nbraak-alarm met iiicro-processor self te monteren Halogeen bureaulamp Kruidentuintje Lijmpistool Muurklemmen Magi-Clip m 'Acftp EN TUINBOUW/HOBBY LEIDSE COURANT ZATERDAG 26IUNI1982 PAGINA 13 De energiebesparing heeft ook toegeslagen in de sector bureau lampen. Schurink Gaanderen BV introduceert de halogeen draaibare armaturen met klemconstructie op bladen van maximaal zeven centimeter dikte. Deze desk-lamp wordt ge voed via een trafo (12 volt), geeft een zee van licht en "heeft een levensduur van 2.000 branduren. Vergelijkbaar met dezelf de hoeveelheid komt de besparing overeen met een lamp van 75 Watt en dat valt tegen, temeer omdat de prijs schommelt rond de 200,- en dan moet de halogeenlamp niet stuk gaan. omdat de huidige prijs daarvan circa 20,- is. Maar goed, de lamp geeft mooi licht en qua vormgeving past hij uitstekend op een modern bureau. De „nostalgische" bureaus kunnen fraaier verlicht worden met de conventionele modellen. In menige keuken prijkt tegenwoordig zo'n kruidenrekje, een verzameling potjes met opschriften, bestemd om daarin allerlei keukenkruiden te bewaren. Klaarblijkelijk wordt er al een poos je meer gebruik van kruiden gemaakt, dan wel eens het geval is geweest. Hoewelsommige keukenkruiden zijn eigenlijk nooit helemaal weggeweest, denk bijvoorbeeld maar eens aan peterse lie en selderie, dat zijn overbekende „smaakmakers". Een blik in de eerste de beste supermarkt leert ons. dat er op dit terrein nog heel wat meer te koop is, letterlijk en figuurlijk. Al lerlei soorten gedroogde kruiden zijn te kust en te keur verkrijg baar. Maar het is eigenlijk veel aardiger, ze zelf te kVveken en in veel gevallen lukt dat zonder veel moeite. Kruiden als peterse lie. bieslook, rozemarijn, thijm, bernagie en bonenkruid laten zich zonder veel moeite in een bloempot opkweken. Van heel wat kruiden kan men in het voorjaar jonge plantjes kopen, dat is de gemakkelijkste methode. Maar dat neemt niet weg, dat men ook pakjes zaad van allerlei kruiden kan kopen; in een flinke bloempot kunnen we een beetje zaad uitzaaien, dat komt best op Onze kruiden zullen in het laatste geval gauw veel te dicht staan, dat wil zeggen: er staan te veel plantjes in onze bloem pot, zodat we flink moeten uit dunnen. Hebben we in de keuken een flinke vens terbank, dan hebben we straks onze keuken kruiden onmid dellijk bij de hand; we verge ten het gieten dan ook niet zo gauw als wan neer de potten ergens buiten staan. En flatbe woners, wat ducht u van een kruidentuintje? Het kruldenr<*Je In de keuken. Er zijn van die langwerpige bloembakken in de handel, er zijn haken bij te krijgen, waarmee ze aan een balkonleuning opge hangen kunnen worden. Ideaal voor verschillende bloemplan ten. Maar ik ken iemand, die precies zo'n bloembak gebruikt om er verschillende kruiden in te kweken; zelfs radijsjes, als we dat ook een „kruid" mogen noemen. Peterselie, bieslook en vrijwel alle bovengenoemde kruiden kunnen we in zo'n balkonbak kweken en we kunnen er regelmatig van oogsten. Afgesneden groen groeit namelijk vanzelf weer aan en bij tuinkruiden is de situatie zo, dat we er maar heel weinig van nodig hebben. We proberen te voorkomen, dat onze tuinkruiden gaan bloeien, door bloemstengels tijdig weg te snijden. Sommige kruiden, zoals bijv. bieslook, kunnen we ook best tegen de bloei helemaal kort afsnijden; dat lijkf een beetje vandalistisch, maart het spul loopt vlot weer uit. Wat ons balkontuintje betreft: op de zuidkant lukt het meestal wat beter dan op de winderige westkant. Sommige tuinkruiden, zoals bijvoorbeeld kervel, selderie, peter selie en tuinkers