chandaal in Gijon De trots van Catalonië Algerije valt FIFA aan ie' ?ORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 JUNI 1982 PAGINA 9 WK VOETBAL OP TV DUITSLAND I 10.03 uur De wedstrijden van gisteren 18.05 uur Studioprogramma DUITSLAND 2 21.50 uur Studioprogramma BRT 1 22.15 uur Overzicht eerste ronde DUITSLAND I 18.33 uur Studioprogramma DUITSLAND 2 17.02 uur Studioprogramma Maandag NEDERLAND 117.05 uur Finaleronde Groep D: Oostenrijk-Frankrijk (r) 20.50 uur Polen-Belglë (r) BRT 2 17.05 uur Finaleronde Groep D: Oostenrijk-Frankrijk (r) 20.50 uur Finaleronde groep A: Polen-Belglë (r) DUITSLAND I 16.45 uur Studioprogramma 17.05 uur Finaleronde Groep D: Oostenrijk-Frankrijk 20.45 uur Studioprogramma 21.00 uur Finaleronde groep A: Polen-België (r) De verrassende kwalificatie van Noord- Ierland In beeld. Armstrong (rechts) schiet keihard In. Drie Spanjaarden, met In het midden doelman Arconada, weren ver geefs af. ijn yjJON Schandalen zijn er in vele soorten, schandaal van Gijon moet tot de ergste ca- orie worden gerekend. Nog nimmer in de chiedenis van het wereldkampioenschap spelers, trainers en publiek zo opgelicht gisteren in het El Molinon-stadion is ge kird. De zege van West-Duitsland op Oos- Trijk (1-0) bracht beide partijen in de twee- ronde, omdat Algerije met een slechter ^^lsaldo af moest haken. afspraken waren water- Eén doelpunt voor de J^tduitsers en daarna zou spel afgelopen zijn. Na elf luten werd dat uur U voor Dmije teams bereikt. Wat zich rna op het veld van Gijon eelde, had meer te maken corruptie dan met een *1 veilig stellen van ieders ngen. De 41.000 toeschou- s, onder wie 7.000 Algerij- moesten met de gummik- >el van een groot Guardia l-leger in bedwang wor- gehouden, anders was er ggl opstand uitgebroken. Verwege de tweede helft d de voorzitter van de Al- jnse voetbalbond, Sewkel, zijn zetel in de ereloge op. onrecht kon ook hij niet tien. Massaal applaudiseer- le woedende menigte voor Algerijn. Het was een 28(i ïteloze uiting van de wan- Huilende Algerijnen ——tien de vertoning nauwe- meer aanzien. Een hevig r Kp.°ti°neerde Sewkel: „Oos- kJijk en West-Duitsland zijn grote landen, Algerije is een kleine natie. Maar ons staan eerlijkheid en tiviteit hoog in het vaan- De beide andere landen zich misdragen ■If voor een groot publiek ihelijk gemaakt". oei jppend ergste is, dat de twee is zelfs nog geen poging in ondernomen om de te vermijden. De wijze rop de 22 acteurs elkaar liefde omringden, had te maken met een ge it waarin het om de pun- ing. De Westduitse bonds- i Derwall presteerde het om Karl-Heinz Rumme- ;e van het veld te halen en thcieus, een verdediger, in letten. En Hrubesch kon i later ook gaan om plaats r Fischer te maken. De ïburgse spits had in de elf minuut zijn werk gedaan r een voorzet van Littbars- oppend af te ronden. sein stond toen op veilig, [end langzaam vertrok de ran voet tot voet. Niemand Wrde te storen, aanvallen op het doel gericht waren den opzettelijk afgebroken, doelpalen hadden even- I weggehaald kunnen wor- En scheidsrechter Valen- uit Schotland maakte i aanstalten om de onpar- gheid te waarborgen. Na openingsdoelpunt van besch vloerde Briegel voor reen zichtbaar Schachner Bezetten „Algeria, Algeria", riepen de 41.000 toeschouwers. Voortdu rend maakten de Algerijnse supporters aanstalten het veld te bezetten. Onder daverend applaus van alle aanwezigen overigens. Ook de tweede helft verliep identiek. Franz Beckenbauer: „Ik schaam me voor dit soort wedstrijden. In mijn hele carrière heb ik zoiets nog nooit meegemaakt". Maar wat zou het, zolang de FIFA nog steeds niet meer is dan een verzameling van op leef tijd gekomen heren, die de grootste belangen het zwaarst laten wegen. De wedstrijdin deling om Algerije-Chili een dag eerder te laten verspelen dan het even zo belangrijke duel van gisteren werkt mal versaties uiteraard in de hand. De Westduitse bondscoach Derwall had ook al weinig ge voel voor de realiteit. „Ik vind het een belediging als wij van bedrog beticht zouden wor den", brieste hij. „Gezien de belangen die op het spel ston den had je niets anders mogen verwachten. We zijn sterk ge start, maar konden het offen sief niet volhouden, omdat Oostenrijk het spel ging tem poriseren. Ik heb Rummenigge vervangen omdat hij weer ge blesseerd raakte". Hoe die blessure tot stand moet zijn ge komen is iedereen waarschijn lijk ontgaan. Ook zijn collega Georg Schmidt kon weinig begrip voor de houding van het pu bliek opbrengen. „Het is na tuurlijk triest voor de toe schouwers", begon hij zijn re laas, „maar van bedrog is geen sprake. Ik zal alle vragen die de FIFA me eventueel wil stellen, naar eerlijkheid beant woorden. We hebben onze ui terste best gedaan. Meer zat er eenvoudig niet in. De geschie denis heeft bewezen dat West- Duitsland altijd een moeilijk te kloppen tegenstander voor ons is. Bovendien zijn we nog steeds niet in topvorm". Het meest walgelijk was de houding van de Westduitse doelman Schumacher. Toen hij na afloop het veld verliet, maakte hij een misnoegd weg werpgebaar naar de tierende menigte. Duidelijker had de hij de situatie niet kunnen weergeven. Voetbal, dat ge speeld wordt om het publiek te vermaken, heeft allang af stand van hem genomen. Eindstanden Groep 2: 1. West-Duitsland 2. Oostenrijk 3. Algerije 4. Chili Groep 4: 1. Engeland 2. Frankrijk 3. Tsjecho-Slowakije 4. Koeweit 1. Noord-Ierland 2. Spanje 3. Joegoslavië 4. Honduras 3 2 0 1 4 6—3 3 2 0 1 4 3—1 3 2 0 1 4 5—5 3 0 0 3 0 3-8 3 3 0 0 6 6—1 3 1113 6—5 3 3 0 2 1 2—4 3 0 1112-6 3 1 2 0 4 2—1 3 1113 3-3 3 1113 2—2 3 0 2 1 2 2—3 Een Afgerijnse supporter brengt in zijn eentje de hele sfeer rond West-Duitsland-Oos- tenrijk tot uiting door met bankbiljetten te wapperen. Maandag spelen de Oostenrij kers tegen Frankrijk en een dag later ontmoet West-Duits land Engeland. Misschien dat die twee landen nog voor eni ge gerechtigheid kunnen zor gen. Want elke stap die Oos tenrijk en West-Duitsland ver der komen is een aanfluiting voor dit WK-toernooi. HENK WAGEMAN schouwers: 40.000. Gele kaan termaier en Schachner (Oos). West-Duitsland: Schumacher, Stieli- ke, Kaltz, Förster, Briegel, Rumme nigge (Mattaeus), Dremmler, Breit- ner, Hrubesch (Fischerf), Littbarski. Oostenrijk: Koncilia, Obermayer, Krauss, Pezzey, De Georgi, Prohaska, Hattenberger, Hintermaier, Weber, Schachner, Krankl. Spanje- Noord Ierland Misdaad loont niet, maar de nationale het smerigst van de 24 deelnemende