Verkeerde" kassa's rinkelen Tegenslagen voor België ORGANISATIE WK MILJOENEN RRASSINGEN EERSTE RONDE KOSTEN WK VOETBAL OP TV Italië-Argentlnië (r) West-Duitsland-Engeland(r) Italié-Argentine (r) West-Duitsland-Engeland(r) Studioprogramma Italië-Argentinë (r) Studioprogramma West-Duitsland-Engeland(r) Studioprogramma LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JUNI 1982 PAGINA 13 „Oplichting en diefstal" E! Commercio, een krant die in Asturie verschijnt, heeft on der de rubriek oplichtingen en diefstallen, die normaal een hete pagina beslaat, het verslag van West-Duitsland-Oosten- rijk afgedrukt. Op deze wijze getuigde deze krant van zijn verontwaardiging over het spel van beide ploegen, waarmee miljoenen mensen zijn bedrogen en teleuraesteld. Weigering Karl-Heinz Rummenigge heeft zaterdag een trofee, die door het stadsbestuur van Gijon beschikbaar ge steld voor de voetballer, die in groep II de meeste treffers in de eerste ronde had ge scoord (en dat is Rummenig ge met vier treffers) gewei gerd in ontvangst te nemen. Toen de burgemeester en zijn raadsleden in het hotel kwamen, waar West-Duits- land logeerde, zat Rumme nigge in het nabijgelegen restaurant aan het eten. Hij werd gewaarschuwd, maar hij weigerde van tafel te ko men. Dit gedrag heeft de se lectie van West-Duitsland nog meer kritiek bezorgd. Misschien Keegan Er is een kans, dat Kevin Keegan tijdens het WK toch nog in actie komt. De rugblessure, die hem tot dusver aan de kant hield en hem zelfs noopte tot een bezoek aan een arts in Hamburg, schijnt plotseling te genezen. Keegan trainde gis teren apart met ploeggenoot Brian Robson, die ook gebles seerd is, onder leiding van fysiotherapeut Fred Street. Tij dens een adempauze informeerde bondscoach Ron Green wood naar de bevindingen tijdens de training. Keegan kon hem betrekkelijk postief antwoorden. Bommelding In het hotel van de West duit- se ploeg werd zaterdag een bommelding ontvangen. Om vijf uur 's middags zou in het hotel een bom ontploffen. De Westduitsers namen het zke- re voor het onzekere en gin gen om vier uur In Gijon stappen. Drie uur later keer den zij terug. Alles bleek nog bij het oude te zijn gebleven. De bommelding was waar schijnlijk geplaatst uit onvre de over het verloop van de wedstrijd tegen de Oostenrij kers. Regeringsonderzoek In Lima hebben parlementariërs de regering verzocht een of ficieel onderzoek in te stellen naar de reden van de slechte verrichtingen van Peru in Spanje. Pedro Bardi Zenar, lid van de regeringspartij, meent dat alle verantwoordelijken voor de wanprestatie dienen te worden gehoord en rekenschap die nen af te leggen voor het verkwisten van overheidsgelden tij dens de voorbereiding op het WK. Honderd (Ij De treffer van Gary Arm strong voor Noord-lerland tegen Spanje betekende het honderdste van het WK in Spanje. De schutter toonde zich verheugd over dit feit. maar was meer voldaan dat Noord-lerland dankzij die treffer de tweede finaleronde bereikt. Honderd lllf Grzegorz Lato wordt de tweede speler, die tijdens het WK zijn honderdste interlandwedstrijd speelt. De rechterspits van Polen, die voor Lokeren speelt, maakt vandaag tegen België de honderd interlands vol. Eerder overschreed de Ita liaanse doelman Dino Zoff dat magische aantal in de wed strijd tegen Kameroen. Gewoon bier ,,De Spanjaarden zouden, net als wij, gewoon bier moeten drinken tijdens het WK". Die suggestie aan de Spaanse begeleiding werd vrijdagavond gedaan door Billy Bingham, de coach van Noord-lerland. dat net met 1-0 had bedwongen. „Mijn spelersgroep bestaat uit goed voorbereide spelers, die zich zo goed mogelijk ontspannen in Spanje. Daar bij drinken ze bier. Door op die manier te relaxen komen zij op en top geïnspireerd in het veld". Aldus Bingham, die met een flesje bier in de hand dit betoog hield op do persconferentie na de wed strijd. De Spaanse spelers, die al vijftig dagen voor het WK in afzondering zijn ge gaan, mochten zich gisteren voor het eerst op normale wijze ontspannen in gezel schap van hun familie. Zelfmoord Volgens de politie in Tegucicalpa, de hoofdstad