i Koninkli jk aar harmeert merikanen VN-hulp aan Libanon komt langzaam op gang an Agt: „Nu ;en paar iele grote Jappen slaan' >ok Nypels heeft iu problemen met subsidie Lhypotheeklijders' Nederland sluit ambassade in Beiroet Haig delft het onderspit in machtsstrijd met Weinberger Aftreden Haig - BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURAH ZATERDAG 26 JUNI 1982 PAGINA S*--* en andere vereenkomst iet Shell en Esso (Van onze parlementaire k idactie) B I EN HAAG De Tweede Ka- ZA IlSier voelt er niets voor het he inde „herenakkoord" met >11 en Esso over het investeren hun winsten uit de aardga- iploitatie van het aardgasveld •hteren te vervangen door bindende investeringsove- inkomst, of door het staatsaan- tl in de aardagswinsten fe ver- n. Een motie van deze strek- van de PvdA'er Van der ek kreeg gisteren behalve van PvdA alleen de steun van ïkei|p. PPR en CPN- Raadsel gevonden lichaamsdelen opgelost AMSTERDAM De 38-jarige Am- sterdammer die donderdag door de Amsterdamse politie is gearresteerd op verdenking van moord op de 24- jarige Paul Jubitana, heeft gisteren een bekentenis afgelegd. Volgens de verdachte woonde het slachtoffer bij hem in en was hij aan drugs verslaafd. Hij zou Jubitana hebben neergeslagen toen de jongen probeerde hem geld af te zetten. Volgens de verdachte was Jubitana de volgende ochtend overleden. Hij sneed daarop het lijk in stukken om er maar vanaf te zijn. De stukken werden later in het kanaal en het park teruggevonden. Leraren dreigen met staken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) heeft, in reactie op de uitgelekte sa larismaatregelen die minister Deet- man wil gaan doorvoeren, laten weten dat zij niet zal aarzelen haar leden tot stakingsacties op te roe pen. Door de plannen van de mi nister dreigen leraren er 20 tot 30 procent in salaris op achteruit te gaan en zullen 3.000 banen in het onderwijs verloren gaan. Omdat de nota van de minster pas over enke le weken wordt utgebracht, zullen eventuele acties echter eerst in het nieuwe schooljaar gevoerd worden. Vliegen naar Amerika duurder GENEVÈ De vliegtarieven op de Noordatlantische route gaan op 1 november omhoog, zo hebben de luchtvaartmaat schappijen die zijn aangesloYen bij de IATA (Internationale Air Transport Association) gis teren in Genève besloten. Een woordvoerder van de IATA wilde niet zeggen hoeveel pro cent de stijging bedraagt. De nieuwe tarieven zullen door de luchtvaartmaatschappijen afzonderlijk worden bekend gemaakt. De verhoging is een gevolg van hogere personeels- en bedrijfskosten en de stijging van de koers van de dollar. Rustige „Nacht van Assen'' ASSEN De nacht van Assen zit er weer op. Een rustige nacht, afgezien van kleine vecht partijen, enkele noodzakelijke aanhoudingen door de politie en vervelend gedrag van brood- dronken motorsportliefhebbers. Vanaf een uur of acht waren al vele duizenden op de been in en om het centrum van Assen, maar de echte drukte openbaarde zich pas tegen midder nacht. Grote trekpleister bleek het Rodeospek takel op De Brink te zijn, al werd het, naarma te de nacht vorderde, voor de berijders al moeilijker het enkele seconden op het mecha nisch ros uit te houden. Dit jaar werden voor de eerste maal geen biertenten in het centrum opgesteld, maar konden de bezoekers gewoon wat drinken in de diverse kroegen. Door deze opzet is er waarschijnlijk minder aanleiding gegeven tot ongeregeldheden dan in voorgaan de jaren. nte- nn- s '4 Koningin Beatrix luistert naar een speech van prins Claus, tijdens een lunch die werd gegeven door de directeur van de Continental Bank in Chicago. KCAGO „Chicago jat trembling town" hicago, die zinderende d) zong Sinatra. Niets minder waar. Vele liizenden gaven daar van, gisteren aan het ^ïd van het tweedaagse »zoek van het koninklijk iar aan Chicago. Toen de koningin en prins hun hotel verlieten, ontstond in het hart van de stad één ?rote chaos. Kilometers lange iles, met in de auto's moppe rende zakenmensen die veel te laat op het werk zouden ver schijnen. De velen die in de straten rondom het hotel van Chicago stonden, trokken zich er niets van aan. Voor hen was het de laatste kans om een glimpje op te vangen van „The smiling queen of the Nether lands" (de glimlachende ko ningin uit Nederland) zoals de Chicago Chronicle gisteren op zijn voorpagina meldde. Chicago betekende niet alleen voor het koninklijk paar het hoogtepunt, ook de economi sche missie, die haar bezoek aan de VS daar afsloot, kon met voldoening terugkijken op besprekingen die de Neder landse industriëlen met hun Amerikaanse collega's hadden gevoerd. Staatssecretaris van economische zaken Wim Dik: „Ik vermoed dat de handelsbe trekkingen op het gebied van de landbouw hier in Chicago zeer geïntensiveerd zijn. Al met al mogen we stellen dat koningin en prins gedurende onze trip goede ambassadeurs zijn geweest. De Amerikanen die tijdens de diners mochten aanzitten lieten dat keer op keer blijken". Via een tussen stop in An Arbor, waar de uni versiteit van Michigan is ge vestigd, kwam het koninklijk paar gisteravond laat in Grand Rapids aan, waar het onder meer werd ontvangen door oud-president Gerald Ford en diens vrouw. (Vervolg voorpagina) JEN HAAG Minister-president Van Agt, tevens kandidaat- ^ttrekker van het CDA, heeft gisteren na afloop van de min- ^rraad verteld dat hij in „enkele inspirerende" gesprekken jét voorzitter mr. G. Wagner, president-commissaris van de ïell, op de hoogte was geraakt van de inhoud van het twee jppórt Wagner. De voorgestelde maatregelen zijn volgens Van [t onontkoombaar. „Het uitblijven van werkelijk ingrijpende latregelen heeft al zoveel ellende veroorzaakt. De paar dingen i we de laatste tijd hebben gedaan, zouden vroeger als heel ik zijn betiteld. Nu zijn ze beslist ontoereikend". Igens Van Agt zal het rapport-Wagner ook al een rol moeten elen bij het opstellen van de begroting voor 1983. „Het komt Jj nu opaan een paar hele grote klappen te slaan". iitkoppeling van lonen en uitkeringen, althans op het netto- animumniveau, is niet opgenomen in het ontwerp voor het jrkiezingsprogram van het CDA. Voor Van Agt was dat aan- lding om te zeggen dat er nog verandering gebracht zou kun- n worden gebracht in het programma. „Het CDA is een le- ndiger partij, dan vaak wordt gedacht". i huidige commissie-Wagner, een adviesorgaan van de rege- ag, is een voortzetting van het vorige gezelschap, date veneens Inoemd was naar de voorzitter. Andere leden, die allen op per- [onlijke titel zitting genomen hebben, zijn ex-minister Albeda, jSM-topman Bogers en ABN-chef Langman. Albeda is lid met [stemming van het CNV. Hetzelfde geldt voor ex-senator A.H. |oos, maar dan ten aanzien van de FNV. Nog een PvdA'er in J commissie is ir. H. Vredeling, minister van defensie in het abinet-Den Uyl. an onze parlementaire re dactie) pN HAAG Het ontwer- i van een tijdelijke subsidie ring voor eigenaar-bewo- rs, die te lijden hebben van gestegen hypotheekrente, is t zo eenvoudig als minister iels (Volkshuisvesting en mtelijke Ordening) had ge- [cht. De minister weet niet hij aan de benodigde mil tenen moet komen. De invoe- :ng kan dan ook niet per 1 li geschieden, zoals aanvan- telijk was beloofd, aldus de nister