]uitse pers haalt hard uit rofstrijd bedroevende vertoning Jncini glibbert naar zege in frontaal flELERTITELS VOOR VAN DER VELDE, BOOM EN TOP ACK MIDDELBURG VERGEET BANDEN TE WISSELEN FIFA misbruikt macht MAANDAG 28 JUNI 1982 (Van onze correspondent) ^NN Zelfs de vroegtijdige jchakeling bij het WK in Ar- jntinië. vier jaar geleden, en f sensationele nederlaag te- i Algerije aan het begin van - toernooi, hebben niet zo jel woede en verbittering te- jeggebracht in West-Duits- ld als de blamabele zege te- fen Oostenrijk op de 'zwarte Kjjdag van Gijon'. ipvallend daarbij is dat vrijwel de jhele Duitse pers als een man ter spelers en functionarissen is Lngevallen en dat niemand ook faar een greintje begrip toont voor L goedkope uitvluchten waarmee ten deze anti-voetbalshow pro- fcért te verdedigen. Vooral de laffe lacties van trainer Jupp Derwall en arrogante goedpraterij van 3-voorzitter en FIFA-bestuurslid Hermann Neuberger („Een elftal mag toch zelf bepalen, of het lang zaam speelt of niet") moeten het ontgelden. Zonder uitzondering werd gespro ken van schande en schandaal, zelfs wanneer formeel geen af spraak zou zijn gemaakt om na het enige Duitse doelpunt zich te be perken tot een slaapverwekkend el kaar de bal toetrappen. De 22 duurbetaalde professionals (de Duitsers kregen elk 20.000 D-Mark voor het behalen van de volgende ronde) hadden natuurlijk ook geen afspraak nodig om te weten wat hen te doen stond. Daarnaast heerste in de Duitse pers en in de media algemeen een gevoel van schaamte over wat de nationale vertegenwoordigers van de Bonds republiek bij het WK in Spanje had den laten zien, een schaamtegevoel dat ook bij talloze voetbalfans tot uitdrukking kwam. Na deze eerste verbolgen reacties, kwamen in het voetballoze week einde ook gedachten naar voren wat de uitwerking van het schan daal zou zijn. In eerste instantie moet het Duitse elftal nu bang zijn voor de 'grote woede' die zich over hen uit zal storten, zodra zij op nieuw de grasmat in Madrid betre den. Hetzelfde geldt uiteraard ook voor de Oostenrijkers, met dit ver schil dat de Duitsers in hun groep tegen de gastheren uit Spanje moe ten aantreden. Maar veel ernstiger dan deze on middellijke nadelen beschouwen waarnemers en commentatoren de schade op lange termijn voor het aanzien van het Duitse voetbal. Elf voetballers zijn er in geslaagd, zo is ongeveer de teneur, om tijdens een uur voor lange, lange tijd in heel de wereld weer het beeld van de 'hass- lichen Deutschen' op te roepen. De oud-international Willi Schulz ver tolkte dan ook de mening van zeer velen toen hij schreef dat zelfs sportieve resultaten daar aan niets kunnen veranderen: „De schade van het blamabele spel van vrijdag is niet te overzien". AMI VAN VREE IERSEN De strijd om het Nederlands pioenschap wielrennen bij de profs gaf r het bekende beeld te zien. De ploeg Peter Post heerste als vanouds en leg- voor de vijfde achtereenvolgende keer ilag op de rood-wit-blauwe trui. Ditmaal is het Johan van der Velde die zich in het or de meeste Nederlandse beroepsren- rs onbereikbare tricot mocht hullen. Brabander deed dat gis- en overigens voor de keer, maar was er iondanks enorm blij mee. et is een stimulans voor komende Tour. Uiteinde- heb ik in deze trui ook jn beste Franse ronde ge- den". Johan van de Velde sul op het erepodium ge- inkeerd door Peter Winnen en Joop Zoetemelk Brde). Zo op het oog dus n uitstekende uitslag, die i kunnen doen vermoeden het in de wielrennerij in i land allemaal „botertje de vis" is. De werkelijk- d wilde ook gisteren ech- anders. nationale titelstrijd was i bedroevende vertoning, n de 67 gestarte renners alden er 50 de eindstreep Niet zo verwonderlijk, nt vele uitvallers verdien- het eigenlijk al bij voor at niet' om met een profli- ntie op zak door het leven gaan. Van de uiteindelijk overgebleven coureurs het slechts een tiental nd in de finale mee te en. De eerste schifting plaats na ongeveer 140 Winnen, Zoetemelk, mertink, Pronk en Adrie Houwelingen kregen de te, maar tevens het ge- hap van vijf Raleigh-ver- .woordigers, te weteri Pirard, Raas, Van der