De Rip gaat voor de tiende keer in nationaal verband over de spriet lopen y Noord wijkerhout beslist over bouw raadhuis/bibliotheek G J.il d Geen water uit Noordwijkse dorpspomp ma REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 23IUNI1982 PAGINA 5 HENK ZONDEROP MEPT VLIEGEN EN MAAKT ZIQH STERK VOOR DE PAAL Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mi|n geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het lijkt even, alsof hij er een slag naar slaat, „maar we hou den het op de tiende keer", gokt Henk Zonderop. Henk Zonderop, een Rips manusje van veel, zo niet alles, vindt trouwens een lustrum gewel dig. „Klinkt mooi: lustrum". „Het is zelfs het tweede lus trum, als je wilt", vertel ik hem. Zonderop vindt „lus trum" steeds fraaier: ik lust 'm, jij lust 'm, wij lusten 'm al lemaal. Niettemin wordt ko mende zondag 27 juni op nieuw spriet gelopen. Hoogst waarschijnlijk dus voor de tiende keer. Het heet officieel „10e Nederlandse kampioen schappen sprietlopen". 1982 had erbij gekund. Of '82. Staat tegenwoordig ook leuk, zo'n afgekort jaartal. „Spriet Na tionaal '82". Henk Zonderop (37) puft ervan. En maar weer organiseren. „Ze weten je al tijd te vinden, en als je het niet goed doet hoor je het meteen". Wat gaat er weer gebeuren? Zondag eerstkomende zullen tussen de tachtig en ruim honderd jongens en meisjes, mannen en vrouwen, de Akersloot in Rijpwetering (voor inheemsen en geburen „de Rip") overbruggen. Van het vette land naar de gepla veide en bemorste Pastoor v.d. Plaatstraat ter plaatse wordt over de sloot een boom stam gelegd, een paal van on geveer 17 meter lang. Dat is de spriet. Ook elders worden dergelijke glibberige sprieten belopen, maar in de Rip is het al jarenlang op Nederlands ni veau, „omdat ze overal van daan komen; al weken van te voren komen telefoontjes van her en der binnen", zegt ge bruinde Henk Zonderop, en hij zet grote blauwe ogen op. Wolkbreuk Ik heb al eerder, een paar jaar geleden, dat sprietlopen in de krant aangekondigd, maar Henk is opnieuw in staat, me nagenoeg geestdriftig te ma ken voor dit polderse festijn. Buiten is het vrij drukkend; een zomer zonder zomers te zijn. De eerste spetters van een subtropische wolkbreuk vallen. Henk zal dan ook met parapluie voor de fotograaf poseren: come rain or come shine, de happening zondag gaat door. Weer of geen weer. Vliegen plenty, bij Henk in zijn weldoortimmerde huis pas weer de keuken in een gedurfde conceptie opgetrok ken „Dat krijg je met die boeren om je heen hè; die krengen, de vliegen dan, ko men met tientallen je woning binnen en ze zijn met warm weer nog veel lastiger dan an ders". Henk Zonderop pakt een vliegenmepper en mept erop los. Tot op mijn rug. Een nieuw shirt nu met een pletvlek uit Florida, waar ik geen vlieg heb gezien. Maar hier doet Henk elke vlieg kwaad. De enkele keer dat ik bij Zon derop aan de Pastoor v.d.Plaatstraat neerstrijk (steeds vlak vóór dat sprietlo pen), loopt het tegen de Tour de France. Het is dan de pe riode, dat men in de Rip enige nauwelijks waarneembare op winding vertoont. Joop rijdt weer mee, en Joop kan wei eens voor een verrassing zor Henk Zonderop: „Weer of geen weer; het sprietlopen gaat door!" gen. Joop Zoetemelk mag dan al jaren gulden zaken doen in La douce France, hij is en blijft een Ripper. Joop de Rip per, die zijn moederdorp som tijds nog de eer van een be zoek aandoet. Zal-ie nog een keer de Tour winnen? Zonde rop en vele plaatsgenoten be twijfelen het, maar „Joop zal 't best wel weer proberen, volgens mij", verklaart Henk, zonder dat er veel hoop in zijn stem opklinkt. Terug naar het sprietlopen, met z'n kampioenschappen, hoofdprijzen en andere aan trekkelijke wenkertjes. En ja hoor, daar is het varken ook weer. Twee lokale midden standers dokten voor het hele varken en twee wisselbekers. De wisselbekers (één voor de dames en één voor de heren) zijn intussen te bezichtigen in de etalage van Jac. v.d. Bosch. Het varken werd opgefokt, vetgemest, bij een grote slager die over de sloot woont en el ders enorme hoeveelheden vlees verwerkt. Nou, bij die knots van een slager in het hok dan zit dat varken, en al z'n vreten werd opgebracht door de hele buurt. Straks is er Peter Disseldorp, die in zijn functie van noodslachter een einde maakt aan het zwijnen- bestaan. Maar de stoffelijke resten gaan als hammen voor de helft naar de griet (dame) die het meest succesvol over de spriet komt, en de andere helft komt in handen van een kerel (heer) die