andbouw et top- iveau op llevohof In Dordrecht 1 hangt een vlag halfstok 5 DK 1 Aa, Z4 H Henf IVOHOF „Een totale jentatie van het topniveau, de "Nederlandse landbouw 1982 heeft bereikt, maar een proef op de som in de iting van een Nederlandse lbouw-exportexpositie van formaat van de Engelse 'ifieldshow of de West- DLG". Zo omschrijft de A. Kop, hoofd voorlich- van de Flevohof bij Bid- (huizen de vijfdaagse land- lifestatie „Land- '82", die daar vanaf 29. wordt gehouden. In eerste itie bedoeld als een re- Ie landbouwmanifestatie iet kader van de vele fees leden rond de afsluiting het IJsselmeer vijftig jaar len sindsdien werd 000 hectare grond (voor- ïelijk landbouwgrond) aan Nederlandse grondgebied {evoegd belooft Land- w '82 een gebeurtenis van s meer dan nationale bete ls te worden. komst van een groep van 300 SYNAGOGfedese rundveeboeren is daar- het overtuigend bewijs. Toen vernamen dat het Koninklijk erlands Rundvee Stamboek en Koninklijk Fries Rundvee Syn- at op woensdag 30 juni tijdens j van dbouw '82 tezamen ééri keu- ern. I houden, besloten zij een trip r ons land te maken. Reden ar gelef de heer Kop om te constate- van As dat „het internationaal toeris- de uit^h®ar Nederland in de vorm van zegel h irische studiereizen door dit ge- an Mairen de Flevohof een flinke Ier de a kei zal krijgen". De komst van de Canadezen, maar in de noedelijk ook van bijvoorbeeld /aarde 'nners en vooral Scandinaviërs, is van danken aan de agrarische bul- nt de rfls van het ministerie van land- opgehefa die in twaalf talen „all over ige. world" worden verspreid, ti vers» r'n werd onder meer aange- :wee ze digd dat uit de 350 al als beste i de J walificeerde koeien van beide tematü >boeken op woensdag 30 juni de itellingFteste koe van Nederland geko- 21 jun zal worden. Samen met 23 an- De ze£ geselecteerde koeien zal zij ge- van L. Bnde de rest van de landbouw- o gecoe 'ifestatie in de Flevohof te be at een Meren zijn. Volgens de heer iren bep zal die voor Nederland unieke stad Pfing van de beide ten opzichte or dezef elkaar zelfstandig werkende inL.31 iboeken, een grote publiektrek- achterf worden. Met een beetje aardig zoals r mag er op zo'n dertigduizend in iPekers gerekend worden ïbruik lening •n is in filé lies. D< >nt vn h dan jfr wanneer we nu al zo uitge- titziet °P de rundveedag van Land bouw '82 ingaan slaan we ten on rechte- de openingsdag dinsdag 29 juni over. De opening van 'deze manifestatie zal bestaan uit 'n groots défilé, waaraan 150 equipes en ook nog eens veertig praalwa gens deelnemen. Alles wat er op mechanisch gebied voorhanden is in de jubilerende IJsselmeerpolder zal daar rollen ten aanschouwe on der anderen van prinses Margriet, die even eerder de manifestatie heeft geopend. Ook de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders zal to nen over welke voertuigen hij be schikt. Flevohof-voorlichter Kop: „Er wordt hier wel het modernste rijdende materieel uit de polders getoond, maar dat is tevens repre sentatief voor de mechanisatie- graad in de Nederlandse land bouw". Op de veertig praalwagens zal voor de bezoekers die de eerste maar ook de volgende dagen van Land bouw '82 bezoeken, af te lezen zijn welke ontwikkelingen zich in de afgelopen vijftig jaar in de land bouw hebben voorgedaan en waar dit toe leidde. Een voorbeeld: een praalwagen zal laten zien wat de veeteelt in 1930, in 1950 en in 1982 in Hollandse guldens opbracht De praalwagens zullen evenals de equipes na het défilé gedurende de andere dagen van de manifestatie op een deel van het tentoonstel lingsterrein worden opgesteld. Die openingsdag zal verder in het teken van de aardappel staan. Het Nederlands Instituut voor de Afzet bevordering van Akkerbouwpro- dukten heeft voor die dag een sym posium over de aardappel georga- knleën In hot Mrdoppol- domonstrotio- ZATERDAG 26 JUNI 1982; DORDRECHT