Boerenzoon luit Voorschoten smaakmaker van hongerig Nederland £eidóe Commit JORSCHOTEN De for- |e, die Martinus Cornelis ..der Valk indertijd be- |it heeft om zijn horeca- p te verwezenlijken is simpel als spijkerhard, jongste telg van een fcstrijk boerengezin uit Irschoten .ging er allereerst 1 uit, dat het gros van zijn Hgenoten over dezelfde ge- Jde trek beschikte als hij- Gemakshalve nam hij I aan, dat ze voor het stil- van hun honger en het jen van hun dorst het liefst r een dubbeltje op de eers- ^ij in luilekkerland zaten, jerlanders onder mekaar vaar. Geen poespas der- Ve, geen liflafjes van een logen keukenprins, maar eerlijke hap, die de maag- afdoende dempt. heldere standpunt huldigde hij RaJpp het moment, dat een klant J? 'fn garage, annex dorpscafé aan •R^eurseweg in Voorschoten aan vroeg of er in zijn nederig eta- ement wellicht ook maaltijden den geserveerd. De man had 'het afdingen op de prijs van puntgave limousine inmiddels onbedaarlijke geeuwhonger ge- erprien- ^en wat de pot schaft ïmpro- rde Van der Valk moeiteloos, als je nu „ja" zegt, zul je daar spijt van krijgen. Want Rie Ralfyt toevallig de sterren van de iel. Daar kan geen dure chef- tegenop". [o is het gekomen. Rie van der Mulder schilde die middag aardappeltje extra en spaarde [gerieve van de klandizie een igemalen kotelet uit haar eigen Vooraf serveerde ze een dat stijf stond van de slier- de ballen zonder binnenvoe- En de maaltijd werd besloten een doodeerlijk griesmeelpud- dat rijkelijk met bessesap ..«■enkeld was. „Zelden zó sma- et ir)k gegeten", was het oordeel en ..de gast, die tegen tweeën luid nveJckend in zijn nieuwe aankoop en eyeecj jn e rjchting Leiden. naastig ingelaste eetfestijn zette iinus Cornelis vervolgens "ItÜF aan ^et denken. Hij haa in - en autohandel reeds af- ide bewezen, dat hij een rappe lnman was, die een kalf al voor 'nJsvjvette prijs verkocht had, voor- aa£ net geboren was. „En waarom", maalg afj iiZ0U het me in de jca opeens niet lukken? Ik kan in elk geval proberen. Want of ..nu één bal gehakt braadt of ^n^*jJerd, het vuur onder de pan toch hetzelfde". tijd later, even voor de vó®tede Wereldoorlog, opende hij m (oorschoten zijn restaurant „De |den Leeuw", dat van meet af een goudmijn bleek te zijn. heinde en verre trokken hon- RPRfee landgenoten naar de boor- van de traag stromende Vliet ich daar te goed tg doen aan de ijmige piepers, krokant gebak bintjes en drie soorten groen- die de kinderen van Martinus helis in rap tempo aandroegen. Van der Valk", wist het volk len de kortste keren, „krijg je [waar voor je geld: een ordente- stuk vlees, een huzarensalade tenminste een brigade bere- kozakken in is verwerkt en tlmoes zoals bij moeder thuis", was dus smikkelen, smullen en Jansen in optima forma. d of ren. aartjj r heic va: 0VJ ei wral te Y' ren makt, jtinus Cornelis dacht ondertus- steeds vaker aan de toekomst zijn kinderen. Elf oogappels, ongens en vijf meisjes, die als mesen reeds door hem waren schakeld bij het spijzigen en la- van de wassende stroom klan- „Als ze kunnen staan", meen-« lij namelijk, „kunnen ze ook •jen spoelen en afdrogen. En zo- ze te klein zijn om bij het af- prek op de aanrecht te kunnen, ze maar op een kistje staan", eerste, die ging trouwen was dochter Rie, die de smaak van ondernemen ondertussen ook Als je met een kleine winstmarge genoegen neemt, dan moet je als het even kan de tussenhandel uitscha kelen. Vandaar dat onder meer een eigen slagerij tot het imperium behoort om de gasten een ordentelijk stuk vlees te kunnen voorzetten. duchtig te pakken had. Als passend huwelijksgeschenk kreeg het bruidspaar dan ook een noodlij dend restaurant op de oude rijks weg even buiten Leiden, dat onder de naam Het Haagsche Schouw dank zij de kruimige piepers en ge bakken bintjes, zie boven in re cordtijd een trekpleister van jewel ste werd. Het is de enige