kunnen eigenlijk de hele zomer door gezaaid worden, tot in augustus. Voor de vorst komt moeten we onze kruiden echter binnenshuis halen, als we ze over de winter goed willen houden. Staan uw kruiden in bloempotten, dan zult u ze elke dag moeten gieten! De tuinbezitters hebben het gemakkelijker, die leggen eenvou dig in de tuin een paar kleine bedjes aan; want veel ruimte vra gen de kruiden niet. Alleen planten als Lavas (Maggiplant) vra gen wat meer ruimte en die kunnen we niet in potten of bakken kweken. wel de beste beveiliging [i inbraak volgens insi- een hond is, introdu- Black Decker op de erlandse markt een sy- n dat door iedereen ge teerd kan worden en 500.- betaalbaar moet den geacht. Uiteraard ct het alarm via een mini ster. inbraakalarmsysteem op een onopvallend kast- r grootte van een transis- idio. In werking zendt het isonore geluidsgolven uit •r een hoek van 60 graden »n ruimte van zeven me- niet door glas of steen). Alle bewegingen in genoemde zóne worden gèregistreerd; er gaat direct na de waarneming een sirene loeien. Het appa raat is verder uitgerust met een micro-processor, ter on derscheiding van echt of vals alarm. Voor het funktioneren is een soort contactsleuteltje nodig en daarmee kan men dan „re gelen". Na het omdraaien van de schakelaar tast het electro- nisch oog alle bewegingen in de aangegeven ruimte af, slaat ze op in het geheugen en ze kunnen teruggelezen wor den. De gevoeligheid kan worden ingesteld, zodat een voorbij zoemende mug geen alarm veroorzaakt. Het sy steem werkt op batterijen, zo dat bij het uitvallen van de stroom de registratie toch door gaat. Het beveiligingssysteem is simpel uit te breiden met ac cessoires, maar dan komt men boven de vijfhonderd piek uit. Om aan te geven dat beveili ging geen overbodige luxe is: vorig jaar vonden 230.000 bij de politie aangegeven inbra ken plaats. Dat is gemiddeld één per twee minuten. En dan de hond. Niet iedereen wil zo'n viervoeter in huis heb ben. Het formaat van het dier speelt op het gebied van pre ventie geen rol; blaffen is vol doende. Inbraakalarm tegen een betaalbare prijs- van de vier re keukens Miele is uitge- met een kleine jttafel, die aan e, metalen in aan het pla- hangt. De sto- tafelpoten ■eken dus, die dunne dra- vallen niet zo Waarschijn- s het ophang- ;m uitermate is en zelfs ge- ijk. zolang er niet aan ge- is. Verder is helemaal niet in de doe- elf-sfeer zijn gemaakt lecoratief touw >mbinatie met &lde knopen, loor de tafel Als iemand muurklemmen van het merk Hiatts nodig heeft is 't wel zaak op de prijs te letten. Voor een doosje van twintig stuks kan uit drie prijzen gekozen worden: 6.70, 4.95 en f 2.80. Uiteraard in drie verschillende winkels. De laagste prijs staat het best in verhouding tot het Engelse produkt. 't Is dus wel uitkijken. De keukentafel opgehangen aan stalen draden. Als men een hekel heeft aan rondslingerende tijdschriften in de huiskamer en/of kan toor zou voor drie kwartjes de „Magi-Clip" aangeschaft kun nen worden. Dat is een Deens produkt van lichte kunststof van 30 centimeter, die werkt als een gewone ringband. Zohder te perforeren kunnen de papier-artikelen in een briefordner worden opgebor gen. Naderhand kan bladzijde voor bladzijde worden opge slagen, maar kan ook voor ge bruik het hele tijdschrift desnoods een hele maand- of jaargang eruit nemen. Een eenvoudig hulpmiddeltje voor een simpel prijsje bij de boek handel en elders. voordeliger of en trein? aged", lA(fe jk ai 'Ma isenl geen duidelijkheid over de vraag, of bloemen en al of niet voordeliger met de vaste „lijnrijders" naar 'Duitsland