In de gif- wijk van Dordrecht, de Mer- wedepolder, hangt een recla me vlag halfstok. Toeval na tuurlijk, reclame laat zich niet intimideren door gif. Maar die halfstok-stemming is er wel degelijk onder de inwoners van de wijk. Honderd zes van hun woningen moeten wor den gesloopt omdat ze op een giflaag staan. Een andere op lossing is niet haalbaar, noch financieel, noch bouwkundig. Zo denken Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland er over, zo denkt het gemeentebestuur van Dordrecht er over en zo zullen ook de bewoners er over moeten gaan denken. Vraag is of zulke beslissingen niet eerder hadden kunnen worden ge nomen. Meestal gaat het zo: er wordt ergens gif geconstateerd, dat feit gaat óf de doofpot in óf het wordt gekleineerd, deskundigen die veel later komen controleren vinden toch weer grotere hoeveel heden en naar aanleiding daarvan worden maatregelen genomen. In Dordrecht ging het al niet an ders. In het begin leek de zaak te worden onderschat of gesust, zo men wil en men nam later plot seling dit soort grote maatregelen als de sloop van meer dan honderd huizen. De heer J. C. Verkruissen, officieel gemeentevoorlichter van de stad Dordrecht denkt er anders over. Hij zegt: „We hebben de zaken niet anders voorgesteld dan ze waren. Het onderzoek heeft in alle soorten en maten plaatsgevonden. Het heeft zeer veel tijd en moeite ge kost en is uitgevoerd door specialis ten van onder meer de Rijksinspec tie voor de Volksgezondheid. De gemeente is natuurlijk niet erg ge specialiseerd op het gebied van de toxicologie en moet zich steeds la ten leiden door bijvoorbeeld advie zen van inspecteurs van de volks gezondheid. Begrijp daaruit nou niet dat wij de zwartepiet aan een ander willen toespelen, want hier valt niet te zwartepieten".x „De situatie is wat dat gif betreft nog steeds niet acuut. Is dat ook nooit geweest en daarop is ook steeds het standpunt gebaseerd van de RIV. In die zin geloof ik echt niet dat er verwijten kunnen wor den gemaakt. Natuurlijk komen er wel verwijten vanuit de bevolking. Die kijkt er heel anders tegenaan dan de overheid. Het is niet zo dat we nu honderd huizen gaan afbre ken omdat de situatie plotseling zo heel veel ernstiger is geworden. Ook nu is er nog steeds geen ge vaar. Dat is wetenschappelijk vast gesteld". „Als de bewoners er anders over denken, dan is dat uiteraard hun recht, voortkomend uit vrije me ningsuiting. Maar deskundigen van alle kanten zeggen dat er geen acuut gevaar is en dat klopt ook wel want anders zouden er al veel eerder mensen zijn geëvacueerd. Natuurlijk zijn we van de gevaren op langere termijn niet zeker. Je kunt nu eenmaal geen proeven met mensen uitvoeren. De provincie heeft dan ook gezegd dat ze in dit opzicht geen risico's wil nemen". „We streven naar een oplossing waarbij de toekomst in elk geval is zeker gesteld, dat wil zeggen we halen het gif er uit of we isoleren het zodanig dat het absoluut geen kwaad meer kan of we halen de bewoners weg. Nou dat laatste ge beurt dus voor een gedeelte. Dat wil zeggen voor bewoners van Wijkgedeelte 1. Voor Wijkgedeelte 3 gelden andere saneringsmaatre gelen waarbij de bewoners worden gevrijwaard voor het contact met besmette grond". „Dat er niet meteen een direct ge vaar ontstaat weten de bewoners waarschijnlijk ook wel. Maar er ontstaat een soort psycho-sociale druk waardoor je aan de ene kant weet dat het betrekkelijk veilig is, maar aan de andere kant evenzo goed weet dat je niet weg kunt om dat je je huis niet kwijt kunt raken. Dat geeft op zich zo'n sterke druk dat dat al heel ongezond is. Dat on gezond zijn heeft dan natuurlijk niets meer te maken met het gif maar wel met de geestelijke volks gezondheid". Angst dus, maar is het de angst van de doelman voor de strafschop, waarvan het resultaat al bijna van tevoren vast staat of is het 't gevoel