koningin: Doodmoe Dat valt wel mee Ma jesteitik ben verliefd op u geworden erlouw oogst veel ritiek in eigen partij g® nnenland URGEMEESTER VAN LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JUNI 1982 PAGINA 5 irecteur bloedbank na titiek van taken ontheven [ONINGEN De directeur van de Stichting Rode tiis Bloedbank, dr. C. Smit Sibinga, is de mond ge- jerd en van zijn directionele taken ontheven. Het stuur van de Stichting besloot tot deze maatrege- nadat Smit Sibinga felle kritiek had geuit op het fooufcctioneren van het centraal laboratorium van het x Hide Kruis. orziinga had in een interview met het Nieuwsblad legsn het Noorden bekendgemaakt dat het laborato- ve/iun met een overschot aan bloedplasma kampt, dat estb bederf onderhevig is. Verder zou het lab enorme grtijen waardevolle, uit bloed-plasma afkomstige rverjen weggooien. medisch directeur mag zich nu „niet meer naar ten toe uiten", zo heeft het bestuur van de stich- r hem opgedragen. Sibinga, die wel in functie ft, is met de maatregelen akkoord gegaan. RPF voor sociale dienstplicht PUTTEN Er moet een sociale dienst plicht voor jongens komen, die de kans biedt op een jaar werk. In dezelfde periode kan aan her- om- en bijscholing worden ge daan. Dit bepleitte lijstrekker Meindert Leerling van de Reformatorisch Politieke Federatie (RPF) zaterdag op een vergade ring van zijn partij in Putten. Leerling drong onder meer aan op een bete re afstemming van het onderwijs op de ar beidsmarkt en verlaging van het minimum jeugdloon als daardoor meer werk voor jon geren kan worden geschapen. De lijsttrek ker uitte tenslotte felle kritiek op de hou ding van het CDA inzake de vrijwillige eut hanasie. Volgens hem belijden de christen democraten de beschermwaardigheid van het leven wel met de mond, maar doet mi nister De Ruiter van Justitie er in de prak tijk niets aan. brandstichters gewond TILBURG Drie Tilburgers zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in hun woon plaats ernstig gewond geraakt bij een brand die zij hadden gesticht in de berging van een flat. Zij liepen brandwonden aan han den en gelaat op, en zijn in een ziekenhuis opgenomen. Een vierde betrokkene is na doktersbehandeling in verzekering gesteld, hij heeft de brandstichting bekend. Het viertal had 's nachts de deur van een ber ging opengebroken, waar brandbare stoffen, waaronder benzine, waren opgeslagen. Na dat er brand was gesticht bleek dat de deur van binnenuit niet meer openging. Vervol gens werd een ruitje ingetrapt, waarbij een van de betrokkenen een slagaderlijke bloe ding opliep. Doordat de plotselinge zuurstof- toevoer een steekvlam veroozaakte kon het viertal nog maar ternauwernood aan het vuur ontsnappen. Topman Van Wachem:„SheIl niet verplicht tot investeringen" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het „herenakkoord" met de overheid betekent niet dat Shell verplicht is gaswinsten Nederland om te zetten in investe ringen. Dat zou het begin van het einde van het vrije ondernemerschap betekenen. Dit heeft de nieuwe president-directeur van de oliemaatschappij, ir. L. van Wachem, gezegd in een interview met de Volkskrant. Volgens Van Wachem zal zijn maatschappij al leen investeringen doen als er voldoende uit zicht is op winst in de toekomst. De nieuwe topman wees er overigens op dat de investerin gen van Shell in het verleden de gaswinsten ver overtroffen. In de komende jaren zal dat niet anders zijn, aldus de president-directeur. Gasbedrijf zet zwembad Zutphen isolatie betaald ZUTPHEN Medewerkers van het gemeentelijk zwembad in Zutphen willen voorlopig niets meer mei energiebesparing te maken hebben. De vorig jaar be reikte