Holland en Holland horen bij elkaar Minder stress dank zij het huisdier 'St malt HOLLAND (MICHIGAN) mij „Michigan en Nederland ho- vu ren bij elkaar", zei koningin torn Beatrix gisteren bij aankomst va? in de Amerikaanse staat, die ds geen ander is beïnvloed door Nederlanders en de Ne- 'mderlandse cultuur. „Sinds de wi vorige eeuw hebben we voort durend nauwe banden met Michigan onderhouden, aan gezien tal van emigranten uit un ons land zich hier vestigden ■uit»en eraan bijdroegen de ont- 'enin wikkeling van uw staat ge- laar stalte te geven". f ooi Als dit voor heel Michigan geldt, dan is het op Holland wel in het jijzonder van toepassing. Holland, iet lieflijke plaatsje aan het (gigan tische) Meer van Michigan op 50 tm van Grand Rapids. Van de 2.000 inwoners, die dit flink uit de kluiten gewassen dorp telt is, vol gens de schatting van burgemeester Richard Smith, 80 a 85 procent van Nederlandse afkomst. De overigen lebben een Mexicaanse achter mond. Bijna aan het eind van een inbetwistbaar succesvolle trip, arri veren koningin Beatrix en prins f{ Claus er hedenmiddag. Ze komen lan uit Grand Rapids, waar in 1847 fcominee Albertus van Raalte en V 1 ïijn tweehonderd volgelingen de ezi& eerste blokhutten bouwden in wat toen nog een onafzienbaar woud was. Ook in Grand Rapids hebben Ie Nederlanders duidelijke sporen :htergelaten, maar toch niet in die late als in het, eveneens door Van Raalte gestichte Holland. „Reken Idus maar", aldus de uitsluitend En- |els sprekende burgemeester Smith 'isteren met stemverheffing, „dat we de koningin en de prins een ^^fantastisch welkom zullen berei- ,sh len. Een welkom dat tot in jullie eigen land zal natrillen. Hun reis f55! ^06* een grootse finale, let op mijn eWoorden". Rood-wit-blauw de I Vanmorgen vroeg (in Michigan is het zes uur vroeger dan in ons •vot land) wees alles erop, dat dit inder daad het geval zou zijn). Naast kmerikaanse vlaggen, wapperden °°d op tal van plaatsen het rood, wit en blauw. Etalages waren versierd en in het centrum liep een enkele „Volendammer" rond. Een calèche, rgesï ie trekken door twee Friese paar- lam den, werd in gereedheid gebracht Voor een open rijtoer van Beatrix en Claus vanaf het stadhuis van Holland naar het Hope College (waar zo'n 2400 jongelui van 16 int J tot 21 jaar studeren). En in het nje park tegenover het stadhuis was ^oeS|men druk in de weer met de op bouw van de kramen voor de fou- voc ragering van de Nederlands-Ame- n n) rikaanse picknick, waaraan naar Burgemeester Smith: „Het aantal Hollanders dat nog Nederlands spreekt is heel klein. Minder dan tien procent, schat ik. De mensen die het spreken zijn over het alge meen emigranten van de laatste ja ren. Uit de jaren veertig en vijftig. Maar toch voelen zeer velen een intense band met de polders daar aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan. Heel wat ouderen hebben nog altijd contact met hun familie in Nederland. En wat ook belangrijk is: we doen veel zaken met u". „Jawel, jawel" Ook hijzelf is van Nederlandse af komst, bezweert Richard Smith bij hoog en bij laag. „Jawel, jawel!. Mijn naam eindigt weliswaar op „th", en dan denk je natuurlijk dat ik van Engelse komaf ben, maar dat is per se niet het geval. Ik heb het als jongeman aan mijn grootva der gevraagd. En die heeft me met de hand op het hart verzekerd: Ri chard, jongen, mijn grootpa schreef zijn naam ook met „th". En diens vader kwam zelf uit Nederland. Jij hebt net zoveel Nederlands bloed als iedereen hier. Je moet je daar absoluut geen kopzorg over ma ken". Burgemeester Smith is een gemoe delijk