vervoerd kunnen worden of per vrachtauto combinatie. Begin van dit jaar werden enkele speciale itten met die combinatie gemaakt, maar het is nog steeds logelijk een duidelijk beeld te krijgen over het transport, iderzoek daartoe vergt ook veel informatie en rapporten etrokken deelnemers. In het algemeen is men in de ortkringen niet erg optimistisch gestemd over een wijzi- het huidige systeem. bestnursvergadering van het Bedrijfschap voor de ïandel in Bloemkwekerijprodukten werd enige tijd gele- an de hand van een rapport geconstateerd, dat de trans- >sten voor de exporteurs niet de belangrijkste zijn. Uiter- aan ook de bloemen- en groentenexporteurs na, op wei- nier kan worden bezuinigd en daarom stelde het bureau schot daaromtrent een rapport samen. Geconstateerd is dat procentsgewijs de transportkosten zijn gedaald. In «droegen die 38% en in 1980 waren die 32%. en allerminst betekent dat de totaalkosten zijn gedaald. Hmige kringen werd dan ook de mogelijkheid besproken ansportcombinatie vrachtwagen en trein. Bijzonder van.- veiling Rijnsburg waar men veel te maken heeft met de lijnrijders, werden plannen ontworpen voor proefritten, igin dit jaar plaats vonden. Dat betrof voornamelijk de naar Mainz als centraal punt. Van daaruit werd dan het I per vrachtauto verzorgd. juist op dat punt zouden er problemen zijn, omdat de lijn- reeds onderweg zijn klanten bedient en dus soms terug 'ijden. Er stat tegenover dat de lijnrijder en diens „bijrij- <n hun „trein-couchette" de nacht kunnen doorbrengen t andere ochtend fris op pad gaan. Als bezwaarpunt is ont- dat van dat rusten niet zo erg veel komt en men zich op i manieren wat amuseert. ederlandse Spoorwegen die aan de proef meewerkten, n de beschikking gekregen over enkele speciale trein- van de Deutsche Bundesbahn. Ook de treintransporton- ming „Trailstar" werkte iheé aan de proefritten. In een ^ïsburg gehouden vergadering waren 150 exporteurs aan- die zich over de mogelijkheden lieten informeren. Bij de fitten, voornamelijk vanuit „Flora" in Rijnsburg, waren rachtwagens betrokken. De trein vertrok des avonds om tyur uit Rotterdam en arriveerde de andere ochtend om- vijf uur in Mainz. adeel bleek ook te zijn dat de chauffeurs aan vaste ver- den waren gebonden, terwijl zij bij de eigen ritten die ard zelf bepaalden. doeling zou zijn om driemaal per week een dergelijke te laten rijden. Bestuurslid N. Hemmes van „Flora" ziet ks de bezwaarpunten toch wel mogelijkheden. Vooral de urgse veiling heeft veel lijnrijders en die zijn bij de beperkter in aantal. In totaal zijn er ongeveer 200 bloe- tporteurs naar West-Duitsland, zodat het onderzoek altijd 1 moeite waard is. Maar lang niet allen zullen voordeel de „Trailstar" en er wordt dan ook geen radicale wijzi- n het transportsysteem verwacht. al geopperd dat de regering voor de proefritten een bij- zal leveren, maar die kans is gezien de toestand van de inanciërt gering. Veiling Rijnsburg volgt uiteraard met [stelling de gang van zaken, maar spant zich daar niet voor in en dat is eveneens het geval met Honselers- >pperd is dat bezuiniging mogelijk zou zijn op de bezet- an de vrachtwagens, doordat bij treintransport geen bii- nodig is, maar ook dat wordt bestreden, gezien de snel- 'aarmee in Duitsland moet worden gewerkt om de thuis- bespoedigen. Hetgeen allemaal niet wegneemt dat er tring kan bestaan voor de pogingen om de lasten voor ïloemen- en mogelijk groentenexport te verlichten. In de afgelopen zeven jaar heeft de radijsteelt een gesta dige groei doorgemaakt. De aanvoer in 1982 was groter dan vorig seizoen, toch lever de dit geen