besparing van bijna 230.000 kubieke meter aard gas onder meer dankzij een kostbare isolatiedeken voor het buitenbad gaat het zwembad namelijk geld kosten. De gasmaatschappij Oost-Gelderland (GA- MOG) stuurde het bad onlangs een gepeperde reke ning van 3200 gulden wegens het niet-afnemen van de contractueel overeengekomen 400.000 kubieke meter aardgas. Indien het zwembad blijft besparen, blijven ook dergelijke rekeningen komen. „Zoiets ontneemt je elk initiatief om ook nog maar één kubieke meter gas te besparen", aldus een verbitterde bedrijfsleider, die overigens niet van plan is ook maar één cent van de rekening te betalen. Ina Brouwer lijsttrekker van CPN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de nieuw gekozen lijsttrek ker Ina Brouwer heeft het CPN-congres zaterdag in Amsterdam ook gekozen voor een nieuwe lijn in de partij. In het verkiezings programma wordt de CPN niet langer aangeduid als een partij met een marxis- tisch-leninistisch karak ter. Daarentegen wordt sterk de nadruk gelegd op het feminisme als inspira tiebron en doorbreking van het patroon dat man nen overheersen over vrouwen. Dat laatste komt ook tot uit drukking in het feit dat op de definitieve verkiezingslijst om en om een man en een vrouw voorkomen. Indien de CPN bij de verkiezingen in september een oneven aantal zetels haalt, zal de fractie voor meer dan de helft uit vrouwelijke leden bestaan. De scheidende frac tievoorzitter Marcus Bakker kreeg een minutenlang ap plaus voor zijn verdiensten ge durende 25 jaar als kamerlid. Rellen bij afsluiten van homo manifestatie AMERSFOORT Bijna honderd man politie heeft zaterdag in Amersfoort de handen vol gehad aan het begeleiden van de „gay- day", de afsluiting van de jaarlijkse homoweek. De grote politiemacht was no dig omdat een groep jon geren probeerde de mani festatie te verstoren. In to taal werden elf arrestaties verricht, vijf personen de den aangifte van mishan deling. De manifestatie werd bezocht door ongeveer vierduizend mensen uit het hele land. Na optochten door de stad ont stonden de problemen pas na beëindiging daarvan in het centrum van de stad waar de deelnmers werden opgewacht door een groep jongelui die hen aanviel en met eieren en vuurwerk bekogelde. Ook 's avonds bleef het onrustig in Amersfoort, vooral rond het cultureel centrum De Flint waar het slotfeest van de week werd gehouden. Enkele tien tallen jongeren probeerden dit feest te verstoren door het ge bouw binnen te dringen. De feestgangers konden slechts onder politiebegeleiding huis waarts keren. Bij charges van de politie vielen enkele ge wonden, twee aan politiezijde en een onbekend aantal jonge lui. volg van de voorpagina) (de vergadering in Am- pam werden de felste Rijten aan het adres [Terlouw gedaan van- Pe top van de partij. Zo plaarde D'66-senator dat Terlouw door zijn braak over mogelijke fenwerking met een binatie CDA/VVD J in de koers van de lij past en daarom niet I lijsttrekker gekozen fct te worden. Verder Jtte Vis ervoor dat lijst- kers niet in een kabi- gaan zitten. Zij dienen vanuit de Tweede-Kamer fractie als waakhond van de koers van het kabinet te blijven functioneren, zo stelde hij. Gerrit Jan Wolffensperger, wethouder in Amsterdam en coming man in de partij, zei dat de kiezers het progressieve karakter van de partij mede zullen beoordelen aan de hand van een uitpraak over een te vormen kabinet. „Dit houdt in dat wij niet aan een conserva tief kabinet zullen deelnemen. We moeten die uitspraak nu doen op straffe van maximale onduidelijkheid voor de ver kiezingen". Ook fractieleider Brinkhorst noemde de uitspraken van Terlouw na de vergadering op een persconferentie „niet ver standig". „Jan Terlouw heeft door die uitspraken onrust in de partij gebracht. De partij wil zich niet laten commande ren", aldus Brinkhorst, die overigens vond dat Terlouw zich daarmee niet bij voorbaat gediskwalificeerd had als lijst trekker. Brinkhorst noemde de uitspraak van de vergade ring „niet representatief": in delen van het land wordt andrs gedacht over de keors van de partij. Brinkhorst liet weten zelf niet beschikbaar te zijn als eventueel lijsttrekker als Terlouw afhaakt. Jlse LLAND, MICHIGAN ,Ik geloof dat het ïilijk is, zo ontzettend indrukken kort sa- te vatten", aldus ko- ;in Beatrix zondag in gesprek met Neder- journalisten, die haar door deVere- le Staten zijn mee- >d. „Eén van de din- die me het meest zijn ivallen, is de enorme )tte van het land. Het ;n land, maar ook een continent. De ver- ïidenheid aan klima- die je hier treft, is op vallend; aan leefklimaten ook en aan bevolkingssa menstelling". „Verder hebben de verschil lende generaties immigranten, die zich hier hebben gevestigd, ons met trots vervuld. Zij heb ben het goed gedaan en dra gen hierdoor bij aan de reputa tie die Nederland in de Vere nigde Staten geniet. Ik vond het ook roerend om te mer ken, hoe sterk de immigranten .de band met Nederland accen tueren. We hebben bijzonder aardig gesprekken gevoerd met ze. Al hebben ze soms moeite zich in het Nederlands uit te drukken, de manier waarop de immigranten in Gevraagd naar de resultaten van de reis zei de koningin: „Ik hoop dat over en weer een beter begrip is ontstaan tussen de VS en ons land. We hebben zelf het gevoel, dat de bezoe ken erg positief zijn overgeko men, ook in Nederland. De zin ervan is dat je over en weer meer over elkaar te weten komt. Dat je belangstelling en daardoor een beter begrip voor elkaar krijgt. Zowel de Neder landse als de Amerikaanse pers hebben hieraan bijgedra gen". zwaarte van het programma het gevaar van vluchtigheid met zich meebracht. „Maar het doel van zo'n bezoek is zoveel mogelijk mensen te ontmoeten en voor zoveel mogelijk ele menten in de samenleving de aandacht te vragen en te krij gen. En vergeet u niet, dat aan zo'n reis erg veel voorberei ding vooraf gaat. We proberen ons vooraf zo goed mogelijk te oriënteren omtrent de mensen die we ontmoeten en de on derdelen die op het program ma staan, zodat je toch, in de korte tijd die ter beschikking staat, wat diepte in de ontmoe tingen kunt aanbrengen". De koningin erkende, dat de U bent nu doodmoe „Dat valt wel mee". Vraag aan prins Claus: Is het gevaar nu niet, dat de resulta ten die zijn geboekt na dit ju bileum-jaar weer in het niets verdwijnen Dat het succes met andere woorden na dit jaar weer in elkaar stort „Ik heb het gevoel dat met name het programma op cul tureel gebied bijzonder goed is geslaagd. Overal waar we met Amerikanen hebben gespro ken, die met het programma in contact waren gekomen, heb ik de indruk gekregen dat het positief is ervaren. Zonder dat ze dat met zoveel woorden zeiden, heb ik het gevoel ge kregen dat ze wilden zeggen: „Jullie moeten hiermee door gaan. We kennen allemaal Rembrandt wel, maar we wil len ook weten wat er nu in Nederland gebeurt". In Neder land zijn culturele experimen ten gaande, waaraan ook Amerikanen iets kunnen heb ben. Ik denk dat we moeten doorgaan met de culturele pro gramma's, ook na dit bijzonde re jaar". De reis is in economisch op zicht eveneens van belang ge weest. „Ook in Amerika", aldus de prins, „speelt de economie een grote rol. Zaken doen is be langrijk voor iedere Ameri kaan. De economische relatie tussen Amerika en Nederland hebben we deze reis krachtig belicht. Daar is met belangstel ling naar