taking en regen ntwrichten Wimbledon E Trips naar Azië, Overijssel en Oostenrijk Rotterdam viert opening veertigjarige Maastunnel IN/i- DRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 JUNI 1982 PAGINA 11 schaken voor a Bruinenberg ECHT Carla Bruinenberg isteren in Mijdrecht de natio- haaktitel voor dames behaald, dertiende en laatste ronde _e remise overeen met Cochita rt, waardoor ze onbereikbaar oor haar concurrenten, dertiende ronde: GiessenWillcmse 10; P. Came- leken 1/21/2; PluymertBruinen- -1/2; NagelVan Eist 10; A. Ca- Van Parreren 1/21/2; De Greef luni efl—o jls d tand is: nberg 9 1/2 punten; 2. Van Parreren ;en 9; 4. Belle 7 1/2; 5. P. Cameron, 7; 7. Mulder, A. Cameron, Nagel en Giessen 6; 11. De Greef en Van Eist 5 5; 14. Willemse 2. en Hersenschudding Van Schijndel ASSEN Een valpartij bezorgde de Nederlandse 350cc- coureur Henk van Schijndel gisterochtend een hersen schudding. Van Schijndel werd in het ziekenhuis van Assen opgenomen en zal niet aan de wedstrijden deelne men. Gisteren werd ook bekend, dat Willem van Dis, de bakkenist van zijspancoureur Piet Huybers, donderdag avond bij een schuiver zijn pols heeft gebroken. De trainingen voor de TT-races in Assen trekken elk jaar meer belangstellenden. Dit jaar werd het record van 1981 (55.852) weer verbeterd. Na de oefeningen van de motorcoureurs kwamen dit jaar in totaal 59.703 betalende bezoekers kijken. Donderdag was de topdag met 37.664. Woensdag (9979) en gisteren (12.060) waren ook respek- tabele aantallen toeschouwers op het Drentse circuit aan wezig. Volgend jaar wordt voor het eerst een wegracewedstrijd voor het wereldkampioenschap in Zuid-Afrika gehou den. Op 19 maart start het Grand Prix-seizoen in Kyala- mi. Er wordt in de klassen 125cc, 250cc en 500cc gereden. Saronni winnaar Ronde van Zwitserland ZURICH De laatste etappe in de Ronde van Zwitserland is gisteren gewonnen door de Zwitser Serge Demierre. Hij toonde zich de sterkste in de rit van Bern naar Zürich over 199 kilometer. De Italiaan Giuseppe Saronni werd winnaar van de Ronde. Twee wapenfeiten waren op cje laatste dag van de ronde nog enigszins van belang. Steven Rooks, de neo-prof van de ploeg van Post, hield het halverwege de tiende rit voor gezien. Een knieblessure leverde hem teveel problemen op. Eerder hadden Van den Hoek, Raas, Kuiper, Zijerveld, Oosterbos en Van der Poel Zwitserland al vaarwel Uitslag laatste etappe: 1. Serge Demierre (Zwi) 5.09.43. 2. Urs Freuler (Zwi) op 12 sec. 3. Gerrie Knetemann (Ned) z.t. 4. Mario Noris (Ita) z.t. 5. Pedro Delgado (Spa) z.t. Eindklassement: 1. Saronni 43.16.12. 2. De Rooy op 1.22. 3. Guido van Calster (Bel) op 5.34. 4. Beat Breu (Zwi) op 6.33. 5. Wilmann op 7.37. 6. Daniël Muller (Zwi) op 9.02. 7. Mutter op 9.03. 8. Roberto Visentini (Ita) op 9.36. 9. Jean-Marie Grezet (Zwi) op 9.41. 10. Keiler op 10.10. Bergklassement: 1. Breu 38 punten. 2. Bortolotto 36. 3. Henry Rinklin (WD1) 29. Favorieten oppermachtig AMSTERDAM Overeenkomstig de verwach tingen zijn Linda Luiting en Gery Donkervoort met overmacht Nederlands kampioen twee zon der stuurvrouw geworden. Op de openingsdag van de nationale titelstrijd roeien op de Bos baan ondervond de twee van Nereus amper tegenstand. Het duo leidde in Amsterdam van start tot finish en had na duizend meter een voorsprong van bijna drie lengten op Het Spaar- ne (tweede). Al even afgetekend was de zege van Nicolette en Greet Hellemans, Lilly Meeuwisse en Jos Compaan in de dubbelvier. Huizinga en Bock met stuurman Band eisten de titel in de twee met stuurman op. Groot was ook de over macht waarmee Aegir nationaal kampioen twee zonder stuurman werd. Hoekstra en Adema, die twee weken'geleden voor een nieuw nationaal record op de Bosbaan zorgden, gingen vijf leng ten voor Nereus door de finish. Rekord Marijke de Groot ROTTERDAM Annelies Maas, Annema- rie Verstappen en Jolanda de Rover hebben