Dries houdt Ruud een worst voor „Laat ik zeggen: zelfs prijscompensatie is iets minder onbespreekbaar geworden" iWNNENLAND uitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen uitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen. Wim Kok wil de golven niet over zich heen laten spoelen E VOORDELEN VAN EEN VOORBEHOUD Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 JUNI 1982 PAGINA 7 rbecue ucht boven het Binnenhof %t de kleur van de debat- lie kort tevoren nog in het ren zen de parlementsge- v werden gevoerd: as- \w. Het is droog, althans, regent net niet. Enkele \erden mensen verdringen in een zware walm van jterd vlees, rond een ii kraampjes met spijs en \i. Een draaiorgel jengelt vergeeld carnavalsliedje, foor een enkeling zachtjes jt meegezongen. „Er staat \ard in de gang", is donderdagmiddag,, over één. De Tweede ier houdt haar jaarlijkse xuefeest, normaal gespro- een traditioneel hoogte- in het parlementaire jaar, mee op luchtige en sma- \ke wijze het zomerreces 't ingeluid. Immers, ieder- die in het kamergebouw [zaam is, van volksverte- 'oordiger tot schoonma- ontmoet elkaar bij die ge- \heid in informele sfeer, >nd aan zelfgeroosterde kauwend op dikke war me worsten en nippend aan wijn uit plastic bekers. Toch is het dit keer niet zo gezellig als in voorgaande jaren. Er heerst een sfeer van matheid, niet al leen veroorzaakt door het grij ze weer en de zware debatten, maar ook door het droeve vooruitzicht van nog ander halve vergaderdag, want van wege de overvolle agenda was de Kamer genoodzaakt deze week een marathonzitting van maandag tot en met vrijdag te houden. Tientallen kamerleden laten het deze keer afweten en ook het aantal ministers en staats secretarissen is schaars over het Binnenhof gezaaid. Wel ontwaren wij D'66-minister Van Mierlo van Defensie, die na een ziekbed van enkele we ken weer helemaal op de been is. Hij is in gesprek met een man van uiterst geringe afme tingen, in wie wij bij nadere beschouwing Van Mierlo's partijgenoot mr. Rood, minis ter van Binnenlandse Zaken, herkennen. Een groepje admi nistratief kamerpersoneel dat het tweetal van een afstandje gadeslaat, is het erover eens dat de heer Rood nog korter van stuk is dan oud-premier Piet de Jong, een constatering die al spoedig leidt tot instel ling van het erepredikaat „kleinste minister aller tij den CPN-fractieleider Mar cus Bakker betitelde deze week in de Kamer niet voor niets de huidige regerings ploeg als „een kabinet met een héél klein beetje rood". (Over minister Rood doet trouwens ook het verhaal de ronde dat hij onlangs, toen hij op een ochtend voor een interview de VARA-studio binnenstapte, werd begroet met „Morgen Rood", maar wij nemen aan dat het hier een apocriefe ge schiedenis betreft.) beterschap Even Van Mierlo aanklampen. Klein vraagje stellen. Heeft hij in het ziekenhuis nog blijken van medeleven van de mensen in het land ontvangen? „Jaze ker", lacht de bewindsman breed. „Behalve de post van familieleden en kennissen heb ik tot mijn verrassing ook en kele tientallen brieven en kaarten gekregen van mensen die ik totaal niet ken. Sommi gen schreven me dat ze in de krant hadden gelezen in welk ziekenhuis ik lag en dat ze zo doende op het idee waren ge komen om me beterschap en sterkte toe te wensen. Dat soort dingen. Ik vond dat bij zonder leuk, ja. Het deed me echt goed". Enkele meters verderop loopt een televisieploeg van Den Haag Vandaag. Koos Postema en Selinde Rosenburg duwen links en rechts kamerleden en bewindslieden een microfoon onder de neus. Daar staat Van Rossum, de SGP-fractieleider, die uit principiële overwegin gen nooit voor de televisie ge ïnterviewd wil worden. „Dag meneer Van Rossum zegt Se linde, terwijl de cameraman zijn toestel in werking zet. En zowaar! Van Rossum tekent geen protest aan, maar beant woordt breed lachend alle vra gen. „Mooi gelukt", zegt Poste ma even later tevreden. „We hadden van een secretaresse van de SGP-fractie gehoord, dat je bij Van Rossum gewoon de