zaak, die aan het vaderlijk gezag van Marti nus Cornelis ontglipt is en tot op de dag van vandaag niet onder de ge stadig uitdijende paraplu van Van der Valk opereert. Rie en haar ge maal maken weliswaar dankbaar en regelmatig gebruik van de Mar- tinus-formule. Maar zij doen dat als zelfstandige ondernemers. De rest van zijn rijke kinderschare heeft Van der Valk wel tot aan zijn dood als wegbereider en opperstal meester gecontroleerd, geadviseerd en gestimuleerd. Zodra een van zijn kinderen trouwplannen had, kocht hij er weer een zaak bij en bond hij het bruidspaar aan zijn voortdenderende zegekar. Eerst stalde hij zijn dochter Ina met echt genoot Henk in de Bijhorst in Was senaar en later werden ook de ove rige nazaten blij verrast met kapi tale panden als de Witte Bergen in Laren, de Biltsche Hoek in De Bilt en de Cantharel in Apeldoorn. Culinaire vogelaar Zelf trok hij zich met zijn vrouw Rie terug in het Vogelpark Avifau- ina in Alphen aan den Rijn, dat hij van hoedenhandelaar Van den Brink had overgenomen. Van vo gels had hij weliswaar geen ver stand hij wist alleen dat ze kon den vliegen maar als culinaire vogelaar wist hij bliksemsgoed, dat recreërende Nederlanders nauwe lijks oog hebben voor gevederde vrienden als de paradijsvogel en de koolmees en verre de voorkeur ge ven aan een slok en een snack voor zichzelf en een schommel en een wip voor hun kinderen. Daarvan uitgaande liet hij haastig een speel tuin en een eettempel bouwen, die sindsdien overdadig worden gefre quenteerd door dagjesmensen. De meesten van hen worden door de eigen plezierboten van Van der Valk in Den Haag en Leiden opge haald. Horeca-imperium Tien van zijn kinderen één is er inmiddels overleden vormen nu met hun 85-jarige, opmerkelijk vi tale moeder Rie de „Valkenhorst bv" en bestieren eendrachtig een machtig horeca-imperium met der tien motel-café-restaurants en tien café-restaurants in Nederland en vijf soortgelijke massabedrijven in België, die samen meer dan twee miljoen maaltijden per jaar ver strekken. Voorts runt de BV een slachterij, een distilleerderij, een wijngaard in Frankrijk, drie boerderijen, een kwekerij, een bouwbedrijf, een transportonderneming met vier vrachtwagens, een krokettenfa- briek, vier garages en enkele slage rijen en slijterijen. „Als je met een uiterst kleine winstmarge genoegen neemt", legt Chris Matser (46) uit, „dan moet je, waar dat mogelijk is, de tussenhan del uitschakelen. Het geld, dat je op die manier uitspaart komt recht streeks ten goede aan jezelf en aan de klant. Wij maken onze eigen je nevers en likeuren en kopen dé wijnen met tienduizenden liters te gelijk rechtstreeks bij de onderne mers in het buitenland. Dat scheelt een fikse slok op een borrel. Neem dat maar van mij aan. Dezelfde fles Sancerre, waar je in een chic speci aliteitenrestaurant tweeënvijftig gulden voor betaalt, staat in onze zaken voor zestien gulden vijfenze ventig op de kaart". „Datzelfde gebeurt met vlees en vis. Wij kunnen ons permitteren om in Alaska honderd ton krab te kopen en daarvoor een scherpe prijs te bedingen. Als een kleine ondernemer datzelfde doet zit-ie de' eerste honderd jaar tegen een berg krab aan te kijken, die maar niet Verkering Ex-marinier Matser, zoon van de legendarische Chris Matser, die als spraakmakende burgemeester van Arnhem na de Tweede Wereldoor log zijn deerlijk gehavende stad weer heeft opgebouwd zulke magistraten zijn al jaren niet meer voorhanden in de Lage Landen is getrouwd met Til, de jongste dochter van Martinus Cornelis. Hij had indertijd een waterdichte car rière bij de Shell op het oog, maar Til wilde van het familiekribje niet scheiden en stelde hem keihard voor de keus: „óf je gaat met vader samenwerken óf we zetten een dik ke punt achter onze verkering". Matser, die in zijn wilde puberteits jaren regelmatig als glazenspoeler en afwasser een zakcentje had