landen speelt, heeft toch de volgende ronde gehaal, ondanks de nederlaag van 1-0 tegen een wilskrachtig Noord-Ierland. De Noordieren plaat sten zich daarmee zelfs voor de zwaktste groep met Frankrijk en Oostenrijk, die eigenlijk aan Spanje was voorbehouden. De Spanjaarden zullen verder moeten strijden met Engeland en West-Duitsland. De strijd om de laatste nog open plaats in de tweede ronde is vooral van Ierse kant een „over mijn lijk- gevecht" geworden. De Ieren ge bruikten hun totale fysiek en de Spanjaarden waren daar niet tegen bestand. En Noord-Ierland trok zich nergens iets van aan, maar voetbalde gewoon zijn oude spel, Britser dan Brits. De Spanjaarden stelden daar de meest geniepige intimidaties tegen over, die scheidsrechter Ortiz niet zag, of beter: niet kon zien. De Ieren antwoorden daarop openlijker en dat bezorgde Donaghy een rode kaart, terwijl uitgerekend hij niet meer deed dan een Spanjaard wat hard handig wegduwen. SpanjeNoord-Ierland 01 (00). 47. Armstrong 01. Scheidsrechter Hector Ortiz (Par). Toeschouwers: 50.000. Gele kaarten: Juanito (Spa), Hamilton en Mcllroy (N-Ier). Rode kaart Donaghy (N-Ier). Spanje: Arconada, Camacho, Tendil- lo. Allessanco, Gordillo, Sanchez, Alonso, Saura, Juanito, Satrustegui (Quini), Lopez-Ufarte (Gallego). Noord-Ierland: Jennings, J. Nicholl, Donaghy, McCreery, C. Nicholl, O'N eill, Armstrong, Mcllroy (Cassidy Engeland - Koeweit Engeland spaarde zich in Bil bao duidelijk voor de onge twijfeld loodzware tweede fi naleronde. Zonder al te veel inzet won de wereldkampioen van 1966 voor 31.000 toeschou wers met minimaal verschil van Koeweit: 10. De eind stand was al bij de rust bereikt door een doelpunt van Trevor Francis in de 27e minuut. En geland was al zeker van kwa lificatie voor de volgende ron de door overwinningen op Frankrijk (3—1) en Tsjecho- Slowakije (20). EngelandKoeweit 1—0 (10). 27. Francis l—O. Scheidsrechter: Murcia (Columbia). Toeschouwers: 31.000. Gele kaarten: Mariner (Eng) en Al- Mubarak (Koe). Engeland: Shilton, Thompson, Neal, Foster, Mills, Coppel, Hoddle, Wil- kins, Rix, Francis, Mariner. Koeweit: Al Tarabulsi, Majoef, N. Mubarak, M. Mubarak, Al Mubarak (Al-Shemmari), Al Buloesji, Al Houti, Marzouq, Al Anbari, Al Dakhil, AI Soewaayed. Programma Madrid Het resterende pro gramma voor het eindtoernooi van het WK ziet er als volgt Tweede finaleronde: Groep A (in stadion Nou Camp, Barcelona): 28 juni: PolenBelgië (21 uur) 1 juli: verliezer Polen/Bel gië—-Sovjet-Unie (21 uur) 4 juli: Sowjet-Uniewinnaar Polen/België (21 uur) (eindigt PolenBelgië gelijk dan speelt Polen eerst tegen de Sovjet-Unie). Groep B (in het Beraabeua» tadion, Madrid): 29 juni: West-DuitslandEn geland (21 uur) 2 juli: verliezer West-Duits- land/EngelandSpanje (21 uur) 5 juli: Spanjewinnaar West- Duitsland/Engeland (21 uur) (eindigt West-DuitslandEn geland gelijk dan speelt West- Duitsland eerst tegen Spanje). Groep C (in het Sarriasta dion, Barcelona 29 juni: Italië—Argentinië (17.15 uur) 2 juli: verliezer Italië/Argen tiniëBrazilië (17.15 uur) 5 juli: Braziliëwinnaar Ita lië/Argentinië (17.15 uur (eindigt ItaliëArgentinië ge lijk dan speelt Italië eerst teg- hen Brazilië). Groep D (Calderonstadion. Madrid): 28 juni: OostenrijkFrankrijk (17.15 uur) 1 juli: verliezer Oostenrijk- FrankrijkNoord-Ierland (17.15 uur) 4 juli: Noord-Ierlandwin naar Oostenrijk/Frankrijk (17.15 uur) (eindigt OostenrijkFrankrijk gelijk dan speelt Oostenrijk eerst tegen Noord-Ierland). Halve finales: 8 juli in Sevilla (stadion Piz- joan): winnaar groep B—win naar groep D (21 uur) 8 juli in Barcelona (stadion Nou Camp): winnaar groep Aweinnaar groep C (17.15 uur). Finale: 11 juli: Madrid (Stadion Berna- beu) om 20 uur. WK-toto 1-1-1-1-2-1-3-3-1-3-1-2. Extra prijzen vielen op de volgende formuliernummers: 6941539, 7030574, 6970340, 7101904, 7027574, 7070999. 678984, 6817916, 7140906, 6895058. RCELONA Als een e draad loopt de strijd de autonome anse gewesten en Ma- door het WK. Vooral iet noorden, waar Ca- nië en Baskenland hevig verzetten tegen nvloeden uit Centraal- inje. Ook in de andere 'esten zoals Asturië en lalusië staat men niet d te applaudiseren r Madrid, maar de t is nergens zo hevig in Baskenland en Ca- nië. iens de openingswed- jd in Bilbao, de hoofd- van Baskenland, liet raikoetxea, de presi- Jt van de Baskische re- ing zich bijvoorbeeld t zien. In Catalonië is verzet tegen Madrid irigens minder mili- t Catalonië kent geen reurorganisatie als de A -Militar, maar zal zijn minachting tegenover Ma drid nimmer kenbaar ma ken. Nu het WK in de tweede fase is beland zal de strijd nog scherper worden. Immers, vanaf dit weekeinde speelt het mondiale evenement zich af in Madrid en de Catalaanse hoofdstad Barcelona, op het eind even onderbroken door uitstapjes naar Sevilla en Ali cante. Het sarren, proberen el kaar de loef af te steken zal ongetwijfeld toenemen. Dat begon twee weken geleden al, toen Barcelona Madrid ervan beschuldigde de kaarten voor de wedstrijd veel te lang vast te houden, waardoor het een chaos aan het worden is. Ma drid opende meteen de tegen aanval door de openingscere monie te vergelijken met kleu- terwerk. Het zijn kleinighe den, die bijvoorbeeld ook terug te vinden zijn in de grote schermen waarop alles gepro jecteerd kan worden, die de stadions sieren. Precies, in Ma drid zijn de schermen net iets groter. Ambitieus En dan is er nog de strijd tus sen Raimundo Saporta, ambi tieus begonnen als voorzitter van het organisatiecomité, maar inmiddels de mond ge snoerd door Pablo Porta, de voorzitter van de Spaanse voetbalfederatie. Saprota is een Madrileen, beschermeling van wijlen Bernabeu en eigen lijk veel liever bezig met zijn grote hobby, het basketbal. Porta is een Catalaan, er heilig van overtuigd dat hij het veel beter kan dan Raimundo Sa porta. Daar zijn alle Catalanen het roerend mee eens. Catalonië, verdeeld in vier provincies en bijna net zo groot als Neder land, kent namelijk een trots volk. In hun ogen moet de eerste mens op aarde een Ca talaan geweest zijn. De Cata laan, beschikkend over een ei gen taal, kijkt neer op de rest van Spanje. Pablo Porta heeft dat ook, maar er kleeft toch een schoonheidsfoutje aan de goede man, die met zijn peste rijen Raimundo Saporta zowat rijp maakte voor een langduri ge psychiatrische behandeling. Porta sympathiseert namelijk met Real Espagnol, de tweede club uit Barcelona. En juist op Espagnol spuugt de echte Ca talaan. Espagnol