noemenswaardige problemen met de afzet op. Alleen in de tweede helft van mei zakte de markt in elkaar. Het warme weer was hier de spelbreker, omdat het aanbod te snel groeide. De meeste ra dijs wordt in Frankrijk ge teeld, van de EEG-produktie heeft Nederland een aandeel van 20%. Nederland is echter wel de grootste radijsexpor teur in Europa. Opvallend is het feit dat het binnenlands verbruik van radijs in de loop der jaren nauwelijks is ge groeid. Dit verbruik komt neer op ongeveer anderhalf bosje (35 stuks) per hoofd van de bevolking. Het leeuwedeel wordt dus geëxporteerd. Duitsland is de belangrijkste afnemer. Van het totale aan bod aan radijs, nam Neder land in 1981 62% voor zijn re kening. In de periode van ja nuari tot en met mei werden er 45,4 miljoen bossen aange voerd. In 1981 waren dit er 39,9 miljoen. De prijs per bos kwam in die periode in 1981 neer op 65 cent en in 1982 op 67 cent. Zoals eerder opge merkt dook de prijs in mei onder de van vorig seizoen, toen werd er 52 cent betaalt en dit seizoen 45 cent. Behal ve de aanvoer van bosradijs is er ook een aanbod van radijs in puntzakjes. Dit seizoen is men deze zakjes voor het eerst gaan veilen. Voor die tijd werden de zakjes tegen vaste weekprijzen verhan deld. Dit experiment heeft nog niet opgeleverd wat men er van had verwacht. De prijs bleef te laag. Dit is jammer omdat door deze verpakking het produkt aanmerkelijk langer houdbaar is, namelijk zo'n drie weken. Voor een bos komt de houdbaarheid neer op één week. In de afgelopen week nam het aanbod van ra dijs verder af. Dit maakte het mogelijk dat de prijs weer met enkele centen per bos opliep. Er werd gemiddeld 51 cent per bos betaald. Het aanbod zal verder afnemen en er wordt op hogere prijzen gere kend. Tomaten De aanvoer van tomaten gaf in de derde week van juni een flinke terugval te zien. Er werd van de ene op de' andere week 6 miljoen kilo minder aangevoerd. Toch resulteerde dit niet in hogere prijzen. Met ingang van 23 juni heeft de Paksoi, een aan de Chinese kool verwante groente, gekenmerkt door kale witte bladstelen. Europese Commissie weer een heffing ingesteld voor toma ten uit Albanië. Deze heffing komt neer op 19,00 per 100 kilo. Een terugblik op het to- matenseizoen laat zien dat de gemiddelde prijs in de periode van 1 januari tot 1 juni uit kwam op ƒ2.82 per kilo. Vo rig seizoen was dit 3.27 en in 1980 was dit 2.89. In de eers te twee weken van juni lag de gemiddelde prijs op 1.57 per kilo (vorig seizoen ƒ1.82). In de afgelopen week werd er voor de A-I-export ƒ1.31 per kilo betaald. Bij de vleestoma ten wist de prijs zich in de eerste twee weken van juni aardig te handhaven. In de afgelopen week daalde de prijs voor de sortering BBB naar 1.62 per kilo. Naar het zich laat aanzien zal het totaal aanbod van tomaten kleiner worden. Er wordt daarom op enige stabilisatie gerekënd waarbij de prijzen gelijk blij ven of wat oplopen. Komkommers Ook op de komkommermarkt werd het aanbod kleiner. In de week van 14 tot en met 19 juni werden er zo'n 9 miljoen stuks minder aangevoerd. Zo als bekend trok de prijs toen aan. In de afgelopen week wist de prijs zich aardig te handhaven, er was nauwelijks sprake van een prijsverande- ring. De prijs varieerde van 37 tot 59 cent per stuk voor de sorteringen van 36 tot 46. Met ingang van 19 juni is er een invoerheffing van kracht voor komkommers uit Bulga rije en Polen. Deze heffing komt neer op ƒ39.00 per 10Ö kilo voor de Bulgaarse kom kommers en op 61.00 voor de Poolse komkommers. Een terugblik op de prijsontwik keling bij de komkommers laat zien dat er in de periode