Prinses Diana en zoon bedolven onder bloemen en cadeautjes r Argentijnse junta valt uiteen Nederland en Beatrix populair >nder Amerikaanse studenten Joekes valt uit tegen Rabbani David Frost gescheiden Etentje met Amerikaanse joden levert Begin 70 miljoen op Israëliërs beschuldigd van marteling 'arijs wordt weinig wijzer van hissisch-Franse ruimtevlucht uueer Enkele buien JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 23IUNI1982 PAGINA St -yens Gibraltar |oet open IjNDEN Groot-Brittannië niet toestaan dat Spanje lid rdt van de Europese Ge enschap als dat land er niet toestemt zijn grens met Gi- Itar te openen. Dat heeft de tse minister Pym van bui- landse zaken verklaard in Engelse parlement, mje beloofde de grens op 10 1 te openen, maar wegens Falkland-crisis werd dat gesteld. Spanje eist al tien- én jaren het beheer op over iraltar, waarvan de grote irderheid van de bevolking iter het huidige Britse be- iur prefereert. Dankert: Geen fraude in Europarlement LUXEMHJRG De voorzitter van het Europes parlement, de Nederlan der Piet )ankert, heeft gisteren ont kend dat nisbruik is gemaakt van de financiële regelingen van het parle ment. Wel achthij het mogelijk dat parle mentslede) opgenomen voorschotten niet heblen afbetaald. Wanneer dat het gevalis, zal terugbetaling worden geëist er in het uiterste geval de Luxembvrgsre justitie worden inge- schakeld.Verleden week uitte de Eu ropese retenkamer veel kritiek op de boekhouóng van het EG-parlement, die grotetekortkomeningen vertoont. Volgens )ankert zal daar snel iets aan verbeten worden. Franse regering hakt in sociale uitkeringen PARIJS De Franse regering heeft giste ren plannen bekend gemaakt voor drasti sche bezuinigingen op de sociale voorzienin gen en de werkloosheidsuitkeringen en be sloten grenzen te stellen aan dividenduitke ringen. Er is volgens economische deskundigen in Parijs een tekort van twintig miljard frank (acht miljard gulden) ontstaan op de begro ting voor de sociale voorzieningen in 1982 en 1983. Dat is vooral het gevolg van het economische beleid van de Franse socialisti sche regering. Men hoopte de economische bedrijvigheid te bevorderen door verhoging van lonen, uitkeringen en pensioenen. Dat beleid heeft schipbreuk geleden door het uitblijven van economisch herstel in de rest van de wereld, aldus de Franse regering. LONDEN David Frost (43), de schatrijke Britse t.v.-per soonlijkheid en de actrice Lynne Frederick (26) zijn ge scheiden na een huwelijk van zeventien maanden. Volgens Frosts zaakwaarnemer heeft de scheiding „in alle vriend schap plaatsgevonden en is er geen derde partij bij betrok ken. Het tweetal trouwde in januari 1981, een half jaar na dat Lynne Fredericks eerste echtgenoot, filmacteur Peter Sellers, aan een hartaanval was overleden. WASHINGTON De Israëli sche invasie in Libanon heeft binnen de Joodse gemeen schap in de Verenigde Staten weinig openlijke kritiek losge maakt op het beleid van pre mier Begin. Integendeel, het lijkt er zelfs op dat de relatie van de Amerikaanse joden met de staat Israël door de ge beurtenissen van de afgelopen week is versterkt. Tijdens een lunch in Washington met pre mier Begin brachten rijke (Van one correspondent Refer Simons) LONDEN— De Britse prin ses Diana(20) en haar zoon, van wie Ie naam pas later deze wee zal worden be- kendgemakt, hebben gister avond oner grote belangstel ling van Tachtende journalis ten en arlere nieuwsgierigen het St. tery's ziekenhuis in Londen vrlaten. Het nieuwe Britse pritsje, dat daar eergis teravond geboren werd, was nog géénvolle dag oud. Vol gens St. lary's is de gezond heid vanmoeder en kind op perbest. r-,, Prinses )iana had, toen zij Jtonlngln Elizabeth stond gis- gisteravad naar Kensington KSf„nh»SQ,eeMe.OPude ïrlr°k- d™kke toep van het St. Mary s Hos- d achtr de In haar zie. ,tal om een bezoek te bren- kekhuishmer kBreeg ze door. hA H H vfCh??nJi0Ch,er lopend bzoek van familiele- haar derde kleinkind. d pn die iaar eersteling kwa. men beTonderen. Koningin Elizabeth II kwam eerst. Daarna \as de beurt aan Dia na's moder, mevrouw Fran ces Shari-Kydd. „Ze ziet er stralend lit" zei