ÏLa tijnse sch ooi kan haar taak hervatten 1 f ■m Zeeheldenbuurt tegen komst reinigingsdienst w. ereldkampioenschappen paalzitten weer in Noordwijkerhout r LEIDEN LE1DSE COURANT ZATERDAG 26IUNI1982 PAGIN, SCHOOLADVIESDIENST TERUG OP PLEK VAN NEDERLANDS EERSTE GYMNASIUM LEIDEN De bewoners van de Zeeheldenbuurt heb ben zich uitgesproken tegen de komst van de gemeen tereiniging op een gedeelte van het voormalige Olga- complex aan de Evertsenstraat. De bewoners zijn bo vendien tegen de komst van een aantal kleinere be drijfjes naar het Olgaterrein. Na een door de gemeente georganiseerde informatieavond leek de eerste storm van kritiek van de zijde van de omwonenden te zijn geluwd. Achteraf stellen de bewoners, dat de plannen van de gemeente als een donderslag bij heldere hemel kwamen. „Nooit eerder werden wij geïnformeerd over deze plannen", schrijven zij in een brief aan het gemeentebestuur. „Wij hebben nooit gelegenheid gehad om mee te praten en mee te denken. Deze gang van zaken is in lijnrechte tegenspraak met de door de .gemeente vastgestelde inspraakverordening". Omwonenden belegden daarop een eigen informatieavond waarna bleek, dat in de wijk grote weerstand bestaat tegen de komst van de reinigingsdienst en een aantal bedrijfjes. De bewo ners van de Zeeheldenbuurt zijn bang voor geluids-, stank- en verkeersoverlast. De garantie van reinigings-directeur F. van Overmeire, dat de vuilniswagens niet via de smalle woonstraten zullen uitrukken, heeft hen niet kunnen overtuigen. De ge meente wordt ervan beschuldigd financiële aspecten belangrij ker te vinden dan de belangen van de buurt. De buurt stelt voor de gemeentereiniging onder te brengen op het terrein nabij de Sumatrabrug en het Olga-terrein te bestemmen voor sociale wo ningbouw en groen. Een lijst met 100 handtekeningen is naar de gemeente gestuurd met het verzoek de wensen van de bewoners alsnog in de plan nen te betrekken. LEIDEN Leiden is met ingang van gisteren weer een prachtig gerestau reerd stukje historische binnenstad rijker. Op een steenworp afstand van de Pieterskerk, waar mo menteel de indrukwek kende expositie „Tussen Hemel en Aarde" duizen den bezoekers trekt, slui-' ten de rood-witte luiken yan de Latijnse School Weer de oorspronkelijke èducatieve taak van de buitenwereld af. Voor een bedrag van drie miljoen gulden is de Latijnse §ch'ool, eens het eerste gymnasium van Neder land, van een vervallen önderwijskundige stulp omgetoverd in een glan zend onderkomen voor de Leidse Schooladviesdienst. Het verleden herleeft: het monument heeft z'n func tie hervonden. Dankzij de nijvere stichting Diogenes kan de Latijnse School haar taak hervatten. NOORDWIJKERHOUT Ook dit jaar worden in Noordwijkerhout weer wereldkampioenschappen paalzitten gehouden. De Evenementencommissie Noordwijkerhout heeft na het succes van vorig jaar besloten het evenement in samenwerking met de VW en Mijbupark BV weer naar het dorp te ha len. De wereldkampioenschappen worden dit jaar van 27 juli tot en met 1 augustus gehouden, tenminste als de deelnemers de records willen verbreken. Hoog boven het water van het Oosterduinsemeer zullen de achttien deelnemers een gooi naar het record doen.. Onder hen de kampioenen van 1981: Richard Stam, Jan Poolman, Hendrik Steenbeek en Corina Koetsier. Vorig jaar trok bet evenement 50.000 bezoekers en stelden de drie heren het wereldrecord op 101 uur en 4 minuten. Corina Koetsier stel de het damesrecord op 81 uur een 33 minuten. TE RIJSWIJK: „Een der inzendsters voor de tentoonstelling te^ t leV' HUISVLIJTTENTOONSTELLING midden van de meubelen, alle door haar zelf gesneden en vervaardigd. Werkelijk bewond< renswaardig!" EEN ZELDZAAM FEEST: „Nicolaas Smit en zijn echt- genoote Elisabeth Kloos te Lelden die dezer dagen hun 55-jarige echtvereeniging mochten herdenken". EEN MOOI STUK: „Het nieut we vaandel van de Leidschi Post- en telegraafharmonif „Prinses Juliana". ieuL chfl EDLt DE AUTOMOBIELWEÖ STRIJD DER FRANSCHfl AUTOCLUB: „Weer is een „circuit" nabij Diepptj d.i. een langen kringweg, ca 80 Km., die verschillend^ malen moet worden voL bracht, een wedstrijd dep*N Fransche A.C.F. gehouderfttr( die door Boillot werd gewonFra nen. Gemiddelde snelheir1 120 kilometer per uur. Dat iff11' ongeveer tweemaal zoo snePP0 als onze hedendaagse!