is namelijk opgebouwd door Madrilenen die in Barcelona werkten. Een niet zo grote vereniging, die „slechts" 12.000 leden telt. Naar Nederlandse begrippen een aardig aantal, maar nietig vergeleken bij buurman Bar celona, die inmiddels al meer dan 100.000 leden ingeschre ven heeft. Espagnol telt in de Catalaanse hoofdstad dan ook nauwelijks mee. Niet voor niets wordt Espagnol „het vuilnisvat van het gehate Real Madrid" genoemd. Real Ma drid stoot namelijk nogal wat spelers af aan Espagnol, in een grijs verleden zelfs nog vedet te Di Stefano. Bijnaam De bijnaam van de Espagnol- -leden maakt eveneens veel duidelijk. „Perqvitos", dwerg- papegaaitjes die veel kwette ren maar niets doen. Als lid van Barcelona mag je de ereti tel „Cule" dragen. Vrii ver taald betekent dat „kont Een naam die het destijds nog niet zo grote stadion van Barcelona opleverde. Want ook toen al was het al razend druk in Nou Camp, waar zelfs de betonnen buitenkanten gebruikt werden om te zitten. Omhoog kijkend werd ieder een dan ook geconfronteerd met een lange rij achterwer ken, de „Culi's". Die „Culi's" zullen de komende weken waar mogelijk Madrid trach ten te vernederen. Zekere nu in Spanje de „Lapoa-wet" in de maak is. Een wet, die de autonomie van de gewesten als Catalonië aantast. Tal van pro testen riep de aangekondigde wet reeds op. Ongetwijfeld zal het WK aangegrepen worden om de puntjes nog eens stevig op de Catalaanse i te zetten. Het zal de toch al wankele or ganisatie niet ten goede ko men. Gevreesd moet worden voor tal van botsingen, door Madrid al aangescherpt door de aankondiging dat de slotce remonie het openingsfeest in Barcelona zal degraderen tot een niet serieus te nemen pro beersel. De Catalaanse counter zal niet lang op zich laten wachten. ROMAIN VAN DAMME Beloning De Schotse voetbalsupporters zullen worden beloond voor hun onberispelijke gedrag tijdens de eerste ronde van het WK. De Schotse voetbalbond nam enkele dagen geleden het unieke besluit de toegangsprijzen voor de volgende grote in ternationale wedstrijd in eigen land te verlagen. De eerste internationale ontmoeting van de Schotten is tegen de DDR op 13 oktober voor de voorronden van de strijd om de Euro pese titel. De toegangsprijzen in Hampden Park, het strijdto neel, zullen dan voor de helft lager zijn dan gewoonlijk. Voorzitter Walker van de Schotse voetbalbond kwam op dit idee in het vliegtuig op weg naar huis. „Het was een emotio nele ervaring onze supporters zo fris en nuchter aanwezig te zien. We vonden, dat hun voortreffelijk gedrag moest wor den beloond", aldus Walker. Naar huis België zal in het verdere verloop van het WK moeten stellen zonder aanvoerder Eric Gerets. De rech terver dediger van Standard Luik, die na een botsing met zijn doelman Jean Marie Pfaff in het duel tegen Hongarije een hersenschudding opliep, is na een onderzoek nog lang nie{ f't bevonden. Hij gaat daarom in het weekeinde per vliegtuig naar België te rug. Voorts is er onzeker heid over het meespelen van Pfaff in de eerste wedstrijd van België in de tweede ron de tegen Polen, die maandag plaats heeft. De blessure, die de doelman bij de botsing met Gerets opliep, is ook nog niet geheel genezen. De botsing tussen Eric