zich op de eerste dag van de selektiewedstrij- den voor de wereldkampioenschappen zwemmen (begin augustus in Ecuador) naar verwachting verzekerd van een startbewijs op de WK. Maas voldeed in Rotterdam met gemak aan de richttijd op de 800 meter vrije slag. Verstappen en De Rover imiteerden haar op de 100 meter rugslag. Met dit super trio vormde Marijke de Groot op de eerste dag een lichtpuntje. De zwemster van Zwemlust/Den Hommel verbeterde op de 200 meter vlinderslag, waarop zij een hand slag eerder aantikte dan Wilma van Velsen, het zeven dagen oude nationale rekord van Annemarie Verstappen. De Groot finishte in 2.16.28 tegen Verstappen een week geleden in Breda in 2.16.40. bro« VOORZITTER HEHENKAMP VAN TENNISBOND OP ZOEK NAAR BUITENLANDSE COACH 80 oyen (EN Slechts ver- van paraplu's, taxi- fiin-|eurs -en uitbaters ablissementen, die imerciële basis de .(J king van de inwen- ens nastreven, voe- ze week wel bij de te uitbarsting van Britse omstandig- .stakingen en slecht fwfcoals het hele maat- ïlijke leven in Al- werd ontwricht, ra t een deel van het I ïel in het openbaar 0j| r het werk neerleg- protesten tegen in- ng van werkgele- d kracht bij te zet- reeg ook Wimble- ardoor klappen. aard, efhebbers konden het park niet bereiken, daarvoor merendeels metro niet reed. En die kosten noch ^4 spaarden om toch ter geraken, werden ge teerd met door zeilen te banen, die de drui- 254tegen weliswaar prima -den, maar spelen on- maakten, ■sondering van donder- toen een frontje hoge ruk voor droog weer en ^at zon zorgde, liep het bi financieel en sportief averij op. Na vier dagen ■■[niet minder dan ruim Cltijen van het program- ■Ifchrapt, hetgeen vanaf vervroeging van het neel op twee uur vast- aanvangstijdstip lelijk maakte. ^te Sepunt ier ;lfs indien in het verde- ip van het evenement lalf uur wordt begon- ■tekent dit slechts dat ema weer in de rails jezet en nog niet dat de publieke belangstelling weer op een normaal niveau wordt gebracht. Boekt^ Wimbledon vorig jaar een toeschouwersre cord, het laat zich aanzien dat deze aflevering wel eens voor een dieptepunt in dit decen nium gaat zorgen. Maar niet alleen de staking en het weer hebben voor een te ruggang in bezoek gezorgd, ook de televisie-uitzendingen van het WK voetbal en de met maar liefst bijna veertig pro cent verhoogde toegangsprij zen zouden hun steentje bij dragen aan de geringere trek naar 's werelds belangrijkste toernooi. Dezer dagen kost een dagje Wimbledon een kleine vijftien gulden voor een taxi cn veer tig gulden voor een plaats op het Centre Court, dat echter is herschapen in een circusachti ge tent, waarvan de aanblik na verloop van tijd dermate dor stig en hongerig maakt, dat ter leniging daarvan ook gauw twee tientjes moeten worden neergeteld. Tel uit je winst, denkt al gauw de gemiddelde tennisliefhebber. De BBC zendt toch dagelijks vele uren uit, en je kunt nóg zo'n fraaie plaats op het Centre Court hebben, close-ups en herhalin gen ziet men bovendien slechts op tv. En zolang er niet wordt gespeeld hoef je niet on der een paraplu op een troos teloze en druilerige tribune te zitten, maar kun je de zolder kamer behangen of een kapot strijkijzer repareren. Belangrijkste verliezer van de gang van zaken deze week op Wimbledon, waar enige tien duizenden toeschouwers min der kwamen dan normaal, is het Engelse tennis. Want de wars van veranderingen zijn de organisatie, mag dan tot op heden nauwelijks extra geld bronnen hebben aangeboord in de vorm van reclameborden en dergelijke, elke keer wordt er wel een enorme recette ge boekt, die bijna geheel recht- Koen Hehenkamp: privè-initiatief. Alleen Mottram Hetgeen overigens het spelpeil in den lande nauwelijks posi tief beïnvloedt. Want in het damesenkelspel is na vier da-, gen geen enkele Engelse spoeelsters meer vertegen woordigd en bij de mannen is slechts Buster Mottram nog in de strijd. Voorwaar