man. Holland een gemoede lijk dorp. Veel bomen, veel strui ken, veel tuinen. In de maand mei bloeien er miljoenen tulpen. Hoge gebouwen ontbreken. Drie, vier verdiepingen, dan heb je het wel gehad. Ruim 80 procent van de in woners van Holland bezit een eigen bungalow. Het werkloosheidsper centage ligt er met 8 tot 9 procent beduidend lager dan in de staat Mi chigan als geheel. Zwaar getroffen door de klappen die de auto-indus trie in Detroit (General Motors, Ford, Chrysler), Grand Rapids en Kolamazoo (General Motors) de af gelopen jaren te verduren heeft ge kregen, is van de beroepsbevolking in heel Michigan maar liefst 15 procent zonder werk. Daarmee scoort de staat hoger dan welke an dere staat in Amerika dan ook. Des te triester omdat de 9,2 miljoen in woners van Michigan bekend staan om hun gpote werklust. „Hun werklust èn hun spaarzin", vult Pete Bennet aan, een van de orga nisatoren van de ontvangst van het koninklijk paar in Michigan. „En juist in deze twee eigenschappen manifesteeert zich naar mijn gevoel de Nederlandse invloed op de sa menleving in Michigan. Om precie zer te zijn: De Nederlands calvinis tische invloed". ZATERDAG 26 JUNI 1982 lijken met de Nederlands Her vormde Kerk in uw land. Ander zijds de „Christian Reformed Church", die wel vrij streng is en ongeveer op één lijn is te stellen met de matig streng gereformeer den in Nederland. Hier in ons Hol land, is in totaal ongeveer een kwart van de bevolking bij deze twee kerkgenootschappen aange sloten. Een kleine 15 procent, voor al Mexicanen, i» rooms-katholiek. En de overigen zijn, al dan niet praktizerend, bij een van de andere grote Amerikaanse kerkgenoot schappen aangesloten, de Episco paalse Kerk bijvoorbeeld of de Presbyteriaanse Kerk". Rector Van Wijlen zelf en het Hope College zijn, in Nederlandse ter men uitgedrukt, van de hervormde tak. Bewogen speech In de kapel van deze, ook alweer door dominee Van Raalte gestichte school zal koningin Beatrix van middag ewen bewogen speechg uit spreken: „Het is een bijzonder ge noegen om hier te mogen verke ren, in deze sprankelende en hech te gemeenschap, die zoveel van hetgeen ons Nederlanders ken merkt, door de jaren heen in stand heeft gehouden. Hier is de hoop van de grootse stichter van het Holland in Amerika, in vervulling gegaan Want dit was tenslotte wat hij bedoelde: hij wist dat echte voorspoed meer is dan materiële welvaart. De school die hem voor ogen stond moest het middel zijn „om deze Nederlandse mensen, die allen hetzelfde geloof belijden, te redden van de duisternis". Van Raalte en allen die na hem kwa men zijn hierin zo goed geslaagd, dat iedere bezoeker van deze school èn van deze stad èn van dit gebied diep onder de indruk raken". Juliana Als er feest te vieren valt, getuigen de inwoners van Michigan van hun Hollandse afkomst. De meesten lopen dan in klederdracht, zelfs het vrouwtje op klompen met het bekende juk met melkemmers ont breekt dan niet. De man die meer kan vertellen over de religieuze achtergronden van de Nederlandse emigranten in deze overigens zeer waterige staat (overal ben je maximaal 15 km van een rivier of een meer verwijderd), is de rector van het Hope College in Holland, de 66-jarige Gordon van Wijlen: „De mensen die hier in de vorige eeuw heenkwamen wa ren strenge protestanten, die zich niet langer konden vinden in de staatsgodsdienst in Nederland en •zichzelf vervolgd achtten. Hier in Michigan begonnen ze een nieuw leven in een nieuwe kerk. Maar de afscheiding deed zich op het Ame rikaanse continent opnieuw gelden. Zo ontstond enerzijds de „Refor med Church