olitie werkt bij opsporing an illegalen met tipgevers {„Politie treedt strenger op tegen illegalen STICHTING RIJN EN LEK: Leidse Houtschool wuift „juf" Verhage uit 23TAD. LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JUNI 1982 PAG1NA3 Twee Egyptenaren eten een boter- ham op het dorpsplein van Valken- burg. Ze zitten met hun rug tegen een standbeeld. Een politiewagen rijdt langs, stopt. Het tweetal blijkt ille gaal in ons land te verblijven. Een Chinese man staat op het Leidse station op de trein te wachten. Een politieman houdt hem aan. De man blijkt al vijfjaar illegaal in ons land te verblijven. Zijn treinkaartje is goed voor een enkele reis Hong Kong. In Leiderdorp wordt bij twee bedrij ven een inval gedaan. Een satéfa- briek en een wasserij vormen het. doelwit. De buitenlandse personeels leden, die geen identiteitspapieren bij zich hebben, worden zonder par don meegenomen naar het bureau. Na enige tijd blijken alle werkne mers legaal in ons land te verblijven. Tijdens een bijeenkomst in Leider dorp, voorafgaande aan de verkiezin gen voor de gemeenteraad, windt de plaatselijke lijsttrekker van de PSP, Jan Preenen, zich op over de inval van de rijkspolitie in Leiderdorp. „Is hier geen sprake van willekeur. Zoi ets kan toch niet zo maar." In bij gaand artikel een gesprek met verte genwoordigers Mohammed Tounssi en Ton van den Bosch van de Stich ting Rijn en Lek en een commentaar van politie. Beide instanties wijzen met klem de beschuldiging af, dat de politie de laatste tijd zomaar mensen van straat plukt vanwege een afwij kende huidskleur en buitenlands ui terlijk. Volgens de woordvoerder van Rijn en Lek is alleen sprake van een „iets strengere controle". Volgens voorlichter D. Graveland van de Leidse politie is er absoluut geen sprake van een verscherpt opspo ringsbeleid. Uit de jaarverslagen van de Leidse politie blijkt dat in 1978 210 illegalen werden aangehouden. In 1979 waren er dat 138, een jaar later 125 en vorig jaar belandden 158 illegale buiten landers op het bureau. Dit jaar wer den er tot nu toe 51 illegalen opge pakt Daarvan kwamen er 21 (Egyp- tenaren) uit de Bollenstreek. Van de overige 30 buitenlanders waren 5 il legalen van de Marokkaanse en 9 van de Turkse nationaliteit. srt 1 SIDEN Mohammed Alh (unssi, groepswerker van de arn jchting Welzijn Buitenlan- proi rs Rijn en Lek, meent dat de en;ht van de Leidse politie op egalen iets scherper is ge- irden. Van een willekeurig iporingsbeleid is volgens nssi geen sprake: „De lidse politie werkt heel ge- jht. Aan de hand van tips •rden de illegalen opge- ;t." Tounssi zegt, dat de jidse politie veel tips krijgt n buitenlanders zelf. Hij mt die tipgevers een soort |H leim-agenten van de politie. Tg I pol tie controleert nooit in :és, komt ook nooit eens kij- n in trefcentra voor buiten- tders. Als ze op pad gaan, n weten ze precies wie ze eten oppakken. De politie nooit zomaar gaan zoeken ir illegalen." Volgens unssi, die zegt dat de politie jral zoekt naar jonge illega- i, is er sprake van willekeur het beleid. „Sommige illega- burii die al jaren in Leiden wo- 'os°|n, zijn al die tijd bekend bij n bil politie. Toch krijgen die flensen geen last." Tounssi ■^eent, dat de politie werkt op (sis van circulaires die wor- y tn verstrekt door de hogere erheid. Daarom is het vol- tant -ps hem zo moeilijk vat te 3en lijgen op het politiebeleid in- g-Qglte vreemdelingen, is het Lively voor advocaten moeilijk 2olth er tegen te verweren. .02 5 op ml dra illegalen worden opge- 'ep Jet dan wordt er nauwelijks .ening met ze gehouden," int Tounssi. „Mensen van bepaalde godsdienst bij- •rbeeld, wordt voedsel voor- et dat ze niet mogen eten." itacten met de politie. 