^c sneltreinen! Het zijn bijnp311 vermetele chauffeurs, m# die snelheden! Onze mooiPk foto geeft den winner weePJp vlak voor de laatste ronds"61 de twintigste, terwijl hij aa nu de controle even de1 laatsti maatregelen neemt". JawePtk' ZOMERS BUITEN „Een schoolreisje der leerlingen van de R.K.S. voor M.U.L.O. aan het penburg te Leiden, gekiekt te Noordwijk in het duin". De Latijnse School aan de Lokhorststraat deed tot 1968 Öienst als onderwijscentrum. Sinds de oprichting in 1600 werden duizenden Leidenaars er onderwezen. Vandaar de naam: het ondefwijs werd in die vervlogen eeuwen in het gebouw aan de Lokhorststraat in het Latijn gegeven. In 1968 was het afgelopen, de leerlin gen verdwenen en de lege, vervallen school deed alleen nog maar dienst als woning voor conciërge Meyers. In 1977 greep de Stichting Diogenes in. Met de gemeente, eigenaar van de Latijnse School, wer den onderhandelingen over de verkoop geopend en niet lang daarna verwisselde de school van eigenaar. Voor de (symbo lische) koopsom van één gul den werd Diogenes eigenaar van de Latijnse School. De stichting startte in 1980 met de restauratie van het monumen tale pand. Die ruim drie mil joen gulden kostende werk- zaamheden zijn nu beëindigd, de Latijnse School is weer in oude staat hersteld. Gisteren kreeg de huurder van het ge bouw, de Schooladviesdienst Leiden, tijdens een feestelijke bijeenkomst de sleutel. De heer Krantz op de binnenplaats van de gerestaureerde Latijnse School. Toezicht De Stichting Diogenes, die zich ten doel stelt monumen ten uit de Leidse binnenstad knappen en te verhuren, eigenaar van het gebouw, schooladviesdienst huurt gebouw van de stichting, heer D.E. Krantz, voorzit- van het in 1977 opgerichte is van mening dat een goed systeem is: deze manier kunnen wij houden op het zo ook voor de staat :i jjduu. Diogenes gaat te werk dan de vereni voor Leids Stadsherstel, vereniging koopt oude laat ze opknappen en De zolder van de Latijnse van de schooladviesdienst verkoopt ze vervolgens weer. De Stichting Diogens is blij met de schooladviesdienst als huurder. Dit omdat een ge bouw, dat sinds 1600 uitslui- I, waar de bibliotheek tend het onderwijs heeft ge diend, nu opnieuw een be stemming in dezelfde sector heeft gevonden. De Latijnse School heeft een oude geschiedenis. Reeds in 1324 herbergde Leiden een dergelijke onderwijsinstelling. Zo'n honderd jaar later, in 1434, stichtte de stad een nieu we school, die werd gehuisvest op de hoek van wat nu Lok hors tstraat-Pieterskerkgracht heet. De school, die diende voor de opleiding van het koor van de Sint Pieterskerk, legde het accent, in die tijd meer en meer op dè voorbereiding voor de universiteit te Leuven. Lei den had toen nog geen univer sitair onderwijs. Sinds 1575 diende de Latijnse School als opleidingscentrum voor de Leidse Universiteit Gymnasium In 1599 werd besloten tot de bouw van een nieuwe school. Gekozen werd voor de plek hoek Lokhorststraat-School steeg. Een jaar later werd het gebouw opgeleverd. Tot 1838 bleef de Latijnse School in die vorm gehandhaafd. Toen werd het programma veranderd en werd in het gebouw aan de Lokhorststraat het eerste gym nasium van Nederland geves tigd. Het gymnasium, dat tot 1883 in de Latijnse School was gevestigd, verhuisde in dat jaar naar het nieuwe gebouw in de Douzastraat. Aan de Latijnse School werd in 1613 een rectorswoning ge bouwd. De fraaie poort van die in de vorige eeuw afgebro ken woning, staat nu aan het Gravensteen in Leiden. Op de door de sloop van het rectors- huis vrijgekomen