zij over haar dochter. ,De baby is wat zijn vader ovr hem zei, schattig". Ook Lod Spencer, de vader van de pinses van Wales, be zocht zii dochter en eerste kleinzocx in het ziekenhuis. Dankbtuiging Bij St. lary's Hospital wer den dorlopend bloemen, cadeautts en niet minder dan 700 telgrammen afgegeven. Het aatal geschenkjes dat prinses Diana in ontvangst heeft Iten nemen bedroeg gisteravnd al meer dan twee- Inses Diana, ging gistermor- duizenc De namen en adres- en bij zijn dochter en klein- sen varde schenkers worden De zoon van prins Charles en prinses Diana. Zijn naam zal later deze week worden bekendge maakt. Gokkers houden vooral rekening met George, James en Louis. ord Spencer, de vader van oon op bezoek. zorgvulig genoteerd om een bedankje te kunnen sturen. Om die bedankjes is het veel van die gulle gevers ook te doen. Een ingelijste dankbe tuiging van Buckingham Pa lace staat bijzonder goed in het huis van rijk en arm. De meeste cadeautjes voor het prinsje worden door ambtena ren van het koninklijk paleis naar crèches en kinderzieken huizen gebracht. Kroonprins Charles (34) die op de geboortedag van zijn eerste zoon meer dan zestien uur in het St. Mary zieken huis had doorgebracht aan de zijde van zijn vrouw, meldde zich daar gistermorgen om negen uur opnieuw. Hij ver telde dat prinses Diana en hij nog geen definitieve namen gekozen hadden voor hun eerste zoon. Maar volgens Di ana's moeder, mevrouw Shand-Kydd, zal de keuze van het koninklijke paar al licht op de voornaam Louis vallen, dit ter nagedachtenis van wijlen Lord Louis Mount- batten, de geliefde oom van kroonprins Charles. Lord Mountbatten werd in de zo mer van 1979 door de IRA vermoord. Mevrouw Shand- Kydd verwacht dat het nieu we prinsje de Mountbatten- traditie zal volgen door te die nen in de Britse Marine. Felicitaties De klokken van Westminster Abbey in Londen hebben gis termorgen vrolijk gebeierd om de geboorte van het nieu we prinsje, dat in de 21ste eeuw koning van het Britse rijk kan worden, uitbundig te vieren. Later op de dag bood premier Thatcher in het La gerhuis de koninklijke familie de oprechte gelukwensen van haar en de regering aan. De socialistische oppositieleider Michael Foot volgde haar voorbeeld. Volgens de koninklijke artsen wenst prinses Diana haar eerste baby zelf te voeden. In medische kringen wordt ver wacht, dat dit goede voor beeld de borstvoeding op nieuw populair zal maken. Het nieuwe prinsje krijgt eerst een verpleegster, maar na enkele weken wordt zijn verzorging overgenomen door een kinderjuffrouw, „nanny" Barbara Barnes (39), die daar toe geen speciale opleiding heeft genoten en weigert een uniform te dragen. De aan spreektitel van alle klassieke Engelse kinderjuffrouwen is nanny, meestal gevolgd door een familienaam. Maar de toekomstige nanny Barnes wenst bij haar voornaam Bar bara genoemd te worden. Dat prinses Diana en haar naamloze zoontje het St. Mary ziekenhuis zo vlug verlaten hebben, was gezien de goede conditie waarin beiden ver keerden zeer begrijpelijk. Want hoewel beiden uitste kend verzorgd werden, had de prinses in haar kleine zie kenhuiskamer een opvallend gebrek aan comfort. Er stond één oude fauteuil voor bezoe kers. Aan het vertrek was geen eigen badkamer of zelfs geen bijbehorend toilet ver bonden. Alle patiënten van de particuliere Lindo-afdeling maken gebruik van gemeen schappelijke toiletten op de gang. Prinses Diana ontmoet te daar tijdens haar noodzake lijke uitstapjes geregeld ande re patiënten van het zieken huis, die het reuze fijn von den met haar een woord te kunnen wisselen. (Van onze speciale verslaggever Villem Scheer) N FRANCISCO Nederland en komgin Beatrix genieten der de Amerikaanse studenten een opnerkelijke populariteit. Igens professor Johan Snapper uit Sa Francisco heeft het ïtsbezoek dat het koninklijk paar in aril aan de Verenigde ten bracht, die populariteit nog eens xtra gestimuleerd. In weken, die op deze Amerika-trip voljJen, werd de hoogle- ir geconfronteerd met een stroom var telefoontjes van stu iten. die bij hem college wilden gaan ipen. apper doceert Nederlandse taal. letterknde en cultuur