Velde, Lubberding en Wijnands. Een duidelijke overheersing dus. Bovendien werd de tweede groep gecontroleerd door Knetemann, die in die periode ook nog eens kon rekenen op de steun van Ha- negraaf, Rooks en Van 't Vliet. Voor Theo de Rooy, die na zijn succes in Zwitser land met veel verwachting naar Meerssen kwam, was het meteen bekeken. Ontevreden was uiteraard Hennie Kuiper. Na het echec in de Ronde van Zwitserland gebruikte hij het kampioen schap om er eens flink aan te trekken. Redelijk snel na de start ging hij met Van Meer en Pirard aan de haal om het na zo n 20 ronden (110 km) voor gezien te hou den. Van dit trio hield Pirard het langste stand. Zelfs maakte hij uren later nog deel uit van de toen tien ren ners tellende kopgroep. Een lekke band wierp hem terug. Dat overkwam eveneens Jo han Lammertink. Toen de strijd eenmaal in de beslissende fase was geko men, demarreerden de vol gelingen van Post om beur ten. Adje Wijnands leek in gewonnen positie te komen, maar verzwakte naarmate er meer kilometers waren afge legd. Johan van der Velde Amateur Hans Boom uit Markelo gaat zegevierend over de streep in Geulle. nam toen het zekere voor het onzekere en liet de twee laatst overgebleven rivalen Winnen en Zoetemelk alsme de zijn ploegmakker Raas in de steek. In een hoog tempo achterhaalde hij Wijnands, waarna de weg naar pe tweede nationale titel open lag. „Ik vertrouwde het niet". verklaarde de winnaar later. „Wijnands had het door en zijn voorsprong werd kleiner. Ik vreesde dat wij hem zou den inlopen en dan had Win nen op de laatste klim van de Slingerberg nog gevaar lijk kunnen worden". Het was duidelijk. Winnen en ook Zoetemelk werden serieus genomen. En daarvoor was alle reden. Winnen maakte een goede indruk, oogde nog fris en mocht inderdaad in staat worden geacht het de coureurs van Post moei lijk te maken. Maar ook Zoe temelk mocht gisteren niet worden onderschat. Winnen over hem: „Hij reed enorm sterk. Het was grandioos wat hij presteerde". Inderdaad was het verschil met vorig jaar ongelooflijk groot. Toen was hij een cou reur die de titelstrijd niet kon uitrijden. Nu een prof die klaar bleek voor het grote karwei dat Tour de France heet. Zoetemelk: „We waren als „buitenlanders" natuur lijk kansloos, maar ik ben te vreden. Ik heb vooral gere den met het oog op de Tour. Ik moet erkennen dat het ge wicht van het kopmanschap bij mijn huidige ploeg minder zwaar weegt dan bij Post". Er was zaterdag overigens nog wel contact geweest tus sen de in buitenlandse dienst rijdende Nederlanders. Maar toen het puntje bij het paal tje kwam, bleken de ge maakte afspraken niet haal baar. Het eigen belang woog te sterk. Peter Post liet even een klaagzang horen, maar on danks zijn klaagzang kon hij gisteren toch tevreden zijn. Voor het eerst sinds tijden functioneerde het „systeem" - wie wint is niet belangrijk, als het maar een eigen man is - weer goed. Het kon ech ter niet verbloemen dat het met het nationale profwieler- bestand in zijn totaliteit maar droevig was gesteld. Amateurs „Als je vroeger een lucifer bij hem hield, ontplofte hij. Maar nu hij een deeltijdbaan heeft bij het gasbedrijf van de gemeente Hengelo en niet meer alleen met wielren nen bezig is, is hij veel rusti ger", sprak Henk Boom, lut tele seconden voordat zijn broer Hans in het zonover goten Limburgse Geulle een ijzersterke periode afsloot met het veroveren van de nationale wegtitel bij de amateurs. Henk Boom kan het weten. Want hij is niet alleen een broer van Hans en (oud-we reldkampioen stayeren) Bert, maar hij reed ook een paar jaren samen met hem in het peloton. De minst sportieve vruchten dragende tak van de wielerboom - al won hij een paar jaar geleden wel de klassieke Ronde van de Ach terhoek - is sinds enige tijd echter uit competitie. In het kampioenschap van 1981 moest Hans Boom zijn eigen kansen opofferen, toen ploegmaat René Koppert in de finale op winst kwam te staan. Voor de Markeloër resteerde „slechts" de derde plaats. De „Raleighaanse" tactiek van Jan Gisbers" keurkorps pakte nu voor Hans Boom voordelig uit. De paarse brigade, met