toch iets te kunnen doen maar niet te weten hoe? Verkruissen: „Kijk, wij kunnen de gemeentenaren niet overtuigen van de betrekkelijk kleine gevaren. Maar de inspecteurs van de Rijks inspectie voor de Volksgezondheid zijn daar ook niet in geslaagd. Het lukt gewoon niet. Het is een psy-% chologisch probleem en in zo'n ge val is elke vorm van rationeel den-, ken onmogelijk geworden". Gaat zo'n gemeentebestuur nu ook toegroeien naar de beslissing om' een wijk dan maar af te graven? Regeert daar misschien ook de angst? „De beslissing om wat aan die wijk te doen is al vrij snel genomen, in tern althans. Of, en dat was het al ternatief, de mensen de kans bie den om te verhuizen. Maar daar heb je geld voor nodig en niet zo'n klein beetje. Het gaat niet om één huisje maar het gaat om honderden huizen. Je loopt dan natuurlijk het gevaar dat je aan de ene kant een heleboel mededogen toont en aan de andere kant helemaal niets doet En dat wordt ons niet in dank afge nomen. Maar je kunt ook niet tegen een hogere overheid zeggen: wilt u maar even met 40 miljoen komen". „Nu heeft de provincie de verant woordelijkheid overgenomen. De bewoners van Wijk 3 zeggen nu dat het een prachtige oplossing is dat Wijk 1 wordt „gesaneerd" maar dat aan hun eigen wijk niets wordt ge daan. Daarvoor is begrip bij de pro vinciale overheid, want die is de mening toegedaan, dat de geestelij ke druk op de bewoners van Wijk 3 zeker zo groot is en dat er daarom' ook maatregelen moeten worden genomen. De provincie begrijpt de noden, maar heeft de middelen niet Mochten die middelen er wel komen, dan wil de provincie alles in het werk stellen om die alsnog te verschaffen. En dat is toch wel een primeur als het gaat om deze za ken". Angst van de zijde van de autoritei ten om beslissingen te nemen, angst van de bewoners voor wat misschien in de toekomst zou kun nen gebeuren. Terechte angst? De toxicoloog prof. Wolff zei onlangs nog in deze krant „Als we er in zouden slagen die onberedeneerde angst voor vergiften weg te nemen zou dat een enorm maatschappelijk winstpunt betekenen. De geestelij ke volksgezondheid heeft er baat bij dat we leren leven met vergif. Maar ook de lichamelijke". En dat is waar de bewoners van de Merwedepolder in Dordrecht nou net op zaten te wachten. Die vlag blijft halfstok hangen GERARD CRONÉ Meer dan honderd huizen vallen onder de slopershamer niseerd, waarop onder meer de be tekenis van dit gewas als voedings middel belicht zal worden. De deel nemers aan het symposium zullen na afloop worden onthaald op een aardappelmaaltijd. Vrouwen Behalve de rundveehouders zullen op de tweede dag van Land bouw '82 ook de vrouwen uit de land- en tuinbouw aan hun trek ken komen. De drie plattelands- vrouwenorganisaties houden die dag namelijk in de Flevohof een symposium over de plaats van de vrouw in de land- en tuinbouw. De bijeenkomst is in de eerste plaats bedoeld voor de vrouwen die in deze sector werkzaam zijn. Er zal, na enkele inleidingen, gediscus sieerd worden over de scholing en het beloning- en belastingstelsel voor vrouwen die op een land- of tuinbouwbedrijf meewerken en over het ondernemerschap. Overigens staat de derde dag van deze landbouwmanifestatie ook ge deeltelijk in het teken van de vrouw, maar dan richten de vrou wenorganisaties zich op èlle vrou wen. Emancipatie en scholing, be lemmeringen voor vrouwen in mannenberoepen en het veelzijdige beroep van huisvrouw zijn enkele van de onderwerpen die dan aan de orde komen op het symposium „Vrouw en beroep". Puur agrarisch is op donderdag 1 juli het paardengebeuren op de Fle vohof. Zowel de hartstochtelijke paardenliefhebber als de leek zal daar zijn hart kunnen ophalen tij dens een centrale keuring van het Warmbloed Paarden Stamboek Ne derland en een défilé van verschil lende paarde- en ponyrassen. In dit verband staan verder