aan de keley-universiteit in San Francisco. Zn leerstoel werd inge- ld in 1971 en heette tot gisteren de „Prises Beatrix leerstoel". i termorgen kwam daar verandering i,, toen de vorstin eén gebreid bezoek aan Snappers instituut n de leerstoel officieel Idoopte tot „Koningin Beatrix leerstoe'. itrix en Claus maakten een wandelirx door de lommerrijke en die de verschillende gebouwen op iet universiteitsterrein elkaar scheiden en luisterden naar iet carrilon op de Sa- ir-toren. dat voor deze gelegenheid wrd bespeeld door Arie benes uit het Nederlandse Asten. Profssor Snapper, die naar Amerika emigreerde nadat hij aan het christelijk gymnasium aan de Haagse Populierenstraat zijn gymnasium had gehaald, vertelde dat alle Westeuropese/ kleine landen in de belangstel ling staan bij de Amerikaanse studenten. „Maar Nederland in het bijzonder, vanwege zijn vooruitstrevende image. Nederland is bekend door de inspanning die het levert op het gebied van ontwikkelingssamenwerking, maar ook door de solidariteit die het intern toont, ten opzichte van de „zwakken" in de samenle ving. En dan natuurlijk doordat de vredesbeweging er zo'n vlucht heeft genomen. De progressieve houding die de koningin in deze aangelegenheden heeft aangenomen tijdens haar staats bezoek van april, zijn bij veel Amerikaanse studenten die ik ken, in goede aarde gevallen". Het totaal aantal studenten dat bij professor Snapper college loopt, schommelt rond de zestig. De meesten van hen zijn niet van Nederlandse afkomst. In de speech, waarmee de koningin de leerstoel van professor Snapper omdoopte, complimenteerde zij de Berkeley-universi- teit met haar democratisch gehalte. De strijd, die vooral de stu denten in de jaren zestig streden om een grotere mate van de mocratie te bewerkstelligen, maakte Berkeley wereldberoemd. Tijdens het bezoek aan de Berkeley-universiteit kreeg koningin Beatrix de ere-medaille van deze beroemde Amerikaanse univer siteit omgehangen. Op de foto links de voorzitter van de univer siteit, Michael Heyman en rechts, schuin achter de koningin, pro fessor Garf Wilson. Volgens de koningin is het resultaat geweest dat nergens in de wereld zo'n goed evenwicht is gerealiseerd tussen „studie" en „democratie", als juist op Berkeley. Later op de dag werden ko ningin Beatrix en prins Claus ontvangen door burgemeester Feinstein van San Francisco en kreeg de vorstin de sleutel van de stad. Amerikaanse joden in een paar uur miljoenen guldens bij elkaar. In meer traditioneel Ameri kaans-joodse kringen over heerst de trots over de politiek van Israels minister van de fensie Sharon. De liberale Amerikaanse joden bekijken de acties van Israël in Libanon met meer gemengde gevoe lens: zorg over de vele on schuldige slachtoffers onder de Libanese burgerbevolking, over de vernietiging van ste den als Tyrus en Sidon, maar bovenal zorg over het verlies van mensenlevens aan Israëli sche kant. Premier Begin heeft volgens hen in Zuid-Li- banon het meest waardevolle bezit van'zijn land opgeofferd: de levens van talrijke Israëli sche jongemannen. In privége- sprekken laten deze Ameri kaanse joden doorklinken, dat de prijs van de oorlog in Liba non te hoog is: dat het joodse volk, dat in het verleden veel heeft geleden, bezig is de eigen handen tè vuil te maken. Deze kritiek blijft echter on der de oppervlakte. Tegenover de buitenwereld steunen de Amerikaanse joden eensgezind de politiek van Israël. Over het algemeen tracht men, net als de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig, te wijzen op de positieve ge volgen van de invasie in Liba non: de mogelijkheid van Li banon weer een normaal be stuurbaar land te maken, de verliezen die de Syriërs zijn toegebracht en de militaire ne derlaag van de PLO. Dit alles bleek ook begin deze week bij het bezoek van pre mier Begin aan Washington. Dat bezoek was op de eerste plaats bedoeld om overleg te voeren met de regering- Reagan. Daarnaast probeerde Begin, net als veel van zijn voorgangers, bij de joodse ge meenschap in de VS geld in te Premier Begin zamelen voor de zeer kostbare oorlog. Amerikaanse presidenten hou den diners, waarvan de