als eerste ein digt, zonder in de sloot ge kwakt te zijn. En dan die wis selbekers hè. „Ze lopen weer volop te oefe nen", licht Zonderop me voor: „Hans v.d.Pauw Kraan, bij voorbeeld; molenaarsbaas en een crack op de spriet. En de Ripse koster natuurlijk ook: Piet Verzijl, die floeperd. Die is er een keer ingedonderd, bij het oefenen rond midder nacht. Maar hij kroop stiekem weg, zodat niemand het zag". En dat in het donker. Maar de koster staat nu eenmaal be kend als een fanatiekeling, die Piet; „met alles trouwens", weet Henk. Goed doel Oud-Stompwijker Zonderop (heeft pas nog gevoetbald in z'n club, met het venijn van de SJZ-Zoeterwoudenaars in de rug) zit in het bestuur van de stichting GGK, Geestelijk Gehandicapt Kind. Dat is het grote doel van het sprietlo pen: de opbrengst gaat naar die kinderen. Of liever: met de opbrengst van het sprietlo pen wordt het kinderfeest be taald, dat zaterdag 3 juli in het Ripse Dorpshuis op touw wordt gezet voor de jeugd van Alkemade, de gemeenschap waarbinnen ook Rijpwetering valt. Een hartstikke fijne middag, waarvan de baten tenslotte bij GGK terechtko men. Een denderende mid dag, zogezegd. Hopelijk ook voor het gehandicapte kind, dat in de Rip nog nooit in de kou heeft gestaan. Henk Zonderop schenkt cassis en mept vliegen; een hele luchtvloot die gedecimeerd na de slag overblijft. Maar ze blij ven komen, ondanks de dub bele zekering van deur en gaasdeur. Echter het sprietlo pen, het varken en de prijzen en baten zijn belangrijker: „We rekenen op een dikke honderd deelnemers; 5 gulden voor de volwassenen, een piek voor de kinderen. Wie komt kijken betaalt een en tree van een gulden, en een kind twee kwartjes. En daar heb je dan een heel spektakel voor. Wat zeg je nou? Of die paal met vet wordt inge smeerd? Nee, natuurlijk niet. Dat heb ik jaren geleden wei eens gedaan, maar het is te gevaarlijk". Te delicaat ook. Want een man moet ongeha vend uit de slag kunnen ko men, en een vrouw moet hem na afloop kunnen knuffelen, met alles wat eraan vastzit. Dat is sprietlopen. Ook in de Rip. Nationaal of internatio naal. Wellicht is er een toeris tische Canadees die over de paal durft te komen. Voor het eerst Zonderop, in het bezit van een hoop plaatselijke titels (priksleeën, tennis, enkel en dubbel) heeft nog nooit spriet gelopen. Dit jaar gaat hij het voor 't eerst proberen. Straks wint-ie ook nog. Maar dat zul len z'n rivalen nooit toestaan. Zonderop wacht de sloot; de Rip op z'n natst. Maar Henk doet veel goed. Dit vooijaar vond hij weer kievitseieren, een stuk of tweehonderd. „Door de polder struinen, prachtig mooi is dat. Ik heb ze allemaal weggegeven". Ook bij het sprietlopen is het in nen en weggeven. En aan alle kanten blijft er dankbaarheid over. Een eigentijds voorbeeld uit het Poggenpohl- programmade HR 52 met massieve ronde hoeken en ambachtelijke hoekverbindingen. Ook van deze Poggenpohl- keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- dealer NOORD WIJK De dorpspompen op het Lin- denplein zullen na de res tauratie geen water geven. De Noordwijkse gemeen teraad besprak gister avond het voorstel om bij na 152.000 gulden be-, adr schikbaar te stellen voor .sal restauratie van de beide pompen. Deze zijn in een zo slechte staat, dat niet op uitbetaling van de rijkssubsidie in 1984, groot 60.754 gulden, gewacht kan worden. De PvdA en PPR vinden dat de pom- lÜ P11 °°k water moeten an kui tunnen geven. zich achter B en W. Het colle ge vindt het de uitgave van 2.000 gulden extra per pomp niet waard. Het argument van burgemeester mr. J.M. Bonni- ke: „Het zou weliswaar dan leidingwater worden, maar door de brede pompmond is het hygiënisch niet verant woord dat ook te drinken. Als bovendien een drukknop voor de watervoorziening moet gaan zorgen in plaats van de kwetsbare zwengel, omdat die snel kapot gaat, heeft dat niets meer met de oorspronkelijke betekenis van de pomp te ma ken. Vroeger was de pomp no dig voor waswater en dergelij ke. Bovendien lopen we s winters het gevaar dat de pompen stukvriezen". Het te genargument van de PvdA luidde dat voor die anderhalve ton er best eisen aan de pom pen mogen worden gesteld, ro wel wat het water als de zwengel betreft. Een heel ander discussie-, of liever overeenstemmingspunt, betrof gisteravond het voorstel voor de tweede fase van de nieuwbouw voor gemeente-' werken op de Losplaatsweg. De nieuwe plannen om dit ge bouw van een bovenverdie ping te voorzien waarin de admninistratie van gemeente