2i.4unssi. „Van normale aan- ke ]4udingsgevallen horen wij •is. De politie belt ons alleen mi£der jk heb de indruk, dat het echt dringend is. Maar sommjge leden van de Leidse sco jsta toch machteloos, het eni •°2 (S wat ik kan doen, is een be- ndJekje brengen aan de man die 3,1 opgepakt." Tounssi meldt kt de man of vróuw, die D Tounssi is van mening, dat het Stichting Rijn en Lek heeft me, de litie van per. *■- sonen afhangt. Met sommige politiefunctionarissen is goed te praten, met anderen vreemdelingenpolitie dingen tegen hun zin in doen." Ton van den Bosch, voorlich ter van Rijn en Lek, bena- edairdt opgepakt vaak lang drukt dat i00raj de werkge- Mohammed Tounssi: „Jacht op illegalen is iets scherper geworden." '_g_-bet zeuren om contact met I Stichting. „De politie belt kn meestal rond vier uur vers, die illegaal in Nederland verblijvende buitenlanders in dienst nemen, veel harder jiddags. Dan kun je eigenlijk moeten worden aangepakt. „De boete, die moet worden betaald voor het in dienst ne men van een illegaal, is veel te laag. Daar zit een baas niet mee, dat geld heeft hij zo weer terugverdiend. Je moet het on aantrekkelijk maken om een illegaal in dienst te nemen. Er is voorgesteld de werkgever per geval honderduizend gul den boete te laten betalen. Met zo'n boete bereik je iets." Van de Bosch zegt dat er ook werk gevers zijn, die illegalen nor maal behandelen en voor die werknemers ook premie af dragen. „Maar al is een illegaal bij zo'n baas in dienst, dan nog heeft hij geen rechten. Hij loopt altijd het risico dat hij wordt geloosd." Het tweetal meldt dat er in Leiden en om streken nog maar weinig werk is voor illegalen. Alleen in de Bollenstreek is af en toe wat te vinden. pen. Buitenlandse jongens en meisjes tot 21 jaar, die het ou derlijk huis ontvluchten, zijn op het moment, dat ze niet meer thuis wonen illegaal. Ook zij lopen het risico te wor den opgepakt. Wanneer een huwelijk tussen buitenlanders uitloopt op een scheiding dan worden vrouw en kinderen plotseling illegaal en moeien het land verlaten. Een buiten lander, die werkloos wordt en in de bijstand terecht komt, kan een verlenging van zijn verblijfsvergunning worden geweigerd. Vindt de man niet gauw genoeg werk dan moet het gezin Nederland verlaten. Tounssi: „Je kunt de buiten landers in drie groepen verde len. De eerste groep heeft een permanente verblijfsvergun ning en loopt geen gevaar, de tweede groep heeft een tijdelij ke verblijfsvergunning en kan gevaar lopen. De derde groep is illegaal en loopt permanent risico's te worden opgepakt." Tipgevers Voorlichter Graveland zegt dat de Leidse politie absoluut niet met tipgevers werkt. „Dat bericht is uit de lucht gegre pen. Het is vaak zo, dat wan neer we een paar illegalen op pakken, we via hen op het spoor van andere illegale bui tenlanders komen. Die verblij ven bijvoorbeeld in het huis waar die eerder opgepakte buitenlanders wonen. We gaan niet op straat controleren. Als we dat doen, dan hebben we een dagtaak aan het opsporen van buitenlanders. Alleen wanneer mensen opvallen door hun gedrag, zoals in het Toch zijn niet alle illegalen op geval van die Chinees, treden Regels Wat is een illegaal? In feite is dat geen probleem. „Illegaliteit ligt in de wet vast, buitenlan ders moeten papieren hebben, moeten aan bepaalde regels voldoen. In de wet staat ook dat iedere buitenlander zijn papieren bij zich moet heb ben," vertelt Van de Bosch. slinkse wijze Nederland bin nengekomen. Tounssi noemt we op." Over de contacten met Rijn en Lek meldt de politie: een voorbeeld: „Een jongen uit „Die instantie kan in dit soort een Turks gezin wordt 21 jaar gevallen toch geen hulp verle oud. Hij kan geen