een show van diverse aanspanningen en een presentatie van koudbloedpaarde- rassen op het programma, die spec taculair beloven te worden. Ook zal er een wedstrijd zijn in het kader van de nationale springcompetitie voor vijfjarige paarden. Kleiner grut Op de voorlaatste dag van Land bouw '82 wordt de schijnwerper op onder meer het kleinere grut ge richt. Allereerst en uiteraard het schaap. De stichting „Dag van het Schaap" heeft voor vrijdag 2 juli in de Flevohof een attractief en veel zijdig programma samengesteld met als onderdelen het nationaal kampioenschap schapen scheren, een sheep-dog trial (waarbij bor der-collies laten zien hoe zij de schaapherder helpen bij het bren gen, halen en bijeenbrengen van schapen in een opvangruimte) en een karkassenwedstrijd waarbij de slachtkwaliteit van lammeren wordt beoordeeld. Hoewel zonder speciale wedstrijden of keuringen is op vrijdag 2 juli ook het (Nederlandse) pluimvee aan de beurt. De presentatie zal bestaan uit het showen van diverse rassen, waaronder Oudhollandse hoender rassen. Overigens vragen de orga nisatoren van Landbouw '82 op die Statische kant Behalve dit dynamische gebeuren van shows, wedstrijden, symposia e.d. kent de vijfdaagse Landbouw manifestatie Landbouw '82 ook zijn statische kant Terloops werd er al op gewezen, dat het rollende materieel van het openingsdefilé 'n plaats krijgt op het tentoonstel lingsterrein, maar er is meer. De heer Kop: „De totale tentoonstel lingsruimte is 25 ha, waarvan zo'n 150.000 vierkante meter overdekt in hallen". In die hallen zullen zich bijvoorbeeld de toeleverende be drijven en industrieën presenteren, van de melkmachine tot het poot- goed. Ook de propagandastichtin- gen op het gebied van de land- en tuinbouw, zoals het Zuivelbureau en de aardappelpromotors, zullen daar acte de présence geven. Ver der is er het ministerie van land bouw dat in samenwerking met „Wageningen" de wetenschappelij ke en hier en daar zelfs futuristi sche kant van de zaak belicht met een expositie over de zon als bron van alle energie. De Flevohof ligt niet direct aan een spoorlijn maar wie Landbouw '82 met het openbaar vervoer wil be zoeken kan er komen door vanaf Harderwijk een rechtstreekse bus te nemen. Wie met de auto komt kan ziin voertuig bij de Flevohof gemakkelijk kwijt. Bij het evene mententerrein van de Flevohof werden grote parkeerterreinen aangelegd die samen met de al be staande plaats bieden aan 10.000 auto's. En om te parkeren hoeft men zijn beurs niet mee te nemen. De entree voor Landbouw '82 kost bij de kassa van de Flevohof 20 gulden per persoon. In dat bedrag is ook de toegang tot de andere at tracties begrepen. Bij de Raboban- ken kan men per persoon vijf gul den goedkoper terecht. Daar kost een toegangskaart tot en met 2 juli, de voorlaatste dag van de manifes tatie, vijftien gulden. Vijfdaagse show trekt veel volk 1 juli staat in het teken van het paard Behalve het kampioenschap schapen scheren Is er een sheep-dog- trial, waarbij border-collies laten zien hoe zij de baas een handje helpen bij het brengen, halen en bijeenbrengen van schapen. vrijdag ook aandacht voor de volle- grond-tuinbouw, met een extra ac cent op de groenteteelt en voor de boomkwekerij. De slotdag van Landbouw '82 kent op zaterdag 3 juli drie hoogtepun ten. Allereerst zal dan de Neder landse Organisatie voor de Geiten- fokkerij een grote keuring houden waaraan ruim 400 dieren, waarvan 50 bokken, zullen deelnemen. Te vens wordt er in de Flevohof dan een jongerendierendag gehouden, waarvoor kinderen tot dertien jaar hun dieren zoals honden, poezen, vogels enz. kunnen laten inschrij ven. Een jury van deskundigen zal die dag de leukste combinatie kind- dier kiezen. Tenslotte worden er die dag veel „pioniers" verwacht op een reünie van oud-polderbewoners.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21