een pover resultaat van een bond, die vo rig jaar vijf miljoen gulden mocht incasseren van Wimble don. Het Britse tennis, dat met een heel legioen spelers en speel sters op de openingsdag van start, ging, is dus alleen met geld niet gebaat. Talent is niet te koop, goede coaching wèl, maar ondanks het feit, dat Groot-Brittannië op dat gebied toch het nodige moet kunnen produceren met zijn rijke his torie, heeft dat de malaise niet kunnen doorbreken. Toch dient de burgerlijke, ook in ons land niet onbekende situa tie, te worden aangepakt met het neerzetten van de juiste mensen op de juiste posten. Met die idee was gisteren ook de voorzitter van de Neder landse tennisbond, Koen, He- Uitslagen Wimbledon: dames-enkel derde ron de: Shriver (Vst)-Rinaldi (Vst) 6-4, 6- 1. Navratilova (Vst)-White (Vst) 6-1, 6-4, Kohde (Wdl)-Leand (Vst) 7-5, 6- 2, Simmonds (Ita)-Piatek (Vst). 7-5, 6- 4, Smith (Vst)-Leo (Bra) 6-4, 6-4, Ru- zici (Roe)-Delhees (Zwi) 6-3, 7-5. henkamp, op Wimbledon neergestreken. Doel van de missie: het aantrekken van een buitenlandse coach, die de „ingeslapen vaderlandse ten- nistop ijioet wakker schud den". Bedoelde functionaris zou, aldus Hehenkamp, burge meester van het Overijsselse Borne, enige weken per jaar in Nederland moeten vertoeven. Dat dit veel kost en nauwelijks iets oplevert, heeft overigens Zwitserland bewezen. Daar traden achtereenvolgens Bob Hewitt en Ray Moore aan, maar volgens insiders hadden beide Zuidafrikanen meer be langstelling voor hun bankre kening dan voor de Helveetse tennisjeugd. Dat is evenwel Hehenkamp, die vorig jaar tij dens de Davis Cupwedstrijd Sovjet Unie - Nederland in Joermala al gedurfde ideeën spuide, maar later werd terug gefloten door het bondsbe- stuur, kennelijk nog niet be kend. De boosheid van bonds- 'coach Fred Hemmes, die zich in zijn positie voelt bedreigd, zal hem echter niet zijn ont gaan. Vandaar ook zijn (privé)initia- tief te pogen een buitenlander voor slechts een paar weken .aan te trekken. In een paar weken maakt men echter niet goed van wat al vele jaren is misgegaan. Het kost alleen zeer veel geld, dat beter kan worden besteed. Het wachten is dan ook op het moment, dat de voortvarende voorzitter op nieuw wordt teruggefloten door mensen met meer gevoel voor realiteit. FRANK WERKMAN Sportwereld KIEL De zeilen Sjaak Haakman baarde in de Kieler Week opzien door in de finn- jollenklasse te winnen. Na vijf races steeg hij in het algemeen .klassement naar de achtste plaats. STOCKHOLM Tommy Prim heeft de Ronde van Zweden gewonnen. De Zweedse wieiercoureur eindig de in het algemeen klassement als eerste met een seconde voorsprong op de Italiaan Giu seppe Petito. AKEN Tijdens het CHIO in Aken is de Nederlandse ruite- réquipe vierde geworden. West-Duitsland werd eerste. TILBURG De Tilburgse profvoetbalclub Willem II heeft surseance van betaling gekregen voor anderhalf jaar. Willem II heeft een schuld van drie miljoen gulden. MALUNGSFORS Frank van Ravenberg heeft in Zwe den een Nederlands record snelwandelen 20 km gevestigd. Zijn tijd was een uur, 35 minu ten en acht seconden. Het oude stond op naam van Tja- bel Ras met 1.36.21,6. BLOEMENDAAL De Ne derlandse softbaldames heb ben opnieuw tweemaal gewon nen van het Amerikaanse Springfield College. Ditmaal werd het 4-3 en 3-2. Voor de nationale softbalcompetitie versloeg Pirates Zuidvogels met 10-0. ADVERTENTIE Een reis naar exotisch Azië met bezoeken aan het wondere eilandenrijk Japan, aan Hongkong, aan de Volksrepubliek China en aan Thailand. Deze zeer exclusieve trip hebben wij voor u georganiseerd van dinsdag 7 t/m woensdag 22 sep tember. De prijs bedraagt ƒ4500 p.p. op basis van een tweeper soonskamer. Inbegrepen: de vliegreis Schiphol—Tokio HongkongBangkok—Schiphol, transfers, toegangsbewij zen voor musea e.d. en vele excursies. Nederlandse begelei ding, diensten van plaatselijke gidsen. Uit in eigen