op 4 juli, Onafhankelijk heidsdag, in een woestijn in Californië landen. De astro nauten zullen daar worden verwelkomd door president Reagan. De twee hulpraketten waar mee het ruimteveer de lucht is ingeschoten, zijn zoek. Ze zou den op de Atlantische Oceaan door schepen van de NASA worden geborgen, maar zijn waarschijnlijk voordien gezon ken. De raketten kosten twaalf miljoen dollar per stuk en kunnen ongeveer twintig keer gebruikt worden. De volgende vlucht van de Colombia zal als deze keer alles goed gaat plaatshebben in november. Amerika's nieuwe minister van buitenlandse zaken, George Schulz. BRUSSEL Leo Tindemans, Belgisch minister van buiten- landse zaken en op dit mo ment voorzitter van de Euro pese ministerraad, is veront rust over de gevolgen van het vertrek van Amerika's minis-, ter van buitenlandse zaken, Alexander Haig. Net als de meeste van zijn Westeuropese collega's is Tindemans bang dat Haigs opvolger, George Schulz, een nog veel minder op Europa gerichte politiek zal gaan voeren. Volgens de Britse „Sunday Ti mes" is het vertrek van Haig mede het gevolg van hevige Saoedische druk op de rege ring in Washington. Volgens het blad zou koning Fahd van Saoedi-Arabië het volle econo mische gewicht van zijn land hebben gebruikt om de VS te dwingen een vredesplan voor Libanon tot stand te brengen. Als gevolg van ruzies en een gebrek aan communicatie in de Amerikaanse regering zou den afspraken over een derge lijk vredesinitiatief door Haig zijn gedwarsboomd. Toen ko ning Fahd daarop dreigde met de terugtrekking van Saoe- disch geld bij banken in de VS en een olieboycot tegen de VS, werd aan Haigs bezwaren voorbijgegaan. Een uur na Haigs ontslag werd in Libanon een staakt het vuren afgekon digd. Volgens een Amerikaan- se regeringsfunctionaris haden. deze twee zaken, zo verklaar de hij tegenover de Sunday Ti mes, alles met elkaar te ma ken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7