werk krij gen en belandt na de RWV in de bijstand. Wanneer iemand nen. Wel bieden wij elke bui tenlander rechtskundige hulp Daar wordt erg weinig °n van den Bosch: „Werkgevers die illegalen in dienst nemen, moeten veel harder worden aangeapkt." een bijstandsuitkering krijgt, gebruik van gemaakt." Vol- hoeft zijn verblijfsvergunning gens Graveland worden bui- niet te worden verlengd en tenlanders, die op het bureau wordt hij een illegaal. Die jon- verblijven, goed behandeld, gen, die al jaren in Nederland Ook met de samenstelling van woont, moet dus het land uit. de maaltijden wordt volgens de politie rekening gehouden: Op die manier worden vaak „Het is zelfs toegestaan dat die heel hechte gezinnen uit el- mensen van buitenaf eten kaar gerukt." wordt gebracht." Daarnaast is er het probleem van de kinderen, die weglo- KEES VAN HERPEN Bescherming Bevolking (1) Het blijft ccn wat vreemde organisatie, de Bescher ming Bevolking. Een onbegrepen club, die ergens langs de zijlijn over het wel en wee van onze veilig heid waakt. Een organisatie die nergens echt bij hoort. Het is geen politie, geen GG en GD, geen brandweer: het is eigenlijk niets. Over ccn paar jaar komt er wel licht ccn einde aan het sluimerende bestaan van deze club, die zich over Nederland heeft opgedeeld in diver se kringen, in het Leidse de Kring A. Over een paar jaar gaat de Bescherming Bevolking op in de Brand- weer, de hulpverleningsorganisatie bij uitstek. Een uit stekende reorganisatie, want de Brandweer is immers een veel aansprekender organisatie dan de BB ooit zal worden. Bescherming Bevolking (2) Telkens als er berichten binnendwarrelen over de Be scherming Bevolking, ontstaat er een wat lacherige sfeer. Het feit, dat deze groep over ons welzijn in rampsituaties waakt, wordt als een fabel afgedaan. De sirenes, die elke eerste maandag op volle kracht gedurende een vijftal mi nuten elke communicatie onmogelijk maken, hebben voor de meesten in ons land elke realiteit verloren. Het is een vorm van folklore geworden. Die telkens weer beelden op roept van jongens, die aan de dienstplicht zijn ontkomen om vervolgens gedurende vele jaren wekelijks een avondje verplicht bijeen te komen om knopen te leren leggen. Tel kens wordt dan ook weer herinnerd aan het meest absurde boekje, ooit door een overheidsinstantie uitgebracht. Het boekje uit de jaren zestig waarin werd gemeld, dat de bur ger bij een atoomaanval het veiligst was als hij thuis onder de trap ging zitten. Natuurlijk stonden er destijds best wel verstandige zaken in die huis aan huis verspreide brochu re, maar die zijn inmiddels vergeten. Net als het boekje, dat door eenieder op een veilige plaats bewaard moest blij ven voor het moment dat de Russen kwamen. Bescherming Bevolking (3) Van de Kring A van Bescherming Bevolking kwam dezer dagen het jaarverslag over 1981 op de L.C.-redac tie binnen. Een overzicht van de activiteiten van de BB, samengevat in zeventien bladzijden en acht bijla gen. Vol lezenswaardige zaken, zoals het aantal van 463.461 inwoners over wier veiligheid werd gewaakt en het bedrag van 1.426.000 gulden dat als rijksbijdrage voor de activiteiten werd ontvangen. In het jaarver slag valt te lezen, dat de BB over drie permanente pos ten beschikt: het BB-ccntrum in Leiderdorp en com mandoposten in Zoeterwoude en Alphen aan den Rijn. Dat centrum in Leiderdorp werd blijkens het jaarver slag in '81 grondig opgeknapt. Er kwam ccn nieuwe verwarmingsketel en er werden voorzieningen getrof fen voor de opslag van bepaald materiaal (wat met dat „bepaald" wordt bedoeld, blijft in geheimzinnige nevelen verscholen). De commandopost in Zoeterwou de werd door vandalen bezocht, waardoor schade