plek werd in 1845 een uitbreiding aan de school gegeven. Inmiddels werd vanaf 1887 in de boven lokalen van dè school onder wijs van het MSG (Mathesis Scientiarum Genitrix) gege ven. MSG, dat onderwees in de wis-, natuur-, bouw- en te- kenkunde, verliet de school in 1966. Na het vertrek van het gymnasium gaf de school on derdak aan de HBS voor jon gens en de Indische Post- school. In 1968 was het voorbij, de lokalen bleven leeg en de school viel ten prooi aan het verval. De enige die tegen die aftakeling vocht, was concier ge Meyers. Meyers bleef tot 1980 in de school wonen. Aan hem is veel dank verschul digd, meent de Stichting Dio genes. Puinhoop In januari 1980 werd het vruchteloze werk van Meyers overgenomen. Aan de hand van het door architect J. Wal- raad uit Brielle gemaakte ont werp, voerde aannemer Du Prie de restauratiewerkzaam heden uit. Het geld voor de restauratie komt van h§t rijk en de gemeente Leiden. Het gebouw, dat volgens de heer Krantz één grote puinhoop was, is nu weer in oude staat hersteld en tevens aangepast aan de eisen van deze tijd. Meest opvallend in de Latijnse school zijn de schitterende pla fonds. De eeuwenoude eiken balken geven het monumenta le gebouw een aparte sfeer. - van de vier kampioenen van vorig jaar op hun palen. Onder redactie van Ton Pieters. De maand juni eindigde in zitten, die reed zonder paard 1912, zeventig jaar geleden, of stoom!" naar verwachting met veel zonnige fleur en wat onge lukken. Zo maken wij op uit een zomers nummer van het Geïllustreerd Zondagsblad. De sabelkletteraars die op de Balkan hun houwdegens al aan het wetten waren, had den hoogstwaarschijnlijk va kantie genomen, want ze hielden zich een wijle stil. Johan de Raadselredacteur, de raadselachtige, maakte het z'n Vriendjes en Vrien dinnetjes ook al niet te moei lijk. Hij had van J. V. te V. een briefje ontvangen, „het geen mij veel plezier gedaan heeft,, wel gefeliciteerd, hoor! Ik hoop, dat Uw wensch vervuld zal worden en dat ge spoedig naar G. zult mogen gaan. Uwe oplos singen kwamen jammer ge noeg niet voor een prijs in .aanmerking". Daarna kwam het gedicht van Pietje „die vacantie mocht houden. In de groote stad, bij oom! Hij moest dus in de tram gaan Ja, de wonderen waren de wereld nog niet uit, in juni 1912. Maar er waren ook fo to's van een verfomfaaide toestand, een spoorwegonge luk bij Leipzig, „dat zoo vreeselijke gevolgen heeft gehad", en van het „lugube re onheil boven een Fransch vliegveld, waar twee vlie gers op slag werden gedood door een botsing in de lucht". Echter de tuinbouw en de handel in groenten en vruchten in ons vaderland bevonden zich in gestadige vooruitgang. Waarvan floris sante beelden, die ik u zal onthouden. En olijk ook, waren die grootouders van ons. Op het ondeugende af gewoon. „De kleine Anna bladert op ze keren dag in de papieren van papa en vindt een sil houette, die hem voorstelt lang geledenin zijn stu dententijd. Nadat zij het zwarte beeld een poos met klimmende verbazing heeft gadegeslagen, het portret stapte. herkend en vergeleken heeft met het origineel, dal in de lectuur van een inte ressant boekwerk verdiept is, vraagt zij eensklaps, niet zonder beklemdheid: „Maar pa, is u vroeger een neger geweest?" Maar ergens anders zat een gezelschap boeren en boerin nen in een herberg, „bij ge legenheid eener landbouw tentoonstelling. Men had het druk over de nieuwe dorsc hmachines. Terwijl ieder zijn meening zeide, sprak eensklaps een kordate boe rin: „De beste dorschmachi ne is en blijft de bezem steel!" Tevens wierp zij een| eigenaardigen blik op haar echtvriend, die deemoedig de oogën nedersloeg". Maar goed, terug naar de werke lijkheid van het kant en het lakense pak. Bezien wij, bij voorbeeld, een Leids echt-| paar dat elkaéfr in de tijd van de Krim-oorlog had le ren kennen en veertig jaar later de 20ste eeuw binnen- n L

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4