van Hondu ras, heeft een 26-jarige man zelfmoord gepleegd naar aanlei ding van het verlies van Honduras in de laatste groepswed strijd van de eerste finaleronde tegen Joegoslavië. Enkele uren na het duel schoot hij zich voor een tempel door het hoofd. Vlak daarvoor riep hij uit zo'n grote onrechtvaardig heid niet aan te kunnen. Kannibalisme Tijdens een heftige discussie over de nederlaag van Peru tegen Polen heeft een man in Peru zijn beste vriend een oor afgebten. In zijn woede gooide hij ook nog eens pe per op het oor. De politie in Lima pakte de man, die be hoorlijk onder invloed van al cohol was, op wegens kanni balisme. Miljoen gepasseerd De grens van een miljoen toeschouwers is op de laatste dag van de strijd in de eerste ronde toch nog net gehaald. In to taal passeerden 1.027.027 betalende kijkers de hekken van de stadions, waar werd gespeeld. Gemiddeld betekent dit 28.530 toeschouwers per wedstrijd. Slechts vier duels wer den gespeeld in een uitverkocht stadion. Dat waren de drie wedstrijden van Spanje in Valencia en Brazilië-Schotland in Sevilla. Geschorst Zowel de Noórdier Martin Donaghy rood tegen Spanje) als de Fransman Manuel Amoros (tweemaal geel, te gen Tsjechoslowakije erfi Koeweit) zal de eerste wed strijd van zijn land in de tweede finaleronde moeten missen. De FIFA schorste hen voor een duel. Gilberto Yearwood, de verdediger van Honduras, mag in de twee eerstvolgende inter lands van zijn land in de voorronden van het WK in Columbia In 1986 niet mee doen. Dit vanwege de rode kaart tegen Joegoslavië. De Tsjechoslowaak Vizek mag in de eerstvolgende ontmoeting van zijn land in het kader van de voorronden voor het WK 1986 niet meedoen, om dat hij tegen Frankrijk op rood werd getrakteerd. Werksters aan het werk in het Bernabeu- stadion van Real Madrid. En dat zullen zij ook blijven doen tot en met het einde van WK. De sta kingsdreiging van het perso neel van diverse WK-stadions is afgewend. De eis voor meer loon, ruim tach tig gulden, is in gewilligd. ELONA Een WK geld opleveren. Veel zelfs. De cijfers, d'E1nee in Spanje ge- helll|ield wordt, zijn be- Zoals altijd kunnen ootste bedragen ge- 5ld worden aan de nercle. Nou is dat niet ^^ven goed uitgepakt. Hlmaar aan Mundies- I de reisorganisatie 1 kosten voor een trip het Iberisch schierei- todanig opschroefde, zelfs de steenrijke eiti een deel van de ïtten (reis, verblijf- en hgskaarten) retour- i) Indjen. Mundiespana een flop. Ontlokte iritiek. Vooral van de iuitser Herman Neu- r, de vice-president te FIFA. In tegenstel- ft de allerhoogste Fl- las, de Braziliaan Havelange, heeft ,loeg#rger trouwens wel neer aan te merken it vierjaarlijkse voet- itje. Innering aan de loting in jaagt Neuberger bij- leid nog altijd de stuipen lijf. Al moet er meteen egevoegd worden, dat Westduitser, bekend en door de voortreffelij- I-organisatie in 1974, heeft meegewerkt aan hijnloting. De manier de loting aan een mil- lubliek gepresenteerd art elke beschrijving. De ard noemt die loting de i|n de koude en warme De koude bollen voor htjes, de warme (uitge- lollen) voor de erkende ■it 335den De iuis,e toe_ zal waarschijnlijk nooit e 25I openbaarheid prijsge- borden. Maar de stunte- z ^2#n'er. waarmee de lan- i de groepen gestopt iaz was bedroevend. Her- euberger kreeg destijds 1 ken beroerte, België re- B furieus. Er moest heel Dver J100*®10 worden om de glad te strijken. De rij- 36 kftvan wedstrijden, 52 in Snoest zolang mogelijk bevatten, terwijl I Spanje zonder al te joelijkheden naar mini- halve finale geloodst iyorden. fining zat er tijdens de Hermann Neuberger (rechts): kritiek op Spaanse organisatie van het WK, maar zelf ook niet onschuldig. Links van hem voorzitter Havelange van de FIFA, die alles nog wel „leuk" vindt gaan. opwarmronde inderdaad in. Maar niet zoals het organisa tiecomité het gepland had. Als groepswinnaars had Raimundo Saporta, de voorzitter van het organisatiecomité en toen nog machtig, met zijn maats het volgende schema bedacht: uit de zes groepen moesten vier aantrekkelijke kwartfinalepou les tevoorschijn komen. Groep A met