toe gangsprijs ruim 2.500 gulden per couvert bedraagt. De Is- raëlische premiers vragen honderd maal zoveel voor het- zelfde privilige. Ondanks hun - eerder genoemde twijfels over de huidige Israëlische politiek, zijn veel Amerikaanse joden bereid een dergelijk bedrag te betalen. Zoals het afgelopen het weekeinde het geval was, toen in het luxe Waldorf-Asto-, ria hotel in Washington een lunch werd gehouden, waarop premier Begin aanwezig was. Tijdens die bijeenkomst was de Bronfan-familie, de eigenaar van Seagram, een van 's we relds grootste distilleerderijen, de eerste die diep in de beurs tastte en premier Begin een cheque schonk van ruim 650.000 gulden. Andere rijke joodse Amerikanen volgden. Aan het eind van de lunch had de Israëlische regerings leider een bedrag van rond de 70 miljoen gulden ingezameld, het grootste bedrag dat ooit tij dens zo'n bijeenkomst door Amerikaanse joden voor Israël werd bijeengebracht. ALEX BRUMMER Copyright The Guardian DEN HAAG De consul van Koeweit, Mahmoud Rabbani, moet een „ondubbelzinnige en laatste waarschuwing" krijgen dat hij zich heeft te onthouden van inmenging in de Neder landse politiek, aldus het VVD-kamerlid Joekes in schrifte lijke vragen aan premier Van Agt. Rabbani zond deze week een brief naar de Tweede Kamer naar aanleiding van de Is raëlische inval in Libanon, die maandag ook als advertentie in de dagbladen werd afgedrukt. Vooral de volgende zinssne- de is Joekes in het verkeerde keelgat geschoten: „dat het Pa lestijnse volk het slachtoffer is geworden van de meest on menselijke en vooral militaire aggressie die de wereld sedert het het optreden van de nazi's tegen de joden heeft beleefd." De Tweede Kamer heeft gisteren overigens met een ruime meerderheid het Israëlische optreden veroordeeld als een „flagrante schending van het recht en de meest humanitaire beginselen". OSLO, WASHINGTON Noorse hulpverleners die werk ten voor een Noorse hulporganisatie ten behoeve van de Pa- lestijnen, hebben gisteren voor de Noorse televisie Israëlische soldaten beschuldigd van martelingen en de dood van gevan gen genomen Palestijnse burgers. De arts Steine Berger en de maatschappelijk werker Oivind Moeller zeiden dat zij een week lang in gezelschap van 600 Palestijnse burgers hadden vertoefd, die in Saida gevangen werden gehouden. Volgens hen sloegen de Israëlische soldaten de Palestijnen met stok ken die van spijkers waren voorzien. Een aantal van hen zouden zijn overleden. Israël heeft overigens gisteren de hul porganisatie van de VN toestemming gegeven in Zuid-Liba- non dehelpende hand te bieden. Volgens de VN is daar meer dan een week over onderhandeld. Israël heeft gisteren het Rode Kruis ervan beschuldigd de verliescijfers in Libanon op te blazen. In Sidon zouden volgens een Israëlische woord voerder slechts 400 burgers zijn omgekomen en in Tyrus 60. 0RGEN EERSTE WESTEJROPEAAN DE RUIMTE IN HIJS De 44-jarige Frans- n Jean Loup Chrétien gaat tgen als eerste Westeuro- an een ruimtevlucht mee- ken, met hulp van de Sov- - Hij reist samen met de Russische ruimtevaarders 'dimir Dzjanibekov en sxander Ivansjenkov met Sojoez-T naar het op 19 1 gelanceerde nieuwe ^testation Saljoet-7. tor de Fransen is het ge- - «nschappelijke ruimte- frtproject, waartoe nog on- president Valery Giscard taing is besloten, geen re- tbt juichen. Over de ge- irftnis valt de schaduw van behagen in politieke en we- fcchappelijke kring. In een roep hebben 150 geleerden M 'aarschuwd voor de politie- Meun die het regime in door de onderneming len, Aghanistan en de dissi- dentenin de Sovjet-Unie. Een Sacharv-comité meende dat de Fraise ruimtevaarder geen symbol is van de vrede maar van „Oiderwerping onder vui le comromissen". De Frnse minister van we- tenschppelijk onderzoek, Jean-I«rre Chevenement, wijst ehter steeds op de hoge re belagen van het land. Als het prcect wordt gestopt, blijft Frankijk verstoken van be langrijke wetenschappelijke gegevas. De leider van het Franse ruimtevaartbureau CNESJIubert Curien, zei dat de samnwerking met Moskou al vee politieke crises heeft overlefd. De Fransen hebben tegen e achtergrond van koe le