Peter Post zet niet alles op één kaart Geldzorgen krijgen Tourbaas Lévitan niet klein EB33 Kampioen Van der Velde „troefje" in Tour de France Etappe-schema TOUR DE FRANCE LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JUNI 1982 PAC PARIJS Wij vervol gen vandaag de serie verhalen over de Tour de France, die aan staande vrijdag in Ba zel van start gaat. Onze speciale ver slaggever Peter van Putten licht het werk GEULLE Peter Post oogt ontspannen. De Am- stelveense ploegleider, die vorig jaar tijdens de aan loop naar de Tour de Fran ce door tal van tegensla gen is achtervolgd, heeft het ditmaal wat gemakke lijker gehad. Zijn formatie heeft dit seizoen de nodige successen geboekt, waar door de door de sponsor nagestreefde publiciteit weer in ruime mate is ver gaard. Gisteren werd bo vendien Raleigh-topman Johan van der Velde Ne derlands kampioen en ein digden Jan Raas en Henk Lubberding als derde en vierde. Maar het feit, dat Post dit jaar opnieuw geen aspirant Tourwinnaar in zijn equipe heeft, doet hem ogenschijnlijk niet veel pijn. „Er wordt door de buitenstaanders natuur lijk wel veel verwacht van Johan van der Velde, maar dat is nu eenmaal geen Hi- nault. Daar moet iedereen zich gewoon bij neerleg gen. Ik teken er voor als ik in Parijs een renner bij de eerste vijf heb. Zelfs met één bij de eerste tien ben ik al tevreden". Zijn toch wel wat opmerkelijke mening lijkt een motie van wantrouwen aan het adres van zijn na het vertrek van Joop Zoetemelk enig overgebleven ..klimgeit". Niets is echter min der waar. Post rekent nog al tijd op Johan van der Velde, maar diep in zijn hart is hij tot de overtuiging gekomen dat de klasserijke Brabander toch te kortschiet. Dat is niet het enige probleem van Post. Voor de strijd in het hooggebergte be schikt hij evenmin over de juis te renners. Daarom ook heeft hij in het diepste geheim ge probeerd de voor een Italiaan se stal rijdende Lucien van Impe in te huren voor de Fran se ronde. ,,lk vind het eigenlijk jammer dat het is uitgelekt, maar het is wel waar. Net zoals ik vorig jaar Urs Freuler heb aangetrokken, zo wilde ik nu Van Impe meenemen. Ik heb Felix Lévitan voorgesteld Van Impe in een trui zonder recla me te laten rijden. Er is even wel geen toestemming ver leend. Geen enkele renner van mijn ploeg is hiervan overigens op de hoogte geweest". Andere opdracht Het mislukken van deze poging betekent wel dat Johan van der Velde - als hij al in de eers te groep mee kan - in het hooggebergte waarschijnlijk constant alleen zal zitten. Het een en ander heeft tot gevolg dat Post niet meer van plan is Johan van der Velde als een absolute kopman te laten ver trekken. Natuurlijk kan de man die jarenlang als het grootste nationale talent is beschouwd, wel rekenen op de nodige be scherming. „Het is duidelijk dat Johan van der Velde met een andere opdracht van start gaat dan bijvoorbeeld Leo van Vliet. Ik zet echter niet alles op één kaart. Het selecteert zich in de Tour allemaal vanzelf". Post is door ervaring wijs ge worden. Wellicht heeft hij nog eens teruggedacht aan het jaar waarin hij Henk Lubberding In de grote favorietenrol drukte, wat faliekant mislukte. Van der Velde ging vorig jaar het schip in. Dat laatste zou mede zijn Jonge renners ADVERTENTIE U j op het gebied WO» I van wielersport 3TT»T^ xü i van de keiharde Tour baas Felix Lévitan door en voert u alvast langs de zware fiets route. Bovendien sprak hij met de suc cesvolle ploegleider Peter Post, die na het vertrek van kopman Joop Zoetemelk zijn Raleigh-ploeg duide lijk met bescheidener bedoelingen zal moe ten laten vertrekken, hoewel hij in de kers- 2JULI 25 JULI 1982. 