geluisterd. Veel mensen bleken niet te weten dat Nederland bijvoorbeeld de grootste investeerder is in de Verenigde Staten. En op twee na de grootste aardgasprodu cent op de wereld. Dat maakte indruk. We hebben herhaalde malen benadrukt: „Nederland mag dan een klein land zijn, maar het is economisch ge sproken een reus. Dat hebben we met feiten onderstreept. Laten we hopen dat er een sti mulerende werking vanuit gaat". Koele lucht KNMI-DE BILT Een lage drukgebied even ten noord westen van Ierland trekt het komende etmaal naar de Noorse kust. Aan de zuidflank hiervan stroomt met krachtige zuidwestelijke winden koele lucht afkomstig van de Atlan tische Oceaan over onze omge ving. In deze lucht ontstaan, vooral boven land, stapelwol ken waarvan sommige hel buienstadium bereiken. Tot ver in Europa is deze koele lucht doorgedrongen. Ten zuiden van de Pyreneeën en de Alpen is het zonniger en warmer. De temperatuur kan daar in de middag oplopen tot waarden die in de buurt van de 31 graden liggen. »s' )LLAND (Michigan) ig koningin, dag Bea- klonk het zaterdag Holland, in de noord- telijk gelegen Ameri- Bc mse staat Michigan, •anje boven". Hollan- die de taal van hun leren niet meer mach- waren, riepen: „Hai ■enie". Terwijl een bij <ep, die tijdens een mas- IviU' Pickn*ck vreesde aan Wl aandacht van Beatrix Claus te ontsnappen, een goed moment duit te scanderen: „We it the queen". Mikaï ie dat ik 8eliJk heb gekre- jra<3T, aldus een tevreden bur- feester Smith, die afgelo- A i zaterdag al voorspelde, dat Amerika-trip van het ko- lelijk paar in „zijn" Holland grootse finale zou beleven, jk de mensen eens lachen, ze zwaaien". Inderdaad ,4a|ht het bezoek aan Holland ers, van wie ïgeziJdg procent van Neder- - afkomst) duizenden ;n op de been. Belangrijk dus dan alle overige be- |en samen, die door Bea- Claus in de loop van vandaag geëindigde offi- j reis in de VS zijn afge- Toch was het niet de ^aliteit die het meest frap- Cljde. Veeleer de sfeer van ïdwongen vriendschappe- leid. Ook in de op vijftig peter afstand van Holland stad Grand Rapids, het koninklijk paar vrij- vond aankwam, was die kunstelde sympathie •neembaar. Treffende ont- ng door de burgemeester deze plaats, de heer A. breid1'"' bidens een sPeech op ?rhof gers g vai enij sjieke receptie zaterdag- d: „Majesteit, ik ben ver- op u geworden". Ter be ling van deze verliefdheid iste hij de koningin (ken- werd ze écht verrast) en indrukwekkende bro- Waarna meerdere van de ien nrezi^e hoogwaardigheids- iders zich haastten te ver- s in, dat het hier een ge schenk betrof van de hele stad, dus uitdrukkelijk ook van hén. Elf diamanten in de broche symboliseren de even- zovele Nederlandse provincies. Oranje bladeren Beatrix en Claus begonnen de zaterdag in Grand Rapids met een wandeling naar een nabij gelegen park, door een haag van enkele honderden men sen, vlaggen en ballonnen. Hier werd een krans gelegd bij een gedenksteen ter nagedach tenis van de gevallenen in de verschillende Amerikaanse oorlogen. In de tuin van het Calvin Col lege (voor studenten in de leeftijd van 16 tot 21 jaar) had de volgende plechtigheid plaats. Samen met tuinman Van Kempen pootte de vorstin een fikse esdoorn de grond. „Voor mij symboliseert deze boom de duurzame relatie tus sen Nederland en Grand Ra pids", legde ze uit, daarbij een zo groot deel van het karwei voor haar rekening nemend, dat tuinman Van Kempen er nog maar nauwelijks enkele scheppen bovenop kon doen. Rector Diekema van het Cal vin College: „In de herfst zijn de bladeren van de esdoorn schitterend oranje". Zo'n tweeëneenhalf uur later in Holland, liet rector Gordon van Wijlen van het hier geves tigde