verrassingstruc moet toe passen. Als we onverwacht met een camera en een micro foon voor hem zouden gaan staan, zou hij wel bereid zijn, iets te zeggen. Nou, dat is dus inderdaad gebeurd. Ach, hij zelf schijnt er niet zoveel be zwaar tegen te hebben, hoorde ik. Hij weigert de televisie ei genlijk alleen maar vanwege z'n achterban. Postema knip oogt. „Vanavond een stukje straatinterview met Van Ros sum op de buis. Toch vrij uniek, nietwaar?" verwachting Om kwart voor drie worden de kraampjes opgeruimd on der toeziend oog van een agent die met grote happen een hem aangeboden warme worst ver orbert. Politici zijn op het Bin nenhof niet meer te zien, want de kamervergadering is al lang weer begonnen. De Voor jaarsnota is aan bod. Een vette kluif voor de sociaal-economi sche fijnproevers, maar voor de meeste anderen een moei lijk te verteren hap. Het is een zeldzaamheid als de sombere klanken van het debat worden afgewisseld met een vrolijke noot. De Kamer ligt dan ook een halve minuut flauw van de lach, als VVD-woordvoer- der Joekes de omvangrijke CDA'er Ma tem an lik op stuk geeft. Joekes had een nota met tegenvoorstellen van de VVD aangekondigd, waarop Mate- man uitriep: „Ik ben daarvan in blijde verwachting". Dat was makkelijk scoren voor Joekes. Wijzend op Matemans buik, die als een hard opge pompte basketbal boven zijn broekriem uitstulpt, antwoord de hij: „Dat zie ik, ja". toiletten Tussen de bedrijven door be handelde de Kamer deze week ook nog even een aantal inter ne besognes. Eén keer per jaar mag de Kamer over zichzelf praten. Dat gebeurt bij de vaststelling van haar eigen be groting. Het gaat daarbij om geld dat moet worden uitge trokken voor de bezoldiging van kamerleden, fractiemede werkers, bodes, kelners en an dere personeelsleden, geld voor de aanschaf van compu ters, voor reparaties en ver bouwingen, noem maar op. Bij zo'n debat zit voorzitter Dol man achter de regeringstafel om de vragen van zijn colle ga's te beantwoorden. Interes sante onderwerpen zitten daar soms bij. Zo drong de PvdA 'er Castricum er op aan, het aan tal damestoiletten in het ka mergebouw uit te breiden. „Het tekort aan sanitaire voor zieningen voor vrouwen leidt in veel gevallen tot hoge nood", aldus Castricum. In zijn antwoord op dit drin gende verzoek begon Dolman met een historische anecdote. Toen in 1922 het eerste vrou welijke kamerlid werd beë digd, mevrouw Suze Groene- weg van de SDAP, was in het héle kamergebouw nog geen damestoilet te bekennen. In allerijl is toen in een klein gangetje voor mevrouw Groe- neweg een aparte w.c. ge bouwd. Vele jaren lang heeft dit gangetje de bijnaam „Het- Groene wegje" gehad, zo ver telde Dolman. In de loop der jaren is het aan tal damestoiletten in het ge bouw fors uitgebreid, maar op sommige plekken, vooral in de buurt van de vergaderzaal, is de vraag naar vrouwen-w.c.'s groter dan het aanbod. Dol man voelt er echter weinig voor, door middel van breken en touwen wederom nieuwe damestoiletten te laten aan brengen. Dat zou veel te duur zijn en bovendien zonde van het geld, want over enkele ja ren wordt gestart met het bou wen van een nieuwe vleugel aan het kamercomplex, inclu sief een nieuwe vergaderzaal. In de nieuwbouw zullen vol doende damestoiletten worden aangebracht. „Voorlopig loopt men dus, ook al is men vrouw, maar enkele tientallen meters verder", sprak Dolman reso luut. „Of we moeten een be staand herentoilet omdopen in een damestoilet", voegde hij er als mogelijke tussenoplossing aan toe. Maar daar ging Castri cum niet op in. DICK VAN RIETSCHOTEN JTERD AM „In de lende maanden zullen rlei knopen moeten den doorgehakt over ;n, die bijzonder be- gend op ons afkomen. FNV wil de aanrollen- golven niet over zich i laten spoelen. We en ook nu zelf mede n geven aan de ont- kelingen. Dat is vaak e van prettig, want je dan tevens minder ulaire dingen mede je rekening moeten ien en deze tegenover eden moeten verdedi- 1 Kok zit in zijn werkka- I gelegen op de derde ver ing van het trots