21 etappes. Totale lengte van deTour is ca.3500 km, dat is ongeveer gelijk aan de af stand Nederland -Egypte. Het prijzengeld bed raagt ca. 1 miljoen gulden. veroorzaakt door een verkeer de manier van voorbereiden en een voor een profwielrenner ietwat losse levenswandel. Post neemt het zijn van talent „barstende" pupil niet kwalijk, „ledereen heeft zijn eigen le vensstijl. Daarin zit ook een stukje privacy. Ik kan mijn ren ners alleen maar een goed voorbeeld geven. Bij negen van de tien werkt het. Ik laat Johan helemaal vrij. Toch is Johan een geweldige kerel. Een prima vent die altijd klaar staat en nooit klaagt". Welbewust heeft Post Van der Velde zes weken lang met zich „meegesleept" door Europa. „Hij rijdt eigenlijk te veel", ver zucht Post, „maar ik heb hem toch steeds bij me gehouden. Van thuis zitten wordt elke ren ner onzeker. Hij mag uiteraard niet afgeragd aan de Tour be ginnen. Maar of het wat wordt met hem in de Tour? Dat weet ik niet". Johan van der Velde is dus duidelijk in de rol van de un derdog gemanoeuvreerd. Wel licht een verstandige maatre gel want al zou hij onverwacht nog eens in het hooggebergte excelleren, dan nog lijkt hij te gen Hinault kansloos. Als tij- drijder blijft de Nederlander nu eenmaal onder de maat. Meer dan eens betreurt Post het overigens dat hij Peter Winnen niet in zijn formatie heeft. De omstandigheden hebben even wel tegengezeten. „Op het mo ment dat Winnen in de Vredes- koers tot die fraaie prestaties kwam, had ik net Adje Wij- nands binnengehaald. Er was op dat moment geen geld meer dus hield alles op". Post is op jacht naar jonge renners. Om verschillende re denen. „Eind volgend jaar loopt het contract met Tl-Ra- leigh af. Als die overeenkomst niet wordt verlengd, ga ik ver moedelijk op zoek naar een andere firma. Maar dan wil ik zekerheid hebben voor vier jaar. Tegen die achtergrond is het noodzakelijk de ploeg te verjongen. Verschillende van mijn renners hebben duidelijk minder ambitie. In het voorjaar kunnen ze alle ontberingen nog wel opbrengen, maar naarmate de maanden verstrij ken wordt het minder. De jon geren staan te trappelen om mee te mogen. De ouderen hebben dat niet meer". Deson danks - en dat kan moeilijk an ders - vormen de door de ja ren heen gelouterde coureurs de kern van de Tourploeg. Al lang van tevoren zijn Raas, Knetemann, Peeters, Van der Velde, Lubberding, Wijnands, Van Vliet en De Keulenaar ze ker van hun uitvierkiezing ge weest. Veldschoten toonde gisteren - na een ziekteperiode - zijn herstel aan en mag ook mee. En natuurlijk Frank Hos te, die gisteren kampioen van België is geworden. Frits Pi- rard is de grote verliezer. Met Jan Raas hoopt Peter Post ook weer een stevig ijzer in het „publiciteitsvuur" te hebben. De Zeeuw lijkt er op gebrand mee te dingen naar de groene trui. „Maar", zo zegt Post, „we moeten natuur lijk niet blind zijn. In Kelly krijgt Raas een geweldige concur rent. Ook al omdat hij in het hooggebergte beter is". Van de weer gezonde Lubber ding wordt in de ronde van Frankrijk weer iets verwacht. Een Tour die overigens ver schrikkelijk veel geld kost. Vol gens Post is er in totaal wel twee ton mee gemoeid. „De in schrijving kost al een ton. Voorts moet je extra personeel meenemen, zijn