twaalf man kwantitatief en kwalita tief verreweg het sterkst ver tegenwoordigd. controleerde de koers volledig en be schermde (dus) ook de vlucht die Hans Boom vijf ronden voor het einde inzet te. De Markeloër, die in het verleden al verschillende bergklassementen van be langrijke koersen als de Giro delle Regioni en de LSB- Rundfahrt won. voelde zich op de glooiingen van de Slin gerberg in z'n element. Dames Bij de dames behaalde Hen- ny Top (Wekerom) haar der de nationale titel op rij. Zij legde de 70,4 kilometer af in 2 uur en 45 seconden. Op twee seconden volgden Van der Lienden uit Bosch en Duin en Wil Bezemer uit Al phen aan de Rijn. Stella van Kuyen uit Naaldwijk en Els van Leeuwen uit Lisse ein digden respectievelijk als zesde en tiende. PETER VAN PUTTEN iSEN Zeven ronden waren er in de zwaarste li- klasse van de TT van Assen afgelegd, toen wed- ijdleider Jaap Timmer tot de slotsom kwam dat der rijden niet langer verantwoord was. Afvlag- i, besliste hij. Een juiste maatregel, want de enor- stortbui die op dat moment het circuit van Drente terde, maakte motorracen tot een levensgevaar bezigheid. 2 overleg met de billende teamleiders I bepaald dat de Grote Nederland in twee "Iten uiteen zou vallen, zowel de klassering b eerste als in de tweede "he mee zou gaan tellen de eindrangschikking, unicum in de 42-jarige i van de Dutch TT, die >or toch wel een ietwat vredigend einde kreeg, e persoon van Franco 'ini kreeg de race overi geen onbevredigende aar. De Italiaanse Suzu- ureur bewees in Assen v dat hij als voor- e kandidaat moet aangemerkt om de dkroon van zijn landge- flarco Lucchinelli over nemen. Kenny Roberts Jgde als tweede, Barry "ne als derde. Boet van F was met een zesde ts de beste Nederlander. Jack Middelburg ging in de tweede manche onderuit. En dat terwijl Jumping Jack, die zijn bijnaam de laatste we ken weer alle eer aandoet, in het eerste gedeelte van de race nog zo indrukwekkend had gepresteerd. Barry Sheene spoot in die eerste manche, toen donke re wolken hun schaduw al op de Drentse hei wierpen, als eerste weg. op de voet ge volgd door Franco Uncini, Jack Middelburg, Kenny Ro berts en al die anderen. De eerste keer voorbij start en finish had King Kenny de lei ding van Sheene overgeno men, een positie die hij in de tweede ronde moest prijsge ven aan Uncini, terwijl even later ook Jack Middelburg de drievoudige ex-wereld kampioen uit Amerika pas seerde. De Honselersdijker, die vooral door toedoen van Uncini een fabrieksfiets tot zijn beschikking had gekre gen, voorzag de Italiaan van uit die tweede positie van rugdekking. Totdat het begon te rege nen. Eerst nog aarzelend, maar al snel zonder enige schroom. Met bakken tege lijk stortte het regenwater naar beneden. Glibberend en glijdend vervolgden de coureurs aanvankelijk nog hun weg, totdat Jaap Tim mer besloot aan deze hache lijke onderneming een einde te maken. Voor een aantal rijders kwam het besluit om de wedstrijd stil te leggen overigens te laat. Kenny Ro berts gleed in de laatste ron de onderuit, waarbij zijn mo torfiets brandschade opliep. Een lot dat ook was wegge legd voor Freddy Spencer. De „wonderboy" uit Shreve- port Louisiana, slaagde er eveneens niet in zijn kracht bron op de spiegelgladde baan overeind te houden. Een paar ronden eerder was ook Graham Crosby al on vrijwillig afgestapt. Winnaar van de eerste man che werd Kenny Roberts, die weliswaar verderop ten val kwam, maar op het moment van doorkomst van die cruci ale zesde ronde juist de lei ding van Uncini had overge nomen. Sheene lag toen der de, Middelburg vierde en Freddie Spencer, die verder op eveneens horizontaal ging, vijfde. Boet van Dui men had zich na een minder geslaagde start op weten te werken naar de achtste plaats. Deen voldoening De stal van Honda zal overi gens niet met veel voldoe ning op Assen terug kijken. Eerst moest Spencer met een kapotte balhoofdpen het rennerskwartier na de „pau ze" opzoeken en later ver dween ook de tweede troef van deze Japanse gigant vroegtijdig met mechanische problemenuit de strijd. Sheene kwam In de tweede manche, die over