in America", die niet al te streng is en die je kunt verge- Rector Van Wijlen: „De speech na mens ons college zal worden uitge sproken door mijn voorganger, de inmiddels 85- jarige dr. Erwin Lub bers. Hij heeft in 1952 koningin Juliana nog ontmoet en we vonden dat we hem deze eer niet mochten onthouden, maar overigens zou ie dereen hier er een lief ding voor over hebben gehad om zo recht streeks tot koningin Beatrix en prins Claus te mogen spreken. Hun komst heeft hier de afgelopen we ken een enorme opwinding te weeggebracht. De kapel telt 1100 zitplaatsen. Het gerucht, dat de kaarten daarvoor beschikbaar wa ren deed nog niet de ronde, of ik was ze allemaal al kwijt". Op de valreep toch nog proberen om even nuchter te blijven. Waar om is het bezoek van de koningin van Nederland, dat zowel in ruimte als in tijd gemeten toch een bar eind van Michigan verwijderd ligt, nu eigenlijk belangrijk? Van Wijlen: „Mensen hebben het nodig een band te voelen met het verleden, met hun voorvaderen. Voorvaderen die weliswaar dood zijn, maar die zich met ons in zeke re zin toch in één grote gemeen schap verbonden weten. Voor veel mensen in Michigan en zeker hier in Holland worden die voorvade ren, als ik het zo mag uidrukken, door koningin Beatrix verpersoon lijkt". „En verderwe willen ook onze verbondenheid vieren met mensen die „in het nu" leven, maar door de afstand van ons gescheiden zijn. Mensen die in een andere wereld leven. In West-Europa in dit ge val". Een dolle boel. Aangenomen mag worden, dat de vrolijkheid vandaag in Holland inderdaad op enkele graden hoger zal liggen dan giste ren in Grand Rapids, waar toch ook al van opgetogenheid mocht worden gesproken. Opmerkelijkste Amerikaan in deze stad was Gerald Ford, die na Nixon het president schap ivan de V.S. bekleedde in de jaren 1974-1977. Ford is weliswaar niet van Nederlandse afkomst, maar draagt ons koningshuis niet temin een bijzonder warm hart toe. Wellicht omdat hij in min of meer „Nederlandse" sfeer in Grand Ra pids is opgevoed (vanaf zijn tweede jaar) en een kwart eeuw lang een gebied nabij Grand Rapids in het Congres heeft vertegenwoordigd. Momenteel woont de ex-president in California aan de andere kant van de V.S. Speciaal voor Beatrix en Claus was hij komen overvlie gen. Gerald-Fordmuseum Hij leidde het paar rond in het Ge rald-Fordmuseum in Grand Ra pids, waar allerhande documenten en andere souvenirs uit de tijd van zijn presidentschap permanent worden tentoongesteld. Als tijdelijk extraatje is daar dit jaar aan toege voegd de Amerikaanse versie van de overeenkomst waarmee twee honderd jaar geleden het begin van de diplomatieke betrekkingen tus sen ons land en de V.S. werd beze geld. Maar goed, vandaag in Holland is het allemaal nog specialer, nog feestelijker. Burgemeester Smith (spreek uit: Smit) gisteravond: „Ik hoop dat ik vannacht kan slapen". WILLEM SCHEER :h iii als t UTRECHT Terwijl er een poes hooghartig over het bu- ^te1reau tussen de paperassen wandelt, miauwend aandacht vragend voor een ik-probleem lóevt en een hond met luid geblaf te kennen geeft dat hij van het omgekeerde probleem af wil, is het moeilijk je te reali- zul/ejseren, dat die poes maar een reii, van de 1,5 miljoen katten in ri>i Nederland is en die hond maar een van de 1,8 miljoen '^honden. Wij zijn een gezellig jeni volkje, we willen gezelschap. Die Als het even kan van huisdie ren. Gezelschap waar we ook iets tegen kunnen zeggen, een hond of een kat of een vo- je, maar het mag ook een stomme vis zijnIn Neder land hebben 1,2 miljoen eige naren in totaal 7,8 miljoen vo