ver diend bij het Van der Valk-bedrijf in Vught ruilde de olie daarop haastig voor de patat en cje ballen gehakt van zijn aanstaande schoon vader. Met zijn vrouw begon hij vervolgens te pionieren in het kap seizende Haarlemse etablissement Dreefzicht, de zoveelste zaak, die dank zij de gouden formule van Martinus Cornelis subiet uit de rode cijfers naar een gouden top werd gesleurd. „Vader van der Valk", herinnert Matser zich haarscherp, „was een fenominale zakenman, die feilloos aanvoelde, waar de winst zat. Hij nam regelmatig zaken over, waar een ander geen stuiver voor over had. Maar hij bleef door dik en dun in zijn eigenzinnige aanpak gelo ven en roeide dwars tegen de .stroom in. Alles, wat die man in zijn leven heeft aangepakt, is een succes geworden. En dat voorna melijk met eigen kapitaal. Want aan vreemd geld en banken had hij een broertje dood". „Weet je wat zijn grootheid is ge weest? Dat hij tijdens zijn leven al zijn erfenis onder zijn kinderen verdeeld heeft. Uiteraard gebeurde dat wél op de manier die hém voor ogen stond. Hij sneed de koek in elf gelijke stukken, maar ondertussen bleef hij de baas, het brein van de onderneming. Zijn kinderen moch ten naar hartelust ondernemen. Maar hij moest er wel van afweten en zijn fiat geven". „En als je eenmaal meedeed en een part van de koek had gekregen moest je bereid zijn om in zijn tem po te werken. Zeven dagen per week dus. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Hij heeft er dan ook geducht aan moeten wennen, dat zijn kinderen op een gegeven moment vroegen om een vrije dag. Het begrip „vrije dag" kwam in zijn kladblok namelijk niet voor". Expansie Inmiddels hebben tien aandeelhou ders van „Valkenhorst bv" (moe der Rie is de elfde, maar zij blijft even buiten beschouwing) samen 84 kinderen, die op hun beurt met liefdevolle toewijding het familiele- ger hebben versterkt met 40 ach ter-kleinkinderen. En omdat een geboren en getogen Van der Valk niets liever doet dan Horecadro- men verzilveren gaat de expansie van het concern voorlopig nog in ijltempo door. In augustus 1982 wordt in Akersloot tussen Haarlem en Alkmaar een motel geopend met 200 kamers en een restaurant met 2000 zitplaat sen. Kosten van dit project 9 mil joen gulden. In de omgeving van Arnhem is een bouwploeg ondertussen koortsach tig bezig met een ander motel, dat achter het stokoude, verlopen res taurant Westend verrijst. Op de dag, waarop deze nieuwe aanwinst geopend wordt (die dan op de kop af 6 miljoen heeft gekost) wordt be gonnen aan de sloop van Westend. „Op die manier", legt Matser uit, „gaat er geen exploitatiedag verlo ren en kunnen we de gasten blij ven ontvangen". Pot voor meneer. In 1983 volgt een motel-restaurant bedrijf in Tiel, waar de tweeper soonskamers met bad en toilet zoals in alle andere pleisterplaatsen van Van der Valk verhuurd worden voor vijftig gulden per nacht. „Kan niet", jammeren de gezamen lijke hotelexploitanten in Neder land, die tot aan hun uitgeschoren nekken in de kopzorgen zitten, „als je vijftig gulden vraagt voor een tweepersoonskamer, leg je er dik geld op toe. Dat is je reinste waan zin". „Zo, wordt dat geroepen", reageert Matser met een vuurvaste glim lach, „dat is dan sneu voor de con currenten, maar wij kunnen mét zo'n prijs toch echt aardig uit de voeten. En waarom? Omdat we al les zelf doen. Met alle genoegen wil ik de heren wel eens voorrekenen, hoe wij onze logiesprijs winstge vend calculeren". In dat verband wijst hij ook graag op het motel, dat Valkenhorst bv in Eindhoven exploiteert. „Toen we daar gingen bouwen", zegt hij, „rie pen de zogenaamde kenners van het vak ook in koor: „Nou gaan ze gegarandeerd op hun bek. Want er zijn al te veel hotelkamers in de re gio Eindhoven". We begonnen met negentig kamers, die zeven dagen per week bezet zijn. Daarom bou wen we er nu honderd bij. En re ken er op, dat