oprijzen- TNV-gebouw in Amster- De voorzitter van de jtste vakcentrale van ons [die ruim een miljoen le- telt, moet het doen met bescheiden vertrek. Er I een bureau in en een vergadertafeltje. Daar ken we plaats genomen, [van Kok te horen welk de vakbeweging op de barre problemen leze tijd. De voorzitter geen moeite te zullen )en met de beantwoording. uiers: Wij zijn geen loon- |hine, we hebben veel ar beginselen. Onze grond- én gaan dieper" Irdaad, niemand zal ont- len, dat de FNV over vele n meedenkt en daarover ndeerde uitspraken doet, al is iedereen het niet met eens. Maar toch komt het ook nu bij de mensen op de voorgrond te staan, te praten over hoogte van eringen, over koppelingen, de financieringsproble- van de overheid, net zo Ie voorgrond als toen het ging flink wat binnen te van de welvaart. „Ik zei al, we staan in land voor geweldige di- na's. Daarbij vraag je je >ns weer af: Zitten we in situatie, die nog wel be- sbaar is. We weten er zo zamerhand alles van. Fi- :ieringstekort van de over- stagnerende, eigenlijk lijvende economische i, inzakkende investerin- In die situatie moet je ten, waarbij je nog geen il economisch perspectief Oh ja, je ziet allerlei per- ages over groei en bijbeho- e berekeningen, maar ze nauwelijks onderbouwd, ^feite hoofdzakelijk specula- ties. En dan komt de vraag: hoe verdeel je een nul-groei." Niet van twee wallen „Eén van de dingen, die daar bij voor de FNV een keihard punt is, is het handhaven van het koppelingsmechanisme, zowel wat de salarissen bij de overheid betreft als en vooral de koppeling tussen lonen in het bedrijfsleven en uitkeringen. Een onmogelijke eis is dat niet". „Maar ik erken, dat dit ver langen wel belangrijke gren zen oplegt aan de inkomsten ontwikkeling in het bedrijfsle ven, want je kunt niet van twee walletjes eten. De werk gevers willen al lang de kop peling afschaffen. Maar de uit keringstrekkers zijn weerloos. Ze hebben ook wel eigen orga nisaties, dat weet ik, maar niet net als werknemers het wapen van de werkstaking. Voor hen moeten we opkomen." Oké, maar hoe kunt u die loonontwikkeling beperken? „Niemand wil een centraal ge leide loonpolitiek; daarvan hebben we na al die. loonmaat regelen en de premie-operatie van 1 juli, die eigenlijk een loonmaatregel via de band is, schoon genoeg. Je komt dan al gauw bij een begeleide loon vorming. Dat betekent het ge zamenlijk door overheid, werkgevers en vakbewe ging aangeven van de grenzen waarbinnen de her ziening van de arbeidsvoor waarden zich moet voltrek ken, mede gelet dus op de fi nancierbaarheid van de collec tieve sector. Die drie partijen moeten dan dus de hoofdlijnen van het sociale beleid aange ven". De FNV wil dus wel een over eenkomst, maar eist daarbij ze kerheden. „Inderdaad, maar dat wil niet zeggen, dat we niet willen meedenken over herziening der grondslagen van het socia le stelsel, die nu in gang wordt gezet. Die bezinning zou ech ter niet moeten gaan over de vraag hoe we op uitkeringen kunnen bezuinigen, geld bin nenhalen dus, maar over de vraag of de oude uitgangspun ten nog geldend zijn en wat we eigenlijk met het stelsel willen". Kok weet uiteraard nog niet, welke ideeën er allemaal gebo ren zullen worden, maar in de invoering van een glijdende schaal voor de uitkeringen een lagere procentuele uitke ring naarmate het loon, waar op zij is gebaseerd, hoger is ge weest voelt hij niets. „Wan neer iedereen over zijn loon (tot aan een zeker maximum) dezelfde premie moet betalen, moet men ook recht hebben op dezelfde procentuele uitke ring. Je mag best vinden, dat er te grote inkomensverschil len zijn, maar waarom moet je die alleen bij de uitkeringen corrigeren?" Dat neemt niet weg, dat velen onjuist vinden, dat in één gezin meerdere uit keringen terecht komen of uit kering plus loon, dat kan niet de bedoeling zijn, zegt men dan. „Die geluiden hoor ik ook wel. Maar ik vind, dat je geen correcties moet aanbrengen via de hoogte van de uitkerin gen. Dan moet je maar via het belastingstelsel