er supplemen ten in de hotels, en wordt er ontzettend veel materieel ge bruikt. Aan de aërodynamische snufjes heb ik geen stuiver uit gegeven. Daar geloof ik niet in". PETER VAN PUTTEN PARIJS Vier Individuele tijdritten, één ploegentijd rit, vier aankomsten bo venop een berg, inclusiel de proloog in totaal 22 etappes met een geza menlijke lengte van ruim 3.500 kilometer en nog eens tweeduizend kilome ter reizen om de afstanden tussen de verschillende vertrekpunten af te leggen. Dat wacht de deelnemers en volgers in de Tour de France, die vrijdag 2 juli in Bazel met een proloog tus sen Binningen en Oberwill van start gaat. Een evene ment waarvan Hedwige Avice, de vrouwelijke Franse minister van sport vorig jaar schande heeft gesproken. „Ik heb de in druk", zo heeft zij gezegd, „dat ik twee publiciteitska- ravanen voorbij zie rijden. Eerst een karavaan die die bedoeling heeft en dan een sliert renners. Nee, dat is geen sport meer....". Felix Lévitan mag dan knarse tandend van die uitspraak heb ben kennis genomen, het heeft de Tourbaas verder weinig ge daan. Eigenzinnig als hij is en in de wetenschap van zijn enorme macht, gaat hij onver vaard door met het hanteren van de oude formule. Hoe lang Lévitan dit nog kan volhouden moet echter worden afge wacht. Hij heeft namelijk grote zorgen. Na de Tour var. 1981 heeft hij een tekort van ruim zes ton geconstateerd en dit jaar zijn de perspectieven be paald niet beter, omdat het ge melde tekort op de huidige be groting is geplaatst. Hoe het toekomstige financiële plaatje er gaat uitzien, hangt mede af van de contracten die kunnen worden afgesloten met de televisiebazen. En daar zit hem nu net de kneep. Onder het socialistische bewind van Mitterand is er bij de televisie leiding steeds meer oppositie om de reclame van renners en volgerskaravaan op het beeld scherm te brengen. De organisator, die Frankrijk desondanks in de maand juli in een onverbiddelijke greep heeft, geeft zich echter niet ge wonnen en heeft voor de Tour van 1982 - kosten ongever tien miljoen gulden: inkomsten on bekend - alles weer voor el kaar gekregen. Soms overi gens met moeite. Zo is de aan vankelijk op de Col de Portet geplande aankomst in de der tiende rit vervangen door een finish in Pla d'Adet. Voor de niet-klimmers scheelt dat een aardig zweetdruppeltje, want de eindstreep lag aanvankelijk aan het slot van een acht kilo meter lange klim met een stij gingspercentage van negen procent. Pla d'Adet is ook geen kinderachtige aankomst, maar die is voor de meeste deelnemers toch beter te ver teren. Dat heeft het verleden wel geleerd. Ook Aix en Pro vence is uit de in eerste instan tie vrijgegeven route verdwe nen, maar dat zal door de ren ners evenmin worden be treurd. Er blijft nu na de rijdrit in Martigues wat meer tijd over om te herstellen. Zwitserland De ronde start dus in Zwitser land en dat is een primeur. Volgens geruchten heeft Bazel daarvoor een miljoen gulden betaald. Voor dat bedrag blijft het hele circus echter wel een paar dagen in de buurt eh dat schijnt veel waard te zijn. Een ander feit is, dat de start niet kinderachtig belooft te worden. Het parcours waarop de eerste rit wordt verreden schijnt zo zwaar te zijn dat de organisa toren van de wereldkampioen schappen 1983 het niet heb ben willen gebruiken uit angst, dat er te snel een grote af scheiding in het peloton zou ontstaan. Dat zegt dus wat. Ook al omdat Lévitan heeft aangekondigd, in