gisteren in de Tweede [anneer zo'n steunmaatregel f dan wel zou kunnen zijn, t Nypels niet aangeven. Als Tweede-Kamerlid voor D'66 diende Nypels tot twee keer toe een motie in over deze zaak. Beide malen stemde een meerderheid van de Kamer ervoor en beide malen toonde minister Van Dam geen nei ging het gevraagde te verwe zenlijken. Nypels hield vast aan zijn standpunt dat de huren van te goedkope woningen niet in één klap op het gewenste peil mogen worden gebracht. Hij verwacht sociale onrust van zo'n maatregel. Bovendien le vert zij de staat slechts negen miljoen gulden op in het eerste jaar, omdat de meeste betrok kenen dan in aanmerking ko men voor een hogere indivi duele huursubsidie. Na een publicitair gezien wat moeizame start in Atlanta en Houston waar de plaatselijke media niet of nauwelijks geïn teresseerd waren in het ko ninklijke bezoek, trok de be langstelling in Los Angeles en San Francisco goed aan. In deze steden besteedde de plaatselijke pers veel aandacht aan de rondreis. DEN HAAG De Nederland se ambassade in Libanon is verplaatst van het door Israëli sche troepen omsingelde West- Beiroet naar Jounieh, een ha ven ten noorden van de hoofd stad die door de christelijke militie wordt beheerst. Door de beschietingen en bombar dementen van de afgelopen dagen is de woning van de tij delijke zaakgelastigde, dr. N. van Dam, beschadigd. Dr. Van Dam leidt de ambassade in af wachting van de komst van de nieuwe ambassadeur, mr. S. baron van Voorst tot Voorst Vier hulpverleners in Bei roet dragen een gewonde met ernstige brandwonden weg, na een bombarde ment van de Israëli's. (Van onze speciale verslaggever Rick Kersjes) GESHER HAZIV (NOORD-ISRAËL) In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteren voor het eerst sinds dit stads deel door Israëliërs en Fa- langistische troepen van de buitenwereld werd af gesloten, konvooien met hulpgoederen van de Ver enigde Naties aangeko men. Met vrachtwagens worden de hulpgoederen, afkomstig van het kinder fonds van de Verenigde Ntaies (Unicef), vanuit de Syrische hoofdstad Da mascus naar Libanon ver voerd. Het gaat daarbij vooral om voedsel, dekens en medische voorraden. In New York heeft de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, aan gekondigd dat hij spoedig waarnemers naar Libanon zal sturen om vast te stellen wat voor hulp direct nodig is en wat gedaan moet worden aan het herstel van het land. In Libanon zelf is de regering gisteren uiteen gevallen. De Libanese premier Wazzan bood zijn ontslag aan wegens grote meningsverschillen met president Sarkis over de wijze waarop de Raad van Nationale Redding te werk moet gaan. Verder zei hij „onder de Israë lische chantage van militaire 24 Verpleegsters gewond bij bomaanslag in Belfast BELFAST Door het exploderen van een bom in een auto zijn gisteren in Belfast 24 verpleegsters gewond geraakt. Een van hen is er ernstig aan toe, aldus de politie. De IRA heeft de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De bom ontplofte om twee uur 's middags plaatselijke tijd in een auto die geparkeerd stond voor een gebouw in het centrum van de stad. De politie was een minuut van te voren gewaarschuwd. De verpleegsters sliepen op het moment dat de politie opdracht gaf tot ontruiming van het gebouw en kregen de scherven van de ontploffende bom over zich heen toen zij naar buiten vlucht ten. Door de ontploffing ontstond brand in een aangrenzende winkel. escalatie" niet verder te kun nen werken. Tegelijkertijd trok de leider van de linkse Libanese partijen, Walid Jum- blatt, zich uit de Raad terug, die twee weken geleden door Sarkis