land Een week er tussen uit in een van de fraaiste plekjes van Nederland. In het bungalowpark De Buurserbeek bij Haaks bergen in Overijssel hebben wij een aantal luxueuze bunga lows voor u gereserveerd. Deze bungalows, geschikt voor bewoning door maximaal zes personen, kunnen gehuurd worden voor èén week, ingaande de zaterdagen 17 Juli, 24 juli, 31 juli en 7 augustus. De huur bedraagt 695 per week. onafhankelijk van het aan tal personen. Tien dagen naar Oostenrijk Voor onze tiendaagse trips per touringcar naar Oostenrijk hebben wij nog enkele plaatsen vrij. Het reisdoel is Kolsass in het dal van de Inn. Aan de rand van dit dal ligt hotel Ja gerhof, waar wij verblijven. De reis duurt twee dagen, onder weg wordt overnacht. Op het programma staat een aantal excursies, o.m. een tocht via de Brennerpas naar Italië. De reizen beginnen op de dinsdagen 27 juli en 10 en 24 au gustus. De prijs: 615 p.p. op basis van een tweepersoonskamer en volpension. Inbegrepen: overnachting op heen- en terugreis, excursies en afscheidsdiner. Minimum aantal deelnemers: 40. Inlichtingen en boekingen voor alle reizen: Telefonisch (na 9 uur; van maandag tot en met vrijdag) Sijt- hoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde da gen terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat (op de hoek van het Spui). öuête krant volgend jaar wordt aan de ij uiti 'se grenzen een enquête rdeüjiuden om gegevens te liage len over de toeristen- iwtel,m naar dat'land. De rei- deni s zullen vragen worden ™ld over hun plaats van iet fnming, de duur van hun ii lijf, de logiesvorm die gekozen heeft. ïrsvooruitzichten r de vakantielanden r dit weekeinde 'lux, Zuidwest-Duitsland: Jlend bewolkt en enkele van 16 tot 20 graden, ikrijk, Spanje en PortU- zonnige perioden afgewis- met buien; 18 graden in noorden, 28 in het zuiden, Sicilië: eerst zonnige ^-Lioden en op de meeste tsen droog; 30 tot 35 gra- Plaatselijk nog warmer, in het noorden meer be ing. Balkanlanden: eerst lig; 27 tot 35 graden. In L kenland plaatselijk nog ner, later in het noorden 'Iking. Alpengebied: af >e buien, later zonnige pe- ?n; 16 tot 22 graden. Brit- onn Handen: af en toe regen, veel bewolking, later zon; 14 tot 18 graden. Jtnarken, Noordoost- sland, Polen: toenemende talking, later regenbuien, dagtemperatuur 22 tot 27, koeler. Zuid- en Mid- r Scandinavië, Finland: I 1 flinke zonnige perioden __L|roog, later in Zuid-Noor- &n en Zuid-Zweden meer olking en mogelijk regen, Q e middag 15 tot 20 graden. rd-Scandinavië: wisselend ^Molkt en enkele buien; 7 tot raden. ROTTERDAM De ope ning van de Maastunnel in Rotterdam wordt mor gen, nadat hij al veertig jaar zijn diensten heeft bewezen, toch nog ge vierd. Particulier initia tief heeft ervoor gezorgd dat bij het bovengrondse tunneltracé op de zuider Maasoever ter ere van de veertigste verjaardag van Nederlands eerste tunnel, een muziekfestival wordt gehouden. Vanaf 13.00 uur treden op het Maastunnelplein: Sjef van Oe- kel, Johnny van Doorn en Bart Chabot. Verder de En gelse groepen Supercharge, Tears for Fears en Fassions en de Nederlande formaties The Frog en The Nits. Het festival duurt tot 20.30 uur. Voorts is er op de Doklaan een grote markt. Met de constructie van de unieke Maastunnel werd in 1937 begonnen ondanks de slechte economische tijd. De Duitse bezetting heeft een spoedige voltooiing van de bouw, die achttien miljoen gulden heeft gekost, niet kun nen verhinderen. De Maastunnel kwam tijdens de bezettingjaren gereed, maar de vreugde over deze voor Nederland en Rotterdam zo belangrijke verbinding, bleef getemperd, omdat de Duitsers aan de opening niet te veel ruchtbaarheid wilden geven. Drie Rotterdamse jon getjes die op 14 februari 1942 om twaalf uur 's middags toé- vallig voorbij liepen, werd ge vraagd met de roltrap naar de voetgangerstunnel af te dalen. En daarmee was de tunnel voor alle verkeer