verbudingen met de Sov- jet-Uni wel laten weten alles te zulln doen om te voorko men, clt de ruimtevlucht van deze wek een politieke propa gandastunt van de Sovjet-Unie wordt. Alleen de Franse am bassadeur en Curien zullen bij de start aanwezig ziin. De wetenschappelijke waarde van de vlucht voor Frankrijk, dat er in totaal 30 miljoen gul den voor heeft moeten uitge ven, is eveneens omstreden. Franse geleerden zijn ontevre den over het kleine aantal me tingen dat mag worden ver richt en de geringe toegang tot Russische laboratoria. De Fransman Chrétien, die in Frankrijk geen astronaut of kosmonaut maar „spationaut" wordt genoemd, is evenals zijn vervanger, de 36-jarige Pa trick Baudry, alleen piloot en geen geleerde. De aanvanke lijk aangewezen geleerde, Anny-Chantal Levasseur-Re- gourd, kwam niet door de se lectie. Blijkbaar was voor de afwijzing door de Russen voor al doorslaggevend, dat zij een vfpuw is en geen militair. BUENOS AIRES De al dagenlang sluimerende onenigheid tussen de Ar gentijnse landmacht ener zijds en de luchtmacht en de marine anderzijds over de politieke toekomst van het land, is gisteravond tot een openlijke breuk geko men. De landmacht heeft de gepensioneerde gene- raal-majoor Reynaldo Big- none (55) met ingang van 1 juli benoemd tot opvol ger van de verleden week ontslagen president gene raal Galtieri. In reactie hierop zijn de luchtmacht en de marine, die er op stonden dat een burger tot president zou worden be noemd, gisteravond uit de militaire junta getreden. Alleen de Argentijnse landmacht draagt nu de verantwoordelijkheid voor het bestuur van het land. Sinds de val van Isabel Peron is 1976 berustte het landsbe stuur bij de drie onderdelen van de Argentijnse strijd krachten, verzameld in de jun ta. De militairen stonden al onder zware druk, vanwege het fa len van hun economische poli tiek en de beperking van de burgerlijke vrijheden. De ne derlaag in de Fakland-oorlog heeft die druk alleen maar vergroot. De luchtmacht en de marine zijn bereid aan veel ei sen van de burger-oppositie te gemoet te komen, in een po ging het land voor een nog veel grotere chaos te behoe den. De landmacht, traditio neel het machtigste strijd machtonderdeel. moet daar niet veel van hebben. De enige concessie die opperbevelheb ber Nicolaides heeft willen doen, is dat begin 1984 een be gin wordt gemaakt met de te rugkeer naar de democratie. De nieuwe president, generaal Bignone, geldt als een be kwaam bestuurder en een man van de dialoog, die ook contac ten onderhoudt met de leiders van de nog steeds ver boden partijen. Toch wordt be twijfeld of de felle anti-com munistische Bignone veel haast zal maken met de terug keer naar de democratie. Hij is van mening dat de politieke instellingen in Argentinië- moeten worden vernieuwd voor de macht wordt overge dragen aan burgers. KNMI Een buiengebied dat gistermiddag en -avond van zuid naar noord over ons land trok, heeft op veel plaatsen grote hoeveelheden neerslag gebracht. Zo werd op het waarnemingsstation in Den Helder in 12 uur tijd ruim 50 mm afgetapt Het buiengebied kan worden opgevat als een randstoring van een depressie die in de nacht van maandag op dinsdag bij Ierland aan kwam. Deze depressie die nu langzaam naar de Noordzee trekt, deed ook vandaag weer gemakkelijk buien ontstaan. Morgen neemt de buiïgheid geleidelijk af onder invloed van een rug van hoge lucht druk. Deze Weersverbetering zet vrijdag door, maar in het komende weekend kan een volgende Oceaandepressie het woer in ongunstige zin beïn vloeden. Weersgesteldheid van gisteren temp temp slag Amsterdam motreg. 21 - -- r De E Eelda Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vlisslngen Z.-Limburg Bordeaux l.bew. Brussel rw bew. Frankfort geh bew. Genève regenb. Helsinki Klagenfurl e.bew. 21 14 10 n n bew. 18 14 54 n on bew. 15 40.7 n regenb. 28 15 8 n Kopenhagen rw bew. 18 26 18 31 rr 19 11 9rr 21 12 2 rt 27 11 Or 35 22 On 26 19 On 24 15 3 n 24 20 0 q 17 6 0 n 24 10 n Stockholm I bew Wenen rw bew. Zurich rw.bew. Las Palmes l.bew 25 14 27 n 23 19 0 n 29 18 0 IT 26 21 - n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9