Gerets en Jean Marie Pfaff, die voor het Belgische elftal nog al wat gevolgen heeft. Terug via Spanje Middenvelder David McCreery, een van de uitblinkers in het elftal van Noord-Ierland, hoopt via het WK in Spanje van de Noordamerikaanse voetbalcompetitie de weg terug te vinden naar de Engelse league. „Ik wil niet, dat men gaat denken, dat ik mij in de Verenigde Staten niet gelukkig voelde of dat Tulsa Roughnecks, mijn huidige club, mij slecht heeft behandeld. Ik heb een fantastische tijd gehad en het is een onschatbare ervaring om daar te hebben gespeeld. Echter, het Engelse clubvoetbal is echt het beste, dat er is en als ik de kans krijg om terug te keren, zou ik deze met beide handen grijpen". McCreery's contract loopt in september af. Voordat McCreery naar Amerika ging, kwam hij ondermeer uit voor Manchester United. Een Algerijn pro beert over het hek te klimmen in een poging met een aantal landgenoten het veld te bezetten. De Guardia Civil zou even later hardhandig in grijpen. GIJON Voorzitter Sewkal van de Algerijnse voetbalbond heeft na afloop van het duel West- Duitsland-Oostenrijk (10) een protest ingediend bij de FIFA. Sewkal wijst „deze parodie met grote energie" van de hand. Hij verwacht dat naar aan leiding van deze ontmoeting afdoende maatregelen worden genomen. Volgens Sewkal dienen beide ploegen te worden gediskwalificeerd voor hun „im morele en schandalige" gedrag. De voorzitter van de Algerijnse voetbalbond spreekt in zijn verklaring over een „sinister complot", dat zich voor de ogen van de FIFA-bonzen afspeelde en tevens de toestem ming van de scheidsrechter had. Sewkal stelt deze wedstrijd de houding van beide ploegen te zien als een aanval op de ethische sportprincipes. Ook beschouwt hij het treffen als een belediging van het Spaanse publiek. In een voorlopige reaktie verklaarde een van de FIFA- waarnemers, de Joegoslaaf Stojan Protic met deze klacht weinig te kunnen doen. „Het bewijs voor een complot is niet te leveren, Dat lijkt me bij een voetbalwedstrijd vrijwel on mogelijk". De officiële verklaring is nog naar het FIFA-kantoor in Zwitserland gezonden. „Als de FIFA onze klacht niet in be handeling neemt, dan betekent dat dat de wereldvoetbalor- ganisatie voor dit soort combines toestemming geeft", ver klaarde Sewkal tijdens een persconferentie. Met deze uit spraak reageerde hij op een uitlating van de voorzitter van de Westduitse voetbalbond en vice-voorzitter van de FIFA, Hermann Neuberger, die na de wedstrijd had gezegd dat het FIFA-reglemenf niet in dergelijke situaties voorziet. Sewkal: „Alles wordt gedaan om de grote landen te bevoor delen. Dat begint met de keuze van de stadions en wordt voortgezet in het spelprogramma. Het als nummer één ge plaatste land is altijd in het voordeel, als onze klacht niet wordt aanvaard, zijn wij uitgesproken. Maar 49 andere Afri kaanse landen staan achter ons. Tijdens het volgende FIFA- congres zullen we de zaak opnieuw aankaarten. Mundial- baas Raimundo Saporta heeft in dit toernooi schoon voetbal beloofd. Het is onbegrijpelijk dat in Algerije hoog gewaarde voetballers als Hrubesch en Rummenigge zich tot zo'n ni veau hebben verlaagd".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9