Italië, eerste in groep 1, Argentinië eerste in groep 3 en Rusland tweede in groep 6. Groep C met Brazilië, eerste in groep 6, België, tweede in groep 3, en Polen, tweede in groep 1. Voor beide groepen zijn de stadions in Barcelona gereserveerd. In Madrid werd gerekend op groep B met West-Duitsland, eerste in groep 2, Engeland, eerste in groep 4 en Joegoslavië, twee de in groep 5. En groep D met Spanje, eerste in groep 5, Oos tenrijk, tweede in groep 2 en Frankrijk, tweede in groep 4. Een geplaveide weg voor Spanje derhalve. Het pakte echter anders uit. Door het verrassend optreden van voor al de dreumessen werd het hele schema danig in de war geschopt. En dat gaat de orga nisatie heel wat geld kosten. Immers, in de tweede ronde was bepaalde geen rekening gehouden met de confrontatie Argentinië-Brazilië. Die7 ont moeting was namelijk gepland voor de halve finale. Met als tegenhanger West-Duitsland- -Spanje. De botsing tussen de twee Zuidamerikaanse groot machten (halve finale dus) was reeds opgenomen in het pro gramma voor het fraaie 'Nou Camp'-complex. Uiteraard re kenend op een volle bak, 102.000 plaatsen. Dat zal nu ook het geval zijn. Alleen tot' treurnis van de organisatie be treft dat dan het Sarria- sta dion van Espagnol, plaats bie dend aan 45.000 mensen. Een verschil van 57.000. In geld uit gedrukt een verlies van onge veer anderhalf miljoen gulden. Dat mag rustig met 2 verme nigvuldigd worden, omdat Ar gentinië voorbestemd was om zijn wedstrijden in het Nou Camp-stadion af te werken. Begrijpelijk, omdat de bewoner van het Nou Camp, FC Barce lona, al ver voor de aanvang van het WK had aangekondigd vedette Maradona in te lijven. Die kon in de planning dus meegenomen worden en twee maal gepresenteerd worden aan het chauvinistische Cata laanse publiek. Kassa dus. Echter, vanaf vandaag rinkelt de verkeerde kassa. Want Ar gentinië speelt tweemaal in het veel kleinere Sarria-stadion. Ondanks de pogingen om de groepen te wisselen. Maar dat stuitte op een fel protest van de Belgen, die als groepswin naar zelfs dreigden het toer nooi voor gezien te houden, als er nog verder gesjoemeld zou worden. Evenals in Barcelona dreigt Madrid de komende week de 'verkeerde wedstrijden' te zien. En ook daar dreigt een finan cieel debècle. Immers, Spanje in de eerste ronde gedood verfd als favoriet, had zijn duels uit de tweede ronde in het „Vicente Calderon"-sta- dion van Atletico Madrid ge pland. Met aan zijn zijde Oos tenrijk en Frankrijk. Een groep met Spaanse perspectieven, driemaal 70.000 zitplaatsen. Nu vertoeven Noord-lerland en inderdaad Oostenrijk en Frankrijk in Vicente-Calderon. Voor de Spanjaard weinig im ponerende namen. Derhalve zal het stadion van Atletico Madrid geen enkele keer vollo pen. Wel, en dat is weer een meevaller, het schitterende Bernabeu-stadion van groot macht Real Madrid, plaatsbie dend aan 95.000 toeschou wers. Want daar speelt het gastland Spanje. Maar wel met de verkeerde tegenstanders, favoriet West-Duitsland en de gevaarlijke outsider Engeland. Zo op het eerste oog weinig overlevingskansen biedend aan Spanje, dat met hangen en wurgen de eerste ronde overleefde. Met behulp van de arbitrage, die deze week wel erg hulpvaardig zal moeten zijn om het werkelijk ontstellend slecht spelende Spanje alsnog in de halve finales te brengen. Herman Neuberger Is dan ook al meer dan eens badend in het zweet achter zijn rekenma chientje gekropen. Terwijl Joao Havelange alles nog schitte rend vindt, van het ene naar het andere banket snelt, heeft de Westduitser al te veel pese ta's door de vingers zien glij den. Al de mooie Spaanse be loftes waren in de meeste ge vallen iets te voorbarig. De toeschouwersaantallen, vooral in groep 3 en groep 1, bleven onder de verwachtingen. De aangekondigde toeristen- stroom is lang niet zo massaal als Spanje deed geloven. Bo vendien blijft de organisatie wankel. Herman Neuberger blijft inmiddels proberen links en rechts de schade te beper ken. Maar ook de punktliche Westduitser heeft inmiddels ervaren, dat het moeilijk op boksen is tegen de Spaanse nonchalance, die zich