de eerste week geen pardon te hebben met achterblijvers. Door de tijdslimiet extra scherp te stel len hoopt hij snel van een aan tal renners verlost te zijn, het geen hem een financieel voor deeltje kan opleveren. De Tour '82 kan eigenlijk weer in drie stukken worden „ge hakt". In het eerste gedeelte zit ook een zogenaamde Belgi sche rit van Beauraing naar Moeskroen. Later wordt België trouwens ook nog even aange daan tijdens de tocht rond Rijssel. Dat gebeurt op 8 juli, op een dag die herinneringen zal oproepen aan de klassieker Parijs-Roubaix. De profs krij gen dan namelijk twintig kilo meter kasseien te verwerken over een afstand van zestig ki lometer. Ten slotte zitten in die aanloop ook nog enige ploe gentijdritten, die vermoedelijk wel door de mannen van Post zullen worden gewonnen. Na de rustdag (met een vlieg reis voor de renners) duikt het peloton diep Bretagne in. Een soort tegemoetkoming aan de supporters van Hinault, die de wonderman nu eens in eigen omgeving kunnen bewonde ren. Na een nieuwe verplaat sing gaat het dan naar het zui den, waar in Valence d'Agen de individuele tijdrit over 53 ki lometer wacht. Valence d'A gen, dat veel bekendheid heeft gekregen door de beroétnde Prijzengeld verse nationale kam pioen Johan van der Velde toch wel een troefje in handen lijkt te hebben. Felix Lévitan heeft het prijzen- bedrag, verbonden aan de Tour de France, opgetrokken met ongeveer tien procent. De renners zouden onderling 825.000 gulden mogen verde len, maar door de recente de valuatie van de Franse franc is het totaalbedrag al weer flink geslonken. Bonificaties Ook dit jaar zal het bonificatiesysteem in grote lijnen beh blijven. Dat betekent, dat de eerste drie in de vlakke ritten winnaars van de tussensprints op tijdwinst kunnen rekene in de ploegentijdrit worden bonificaties toegekend. De w< gemaakte tijd wordt echter niet doorberekend in de indii rangschikking, noch in het ploegenklassement. De bonlfici de ploegentijdrit zijn 3.45 min. voor de eerste ploeg, 3 mli de tweede formatie, 2.30 voor de derde, enz. Beklimmingen De Tour telt dit keer meer dan twintig zware beklimmingen. Eerste rit - de helling van Schupfart tweede rit - Ballon d'Alsace derde rit - aankomst op Long- wy-Haut vierde rit - de Muur van Ge- raardsbergen en de Kluisberg achtste rit - de helling van Stan ar Garon twaalfde rit - de Col du Soulor en de Col d'Aubisque dertiende rit - de Col en Pla d'Adet (aankomsL vijftiende rit - Col d'Esi Col de Festre, Col du Ni Orcieres-Merlette (aanki zestiende rit - Col d'On Alpe d'Huez (aankomst) zeventiende rit- Col des Col de la Colombière de Joux-Plane achttiende rit - Col d'Ev^ee negentiende rit- de helli Marennes 21ste rit - al de hellinge J Chevreuse vallei. vrijdag 2 juli: proloog te Binningen-Oberwill (Bazel) indjen. over 7,2 km. ee ïritif luit: zaterdag 3 Juli: 1e rit Schupfart-MOIhin, 208 km. zondag 4 juli: 2e rit Bazel-Nancy, 235 km. f, maandag 5 Juli: 3e rit Nancy-Longwy, 135 km. )t <j dinsdag 6 Juli: 4e rit Beauraing-Moeskroen, 201 km. 'aS^ woensdag 7 juli: 5e rit Orchies-Fontaine au Pire (ploegfr9€ over 73 km) pee istje donderdag 8 juli: 6e rit Rljssel-Rijssel 210 km vrijdag 9 juli: rustdag te Rijssel |n"® zaterdag 10 juli: 7e rit Cancale-Concarneau, 230 km |®ld zondag 11 juli: 8e rit Concarneau-Chateaulin, 192 km maandag 12 juli: 9e rit Lorient-Nantes, 172 km dinsdag 13 juli: 10e rit Saintes-Bordeaux. 