de draag krachtverhoudingen herstel len". Scenario Schouten Eén van de discussiepunten van dit moment is het zoge naamde scenario-Schouten. Deze Tilburgse hoogleraar wil al enkele jaren de prijscom pensatie afschaffen en om te voorkomen dat daardoor in het binnenland minder wordt besteed ten koste van de werkgelegenheid deze ver vangen door een even grote belastingverlaging. „Dat scenario wijs ik af. Als vakbeweging kom je in feite overal naast te staan. Want de politiek maakt het fiscale be leid uit en kan er van alles mee doen. En dat zouden we onze leden nog moeten uitleg gen ook... Bovendien leeft de prijscompensatie in de hoofden en harten van de werknemers. Zij zien haar, terecht, als een middel om zich zoveel moge lijk te verweren tegen prijsstij gingen. Zo'n stukje zekerheid geef je niet weg". Kok voegt er meteen aan toe: „Althans niet met een blind doek voor. Het wordt wat an ders als men kan aantonen, dat een stukje methodiek ver anderd zou moeten worden. Laat ik het zo zeggen: zelfs de prijscompensatie is voor ons iets minder onbespreekbaar geworden. Nogmaals: de prijs compensatie als zodanig mag niet worden ondermijnd, maar je zou haar kunnen inbedden in een geheel van afspraken. Wat gebeurt met het prijsgege ven geld, in hoeverre kunnen de werknemers over de beste ding ervan meepraten, hoe past het in ons streven naar arbeidstijdverkorting die ertoe moet leiden dat meer mensen werk krijgen, wat ook al geld zal kosten. En men moet wel goed beseffen, dat je met een betrekkelijk beperkt percenta ge loonstijging van de prijs compensatie niet allerlei ope raties kunt uithalen". Kroonprins? De laatste tijd bevatten de kranten en weekbladen be richten over Wim Kok in een andere rol. Hij blijkt André van der Louw verdrongen te hebben als de kroonprins van Joop den Uyl. Het was de PvdA-leider zelf, die onlangs deze mogelijkheid opwierp. Wanneer wij daarover komen te spreken, wordt Kok plotse ling uiterst behoedzaam. For muleerde hij aanvankelijk steeds helder, nu wordt zijn taalgebruik wat wollig. Elke bewering relativeert hij on middellijk door met een „an derzijds' te komen aanzetten. Zo begint hij met grote stellig heid te zeggen dat hij eerst en vooral FNV-voorzitter is. „Ik wil geen dubbelrol. Mijn hui dige ambstermijn loopt tot in 1984. Wat er daarna gebeurt, dat zien we dan wel." Maar daar voegt hij aan toe dat na die tijd een politieke loopbaan wel degelijk tot de mogelijkheden behoort. „Op mijn 34e ben ik voorzitter ge worden, eerst van het NVV en daarna van de FNV. Daarmee stond het voor mij van het be gin af aan vast dat ik niet tot mijn pensionering in de vak beweging zou blijven". Ver volgens zegt hij dan „geen ge heim te willen maken" van Dus toch straks de opvolger van Den Uyl? Kok ontwijkt de vraag. In plaats daarvan praat hij over wat er gebeurd is. Hij erkent dat er met hem gepraat is over het lijsttrekkerschap van de PvdA. „Maar dat ging over de situatie dat Den Uyl zich niet meer beschikbaar zou stellen. Ik trok het me aan dat er dan in de partij een impasse zou dreigen te onstaan. Ónder die omstandigheden was ik wel bereid de FNV op stel en sprong te verlaten. Maar Den Uyl bleek wel beschikbaar en dus ging het allemaal over. Voor een tweede plaats op de lijst voelde ik niet, evenmin trouwens voor een onverkies bare plaats, die gecombineerd zou kunnen worden met mijn huidige baan". Nu „die wissel" van een plot seling vertrek gepasseerd is, wil Kok zich weer volledig concentreren op zijn functie in de FNV. Alle gepraat over hem in verband met de PvdA ervaart hij als vervelend. „Ik heb er geen behoefte aan als een marionet heen en weer bewogen te worden". De reden daarvan blijkt even later. Kok meent dat hem het functioneren als FNV-voorzit ter onmogelijk gemaakt zou worden, als hij vereenzelvigd werd met de Partij van de Ar beid. „Als veel mensen in de FNV dat zouden gaan denken, als daardoor het vertrouwen in mij zou worden aangetast, zou ik de consequentie moeten trekken". U bedoelt: opstappen? „Ja. Dat zou niet anders kun nen. Maar ik heb tot nu toe niks van gemerkt van kritiek, hóór. Ook in de Federatieraad niet. Wel heb ik daar uitge legd, wat ik nu ook tegen u zeg". Geen stemadvies Is het overigens niet zo dat de voorzitter van de FNV, door zijn beschikbaarheid voor een functie in de PvdA naar bui ten te brengen, verkapt een stemadvies geeft aan de 1,2 miljoen leden? Kok vindt van niet. Hij stelt met nadruk dat naar zijn me ning een vakcentrale zo'n ad vies niet dient te geven. „De mensen zouden kunnen zeg gen: wat matigen die lui zich eigenlijk aan?" Maar wilt u dan geen kabinet, waar u tenminste enige in vloed op hebt? Ook Kok denkt dat de vor ming van een kabinet-Van Agt/Van Aardenne zeer waar schijnlijk is. „Als CDA en VVD tachtig of meer zetels krijgen, dan houdt niets ze te gen". Hij meent tevens dat het dan „bar weer zal worden voor tal van maatschappelijke groeperingen". Hij herinnert aan de tijd van het kabinet- Van Agt/Wiegel en voorspelt dat er bij het optreden van een soortgelijke ministersploeg on getwijfeld opnieuw een „poli tiek van de voldongen feiten en van de hooghartigheid" ge voerd zal worden. Maar dat al les is voor hem nog geen reden een kabinet met de PvdA als heilig voor te stellen. „De ervaringen van de laatste tijd (met het kabinet Van Agt- /Den Uyl/Terlouw) waren nou ook weer niet zo goed". Wim Kok wil niet verhelen dat ook bij de PvdA „te weinig mensen" een dialoog willen voeren met de vakbeweging. Over het CDA zegt hij: „Die gesprekken hebben meer weg van een hoorzitting. Zij vragen hoe wij over dit of dat denken. Maar wat ze zelf willen, daar hoor je niets van. Ik vind dat jammer en ook kortzichtig. Want elke politieke partij moet het toch iets waard zijn goede relaties te onderhouden met een club als de onze, al was het alleen maar vanwege die ruim één miljoen leden". JO SMITS RIK IN 'T HOUT I HAAG „Het is onzin ik een act zou opvoeren een ijdeltuit die van de npus gesmeekt moet wor- Het ging louter en alleen redenen van persoonlijke Op de hem eigen wijze elde premier Van Agt be- deze week dat er echt geen ere reden was geweest, rom hij een week had wil- nadenken alvorens te be en of hij voor de derde beschikbaar zou zijn als rekker voor het CDA. itandig legde hij uit dat de elf jaar dat hij nu mi- r is, de laatste vijf „zonder drijving" zwaar zijn ge- st. Niet alleen voor hem- „een 51-jarige begint onontkoombaar de last te voelen" maar ook r zijn gezin. Hij wees erop vrouw en kinderen hem weinig zien, vanwege de e afstand tussen Nijmegen Pen Haag. „Dat alles is tot itoe in goede harmonie ge- maar je moet niet blijven overvragen Het bovenstaande voerde Van Agt ook aan als argument voor het feit dat hij een voorwaarde had verbonden aan zijn lijst trekkerschap. Hij houdt de mogelijkheid open van een tussentijds vertrek. „De op rechtheid gebiedt te zeggen dat ik wellicht niet de volle periode in enige functie in s lands politiek werkzaam zal zijn". De premier voegde er ter geruststelling aan toe dat hij geen bliksemsnelle aftocht overwoog. Hij had slechts wil len voorkomen dat men ver schrikt zou opkijken als straks „het vogeltje" gevlogen zou blijken. Verbijstering Schrikken kan politiek Den Haag dus niet meer, maar ver bijsterd zijn des te meer. Iede re Binnenhof-bewoner meen de toch te weten dat Van Agt het eerste-ministerschap zeer plezant vindt, vooral omdat dat gepaard gaat met luisterrij ke reizen naar het buitenland en de mogelijkheid van het al daar verkeren met de groten der aarde, zoals Ronald Reagan, Margaret Thatcher en de zo vurig bewonderde Hel mut Schmidt. En dan zouden we nu plotseling moeten gelo ven dat Dries er de buik vol van begint te krijgen? Kom nou, dacht menigeen, daar moet iets achter zitten! .Waarom zijn jullie toch altijd zo wantrouwend als het Dries betreft?" De christendemocra tische Tweede-Kamerleden, met wie wij het voorbehoud van hun eerste man bespre ken, kijken oprecht verbaasd en ook enigszins gekwetst. Ze wijzen erop dat