gels, acht procent van de huis houdens heeft een tropisch aquarium met in totaal tien miljoen vissen, dertien pro cent van de huishoudens heeft konijnen en /of andere knaag dieren. Slechts 24 procent van de huishoudens heeft geen dieren. Dat zijn dan vooral de relatief wat oudere mensen en ie een- en tweepersoons huis houdens. Die brave gezelschapsdieren heb ben heel wat hondebrokjes in de jzemelk te brokkelen. Voor de viervoeters, tweepoters en meer voudige vindragers wordt, volgens cijfers van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf, per jaar door hun bazen en bazinnen voor rond de een miljard gulden aan hapklare brokjes uitge- geven. De sociaal economische be- 0I! tekenis van de gezelschapsdieren ,v komt verder tot uiting in de eruit voortvloeiende werkgelegenheid: liet alleen in de industrieën vooi diervoedingsmiddelen. maar ook in farmaceutische en vaccinproduce- /üa rende industrieën, dierenspeciaal- zaken, fabrieken voor accessoires, "dierenpensions en fokkerijen. Want zo gek kan het niet zijn, een pilletje voor de poes, een zalfje voor de hond, krachtvoer voor de kanarie en wat vitaminen voor de goudvis horen erbij. Nietwaar, „het zijn toch net mensen", zoals tante Cor altijd zegt. trol Sinds enkele jaren wordt de hond onder meer gebruikt bij de therapie voor emotioneel gestoorde kinderen Men kan er wat badinerend over doen, maar dat neemt het feit niet weg, dat het gezelschapsdier een belangrijke plaats is gaan innemen in onze maatschappij. Waarom? Dat maakt prof. dr. A. Rijnberk, van de Rijksuniversiteit Utrecht, ons dui delijk: „De gezelschapsdieren ko men in belangrijke mate tegemoet aan de behoefte aan kameraad schap, affectie en de deels daaraan gekoppelde behoefte aan verzor gen", zegt hij. „Bij alleenstaanden, ouderen en gewild of ongewild kinderloze gezinnen is het een be langrijk motief voor de aanschaf. Het valt te betreuren dat juist deze groeperingen soms problemen ont moeten als het gaat om huisvesting van hun huisdier. Zo staat bijvoor beeld een groot aantal bejaardente huizen het houden van huisdieren niet toe. Gelukkig zetten enkele dierenartsen zich op het ogenblik in om in die situatie verandering te brengen. Verder worden natuurlijk ook gezelschapsdieren aangeschaft door gezinnen en leefgemeenschap pen, waarbij geen tekorten aan contact in het geding lijken te zijn en waarbij het gaat om een verdere vervolmaking van de leefomstan digheden". „Sinds enkele jaren worden gezel schapsdieren, en dan vooral de hond, gebruikt als hulp bij de the rapie voor emotioneel gestoorde kinderen. Door zijn ongecompli ceerde benaderingswijze legt de hond gemakkelijk contact met psy chisch gestoorde mensen. Ook in de psychotherapie voor volwassenen hebben de gezelschapsdieren een plaats verworven. Recent is .geble ken dat niet alleen de psychische, maar ook de fysieke gesteldheid gebaat is met de aanwezigheid van een gezelschapsdier. In een onder zoek bij mensen die werden opge nomen op een afdeling voor hart- bewaking voor een infarct of een angina-pectoris is de kans op overleven na een jaar bekeken tegen de achtergrond van het bezit van een huisdier. Bij eigenaren van gezelschapsdieren bleek onaf hankelijk van de diersoort het overlevingspercentage beduidend hoger te liggen dan bij patiënten zonder gezelschapsdieren. De on-, derzoekers verklaarden deze resul taten op grond van verminderde stress dank zij deze gezelschapsdie ren. Zij beschouwen het gezel schapsdier als een gemakkelijk te verwerven psychologische steun met weinig risico's". Reden om nu maar meteen nog een hond of een konijn