142 km [J1®® woensdag 14 juli: 11e rit Valence d'Agen-Valence d'AgenM® drit over 53 km) Lrt donderdag 15 juli: 12e rit Fleurance-Pau, 242 km. ®rd vrijdag 16 juli: 13e rit Pau-St.Lary Soulan (Pla d'Adet), 1rD® zaterdag 17 juli: rustdag in St.Lary JJJ® zondag 18 juli: 14e rit Martigues-Martigues (ind.tijdrit 33?d®r maandag 19 juli: 15e rit Manosque-Orcières Merlette, 25r°f dinsdag 20 juli: 16e rit Orciers Merlette-AIpe d'Huez, 12?°'® woensdag 21 juli: 17e rit Alpe d'Huez-Morzine Avoriaz, donderdag 22 juli: 18e rit Morzine-St.Priest, 215 km *efnu vrijdag 23 juli: 19e rit St.Priest-St.Priest (ind.tijdrit over zaterdag 24 juli: 20ste rit Sens-Aulnay sous Bois, 136 kir^ zondag 25 juli: 21ste rit. Aulnay sous Bois-Parijs, 204 knj9 c Totaal ongeveer 3.500 km. 0 J staking in 1978, toen de ren ners met Hinault aan het hoofd Lévitan duidelijk maakten niet bereid te zijn aan alle door fi nanciële problemen bedachte „grappen" mee te werken. Na de tijdrit wachten de bergreu zen in de Pyreneeën en daarna gaat het meteen in de richting van de Alpen - via een nieuwe vliegreis - waar Orcières Mer lette en de Alpe d'Huez als fi- nishplaatsen zijn vastgesteld. Als „toetje" volgt dan nog de rit naar Morzine over een tra ject, waarin ook nog drie „be nenbrekers" zijn opgenomen. De tijdrit aan het eind en de aankomst op de Champs Ely- sées vormen het gebruikelijke slot. Gevoerd Nog meer dan in voorgaande jaren wordt de karavaan ech ter van het ene strijdtoneel naar het andere gevoerd. Lévi tan heeft de stakingselsen van Valence d'Agen gewoon naast zich neergelegd. Er is geen ruimte voor een Tour anno 1979 toen de renners - heel ouderwets - van stad naar stad zijn gefietst. Zij hebben dat toen gedaan met een tomeloze inzet, maar dat is mogelijk ge weest omdat zij niets anders hoefden te doen dan fietsen, eten en slapen. Nu ligt dat wel even anders. Het door Lévitan aangevoerde excuus dat de Tour '82 één wedstrijddag min der telt en dat is vastgehouden aan de door de UCI voorge schreven maximumlengte van de etappes, kan nauwelijks se rieus worden genomen. Twee duizend kilometer verplaatsing per trein en vliegtuig voor de renners, afstanden die de vol gers per auto moeten afleggen, zullen ongetwijfeld een aanslag op de conditie doen. Met alle gevolgen van dien. PETER VAN PUTTEN TOURVRAAG 1: Welke renner wint de e< etappe/ (Omloop circuil Schupfart, 208 km). Antwoord: (uw antwoord moet 2 juli in ons bezit zijn) INZENDER: Adres: Postcode:Woonplaats: Spelregels: 1. Dagelijks het antwoord op de vraag in de krant opstil Bij voorkeur per briefkaart (frankering 50 cent), door* Invulformulier uit de krant te knippen en op de achterf van de briefkaart te plakken of over te schrijven. Da£^ moet vooral niet worden vergeten het juiste vraagnurr* te vermelden. Het invulformulier kan ook worden stuurd per brief (open enveloppe frankering 60 cent, ten enveloppe frankering 70 cent). lidc 2. Per vraag slechts één inzending op dezelfde naam|ert een eerlijke puntentelling mogelijk te maken. /er 3. Halverwege de Tourprijsvraag een rebus en een vraag over de eindtijd van de Tourwinnaar oplossen. 4. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 9, 250y Den Haag. e_ U mag uw antwoord ook in de bus doen op ons adresje thekersdljk 34, Leiden, maar dan wel vóór de bij de vermelde datum. 6. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum diej® meld staat bij de vraag in ons bezit zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12