bedrijven, de afdeling wonin gen en gebouwen en de boek-, houding van gemeentewerken kunnen worden gehuisvest, werden ethousiast ontvangen. CDA-fractievoorzitter L.G.J. ALkemade noemde dit plan een verbetering van de ambte lijke diensten. Zijn VVD-colle- ga K.J. Rubingh beaamde dat deze verbetering het functio neren van de diensten ten goe de ral komen, temeer Haar er beter samengewerkt kan wor den. De raad stelde voor deze tweede fase van de nieuw bouw een krediet van ruim een miljoen gulden beschik baar. Overigens stemde de raad gis-' teravond volledig in met het voorstel van B en W om het bezwaarschrift tegen de plaats van de zomerkermis, het par keerterrein van het Bollenbad, niet ontvankelijk te verklaren. De raadsleden besloten om niet nog een keer over de ker mis te debateren. De argumen tatie om het bezwaarschrift af te wijzen is dat de indienster, mevrouw H.G.M. Bouvy-Log- gers, er te laat mee is geko men, terwijl zij op de hoogte was van het feit dat een be sluit was gevallen. Zij maakte bezwaar tegen de plaatsing op het parkeerterrein omdat zij geluidoverlast vreest. Bij het plan wordt ervan uitge gaan dat het bestaande raad huis van Kropholler in zijn waarde moet worden gelaten en zo mogelijk beter tot zijn recht moet komen. De be staande ingang aan de Heren weg via het bordes blijft daar om gehandhaafd voor repre sentatieve activiteiten. De in gang aan de Kleine School straat blijft voor dagelijks ge bruik bestaan. De voor- en zij gevel van het oude raadhuis blijven aan de kant van de He renweg goed zichtbaar doordat de uitbreiding van de biblio theek aan die kant maar één bouwlaag zal krijgen. Door het voor het raadhuis uitbouwen van de bibliotheek wordt het karakter van het (lage) bordes als voorplein gehandhaafd. Ondanks het feit dat de uit breiding van het raadhuis het dubbele in oppervlak is van het bestaande, blijft het oude gedeelte het beeld domineren. Centraal in het complex is een over twee verdiepingen door lopende hal gemaakt. Rondom deze hal komen de centrale re ceptie, de voorlichting en in formatie en de afdelingen be volking, financiën en gemeen tewerken te liggen. De afde lingen algemene en interne za ken gaan naar de eerste ver dieping van de uitbreiding. Het bestaande raadhuis wordt geheel benut voor representa tieve activiteiten. De enige aanpassing daar is dat de ruimte voor pers en publiek bij raadsvergaderingen wordt verruimd ten koste van inter ne zaken. Meer kosten In het beleidsplan werd uitge gaan van een bedrag van ruim 6,7 miljoen gulden voor dit project. In verband met de voorzieningen voor pers en publiek werd dat bedrag met 100.000 gulden verhoogd. De architect heeft de bouwkosten geraamd op 6.880.000 gulden en met de daarbij komende grondkosten en dergelijke gaat het project 7.230.000 gulden kosten. Met de aftrek van BTW en de bijtelling van de te verwachten kostenstijging blijft een bedrag van ruim 7,5 miljoen gulden over, waarvan de raad in januari al 250.000 gulden beschikbaar stelde. Leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de Sassenhelmse basisscholen hebben gisteren het verkeersdlploma ontvangen. In totaal werd aan 230 kinderen het verkeersexamen afgenomen. Van hen slaagden 180 kinderen die gisteren door de wachtmeesters Koopman en Rijntalder van de Rijkspolitie het diploma kregen uitgereikt. Op de foto: Renè Zoet en Ingeborg Elstgeest uit de zesde klas die als laatste leerlingen van de Kinderburg- school door de wachtmeesters werden gefeliciteerd. NOORDWIJKERHOUT De gemeenteraad moet morgenavond de knoop doorhakken over de uit breiding van het raadhuis en nieuwbouw voor de openbare bibliotheek. De raad krijgt drie vragen voorgelegd: in te stemmen met de bouwplannen, een krediet van ruim zeven miljoen gulden beschik baar te stellen en na een voorselectie de bouw aan te besteden. De plannen voor gecombineer de uitbreiding van het raad huis en nieuwbouw voor de bi bliotheek dateren van decem ber 1977. In januari van dit jaar werd het programma van eisen opgesteld en kreeg archi tect prof.ir. A. van Kranen donk opdracht een plan te ma ken. Na bespreking van zijn tekeningen in de commissie raadhuis/bibliotheek. met ambtenaren en bestuur en per soneel van de bibliotheek en de toelichting op een hoorzit ting zijn veranderingen in het plan aangebracht. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rjjndijk Tel. 071-89 92 06 Winkelcentrum Babyion Den Haae. Tel 070 - 8513 08

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5