erbij te nemen? Prof. Rijnberk: „Bij de aanschaf van een gezelschapsdier aanvaardt de eigenaar een belangrijke verant woordelijkheid. Het dier is voor het verdere voortbestaan volledig af hankelijk van deze eigenaar. De aanschaf dient dan ook een zeer bewuste keuze te zijn waarbij de ei genaar zich terdege de consequen ties moet realiseren. Dit betreft een aantal voor de hand liggende zaken als een goede voeding, huisvesting en verzorging. Met de tegenwoor dig alom verkrijgbare industriële voeders kan op eenvoudige wijze goede voeding worden gegeven. Dus voedingsfouten behoren niet meer voor te komen. De huisves ting van de gezelschapsdieren zal meestal ook geen grote problemen opleveren, als bij de aanschaf een dier wordt gekozen dat wat for maat betreft past bij de behuizing van de eigenaar. Anders wordt het als het gaat om de verzorging, waartoe ik ook de beweging wil re kenen. Bij bepaalde rassen kan de verzorging van de vacht of de noodzakelijk beweging een flinke investering aan tijd en energie vra gen. Iets wat niet altijd wordt opge bracht. Een eigenaar die de verant woordelijk heeft aanvaard voor een hond die van nature veel in bewe ging is, zal ook veel met zijn dier op pad moeten". Tot zover geen problemen dus, maar is het gevolg van die grote dierenliefde niet, dat door de fok kers de dieren worden overfokt, met alle kwalijke kanten van dien? „Een ongewenst neveneffect van sterk op bepaalde kenmerken ge richte fokkerij is het schadelijke raskenmerk. Hierbij geeft de be oogde karakteristiek aanleiding tot de bedreiging van de gezondheid. Een zeer bekend voorbeeld is de Engelse bulldog, waarbij het ideaal beeld dat fokkers en keurmeesters voor ogen hebben een normale ademhaling van het dier in de weg staat. Verder kennen we bij ver scheidene honderassen oogafwij kingen die samenhangen met het fokdoel. Het spijt me te moeten zeggen dat de professionele verant woordelijkheid in de fokkerij nog niet zo groot is dat ongewenste situ aties verdwijnen". „Voor de eliminatie van erfelijk bepaalde aandoeningen wordt door de fokkers soms nauwgezet met de dierenartsen samengewerkt. In an dere gevallen echter wordt de van diergeneeskundige zijde aangebo den hulp geweigerd. De rol van de dierenarts is natuurlijk veel groter. Die begint al bij de aanschaf van het gezelschapsdier. De dierenarts dient de eigenaar, als die tenminste tijdig komt, bij te staan in het ma ken van een bewuste keuze bij de aanschaf. Verder kan de dierenarts de eigenaar adviseren omtrent voe ding, huisvesting en verzorging, alsmede de opvoeding ter voorko ming van ongewenst gedrag. Ook ten aanzien van de relatie tussen mens en gezelschapsdier kan de dierenarts de eigenaar van dienst zijn. Maar dat niet alleen, want de verantwoordelijkheid van de die renarts gaat nog wat verder. Ik doel hierbij op een nog niet ge noemde verantwoordelijkheid ten opzichte van de medemens. Het blijkt namelijk dat de affectieve re laties met gezelschapsdieren soms zo sterk worden, dat er nauwelijks ruimte is voor goede relaties met mensen. Hiervoor zijn dan ook vaak wel redenen aan te voeren en het laat zich begrijpen. Immers, het tegenspel van gezelschapsdieren is veel onvoorwaardelijker Zit er dan niet het gevaar in dat het dier wordt overgewaardeerd? „Er kunnen soms situaties groeien waarbii het dier meer aandacht krijgt dan de medemens. Het is on der meer de taak van de dierenarts een bijdrage te leveren aan de be paling van de juiste plaats van het gezelschapsdier in de samenle ving". GERARD CRONÉ

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19