werd samengesteld in een laatste poging de Israëliërs van een verovering van West- Beiroet af te houden. Jumblatt noemde de Raad van Nationa le Redding „een grap" en zei dat deze geheel onder druk staat van Israël. In de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is gistermid dag achter gesloten deuren ge sproken over een Frans voor stel voor een oplossing van de oorlog in Libanon. Het plan houdt onder meer de neutrali satie in van West-Beiroet. Het Libanese leger zou, eventueel geholpen door een VN-vredes- leger, de posities van de PLO moeten innemen. Omdat niet gesproken wordt over het neerleggen van de wapens door de PLO lijkt dit voorstel onaanvaardbaar voor de Vere nigde Staten, die zich achter de Israëlische eis hebben ge steld, dat de PLO militair niet meer mag voortbestaan. Een opmerkelijk gebeurtenis deed zich vanmorgen hier on der journalisten in Gesher Ha- ziv (Noord-Israël) voor. Het IDF (Israël Defence Forces) maakte bekend, dat er geen vrouwelijke journalisten meer naar Libanon mogen, zo lang de oorlog in dat land voort duurt. Een reden voor dit ver bod werd niet gegeven. Een van de gedupeerde journalis tes, die vandaag naar Libanon had willen gaan, is de Neder landse correspondente van het dagblad Trouw, Inez Polak. Zij was zéér verontwaardigd en vertelde dat dit een vorm van discriminatie is. „Waarom mo gen vrouwelijke journalisten nu niet naar Libanon?", zo vroeg zij zich af. „Dit is nog nooit eerder gebeurd. Op deze manier wordt mijn krant ver stoken van nieuws uit Liba non, terwijl andere verslagge vers gewoon hun werk kun nen doen", aldus Inez Polak. WASHINGTON In de kleine anderhalf jaar van zijn ministerschap is Alexander Haig verwikkeld geweest in een groot aantal controverses met an dere leden van Reagans regering, met name mi nister van defensie Caspar Weinberger, veilig heidsadviseur Richard Allen, vice-president Geor ge Bush en VN-ambassadeur Jeane Kirkpatrick. Haig verloor de eerste krachtmeting met het Witte Huis toen vice-president George Bush de leiding kreeg van het- team dat in crisissituaties de activiteiten van buitenlandse zaken, defensie en de CIA coördineert. Tot een fikse aan-, varing kwam het na de mislukte moordaanslag op Reagan, op 30 mei 1981, toen Haig met bevende stem voor de televi siecamera's verklaarde dat hij nu het roer in handen had, in afwachting van de komst van vice-president Bush. Ge zien de juist verloren krachtmeting met Bush en de wrij-' vingen met minister van defensie Weinberger, leidde Haigs emotionele solo-optreden tot spanningen in het kabir net. Gespannen voet •Haig en Weinberger kwamen in de volgende maanden nog herhaaldelijk op gespannen voet met elkaar. Haig gold als voorstander van nauwe banden met de Westeuropese.- bondgenoten. Weinberger was in zijn streven naar een harde opstelling tegenover de Sovjet-Unie minder geneigd de gevoeligheden van West-Europa te ontzien. Reagans be sluit om het emargo op het gebruik van Amerikaans mate rieel voor de aardgasleiding van de Sovjet-Unie naar West- Europa te verscherpen, zou zijn genomen op aandringen van Weinberger en de adviseur voor nationale veiligheid, Clark, bij afwezigheid van Haig. Weinberger zou ook voorstander zijn van een hardere op stelling tegenover de Israëlische invasie in Libanon, terwijl' Haig het strategische belang van Israël als bondgenoot in het Midden-Oosten beklemtoonde. Ondanks zijn harde re toriek aan het adres van de Sovjet-Unie werd Haig door een groot deel van Reagans conservatieve achterban als de „te zacht" beschouwd. Watergate-affaire Alexander Haig werd in 1924 in Philadelphia