tien ronden ging, opnieuw als beste uit de startblokken, maar kon niet verhinderen dat Jack Middelburg hem al in de eerste ronde voorbij stak. De vreugde bij Neerlands groot ste hoop duurde echter maar kort, want al in de tweede ronde nam Middelburg weer eens te veel risico en maakte op hardhandige wijze kennis met het asfalt. „Ik ben ver geten om er voor de tweede manche andere banden on der te laten zetten", ver klaarde hij later teleurge steld. „Als een band een keer goed heet is geweest, zoals in de eerste manche, kun je hem eigenlijk geen tweede keer gebruiken. Dat hebben we duidelijk over het hoofd gezien. Ik merkte al vrij snel dat de banden te hard waren, maar ik wilde persé Sheene voor blijven. Het is juist daarom zo jam mer, omdat het in die eerste manche vreselijk goed ging". Zonder Jack Middelburg en mét Barry Sheene zes ron den lang aan de leiding, ver volgde de meute haar weg. In de slotfase kreeg de En gelsman echter problemen met zijn stuurinrichting („het voorwiel slingerde alle kan ten op") en kon daardoor zijn koppositie niet vasthou den. Eerst ging Uncini hem voorbij, even later gevolgd door Crosby en Roberts. Franco Uncini bleef tot het eind voorop, al kwam de eindstreep voor hem als een verlossing. Uncini: „Het had geen ronde langer moeten duren, want de remleiding van mijn motorfiets lag er van achteren helemaal af". Crosby hield Roberts achter Kenny Roberts (links) en Jack Middelburg leveren heftig strijd. zich en werd daardoor twee de. Sheene eindigde als vier de, Boet van Duimen legde beslag op een keurige vijfde plaats, een klassering waar mee hij in de eindrangschik king zesde werd. „Ik ben dik tevreden", vertelde de man uit Ammerzoden, die in As sen voor het eerst met de vroegere fiets van Roberts in actie kwam. „Ik heb Roberts vandaag een beetje kunnen helpen door Mamola terug te houden en dat is ook de re den dat ik deze fiets voorlo pig mag houden. Ik krijg nu alle vrijheid om hem te tes ten. Deze fiets is een win naar, als hij tenminste voor honderd procent bij mij is aangepast". Niet lang na zijn buiteling maakte Jack Middelburg overigens alweer een opge wekte indruk. De reden: evenals bij Boet van Dulmèn het geval is, is ook hem de toezegging gedaan dat hij voor de rest van het seizoen de bechikking blijft houden over een fabrieksmachine. „Volgende week in Franco- champs heb ik weer nieuwe kansen", sprak Middelburg. Een waarheid als een koe, tenminste als Jumping Jack er in slaagt om op zijn mo torfiets te blijven zitten. De lichtere literklasse lever de overwinningen op voor: Stefan Dorflinger in de 50 cc. Angel Nieto in de 125 cc, Anton Mang in de 250 cc, en Jean Francois Balde in de 350 cc en Rolf Biland en Kurt Waltisberg bij de zij spannen. JAN MENNEGA De FIFA is een supermachtige instan tie, een soort multi-national in de voet balwereld. De dienst wordt uitgemaakt door een paar hoge functionarissen, die op die plaats slechts terecht kon den komen na een inspannende en meestal veel geld kostende lobby. Eenmaal op hun zetel beginnen de be jaarde heren met het gebruiken en misbruiken van hun macht. Juist de topmannen van de FIFA, met voorop praeses Joao Havelange, lopen nogal te koop met hun macht en zijn als de dood die kwijt te raken. Het WK in Spanje is daarvan een prachtig voor beeld. Dertien dagen, oftewel de eerste ronde, zijn inmiddels achter de rug en daarin is de rol van de hoogste voet balinstantie in een kwalijk daglicht ko men te staan. De loting voor het evenement in Span je was destijds al een kwalijke bedoe ning met een lootje dat door vice-voor- zitter Hermann Neuberger weer werd teruggestopt omdat anders «en „on plezierige" indeling het gevolg was ge weest. Achteraf bezien moet dat een aanwijzing zijn geweest voor wat er al lemaal tijdens de Mundial zou gaan gebeuren. Voor wie eerlijkheid nog iets te betekenen heeft, is het WK tot nu toe een misselijk makende bezigheid geworden. De landen uit de „Derde Wereld" de den mee en dat was aanvankelijk een succes. Havelange, initiatiefnemer daarvan, schreeuwde dat dagelijks van de daken. Maar inmiddels zijn ze alle