van 1 januarie tot 1 mei ge middeld 74 cent per stuk be taald werd (vorig seizoen 85 cent). De gemiddelde prijs van 1 januarie tot half juni komt uit op 68 cent tegen 73 cent in 1981. Voor de komen de week wordt er op een gro te aanvoer gerekend die tegen gelijke of wat lagere prijzen verkocht zal worden. Paprika's Dè aanvoer van groene papri ka's nam af, toch wist de prijs zich niet te handhaven de vraag stelde teleur en hier door daalde de prijs naar 2.95 per kilo. Bij de rode pa prika's was er sprake van een flinke groei in de aanvoer. Deze sortering had het dan ook zwaar te verduren. De ge middelde prijs daalde sterk en kwam op 2.75 per kilo uit. De veiling prijs voor de groe ne paprikas kwam in de pe riode van 1 maart tot 15 juni uit op 4.61 per kilo (vorig seizoen 4.83 en in 1980 was dit 4.16). Bij de rode papri ka's kwam de gemiddelde prijs uit op ƒ5.20 (vorig sei zoen ƒ7.50 en in 1980 was dit 5.19). Er lijkt weer een golf rood in aantocht waardoor de prijsdruk blijft bestaan. De aanvoer van groen lijkt wat kleiner te worden, dit is ech ter moeilijk te overzien omdat er door problemen met de teelt nogal eens van rood naar groen overgeschakeld wordt om het glas te sparen. De prijs voor groen lijkt niet veel te veranderen. Erijs opliep naar 2.80 per ilo. Het ziet er naar uit dat deze ontwikkeling komende week doorzet. De top in de aanvoer van rettich lijkt ge passeerd. De prijs liep op naar 65 cent per stuk. Het kleiner wordende aanbod maakt ho gere prijzen mogelijk. De aan voer van koolrabi is nog steeds erg groot. De prijs zat in de put en bleeft daar met 22 cent per stuk ook de afge lopen week in. Het aanbod lijkt wat kleiner te worden waardoor er enig prijsherstel mogelijk is. Door een gunstige ontwikkeling in de export van snijbonen liep de gemid delde prijs op naar ƒ5.40 per kilo. De aanvoer wordt groter, de prijs zal dalen. Chinese kool bleef in de probleem- hoek er werd 45 cent per kilo betaald. Er lijkt de komende week niet veel te veranderen. Een piek in de aanvoer van bloemkool is gepasseerd. Door het afnemende aanbod liep de prijs op. Voor de „zessen" werd er ƒ1.76 per stuk be taald. Hogere prijzen lijken mogelijk. Een ruim aanbod en een matige vraag leverde voor andijvie een prijs van 40 cent per kilo op. Prijsdalingen zijn niet uitgesloten. Spinazie liep de afgelopen week verder in priis op. Er werd 1.47 per kilo betaald. Hogere prijzen zitten er waarschijnlijk niet in. De aanvoer van bospeen was zeer ruim, de prijs daalde naar 45 cent per bos. Voor de komende week worden er ho gere prijzen verwacht Na- tuursla was ook de afgelopen week met 18 cent per krop nog goedkoop. Enig prijsher stel is mogelijk. De hooibouw Overige gewassen tó Het kleiner wordende aanbod van aubergines maakte het mogelijk dat de gemiddelde gaan lopen. Er werd in de al gelopen week zestig cent per kilo betaald. In het programma van Bosch zit nu ook een lijmpistool voor de doe-het-zelvèr. Daarmee is alles te lijmen: hout, metaal, keramiek, bijna alle kunststoffen, steen, papier, karton, glas, textiel en leer. Er worden lijmpatronen gebruikt, waarvan tot 15 gram per minuut verwerkt kan worden. Het pistool is gemakkelijk te bedienen, omdat de lijm elec- tronisch geregeld op de juiste temperatuur gehouden wordt. De spuitmond is afschroefbaar en daardoor simpel te reini gen. Het apparaat weegt 250 gram. Bij de standaard-verpak king worden vier transparante lijmpatronen voor de prijs van 68.- meegeleverd. Nieuw lijmpistool van Bosch: gewicht een „half pond" en prijs 68.- vanaf 1 juli.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13