reeds bij de loting openbaarde en sinds dien niet meer weg te denken is uit het overigens best amu sante WK-toernooi. Alleen Spanje zelf had het zich nog wat amusanter voorgesteld. ROMAIN VAN DAMME ILONA De Rode 1: t spelen vanavond in Dna tegen Polen, jel dat wordt geleld ■ircuitlde 4 Harige Siles jon uit Costa Rica, let eerst in de ge- inis in de tweede fi- ide van het WK. De mpioen van Europa jaar moeten wach- rdat het zich kwali voor het eindtoer- de strijd om de we er. In Mexico kwam 970 niet verder dan 'ste ronde. Daarna de intocht van voor- brlanders in het Bel- I voetbalgebeuren. jk is dat de Belgen e laatste vier jaar illeen opgetrokken 1 aan de inbreng 0a'°||anders'De be- chter#nheid heeft Plaats DalM voor een zelfver- ignuniieid, die hen tijdens den ièidial '82 goed van int, g^nt. bdo Coeck. Jaren was naam^ert had wejnjg te ver_ eer zijn vak en liet, bij een sPreken. ov®r zich lo- «ck is inmiddels zoda- hderd, dat hij voor ve- nP°n een ander mens is r- I"") heeft zijn haren perd en gepermanent, i h SJLmet een nonchalance, I de vt onderstrepen, dat hij baal wel gezien heeft in ^ermcjkl en heeft lak aan al- *7» Eric Gerets. Hij ont- 3 zich in de loop der ja- n dieren spectaculaire ver- I die door zijn snelheid btenheid ontzag inboe- GUY THYS MOET VERDEDIGING INGRIJPEND WIJZIGEN Walter Meeuws (rechts): „We krijgen het zwaar, toch ben ik optimistisch". zemt. Ook hij was bezig aan een goed toernooi en in Span je had men voor hem al een plaats gereserveerd in het WK-sterrenelttal. Deze kan hij na de ongelukkige botsing met doelman Jean-Marie Pfaff tij dens het duel met de Honga ren wellicht vergeten. Hij is gis teren vanuit Elche naar huis gegaan, naar Rekem, waar hij tien degen volledige rust moet houden. Gerets' voortijdige vertrek is niet alleen een tegenslag voor coach Guy Thijs maar ook voor de spelers. Gerets bleek door zijn inbreng, ook buiten het veld, van onschatbare waarde voor de ploeg. Dit in tegenstel ling tot de als maar over alles en vooral zijn schouderblessu re klagende Jean-Marie Pfaff. Frustaties Ze hebben in de ploeg geleid tot een aantal frustaties, dat zijn uitwerking niet zal missen. En juist vanaf vandaag zou de Belgische ploeg op zijn sterkst' moeten zijn want de komende twee tegenstanders. Polen en de Sovjet-Unie, hebben in de eerste ronde laten zien, dat ze moeilijk bespeelbaar zijn. Toch blijft een aantal spelers de komende week optimistisch tegemoet zien. Omdat België de eerste ronde, met veel pijn en moeite overigens, heeft overleefd, is een grote mentale druk van het team afgevallen. Walter Meeuws: „Ik geef ons nu zelfs een reële kans de hal ve finale te bereiken. Het voet bal van de Russen ligt ons wel. Per slot van rekening hebben we met Standard Luik Dlnamo Tbilisi in de halve finale van het EC-ll-toernooi weerstaan. Ook de Polen moeten we aankun nen. Onze groep is niet de sterksté van de vier". De libero van België fronst zijn wenkbrauwen als hij wordt ge confronteerd met de wijziging die de verdediging, het sterk ste deel van de ploeg in de eerste ronde, ondergaat door het vertrek van Gerets, de ver moeidheid van Baecke en de 'blessure' van Pfaff. „Renquin en Plessers zijn toch ook goe de voetballers. Ook op de doelman, Theo Ousters, ver trouw ik. Vooral, omdat hij bij Espanol speelt en bekend is met de omstandigheden in Barcelona. We zullen nu aan elkaar moeten wennen, al heb ben we daar eigenlijk geen tijd voor. We zullen de Polen des ondanks proberen te controle ren vanuit een gesloten verde diging". Pols gebroken Polen kan niet beschikken over Roman Wojcicki. De mid denvelder is zaterdag van een trap gevallen en brak daarbij zijn pols. Zbigniew Boniek, die een aantal dagen grieperig is geweest, is wel van de partij tegen België. Frankrijk moet vandaag tegen Oostenrijk zonder Michel Plati- ni aantreden. De aanvoerder heeft een dijblessure. Verder is Amoros geschorst. Hun ver vangers zijn Battiston en Tiga- na. Oostenrijk komt met het zelfde team in het veld als vrij dag tegen West-Duitsland. THEO VAESSEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13