ont stond aan het hek, de buitenverlichting, bel en bestra ting. Ter verbetering van de nooddrinkwatervoorzie ningen werd ccn binnenvoering voor de drinkwa tertank geleverd, enz. De commandopost in Alphen aan den Rijn, gelegen onder het gebouw van de Chris telijke scholengemeenschap Oude Rijn, werd in perma nente bruikleen aan de school gegeven, met dien ver stande dat het op eerste vordering van de Kring in de oorspronkelijke staat wordt opgeleverd. Bescherming Bevolking (4) Onder het kopje „Materieel" meldt het jaarverslag onder meer, dat de voorraad noodvoedsel werd vervangen door een kleinere nieuwe voorraad en dat een aantal nieuwe helmen van rijkswege werden beproefd. Een pikant hoofd-, stukje is „Tuchthandhaving". Daarbij denkt eenieder dan weer aan die jongens, die opgelucht de dienstplicht zijn ontlopen om vervolgens periodiek knopen te leren leggen. Dat idee klopt wel een beetje, dat blijkt althans uit het jaarverslag. Daarin wordt gemeld, dat aan zeven plicht-* nood wachters tuchtstraffen werden opgelegd wegens on-, wettig verzuim tot opkomst. De straffen varieerden van een mondelinge berisping tot een geldboete van vijftig gul den. Aan acht plichtnoodwachters, die voor eenzelfde ver zuim werden opgeroepen, werd geen straf opgelegd. Van 20 gevallen van overtreding van artikel 8 van de Wet op de Nood wachten werd aangifte gedaan bij de politionele autoriteiten. De Kring ontving bericht van negen vonnis- sen. Van de overige strafzaken werd geen bericht van af doening ontvangen, een zaak waarover de Kring zich be klaagt. Bescherming Bevolking (5) Tot slot van dit beschouwinkje over het jaarverslag een citaat uit het Voorwoord van het BB-hoofd Th. E. van Leur. Daarbij gaat de heer Van Leur in op de op handen zijnde reorganisatie. Hij zegt „De toekomst perspectieven voor een deel van de noodwachtambte- naren zijn onzeker geworden en aan die onzekerheid is gedurende het jaar 1981 geen einde gekomen. Ondanks dit betrekkelijk ongunstige werkklimaat, werd in de A Kring Zuid-Holland onverminderd en met toewij ding aan de instandhouding van de noodwacht ge werkt. Dit moet vooral verklaard worden uit de loyali teit van de noodwachtambtenaren tegenover de over heid ook nu beleidsbeslissingen allerminst hun per soonlijke belangen dienen - en voorts uit de overtui ging, die zij terecht hebben, dat hun werk in het belang is van de bevolking". LEIDEN Leerlingen en onderwijzers van de Leid se Houtschool hebben het afgelopen weekeinde uit voerig afscheid genomen van juffrouw Verhage, die met de VUT gaat. Zij heeft maar liefst 44 jaar voor de klas gestaan, waarvan zo'n 14 jaar bij de Leidse Houtschool. Door de schooljeugd werd .juf", Verhage in de bloemen gezet. Van iedere leerling ont ving zij één bloem en daaruit ontstond een grandioos boeket. Tilly en John van Brussel tra den op als muzikale clowns en maakten er echt feest van. Na mens de leerlingen en het per soneel ontving de scheidende lerares een projektiescherm en een tweetal boeken. De bij het scherm behorende projektor werd tijdens de re ceptie door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Radder aangeboden. Daar werd verder het woord ge voerd door twee collega's van mejuffrouw Verhage, namelijk juffrouw Van Veelen en de heer Broek. De heer Van Driel, zich herinnerende dat mejuffrouw Verhage uitste kend kan koken, bood namens de leerkrachten een zilveren soeplepel aan. „Gaat u maar eens bij haar eten..." voegde hij er aan toe. En wellicht zul len nog velen zich dit voorne men, getuige de bijzonder har telijke sfeer tijdens het af scheid. Geaccentueerd door een grote stroom van bloemen en geschenken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3