die ook vol raken. Want anders waren we er niet aan begonnen". Bulldozer Matser, die de dagelijkse leiding van Dreefzicht enige tijd geleden aan zijn zoon Chris heeft overge dragen, lonkt met zijn aandeelhou ders alweer naar Duitsland, waar wellicht ook interessante projecten langs 's Heren wegen stormrijp zijn voor een frontale aanval van de fa miliale bulldozer. „Je hoort ons niet klagen", dicteert hij op het bomvolle terras van De de medewerkers creëren een sfeertje, dat de gasten van huis uit kennen ZATERDAG 26 JUNI 1982 Puinhoop Chris Matser senior, die vóór zijn terugkeer naar Haarlem op de don kere zolders boven de distilleerde rij de wacht inspecteert van tien duizenden flessen wijn „Daar ligt voor vele miljoenen", gromt hij gulzig krijgt de laatste maanden regelmatig brieven op zijn bureau, waarin hem horecabedrijven overal in Nederland te koop worden aan geboden. „Het is onvoorstelbaar wat ik onder ogen krijg", verzekert hij, „er zijn zaken bij, die ogen schijnlijk prima draaien. Waarvan ik ook denk: Daar zitten ze op flu weel. Maar achter de facades tref je wél een puinhoop aan". „Natuurlijk is dat een trieste zaak. Maar het blijft ook een realiteit. Ook in de Horeca is weinig plaats voor hobbyisme en moet'jé de din gen doen, die de klant wil. Als wij fouten gaan maken en drie weken Igeen klant meer in de zaken krij« gen zijn we ook gegarandeerd afge brand". Siervazen Op weg naar zijn auto werpt hij nog een snelle blik op het terras, waar honderden mensen geruisloos siervazen met sorbets leeglepelen. In de verte nadert een bejaarden- soos, waarvoor in een der bovenza len de tafels al in hoefijzervorm ge dekt zijn. Schoolverlaters snellen in afwachting van hun ww af en aan met Russische eieren en broodjes kroket. „Wat een feestelijk gezicht", roept een dame in de luwte, die de dauw van eerlijk verdiend zweet van "haar bovenlip likt. „gekookte aard appelen, gebakken aardappelen, frietjes, drie soorten groenten, sla en ook nog appelmoes. Dat vind je nergens anders in Nederland". En zo is dat. Beter één Van der Valk langs de snelweg dan tien in de lucht. LEO THURING Foto's: MILAN KONVALINKA Van der Valk nam met kruimige piepers en koteletten hoge vlucht Chris Matser op het terras van De Gouden Leeuw in Voorschoten. Zijn vrouw Til, de jongste dochter van Martinus Cornelis van der Valk, stelde hem destijds voor de keus: óf je gaat met vader samenwerken óf we zetten een dikke punt achter onze verkering. Gouden Leeuw, „want daar hebben wij geen enkele reden voor. Na tuurlijk leven ook wij in een tijd van malaise en teruggang. Maar het Blijkt, dat onze formule nog steeds aanslaat. In onze zaken creë ren de medewerkers een sfeertje, dat de gasten van huis uit kennen. Het is vrijblijvend. Er komt geen poeha aan te pas. En dat wordt blijkbaar op prijs gesteld". „Toch moeten ook wij alert blijven en er voor zorgen, dat we onszelf niet uit de markt prijzen. Daarom ben ik zo blij met de junioren in onze organisatie. De tweede en der de generatie, die almaar nieuwe, frisse initiatieven blijven aandra gen". „Neem nou bijvoorbeeld dé bolle tjes boter, die je nu nog steeds op onze schotels aantreft. Die worden met de hand gemaakt en dat vreet tijd en geld. Dat probleem is ter sprake gekomen op een bijeen komst van de junioren, waar wij ouderen geen toegang hebben. De jongste van het stel is 18 en de oud ste 34. En ik heb me laten vertel len, dat ze er voortdurend een Ba bylonische spraakverwarring van maken". „In die denktank is het idee gebo ren om een eigen party-service op te zetten. En inmiddels is die in vol bedrijf. En een ander stelde voor om een klein fabriekje over te ne men, waar boter volautomatisch in kuipjes wordt verpakt. Diezelfde machine kan dan in één moeite door de jam en de pindakaas voor zijn rekening nemen. Doen dus".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17