maal al weer afgereisd en mag slechts Noord-lerland, toch een zeer Westers land, als verrassing worden aange merkt. Het vertrek van Algerije, dat zijn officieel protest dit weekeinde zag afgewezen, heeft eigenlijk pas echt de gemoederen los gemaakt. De walgelij ke vertoning die West-Duitsland en Oostenrijk zich meenden te kunnen permitteren en waarvan de Algerijnen het slachtoffer werden, is direct de schuld van de FIFA. Die bepaalde het speelschema waardoor de twee favo riete landen het resultaat op hun ge- makkie konden bekijken. Franz Bec- kenbauer maakte een verstandige op merking door te zeggen dat groeps wedstrijden gelijktijdig dienen te wor den gespeeld. Dan zijn dit soort schan dalen zo goed als uitgesloten. Maar wil de FIFA dat wel? Natuurlijk niet, want een wereldkampioenschap is geen kwestie van sportieve presta ties, maar doodgewoon een zakelijke gebeurtenis. En wie zaken doet, wil winst maken, het liefst zoveel moge lijk. Dus huichelde Havelange toen hij zei dat hij de gelukkigste man ter we reld zou zijn als Algerije-Kameroen de finale werd. De kleine landen zijn inte ressant zolang het echte spel nog niet is begonnen. En dan zijn we op het markantste punt van dit WK aangeland. Spanje moest en zou de tweede ronde worden inge loodst. Dat was moeilijk, want het gastland had een zwakke ploeg. Ten eerste diende er daarom een zo voor delig mogelijke indeling te worden ge arrangeerd. Geen favorieten in de groep van Spanje. Dat lukte, op papier, voortreffelijk. Maar je weet maar nooit, dus moest er ook zeer nauwkeurig worden gelet op de aanstelling van de scheidsrechters. Er mochten vooral geen topmensen naar Valencia worden gestuurd. Die dubbele bodem bleek toereikend. Honduras was veel sterker dan ver wacht, maar de scheidsrechter niet, dus kon een onmachtig Spanje nog via een strafschop tot 1-1 komen. Veel er ger was de Deense arbiter Sörensen, die Joegoslavië op een werkelijk ver schrikkelijke manier de nek omdraaide en de Spanjaarden zomaar een straf schop cadeau gaf. Het gevolg van al die laakbare handelingen is ook nog- geweest, dat Spanje is uitgegroeid tot een in het wilde weg schoppend team, dat bijna alles mag. Zo ook tegen Noord-lerland, dat zich wel mocht kwalificeren, maar veel geel kreeg en ook nog rood omdat iemand een Span jaard van zich afduwde. Ondertussen roept Havelange, dat het prima gaat met de arbitrage. Toch heeft de FIFA maar besloten zes dubieuze scheids rechters voor de volgende ronden weg te sturen en enkele anderen slechts een bijrol te geven. De kwalificatie van Spanje behoedt de FIFA voor een nog groter verlies. Met sport heeft het allemaal heel weinig te maken. De uitlatingen van Havelange, maar zeker ook van vice-voorzitter Neuberger, die zich in de „kwestie Al gerije" ineens als een angsthaas ach ter de reglementen verschool, zijn kwetsend. Er spreekt enorme minach ting uit voor mensen die het goede voor hebben met het voetbal en nog idealen bezitten over sportiviteit. Maar dat zijn meestal de mensen zonder macht, die zoet worden gehouden om dat ze mee mogen doen, maar vooral geen hoofdrol mogen spelen. Die sjeik van Koeweit, door zijn rijkdom buiten het terrein van de FIFA een zeer mach tig man, wist waarover hij sprak toen hij een vergelijking maakte tussen de FIFA en de Mafia. Hij wist ook, dat met zijn geld een wereldtitel niet te koop is, omdat zoiets té opzichtig is. Zodra Koeweit wereldkampioen wordt, weet de wereld dat er bedrog in het spel is en zijn de dagen van de FIFA-bonzen geteld. Zaken als de affaire Algerije, de aanstelling van scheidsrechters en het indelen van landen is dat al veel sub tieler en in elk geval niet bewijsbaar. Het tast de macht van de FIFA in het geheel niet aan. Het initiatief van Alge rije om de Afrikaanse landen te mobili seren en de FIFA onder druk te zetten, lijkt bij voorbaat tot mislukken ge doemd. Machteloosheid tegenover een machtsblok. Het WK bewijst eens te meer hoe de FIFA sportieve normen ondergeschikt maakt aan zakelijke be langen en eigenbelang. Misbruik van macht dus.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11