Hope College zijn waar dering blijken voor wat hij noemde „het morele leider schap" van de Nederlandse koningin en van Nederland als natie. Zoals bekend heeft Bea trix zowel tijdens haar bezoek in april als ook nu weer enke le voorzichtig kritische kantte keningen gezet bij politiek en samenleving in Amerika. Doe lend op het bezoek van de ko ningin in dit voorjaar, zei rec tor Van Wijlen: „Uw bood schap tot het congres herin nerde ons weer aan het morele leiderschap dat uw land zo vaak heeft gegeven in tijden waarin daarin een bijzondere behoefte bestond". Steenkolen-variant En met een kennelijke verwij zing naar het vraagstuk van de kernwapens, sprak de rec- Burgemeester Richard Smith van Holland (Michigan) bood koningin Beatrix bij haar bezoek een traaie man- telklok aan. tor tot Beatrix en Nederland: „Met talloze andere mensen in dit land (Amerika) en in de hele wereld, deelt u een ver langen naar gerechtigheid en solidariteit, die kunnen leiden naaf de vrede, waarnaar we allemaal zo intens verlangen". De oud-rector van het Hope College, de 87-jarige Irwin Lubbers, haalde herinnerin gen op aan 1941 en 1952 toen koningin Juliana en prins Bernhard in Holland op be zoek waren, aan 1965, toen Bernhard er alleen vertoefde en aan 1972 toen prinses Mar griet de plaats bezocht. Irwin Lubbers aan het eind van zijn speech, in een steenkolen-va riant van onze taal: „Ik ben een Nederlander". De bijeenkomst in de in 1857 door dominee Van Raalte ge stichte school werd vooraf ge gaan door een rijtoer in een open Landauer en gevolgd door een picknick en een boot tocht naar het Michigan Meer. Zo'n vijfduizend mensen zet ten deze evenementen met hun vlaggetjes en fototoestel len luister bij. Radio en tv ver zorgden live-reportages en de kranten zetten hun senioren verslaggevers in. Dit laatste in opmerkelijke tegenstelling tot bijvoorbeeld Atlanta, de eerste stad die Beatrix en Claus op hun rondreis aandeden. Hier had de fungerend chef-redac teur van de plaatselijke krant een leerling-verslaggeefster van achttien lentes op het ko ninklijk paar afgestuurd met de opdracht „snel even een in terviewtje met die Belgische koningin" te maken. Nederlands weertje In Holland werd het gebeuren op echt „Hollandse" waarde geschat. „Ook het weer is echt Nederlands", constateerde de koningin. Zwaar bewolkt, een frisse wind en een regen, die dreigt, maar niet doorzet. Doordat het aantal Ameri kaanse orangisten toch betrek kelijk gering bleek, bleef het gejuich ingetogen en de sfeer intiem. Het maximaal twee rij en dikke publiek tijdens de rij toer door het groene bunga low-dorp glimlachte en foto grafeerde meer dan dat het zijn verrukking schreeuwen derwijs tot uitdrukking bracht. Voor de picknick waren afge vaardigden uitgenodigd uit de omringende plaatsen: Zutphen, Niekerk, Ebenezer, Haarlem, Harderwyk, Bentheim, Vries land, Overisel, Zeeland, Noor- delos, North-Holland, Borculo en New Groningen. Koningin en prins schudden hun de hand en vroegen hoe het er mee ging. Om alle misverstan den te voorkomen hadden de heer en mevrouw Van Apel doorn een groot bord meege bracht met in koeieletters: „Van Apeldoorn Family". In tussen speelde het draaiorgel: „Hand in hand, kameraden, hand in hand met Feyenoord een". Mooie herinneringen allemaal, die door het bezoek van van daag aan New Yersey niet meer overtroffen kunnen wor den. Morgen zijn koningin en prins weer terug in Den Haag. In hun koffer een fraaie man- telklok ter herinnering aan Holland. In het hoofd de uit drukkelijke wens van burge meester Richard Smith om aan het thuisfront de groeten te doen. WILLEM SCHEER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5