geboren. Hij studeerde aan de militaire academie West Point en de Ge orgetown universiteit en maakte daarna carrière in het le ger en het Pentagon. Onder de hoede van Henry Kissin ger, die hem bewonderde om zijn werkdrift, maakte hij een bliksemcarrière. Kissinger, toen adviseur voor nationa le veiligheid, haalde kolonel Haig in 1969 als militair me dewerker naar het Witte Huis. Als Kissingers assistent deed Haig zijn ervaring op in de internationale politiek. Tijdens de Watergate-affaire volgde Haig de ontslagen Bob Haldeman op als stafchef van het Witte Huis, waar hij het presidentiële apparaat in de enerverende laatste dagen van Nixons presidentschap draaiende hield. President Ford be noemde hem vervolgens tot opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Na zijn terugkeer in de Verenigde Staten, in 1979, was Haig president-direkteur van „United Technologies", een grote onderneming die vliegtuigmotoren en elektronische defensie-apparatuur produceert. In zijn functie als NAVO-opperbevelhebber (1974-1979) raakte Haig vertrouwd met de gevoeligheden van de Euro pese NAVO-partners. Zijn begrip voor de Europese ge zichtspunten en zijn ervaringen met Europese politici ble ven een rol spelen toen hij als minister het State Depart ment had betrokken. In de regering van Ronald Reagan gold Haig als de man die meermalen, maar met steeds min der succes, begrip bepleitte voor de specifieke belangen van de Westeuropese bondgenoten. •Ex-minister Haig staart verslagen naar de grond, nadat hij in het ministerie van defensie zijn ontslagbrief heeft voorgele zen. (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON De be kendmaking van het ontslag van Amerika's minister van buitenlandse zaken Haig kwam kort na een vergade ring van de nationale veilig heidsraad over de situatie in Libanon. Waarnemers in Washington legden vannacht verband tussen die vergadering en het enige tijd daarna door de Amerikaanse onderhande laar Habib bekendgemaakte bestand in Libanon. Volgens 1ien is het zo, dat Israël pas na zeer zware Amerikaanse druk met dat bestand heeft ingestemd. Minister Haig zou zich tijdens de vergade ring van de veiligheidsraad tegen de pressie op Israël hebben verzet. Toen zijn standpunt niet werd ge steund zou hij, mede gezien alle voorgaande controver ses, hebben besloten op te stappen. De afgelopen dagen werd al duidelijk dat de Amerikaanse regering steeds minder geneigd was de ge matigde politiek van Haig te volgen. Met name minister van defensie Weinberger heeft zich een voorstander getoond van een veel harde re houding tegenover Israël. Andere punten waarop de meningen binnen de Ameri kaanse regering botsten wa ren de handelssancties tegen de Sovjet-Unie, de Ameri kaanse bemoeienis met El Salvador en de houding van de VS in de Falkland-oorlog. „VVDM'ERS ONTVREEMDEN TEKENINGEN NAVO-COMPLEX" UTRECHT Volgens de anti-militaristische BVD (Bond Voör Dienstplichtigen) zijn de ontvreemde militaire stukken, die heb ben geleid tot de aanhouding van enkele bestuurders van de sol- datenvakbond VVDM, tekeningen van het Navo-complex De Cannerberg bij Maastricht. Het complex, gevestigd in de oude mergelgrotten bij Maastricht; is het Navo-commandocentrum voor Noordelijk-Centraal-Euró- pa. Volgens de actiegroep BVD gaat het om weinig opzienbaren de werktekeningen, maar zou defensie nog niets willen loslaten om zich „een afgang" te besparen. De Legervoorlichtingsdiensi weigert in te gaan op de aard van de ontvreemde stukken. De beweringen van de BVD worden door de VVDM sterk betwij feld. J

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5