opengesteld. Van de verschillende syste men voor tunnelbouw bleek de zogeheten zinkmethode de beste. Daarvoor wérden in een bouwdok negen zinkstuk- ken van gewapend beton ver vaardigd, elk met een lengte van ruim zestig meter en een breedte van ongeveer 25 me ter. Ze werden te water gela ten- op drijflichamen, naar de juiste plaats gesleept en in een tevoren gegraven geul tot zin ken gebracht. Daardoor bleef de bovenkant van de tunnel 1,80 meter onder de rivierbo dem. Tegelijkertijd werden twee 35 meter hoge ventilatie- torens gebouwd. De tunnel kreeg een militaire bezeting en in 1943 namen de Duitsers maatregelen om de strategisch belangrijke ver binding onder water te kun nen zettten. Na vijf september 1944" (Dolle Dinsdag) gingen ze drastischer te werk: de tun nel werd verboden gebied voor gemotoriseerd verkeer en het tunnelpersoneel en er werden springladingen aange bracht om de verbinding zo nodig te kunnen opblazen. Het ondergronds verzet slaag de er echter in de aange brachte springlading onklaar te maken. De constructie van de tunnel is solide gebleken. Zelfs de roltrappen in het voetgan gersgedeelte stammen van het eerste uur. Alleen op het ge bied van brandbeveiliging en in telefoon- en radioverbin dingen zijn de nodige verbete ringen aangebracht. Dertig miljoen automobilisten per jaar zijn de. bouwers en ver zetsmensen dank verschul- digd. Negen zinkstukken van gewapend beton. De zinkstukken werden op drijflichamen geplaatst alvorens ze naar de juiste plek werden gesleept. Picknickkaart van Nederland Er zijn in ons land heel wat goede plekjes om in de natuur een maaltijd te gebruiken. Er zijn goed ingerichte picknick-, plaatsen met tafels en banekn te vinden in recreatieparken, landinrichtngsprojekten en op terreinen van Staatsbosbe heer. Om de liefhebbers een overzicht te geven van de mooiste van deze plaatsen in ons land, heeft Verkade Wasa in samenwerking met Staatsbosbeheer een „Picknickkaart van Nederland" ontwikkeld. Behalve de verschillende picknickplaatsen in ons land geeft de kaart ook suggesties voor gratis toegankelijke fiets- en wandelroutes door ver schillende natuurgebieden. Bestelformulieren voor de kaart liggen klaar bij de winkelier. Kooklessen voor jongeren Wel eens een appelmoestaart gemaakt? Nog nooit gezien hoe een melkfabriek werkt? De Zuivelkeuken in Leid- schendam houdt deze zomervakantie voor jongeren van acht tot zestien jaar drie lessen: Maak het met melk. Bak eens met boter en Kook eens met' kaas. Theorielessen van elk twee uur, leren de cursist alles over zuivel. Daarna wor den in de keuken gerechten klaargemaakt en - als het is gelukt - opgegeten. Wie de cursus met goed gevolg door loopt, krijgt een diploma. De data van de lessen: melk van 12 tot en met 16 juli, boter van 2 tot en met 6 augustus en kaas van 9 tot en met 13 augustus. Voor aanmeldingen en verdere inlichtingen: 070-272270. Expositie „Kastelen in Brabant" Het Noordbrabants museum in Den Bosch brengt tot en met 5 september een tentoonstelling over „Kastelen in Bra bant". De expositie geeft een geografisch overzicht van de riiim driehonderd kastelen die ooit in Noord-Brabant heb ben bestaan, laat van honderd kastelen oude prenten, teke ningen en foto's zien en gaat in details in op een zestal kas telen. Openingsuren: weekeinds van 13 tot 17 en de overige dagen van 10 tot 17 uur. 'Vakantiespreiding 1983 Het ministerie van sociale zaken heeft het schema voor de schoolvakanties van volgend jaar al vastgesteld Zeeland, Noord-Brabant, Limburg: kleuter-en lageronderwijs van 25 juni tot 7 augustus. Het voortgezet onderwijs van 2 juli tot 14 augustus. Noord- en Zuid-Holland 23 juli tot 4 september, k.l.o. en v.o. 16 juli tot 28 augustus. De overige provincies en de zui delijke IJselmeerpolders 9 juli tot 21 augustus, voor kleuter- lager- en voortgezet onderwijs.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11