Den Uyl in feite hetzelfde bedongen heeft bij zijn partij. De gezichten staan zelfs zo oprecht dat men geneigd is alle sceptici ongelijk te geven. Temeer wanneer van CDA-zijde ook nog wordt gemeld dat mevrouw Èugénie van Agt het inderdaad hoe langer hoe moeilijker heeft met de afwezigheid van haar echtgenoot. Maar helaas, zoals bijna alles in de politiek, heeft ook deze zaak een dubbele bodem. En hetgeen zich daarin bevindt is de reden van dit verhaal. Want de gesprekspartners bij het CDA bleken nog niet uit gesproken. Stuk voor stuk me- Partijbestuur Voor een goed begrip van die laatste opmerking moeten we even terug naar de voor-vori ge vergadering van het CDA- partijbestuur. Daar deed zich het opmerkelijke feit voor dat meer dan de helft van de spre kers kritiek uitoefende op Van Agt. Naast een enkele strenge opmerking over „altijd dat gé- fiets" werd er vooral gespro ken over de vermeende eigen gereidheid van de premier en diens voorliefde voor de VVD. Menigeen herinnerde zich dat Van Agt het partijbestuur bij de formatie van vorig jaar als een „clubje schooljongens" had behandeld. En zou het CDA, na de breuk met de PvdA, met Van Agt als lijsttrekker niet het risico lopen vereenzelvigd te worden met de VVD? Niet temin concludeerde het CDA- bestuur dat Van Agt de lijst zou moeten aanvoeren. Maar dat was meer om electorale re denen „Dries is in zijn een tje goed voor zeven a acht ze tels" en omdat er niet echt een keus was. Als een leider met zulke kri tiek wordt geconfonteerd, moet hij iets terug doen, an ders wordt zijn positie ver zwakt, legt men ons uit. De echte leider laat dan dus mer ken dat de partij hem harder nodig heeft dan hij de partij. „En als er dan toch al redenen zijn, waarom hij de kar niet meer zou willen trekken, ves tigt hij daar de aandacht op". Ook nu zou dit middel weer feilloos hebben gewerkt. „Men raakte uiteindelijk toch echt ongerust". Zo ongeveer ieder een in de partijtop zou er ten langen leste aan te pas zijn ge komen om van Agt toch weer „ja" te laten zeggen. Worst In zulke omnstandigheden kan een leider zijn eisen stel len, gaat de uitleg verder. Als de partij de leider zo graag wil behouden, moet zij ook bereid zijn de daaraan verbonden prijs te betalen. Op het prijs kaartje stond „voorbehoud". „Het partijbestuur toonde be grip voor de persoonlijke om standigheden van de heer Van Agt en ging unaniem akkoord met het gemaakte voorbehoud van een tussentijdse terugtre ding", meldt het partijblad CDActueel. Ja maar, wat heeft hij nu aan dat voorbehoud? Goed, hij mag nu tussentijds weg, maar wie had hem tegengehouden als hij dat zonder aankondiging had willen doen?, werpen wij te gen. Hoofdschuddend over zo weinig inzicht, wordt er gewe zen op het feit dat er in het CDA iemand is, die nu al vijf jaar „in de startblokken staat te weten drs. R.F.M. Lubbers. „Hij heeft Ruud nu een worst voorgehouden", heet het in CDA-kring. Als' bewijs voor die stelling worden vervolgens de criteria opgesomd, die Van Agt naar eigen zeggen zal aan leggen bij de overweging of hij kan terugtreden. Het beleid moet behoorlijk op poten staan („er moet dus sprake zijn van een solide coalitie") en de op volging moet bevredigend ge regeld zijn. Volgens onze bron nen luidt dit vrij vertaald als volgt: Als Lubbers na de ko mende verkiezingen niet moeilijk doet over een coalitie met de VVD, wie weet is Van Agt dan over een jaar of twee wel bereid het premierschap aan hem over te dragen". WD Dat alleen met de liberalen een solide beleid te voeren is, daarover liet Van Agt deze week weinig twijfel bestaan. Ja, hij had kennis genomen van het nieuwe programma van de PvdA. Het was onte genzeglijk realistischer dan het vorige, maar om nu te zeggen dat het echt rekening houdt met de werkelijkheid, nou nee.... Ruud Lubbers kan kennelijk goed luisteren, want desge vraagd zegt hij nu, de moge lijkheden voor een hernieuw de coalitie met de PvdA „zeer somber" in te zien. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7